امکان فعالیت به‌صورت دورکاری برای کارمندان فیسبوک دائمی شد

پس از شیوع بیماری کرونا، بسیاری از شرکت‌های بزرگ حوزه فناوری تصمیم گرفتند که برای حفظ سلامت کارکنانشان، دفاتر شرکت را به‌حالت نیمه تعطیل درآورند و به غیر از کارکنانی که حضورشان در شرکت الزامی است، مابقی کارمندان به‌صورت دورکاری از خانه به فعالیتشان ادامه دهند.

یکی از اولین شرکت‌هایی نیز که چنین برنامه‌ای را مطرح کرد، شرکت فیسبوک به مدیرعاملی مارک زاکربرگ بود. چندی پیش گفته شد که کارمندان فیسبوک به انتخاب خود می‌توانند تا پایان سال ۲۰۲۰ به فعالیتشان به‌صورت دورکاری ادامه دهند. درواقع شرکت انتخابی در اختیار کارکنان خود قرار داد که حتی اگر شعبه‌ای که کارمند در آنجا فعال است فعالیت خود را از سر گیرد، کارمند فیسبوک حق ادامه دورکاری تا پایان سال میلادی را داشته باشد.

با این حال، مارک زاکربرگ در مصاحبه‌ای جدید اعلام کرده است که کارمندان این شرکت دست بازتری در ادامه به فعالیتشان به‌صورت دورکاری خواهند داشت و می‌توانند به‌صورت دائمی فعالیتشان را از خانه انجام دهند.

نکته جالب این است که فعالیت به‌صورت دورکاری تنها به کارمندان فعلی شرکت فیسبوک خلاصه نمی‌شود و گویا به یکی از حالت‌های استخدام نیروهای جدید نیز تبدیل می‌شود؛ به‌نحوی‌که کارمند جدید امکان فعالیت از خانه خواهد داشت و تنها در حالتی چنین نوع فعالیت به کارمند استخدامی ارائه نمی‌شود که حضور وی در شرکت الزامی باشد.

طبیعتا چنین مشاغلی نیز شامل مهندسان پشتیبانی از سرورها، نیروهای فروش و بخش بازاریابی می‌شود که نیاز به حضور دائمی در شرکت دارند. مارک زاکربرگ در مورد تصمیم شرکت فیسبوک در مورد ادامه فعالیت کارکنان این شرکت به‌صورت دورکاری توضیح می‌دهد:

من فکر می‌کنم که فیسبوک به شرکتی پیشگام در عرصه دورکاری تبدیل خواهد شد؛ اما ما به نحوی دورکاری کارمندان را مدیریت خواهیم کرد که خللی در مسئولیت‌پذیری کارکنان پیش نیامده و شاهد افت راندمان کاری آن‌ها نباشیم.

زاکربرگ در ادامه مصاحبه توضیح می‌دهد که در چشم‌انداز وی طی ۵ الی ۱۰ سال آینده نزدیک به ۵۰ درصد از کارکنان دفاتر مختلف فیسبوک به‌صورت دورکاری از خانه فعالیت خواهند کرد: «چنین امری درواقع یک هدف نیست؛ اما با در نظر گرفتن تقاضای کارکنان برای ادامه فعالیتشان به‌صورت دورکاری و همچنین استخدام نیروهای دورکار می‌توان انتظار داشت که در آینده چنین اتفاقی رخ دهد.»

سران فیسبوک طی ارسال بیانیه‌ای به کارکنان شرکت اعلام کرده بودند که ادامه فعالیت به‌صورت دورکاری به شرایط گسترش بیماری کرونا بستگی دارد و به همین دلیل انتخابی در اختیار کارمندان قرار می‌گیرد که تا پایان سال ۲۰۲۰ به‌صورت دورکاری فعالیتشان را ادامه دهند؛ اما در‌صورتی‌که مهار بیماری کرونا بی‌فایده بود، مهلت اعلام‌شده افزایش می‌یابد.

زاکربرگ می‌گوید طی جلسات مختلف، سران این شرکت تصمیم گرفتند که منتظر تغییر در شرایط نباشند و با اقدامی جدی خود را برای هر شرایطی آماده سازند. به همین علت انتظار می‌رود که به‌زودی استخدام نیروهای دورکار در ایالات متحده و کانادا آغاز شود.

مقاله‌های مرتبط:

از دیدگاه مدیرعامل فیسبوک، استخدام نیروهای حضوری در بخش‌های کوچک می‌تواند مفید باشد؛ اما در شرایط کنونی چنین تصمیمی درست نیست و فیسبوک نیاز به برنامه‌ای دارد که بتواند نیروهای مستعد را از نقاط مختلف جذب کند. گویا شرایط پیش‌آمده نیز بهترین فرصت برای فیسبوک است که اهداف خود را پیش ببرد و به فعالیت دورکاری رونق ببخشد.

در اقدام بعدی فیسبوک در نظر دارد سمت‌هایی که مناسب دورکاری هستند، مشخص شود. چنین اقدامی به سران فیسبوک در بالاتر بردن راندمان کاری شرکت و نظم بخشیدن به نیروهای دورکار کمک می‌کند.

بیماری کرونا تحولی بزرگ در کسب‌وکارهای بزرگ و کوچک به وجود آورده است و به نظر می‌رسد فیسبوک یکی از پیشگامان تغییر در روش فعالیت کارمندان در آینده خواهد بود.

منبع

مطالب جدید

مطالب تصادفی

دانلود قالبقالب رایگانقالب وردپرسقالب جوملااسکریپتقالب htmlطراحی سایتسایت ایران