سبد خرید خالي مي باشد
بیشتر بخوانید

image

ریزه کاری ها را فراموش نکنید این تنها نصیحتی است که می توانیم برایتان داشته باشیم اگر می خواهید به آرزوهایتان برسید و به جایگاهی که همین حالا در ابر بالای سرتان شکل گرفته دست پیدا کنید

ریزه‌کاری‌ها را فراموش نکنید. این تنها نصیحتی است که می‌توانیم برایتان داشته باشیم. اگر می‌خواهید به آرزوهایتان برسید و به جایگاهی که همین حالا در ابر بالای سرتان شکل گرفته دست پیدا کنید، سراغ تصمیم‌های عجولانه نروید. برای کاری که در یک ساعت قرار است انجام دهید، یک روز فکر کنید و از این طریق راه یک ساعته را تنها در یک ربع طی کنید. شاید شما را با این توصیه گنگ کمی گیج کرده باشیم، حق دارید. پس برای آنکه ریزه‌کاری‌هایی که می‌توانند شما را نجات دهند را بهتر بشناسید تا آخر این مطلب با ما باشید.

● پس‌انداز، پس‌انداز، پس‌انداز کنید

مطمئن شوید که به اندازه کافی صرفه‌جویی می‌کنید و هزینه‌های جاری زندگی‌تان را پایین می‌آورید. این بزرگ‌ترین قدمی است که برای ساختن ستون‌های مالی‌تان می‌توانید بردارید. اگر مصمم شده‌اید و این نصیحت ما را پذیرفته‌اید، باید یک قدم دیگر هم برای این کار بردارید. از ریزه‌کاری‌ها غافل نشوید و هیچ خرجی را بی‌اهمیت ندانید. این ضرب‌المثل قدیمی که می‌گوید یک تومن هم یک تومنه را مدام در ذهن‌تان زمزمه کنید و سعی کنید که حتی یک تومن را هم الکی خرج نکنید. از طرف دیگر، سعی کنید از همین حالا، برای دوران پیری و بازنشستگی‌تان پس‌انداز کنید. نمی‌گوییم فقط و فقط برای پول جمع کردن کار کنید. شما هم حق تفریح دارید و باید از پولی که با زحمت در می‌آورید لذت ببرید. اما برای آنکه تا ابد چنین لذتی را تجربه کنید، باید یکسری قانون برای دخل و خرج‌تان وضع کنید. مثلا می‌توانید قانون بگذارید که هر ماه ۱۲ تا ۱۵درصد درآمدتان را پس‌انداز می‌کنید و در هیچ شرایطی هم از این قانون سرپیچی نمی‌کنید.

● صددرصد مستقل باشید

سخت است. ما هم قبول داریم. اما تا زمانی که شرایط‌تان بحرانی نشده از کسی کمک مالی نگیرید. بررسی‌ها می‌گویند که حتی در دنیای امروز هم ۴۲درصد افراد زیر۴۰ سال از خانواده‌هایشان کمک مالی می‌گیرند. شاید فکر کنید که چه اشکالی دارد! اما این موضوع در دراز‌مدت نه تنها کمکی به شما نمی‌کند بلکه می‌تواند برنامه‌های اقتصادی‌تان را هم با شکست روبه‌رو کند. پدر و مادرها آنقدر عاشق فرزندان‌شان هستند که دوست دارند در هر مرحله‌ای دست بچه‌هایشان را بگیرند و از آنها حمایت کنند. اما واقعیت این است که پدر و مادرها با این حمایت همیشگی‌شان، احساس مسئولیت فرزندان‌شان را کمتر می‌کنند و نمی‌گذارند طرح مالی دقیقی را با توجه به شرایط خودشان بریزند و آینده‌شان را با گرفتن تصمیم‌های کلیدی تضمین کنند. جالب اینجاست که بچه‌ها هم به این موضوع توجهی نمی‌کنند و گمان می‌کنند که حمایت بقیه به آنها کمک می‌کند که زودترجلو بروند، درحالی که این حمایت‌ها تنها باعث می‌شود سرجایشان درجا بزنند. اما اگر به جایی رسیده‌اید که بدون کمک دیگران نمی‌توانید قدم بردارید، بهتر است از یک وام کمک بگیرید، وامی که خانواده‌تان می‌توانند به شما بدهند و شما هم قطعا برای پس دادن آن در یک زمان معین تلاش و برنامه‌ریزی می‌کنید.

● کمتر از آنچه دارید، خرج کنید

همه ما ایده‌آل‌هایی داریم که به‌خاطر‌شان تلاش می‌کنیم. یکی دوست دارد یک خانه سه اتاقه در فلان محله داشته باشد و یکی هم برای خرید فلان ماشین کار می‌کند. این موضوع کاملا طبیعی است اما مشکل از زمانی شروع می‌شود که شما به پول مورد‌نظر دست پیدا می‌کنید و حاضر می‌شوید چند میلیون هم از داشته‌تان بیشتر خرج کنید و به آرزویتان برسید. اما اگر واقعا می‌خواهید از نظر اقتصادی موفق باشید، باید دست نگه ‌دارید. اگر شما برای تهیه ۲۰۰‌میلیون تومان تلاش کرده بودید و حالا می‌خواهید ۱۸۰میلیونی که دارید را با ۲۰‌میلیون قرض روی هم بگذارید و یک خانه بخرید، سخت در اشتباهید. اگر یک فرد اقتصادی باشید، به جای چنین تصمیمی یک خانه ۱۵۰‌میلیون تومانی می‌خرید و ۳۰‌میلیون باقی‌مانده را هم در محلی که مناسب می‌دانید سرمایه‌گذاری می‌کنید. چند سال بعد که باز هم پس‌انداز کردید و از این ۳۰ میلیون ۱۳۰ میلیون ساختید، خانه را با نصف این پس‌انداز عوض می‌کنید و باقی‌مانده‌اش را دوباره سرمایه‌گذاری می‌کنید.

● قرض کردن، ممنوع

هرقدر هم برایتان سخت باشد باید تحمل کنید. حتی اگر شده با اتوبوس و مترو سر کار بروید. مهم نیست اگر در این ماه یخچال‌تان خالی باشد، در هر شرایطی که باشید، سعی کنید قرض نکنید. اغراق نیست اگر بگوییم که قرض‌کردن شبیه یک باتلاق است. باتلاقی که تا ماه‌ها شما را در خود فرو می‌برد و نمی‌گذارد لذت پولی که در می‌آورید را ببرید. اگر هم مجبور شدید چنین کاری را انجام دهید، سعی کنید کمترین پول ممکن را از دیگران بگیرید و با اولین پولی که دست‌تان می‌آید آن را پرداخت کنید. اگر همین الان مقروض هستید، بدهی‌هایتان را با حقوق این ماه صاف کنید و تاثیرش را روی شرایط مالی‌تان در ماه‌های بعد ببینید.

● بانک خودتان را تاسیس کنید

همین امروز به یک فروشگاه لوازم‌التحریر بروید و یک پوشه یا کلاسور قسمت بندی شده و یک بسته برچسب در سایز کوچک بخرید. روی برچسب‌ها پرداختی‌های ماهانه‌تان را بنویسید؛ از قسط و قبض و اجاره‌خانه گرفته تا خرج‌های رایجی مثل کلاس‌های مختلف و حتی هزینه بنزین یا رفت‌وآمد. یک قسمت از پوشه را هم به هزینه‌های درمانی و یک قسمت دیگر را به تفریح، پس‌انداز و حتی خرید اختصاص دهید. وقتی حقوق‌تان را گرفتید اول سراغ پرداختی‌های اصلی بروید و پولی که باید را در آن بخش‌ها بگذارید. حالا باقی‌مانده پول‌تان را به نسبت متعادلی در بخش‌های باقی‌مانده قرار دهید. هیچ بخشی را نادیده نگذارید. شما به تفریح هم احتیاج دارید و بیماری هم قبلش خبر نمی‌دهد. شاید اول کار فکر کنید که پول کمی را در بعضی بخش‌ها گذاشته‌اید اما بعد از چند ماه می‌بینید که بودجه قابل توجهی را در همه بخش‌ها دارید. دلیلش هم این است که شما در همه ماه‌ها مریض نمی‌شوید، خرید نمی‌کنید و دست به پس‌انداز‌تان نمی‌زنید. اگر نمی‌خواهید دچار بی‌پولی‌های ناگهانی شوید، این بانک کوچک را جدی بگیرید و از همین امروز آن را تاسیس کنید.

● به فکر پیری‌تان باشید

تحقیقات می‌گویند جوان‌های موفق، همیشه تصویر دوره پیری‌شان را هم پیش چشم‌شان دارند، حتی بعضی‌‌ از آنها دوست دارند، زمان حال را قربانی کنند تا آینده بهتری داشته باشند. در خیلی مواقع هم افراد نگاهی به وضعیت پدر و مادر و آدم‌های اطراف‌شان می‌اندازند تا از آنها درس بگیرند. شاید بد نباشد که شما هم نگاهی دقیق‌تر به آنها بیندازید. نمی‌گوییم زمان حال را قربانی کنید بلکه تنها معتقدیم که نباید آینده را تمام و کمال فراموش کنید. یادتان نرود که امروز، آینده دیروز است و اگر دیروز بهتر تصمیم می‌گرفتید، الان در شرایط بهتری بودید. برای اینکه موفق شوید، باید از اهداف کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلند‌مدت کمک بگیرید. در واقع قبل از هر چیز باید هدف بلندمدت‌تان را تنظیم کرده و بعد با اهداف میان‌مدت و کوتاه‌مدت راه رسیدن به این هدف طلایی را هموار کنید.

● قبض‌ها را فراموش نکنید

شاید فکر کنید نپرداختن قبض‌های جریمه، تلفن همراه و... می‌تواند یک صرفه‌جویی باشد. اما کنار گذاشتن قبض‌ها، یکی از موضوعاتی است که باعث شکست مالی‌تان می‌شود. درست است پولی که در کیف‌تان است، گاهی از برنامه‌های آینده‌تان هم عزیزتر می‌شود اما پرداختن یک قبض بدون آنکه دوبرابر شود، خودش یک صرفه‌جویی به حساب می‌آید. گذشته از صرفه‌جویی در این هزینه‌ها، داشتن یک برنامه مالی بیشتر از هر چیزی به شما کمک می‌کند، پس در روزی که حقوق‌تان را می‌گیرید، فهرستی از پرداختی‌های ضروری را بنویسید و یکی‌یکی آنها را بپردازید‌. شاید چیز زیادی از حقوق‌تان باقی نماند اما بخواهید، نخواهید اوضاع زندگی‌تان همین است....

 طبق گزارش سازمان جهانی هواشناسی (WMO) و داده هایی که از ۲۹ روز ماه ژوئیه ثبت شده، این ماه گرم ترین ماه تاریخ است. کارشناسان انقلاب صنعتی را مسئول این رویداد دانسته و اعلام کرده اند که ژوئیه ۲۰۱۹ حدود ۱.۲ درجه دمای بیشتری نسبت به قبل از انقلاب صنعتی نشان می دهد.

مسئول اصلی این فاجعه را باید گاز دی اکسید کربن دانست که میزان آن از زمان پیدایش انسان ها همواره در حال افزایش بوده است. بنابر گزارشی که ماه پیش در نشریه Nature منتشر شد، فقط بوسیله نیروگاه های جدید و بهره وری از تمام پتانسیل نیروگاه های فسیلی فعلی، حدود دو سوم دی اکسید کربن لازم برای گرم تر شدن زمین به اندازه 2 درجه سلسیوس مهیا خواهد شد.

image

به نظر می رسد زمین با شتابی بی سابقه در حال گرم تر شدن است؛ ماه ژوئن ۲۰۱۹ نیز عنوان گرم ترین ژوئن تاریخ را به خود اختصاص داد. ماه پیش از آن یعنی مه هم رتبه چهارم گرم ترین ماه مه تاریخ را به خود اختصاص داده بود. سال ۲۰۱۵ عنوان گرم ترین سال کره زمین و سال ۲۰۱۶ نیز توسط ناسا گرم ترین سال زمین لقب گرفت. حالا سال ۲۰۱۹ در بین گرم ترین سالهای تاریخ زمین در سه سال گذشته قرار گرفته است.

گرم تر شدن زمین نگرانی مقامات بلندپایه را هم در پی داشته است؛ «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل متحد در این رابطه گفت:

«داده های هواشناسی نشان می دهند سالهای ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ گرم ترین سال های تاریخ زمین بوده اند. گرم تر شدن زمین، پدیده ای برگشت ناپذیر است و تلاش برای جلوگیری از وقوع آن برای نجات جان انسان حیاتی است. این پدیده همانند مسابقه ای است که توانایی آن را داشته و باید در آن پیروز شویم.»

با گرم تر شدن زمین میزان وابستگی بشر به سیستم های تهویه و در نتیجه انرژی نیز افزایش پیدا خواهد کرد و اگر چاره ای برای آن نیندیشد در چرخه ای معیوب گرفتار خواهد شد.

2323...

در گذشته دلیل سفت شدن رگ‌ها با افزایش سن، ته نشینی کلسیم و دلیلی ناشناس شناخته شده بود. بر اساس آخرین نتایج بدست آمده توسط مولکولی به نام Poly ADP-Ribose این فرایند مورد آزمایش قرار گرفت. Poly ADP-Ribose یا PAR پروتئینی است که به هنگام آسیب سلول یا DNA آن ساخته می‌شود و کلسیم را به ذرات درشت‌تر تبدیل می‌کند. سپس این ذرات سخت شده و به دیواره رگ‌ها متصل می‌شوند و باعث کاهش قابلیت ارتجاعی آن‌ها می‌شود. به گفته Cathy Shanahan از لندن، این سخت شدن و یا بیو مینرالیزاسیون برای تولید استخوان بسیار ضروری اما در رگ‌ها بر بیماری‌های قلبی عروقی و سایر بیماری‌های مربوط به کهولت سن تاثیر می‌گذارد.  

انتشار PAR در کشت سلول‌های مختلف از جمله بافت خونی انسان، با استفاده از تکنیک طیف سنجی رزونانس هسته‌ای (NMR) قابل بررسی بود. افزایش سن، فشار خون بالا و مصرف دخانیات باعث آسیب به DNA و در نتیجه ساخته شدن این پروتئین می‌شود. سخت شدن رگ‌ها نیز به عنوان یک محصول جانبی از فرایند PAR نیز به شمار می‌رود.  

image

به گفته Melinda Duer از دانشگاه کمبریج، ما هنوز نمیدانیم چه چیزی این فرایند را کنترل و چگونه باید با آن برخورد شود. او همچنین افزود این دستاورد کاملا تصادفی بوده و به کمک آن توانستند یک درمان اساسی پیدا کنند. این درمان بر پایه یک آنتی بیوتیک به نام مینوسایکلین، که برای درمان جوش و آکنه مورد استفاده است پیش می‌رود و می‌تواند به فرایند جلوگیری از سفت شدن رگها سرعت ببخشد. در یک آزمایش کوتاه مدت بر روی موش، این آنتی‌ بیوتیک نشان داد که می‌تواند از تولید PAR جلوگیری کند.  

با این حال، همچنان نمیتوان به طور ۱۰۰% از سفت شدن رگ‌ها به دلیل کهولت سن جلوگیری کرد اما یک رژیم غذایی و تغذیه مناسب نقش بسیار مهمی را در برای کاهش احتمال آن دارند.  

sciencealert 

۲۱۲۱...

image

مطالعه موفقیت ها و شکست های روبات های ساخته دست بشر برای فرود بر مریخ, گنجینه ارزشمند طراحان کنجکاوی بوده است

تاریخ مأموریت های فضایی مریخ نشان می دهد سفر به سیاره سرخ آسان نیست. غیر از مریخ نورد «کنجکاوی» که یک هفته ای از فرود تاریخی آن بر سطح مریخ می گذرد تاکنون ۱۶ فضاپیمای دیگر به قصد فرود بر مریخ به فضا پرتاب شده ، اما در این میان فقط شش مأموریت فضایی با موفقیت بر سطح این سیاره نشسته است. اولین فضاپیمایی که به مریخ پرتاب شد و مأموریتش را با موفقیت به انجام رساند، «مریخ ۳» بود.

این فضاپیما که متعلق به اتحاد جماهیر شوروی بود، ۲۰ ثانیه پس از رسیدن به مریخ و مخابره تصاویر ابتدایی به زمین ارتباطش با زمین قطع شد. البته دلیل شکست این مأموریت هرگز معلوم نشد (یا دست کم اعلام عمومی نشد). شاید در همان لحظه یک توفان مریخی مریخ۳ را منهدم کرده باشد، یا هنگام فرود در فرستنده های آن اشکالی ایجاد شده باشد.

به هر حال مریخ ۳ آغازگر نسل مریخ نوردها بود و از زمان پرتاب آن تا امروز که به کنجکاوی رسیده ایم، اطلاعات ما درباره سیاره مریخ بسیار تغییر کرده است.

شکست بعدی متعلق به تلاش سازمان فضایی ناسا از ایالات متحده بود. مریخ نورد «مارس پولار لندر» هنگام گذر از اتمسفر رقیق مریخ، از کار افتاد و همه دانشمندان جوانی را که منتظر اطلاعات ارسالی آن بودند، ناامید کرد.

جورج سانتایانا، فیلسوف اسپانیایی می گوید: «کسانی که اشتباهات گذشته را مطالعه نمی کنند، محکوم به تکرار آنند.» به همین دلیل می توان با نگاهی به مأموریت های قبلی مریخ و بررسی موارد خطا در آنها از اشتباهات ماموریت های جدید مانند کنجکاوی کاست. در زیر تاریخچه ای از شرح مأموریت های مریخ آمده است.

مارس ۲ (سال ۱۳۵۰): این فضاپیما شامل یک مدارگرد بزرگ و یک ربات الصاقی برای فرود روی سطح مریخ بود. البته با توجه به این که ارسال این فضاپیما، اولین مأموریت اتحاد جماهیر شوروی سابق به قصد سفرهای بین سیاره ای بود، فضاپیما سنگین از کار درآمد. کپسول فرود کروی آن حدود ۲/۱ متر قطر داشت و وزن آن حدود نیم تن بود. البته اهداف این مأموریت هم کمی بلندپروازانه بود: روی آن دو دوربین عکاسی و ابزارهایی برای هواسنجی نصب شده بود.

دیگر اهداف این فضاپیما هم بررسی ترکیبات جو و ویژگی های خاک مریخ بود. مراحل اولیه فرود این مریخ نورد بخوبی انجام شدند، اما هنگام فرود روی خاک مریخ، چتر آن عمل نکرد و تجهیزاتش بشدت به خاک مریخ برخورد کرد و تا امروز مدارگرد ها نتوانسته اند مکان این مریخ نورد را روی سطح مریخ بیابند.

مارس ۳ (سال ۱۳۵۰): پنج روز بعد، فضاپیمای بعدی از مدارگردش جدا شد و روی سطح مریخ فرود آمد. تمامی مراحل فرود بخوبی انجام شد. مریخ نورد بدون این که تجهیزاتش آسیبی ببیند طی ۹۰ ثانیه روی مریخ فرود آمد. مکان فرود این مریخ نورد، مدار ۴۵ درجه جنوبی و ۱۵۸ درجه غربی بود.

نکته: غیر از مریخ نورد «کنجکاوی» که یک هفته ای از فرود تاریخی آن بر سطح مریخ می گذرد تاکنون ۱۶ فضاپیمای دیگر به مقصد فرود بر مریخ به فضا پرتاب شده ، اما در این میان فقط شش مأموریت فضایی با موفقیت بر سطح این سیاره نشسته است

مریخ ۳ پس از فرود کارش را شروع کرد و تصاویری را به مدارگردش فرستاد ، اما پس از ۲۰ ثانیه ناگهان همه چیز متوقف شد و فقط یک تصویر غیرواضح از آن به زمین رسید. تا به امروز هنوز دلیل قطع ارتباط مریخ ۳ با زمین معلوم نشده، اما به احتمال قوی یک توفان مریخی ناگهانی باعث قطع ارتباط آن با زمین شده است.

مارس ۶ (سال ۱۳۵۳): در تابستان ۱۳۵۳، اتحاد جماهیر شوروی دو مدارگرد و ربات های فرود متصل به آنها را به سیاره سرخ فرستاد. نوروز سال بعد کپسول فرود با سرعتی بیش از ۲۰ هزار کیلومتر بر ساعت وارد جو مریخ شد. همه چیز بخوبی پیش می رفت.

مریخ نورد ارسال اطلاعات به مدارگرد را آغاز کرد و حدود چهار دقیقه هم به فعالیتش ادامه داد، اما ناگهان ارتباط رادیویی قطع شد. تحلیل ها نشان می دهد به احتمال قوی، سیستم راکت فرود دچار مشکل شده و از کار افتاده بود.

مارس ۷ (سال ۱۳۵۳): پس از این که هفت ماه بدون حادثه از مأموریت های بین سیاره ای می گذشت و مریخ ۷ با سرعت سرسام آوری به سیاره سرخ نزدیک می شد ناگهان به دلیل اختلالات کامپیوتری، کپسول فرود آن حدود چهار ساعت زودتر از زمانی که تعیین شده بود رها شد. مکان فرود آن تقریباً ۸۰۰ مایل با آنچه پیش بینی می شد فاصله پیدا کرد و به این ترتیب این ماموریت هم با شکست مواجه شد.

وایکینگ۱ (سال ۱۳۵۵): ناسا برای این ماموریت بودجه ای میلیارد دلاری در نظر گرفت. وایکینگ ۱ رباتی بود با بازوهایی برای نمونه برداری از خاک مریخ و ابزارها و آزمایش هایی درباره هوا و ترکیبات جو مریخ.

وایکینگ۱ در میانه تابستان سال ۱۳۵۵ روی مریخ فرود آمد و تا نوامبر سال ۱۳۶۱ به ارسال داده به زمین ادامه داد. در این زمان دو سال از غیرفعال شدن مدارگرد آن می گذشت. این مأموریت موفقیتی فوق العاده داشت و حتی بیش از آنچه ناسا انتظار داشت از آن داده به دست آمد.

نکته جالب توجه درباره این مریخ نورد این بود که طی مدتی هزینه های مأموریت آن از طرف بخش خصوصی پرداخت می شد تا تیم عملیاتی مریخ نورد بتواند به فعالیتش ادامه دهد.

مریم درودیان...

زومیت نوشت: شرکت‌های خصوصی در حال کمک به ناسا برای بازگشت به ماه هستند، اما در همین حال ممکن است که این شرکت‌ها خود بزرگ‌ترین رقبای ناسا نیز باشند. با توجه به اینکه شرکت‌های خصوصی تصمیم دارند در آینده‌ای نزدیک فضانوردان خود را به ماه بفرستند، این امکان وجود دارد که فضانوردان یکی از این شرکت‌های خصوصی، زودتر از آژانس فضایی پای خود را روی سطح کره ماه بگذارند. اما رقابت فضایی بخش دولتی با خصوصی موضوعی نیست که ناسا نسبت به آن احساس رقابت کند. در حقیقت، برنامه‌های آژانس فضایی برای بازگشت دوباره به ماه به‌جای روندی رقابتی، بر همکاری‌های نزدیک با این شرکت‌های خصوصی استوار است.

وِندی وایتمن کاب در مکاتبه‌ای که با خبرگزاری اسپیس‌دات‌کام داشت، گفت: این رقابت‌ها برای بخش دولتی و خصوصی متفاوت هستند.

وایتمن کاب که استاد «دانشکده مطالعات هوافضای نیروی هوایی ایالات متحده (SAASS)» در پایگاه نیروی هوایی ماکسول مونتگمری است، پویایی‌های سازمانی در سیاست‌گذاری‌های اکتشافات فضایی را بررسی می‌کند. او تأکید دارد آنچه در این مصاحبه از آن صحبت می‌کند، صرفا عقاید شخصی‌اش است و لزوما بازتاب نظرات نیروی هوایی یا وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا نیست. او می‌گوید فناوری برای هیچ‌کدام از این دو بخش مسئله‌ی پیچیده‌ای نیست. توانایی سفر به ماه از دهه‌ی ۱۹۶۰ وجود داشته؛ اما آنچه (اکنون) تفاوت دارد، اراده‌ی انجام آن است.

تیمی جهانی

فشار برای بازگشت به ماه برای ناسا از دسامبر سال ۲۰۱۷ شروع شد. در این زمان بود که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات متحده دستورالعمل سیاست فضایی را برای فرستادن انسان به کره ماه و حضور دائمی در آنجا به امضا رساند. اوایل سال جاری نیز مایک پِنس، معاون اول رئیس‌جمهور به ناسا گفت که باید تا سال ۲۰۲۴، اولین گام‌های خود را روی ماه بگذارد؛ درحالی‌که پیش‌تر زمان‌بندی بازگشت به ماه برای سال ۲۰۲۸ برنامه‌ریزی شده بود. ضرب‌العجل اعلام‌شده از سوی پنس، به‌وضوح نیاز به تکاپوی بیش‌تری در ناسا دارد و همین‌طور به‌طور غیرمستقیم فشار مضاعفی را نیز بر آژانس فضایی تحمیل می‌کند.

image

فضاپیمای سرنشین‌دار اوریون و گردونه خدمات برنامه‌ی آرتمیس 

برنامه «آرتمیس (Artemis)» ناسا نیز برای دستیابی به همین هدف شروع به کار کرده است. آرتمیس در اساطیر یونان باستان، خواهر دوقلوی آپولو و خدابانوی ماه بود. فضاپیمای «اوریون (Orion)» آژانس فضایی نیز فضانوردان را به «سکوی مداری گیت‌وی (LOP-G)» خواهد برد. ناسا تصمیم دارد که ساخت این ایستگاه فضایی کوچک را در اوایل دهه‌ی ۲۰۲۰ در مدار ماه شروع کند. سپس، سطح‌نشین‌های ناسا از طریق آن به سطح ماه فرستاده خواهند شد.

ناسا باید تا سال ۲۰۲۴ اولین گام‌هایش را پس از نیم‌قرن روی ماه بگذارد

با این حال، آژانس فضایی به‌تنهایی به این اهداف دست نخواهد یافت. مارشال اسمیت، مدیر برنامه اکتشافات فضانوردی ماه در مقر ناسا در واشنگتن گفت: ما (ناسا) قبلا همکاری‌های لازم را با شرکای تجاری خود برای ساخت این سامانه‌ها شروع کرده‌ایم. و بعدا همکاری‌های خود را نیز با شرکای بین‌المللی برای ساخت گیت‌وی آغاز خواهیم کردیم.  

آژانس فضایی هم‌اکنون مشغول کار با ۱۱ شرکت برای ساخت گیت‌وی و سامانه‌ها و سخت‌افزارهای مرتبط به آن است. ماه مه سال جاری (اردیبهشت ۹۸) بود که ناسا قراردادی را با شرکت «ماکسار تکنالجیز (Maxar Technologies)» منعقد کرد تا اولین بخش مهم گیت‌وی را بسازد. همچنین آژانس فضایی اعلام کرد که با سه شرکت قراردادهایی به امضا رسانده تا به‌وسیله‌ی سطح‌نشین‌های کوچکِ رباتیک آزمایش‌هایی را روی ماه انجام دهند. هر چند یکی از این سه شرکت اخیرا اعلام کرد که با توجه به زمان‌بندی‌های انجام گرفته، امکان تحویل به موقع سخت‌افزارهای ناسا را نخواهد داشت و به همین دلیل قرارداد خود با ناسا را فسخ کرد.

image

اولین مدل‌های ۳ سطح‌نشینی که ناسا برای برنامه آرتمیس انتخاب کرده است. از چپ به راست: «پَرگرین» ساخت آستروباتیک، «نوآ-سی» ساخت انشیوتیو مَشین و «زِد-۰۱» از اوربیت‌بیاند

ناسا در ماه ژوئن (خرداد) از صنایع هوافضا درخواست کرد که راهی برای تحویل محموله‌ها به گیت‌وی پیدا کنند. این راه باید دقیقا مانند روش شرکت‌های اسپیس‌ایکس و نورثروپ گرومن برای رساندن محموله‌های ناسا با سامانه‌های رباتیک به ایستگاه فضایی بین‌المللی باشد. ناسا علاوه بر شرکت‌های خصوصی در برنامه آرتمیس با سایر کشورها نیز همکاری می‌کند.  اسمیت گفت: شرکای بین‌المللی بخش مهمی از برنامه ماه ناسا هستند و به هدف ما برای حضور دائمی در ماه تا سال ۲۰۲۸ یاری خواهند رساند.

رقبای تجاری

اما شرکت‌های خصوصی فضایی صرفا تمرکز خود را روی یاری‌رسانی به ناسا برای بازگشت به ماه نگذاشته‌اند. شرکت‌هایی مانند اسپیس‌ایکس و بلو ارجین قبلا بارها از برنامه‌های اکتشافی خود برای سفر به ماه صحبت کردند. شرکت اسپیس‌ایکس هم‌اکنون مشغول طراحی فضاپیمای ۱۰۰ سرنشینه‌ای به نام «استارشیپ (Starship)» است. ایلان ماسک اعلام کرده که این فضاپیما در صورت عملیاتی شدن قادر به حمل فضانوردان و محموله‌های فضایی به ماه و مریخ و دیگر اجرام و کرات منظومه شمسی خواهد بود. فضاپیمای استارشیپ به‌وسیله‌ی موشک عظیمی به نام «سوپر هِوی (Super Heavy)» از سطح زمین به فضا پرتاب خواهد شد.

شرکای بین‌المللی بخش مهمی از برنامه ماه ناسا هستند

 اسپیس‌ایکس همین حالا هم برنامه‌ای برای یک سفر گردشگری به‌وسیله‌ی فضاپیمای استارشیپ-موشک سوپر هوی برای سال ۲۰۲۳ دارد. شرکت امیدوار است که این فضاپیما و موشک بتوانند تا سال ۲۰۲۱ به مرحله عملیاتی برسند و بتوانند برخی برنامه‌های تجاری شرکت - احتمالا حمل ماهواره‌های تجاری - را برعهده بگیرند.

image

نمای کلی از طرح گیت‌وی. در تصویر می‌توانید مشاهده کنید که هر بخش ایستگاه مداری توسط چه سازمان یا شرکتی ساخته می‌شود  

شرکت بلو ارجین که توسط جِف بزوس، بنیان‌گذار آمازون تأسیس شده، هم‌اکنون مشغول ساخت و طراحی سطح‌نشین بزرگی به نام «بلو مون (Blue Moon)» است که قصد دارد ابزارهای علمی، ماه‌نورد و در نهایت فضانوردان را به ماه برساند. بزوس مشتریان احتمالی زیادی به‌غیر از ناسا برای کاوشگر بلو مون خود متصور است.

بزوس در مراسم معرفی ماه‌نورد خود در مه ۲۰۱۹ (اردیبهشت ۹۸) به خبرنگاران گفت: مشتریان در خصوص قابلیت فرود نرم محموله، ماه‌نوردها، ابزارها و وسایل آزمایش‌های علمی روی سطح ماه هیجان‌زده هستند. امروز، چنین قابلیتی وجود ندارد.

شرکت خصوصی دیگر، «موون اکسپرس (Moon Express)» است که تلاش می‌کند اولین شرکت خصوصی باشد که با فضاپیماهای رباتیک به ماه می‌رود. موون اکسپرس در سال ۲۰۱۶، اولین شرکت خصوصی بود که توانست تأییدیه دولت ایالات متحده را برای ارسال یک فضاپیمای رباتیک به سطح ماه دریافت کند.

دید ما به ماه به‌مثابه هشتمین قاره‌ی کره زمین است

آلن برنستین، معاون توسعه جهانی موون اکسپرس، سال گذشته در کارگاه علوم ماه در مرکز تحقیقات ایمز ناسا در کالیفرنیا گفت: چشم‌انداز ما واقعا گسترش قلمروی اقتصادی و اجتماعی کره زمین با گنجاندن ماه در آن است. دید ما به ماه به‌مثابه‌ی هشتمین قاره‌ی کره زمین است تا بتوانیم در آن مانند هر قاره‌ی دیگری روی زمین اکتشاف و همچنین استخراج منابع را انجام دهیم.

شرکت «آستروباتیک (Astrobotic)» نیز قصد داشت که سطح‌نشین خود «پَرگرین (Peregrine) را در سال ۲۰۱۹ به ماه ارسال کند، اما این برنامه اخیرا تا سال۲۰۲۰ یا ۲۰۲۱ به تأخیر افتاد.

دَن هندریکسون، معاون توسعه‌ی تجاری آستروباتیک در خلال نشست فضایی که در ماه فوریه (اسفند ۹۷) در واشنگتن برگزار شد، گفت: ما در آستروباتیک سعی می‌کنیم تا حد امکان به‌لحاظ فنی بسیار منضبط عمل کنیم. تلاش می‌کنیم با کل صنایع (فضایی) در مورد وضعیت فعلی خود صادق باشیم.

در حالی که این صنایع فضایی بخش خصوصی دسترسی کافی به فناوری‌های لازم برای رسیدن به ماه را دارند، وایتمن کاب می‌گوید: آن‌ها (شرکت‌های خصوصی) باید ابتدا به اثبات برسانند که سامانه‌هایشان اساسا ایمن و قابل اعتماد هستند تا بتوانند مشتریان دست به نقد را جذب کنند.

در همین حال، شرکت‌های خصوصی تشریفات اداری کمتری نسبت به ناسا با میراثی ۶۰ ساله اخیرش دارند. وایتمن کاب می‌گوید: تشریفات اداری ناسا از دهه‌ی ۱۹۶۰ رکود داشته است. این امر موجب می‌شود ناسا در عقد قرارداد، اعمال تغییرات و سازگاری با شرایط جدید با دشواری‌هایی مواجه شود. از سوی دیگر، شرکت‌های خصوصی نشان دادند که توانایی انسجام کاری، تغییر طرح‌ها و فناوری‌ها را تقریبا به سرعت دارند که مزایای خاص خود را دارد.  

پیش به سوی ماه بدون ناسا!

برای ناسا، بازگشت به ماه ممکن است مشکلات خاص خود را داشته باشد. پس از آنکه پرزیدنت ترامپ خواستار بازگشت به ماه شد، آژانس فضایی هدف خود را روی رسیدن به ماه تا سال ۲۰۲۸ تعیین کرد. دولت ترامپ که از برنامه ۱۰ ساله‌ی ناسا راضی نبود، برنامه‌ی ناسا را تا سال ۲۰۲۴ جلو انداخت تا بازگشت به ماه، در دور دوم ریاست جمهوری ترامپ محقق شود. ناسا نیز از آن زمان تلاش‌های خود را برای بازگشت به ماه مضاعف کرده است و حتی جیم برایدنستاین، مدیر ناسا پیش‌تر اعلام کرده بود یکی از فضانوردانی که در سال ۲۰۲۴ به ماه سفر می‌کند، زن خواهد بود.

اما ترامپ اولین رئیس‌جمهور ایالات متحده نیست که خواستار بازگشت به ماه شده است. جرج بوش پدر در سال ۱۹۸۹، در دوره‌ی ریاست‌جمهوری خود پیشنهاد یک طرح بلندپروازانه را برای ساخت ایستگاه فضایی در مدار زمین، اکتشافات سرنشین‌دار در ماه و در نهایت، مأموریت‌های فضایی سرنشین‌دار به مریخ را داد. به گفته‌ی دپارتمان تاریخ ناسا، واکنش کاخ سفید و کنگره نسبت به طرح ناسا در وهله‌ی اول به دلیل برآوردها هزینه‌ها (که قطعا هزینه‌ای گزاف روی دست کنگره می‌گذاشت) مخالفت شدید بود. و چند سال بعد، دولت بیل کلینتون با سیاست‌های فضایی ملی خود در سال ۱۹۹۶، اکتشافات فضایی انسانی را از دستور کار دولت خارج کرد.

جورج دبلیو بوش (بوش پسر) نیز در سال ۲۰۰۴، میخ آخر را به تابوت برنامه اکتشافات ماه زد. در آن زمان، برنامه‌ی ناسا این بود که فضانوردان را تا اوایل سال ۲۰۱۵ به ماه بازگرداند. این طرح در سال ۲۰۱۰ با روی کار آمدن دولت باراک اوباما لغو شد. دولت اوباما تصمیم گرفت به‌جای آن، فضانوردان را تا سال ۲۰۲۵ به سیارکی در نزدیکی زمین ارسال کند تا راه را برای سفرهای طولانی‌تر به مریخ یا کرات دوردست دیگر هموار کند.

image

تصویر مفهومی که گیت‌وی را در حال گردش به دور مدار ماه نشان می‌دهد

تغییر مواضع سیاسی یادشده احتمالا موجب آن شد که مایک پِنس، بازگشت آمریکایی‌ها به کره ماه را جلو بیاندازد؛ اتفاقی که ممکن است این‌بار به رقابت فضایی قرن بیست‌ویکم با روسیه و چین بیانجامد. اما این رقابت فضایی بین‌المللی ممکن است واقعی‌تر از رقابت دهه‌ی ۱۹۶۰ باشد که بیشتر در آن منافع سیاسی حائز اهمیت بود. وایتمن کاب گفت:وقتی ایده‌ی یک رقابت فضایی جدید به ذهن‌ها متبادر می‌شود، معمولا تمایلات سیاسی منتهی به خرج کردن پول بیش‌تری در بخش فضا می‌شود.

او در ادامه افزود هیچ شواهد مؤثقی در دست نیست که نشان دهد روسیه و چین قابلیت رفتن به ماه در کوتاه مدت را داشته باشند. وایتمن کاب گفت: از سوی دیگر، اگر سیاستمداران یا عموم مردم (آمریکا) از اهداف روسیه یا چین دچار واهمه شوند، ممکن است مایل باشند برای پروژه‌ی آرتمیس هزینه کنند تا آمریکایی‌ها را تا سال ۲۰۲۴ به ماه برگردانند.

در گذشته، خط‌مشی‌های ناسا ممکن بود با تغییر چشم‌اندازهای سیاسی تغییر کند، اما با وارد شدن بخش‌های خصوصی به اکتشافات ماه، احتمالا مشکلات عدیده‌ای برای آژانس فضایی به وجود می‌آید. وایتمن کاب گفت: اگر شرکت‌های خصوصی زودتر به ماه بروند، این اتفاق احتمالا بحران وجودی برای ناسا به همراه خواهد داشت. در واقع مسئله این است: اگر شرکت‌های خصوصی می‌توانند چنین کاری انجام دهند، دیگر چه نیازی به ناسا است؟ به عبارت دیگر، اگر ناسا نتواند به ماه برسد، مسئله فقط این است که چه کسی (شرکت یا کشوری) زودتر به ماه می‌رسد. یعنی برنده‌ی رقابت فضایی جدید چه کسی خواهد بود؟

2121...

زومیت نوشت: بی‌شک هیچ یک از شرکت‌های رباتیک دنیا تاکنون نتوانسته‌اند محصولاتی مشابه با بوستون داینامیکس (Boston Dynamics) به دنیا عرضه کنند. ویدئوهای منتشرشده از قابلیت‌های ربات‌های این شرکت همواره شگفتی مخاطبان را برانگیخته است. چه این فیلم مربوط‌به دسته‌ای از ربات‌ها باشد که یک کامیون را یدک می‌کشند یا یک ربات دوپا که با چابکی یک انسان از تعدادی جعبه بالا می‌رود.

اما در پی همه‌ی آن پیشرفت‌های حماسی، بوستون داینامیک هنوز نیز با یک چالش بسیار بزرگ مواجه است و آن، آماده‌کردن این ربات‌های پایدار برای عرضه به بازار واقعی است. پس از سال‌ها ساخت و تست محصولات آزمایشی، حال این شرکت عزم آن دارد که تا پایان سال جاری میلادی، نمونه‌ای از ربات‌های تجاری خود را به بازار عرضه کند. نام این مدل، کوادروپدال اسپات (quadrupedal Spot) است. عرضه‌ی این مدل می‌تواند محک خوبی برای حاصل چندین و چند سال تحقیق و توسعه ازسوی بوستون داینامیک باشد. مهم‌تر از آن اینکه موفقیت یا شکست پروژه‌ی اسپات می‌تواند روایتگر بخش‌های مهمی از چشم‌انداز نهایی آینده‌ی جهان باشد.

آیا آماده‌ی حضور ربات‌ها در میان جوامع خود هستیم؟

image

نمایی از ربات اسپات در کنفرانس Amazon re:MARS

تمامی افرادی که در صنعت رباتیک مشغول هستند روی یک موضوع اتفاق نظر دارند و آن اینکه این صنعت حاصل سال‌های سال، آزمون و خطای بی‌رحمانه است. صنعت رباتیک به‌خاطر تعدد استارتاپ‌هایی که طی سال‌های اخیر یکی پس از دیگری ورشکست شدند، بسیار بدنام شده است. تنها در سال گذشته، سه شرکت فعال در این حوزه به شکست خود اعتراف کردند. در واکنش به این اتفاقات، جیمز کافنر، از کارشناسان کهنه‌کار مؤسسه‌ی پژوهشی تویوتا، چالش‌های اصلی موجود در عرصه‌ی رباتیک را این‌گونه بیان می‌دارد: این عرصه نیاز به یک سرمایه‌گذاری چشمگیر، مدیریتی متعهدانه، نیروی کار، منابع و زیرساخت‌های قدرتمند و یک استراتژی عالی برای بازار و محصول دارد. به‌علاوه، اهمیت یک عملیات بی‌نقص نیز بر کسی پوشیده نیست.

image

بوستون داینامیکس ربات‌های مخنلفی ازجمله BigDog و LS3 (تصویر بالا) را برای ارتش آمریکا تولید کرده است؛ اما این پروژه‌ها به‌خاطر پرسروصدابودن کنار گذاشته شده‌اند.

ربات‌های بوستون داینامیک، دست‌کم براساس آنچه تصور می‌کنیم، کاملا بی‌نقص به‌نظر می‌رسند. واقعیت آن است که این ربات‌ها هنوز در محیط‌های شلوغ و برای کاربری‌های تجاری تست نشده‌اند. این شرکت از زمان تأسیس خود در سال ۱۹۹۲ تاکنون تنها به مشتریان ثروتمندی همچون وزارت دفاع [ایالات‌متحده] و شرکت آلفابت چشم دوخته است. بوستون داینامیک در سال‌های نخستین تنها به‌واسطه‌ی قراردادهای دولتی سرپا مانده بود؛ تا اینکه در سال ۲۰۱۳ به‌مالکیت آلفابت (شرکت مادر گوگل) درآمد. این تصاحب، تلاشی ازسوی غول دنیای فناوری بود تا بتواند شانس خود را در عرصه‌ی رباتیک نیز بیازماید.

صنعت رباتیک به‌خاطر تعدد استارتاپ‌هایی که طی سال‌های اخیر یکی پس از دیگری ورشکست شدند، بسیار بدنام شده است

مارک ریبرت، مدیرعامل بوستون داینامیک در مصاحبه با سایت ورج می‌گوید که سال‌های اولیه‌ی پژوهش‌های قراردادی برای رسیدن شرکت به سطح فعلی ضروری بود. او می‌افزاید: ما برای سال‌های طولانی تنها یک شرکت تحقیقاتی به‌شمار می‌آمدیم و تنها مشغول آزمودن حد و حدود قابلیت‌های ربات‌هایی بودیم که متناسب با انتظارات مردم باشند. طبیعی است که در حین فرایند تحقیق و توسعه این ربات‌ها، کارایی آن‌ها بیشتر و بیشتر شد؛ تا آنجا که یک روز متوجه شدیم که این ربات، قابلیت عرضه‌ی تجاری را نیز دارد.

قراردادهای پنتاگون این فرصت را در اختیار بوستون داینامیک قرار داد که بتوانند فناوری ربات‌های پادار نظیر بیگ‌داگ (BigDog) را توسعه دهد (هرچند که این نسخه به‌خاطر سروصدای زیادش ازسوی ارتش رد شد)؛ اما این فعالیت‌ها هنوز به عرضه‌ی یک ربات قابل‌فروش منجر نشده بود. با این حال، شرکت همواره توانسته حامیان خود را با ارائه‌ی قابلیتی خارق‌العاده که سالیان دراز از دسترس بشر دور بود، شگفت‌زده کند: تحرک‌پذیری.

هاد لیپسون، یکی از اساتید دانشکده‌ی مهندسی دانشگاه کلمبیا می‌گوید تحرک‌پذیری واقعی، قابلیتی است که عملا خارج از حوزه‌ی توانایی بیشتر ربات‌ها قرار می‌گیرد. او می‌افزاید: ما تصور می‌کنیم انجام بازی شطرنج موضوع مهمی به‌شمار می‌آید؛ ولی راه‌رفتن با هماهنگی صدها عضله، موفقیتی باورنکردنی است. ربات‌ها در بسیاری از موارد بسیار دست‌وپاچلفتی هستند و حتی مواجهه با کوچک‌ترین موانع نیز آن‌ها را سردرگم می‌کند.

image

یک ربات صنعتی رایج در کاربری‌های امروزی: ایستا و غیرهوشمند

امروزه بیشتر ماشین‌های مورداستفاده‌ی ما در کارخانجات و شرکت‌ها عظیم‌الجثه، ثابت و غیرهوشمند هستند؛ این تجهیزات تنها برای انجام یک سری وظایف محدود در یک مکان مشخص طراحی شده‌اند. اما ربات‌های آینده منعطف و پویا خواهند بود. آن‌ها قادر خواهند بود دوشادوش مردم کار کنند و نسبت‌به تغییر شرایط محیطی و رفتاری واکنش نشان دهند. درواقع علت تمایل بوستون داینامیک برای نمایش قابلیت‌های جدید ربات‌هایش در ویدئوهای منتشرشده نیز همین است. حتی در نمونه‌هایی از این ویدئوها شاهد آن هستیم که طراحان چند لگد محکم به یک ربات چهارپا وارد می‌کنند تا عمق قابلیت تطبیق‌پذیری آن را با تغییرات فیزیکی محیط نشان دهند. لیپسون می‌گوید: بوستون داینامیک برای دهه‌ها سعی کرده این محدودیت حرکتی در ربات‌ها را از میان بردارد. اما در ادامه، نمونه‌های قابل‌فروش نیز به اهداف شرکت افزوده شد.

بوستون داینامیکس توانست قابلیت خارق‌العاده‌ی «تحرک‌پذیری» را در ربات‌ها عرضه کند که سال‌ها از دسترس ما خارج بود

این همان سیاستی است که در بسیاری از صنایع دیگر نیز پذیرفته شده است. اریک نیوز، بنیان‌گذار یکی از شرکت‌های فعال در صنعت اتوماسیون با نام پلاس وان رباتیکس (Plus One Robotics) در این رابطه می‌گوید: آن‌ها قبل از این، با هزینه‌ی دولت کار می‌کردند و از این پس، با هزینه‌ی گوگل. آن‌ها هیچ مأموریتی نداشتند و تنها شگفت‌انگیز بودند و پیش‌تر نیز این موضوع را اثبات کرده بودند.

اولین گام‌ها جهت تجاری‌سازی فعالیت‌های بوستون داینامیک در سال ۲۰۱۷ و ازسوی یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران ژاپنی دنیای فناوری، سافت‌بانک (SoftBank) برداشته شد. ریبرت می‌گوید تجاری‌سازی همواره هدف غایی مجموعه بوده است؛ اما دسترسی به منابع سافت‌بانک عملا به این شرکت اجازه داد بتواند شکل تازه‌ای به خطوط تولید ربات‌های خود ببخشد. این موضوع به گفته‌ی گیلبرت، یکی از عناصر حیاتی کار بود. نیوز می‌گوید: «بی‌شک، سافت‌بانک یک شرکت تجاری است و می‌خواهد از این سرمایه‌گذاری خود به سودآوری برسد.»

سرمایه‌گذاری‌های دیگر این شرکت ژاپنی در صنعت رباتیک (شامل Aldebaran ،Pepper robot و Fetch Robotics که درزمینه‌ی اتوماسیون انبارها فعالیت داشند)، منجر به آغاز فروش ربات‌هایی تجاری برای سال‌های متمادی شد.

درکنار روند تجاری‌سازی ربات اسپات، بوستون داینامیکس یکی از استارتاپ‌های لاجستیکی بانام کینما سیستمز (Kinema Systems) را خریداری کرد تا عرصه را برای ورود خود به صنعت اتوماسیون انبارها هموار کند. پس از تصرف این شرکت، بوستون داینامیکس شروع به فروش ربات‌های صنعتی کرد و توانست جای پای خود را در این صنعت جدید باز کند. با این رویکرد جدید، ریبرت نیز به‌مرور به چهره‌ای نام‌آشنا در کنفرانس‌های فناوری بدل شد. او به‌دفعات روی صحنه رفت و قابلیت‌های خیره‌کننده‌ی ربات اسپات را در پرش، دویدن و حتی رقصیدن در معرض نمایش گذاشت.

ریبرت وعده می‌دهد که اسپات روزی به «اندروید دنیای رباتیک» تبدیل خواهد شد؛ یک پلتفرم قابل سفارشی‌سازی که شرکت‌های دیگر نیز می‌توانند از آن برای برآورده‌کردن نیازهایشان بهره ببرند. ریبرت می‌گوید: ما (اسپات) را به‌گونه ای طراحی کرده‌ایم که بتواند برای بسیاری از کاربران مختلف قابل سفارشی‌سازی باشد. به‌زودی ما متعلقاتی را عرضه خواهیم کرد که می‌توانند برای سفارشی‌سازی این ربات‌ها مورد استفاده قرار گیرند.

با این حال، زمان آغاز فروش و قیمت نهایی محصول هنوز تعیین نشده است. به‌نظر می‌رسد تجهیزات پیشنهادی شامل بازوهای رباتیک برای برداشتن اجسام، حسگرهای گرمایی، دوربین‌های ۳۶۰ درجه و تجهیزات ارتباط رادیویی شود. این متعلقات متنوع خود نشانگر آن است که بوستون داینامیکس قصد دارد ربات‌های اسپات را برای حجم وسیعی از کاربری‌های مختلف به فروش یا اجاره بگذارد؛ از نقشه‌برداری سایت‌های ساخت‌وساز و تولید صنعتی گرفته تا خدمات تحویل کالا و کاربری‌های امنیتی.

قرار است پلتفرم اسپات، در حکم اندروید دنیای رباتیک باشد

یکی از پرسش‌ها این است که آیا برای نوع مشتریان محصولی مانند اسپات، محدودیتی نیز وجود خواهد داشت؟ مثلا منع مأموریت‌های اجرای قانون یا کاربری‌های نظامی؟ ریبرت احتمال وضع چنین محدودیت‌هایی را رد نمی‌کند: ما مشتاق به کاربری مسئولیت‌پذیر ربات‌های خود هستیم. من فکر می‌کنم پاسخ به این پرسش آسان نیست؛ چراکه چالش‌های متعددی در این زمینه وجود دارد.

به‌یقین، تقاضا برای چنین کاربری‌هایی نیز در بازار وجود دارد. شرکت‌هایی نظیر Knightscopeپیش از این نیز اقدام به عرضه‌ی ربات‌های نگهبانی کرده‌اند که وظیفه‌ی حراست از مکان‌هایی نظیر پارکینگ‌ها و بازارهای خرید را برعهده دارند. با اینکه ربات‌های نگهبان با هزینه‌ی تقریبی هفت دلار در هر ساعت، بسیار ارزان‌تر از نمونه‌های انسانی هستند؛ ولی هنوز به‌خاطر استفاده از چرخ به‌جای پا از محدودیت‌هایی رنج می‌برند. عبور از جداول حاشیه‌ی پیاده‌رو برای این ربات‌ها چالش‌ساز است و بالارفتن از پله‌ها نیز تقریبا برایشان غیرممکن است. نمونه‌ای از این تجارب ناموفق را می‌توان در واقعه‌ی سال ۲۰۱۷ مشاهده کرد؛ وقتی یکی از ربات‌های امنیتی Knightscope حین انجام وظیفه، با سر در یک آب‌نما فرود آمد. حال که قابلیت خیره‌کننده‌ی اسپات را در بالا رفتن از پله‌ها را می‌بینیم، باید اقرار کرد شاید تکرار چنین وقایعی در آینده‌ی نزدیک کاملا غیرمحتمل به‌نظر برسد.

image

قابلیت اصلی اسپات در ماژولاربودن آن نهفته است؛ مشتریان می‌نوانند تغییرات مختلفی را روی آن اعمال کنند؛ مانند اتصال یک دست گیرنده روی سر ربات (در تصویر بالا).

در مقطع فعلی، ربات‌های بوستون داینامیکس تنها به یک محصول ساده شباهت ندارند؛ بلکه چشم‌اندازی از آینده‌ی این صنعت را نشان می‌دهند. ساخت ربات‌های پادار برای دهه‌ها تنها یک رؤیا بود؛ اما پیشرفت‌های اخیر در زمینه‌های مختلف شامل حسگرها، موتورها، نرم‌افزارهای کنترلی و بینایی ماشین توانست رنگ واقعیت به آن ببخشد.

ریبرت می‌گوید تفاوت میان اسپات با نسل قدیم ربات‌های پادار از زمین تا آسمان است. او می‌افزاید سال‌های سال تلاش برای تشخیص زمین، بالانس‌کردن ربات و کنترل آن انجام گرفته است. برای رسیدن به این سطح، شرکت بوستون داینامیک به دانشی تکیه داشته که ریبرت آن را «هوش مصنوعی سطح پایین» می‌نامد. ریبرت به هوش مصنوعی مورداستفاده در آن دسته از سیستم‌های کنترلی ربات اشاره دارد که مسئولیت سرپا نگاه‌داشتن و بالانس‌کردن ربات را در تمامی شرایط به‌عهده دارد. درواقع فرمان‌دادن به ربات برای حرکت به‌سوی یک مقصد خاص و انجام امور مختلف تنها به‌عهده‌ی اپراتورهایی است که ازطریق نوعی تبلت‌های گیمینگ بهینه‌شده، حرکات ربات را کنترل می‌کنند.

لیپسون می‌گوید ربات‌های پادار از بسیاری جهات دارای برتری‌هایی نسبت‌به نمونه‌های پیشین هستند. آن‌ها از بالانس بالایی برخوردار هستند و مقاومت بالایی دربرابر واژگون‌شدن از خود نشان می‌دهند. آن‌ها توانایی کار در محیط‌های متنوعی را دارند و سازگاری‌ خوبی از خود نشان می‌دهند. لیپسون می‌افزاید: برای همین است که در طبیعت نیز شاهد نمونه‌های زیستی چندپای زیادی هستیم. این یک پلتفرم تطبیق‌پذیر است و من باور دارم که این پلتفرم آینده خواهد بود.

بوستون داینامیکس تنها شرکتی نیست که این ظرفیت بالقوه را درک کرده است. در خلال سال‌هایی که این شرکت تلاش داشته طراحی‌های خود را بهینه‌تر کند، شرکت‌های نوپای دیگری نیز از نقاط دیگر جهان با محصولاتی مشابه سر برآورده‌اند. یکی از این محصولات لایکاگو (Laikago)است؛ رباتی چهارپا که توسط شرکت چینی Unitree Robotics طراحی و تولید شد. به‌عنوان نمونه‌ی دیگر نیز می‌توان به محصولات سری Vision و Wraith ساخت شرکت آمریکایی Ghost Robotics و نیز ربات ANYmal ساخت شرکت انیبوتیکس (ANYbotics) وابسته‌به دانشگاه علم‌ و فناوری ETH زوریخ در سوئیس اشاره کرد.

ANYmal از برخی جهات به ربات اسپات شباهت دارد. این ربات چهارپا نیز قادر به انجام وظایف مخنلفی در فضای داخلی و خارجی است و متعلقات متنوعی را می‌توان برای آن درنظر گرفت. پیتر فرانک‌هاسر، از هم‌بنیان‌گذاران شرکت انیبوتیکس می‌گوید که این شرکت پیش‌تر فروش ربات‌های خود را آغاز کرده است و حتی نمونه‌ای آزمایشی از ماشین‌های خود را در یک سکوی نفتی فراساحلی در دریای شمالی در معرض نمایش گذاشته است. با این حال، او درمورد میزان فروش فعلی محصولات شرکت خود اظهارنظری نکرد.

image

ANYmal برای نقشه‌برداری از یک سکوی نفتی در دریای شمال مورد استفاده قرار گرفت.

عرضه‌ی ربات هندل به‌معنای معرفی علنی ربات‌ها به‌عنوان جایگزین نیروی کار انسانی در محیط انبارها و کارخانجات بود

فرانک‌هاسر می‌گوید این به‌منزله‌ی یک ویترین کامل از فناوری است. ماشین‌های پادار نه‌تنها می‌توانند از پس حرکت در در دالان‌های باریک و پلکان این نوع از محیط‌های صنعتی برآیند؛ بلکه اعزام یک ربات به مأموریتی در نقاط دورازدسترس، به‌معنای عدم نیاز به حضور یک انسان در محیط‌های خطرناک است. او می‌افزاید که این سری از مشاغل خطرناک، دور از دسترس و پرهزینه هستند. از دیدگاه فرانک‌هاسر، عرضه‌ی ربات‌های پادار ازسوی شرکت‌های مختلف خبر خوبی محسوب می‌شود. او می‌گوید این امر باعث ایجاد یک بازار متنوع‌تر می‌شود و اعتماد بیشتری در مشتریان ایجاد می‌کند. درصورت وجود تنها یک تأمین‌کننده، شرکت‌ها در خرید این نوع محصولات تردید خواهند کرد.

جف برنشتاین، رئیس اتحادیه‌ی اتوماسیون پیشرفته نیز با این قضیه موافق است و ورود شرکت‌های دیگری غیر از بوستون داینامیکس را در این عرصه نشانه‌ی خوبی قلمداد می‌کند. با این حال او معتقد است که با توجه به جدیدبودن این صنعت، اعلام زمان فراگیر شدن آن امری بس دشوار خواهد بود. او می‌افزاید: «ما تاکنون شاهد وجود محصولات چندانی از این دست در بازار نبوده‌ایم.»

با اینکه امید زیادی برای موفقیت محصولی مانند اسپات در بازار احساس می‌شود؛ اما هنوز چالش‌های زیادی در مسیر ترویج کاربری این ربات‌ها در محیط‌های سطح‌پایین‌تر (ولی پردرآمدتری) نظیر انبارها دیده می‌شود.

پس از آن‌که بوستون داینامیکس شرکت کینما سیستمز را به مالکیت خود درآورد، فروش ربات پیک (Pick) را آغاز کرد. این ربات نمونه‌ای از بازوهای رباتیک ایستایی بود که در کنار استفاده‌از مکنده‌های پنوماتیک، از قابلیت یادگیری عمیق برای دیدن محیط اطراف بهره می‌برد. امسال نیز این شرکت اقدام به رونمایی یک ربات چرخ‌دار با نام هندل  (Handle) کرد که  باکمک یک وزنه‌ی تعادلی می‌توانست اجسام مختلف را توسط بازوی خود بردارد. این ربات برای انجام وظایفی نظیر تخلیه‌ی‌ اجناس از روی پالت‌ها و چیدن جعبه‌ها کاربرد دارد.

بازار فروش ربات پیک بسیار ساده به‌نظر می‌رسید. شرکت کینما سیستمز توانسته بود پیش از ادغام با بوستون داینامیکس، کاربردی‌بودن این نوع فناوری را اثبات کند. اما معرفی محصولی چرخ‌دار مانند هندل به صنعت بسیار بلندپروازانه‌تر بود؛ حتی بسیار بلندپروازانه‌تر از محصولی مانند اسپات. بوستون داینامیکس عملا رباتی را معرفی کرده بود که می‌توانست جایگزینی برای کارگرهای انسانی باشد؛ رباتی که حتی می‌توانست به‌خوبی یک انسان در محیط انبارها مسیریابی کند. این حرکت بیشتر به‌معنای ورود علنی ربات‌ها در جریان گردش کار شرکت‌ها بود تا صرفا یک سازمان‌دهی ساده در فعالیت کارخانجات و انبارها.

image

هندل (Handle) مجهزبه انواعی از مکنده‌های پنوماتیک است که می‌تواند برای برداشتن جعبه‌ها به‌کار روند؛ با این حال هنوز برای برداشتن قطعات دیگر چندان بهینه نیستند.

نیوز نیز بر این باور است که این کار حتی برای شرکت او که در زمینه‌ی اتوماسیون لجستیک و انبارها فعال است، با دشواری‌های زیادی همراه است. او می‌گوید طراحی هندل عمیقا هنر بوستون داینامیکس را نشان می‌دهد؛ یعنی یک محصول ظریف و انعطاف‌پذیر یا یک اثر زیبای مهندسی. با این حال، این ایده نسبت‌به روش‌های دیگر نظیر نیروی انسانی و مکانیکی بسیار پرهزینه‌تر است. او هشدار می‌دهد که نوع طراحی این محصول، محدودیت‌هایی را برای کاربری‌هایش ایجاد کرده است.

در وهله‌ی اول، این محصول بدون سیم کار می‌کند و این به‌معنای وابستگی کارکرد آن به باتری خواهد بود. شرکت‌ها مجبور هستند تعداد بیشتری از این محصول را بخرند تا در زمان شارژ یک گروه، بتوانند از سایر ربات‌ها برای امور جاری خود استفاده کنند. به‌علاوه، چنگک پنوماتیک این ربات تنها می‌تواند انواع خاصی از کالاها را بردارد که می‌تواند برای انجام بسیاری از وظایف رایج در انبارها نظیر بارگیری و تخلیه‌ی کامیون‌ها مشکل‌ساز باشد. نیوز می‌گوید: امروزه هیچ‌روشی برای انجام این نوع کارها توسط ربات‌ها وجود ندارد. مانند آن است که بخواهید در فضایی سه‌بعدی Tetris بازی کنید؛ آن هم در شرایطی که نیمی از قطعاتی که با آن‌ها سروکار دارید اصلا شکل مشخصی ندارند. من مطمئن هستم که ربات هندل با شکل و شمایل فعلی هرگز رنگ یک انبار واقعی را به خود نخواهد دید. آن‌ها باید هنوز کارهای زیادی را برای عرضه‌ی چنین محصولی به بازار انجام دهند.

ریبرت نیز می‌گوید این فناوری هنوز در دست توسعه است و شرکت هنوز برنامه‌ی زمانی مشخصی برای آغاز فروش هندل در بازار ندارد. اما همچنان معتقد است که اتوماسیون انبارها یک فرصت عظیم است. او می‌افزاید: وقتی به فعالیت‌های لجستیکی در گوشه‌وکنار جهان نگاه می‌کنید، می‌بینید که این امور عموما اتوماسیون نشده‌اند. امروزه ذهن افراد درگیر این واقعیت است که آمازون انبارهای خود را تماما اتوماسیون کرده؛ اما آن‌ها هنوز حداکثر یک یا دو وظیفه را در محیط کار خود اتوماسیون کرده‌اند. داشتن ربات‌هایی مانند هندل که به‌معنای واقعی کلمه، متحرک و داینامیک هستند، می‌تواند بسیار تعیین‌کننده باشد. این فرصتی کاملا دردسترس برای ما محسوب می‌شود.

image

ربات دوپای Atlas محصولی از بوستون داینامیکس که تنها درمرحله‌ی تحقیق و توسعه است.

همان‌گونه که از نظرات کاربران در زیر پست‌های ویدئویی بوستون داینامیکس نیز برمی‌آید، سخن گزافی نیست اگر بگوییم این شرکت معیاری حقیقی از آینده‌ی صنعت اتوماسیون جهان به‌شمار می‌آید؛ آینده‌ای که قطیعیتی در آن دیده نمی‌شود.

برخی اقتصاددانان بیم آن دارند که جایگزینی انسان با ماشین نتواند هیچ‌گونه مزیتی برای اقتصاد جهان به‌همراه خود بیاورد

ربات‌ها روزبه‌روز بیشتر در محیط‌های زندگی ما دیده خواهند شد؛ اما کارشناسان بیم آن دارند که این حضور نتیجه‌ی مطلوبی در پی نداشته باشد. در مقاله‌ای که اخیرا منتشر شد، دو اقتصاددان شناخته‌شده با نام‌های دارون آسموگلو و پاسکوال رسترپو نسبت‌به وقوع پدیده‌ای هشدار داده‌اند که آن را اتوماسیون «نسبی» نامیده‌اند. این پدیده به وضعیتی اشاره دارد که در آن فناوری ضمن جایگزین‌کردن انسان‌ها، هیچ‌گونه مزیتی برای اقتصاد به همراه نیاورد. بدین ترتیب، کارخانجات اتوماسیون‌شده سریع‌تر یا پربازده‌تر نمی‌شوند. تنها انسان‌ها با ماشین‌ها جایگزین می‌شوند تا کسانی که در این رویه ذی‌نفع هستند، به منافع شخصی خود دست یابند.

ما همین حالا نیز شاهد بروز چنین سازوکاری در نیروی کاری جهان هستیم. برای مثال، کارمندان فروشگاه‌های والمارت (Walmart) می‌گویند با اینکه ربات‌ها اموری مانند اسکن قفسه‌ها را به‌عهده گرفته‌اند؛ اما این قضیه کمکی به بهبود شرایط کاری آن‌ها نکرده است. در حقیقت، کار آن‌ها سخت‌تر نیز شده؛ چراکه اکنون وظیفه‌ی مدیریت ربات‌ها نیز به آن‌ها تحمیل شده است. همان‌طور که ریبرت نیز می‌گوید در انبارهای آمازون، ربات‌ها مشاغل بیشتری را تصدی می‌کنند؛ اما این روند به‌صورت جزئی و موقتی انجام می‌شود و از این رو، رفتار با انسان‌ها نیز ماشینی‌تر می‌شود.

آسموگلو و رسترپو هشداد می‌دهند چنانچه این روند تدوام یابد و فرصت‌های شغلی جدیدی ایجاد نشود، زندگی تنها برای قشر کارگر سخت‌تر خواهد شد. چیزی که نتیجه‌ی آن را پیش‌تر درقالب افزایش مشاغل خطرناک و کاهش دستمزد دیده‌ شده است.

همین چشم‌انداز ناامیدکننده است که ربات‌های بوستون داینامیکس را برای ما جذاب‌تر کرده است. به‌جای ساختن ربات‌هایی با چرخ‌های غلطان که با عبور از کوچک‌ترین دست‌اندازی، فورا نقش زمین می‌شوند و منتظر می‌مانند تا یک انسان آن‌ها را دوباره سرپا کند، بوستون داینامیک قصد دارد یک جهش کوچک به‌سوی اتوماسیون نسبی را با یک جهش انقلابی بزرگ‌تر جایگزین کند. دست‌کم این چیزی است که ما در ویدئوهای تبلیغاتی این شرکت می‌بینیم. گویا زمان آن رسیده که ربات‌های بوستون داینامیکس نیز از محیط‌های بسته‌ی آزمایشگاهی خود قدم به‌سوی دنیای خارج بگذارند. ریبرت می‌گوید: من فکر می‌کنم که ربات‌ها قرار است زندگی مردم را دستخوش تغییراتی مثبت کنند. به‌نظر من، آن‌ها بهره‌وری را افزایش خواهند داد. آن‌ها افراد را از شر مشاغلی خطرناک، آلوده و کسالت‌بار نجات خواهند داد. من احساس انزجار می‌کنم از اینکه می‌بینم فرصت‌های عالی نهفته در پس چنین فناوری‌هایی به‌خاطر ترس از عواقب منفی آن نادیده گرفته می‌شوند.

2121...

سایت ایران! رسانه برخط فارسی زبان

چپ دستی به معنای تمایل طبیعی افراد در استفاده از دست چپ برای انجام کارهای گوناگون به ویژه نوشتن است. اکثر مردم جهان راست دست هستند و تنها یک درصد از مردم روی کره زمین توانایی استفاده از دست چپ و راست را به طور یکسان دارند. در سال ۱۹۷۶ نام گذاری روز جهانی چپ دست ها برابر با ۱۳ اوت به تصویب رسید.

دلیل نامگذاری این روز انتقاد از این است که تمامی ابزارها و امکانات برای راست دست ها طراحی شده مانند صندلی های یک دسته، صندلی راننده در خودرو، میزهای پر کردن فرم در بانک ها و اداره ها،تیغه قیچی، مچاقو و ...) لذا چپ دست ها مجبور به استفاده از وسایل راست دست ها هستند.

همچنین یکی از هدف های این روز مبارزه با باورهای خرافاتی درباره چپ دست هاست.

چپ دستی علت ژنتیکی و ارثی دارد که مربوط به فعالیت های مغزی از دوران جنینی و رشد می شود. پژوهشگران دانشگاه آکسفورد اخیرا ژنی را کشف کرده اند که گمان می رود عامل بروز چپ دستی باشد. در افراد حاوی این ژن بخش راست مغز کار کنترل سرعت و زبان را به عهده دارد و بخش چپ مغز مسئول احساسات می باشد.در افراد راست دست که فاقد این ژن هستند وظیفه هر نیمکره مغز برعکس این می باشد.

در بسیاری از جوامع چپ دستی نوعی ناهنجاری و عادت ناپسند محسوب می شده است و معمولا سعی می کردند کودکان را به راست دستی عادت دهند اما گذشت زمان و صفحات تاریخ نشان داده است چپ دست هایی در جهان بوده اند که به شهرت رسیده اند.

از سوی دیگر تحقیقات نشان داده چپ دستان در رشته های ورزشی و هنری موفق تر هستند زیرا خلاقیت آنها بیشتر است و درک انتزاعلی گسترده تری دارند. چپ دستی اکتسابی نیست بلکه ژنتیکی است. در فهرست روزنامه تایمز اسامی برخی از افراد مشهور چپ دست ذکر شده است.

● لئوناردو داوینچی

نقاش، هنرمند، دانشمند، پزشک و همه فن حریف دوره رنسانس تمامی آثار هنری خود را با دست چپ خلق کرده است.

● پیکاسو

نقاشی مشهور با سبک نوین، آثارش را با دست چپ خلق کرده است.

● چارلی چاپلین

یکی از مشهورترین بازیگران عرصه سینما و برنده جایزه اسکار که بیشتر فیلم هایش صامت و کمدی است. او نیز از جمله چپ دستان مشهور تاریخ می باشد.

● ارسطو فیلسوف بزرگ یونان

که در زمینه فیزیک، ریاضیات و ستاره شناسی تحقیقات گسترده ای داشته است و آثار وی تاثیر زیادی در دانش مدرن دارد.

● مهاتما گاندی

سیاستمدار مشهور هند که انقلابی در تفکر و رویه زندگی هندیان به وجود آورد و کشور را به استقلال رساند.

● میکل آنژ

نقاش مشهور رومی نیز چپ دست بوده است. افلاطون، شکسپیر، آمینا باچان، تام کروز، رابرت دنیرو و باخ هم چپ دست های مشهور جهان بوده اند.

● آلبرت انیشتین

یکی از مشهورترین پژوهشگران چپ دست تاریخ، این پروفسور ژولیده با کارهای تحقیقاتی خود انقلابی درباره فضا، زمان، علم فیزیک و علوم طبیعی مدرن برپا کرد.

● نیچه

فیلسوف، شاعر و آهنگساز آلمانی در تاریخ تفکر جهان شهرت داشته است.

● بتهوون

متولد۱۷۰ در شهر بن که آهنگسازی را از ۶ سالگی آموخت و عالم هنر را مبهوت خود کرد.

● ماری کوری

متولد سال ۱۸۶۷ فیزیکدان و شیمیدان لهستانی. او نخستین دانشمندی است که دو بار جایزه نوبل را در رشته فیزیک و شیمی دریافت کرد.

● نیکول کیدمن و آنجلینا جولی

بازیگران معروف آمریکایی هستند که در فهرست چپ دستان مشهور تاریخ قرار دارند.

● ناپلئون بناپارت

سیاستمدار باهوش و با تدبیر فرانسوی که در سایه فرمان ها و کاردانی او فرانسه از هرج و مرج نجات یافت. البته یکی از جنگجویان تاریخ اروپا نیز می باشد. سخنان قصار او معروف است.

● رافائل نادال

تنیس باز مطرح اسپانیایی اگرچه راست دست است اما همیشه با دست چپ بازی می کند.

● بیل گیتس

برای بسیاری از آمریکایی ها نماد غرور و افتخار است. عده ای معتقدند ذهنش از خلاقیت بالایی برخوردار است که به دلیل چپ دستی او می باشد و یکی از ثروتمندترین و کارآفرین ترین افراد جهان به شمار می رود.

در میان رئیسان جمهور آمریکا، فورد، رونالد ریگان، جورج بوش پدر، بیل کلینتون و باراک اوباما چپ دست بوده اند. لازم به ذکر است که امضاء اوباما از راست به چپ می باشد....

در بسیاری از جوامع چپ دستی نوعی ناهنجاری و عادت ناپسند محسوب می شده است و معمولا سعی می کردند کودکان را به راست دستی عادت دهند اما گذشت زمان و صفحات تاریخ نشان داده است چپ دست هایی در جهان بوده اند که به شهرت رسیده اند اسامی برخی از افراد مشهور چپ دست ذکر شده است

 1. رویاهای طولانی اکثرا در صبح اتفاق می‌افتند. 

 2. در طول خواب بیشتر عضلات بدن از کار می‌افتند تا مانع از دخالت آن‌ها در رویا شوند. 

 3. حدود ۱۲% مردم سیاه و سفید خواب می‌بینند. 

 4. در طول خواب، قسمتی از مغز که وظیفه منطقی جلوه دادن اتفاقات را به عهده دارد از کار می‌افتد. 

 5. بیشتر رویاهای ما مربوط اتفاقات و تفکرات روز یا دو روز گذشته است. 

  image

 6. به گفته دانشگاه Stanford، تنها چهره کسانی را در خواب می‌بینیم که با آنها آشناییم یا آنها را در تلویزیون دیدیم. 

 7. استرس کم و احساس رضایت از زندگی موجب رویایی آرام و دلنشین می‌شود. 

 8. کابوس بیشتر در کودکان و در سن ۳ تا ۶ سالگی اتفاق می‌افتد و از ۱۰ سالگی به بعد نیز کاهش می‌یابد. 

 9. زنان بیشتر از مردان، چه در دوران کودکی چه بزرگسالی کابوس می‌بینند. 

 10. عدم توانایی در حرکت بین زمان خواب و بیداری را فلج خواب می‌گویند که ۸% مردم جهان آن را تجربه می‌کنند. 

 11. رویاهای غم انگیز، مثل از دست دادن عزیزان بیشتر در تعطیلات اتفاق می‌افتد. 

 12. غذا خوردن قبل از خواب به دلیل افزایش متابولیسم و فعالیت مغز، باعث می‌شود که رویا و کابوس واقعی‌تر به نظر برسد. 

  image

 13. مردم حدود ۹۵% خواب خود را فراموش می‌کنند! 

 14. می‌توان با یادگیری تکنیک‌هایی مخصوص٬ خواب را کنترل کرد. 

 15. یکی از رایج ترین رویاها، سقوط است که پرش‌ها و حرکات سریع هیجانی در طول روز  می‌توانند از دلایل آن باشد. 

با این حال هنوز هم محققان نمی‌دانند چرا انسان‌ها خواب می‌بیند.

healthline

۲۱۲۱...

image

هنگامی که شما با اتکاء به یک شخص, یک موفقیت یا یک عملکرد خوب, یا ترکیبات شکننده ای از این ها, شاد می شوید متوجه باشد که احتمالاً وابستگی عاطفی دارید مقابله با این موضوع, ساده نیست و شما هم مقصر نیستید ولی یک چالش حیاتی برای روبرو شدن در زندگی است

یادگیری چیرگی برای مقابله با وابستگی عاطفی به جسارت زیادی نیاز دارد ولی ارزش این را نیز دارد که بتوانید زندگی خود را بیشتر و بهتر کنترل کنید. عدم وابستگی و دلبستگی های کمتر، به زمان و تمریناتی نیاز دارد که شما را به تدریج به فردی مستقل تر تبدیل خواهد کرد.

یک- مشاهده استقلال به عنوان یک پاسخ به مشکلات زندگی

هنگامی که شما در تلاش بیش از حد بسر می برید، به پاسخ های اشتباه در برابر مشکلات زندگی نیز برخورد خواهید کرد. این موضوع شامل تکیه داشتن بیش از حد به مردم و یا تلاش بیش از حد برای فرار از عادات مخرب نیز محسوب می شود. خوب است که خود را در هنگام وابستگی عاطفی و عوامل آن مشاهده کنید و بشناسید.

راز خوشبختی، آزادی است.

دو- اهمیت نیازهای خود را بشناسید

نکته پر اهمیت در مورد تمایل کمتر به "نیازمندی" این است که نیازهای خود را بسیار مهم و غیرقابل اجتناب بدانید. وابستگی در بیشتر مواقع در نتیجه نادیده انگاشتن و اجتناب از خود در مورد نیازهای مهم عاطفی بوجود می آید.

از حالا به بعد، خوشبختی ام بالاترین اولویت را دارد.

سه- شما مسئول شادی خود هستید

کسانی که نمی دانند از خود چگونه مراقبت عاطفی کنند، به احتمال زیاد، وابسته به اشخاص دیگری برای رفع این مسئولیت می شوند. مهم نیست که اشخاص دیگر چقدر خوب باشند یا به شما احساس خوبی ارائه دهند، ایده صحیح این است که شما مسئول حفظ و توسعه اعتماد به نفس عاطفی در خود هستید.

این وظیفه ماست که از خود مراقبت کنیم.

چهار- دیگران مسئول نیازهای شما نیستند

یکی از مهم ترین گام ها در امتداد مسیر آزادی این است که به دیگران اجازه دهید رفتار خود را بروز دهند. خشم از عزیزانی که در شرایط بحرانی در کنار شما نبودند، بسیار ساده است ولی راه حل خوبی نیست. تمام مواردی را که از کنار یک فرد فقیر و بی خانمان بدون توجه عبور کردید، بیاد آورید. این همان وضعیت مشابه شما در هنگام "گدایی عاطفی" است. شما می توانید درخواست کمک کنید ولی بر این موضوع پافشاری نکنید زیرا که هیچ کس در زندگی به شما بدهکار نیست. به خاطر داشته باشید؛

تنها راه آزاد شدن از دیگران، این است که آنها را از خود آزاد کنید.

پنج- از زمان تنهایی خود، لذت ببرید

احتمالاً هیچ کس به اندازه کودکان، در مورد عواطف مستقل از طریق عملِ ساده بازی کردن، نمی داند. به عنوان یک فرد بالغ، هیچ نیازی به مخالفت با این امر وجود ندارد. زمانی که تنها می شوید، می تواند "زمان بازی" باشد؛ یک فرصت مناسب برای کشف مفهوم شادی کودکی و خودانگیختگی...

اگر با خودتان دوست باشید، هرگز تنها نمی مانید.

شش- عشق به خود را جایگزین خشم به خود کنید

عادات ذهنی منفی یکی از عواملی است که مردم را از خود فرار داده و به دیگران وابسته می کند. احتمال دارد که شما در گذشته بسر ببرید یا عجول باشید و یا بیش از حد فکر کنید و شاید هم به نتایج کامل برای خودتان تاکید دارید.

خشونت به خود، محصول کنترل زندگی با زور و اجبار است که شامل عصبانیت نسبت به دیگران می شود زیرا چگونگی احساس درونی شما نسبت به دنیاست. راه حل مناسب در برابر این امر این است که با خودتان به صورت مثبت به گفتگو بپردازید، از لحظات حضور حال و یا حواس پرتی سازنده در خود لذت ببرید.

ترجیح می دهم آرام باشم تا اینکه همه چیز را کنترل کنم.

هفت- شناخت و عبور از الگوهای مخرب دوران کودکی

بسیاری از نیازها ممکن است از اتفاقات سخت دوران کودکی سرچشمه گرفته شده باشد. شناسایی این وقایع و پاسخگویی به این رخدادها در نقش یک کودک، یک روش عالی برای شناخت و بررسی چرایی و درگیر شدن در وابستگی های عاطفی است. نقش امروز ما، تغییر گذشته یا جبران آن نیست.

نقش زمان حال، معکوس کردن و یا جبران کردن گذشته نیست.

هشت- از انگیزه های آنی بدون تفکر قبلی (تکانشی) بگذرید

وابستگی عاطفی می تواند احساسات گیج کننده ای به همراه داشته باشد. واکنش آنی به حالات درونی می تواند بسیار خطرناک باشد. اگرچه ممکن است یک ایده تکانشی، عالی به نظر برسد اما چه بسا نتایج وخیمی به همراه داشته باشد پس ارزش آن را دارد که کمی مکث کنید و از آن دوری جویید.

اگر گذرتان به جهنم هم افتاد، همچنان به رفتن ادامه دهید.

نه- با احساسات خود روبرو شوید و آنها را قبول کنید

برخی مواقع ممکن است که شما نیاز به روبرو شدن با احساسات دردناکی که در حال تجربه آن هستید، داشته باشید. بسیاری از مردم احساسات فیزیکی خود را پس می زنند، به جای اینکه آن را مستقیما حس کنند. این کار باعث می شود که از احساسات خود فراری شده و وابسته شوند.

ده- مکانیسم های غلبه سالم را ایجاد کنید

این واقعیت که احساسات ناراحت کننده منجر به واکنش های غیرمسئولانه می شود، نباید اینطور تلقی شود که شما در مورد اینکه چه احساسی دارید، نباید کاری انجام دهید. بلکه بهتر است یک استراتژی آماده داشته باشید که چگونه با خودتان برخوردی سازنده داشته باشید نه تکانشی. مثلا اینکه چگونه آرامش بیابید در مواردی که مضطرب و آزرده هستید.

با خودتان همچون یک معشوق، رفتار کنید.

یازده- تشخیص دهید که چه زمان شروع می کنید به چسبیدن

یک خودشناسی ماجراجویانه به شما کمک می کند تا الگوهای وابستگی در رفتار یا افکارتان را بهتر بشناسید و بر آنها غلبه کنید. یک مثال می تواند نگرش خواستن "همه یا هیچ" از مردم باشد به جای اینکه از چیزی که آزادانه به شما ارائه شده، قدردانی کنید.

هرگز اجازه ندهید که خوشبختی شما به چیزی که ممکن است آن را از دست دهید وابسته شود.

دوازده- سکان را به دست امیال ندهید

وقتی چیزی را با قاطعیت می خواهیم آنهم از طریقی معین و مشخص، دراین صورت آن خواسته راهبرد ما را به دست می گیرد. اگرچه ممکن است این خواستن به صورت ملایمی آغاز شود اما به مرور شدید و مستحکم می شود. راهکار این است که اهداف باید انعطاف پذیر باشند و بر یک هدف خاص، تمرکز نکرد.

آن می تواند خوب باشد اما بدون آن هم می توانم به خوبی دوام بیاورم.

سیزده- از تایید نارضایتی و ناامیدی اجتناب کنید

گاهی اوقات، ذهنتان ممکن است که شما را به وضعیت بسیار منفی فکری بکشاند. شروع این وضعیت ممکن است گوش دادن به شخصی که از زندگی خود شکایت دارد، شنیدن به یک آهنگ عاشقانه و یا تماشای یک فیلم در مورد نوجوانان ناراضی و یا قربانیان یک بی عدالتی غم انگیز باشد.

در این موارد شما می توانید با افرادی که از زندگی خود شکایت می کنند همدردی بدون نیاز به این که با گفته های آنان موافقت یا از رفتار آنها کپی برداری کنید. اعتقاد به هر شکلی از ناامیدی، فقط می تواند شما را نیازمندتر کند و باعث می شود که کنترل کمتری به روی احساساتتان داشته باشید.

دوازده- سکان را به دست امیال ندهید

همه ما گاهی این احساس که در سطح ناخودآگاهمان رخ می دهد و مانند کودکان بالا و پایین می پریم و فریاد می زنیم: "بستنی می خواهم" را تجربه کرده ایم. این حالت احتمال دارد برای این بروز کند که آن کودک لوس یا مضطرب شده، تنها بستنی را به عنوان پاسخ برای حالتش می شناسد.

مشاهده این صحنه برای هر بزرگسالی گواه این واقعیت است که این کودک بدون دریافت بستنی هم می تواند حال خوبی داشته باشد. به همین صورت هم شما می توانید کودک درونتان را در هنگام اصرار و باج خواهی به روی چیزی، مشاهده و شناسایی کنید.

پانزده- مسئول باورهای وابسته خود باشید

مواردی مانند صمیمیت های فیزیکی و همدلی یا تایید شدن های مکرر از دیگران می توانند به سادگی اعتیادآور باشند. در هنگام بروز این موارد، هیچ کس نمی تواند خود را مقصر بشناسد زیرا این موارد اتفاق می افتد بدون اینکه متقاعد شویم چه نقش دقیقی در بروز این اعتیاد دارند.

اگر شما شروع به این باور کنید که موضوعاتی در زندگی شما "لازم" هستند و "باید باشند"، آنگاه به احتمال زیاد "واقعیت" خود را تغییر خواهید داد. شما می توانید خود را نسبت به هر چیزی متقاعد کنید ولی بهتر است مسئولیت هر اتفاقی را که برایتان رخ می دهد، نیز بپذیرید. هنگامی که شما به چیزی وابسته می شوید، ذهنتان یک سیستم پاداش و مجازات هم در مورد آن برایتان می سازد.

شانزده- از کمال طلبی جلوگیری کنید

هر چه بیشتر ایده آل پسند و کمال طلب باشیم، سریع تر در باتلاق زندگی گرفتار خواهیم شد. هر چه بیشتر تصور کمال از چیزی، کسی یا خود را داشته باشید، خودتان را برای ناامیدی های بعدی آماده می سازید. گاهی جام مقدس ، تنها یک جام پر از سم است.

به ویژه، پرستیدن کسی به عنوان "نجات دهنده" بسیار خطرناک است. تصور کردن کسی برای داشتن توانایی های جادویی و کمال، راهی واقعی برای متقاعد کردن خود برای پذیرش هر گونه اشتباه است. اشتباهی که بدون آن نمی توان خوب زندگی کرد.

هفده- از برداشت فاجعه آمیز اجتناب کنید

برخی از مردم بر این باورند که نمی توانند خود را دوست بدارند مگر این که کس دیگری آنها را دوست داشته باشد و یا این که وجودشان به تایید دیگران بستگی دارد. آنها بقای خود را به روی یک فرضیه اشتباه بنا می کنند.

هیجده- برای لذت، منابع متنوعی ایجاد کنید

استقلال همیشه به این معنا نیست که "شادی از درون" سرچشمه می گیرد. داشتن چند نفر یا فعالیت های الهام بخش می تواند در زندگی شما تاثیرات خوبی به همراه داشته باشد. در واقع، داشتن منابع متنوع و دوستان پایدار در زندگی می تواند بخش بسیار مهمی از راه حل یابی برای مستقل بودن باشد.

نوزده- تعویض وابستگی های خود را بیاموزید

معمولاً نیازمند بودن به اشخاص ناصالح و یا موقعیت های نامناسب، اشتباه است. گاهی اوقات ممکن است که شما در مسیری اشتباه به دنبال راه حل بگردید ولی گاهی هم راه حل یابی باعث می شود که شما نیاز خود را بهتر درک کنید و بپذیرید که هیچ منبع خاصی برای رفع نیازهای شما وجود ندارد. بیاد داشته باشید که هر چیزی، قابل تعویض نیست.

بیست- انتظارات خود در مورد اشخاص را رها کنید

هنگامی که از لحاظ عاطفی وابسته هستید، احتمال بیشتری دارد که مفهومی از انتظارات غیرواقعی و بیش از حد در مورد اشخاص نیز داشته باشید. این موضوع ممکن است از یک آرمان گرایی ساده بینانه در مورد ارتباط با اشخاص، روابط عاشقانه و یا موضوعات دیگری که به نظر"قرارداد" می رسد، سرچشمه بگیرد.

بیست و یک- به موضوعات، با حسن نیت بنگرید و فکر نکنید که در برابرشان موظفید

ناامیدی یک تجربه مشترک برای همگی ماست ولی با توجه به نقاط و محدودیت های طبیعی ما، راه خوبی برای بهبود و تغییر رو به بالا برای جلوگیری از انتظار داشتن نیز به شمار می رود. به یاد داشته باشید که همگی ما انسانیم و هر کدام از ما سرشار از نقاط زشت و زیبای بسیار است.

بیست و دو- تغییر توجه و تمرکز حواس را تمرین کنید

قدرت تمرکز می تواند دردسرساز یا راه حل یاب باشد. یک روش خوب برای جلوگیری از اتصال بیش از حد به اشخاص یا چیزها؛ تعویض تمرکز حواس به طور منظم و یا پرسش سازی از خود است، به طوری که هرگز خود را در تنگنای انتخاب های محدود قرار ندهید.

یک راه حل خوب برای اعتیاد نیافتن به چیزها و اشخاص این است که خود را در مناطق مختلف زندگیتان متعادل و متمرکز نگاه دارید. در این موارد یافتن چیزی که به اندازه کافی الهام بخش، برای منحرف کردن ذهنتان باشد، می تواند کمک خوبی به شما برساند.

بیست و سه- از دستاوردهای متعدد استقبال کنید

بنیان آزادی، احتمالاً نتیجه استقلال است. اگر شما نتایج اصلی از موقعیت ها و حالات متفاوت را با نگرشی مثبت بنگرید، آنگاه می توانید چارچوب استقلال ذهنی خود را نیز گسترش دهید. هر چیزی که اتفاق می افتد، می تواند به نتایج خوبی هم منجر شود.

بیست و چهار- در هر شرایطی آرام و خونسرد باشید

قرار دادن دیگران زیر فشار برای رفع نیازهای شما می تواند موقعیت های خوب را خراب و یا شرایط بد را بدتر سازد. شما می توانید به وسیله قوانین رفتاری، به همان نسبت که اشخاص مستقلِ عاطفی دارند، از این گونه عواقب جلوگیری کنید.

مهم نیست که چه احساسی دارید، شما همواره می توانید به وسیله برقراری یک ارتباط خوب، به طوری که اجازه دهد دیگران آرام و راحت باشند، به توافق با خود برسید.

بیست و پنج- در زندگی، صبر بیشتری داشته باشید

برای استقلال یافتن، ما به زمان و تمرین بیشتر نیازمندیم. بخشی به کارهایی که می توانند سبب بهبود حالمان شوند بستگی دارد و بخشی دیگر از آن صبر و شکیبایی در زندگی است. یادمان باشد که هیچ چیز، در یک شب بدست نمی آید.

نتیجه گیری

هیچ کس کاملاً مستقل نیست، حتی کسانی که به ظاهر بسیار "قوی" به نظر می رسند. احساس خوب آنها، در بیشتر مواقع، متکی به آن چیزی است که در خود دارند و می دانند در صورت نیاز؛ کسی که می تواند به ایشان کمک کند، با یک تلفن ساده، قابل دسترس است.

شما می توانید از نتایج چگونگی غلبه بر وابستگی های عاطفی بیاموزید که حداقل احساس بهتری می تواند به ما ببخشد. در برخی موارد، حتی زمانی که شرایط زیاد مناسب نیست، شما می توانید به خود بگویید: "من به دلیل این که شرایط مناسب نیست، به اندازه کافی شاد نیستم ولی می توانم باشم." این نوع نگرش و رفتار، نیازمند زمان و تمرین است.

اگر شما شادی خود را در الویت بدانید، پاسخ؛ ترکیبی از تنظیم بهتر احساسات شما با تشویق و تمایل به گسترش افق نگرشتان خواهد بود....

image

در اینجا به ۱۱ نشانه بیماری در گیاهان می پردازیم و راه های درمانی برای این دوستان سبز خانگی را توضیح می دهیم

در اینجا به ۱۱ نشانه بیماری در گیاهان می پردازیم و راه های درمانی برای این دوستان سبز خانگی را توضیح می دهیم.

۱. گیاهان کم پشت با گل های کم

دلیل: نور کم و ضعیف

درمان: بیشتر گیاهانی که داخل منزل نگهداری می شوند روزانه به ۱۴ ساعت نور آفتاب نیاز دارند. در اینترنت جستجو کنید و میزان نور لازم برای هر گیاهی که در منزل دارید را پیدا کنید و به مستقیم یا غیرمستقیم بودن نور یا نیاز به سایه هم توجه کنید.

۲. گل های کم و شاخ و برگ زیاد

دلیل: کود نیتروژنی زیاد

درمان: اغلب گیاهان خانگی فقط یک بار در ماه به کود نیاز دارند و در ماه های سردتر این مقدار کمتر هم می شود. برای کوددهی برنامه ریزی داشته باشید و از آن بیشتر کود ندهید.

۳. زرد شدن برگ ها

دلیل: آبیاری زیاد، رطوبت کم، زهکشی ضعیف خاک، دمای پایین یا کم بودن جای گلدان برای ریشه ها

درمان: اگر آب و هوا ناگهان تغییر کرد، نباید گیاه را نزدیک بخاری بگذارید تا به تغییر ناگهانی محیط زیست واکنش بدهد. گلدان را چک کنید تا زهکشی مناسب و کافی داشته باشد و ریشه های گیاه در گلدان جای مناسبی داشته باشند.

۴. برگ های سوخته

دلیل: نور مستقیم زیاد

درمان: گیاه را از مقابل نور مستقیم آفتاب به جایی با نور غیرمستقیم منتقل کنید، برگ های آسیب دیده را هرس کنید و آبیاری عمیق و گهگاه را ادامه دهید تا ریشه بهتر رشد کند. از کوددهی زیاد خودداری کنید، زیرا این کار سوختگی گیاه را تشدید می کند.

۵. قهوه ای شدن نوک برگ ها

دلیل: کود یا آفت کش زیاد، خاک خشک، دمای پایین، هوای داغ، نمک انباشته یا فاسد شدن ریشه

درمان: به بیشتر گیاهان خانگی حداکثر ماهی یک بار باید کود داد. گلدان ها را در سینی ها کم عمق پر از ماسه بگذارید و آنها را پر از آب کنید تا رطوبت اطراف گلدان افزایش یابد (گلدان باید روی ماسه و بالاتر از سطح آب قرار بگیرد). یک بار در ماه آب کافی در بالای خاک بریزید تا نمک اضافی از آن خارج شود.

۶. برگ های کوچک یا پژمرده شدن گیاه

دلیل: خاک زیاد خیس یا خشک است

درمان: روتین آبیاری برای خودتان درست کنید که گهگاه ولی عمیق باشد تا رشد ریشه افزایش یابد و از فاسد شدن ریشه جلوگیری شود. اگر به فاسد شدن ریشه شک دارید، گیاه را از گلدان درآورید و سیستم ریشه ها را بررسی کنید و ریشه های عفونی (نوک سیاه شده ریشه ها با پوسیدگی چسبناک) را ببرید و با مخلوط گلدانی استریل و یک گلدان جدید، جای گیاه را عوض کنید.

۷. خال های روی برگ ها

دلیل: خال های برگی قارچی، خال های آبی

درمان: اگر گیاه شما عفونی شده است، باید آن را از گیاهان دیگر جدا کنید و برگ های عفونی را ببرید. برای پیشگیری از خال دار شدن باید تهویه هوا را بیشتر کنید یعنی فاصله بین گلدان ها را افزایش دهید و مواظب باشید که هنگام آبیاری، آب روی برگ ها نپاشد.

۸. زرد شدن نوک برگ ها و سپس قهوه شدن آنها: کل برگ ممکن است بمیرد

بیماری: سیاه تاول

درمان: برگ های عفونی را ببرید. از اسپری کردن آب به برگ ها اجتناب کنید.

۹. رشد قارچ پودری سفید روی شاخ و برگ ها، از ریخت افتادن برگ و افتادن برگ

دلیل: کپک پودری

درمان: تهویه هوای اطراف گلدان را بیشتر کنید و شاخ و برگ عفونی را قطع کنید.

۱۰. ریشه های نرم قهوه ای و سیاه، گیاهان پژمرده

دلیل: فاسد شدن ریشه یا ساقه

درمان: از آبیاری زیاد پرهیز کنید. گیاه عفونی را حذف کنید، ریشه های فاسد شده را قطع کنید و با ترکیب گلدانی استریل و گلدان تمیزی، جای گیاه را عوض کنید.

۱۱. رشد نکردن، پس مرگ (خشک شدن گیاه از نوک شاخه ها به سوی ریشه) و از ریخت افتادن گیاه

بیماری: کپک بوتریتیس

درمان: گیاه بیمار را ایزوله کنید و قسمت های عفونی را ببرید. تهویه هوا در اطراف گلدان را با افزایش فاصله بین گلدان ها، بیشتر کنید....

آنها به این نتیجه رسیدند که دوش گرفتن با آب گرم با دمای ۴۰ درجه، ۱-۲ ساعت قبل از رفتن به رختخواب می‌تواند به میزان چشمگیری به بهبود کیفیت خواب کمک کند.

محققان بیش از ۵۰۰۰ مقاله را مورد بررسی قرار دادند و اطلاعات  و معیارهای از پیش تعیین شده برای خوابی بهتر را از آن‌ها استخراج کردند تا بتوانند اثرات آب بر روی بدن و خواب را به درستی بررسی کنند. این معیارها عبارت بودند از: تاخیر در شروع خواب٬ بازده و کیفیت ذهنی خواب. 

سپس از ابزارهای پیش رفته‌ای برای  ارزیابی مطالعات استفاده شد که نشان داد دمای ۴۰-۴۳ درجه سلسیوس می‌تواند سبب بهبود کیفیت خواب و اگر این حمام ۱-۲ ساعت قبل از رفتن به رختخواب انجام شود می‌تواند سرعت به خواب رفتن را تا ۱۰ دقیقه افزایش دهد. قسمت بزرگی از تحقیق که در مورد ارتباط بین گرم کردن آب بدن و بهبود خواب بود، تایید شد.

هیپوتالاموس که در مغز جای دارد بسیاری از فرایندهای بیولوژیکی مانند خواب و بیداری و دمای بدن را کنترل می‌کند. دمای بدن از یک چرخه شبانه روزی پیروی می‌کند و به هنگام خواب ۱-۱.۵ درجه کمتر از طول روز می‌شود.  این چرخه با کاهش دمای بدن به خواب رفتن و با افزایش دما به بیدار شدن فرد کمک می‌کند. 

image

محققان دریافتند که دوش گرفتن با آب گرم ۹۰ دقیقه قبل از خواب، می‌تواند سیستم تنظیم دمای بدن را تحریک و در نهایت موجب حذف دما اضافی شود. به همین دلیل اگر این کار در زمان مناسب و درست انجام شود، علاوه بر افزایش سرعت به خواب رفتن می‌تواند موجب بهبود کیفیت خواب نیز شود. همچنین در تلاشند تا با طراحی تخت‌هایی بتوانند این تغییرات دمایی را برای خوابی بهتر به بدن منتقل کنند.

sciencedaily

۲۱۲۱...

image

به نظر شما تکنولوژی خطرناک نیست

زندگی بدون تکنولوژی برای انسان مدرن بسیار سخت است، اما به این فکر کنید که همراهان دیجیتال شما ممکن است آسیب های زیادی به روح و جسم شما وارد کنند.

شاید شما هم از گروهی باشید که اگر تلفن همراه تان در دست تان نباشد، احساس می کنند چیزی کم دارند؟ از آن گروهی که اگر تلفن همراه شان را در خانه جا بگذارند، احساس اضطراب می کنند و ممکن است فکر کنند که چیز مهمی را گم کرده اند؟ شاید شما هم از آنهایی باشید که دایما در فکر این هستند که نکته هایی برای نوشتن در صفحات اجتماعی پیدا کنند. یا اینکه ذهن تان مدام در حال فکر کردن به این است که دیگران در شبکه های اجتماعی چه نوشته اند؟ آیا شما هم از آن دست افراد هستید که به جای دید و بازدید و تماس تلفنی با آشنایان و اعضای خانواده و دوستان تان ترجیح می دهید در شبکه های اجتماعی برای آنها پیام بگذارید؟ اگر این طور است باید بگوییم شما دچار مشکل و در واقع شاید به اینترنت معتاد هستید.

تکنولوژی ممکن است در بسیاری از ابعاد زندگی به شما کمک کنند، اما این صرفا به این معنا نیست که تکنولوژی به نفع سلامت روح و جسم انسان است. درست است که انسان امروز شاید نتواند از تکنولوژی دور باشد اما متخصصان و کارشناسان معتقدند که وابستگی ما به تکنولوژی می تواند مضر و حتی خطرناک باشد. حتی مطالعات نشان داده که وسایل تکنولوژیک ساده در دسترس عموم که خیلی از مردم عادی معتقدند که بدون آنها نمی توانند زندگی کنند (مثل تلفن همراه و لپ تاپ)، می توانند تاثیرات مضری روی سلامت روحی انسان داشته باشند.

همان طور که افراد سیگاری به سیگار وابسته می شوند، افراد وابسته به تکنولوژی هم ممکن است به دستگاه های تکنولوژیک خود وابسته شوند. در سال ۱۹۹۹مطالعه ای در دانشگاه بوستون انجام گرفته بود که در آن از بیش از ۵۰۰ نفر خواسته شده که نیازهای روزانه شان را ثبت کنند، در صدر این نیازها براساس شدت سیگار، خواب، غذا و ارتباط جنسی بود، همین تحقیق در سال ۲۰۰۹ در این دانشگاه تکرار شد و جالب بود که این بار یکی از نیازهای اصلی افراد شرکت کننده، استفاده از وسایل تکنولوژیک مثل تلفن همراه و لپ تاپ بود. در واقع در این مطالعه محققان دریافتند که مقاومت افراد در مقابل میل به چک کردن ای میل ها و ارسال در شبکه های اجتماعی و چک کردن پیامک ها کمتر از مقاومت آنها در مقابل اعتیادشان به سیگار است.

جالب است که محققان می گویند از آنجایی که مغز انسان وسایل تکنولوژیک را بی خطر و فاقد عوارض منفی می داند برای همین مکانیسم های دفاعی علیه آنها ندارد و این در حالی است که مطالعات در ژاپن نشان داده، افرادی که وسواس چک کردن ای میل های خود را دارند، دوبرابر بیشتر احتمال دارد به بیماری افسردگی مبتلا شوند.

به هر حال اگر احساس می کنید که حال روحی تان خوب نیست و خلق و خوی مناسبی ندارید، توصیه می کنیم به سراغ شبکه های اجتماعی نروید. امروزه بسیاری از مردم در سرتاسر جهان اگر روحیه خوبی نداشته باشند، سراغ اینترنت و شبکه های اجتماعی می روند، اما واقعیت این است که این کار به احتمال زیاد حال آنها را بدتر می کند، در واقع چند مطالعه در کشورهای مختلف جهان نشان داده، گرایش به شبکه های اجتماعی می تواند اعتمادبه نفس افراد را بگیرد و جالب اینکه این مساله در افرادی که تعداد دوستان بیشتری در این شبکه های اجتماعی دارند، بیشتر است. اما چرا این گونه است؟ مطالعات نشان داده، مراجعه به این سایت ها رفتار خودتخریبی و خودآزاردهنده (مثل مقایسه های منفی) را در افراد تشدید می کند. در واقع در این گونه سایت ها این احساس به افراد دست می دهد که دیگران شادتر از او هستند و این باعث سرخوردگی و واکنش های نامناسب در فرد می شود.

دکتر سوزان چندلر، از مرکز روانپزشکی نیویورک می گوید: «برای توضیح این موضوع باید یک مساله را توضیح داد. شما معمولا در چه زمانی به شبکه های اجتماعی سر می زنید؟ یا در خانه در حالی که کاری برای انجام ندارید، یا در محل کار، وقتی خسته هستید یا... در کل در شرایط تفریح نیستید، آن وقت چه می بینید؟ نوشته هایی شاد و سرخوشانه و عکس هایی از سفر، تفریح، شادی و... خب طبیعی است در این حالت احساس خوبی پیدا نمی کنید و دیدتان نسبت به خودتان منفی می شود، بیشتر افراد این را فراموش می کنند که خیلی ها تنها لحظات خوب زندگی خود را به اشتراک می گذارند و از لحظات مشکل و سخت چیزی نمی گویند.

اما نکته مهمی که باید بدانید این است که این تنها شبکه های اجتماعی نیستند که برای سلامت روحی شما مضر هستند، تلفن های همراه هم همین حالت را دارند، بحث های زیادی در مورد صدمات جسمی وارده از استفاده از آنها در گرفته و مطالعات زیادی هم روی وجود ارتباط میان آنها و سرطان های مغز انجام شده اما حتی اگر این صدمات جسمی واقعا وجود نداشته باشد در مورد مسایل روحی نمی توان به سادگی همه چیز را تکذیب کرد. در واقع وابستگی انسان ها به تلفن های همراه خود به گونه ای است که موارد زیادی از وجود توهم و هذیان های مرتبط با تلفن همراه (مثل شنیدن غیرواقعی صدای زنگ تلفن یا ارسال یا دریافت پیامک های عجیب و غیرواقعی) گزارش شده است. جالب این است که مطالعات نشان می دهد، وابستگی به تلفن همراه می تواند انسان را از توجه به موارد مهمی چون سلامت باز دارد. دکتر پاریاوود، روانپزشک در این باره می گوید: در یک تحقیق گسترده از گروهی زیاد از افراد، از سن های مختلف پرسیدیم که ترجیح می دهند در یک مسافرت یک هفته ای تلفن همراه خود را در اختیار نداشته باشند یا یک مسواک و خمیردندان و داروهای معمول خود را ۲۲درصد افراد از این دو گزینه، تلفن همراه را انتخاب کردند و در میان دارندگان تلفن همراه از نوع آیفون این میزان ۴۰درصد بود، تنها هشت سال پیش تلفن همراه آیفون جایی در زندگی انسان نداشت اما حالا مشخص است که چنین وابستگی می تواند باعث عدم توجه به مسایل جدی زندگی مثل سلامت، یا ارتباط مناسب با دیگران شود.

ترجمه: علی رضا نودهی...

۸ ماه بعد از اولین معرفی پورشه ۹۱۱ کاررا S ۲۰۲۰ این کمپانی آلمانی اکنون اطلاعاتی در مورد مدل‌های کوپه و کانورتیبل آن را ارائه کرده است.

مدل معمولی و استاندارد آن دارای یک موتور ۳.۰ لیتری با توربو شارژ دوقلو (Twin Turbo) که قدرتی معادل ۳۷۹ اسب بخار و گشتاوری برابر با ۴۴۹ نیوتون متر را تولید و توسط یک جعبه دنده ۸ سرعته دو کلاچه، به چرخ‌ها منتقل می‌کند. در مقایسه، مدل S قدرت و گشتاوری معادل ۴۴۳ اسب بخار و ۵۲۹ نیوتون متر تولید می‌کند. 

image

کم کردن قدرت تفاوت چندانی در عملکرد کاررا ایجاد نمی‌کند. مدل کوپه می‌تواند تنها در ۴ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برسد که البته این مقدار با استفاده از بسته Sport Chrono میتواند تا ۳.۸ ثانیه نیز کاهش یابد. در مدل S به دلیل قدرت بیشتر موتور این زمان به ۳.۵ و با استفاده از Sport Chrono به ۳.۳ ثانیه کاهش می‌یابد. 

تشخیص کاررا استاندارد از مدل S آن کار آسانی نیست زیرا تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. تنها تفاوت آنها این است که کاررا یک لوله اگزوز خروجی در عقب و گوشه داشته در حالی که مدل S دو خروجی اگزوز دارد. با این حال خریداران می‌توانند اگزوز اسپرت با دهانه بیضی شکل را به صورت اختیاری انتخاب کنند. همچنین طراحی داخلی هر دو شبیه به هم بوده و هر دو از یک صفحه نمایش ۱۰.۹ اینچی برای نمایش اطلاعات برخوردارند. 

image

مدل‌های جدید پورشه از امکانات بسیاری برخوردارند. از این ویژگی‌ها می‌توان به سیستم تعلیق فعال تطبیقی پورشه با دو حالت اسپرت و عادی اشاره کرد. ترمزها از یک سنسور رطوبت سنج برخوردارند که می‌توانند جادهه‌ای خیس را شناسایی و سیستم ضد قفل و پایداری را با آن شرایط تنظیم کند. 

قیمت این خودرو با از ۹۸۷۵۰ دلار با مدل کاررا استاندارد شروع و تا ۱۳۴۷۵۰ دلار با  مدل کاررا S ادامه پیدا می‌کند. 

motor۱

۲۱۲۱...

تصور می‌شود مصرف منظم پلی فنول‌ها باعث بهبود هضم غذا و افزایش سلامت مغز شود، همچنین در برابر بیماری‌های مختلفی چون دیابت نوع۲ و بیماری‌های قلبی از بدن مراقبت کند.

شکلات تلخ، چایی و انواع توت‌ها از شناخته شده‌ترین منابع پلی فنول به شمار می‌روند. این ترکیب می‌تواند مانند یک آنتی اکسیدان عمل کند و رادیکال‌های آزاد را که باعث آسیب به سلول‌های بدن و بروز سرطان و بیماری‌های دیگر می‌شوند را خنثی کند. همچنین با کاهش التهاب می‌تواند از بروز بسیاری از بیماری‌های مزمن جلوگیری کند. 

 انواع پلی فنول 

بیش از ۸۰۰۰ پلی فنول تاکنون شناخته شده است که می‌تواند آنها را به ۴ دسته تقسیم کرد:

 • فلاونوئید:  تقریبا ۶۰% پلی فنول‌ها در این گروه قرار می‌گیرند مانند کوئرستین، کامپفرول، کاتچین و آنتوسیانین که در موادی مثل سیب، پیاز، شکلات تلخ و کلم قرمز فراوان است.

 • فنولیک اسید: ۳۰% از پلی فنول‌ها در این دسته جای می‌گیرند که شامل سیلبن‌ها و لیگنان‌ها است و بیشتر در دانه‌ها، میوه‌ها و سبزیجات یافت می‌شود.

 • پلی فنولیک امید: این ترکیب در کپسایسین فلفل و آون انترامیل موجود در جو به چشم میخورد.

 • سایر پلی فنول‌ها: مانند آنهایی که در انواع توت‌ها، زردچوبه و کنجد وجود دارد.

image

خواص پلی فنول:

-کاهش سطح قند خون

به دلایل مختلفی این ترکیب باعث کاهش قند خون می‌شود. یکی از آن‌ها به دلیل جلوگیری از تجزیه نشاسته به قندهای ساده و افزایش قند خون پس از هر وعده غذایی است. همچنین می‌تواند باعث تحریک ترشح انسولین و افزایش حساسیت آن و در نتیجه کاهش قند خون شود. 

-کاهش خطر بیماری‌های قلبی 

یکی از عوامل اصلی بیماری‌های قلبی التهاب‌های مزمن و شدید است که به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی پلی فنول می‌تواند موجب کاهش این عامل و افزایش سلامت قلب شود. همچنین میتواند فشار خون و LDL(کلسترول بد) را نیز کاهش داده و از بسیاری بیماری‌های و سکته قلبی جلوگیری کند. 

از خواص دیگر پلی فنول می‌توان به محافظت در برابر سرطان و جلوگیری از لخته شدن خون و همچنین افزایش عملکرد مغز و هضم نیز اشاره کرد.

مواد غذایی غنی از پلی فنول

مواد غذایی بسیاری دارای این ترکیب پرخاصیت هستند که می‌توان از میوه‌ها به لیمو، انگور، گیلاس، انار، توت و از سبزیجات به بروکلی، سیب زمینی، اسفناج و پیاز شاره کرد.

healthline۲۱۲۱...

image

رود مظهر زلالی و شفافیت است نشانی از گذشت و تلاطم طبیعتی که برای انسان ها شادی به همراه دارد چراکه وقتی هوا رو به گرمی می رود, نشستن در کناره رودها و لذت بردن از طبیعت برای خیلی از خانواده ها تفریحی می شود تابستانی

رود مظهر زلالی و شفافیت است؛ نشانی از گذشت و تلاطم. طبیعتی که برای انسان ها شادی به همراه دارد؛ چراکه وقتی هوا رو به گرمی می رود، نشستن در کناره رودها و لذت بردن از طبیعت برای خیلی از خانواده ها تفریحی می شود تابستانی. وقتی که کنار رود بشینی می توانی صدای پرنده ها را بشنوی و تکان برگ درختان را ببینی. بچه ها تنی به آب بزنند و اگر شانس بیاوری و رودخانه تمیز باشد و ماهی داشته باشد می توانی ماهی بگیری، اما از دوره ای که می شد در رودخانه های ایران ماهی گرفت مدت هاست می گذرد و چندی بعد این اتفاق به افسانه تبدیل خواهد شد. امروز به جای ماهی می توانی انواع و اقسام ظرف های پلاستیکی بوی‍ژه بطری آب، لباس کهنه و قوطی کنسرو بگیری.

سفیدرود: دومین رود بلند ایران یعنی سفیدرود این روزها وضع خوبی ندارد. طبق آمار اعلام شده سال ۱۳۸۷، سفیدرود با تخلیه سالانه ۱۸۴۰ تن نیترات، فسفات و ۳۰۰ تن انواع حشره کش ها از آلوده ترین رودخانه های ایران در سواحل خزر است که به تنهایی بیش از ۵ درصد بار آلودگی تخلیه شده از سموم شیمیایی کشاورزی را در سواحل شمالی به خود اختصاص داده است. آلاینده هایی که وارد آب رودخانه سفیدرود می شود سرشار از مواد آلی و غیرآلی است که معمولا باعث افزایش جمعیت باکتری ها و جلبک های مزاحم می شود که می تواند تعادل زیستی را در اکوسیستم های رودخانه ای با خطر مواجه کند. از سوی دیگر افزایش جمعیت باکتری ها و جلبک ها باعث افت شدید اکسیژن محلول در آب رودخانه سفیدرود شده و زمینه رشد موجودات بی هوازی را که گازهای سمی متان و هیدروژن سولفید تولید می کند فراهم کرده که علاوه بر بوی تعفن شدید، مرگ این رودخانه را به همراه دارد.

کارون: امروز آب عریض ترین رودخانه ایران یعنی کارون کدر و قهوه ای است. دیگر کسی پیدا نمی شود که بتواند در این رودخانه که دیرزمانی کشتی های بزرگ در آن رفت و آمد می کردند، حتی ماهیگیری کند. اکنون، خشک شدن تدریجی کارون به قدری نمایان شده که در بسیاری از بخش های آن، جزیره هایی را مشاهده می کنیم که سر از آب در آورده و حتی سبز هم شده است. کم آب شدن رودخانه کارون به دلیل سدهایی است که روی آن ساخته شده است.

از دیگر تهدیدات رود کارون در نظر نگرفتن حریم مصوب آن است و ساخت پارک های ساحلی که بدون در نظر گرفتن این حریم در کناره این رود ساخته شده است.

رودخانه زرجوب: به گفته کاظم نصرتی، رئیس جامعه جنگلبانی ایران رودخانه زرجوب در استان گیلان به دلیل تخلیه زباله به عنوان یکی از آلوده ترین رودخانه های جهان معرفی شده، اما در شمال کشور رودخانه های دیگری مانند زرجوب وجود دارد که به دلیل فاضلاب و زباله از آلوده ترین رودخانه های دنیاست.

مهم ترین منبع آلودگی رودخانه های گوهررود و زرجوب در استان گیلان، فاضلاب های شهری و منابع آلاینده کشاورزی است. سموم و کودهای استفاده شده در شالیزارهای برنج و همچنین دیگر اراضی کشاورزی و نبود نظارت مستمر بر میزان و چگونگی استفاده از این سموم و کودها، موجب شده تا گوهررود و زرجوب هر بار با حجم بسیاری از ورود سموم به پیکره خود روبه رو شوند. ورود این سموم در شرایطی است که در ادامه مسیر، اراضی کشاورزی لاکان و دیگر روستاهای منطقه از همین آب، برای آبیاری مزارع خود استفاده می کند.

فاضلاب شهری بیش از ۹۰ درصد بار آلودگی این رودخانه ها را تشکیل می دهد. دومین منبع آلودگی، فاضلاب های صنعتی است. به طوری که حوضه آبریز این دو رودخانه حدود ۱۸ واحد صنعتی بزرگ و کوچک غیر از مجموعه فاضلاب های مربوط به شهر صنعتی رشت که به رودخانه سیاهرود می ریزد با فاضلاب های آلوده کننده مستقر شده است که شامل انواع نساجی های بزرگ با فاضلاب رنگرزی، تولید لوازم خانگی و الکتریکی با فاضلاب آبکاری، دامداری، چینی سازی، مواد غذایی و... است.

رود هیرمند: اگر وضع به همین منوال پیش رود شاید تا چند سال دیگر رود هیرمند از نقشه جغرافیایی ایران پاک شود. رودخانه هیرمند با حوضه آبریزی به وسعت ۳۵۰ هزار کیلومترمربع بزرگ ترین رود فلات ایران و کشور افغانستان است. این رود با طول قریب به ۱۱۰۰ کیلومتر طولانی ترین رود در جنوب آسیا در میان سند و دجله و فرات به شمار می آید و از کوه هایی در شمال غرب کابل سرچشمه می گیرد و در مسیر خود زمین هایی که در دو طرف رودخانه قرار گرفته است را آبیاری کرده و پس از گذشتن از ریگستان و دشت مارگو به ایران می رسد.

مرجان حاج رحیمی...

ذغال و صابون یک ترکیب منحصر به فرد به شمار می‌رود و در بسیاری از محصولات جدید مراقبت از پوست به دلیل خواص بی نظیرش جزء مواد اصلی بشمار میرود. بیش از هزاران سال پیش، ذغال مورد استفاده مصریان باستان برای پاک کردن زخم‌ها و در هندوستان نیز برای تصفیه آب مورد استفاده قرار می‌گرفته است. امروزه نیز از ذغال فرآوری شده در موارد گوناگون از جمله تصفیه آب یا در شوینده‌ها و صابون‌ها استفاده می‌شود. 

برخی از مزایای این صابون: 

image

مناسب برای پوست‌های چرب

بهترین روش برای درمان پوست‌های چرب استفاده از صابون‌های ذغال است که پوست شما را از چربی پاک می‌کند. این صابون به دلیل خاصیت جذب بالا٬ چربی را به طور موثری از روی پوست پاک کرده و به آن ظاهری مرتب و تمیز می‌بخشد. 

درمان جوش

آکنه و جوش به دلیل وجود ناخالصی در منافذ پوستی ایجاد می شوند. به همین دلیل استفاده از صابون ذغال این ناخالصی‌ها را از بین برده و پوستی بی نقص را به شما هدیه می‌دهد. همچنین استفاده از ماسک‌های ذغال نیز می‌تواند سلول‌های مرده پوست و سموم و آثار ناشی از آکنه را از روی صورت پاک کند. 

کاهش اندازه منافذ

هنگامی که مدت زیادی را خارج از خانه سپری می‌کنید متوجه حضور گرد و غبار و خاک بر روی پوست خود می‌شوید. گرد و غبار و خاک می‌تواند در منافذ پوستی نفوذ کنند و باعث بزرگ شدن و نمایان شدن آن‌ها شوند. صابون ذغال جلوی این مشکل را می‌گیرد و گرد و غبار را از منافذ پوست خارج می‌کند. 

جلوگیری از افتادگی پوست و کهولت سن

هیچ کس به خصوص خانم‌ها پوست‌های افتاده و شل را دوست ندارند و باعث مسن‌تر دیده شدن آنها می‌شود. استفاده از این صابون‌ها باعث سفت و محکم شدن پوست شده و از افتادگی آن جلوگیری می‌کند و دیگر نیازی به استفاده از روش‌های گران قیمت جوان کننده پوست نیست. همچنین استفاده مداوم آن می‌تواند چین و چروک‌های صورت را از بین ببرد.  

image

healthline

2121...

چند ماه اخیر اگر به سایت های بزرگ خبری توجه کرده بودید، بخش قابل توجهی از خبرهای آنان به خودروی نسل جدید شورلت کوروت اختصاص داده شده بود و پیرامون این خودرو علاوه بر تصاویر جاسوسی و شایعات بسیار زیاد، گاهی اوقات شرکت خودروسازی شورلت هم اطلاعاتی از ساخته جدید خود منتشر می کرد.

خودرو بانک نوشت: حالا انتظارها به پایان رسیده و شرکت خودروسازی شورلت در یک رویداد اختصاصی به طور رسمی از نسل جدید شورلت کوروت با لقب جذاب "کوروت C8 استینگری" رونمایی کرده است که در ادامه سعی داریم مروری کوتاه بر روی اطلاعات اصلی آن داشته باشیم. 

image

نسل جدید شورلت کوروت C8 استینگری

اول از همه در طراحی ظاری خودرو می توانیم شاهد تغییراتی اساسی باشیم تا با خصوصیات فنی جدید این خودرو سازگاری بیشتری داشته باشد. در این خصوص می توانیم به ورودی های بزرگ هوا در قسمت جلو و همچنین قالب گیری مجرای ورود هوا در اطراف بدنه اشاره داشت تا حمایت بیشتری از پیشرانه محرک اتومبیل و اصل خنک کاری آن با تغییر محل قرارگیری در پشت سر راننده صورت گیرد. فارغ از این مسائل، زیبایی چهره اتومبیل در کنار جذابیت های یک خودروی سوپراسپرت را نمی توان نادیده گرفت و شرکت خودروسازی شورلت به خوبی فاکتورهای طراحی خود را همانند یک پازل در جای خود قرار داده است. هرچند سلیقه طراحان در شکل گیری طراحی عقب اتومبیل باعث شده تا در نگاه اول شباهت نزدیکی بین این خودرو و طراحی عقب شورلت کامارو نسل جدید دیده شود. 

image

نسل جدید شورلت کوروت C8 استینگری

باوجود معرفی رسمی این خودرو از سوی شرکت سازنده، هنوز اطلاعات دقیقی از عملکرد فنی این خودرو منتشر نشده است، اما می دانیم که در پشت سر راننده و سرنشین جلو یک هیولای هشت سیلندر تنفس طبیعی قرار گرفته است که نسل دوم پیشرانه های 6.2 لیتری شورلت با کد LT2 بوده و می تواند در حداکثر کارایی خود قدرت خروجی 495 اسب بخاری و همچنین خروجی گشتاور 637 نیوتن متری داشته باشد که پیشرفت چشمگیری نسبت به پیشرانه نسل اول LT1 با حداکثر خروجی قدرت 460 اسب بخاری داشته است، پس در این صورت می توانیم انتظار شتاب صفر تا صد کمتر از 3 ثانیه از این خودرو در نسخه های پایه خود داشته باشیم.

۲۱۲۱...

image image

تحقیقات بر روی پروتزهای رباتیک به سرعت در حال پیشرفت است، اما مسئله ای که برای این تحقیقات مشکل ایجاد کرده، حس لمس است. این حس برای کنترل اشیاء بسیار ضروری است. 

نسخه‌های اولیه از این دست دارای حسگرهای عصبی پوشیدنی بودند. به لطف مهندسین دانشگاه Utah، حال حس لمس نیز به این دست‌ها اضافه شد. این قابلیت به فرد اجازه می‌دهد تا بتواند یک دانه انگور یا موز یا حتی دست فردی دیگر را در دست خود بگیرد و آن را احساس کند. 

Keven Walgamott بر اثر یک حادثه دست چپ خود را از دست داد. حال تیم مهندسین از او برای آزمایش این پروتز کمک خواستند. Keven می‌گوید: واقعا باور نکردنی است هیچ وقت فکر نمی‌کردم که این دستم دیگر حسی داشته باشد. 

این دست از طریق ارسال سیگنال‌ها به سیستم عصبی و مغز ما کنترل می‌شود. الکترودهایی به اعصاب دست در جایی که قطع شده است متصل می‌شوند. هنگامی که فرد به تکان دادن دست و بازو فکر می‌کند نرم‌افزار سیگنال‌های عصبی فرد را برای کنترل پروتز یاد می‌گیرد و با تمرین‌های عصبی بیشتر می‌تواند سریعتر و بهتر عمل کند. اما از آنجایی که حس لمس از اندام به مغز منتقل می‌شود، تیم تحقیقاتی برای ایجاد این حس به ترفندی جدید نیاز داشتند. به همین دلیل در آن سنسورهایی قرار داده شد که می‌تواند حس لمس را تقلید کند. 

در حال حاضر این تیم بر روی حس لمس کار می‌کند اما مهندسین در تلاشند تا در آینده بتوانند احساس درد و دما را نیز در این پروتز به وجود آورند. همچنین آن‌ها به دنبال طراحی یک مدل وایرلس از این دست هستند تا دیگری احتیاجی به حمل کامپیوتر نباشد. 

sciencealert

2121...

image image

امروزه تبلیغات گسترده شرکت های اقتصادی برای تغذیه با شیر خشک ضرورت آگاهی بخشی از تاثیرات مثبت تغذیه با شیر مادر را دوچندان می سازد.

بنابراین با توجه به در پیش گرفتن سیاست های افزایش جمعیت برای گام نهادن دراین مسیر باید بسترها را برای رشد و پرورش نسلی سالم با توجه به نیازها و خواسته های مادران فراهم کرد.

حق و حقوق مادران در دوران زایمان و شیردهی، تاثیرات منفی شیرخشک بر کودکان و امکانات پیش بینی شده برای شیردهی ماداران اعم از خانه دار و کارمند از جمله موضوعات مهمی بود که در نشست مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری البرز، کارشناس مسئول بهداشت دانشگاه علوم پزشکی این استان و رئیس انجمن پزشکان کودکان و مسئول کارگروه تکامل عصبی کودکان این استان مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

براساس آمار مرکز بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان البرز ۳۸.۵ درصد از مادرانی که دارای کودکان زیر شش سال در البرز هستند تغذیه انحصاری با شیر مادر دارند که براساس برنامه ریزی های صورت گرفته این درصد باید ۲.۵ درصد درسال افزایش یابد.

برای رسیدن به هدف مهم علاوه آگاه سازی مادران از حقوق خود در دوران زایمان و شیردهی، ایجاد فضاهای مناسب برای ارتباط مادر و کودک، همکاری کارفرمایان به منظور پرورش نسلی سالم با ارائه مرخصی به مادران، اطلاع رسانی از مضرات تبلیغات گسترده شرکت های تبلیغاتی شیر خشک راهکارهایی اساسی بود که مورد تاکید قرار گرفت.

رئیس انجمن پزشکان کودکان و مسئول کارگروه تکامل عصبی کودکان استان البرز در این باره گفت: هزار روز طلایی تولد انسان از تشکیل نطفه تا پایان شیردهی از اهمیت بالایی در زندگی اشرف مخلوفات برخوردار است.

دکتر محمد زنوزی اظهار داشت: از نظر عصب شناسی قبل از مدرسه رفتن سرنوشت مغز و زندگی از نظر رفتار مشخص می شود که ریشه های شکل گیری عاطفه، قدرت بیان، نفوذ اجتماعی و موفقیت های اقتصادی به سه سال اول تولد بستگی دارد.

وی افزود: ۹۰ درصد رشد فیزیکی مغز در سه سال اول تولد رخ می دهد و شیر فقط یک ماده نیست بلکه منبع مهرورزی است که کودک با آن ارتباط می یابد بطوریکه میزان ساعت های هم آغوشی مادر و کودک با رشد کلامی او مرتبط است.

زنوزی خاطرنشان کرد: مفهوم شناخت از محیط در هزار روز اول تولد شکل می گیرد و در البرز ظرفیت های قابل توجهی برای آگاهی بخشی این مهم وجود دارد.

این پزشک متخصص بخش قابل توجهی از بروزسرطان های شایع در زنان را کاهش تغذیه انحصاری شیر مادر دانست و گفت: در حالی که در قرآن کریم مکرر به این مهم توجه شده اما برخی از مادران به آن توجهی ندارند.

زهرا سادات کارشناس مسئول برنامه سلامت مادران و نوزادان دانشگاه علوم پزشکی استان البرز نیز می گوید: اکنون ۸۱ مرکز خدمات جامع با ۲۰۲ پایگاه به همراه ۷۵ خانه بهداشت برای خدمات مراقبتی از صرف روزگی تا پنج سالگی کودکان فعال شده است.

وی ادامه داد: همچنین ۹ بیسمارستان دوستدار کودک برای این مهم فعالیت دارند و دراستان البرز ۸۷ هزار و ۵۰۰ کودک زیر دوسال وجود دارد.

سادات تغذیه در هزار روز اول تولد را از اهداف وزارت بهداشت عنوان کرد که برای این مهم که به تاکید دستورات مبین دین اسلام نیز رسیده باید همه ارگان ها و کارفرمایان بخش خصوصی و دولتی همراه شوند.

وی خاطرنشان کرد: در بیمارستان های دوستدار کودک ۱۰ ایتم مراقبتی و حمایتی از مادر از جمله آموزش شیر دهی، آموزش مادرهای باردار، هم اتاقی مادر و نوزاد، رعایت تغذیه انحصاری با شیرمادر و نبودتبلیغات برای شیر خشک مدنظر است.

مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری البرز از حقوق زنان کارمند به واسطه نگاه ویژه دولت به حوزه اجتماعی در دوران زایمان و شیردهی خبرداد.

مریم اسماعیلی فرد افزود: ساعت های شیردهی و مرخصی های مناسبی برای مادرانی که کودکان زیر شش سال دارند از سوی دولت در نظر گرفته شده که این مهم در بخش های دولت با نظارت مستمر تحت پیگیری است.

وی تاکید کرد: مشکل فعلی ما بخش خصوصی است و براساس قوانین مادران دارای کودکان زیر ۲ سال روزی یک ساعت، مادران دارای کودکان زیر شش سال می توانند با توافق کارفرما از کسر ساعت کار در قالب یک روز در هفته بهره مند شوند.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری البرز، مدت زمان مرخصی زایمان را برای مادران ۹ ماه اعلام کرد.

اسماعیلی فرد تاکید کرد: تمام دستگاه های اجرایی مکلف به اجرای این مفاد قانونی هستند و در بخش خصوصی لازم است با مذاکره با کارفرما مشکلات دراین زمینه حل شود.

46...

زومیت نوشت: ذرات آهنی که در اثر فعالیت‌های صنعتی انسانی آزاد می‌شوند،‌ نمونه‌ای از آلودگی‌هایی هستند که وارد اتمسفر شده و درنهایت وارد دریا می‌شوند. اکنون پژوهشی جدید نشان می‌دهد که این ذرات در مقادیری بیش از آنچه قبلا پژوهشگران برآورد کرده‌اند، درحال تجمع در اقیانوس‌ها هستند و قابلیت حل شدن آن نیز در آب اقیانوس بیش از تصور دانشمندان است. پیامدهای این مسئله هنوز آشکار نیست؛ اما به‌عقیده‌ی دانشمندان ارزش بررسی کردن دارد.

آهن یکی از مواد مغذی کلیدی است که پلانکتون‌های موجود در اقیانوس‌ها برای بقا به آن نیاز دارند. در مناطقی که سطح آهن محدود است، افزودن آهن بیشتر به آب می‌تواند موجب تقویت رشد پلانکتون‌ها شود و هم زنجیره‌ی غذایی دریایی و هم برداشت کربن به‌وسیله‌ی اقیانوس را تغییر دهد. درحقیقت، این پدیده، اساس یک ایده‌ی بحث‌برانگیز مهندسی زمین است که برخی از دانشمندان برای مبارزه با تغییرات اقلیمی آن را پیشنهاد کرده‌اند. این ایده که با عنوان «بارآوری آهن» شناخته می‌شود، شامل افزودن آهن به مناطق دورافتاده‌ی خاصی از اقیانوس‌ها است که در آن مقدار ماده‌ی مغذی آهن کم است. انجام چنین کاری می‌تواند موجب تقویت رشد پلانکتون‌هایی شود که به‌طور طبیعی کربن‌دی‌اکسید را جذب می‌کنند.

image

شکوفایی فیتوپلانکتون‌ها در دریای بارنتز

هنگامی که فیتوپلانکتون‌ها می‌میرند، آن‌هایی که به‌وسیله‌ی دیگر جانوران خورده نمی‌شوند، در آب فرورفته و در بستر دریا به دام می‌افتند و کربن ذخیره‌شده را در آنجا به‌خوبی نگه‌داری می‌کنند. تا به امروز، گروه‌های پژوهشی مختلفی آزمایش‌های متعددی برای بارآوری آهن در مقیاس کوچک انجام داده‌اند که نتایج مختلفی به‌دنبال داشته‌اند. برخی از مطالعات نشان می‌دهد که اثرات ذخیره‌سازی کربن در این روش درخورتوجه است. در همین زمان، برخی کارشناسان از این موضوع نگران‌اند که بارآوری آهن ممکن است پیامدهای پیش‌بینی نشده‌ای در ارتباط‌با اکوسیستم‌های دریایی داشته باشد. برخی نیز می‌گویند پژوهش‌های بیشتری باید انجام شود؛ اما نتایج مطالعه‌ی جدید نشان می‌دهد که انسان‌ها از مدت‌ها قبل به‌صورت غیرعمدی این کار را انجام داده‌اند، هرچند اینکه آیا این مداخله دارای اثر قابل‌توجهی روی اکوسیستم دریایی یا ذخیره کربن بوده است، هنوز آشکار نیست.

مطالعه حاضر تحت هدایت تیم کانوی از دانشگاه فلوریدای جنوبی با هدف بررسی تفاوت بین ورودی آهن حاصل از منابع طبیعی و آهن حاصل از فعالیت‌های انسانی انجام شده است. دانشمندان مدت‌ها است می‌دانند که گردوغبار حاصل از صحرای بزرگ آفریقا که به‌وسیله‌ی باد به دریا منتقل می‌شود، غنی از آهن بوده و این عنصر را به‌میزان زیادی وارد اقیانوس می‌کند. اعتقاد بر این است که ورودی آهن از منابع انسانی مانند سوخت‌های فسیلی و دیگر فعالیت‌های صنعتی خیلی کمتر باشد. مطالعه‌ی جدید این موضوع را با تجزیه‌وتحلیل نمونه‌های آهن موجود در اقیانوس اطلس شمالی مورد بررسی قرار می‌دهد.

image

آهن حاصل از فعالیت‌های صنعتی انسانی و آهن موجود در ذرات گردوغبار صحرا ازنظر شیمیایی اندکی با هم اختلاف دارند (این اختلاف به ایزوتوپ‌های آهن مربوط است). نتایج تجزیه‌وتحلیل‌ها نشان می‌دهد که میزان آهن حاصل از منابع انسانی احتمالا به‌طور درخورتوجه‌ای بالاتر از چیزی است که در مطالعات پیشین برآورد شده بود. این مطالعه همچنین نشان می‌دهد که ورودی‌های آهن ناشی از فعالیت‌های انسانی احتمالا نسبت‌به آهن حاصل از منابع طبیعی بهتر در آب حل شده و موجب می‌شوند که دسترسی به آن‌ها برای پلانکتون‌های گرسنه بیشتر شود.

پژوهشگران از مشاهدات خود برای اصلاح مدل‌های مورد استفاده برای شبیه‌سازی وضعیت اقیانوس‌های جهان استفاده کردند. نتایج شبیه‌سازی‌های جدید نشان می‌داد که این یافته‌ها فقط درمورد اقیانوس اطلس مصداق ندارند: ورودی‌های آهن حاصل از فعالیت‌های انسانی در بخش‌های دیگر جهان ازجمله مناطق دارای سطح آهن محدود در اقیانوس آرام نیز از آنچه تصور می‌شد، بالاتر است. این امر مهم است؛ زیرا به‌نظر می‌رسد بخش‌هایی از اقیانوس نسبت‌به دیگر بخش‌ها دربرابر بارآوری آهن حساس‌تر باشد. برای مثال در اطلس شمالی، رشد فیتوپلانکتون‌ها عمدتا به‌وسیله‌ی مواد مغذی غیر از آهن محدود می‌شود؛ یعنی افزودن آهن بیشتر به آب اقیانوس موجب تقویت رشد این ارگانیسم‌ها نخواهد شد. ازسوی دیگر، در مکان‌هایی مانند بخش استوایی و شمالی اقیانوس آرام و اقیانوس جنوبگان به احتمال زیاد آهن یک عامل محدودکننده باشد. اگر در این مکان‌ها ورودی آهن افزایش پیدا کند، به‌خصوص اگر آن آهن به‌سادگی در آب حل شود، ازنظر تئوری رشد جوامع پلانکتون می‌تواند افزایش پیدا کند. داگلاس همیلتون یکی از پژوهشگران این مطالعه می‌گوید: این تأثیرات در آینده همان‌طور که رشد بخش صنعت در سرتاسر قاره‌ی آسیا و بخش‌هایی از نیمکره‌ی جنوبی موجب افزایش آلودگی هوا می‌شود، برجسته‌تر خواهد شد.

البته هنوز هم مشخص نیست که آهن حاصل از فعالیت‌های انسانی چه اثراتی دارد. بر این اساس، نخستین گام این است که با استناد به مشاهدات واقعی به‌طور دقیق مشخص کنیم که ورودی‌های آهن انسانی در مناطقی به‌جز شمال اقیانوس اطلس تا چه حد است. اکنون پژوهش جدید چارچوبی برای انجام چنین کاری مهیا می‌کند. پس از آن، با نظارت گسترده، می‌توان تعیین کرد که آیا این مناطق دچار تغییرات اکولوژیکی مانند افزایش در فیتوپلانکتون‌ها شده‌اند. با این حال، ممکن است دشوار باشد که چنین تغییراتی را که در اثر افزایش در بارآوری آهن رخ داده است، از دیگر اختلالات محیطی مانند گرم شدن اقیانوس‌ها در اثر تغییرات اقلیمی جدا کرد. به‌عبارت دیگر، حتی اگر انسان‌ها درحال مشارکت در یک آزمایش تصادفی بارآوری آهن باشند، تعیین اثرات دقیق حاصل از این فرایند روی زمین، مسئله‌ی چالش‌برانگیزی خواهد بود. با این حال، همیلتون امیدوار است که در آینده راه‌هایی برای پرداختن به این پرسش پیدا شود. او درحال کار روی بهبود مدل‌های شبیه‌سازی‌ تولیدپذیری پلانکتون‌ها در اقیانوس است. چیزی که به دانشمندان کمک خواهد کرد تا درمورد نحوه‌ی تأثیر تغییر در شیمی اقیانوس روی سیستم‌های آبی درک بهتری به دست آورند.

image

یک راه‌حل زمین‌مهندسی

پژوهشگران حداقل ۱۵ سال است که به بررسی اثرات ممکن بارآوری آهن به‌عنوان شکلی از مهندسی زمین مشغول‌اند. در این رابطه گروه‌های پژوهشی متعددی حداقل ۱۳ آزمایش را در محیط‌های کنترل‌شده و طبیعی انجام داده‌اند. دانشمندان هنوز هم بر سر این موضوع که این فرایند تا چه حد برای مقابله با تغییرات اقلیمی سودمند است، در حال بحث هستند. طبق گزارش یک مطالعه‌ی مروری: مطالعات به‌طور کلی نشان داده‌اند که بارآوری آهن موجب تقویت رشد پلانکتون‌ها در آب‌های دارای محدودیت آهن می‌شود.

اقیانوس دورافتاده‌ی جنوبگان منطقه‌ای است که بیشتر پژوهشگران آن را برای بارآوری آهن مناسب شمرده‌اند؛ اما این مسئله که دقیقا چه مقدار کربن در بستر اقیانوس ذخیره خواهد شد، آشکار نیست. برخی پژوهش‌ها نشان داده‌اند اثرات برداشت کربن محدود هستند درحالی‌که برخی دیگر این اثر را درخورتوجه خوانده‌اند. به‌گفته‌ی کریستین کلاس که در آزمایش‌های بارآوری آهن گذشته مشارکت داشته است، حتی در بهترین سناریو کل تأثیر اقلیمی حاصل از بارآوری آهن کم خواهد بود. او می‌گوید: برآوردهای تقریبی از مقدار کربنی که می‌توان با بارآوری آهن در اقیانوس جنوبگان به دام انداخت، حدود یک گیگاتن بر سال است و میزان انتشارات فعلی حدود ۱۱ گیگاتن بر سال است؛ یعنی حدود ده درصد از کربنی که امروزه در حال انتشار آن هستیم. این بدان معنا است که بارآوری آهن مانند دیگر اشکال مهندسی زمین راه‌حلی برای مشکل تغییرات اقلیمی نیست. این یک ابزار بالقوه است که می‌تواند موجب کاهش سریع‌تر انتشارات کربنی شود اما برای کاهش سریع انتشار گازهای گلخانه‌ای در جهان راه‌حل مناسبی نیست.

ایده‌ی بارآوری آهن خالی از مجادله نبوده است. برخی از کارشناسان هشدار داده‌اند که تقویت رشد فیتوپلانکتون‌ها می‌تواند منجر به پیامدهای ناخواسته‌ای مانند رشد جلبک‌های سمی یا تغییرات غیرمنتظره در زنجیره‌ی غذایی دریایی شود. دیگر دانشمندان ازجمله کلاس به این نکته اشاره می‌کنند که مکان‌های ایده‌آل افزودن آهن مانند اقیانوس جنوبگان اصلا از بسیاری از گونه‌های سمی حمایت نمی‌کنند.

ایده‌ی بارآوری آهن در سال‌های اخیر پس از اینکه راس جورج کارآفرین آمریکایی یک آزمایش بارآوری را انجام داد و در آن حدود ۱۰۰ تن سولفات آهن را دور از سواحل بریتیش کلمبیا در اقیانوس آرام خالی کرد، بحث‌برانگیز شد. هدف این پروژه تقویت جمعیت سالمون ازطریق تأثیر روی زنجیره‌ی غذایی دریایی بود. امروزه آزمایش‌های بارآوری آهن تحت مقررات خاص کنوانسیون لندن درزمینه‌ی پیشگیری از آلودگی دریایی قرار داد. این موضوع که آیا دانشمندان باید این کار را ادامه دهند یا نه، همچنان در میان کارشناسان مورد بحث است.

کریستین کلاس حامی ادامه‌ی پژوهش است. تلاش‌های فعلی برای کاهش انتشارات گازهای گلخانه‌ای جهان به آن‌اندازه سریع نیست که بتواند اهداف اقلیمی توافق‌نامه‌ی پاریس را برآورده سازد، به همین خاطر، احتمالا به نوعی مهندسی زمین نیز برای جلوگیری از روند افزایش دما نیاز است. او از میان گزینه‌های متعدد مهندسی زمین که تاکنون پیشنهاد شده است، بارآوری آهن را یکی از بهترین گزینه‌ها و فرایندی نسبتا آسان است، می‌داند. ازطرف دیگر، همیلتون معتقد است که اصلا نباید چنین کاری انجام داد. او می‌گوید: من فکر می‌کنم تاریخ به ما نشان داده است که وقتی ما شروع به مداخله در محیط می‌کنیم، رویدادهایی رخ می‌دهد که ما آن‌ها را درنظر نگرفته بودیم. در این سیستم، ناشناخته‌های زیادی وجود دارد. همین وضعیت مطلقا درمورد هر گزینه‌ی مهندسی زمینی که ما در حال حاضر در آن مورد صحبت کنیم نیز درست است.

او به این مطلب نیز اشاره می‌کند از آن‌جایی که فعالیت صنعتی به‌صورت غیرعمدی موجب بارآوری آهن می‌شود، مطالعه‌ی جدید ممکن است نقطه‌ی شروع خوبی برای درک اثرات فعلی آن روی اقیانوس‌های جهان باشد: قبل از این مطالعه ما راهی برای اندازه‌گیری نقش عنصر انسانی در محل واقعی نداشتیم. برای اینکه بتوانیم تأثیر مداخلات انسانی را بر سیستم درک کنیم، باید بتوانیم آن را اندازه‌گیری کنیم. در حال حاضر، ایده‌ی بهینه این است که ما این تأثیر را در مناطقی که می‌دانیم دربرابر تغییر در میزان انتشارات آهن ناشی از فعالیت‌های انسانی حساس‌تر هستند، اندازه‌گیری کنیم تا متوجه شویم که ما تا چه حد موجب آشفتگی در آن سیستم شده‌ایم.

2121...

image image

این موسسه که از سال ۱۳۰۳ در حصارک کرج فعالیت دارد ، تاکنون با کمک محققان و پژوهشگران خود خدمت ارزشمندی به جامعه بشری  و کشور کرده است .

براین اساس همه ساله شمار زیادی از مسئولان و محققان کشورهای مختلف جهان و منطقه با سفر به استان البرز از مجموعه فعالیت های این موسسه بازدید و تفاهم نامه های همکاری امضاء می کنند.

در تازه ترین رویدادهای علمی و اقتصادی این موسسه بازدید هیات علمی از کشور عمان به چشم می خورد که برای انعقاد تفاهم نامه به ایران سفر کرده است.

عضو هیات علمی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی از امضای تفاهم نامه همکاری های مشترک بین این موسسه و دانشگاه نزوی کشور عمان به ویژه در زمینه شناسایی زهر و تولید پادزهر تا ۲ ماه آینده خبر داد.

 دکتر عباس زارع میرک آبادی در حاشیه بازدید یک هیئت علمی از دانشگاه نزوی عمان از موسسه رازی، گفت: این برنامه به درخواست هیات عمانی و با هدف ایجاد ارتباط دو جانبه و بررسی شرایط انعقاد تفاهم نامه همکاری های متقابل و اجرای پروژه های مشترک بین موسسه رازی و دانشگاه نزوی کشور عمان برگزار شد.

وی افزود: تا ۲ ماه آینده تفاهم نامه همکاری با حضور دکتر علی اسحاقی رئیس موسسه رازی در دانشگاه میزبان به امضا خواهد رسید و همکاری های دو جانبه آغاز خواهد شد.

زارع میرک آبادی با بیان اینکه دانش موجود در موسسه رازی برای پیشبرد اهداف این دانشگاه در زمینه پادزهر و زهر کارآمداست، یادآور شد: موسسه رازی نیز می تواند با مشارکت دانشگاه نزوی، برخی از طرح های تحقیقاتی یا تولیدی خود را با استفاده از امکانات و تجهیزات موجود در این دانشگاه پیش ببرد.

عضو هیات علمی موسسه رازی خاطرنشان کرد: دانشگاه نزوی، یک دانشگاه بین المللی است و با دانشگاه لیورپول کشور انگلستان در پروژه های متعدد همکاری و مشارکت دارند گرچه موسسه رازی به لحاظ دانش علمی در زمینه پادزهر و زهر پیشرو و برجسته است اما این دانشگاه نیز از امکانات مناسبی در بخش بیولوژیک برخوردار است که می توانیم از آن بهره مند شویم.

46...

ایمیل و نام خود را برای عضویت در خبرنامه ایمیلی سایت ایران , رسانه برخط فارسی زبان! وارد کنید . روزانه مهمترین خبرها و رویداد ها و مطالب سایت ایران برایتان ارسال میشود. این سرویس کاملا رایگان است !