Sidebar

Magazine menu

26
جمعه, فوریه
0 New Articles

image
image

چرا حروف کیبورد بهم ریخته است حتما این سوال برای شما هم پیش آمده است که چرا حروف روی کیبورد ترتیب مشخصی ندارند و انگار به شکل تصادفی کنار هم قرار گرفته اند اما اینگونه نیست و منطقی پشت این چینش قرار دارد در ادامه به این موضوع و همینطور به راه حلی برای کیبورد بهم ریخته شما, اشاره شده است

اگر شما مدتی از یک کامپیوتر استفاده کرده باشید، قطعا متوجه این واقعیت شده اید که طرح بندی صفحه کلید کامپیوتر و نوع کلمات آن مطابق با ترتیب حروف الفبای زبان انگلیسی نیست. پیدا کردن یک منطق برای چنین آرایش حروف در صفحه کلید دشوار است، این طور نیست؟

شما برای استفاده از هر حرفی باید جای آن حرف مورد نظر را روی صفحه کلید پیدا کنید.

برای مثال، الفبای A را در نظر بگیرید، قطعا ایده آل این است که کلید شروع در سطر اول صفحه کلید باشد؟ اما این طور نیست. حرف A در هیچ کجای سطر اول دیده نمی شود، بلکه در ابتدای سطر دوم وجود دارد.

این ترتیب حروف به اسم 6 حرف اول از صفحه کلید QWERTY نامیده می شود. بنابراین دلیلی پشت این ترتیب وجود دارد. حال دلیلی که وجود دارد چیست؟

دلیل به ترتیب الفبا نبودن کلید های صفحه کلید:

برای درک منطق این نوع آرایش حروف، یعنی آرایشQWERTY، باید به عقب برگردیم به اواخر قرن 19، زمانی که بین اختراع ماشین تحریر و کامپیوتر تقریبا نیم قرن فاصله وجود داشت.

ماشین تحریر یک دستگاه ساده بود که توسط Sholes در سال 1873 اختراع شد. ماشین تحریر از میله های فلزی به نام میله type تشکیل شده بودند که هر میله type، تصویر آینه از یک حرف یا کاراکتر در پایان آن بود. در این میله type، تمام حروف از A تا انتها به گونه ای برای تایپیست ها قرار گرفته بود که به آسانی بتوانند حروف روی صفحه کلید را نگاه کنند و تایپ را بسیار سریع انجام دهند.

اما در این روش یک مشکل «طبیعی» وجود داشت و آن ترتیب حروف بود. ابزاری که در گذشته برای تایپ کردن سریع ساخته شده بود، از میله هایtype چوبی مجاور هم بود، که کار را با تلاش های اضافی تایپیست به صورت دستی زیاد می کرد. این مشکل بیشتر برای کلیدهای مجاور هم که اغلب زیاد مورد استفاده قرار می گرفتند وجود داشت.

برای مقابله با این مشکل، «Sholes» لیستی از تمام حروف موجود در زبان انگلیسی را تهیه نمود و پس از مطالعه بر روی آن طرح جدیدی را ارائه داد. هدف از این طرح این بود که حروف درگیر باهم، دور از هم روی صفحه کلید قرار گیرند، در نتیجه با این روش از گرفتار شدن میله های type با هم جلوگیری می شد.

با این حال برخی از مردم معتقدند که هدف از توسعه صفحه کلیدQWERTY ، صرفا بهم زدن توالی حروف الفبا در صفحه کلید می باشد، به گونه ای که تایپیست، مجبور شود موقع تایپ کردن زمانی را برای نگاه کردن به هر حرف اختصاص دهد. اما با توجه به نحوه قرار گفتن میله های مربوط به هر حرف در ماشین تحریر های قدیمی، به همراه بهم ریختگی حروف و کم شدن سرعت تایپ، احتمال برخورد میله های typeمجاور که به صورت شیب دار و کنار هم در صفحه کلید قرار داشتند، کمتر می شد.

با ورود کامپیوتر در سال 1940میلادی، این دستگاه های جدید و پیشرفته که قبلا وعده آن را داده بودند، همه چیز را راحت تر کردند و به سرعت جایگزین ماشین های تحریر شدند. با این حال یک مشکل اساسی وجود داشت: نحوه ی عملکرد ماشین های تحریر موجود در شرکت ها و سازمان ها با کامپیوترهای جدید تفاوت داشت.

در این وضعیت آنها خواستار این شدندکه کار با ماشین های جدید را به آنها آموزش دهند و از آنجا که تنها ملاک آموزش پول بود فقط عده ی محدودی می توانستند از این دوره های آموزشی کامپیوتر استفاده نمایند و بسیاری از مردم عادی که توان پرداخت هزینه این آموزش ها را نداشتند برای آموزش کامپیوتر در نظر گرفته نمی شدند.

به این منظور برای رفع این مشکل، صفحه کلید کامپیوتر را شبیه به صفحه کلید ماشین تحریر آن زمان طراحی کردند و این طرح از آن زمان تا امروز باقی ماند و به عنوان طرح QWERTY تبدیل به استاندارد صنعتی شد.

ویژگی هایQWERTY:

قبل از شروع، نکات جالبی در مورد طرح بندی صفحه کلید زمان خودمان یعنی در مورد (QWERTY) ذکر می نماییم:

1. شما می توانید ترتیبی مشابه ترتیب QWERTYرا در ردیف میانی صفحه کلید هم ببینید، DFGHJKL که تقریبا به ترتیب حروف الفبا است. یعنی با این که ترتیب کامل حروف الفبا در صفحه کلید وجود ندارد، ولی بعضی کلید ها تا حدی بر اساس ترتیب الفبا کنار هم قرار دارند.

2. مثلا در ترتیب DFGHJKL حروف به ترتیب الفبا می باشد به جز دو صامتE و I که در این ترتیب جا مانده اند و یا در ترتیب QWERTY که در سطر اول قابل مشاهده است، حرف Z به تنهایی در سطر آخر قرار گرفته است به جای این که در ردیف اول کنار حروف QWERTYباشد.

3. هشت کلید ردیف میانی صفحه کلید، به عنوان «سطرخانه» در نظر گرفته می شود: این ها کلیدهایی هستند که شما به آن ها نیاز دارید تا یاد بگیرید چگونه هشت انگشت خود را روی آن ها قرار دهید تا بتوانید فرآیند تایپ لمسی را سریع تر انجام دهید.

4. صفحه کلید QWERTY برای کسانی که از دست چپ خود برای تایپ کردن استفاده می کنند (یعنی چپ دست هستند) به گونه ای است که می توانند بیشتر کلمات را با استفاده از حروف سمت چپ تایپ نمایند. (به زبان دیگر استفاده از صفحه کلید QWERTY برای افراد راست دست و چپ دست به یک میزان راحت می باشد.

5. موضوع جالب توجه دیگر این است که شما می توانید تمام حروف سطر اول ماشین تحریر را در صفحه کلید کامپیوتر تان مشاهده کنید.

بنابراین در می یابیم که این بهم ریختگی حروف در صفحه کلید که امروزه ما با آن مواجه هستیم برای حل مشکل تایپ کردن در ماشین تحریر اولیه بوده است. ولی امروزه این مشکل حل شده و می توان از همان ترتیب حروف الفبا در صفحه کلید ها استفاده نمود.

همان طور که امروزه مردم در سایر دستگاه های صفحه کلید دار، به طورکم یا زیاد از ترتیب الفبا استفاده می کنند و آن را جایگزین صفحه کلید سنتی کرده اند. برای نمونه، صفحه کلید تلفن های همراه بر اساس ترتیب الفبا می باشد.

اما برای درست کردن حروف بهم ریخته روی کیبورد یک راه حل وجود دارد :

1. Control Panel را باز کنید و به دنبال آیکون Regional and Language Options بگردید. روی آن دابل کلیک نمایید. بالای پنجره سه گزینه Regional Options و Languages و Advanced قابل مشاهده است. گزینه Regional Options را کلیک کنید. پایین صفحه گزینه هایی تحت عنوان Samples و Location می بینیم که باید نام کشور مربوطه را در بخش Location با کمک گزینه Costomize وارد نمایید. در بسیاری از موارد، همین تنظیمات باعث ایجاد مشکل در کیبورد شده اند.

2. با کلیک بر روی گزینه Costomize وارد پنجره جدیدی می شوید. روی گزینه Numbers کلیک نمایید و وارد Measurement System شوید و کشور موردنظر را وارد نمایید. وقتی که این بخش اصلاح شود، خودبخود مواردی مثل Currency، Time و Date هم تصحیح می شوند. پس از آن پنجره Costomize Regional Options را ببندید.

3. روی گزینه Languages کلیک کنید و سپس روی دکمه Details کلیک نمایید. زبان مربوط به منطقه خود را از منوی Default Input Language انتخاب کنید و نوع کیبورد خود را نیز از پنجره Installed Services انتخاب نمایید. در همان پنجره روی گزینه Apply کلیک کنید.

4. روی دکمه Apply در آخر صفحه Regional and Language Setting کلیک نمایید تا تغییرات اعمال شود. در پایان، سیستم را Restart نمایید و سپس کیبورد را با نرم افزارهایی مثل Word یا Notepad امتحان کنید. اگر باز هم مشکل برطرف نشد احتمالا مشکل، سخت افزاری است.

روش فوق مربوط به کامپیوترهای دارای سیستم عامل ویندوز است. بدیهی است که روش تعمیر و تنظیم کیبورد برای سایر سیستم عامل ها متفاوت است که به این روش ها در سایر مقالات آموزش تعمیر کامپیوتر خواهیم پرداخت....

image
image

دوچرخه بدو بدو به تلویزیون یا تبلت شما متصل می شود و بازی های مسابقه ای همراه آن اجرا می شوند که کودک را به رکاب زدن برای شرکت در بازی دعوت می کند ایده ای جذاب که احتمالا نسخه بزرگسال آن هم به همین اندازه به درد می خورد

ELAGo W3

مک رومیزی

خیر! این یک ساعت بانمک تزئینی به شکل کامپیوترهای قدیمی مک نیست. این گجت در واقع شارژر مخصوصی برای «اپل واچ» ساعت مچی اپل است که این تصویر را برای شما تداعی می کند. این شارژر در حقیقت همزمان یک ساعت رومیزی کوچک هم هست. وقتی ساعت هوشمند خود را برای شارژ روی آن می گذارید، این گجت از صفحه ساعت برای نمایش زمان با تصویری مشابه کامپیوترهای قدیمی استفاده می کند. ضمنا بدنه این گجت از سیلیکون ساخته شده است تا به ساعت شما خط نیندازد. از همه مهم تر، این گجت بانمک تنها 15 دلار قیمت دارد.

FISHER-PRICE SMART CYCLE

دوچرخه بدو بدو

این روزها انواع و اقسام گجت ها موجب شده تا بچه ها کمتر از قبل تحرک داشته باشند و این مشکل برای بچه های خردسال خیلی جدی تر است. این دوچرخه در حقیقت تلاشی است برای واداشتن کودکان به تحرک بیشتر. دوچرخه به تلویزیون یا تبلت شما متصل می شود و بازی های مسابقه ای همراه آن اجرا می شوند که کودک را به رکاب زدن برای شرکت در بازی دعوت می کند؛ ایده ای جذاب که احتمالا نسخه بزرگسال آن هم به همین اندازه به درد می خورد.

KINGSTON 2TBGT

فیل در فنجان

این گجت مخصوص آنهایی است که همیشه یک هارد چند ترابایتی را با خود همه جا یدک می کشند. این فلش درایو کوچک دو ترابایت حافظه دارد. یعنی احتمالا ظرفیت آن از حافظه کنونی لپ تاپ یا کامپیوتر شما هم بیشتر یا دست کم برابر آن است. از همه مهم تر این فلش ساخته شده است تا از هر شرایطی جان به در ببرد. با همه اینها انتظار نداشته باشید که این فلش برای تان ارزان تمام شود. پیش بینی می شود این فلش به قیمت 1000 دلار عرضه شود.

HONDA RIDING ASSIST MOTOCYCLE

موتور خودران

این روزها خودروهای خودران ترند روز دنیا هستند اما موتورسیکلت ها چطور؟! این موتورسیکلت که «هوندا» در «CES» رونمایی کرد، در حقیقت موتورسیکلت رباتیک هوشمندی با توانایی تنظیم تعادل خود به صورت خودکار است. این موتورسیکلت حتی می تواند بدون حضور راننده حرکت کند و از این نظر به خودروهای خودران شباهت دارد. این موتور توانایی شناسایی موانع سر راه خود را دارد و می تواند در صورت نیاز واکنش نشان دهد. این طرح مفهومی، تازه در ابتدای راه است.

R-3 SMARTGLASSES

رقیب ارزان هولولنز

این عینک نه چندان جذاب، پیشرفته ترین عینک های واقعیت ترکیبی (مجازی/ افزوده) این روزها نیست اما اگر ارزانی برای تان اهمیت دارد، جزء بهترین هاست. این عینک که از جدیدترین نسخه پردازنده اسنپ دراگون نیرو می گیرد، از شش درجه آزادی برای چرخش سر برخوردار است، GPS دارد و جلوی آن یک دوربین 13 مگاپیکسلی هست که توانایی ضبط تصاویر 4K را به شما می دهد. از همه مهم تر فقط یک سوم قیمت هولولنز مایکروسافت برای تان تمام می شود.

WITHINGS HAIR COACH

دکتر موی جیبی

وقتی همه وسیله های دنیا در حال هوشمند شدن هستند، چرا برس ها و شانه ها هوشمند نباشند؟ این گجت در واقع نوعی برس هوشمند است که می تواند کیفیت و سلامت موهای شما را بررسی کند و به شما بگوید که چطور بیشتر مراقب آنها باشید. این برس مراقب شکستگی و خشکی موهای شماست و به ویبره هوشمندی مجهز است که با آن شما را در شیوه برس زدن موهای خود راهنمایی می کند. تمام اطلاعات جمع آوری شده توسط آن هم روی تلفن همراه تان قابل مشاهده است.

SCOMPANION PROJECDTOR

پروژکتور سخنگو

تا حالا شده که بخواهید با یک پروژکتور صحبت کنید؟ احتمالا نه؛ ولی «پاناسونیک» فکر می کند که باید بتوانید، برای همین هم این ربات غریب را ساخته است. این ربات نوظهور که بیشتر به ربات های تخم مرغی «جنگ ستارگان: تهدید شبح» شبیه است، در حقیقت پروژکتوری هوشمند است که فرامین صوتی شما را گوش می دهد و حتی با صدایی کودکانه پاسخ می گوید. این ربات چرخ دارد و می تواند روی آن حرکت کند و جابجا شود....

رقابت تنگاتنگ اسنپدراگون 8cx و تراشه‌های Core i5 اینتل

بنچمارک‌های منتشرشده از پردازنده‌ی جدید اسنپدراگون 8cx کوالکام نشان می‌دهد که این تراشه در مقایسه با نسل پیشین خود شاهد جهشی بزرگ در قدرت و عملکرد بوده است و حتی می‌تواند با پردازنده‌های میان‌رده‌ی خانواده‌ی Core i5 اینتل رقابت کند.

image
image

ری کورزویل و پیش بینی هایش برای 25 سال آینده ری کورزویل یکی از بهترین پیش بینی کننده ی آینده ی هوش مصنوعی در جهان است که بسیاری از پیش بینی هایش درباره ی فناوری و هوش مصنوعی درست از آب در آمده اند در مقاله ی زیر به او و پیش بینی هایش درباره آینده می پردازیم

ری کورزویل یک دیوانه نیست! او یکی از تکنولوژیست های آگاه جهان است که درک قوی از پتانسیل فناوری های رو به رشد دارد و می داند تکنولوژی چگونه جوامع آینده را تحت تاثیر قرار خواهد داد. اما حتی کسانی که آگاهی کمتری در این زمینه دارند امروزه به این نتیجه رسیده اند که قدرت محاسباتی هم چنان به پیشرفت بی سابقه اش در آینده ادامه خواهد داد.

بیل گیتس، کورزویل را بهترین پیش بینی کننده ی آینده ی هوش مصنوعی معرفی می کند و نسبت به پیش بینی های او که فراتر از هوش مصنوعی هستند شگفت زده است. در این پست ما قصد داریم نگاهی به پیش بینی های فوق العاده ی ری کورزویل برای ۲۵ سال آینده بیندازیم.

ری کورزویل کیست؟

او کسی است که ۲۰ دکترای افتخاری دریافت کرده است و از سه رئیس جمهور ایالت متحده جوایز ارزشمندی به او اهدا شده است. ۷ کتاب ارزشمند و پرفروش در حوزه ی تکنولوژی دارد، مخترع اصلی بسیاری از فناوری ها از جمله اسکنرهای مسطح، ماشین های تبدیل چاپ به گفتار و غیره است. او هم چنین یکی از بنیان گذاران دانشگاه تکینگی است و مستقیما توسط لری پیج به توسعه ی هوش مصنوعی شرکت گوگل انتخاب شده است.

به طور خلاصه، ری بسیار هوشمند است و پیش بینی های او کاملا شگفت انگیز هستند و یادآوری می کنند که ما در زمان هیجان انگیزی در تاریخ بشر زندگی می کنیم. در ابتدا تعدادی از پیش بینی های قبلی ری که صحیح بوده اند را مرور می کنیم.

در سال ۱۹۹۰(بیست وپنج سال پیش) او پیش بینی کرد...

در سال ۱۹۹۸ کامپیوتر قهرمان شطرنج جهان خواهد بود. در سال ۱۹۹۷ دیپ بلو ساخته شده توسط آی بی ام توانست شطرنج بازحرفه ای به نام گری کاسپاروف را شکست دهد و به عنوان قهرمان شطرنج جهان شناخته شود.

وی گفت تا سال ۲۰۱۰ کامپیوترها قادر خواهند بود پاسخ بسیاری از سوالات را ازطریق دسترسی بی سیم به اطلاعات توسط اینترنت دریافت کنند. که حق با او بود.

وی پیش یبنی کرد به زودی شرکت های فناوری اندام های مصنوعی تولید خواهند کرد که به معلولان اجازه ی حرکت کردن خواهد داد، همان طور که می بینیم شرکت هایی مثل Ekso Bionics و بسیاری دیگر در حال حاضر نه فقط این تکنولوژی بلکه بسیاری دیگر را نیز تولید کرده اند.

در سال ۱۹۹۹ او پیش بینی کرد...

تا سال ۲۰۰۹ مردم قادر خواهند بود با کامپیوتر خود صحبت کنند و دستوراتی را به آن بدهند. در حالی که هنوز در روزهای اولیه ‎ی سال ۲۰۰۹ بودیم رابط های کاربری به زبان طبیعی مانند سیری اپل و گوگل ایجاد شدند.

تا سال ۲۰۰۹ نمایشگرهای کامپیوتر روی عینک ها انتقال خواهند یافت. آزمایشگاه ها و تیم هایی که روی این موضوع تحقیق می کردند قبل از سال ۲۰۰۹ ایجاد شدند، اما گوگل نمونه ی اولیه ی گوگل گلس را در سال ۲۰۱۱ ایجاد کرد.

در سال ۲۰۰۵ او پیش بینی کرد...

تا سال ۲۰۱۰ راه حل های مجازی قادر خواهند بود ترجمه زبان لحظه ای ارائه دهند و امروزه می بینیم که مایکروسافت (از طریق ترجمه اسکایپ)، گوگل (ترنسلیت) و غیره، فراتر از آن را انجام می دهند.

پیش بینی های ری کورزویل برای ۲۵ سال آینده

در پاراگراف های بالا به تعداد کمی از پیش بینی‎های کورزویل اشاره کردیم. در حالی که قبول داریم پیش بینی های او کاملا دقیق نبود ولی بسیار نزدیک به واقعیت و فوق العاده بودند. در ادامه نیز به برخی از پیش بینی های جذاب ری برای ۲۵ سال آینده می پردازیم.

اگر شما یک کارآفرین هستید، باید نسبت به این موارد فکر کنید و ببینید چه تاثیری روی کسب وکار شما خواهند گذاشت و سپس تصمیم بگیرید که چگونه در این راه سرمایه گذاری کنید.

در اواخر دهه ی ۲۰۱۰عینک ها تصاویر پرتویی خواهند بود که به صورت مستقیم بر روی شبکیه ی چشم قرار می گیرند. ده ترابایت از قدرت محاسباتی (تقریبا برابر با مغز انسان) حدود ۱۰۰۰ دلار هزینه خواهد داشت.

تا اواخر سال ۲۰۲۰ تقریبا بیشتر بیماری ها واضح خواهند بود و نانوبوت ها دقیق تر از فناوری های پزشکی حال حاضر می شوند و سیستم ایمنی بدن ما را ارتقا می بخشند. خوردن عادی انسان‎ها می تواند با نانوسیستم جایگزین شود. آزمون تورینگ پذیرفته خواهد شد. در جاده ها فقط سلف-درایوینگ خواهد بود و مردم اجازه ی رانندگی در بزرگراه ها را نخواهند داشت.

در دهه ی ۲۰۳۰ واقعیت مجازی به صورت ۱۰۰ درصد واقعی احساس خواهد شد و ما قادر به آپلود ذهن و آگاهی در پایان این دهه خواهیم بود.

تا سال ۲۰۴۰ هوش غیربیولوژیکی میلیاردها برابر قوی تر و تواناتر از هوش بیولوژیکی خواهد بود و نانوتکنولوژی قادر خواهد بود موادغذایی را ایجاد کند که از هوا نازک تر باشند و هر شی ای که در خیال تصور می کنیم در دنیای فیزیکی موجود خواهد بود.

تا سال ۲۰۴۵ هوش ما از طریق ارتباط بی سیم نئوکورتکس مان با نئوکورتکس مصنوعی چند برابر خواهد شد.

من می خواهم در این جا به یک نکته ی مهم اشاره کنم، این نکته چیزی است که پیش بینی ها نشان می دهند.

پیش بینی های ری کورزویل حاصل درک وی از قدرت قانون مور و مخصوصا قانون بازده شتاب است. این قانون ها بیان می کنند که فناوری اطلاعات خط سیر پیش بینی پذیر و نمایی را دنبال می کنند. قانون بازده شتاب ری کورزویل بیان می کند رشد بی امان، پیش بینی پذیر و نمایی فناوری، انسان ها را به دورانی می برد که کورزویل آن را سینگولاریتی (تکینگی) می نامد.

بسیاری از ما چیزهایی را که ری می بیند نمی بینیم چرا که فعلا در مراحل اولیه ی این رشد نمایی هستیم. برخلاف بسیاری از افراد که نسبت به این پیش بینی ها نگران هستند، ری کورزویل نسبت به این دوران خوش بین است و آینده ی خوبی را پیش بینی می کند. به عنوان یک انسان معمولی ما این نمودار را به صورت خطی می بینیم، اما کارآفرینان باید این رشد را نمایی ببینند و نسبت به آن دوران آماده شوند....

image
image

با افزایش سن کامپیوتر, سرعت آن کاهش می یابد برای بسیاری از کاربران, نگهداری از کامپیوتر در اولویت قرار ندارد بنابراین احتمالا پس از مدتی سرخورده و ناامید شده, به فکر تعویض سیستم خود می افتند

با افزایش سن کامپیوتر، سرعت آن کاهش می یابد. برای بسیاری از کاربران، نگهداری از کامپیوتر در اولویت قرار ندارد. بنابراین احتمالا پس از مدتی سرخورده و ناامید شده، به فکر تعویض سیستم خود می افتند. اگر شما هم از این دست افراد هستید، قبل از تعویض سیستم خود، راهکارهای ما جهت افزایش سرعت کامپیوتر را بخوانید. این آموزش مخصوص ویندوز 10 ، ویندوز 8.1 و ویندوز 7 است.

برای بازگرداندن شکوه PC و افزایش سرعت کامپیوتر بدون ریست کردن و حذف اطلاعات مهم آن، ما راه هایی را پیش پای شما قرار خواهیم داد. مهم نیست از ویندوز 10 استفاده می کنید یا 8.1 و یا 7 ؛ ما برای هر کدام توضیحاتی ارائه داده ایم.

راهکارهایی برای افزایش سرعت کامپیوتر در ویندوز 10 ، ویندوز 8.1 و ویندوز 7

1. بهینه سازی فضاهای ذخیره سازی

با افت قیمت دیسک های SSD، استفاده از آنها بیشتر شده است و دلیل این استقبال، سرعت بالای آنهاست. شاید تنها مزیت HDD نسبت به SSD، حجم بالای آنها در ذخیره سازی اطلاعات باشد. شما با هزینه ای که صرف خرید یک هارد SSD با 1 ترابایت حافظه می کنید، قادر خواهید بود یک HDD با 8 ترابایت حافظه را به خدمت بگیرید. بنابراین با توجه به حجم بالای فایل های نگهداری شده (تصاویر 20 مگاپیکسلی، ویدیوهای 4K و غیره)، استفاده از HDD به نظر به صرفه تر می آید.

هارد HDD فایل ها را به صورت بلوک هایی از داده ها در خود ذخیره می کند و به همین دلیل ممکن است این بلوک ها در جاهای مختلفی از دیسک پراکنده شوند. فایل های بزرگ به بلوک های بیشتری نیاز دارند و به همین دلیل، کپی کردن، کات کردن و حتی حذف کردن آنها به زمان بیشتری نیاز دارد. در واقع مانند دفتر کاری است که هر وسیله ای در گوشه ای افتاده باشد. شاید حافظه شما خوب باشد و بدانید هر وسیله را کجا گذاشته اید، اما پیدا کردن آنها کاری زمان بر است.

به عمل مرتب کردن بلوک ها بر روی HDD، یکپارچه سازی (defragmentation) می گویند. با یکپارچه سازی یا defragging فایل ها، در واقع بلوک ها و اطلاعات آن فایل را در یک مکان جمع آوری کرده، دسترسی به انها سریع تر شده و در نتیجه، افزایش سرعت کامپیوتر را در پی خواهد داشت.

SSD ها به یکپارچه سازی نیاز ندارند زیرا اطلاعات بر روی آنها یکپارچه است. اما در عوض، تکنیک های ویژه ای برای بهینه سازی فضا در SSD وجود دارد. به این تکنیک ها، دستورات TRIM می گویند که SSDها را از شر بلوک های اطلاعات خلاص کرده و باعث افزایش سرعت کامپیوتر می شود.

به دلیل اینکه در سیستم عامل هایی مانند ویندوز 7 ، بهینه سازی SSD جزیی از امکانات ویندوز نیست، بنابراین ما آن را پوشش نمی دهیم و به شما توصیه می کنیم به دفترچه راهنمای هارد خود مراجعه کنید. در زیر دستورالعمل بهینه سازی یا همان defrag کردن هاردهای HDD و افزایش سرعت کامپیوتر را در هر سه نسخه ویندوز توضیح خواهیم داد:

ویندوز 7

روی دکمه Start کلیک و در قسمت جستجو، عبارت Disk Defragmenter را تایپ کرده و Enter را بزنید.

در قسمت Current Status، درایو مورد نظر را انتخاب کنید. اگر دیسک شما از نوع SSD است، از این ابزار استفاده نکنید.

برای اینکه بفهمید آیا دیسک شما به بهینه سازی نیاز دارد یا خیر، بر روی دکمه Analyze Disk کلیک کنید. پس از اتمام آنالیز، می توانید درصد یکپارچه سازی درایو خود را در ستون Last Run مشاهده کنید. اگر کمتر از 10 درصد بود، به defrag کردن نیاز خواهید داشت.

بر روی دکمه Defragment disk کلیک کرده و اگر از شما پسوورد خواست، آن را وارد کنید.

شما با کلیک بر روی Configure Schedule می توانید عملیات یکپارچه سازی دیسک را زمان بندی کنید. تیک مقابل Run on a schedule را بزنید و زمان بندی مورد نظر، تاریخ و روز را مشخص کنید. لازم به ذکر است این روش را برای درایوهای SSD به کار نبرید.

بر روی دکمه OK کلیک کنید. ویندوز 7 شروع به یکپارچه کردن درایو HDD کرده و در نتیجه، باعث افزایش سرعت کامپیوتر خواهد شد.

ویندوز 8.1

روی دکمه Start کلیک و در قسمت جستجو، عبارت Defragmenter را تایپ کرده و Defragment and optimize your drives from the resulting list را انتخاب کنید.

در زیر قسمت Status، درایو مورد نظر را انتخاب کنید.

برای اینکه بفهمید آیا دیسک شما به بهینه سازی نیاز دارد یا خیر، بر روی دکمه Analyze Disk کلیک کنید. توجه داشته باشید این دکمه برای درایوهای SSD غیر فعال است.

پس از اتمام آنالیز، می توانید درصد یکپارچه سازی درایو خود را در ستون Current Status مشاهده کنید. اگر کمتر از 10 درصد بود، به defragg کردن نیاز خواهید داشت. درایوهای SSD که 30 روز از آخرین defrag کردن آنها گذشته نیز باید عملیات یکپارچه سازی را انجام دهند.

بر روی دکمه Optimize کلیک کنید. این دکمه به معنی شروع عملیات defragmentation برای درایوهای HDD و شروع عملیات TRIM برای درایوهای SSD است. این عملیات -با توجه به حجم اطلاعات شما- ممکن است بین چند دقیقه تا چندین ساعت طول بکشد. شما می توانید به راحتی به انجام کارهای دیگر نیز بپردازید.

با کلیک بر روی دکمه Change Settings و گذاشتن تیک Run on a schedule و تنظیم دوره مورد نظر، می توانید عملیات بهینه سازی دیسک ها را زمان بندی کنید.

با زدن دکمه OK، ویندوز 8 شروع به defrag کردن درایو مورد نظر شما کرده و در نتیجه، باعث افزایش سرعت کامپیوتر خواهد شد.

ویندوز 10

در فیلد جستجوی Cortana عبارت Defragment را تایپ کرده و گزینه Defragment and Optimize Drives را انتخاب کنید. ابزار Optimize Drives باز خواهد شد.

بقیه مراحل را مانند ویندوز 8.1 انجام دهید.

2. آزاد کردن فضای دیسک

فضای ذخیره سازی شما ممکن است در طول زمان پر از فایل های بی استفاده شده و باعث کندی سرعت ویندوز شود. خوشبختانه ویندوزها ابزاری دارند که این فایل ها را به راحتی حذف می کند. این ابزار قادر است فایل های موقتی مانند کوکی ها و فایل های نصبی را حذف، کش مرورگرها و سطل بازیافت را خالی و فایل های سیستمی غیر ضروری را دور بریزد. برای استفاده از این ویژگی از راهکار زیر استفاده کنید:

ویندوز 7

روی دکمه Start کلیک و در قسمت جستجو، عبارت Disk Cleanup را تایپ کرده و در لیست بالا، گزینه Disk Cleanup را انتخاب کنید.

در صورت مشاهده پنجره ای با عنوان Disk Cleanup: Drive Selection درایوی که می خواهید را انتخاب کرده و گزینه OK را بزنید.

اگر می خواهید فایل های سیستمی قابل حذف را مشاهده کنید، می توانید دکمه Cleanup System Files را نیز بزنید.

در پنجره Disk Cleanup و در تب Disk Cleanup می توانید فایل های مورد نظر جهت حذف را انتخاب و سپس OK کنید.

در پنجره بعدی دکمه Delete Files را بزنید.

ویندوز 8.1

روی دکمه Start کلیک و در قسمت جستجو، عبارت Disk Cleanup را تایپ کرده و در لیست بالا، گزینه Free up disk space by deleting unnecessary files را انتخاب کنید.

در صورت مشاهده پنجره ای با عنوان Disk Cleanup: Drive Selection درایوی که می خواهید را انتخاب کرده و گزینه OK را بزنید.

اگر می خواهید فایل های سیستمی قابل حذف را مشاهده کنید، می توانید دکمه Cleanup System Files را نیز بزنید.

در تب Disk Cleanup می توانید فایل های مورد نظر جهت حذف را انتخاب و سپس OK کنید.

در پنجره بعدی دکمه Delete Files را بزنید.

ویندوز 10

در فیلد جستجوی Cortana عبارت Disk Cleanup را تایپ کرده و گزینه Disk Cleanup را انتخاب کنید.

بقیه مراحل را مانند ویندوز 8.1 انجام دهید.

3. مطمئن شوید کامپیوتر شما ویروسی نیست

اگر شما آنتی ویروس ندارید، ما به شما انتخاب یکی از بهترین آنتی ویروس ها را پیشنهاد می کنیم. با این کار کامپیوتر خود را از شر ویروس ها و بدافزارها مصون بدارید. البته اگر از ویندوز 10 یا ویندوز 8.1 استفاده می کنید، می توانید از آنتی ویروس داخلی مایکروسافت با نام Window Defender استفاده کنید.

برای استفاده از Windows Defender در ویندوز 8.1 روی دکمه Start کلیک، سپس عبارت Windows Defender را تایپ کرده و دکمه Enter را بزنید. در ویندوز 10 نیز عبارت گفته شده را در Cortana جستجو کنید. این نرم افزار به صورت اتوماتیک در ویندوزهای 10 و 8.1 فعال است و برای اجرای اسکن سریع، کامل و یا سفارشی کاربرد دارد.

این نرم افزار آنتی ویروس در ویندوز 10 دارای گزینه های اضافی نیز هست. برای دسترسی به این گزینه ها، به Action Center ویندوز رفته و روی All Setting کلیک کنید. سپس Update & Security را انتخاب و به قسمت Windows Defender بروید. در اینجا قادر خواهید بود تا گزینه محافظت لحظه به لحظه (real-time protection) را فعال یا غیر فعال کنید، از امکان محافظت از فضای ابری استفاده کنید، فایل های مشکوک را برای پردازش بیشتر و کمک به بهبود عملکرد نرم افزار به سرورهای مایکروسافت بفرستید و دیگر تنظیمات را پیکربندی کنید.

4. نرم افزارهای غیر ضروری را حذف کنید

به عنوان یک قانون کلی، یک ماشین تمیز، ماشین سریعی نیز هست. به همین دلیل و برای افزایش سرعت کامپیوتر خود، بهتر است برنامه های غیر ضروری را حذف کنید. پس برای داشتن عملکردی مطلوب، بهتر است نرم افزارهایی که از آنها استفاده نمی کنید را از روی سیستم خود پاک کنید. این بهترین راه برای اطمینان از این موضوع است که نرم افزارهای اضافی در بک گراند سیستم فعال نباشند. برای حذف این اپلیکیشن ها از روش زیر استفاده کنید:

ویندوز 7

روی دکمه Start کلیک کرده و به Control Panel بروید.

در قسمت Programs، گزینه Uninstall a program را انتخاب کنید. اگر این گزینه را نمی بینید، با تغییر View در قسمت بالا سمت راست به Category، آن را مشاهده خواهید کرد.

برنامه ای که می خواهید حذف کنید را انتخاب و روی Uninstall کلیک کنید.

ویندوز 8.1 و ویندوز 10

روی دکمه Start کلیک راست کرده و Control Panel را انتخاب کنید.

در قسمت Programs، گزینه Uninstall a program را بزنید. اگر این گزینه را نمی بینید، با تغییر View در قسمت بالا سمت راست به Category، آن را مشاهده خواهید کرد.

برنامه ای که می خواهید حذف کنید را انتخاب و روی Uninstall کلیک کنید.

5. اجزای غیر ضروری ویندوز را حذف کنید

ویندوز اجزای زیادی دارد که برای همه کاربران ضروری نیست. نمونه ای از این اجزا شامل سرویس های اطلاعات اینترنتی (Internet Information Services) برای میزبانی وب سایت ها و Hyper-V در ویندوز 10 برای اجرای ماشین های مجازی است. البته توصیه می شود اگر اطلاعات کافی از این قسمت ها و اجزا ندارید، از این مرحله رد شوید و به تنظیمات آن دست نزنید. در هر صورت، برای حذف اجزای غیر ضروری ویندوز به روش زیر عمل کنید:

ویندوز 7

روی دکمه Start کلیک کرده و به Control Panel بروید.

در قسمت Programs، گزینه Uninstall a program را انتخاب کنید. اگر این گزینه را نمی بینید، با تغییر View در قسمت بالا سمت راست به Category، آن را مشاهده خواهید کرد.

گزینه Turn Computer On or Off را از قسمت سمت چپ انتخاب کنید.

تیک هر قسمت از اجزای ویندوز که احتیاجی به آن ندارید را بردارید و دکمه OK را بزنید.

برای اعمال تغییرات بایستی ویندوز Restart شود. جهت راه اندازی مجدد سیستم روی Restart Now کلیک کنید و برای عدم راه اندازی، Don’t Restart را بزنید.

ویندوز 8.1 و ویندوز 10

روی دکمه Start کلیک راست کرده و Control Panel را انتخاب کنید.

در قسمت Programs، گزینه Uninstall a program را بزنید. اگر این گزینه را نمی بینید، با تغییر View در قسمت بالا سمت راست به Category، آن را مشاهده خواهید کرد.

گزینه Turn Computer On or Off را از قسمت سمت چپ انتخاب کنید.

تیک هر قسمت از اجزای ویندوز که احتیاجی به آن ندارید را بردارید و دکمه OK را بزنید.

برای اعمال تغییرات بایستی ویندوز Restart شود. جهت راه اندازی مجدد سیستم روی Restart Now کلیک کنید و برای عدم راه اندازی، Don’t Restart را بزنید.

6. اجرای خودکار برنامه ها در هنگام بالا آمدن ویندوز را غیر فعال کنید

در هنگام شروع ویندوز، برخی نرم افزارها هستند که به صورت اتوماتیک اجرا شده و بخشی از رم دستگاه را اشغال می کنند. مدیریت این عملیات به راحتی قابل انجام است. شما می توانید از اجرای اتوماتیک این برنامه ها جلوگیری کرده و در نتیجه، باعث افزایش سرعت کامپیوتر خود شوید. کافی است دستورالعمل زیر را دنبال کنید:

ویندوز 7

دکمه Start را زده و عبارت System Configuration را جستجو کنید.

روی تب Startup کلیک کنید. در این قسمت، برنامه هایی که در هنگام بالا آمدن ویندوز اجرا می شوند، مشخص شده اند. می توانید با برداشتن تیک مربوط به هر یک، آنها را غیر فعال کنید. اما در نظر داشته باشید این کار را فقط در مورد نرم افزارهایی که می شناسید و از کارکرد آنها اطلاعات کافی دارید انجام دهید. اگر شک دارید، تیک آن را برندارید.

روی نام نرم افزار مورد نظر کلیک کرده و گزینه Disable را بزنید.

ویندوز 8.1 و ویندوز 10

در ویندوز 8.1 و 10 می توانید با استفاده از ابزار مدیریت وظایف (Task Manager) و جلوگیری از اجرای اتوماتیک برنامه ها در هنگام شروع ویندوز، عملکرد سیستم خود را بهبود بخشید.

روی دکمه Start کلیک راست کرده و گزینه Task Manager را انتخاب کنید.

روی تب Startup کلیک کنید. اگر هیچ تبی مشاهده نکردید، روی گزینه More Details کلیک کنید.

روی نام نرم افزار مورد نظر کلیک کرده و گزینه Disable را بزنید.

7. تنظیمات گرافیکی خود را در دست بگیرید

ویندوز برای انجام روان عملیات سیستمی از گرافیک استفادکمک می گیرد. انیمیشن ها و بازی های از پردازنده های گرافیکی برای عملکرد خود استفاده می کنند که موجب کاهش سرعت سیستم نیز می شود. خاموش کردن آنها می تواند باعث افزایش سرعت کامپیوتر شده و کارایی شما را در دیگر بخش ها افزایش دهد. برای انجام این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

ویندوز 7

روی دکمه Start کلیک کرده و عبارت Performance Information and Tools را جستجو کنید.

روی گزینه Adjust Visual Effects کلیک کنید.

به تب Visual Effects بروید. در اینجا می توانید یکی از سه گزینه شامل انتخاب بهترین گزینه توسط سیستم (let Windows choose what’s best for your computer)، تنظیم جهت نمایش بهترین ظاهر (adjust for best appearance) و تنظیم برای نمایش بهترین عملکرد (adjust for best performance) را انتخاب کنید. اگر به شدت به افزایش سرعت کامپیوتر نیازمندید، پیشنهاد می شود گزینه دوم را انتخاب کنید.

برای سفارشی سازی این تنظیمات نیز می توانید گزینه Custom را انتخاب و موارد دلخواه را تغییر دهید. پس از این کار، روی OK کلیک کنید.

ویندوز 8.1

روی دکمه Start کلیک و در فیلد جستجو، عبارت Performance را وارد کنید. از میان گزینه های پیش رو، Adjust the appearance and performance of Windows را انتخاب کنید.

به تب Visual Effects بروید. در اینجا می توانید یکی از سه گزینه شامل انتخاب بهترین گزینه توسط سیستم (let Windows choose what’s best for your computer)، تنظیم جهت نمایش بهترین ظاهر (adjust for best appearance) و تنظیم برای نمایش بهترین عملکرد (adjust forr best performance) را انتخاب کنید. اگر به شدت به افزایش سرعت کامپیوتر نیازمندید، پیشنهاد می شود گزینه دوم را انتخاب کنید.

برای سفارشی سازی این تنظیمات نیز می توانید گزینه Custom را انتخاب و موارد دلخواه را تغییر دهید. پس از این کار، روی OK کلیک کنید.

ویندوز 10

در فیلد Cortana عبارت Performance را وارد کرده و از میان گزینه ها، وارد Adjust the appearance and performance of Windows شوید.

بقیه مراحل را مانند ویندوز 8.1 انجام دهید.

8. سیستم عامل و درایورهای خود را به روز کنید

مایکروسافت و دیگر سازندگان معمولا آپدیت هایی برای سیستم عامل و درایورها منتشر می کنند که باعث بهبود عملکرد سیستم و افزایش سرعت کامپیوتر می شود. این آپدیت ها اغلب در پس زمینه ویندوز عمل می کنند. برخی لوازم جانبی مانند پردازنده های گرافیکی جهت آپدیت شدن باید از ابزار ارائه شده توسط سازندگانشان (مانند نرم افزار GeForce Experience شرکت Nvidia) استفاده کنند. در این حالت، شما باید از این ابزار استفاده کنید.

با استفاده از دستورالعمل زیر، این اطمینان را خواهید داشت که سیستم عامل و درایورهای شما به آخرین نسخه نرم افزاری آپدیت شده اند:

نکته: در صورت استفاده از نسخه های کرک شده ویندوز، این کار ممکن است باعث از کار افتادن سیستم عامل شما شود.

ویندوز 7

روی دکمه Start کلیک کرده و عبارت Windows Update را جستجو کنید.

دکمه Check for updates را بزنید.

زمانی که ویندوز کار بررسی جدیدترین آپدیت ها را به پایان رساند، لیستی از به روزرسانی های ضروری و غیر ضروری را به شما نشان می دهد. روزی گزینه دلخواه کلیک کرده و OK را بزنید.

دکمه Install Updates را کلیک کنید.

پس از اتمام نصب، سیستم خود را ریستارت کنید.

ویندوز 8.1

روی دکمه Start کلیک و در فیلد جستجو، عبارت Windows Update را وارد کنید.

دکمه Check for updates را بزنید.

ویندوز به سرور متصل شده و آپدیت های در دسترس را دانلود و نصب می کند.

پس از پایان کار، روی دکمه Restart کلیک کنید. سپس دستورالعمل های موجود را دنبال کنید.

ویندوز 10

در فیلد Cortana عبارت Performance را وارد کرده و از میان گزینه ها، وارد Check for updates شوید.

بقیه مراحل را مانند ویندوز 8.1 انجام دهید.

9. Power Option را به درستی تنظیم کنید

ویندوز گزینه های زیادی برای تنظیم تعادل بین عملکرد سیستم و طول عمر باتری یا دمای دستگاه دارد. خوشبختانه، شما در ویندوز به این تنظیمات دسترسی داشته و می توانید کارایی سیستم را بهینه کنید. اگر هدف شما استفاده از بالاترین سطح عملکرد باشد، می توانید با خاموش کردن گزینه های صرفه جویی در توان، به این هدف برسید. با استفاده از راهکارهای زیر، برنامه های مختلفی برای توان سیستم برگزینید و بدین ترتیب، به افزایش سرعت کامپیوتر خود کمک کنید:

ویندوز 7

روی دکمه Start کلیک کرده و عبارت Power Plan را جستجو کنید. سپس از میان گزینه ها، Choose a power plan را برگزینید.

بر اساس نوع سیستم شما، برنامه هایی در قسمت Preferred plans ظاهر می شوند. در اینجا به دنبال برنامه High performance بگردید. اگر این گزینه را نیافتید، روی Show additional plans کلیک کنید.

High performance را انتخاب کنید. این گزینه باعث می شود تا عملکرد بالای سیستم را بر طول عمر باتری ترجیح دهید. اگر این گزینه را انتخاب کرده باشید و سیستم شما یک لپ تاپ باشد، مدت زمان استفاده از کامپیوتر بدون اتصال باتری به برق، کاهش می یابد.

برای داشتن کنترل بیشتری بر روی این تنظیمات، گزینه Change plan settings را انتخاب کرده و بر روی Change advanced power settings کلیک کنید. پس از انجام این کار، مطمئن شوید گزینه High Performance – Active را انتخاب کرده باشید. شما می توانید تنظیمات مختلفی بر اساس نوع کارکردتان انجام دهید.

ویندوز 8.1

روی دکمه Start کلیک کرده و دکمه Search را بزنید. عبارت power plan را در فیلد جستجو تایپ کرده و گزینه Choose a power plan را انتخاب کنید.

بقیه مراحل را مانند ویندوز 7 انجام دهید.

ویندوز 10

روی دکمه Start کلیک کرده و دکمه Search را بزنید. عبارت power plan را در فیلد جستجو تایپ کرده و گزینه Choose a power plan را انتخاب کنید.

بقیه مراحل را مانند ویندوز 7 و 8.1 انجام دهید.

10. سیستم خود را ارتقا دهید

ما به شما این اطمینان را می دهیم که استفاده از این مرحله، منجر به افزایش سرعت کامپیوتر شما شده به طوری که اکثر نرم افزارهای سنگین این روزها را به راحتی اجرا کند. پیش از صرف هزینه بالا و خرید یک PC جدید، برخی سخت افزارهای خود را ارتقا دهید. در ادامه برخی گزینه های خوب و مقرون به صرفه را به شما معرفی می کنیم که با استفاده از آنها، علاوه بر افزایش طول عمر سیستم، تجربه سرعت بالا را نیز کسب کنید.

1. رم: با تغییر رم سیستم، با روشی ارزان تر عملکرد سیستم را بهبود دهید. این کار مخصوصا برای سیستم هایی با رم کمتر از 4 گیگابایت بسیار مهم است. اگر سیستم شما دارای 4 گیگابایت رم است، می توانید با ارتقای آن به 8 گیگابایت، برنامه های بیشتری را به طور همزمان اجرا کنید، مرورگر را با تب های زیاد باز کرده و تصاویر و ویدیوهایی با حجم و کیفیت بالا را به راحتی ببینید. با استفاده از رم بالاتر از 8 گیگابایت، می توانید کارهای سنگین گرافیکی را به راحتی انجام دهید.

2. حافظه: اگر سیستم شما از HDD استفاده می کند، بهتر است آن را به SSD تغییر دهید. SSDها به طور قابل ملاحظه ای سریع تر از HDD به خواندن و نوشتن اطلاعات می پردازند. برخی از کیت های SSD، امکاناتی در خود دارند که شما می توانید سیستم عامل نصب شده روی HDD را بدون نیاز به نصب مجدد سیستم عامل و سایر نرم افزارها و بدون نگرانی از حذف فایل ها بر روی SDD بریزید. همچنین می توانید از هارد قدیمی خود به عنوان یک حافظه جانبی استفاده کنید.

3. کارت گرافیک: واحد پردازش گرافیکی (GPU) معمولا در نوت بوک ها و لپ تاپ ها غیر قابل ارتقا هستند. اما کامپیوتر رومیزی شما کاندیدای خوبی برای این ارتقا به حساب می آید؛ ارتقایی که بیشتر از همه، دوستداران بازی های کامپیوتری را هیجان زده می کند. علاوه بر بازی، اگر شما به تدوین فیلم یا تصویر علاقه دارید، تغییر GPU می تواند به شما در روان شدن کارهایتان کمک کند. جدیدترین کارت گرافیکی شرکت انویدیا، یعنی سری GTX1050/Ti بسیار کارآمد بوده و می تواند گزینه ای مناسب برای کامپیوترهای خانگی باشد.

اگر هیچ یک از این راهکارها منجر به افزایش سرعت کامپیوتر نشد، شاید بهتر باشد سیستم خود را عوض کنید. با این کار، کامپیوتری با سرعت بالا و عملکرد بهینه خواهید داشت....

image

سایت تحلیلی Bugzilla که بیشتر برای جست‌وجو و تشخیص باگ‌های سیستمی شناخته می‌شود، تنظیمات گرافیکی مربوط‌به SoCهای اِلخارت‌لیک (Elkhart Lake) اینتل را فهرست کرده‌ است. SoC، مدار مجتمعی متشکل از تراشه‌های مختلف کامپیوتر از جمله پردازنده است که در یک تراشه‌ی واحد، یکپارچه‌سازی شده‌اند.

image
image image image
image
image

موفقیت در عرصه ی تجارت و فناوری تا مدت ها در انحصار مردان بود امروز شاهد زنان موفقی در سراسر جهان هستیم که گوی سبقت را از دیگران ربوده اند در این گزارش درباره ی مسیر موفقیت, جزییات زندگی و عکس این زنان را می خوانید و می بینید دنیای کسب وکار به طور سنتی تحت تسلط مردها قرار دارد اما برخی از زنان موفق شده اند از همه ی محدودیت ها بگذرند و خود را تا مقام مدیرعاملی بالا ببرند فهرست Fortune 500 در سال ۲۰۱۷ تنها شامل ۳۲ مدیرعامل زن است ولی این زن ها اجازه نمی دهند در اقلیت بودنشان, آن ها را از پیشرفت بازدارد از شرکت های فناوری گرفته تا بنگاه های مالی, این زنان توانسته اند مسند برتر خود را بالای نمودار ثابت کنند و نفوذ آن ها راه را برای دیگر زنانی که می خواهند پای در مسیر موفقیت بگذارند, باز می کند در این مطلب, ۸ زن قدرتمند برتر دنیا و ارزش خالص ثروت آن ها را معرفی می کنیم و می بینیم آن ها چگونه توانسته اند اقتصاد آمریکا را متحول کنند

ابیگیل جانسون، ثروت خالص: ۱۵.۳ میلیارد دلار

ابیگیل جانسون نسل سوم خانواده اش در شرکت Fidelity است و اولین زنی است که اداره ی این شرکت را به عهده گرفت. او متأهل و مادر دو فرزند است و در سال ۲۰۱۴ به عنوان مدیرعامل Fidelity انتخاب شد. از سال ۲۰۱۶ که پدرش بازنشسته شد، او ریاست هیئت مدیره را هم به عهده گرفت.

او مدرک MBA خود را از دانشگاه هاروارد دریافت کرده است و مالکیت ۲۴ درصد شرکت را در اختیار دارد . مجموع دارایی های شرکت Fidelity تا تاریخ ۱۲ اگوست ۲۰۱۷ بیش از ۲.۱ تریلیون دلار است.

ابیگیل جانسون اولین حرفه ی خود را با یک شغل تابستانی در دوران دانشگاه به عنوان کارمند مرکز خدمات مشتریان یک شرکت شروع کرد و اولین مسئولیت تمام وقتش در Fidelity، آنالیزور تحقیقاتی در سطح مقدماتی بود.

مگ ویتمن، ثروت خالص: ۲.۸ میلیارد دلار

طبق گزارش بلومبرگ مگ ویتمن، مدیرعامل شرکت هیولت-پاکارد اینترپرایز و رئیس هیئت مدیره HP، در طول سال مال ۲۰۱۶ پاداشی برابر ۳۵.۶ میلیون دلار به دست آورد. مگ ویتمن که یکی از بازیکنان قدیمی و قدرتمند سیلیکون ولی به شمار می رود، در سال ۲۰۱۵ این دو شرکت مجزا را مدیریت کرد.

مگ ویتمن پیش ازاین عضو هیئت مدیره ی شرکت های SurveyMonkey و Proctor & Gamble بود و البته بیشتر به خاطر رشد eBay شناخته می شود. زمانی که او به در سال ۱۹۹۸ مدیرعامل eBay شد، فروش سالانه ی این شرکت حدود ۴ میلیون دلار بود و زمانی که او در سال ۲۰۰۸ از این شرکت بیرون آمد، فروش سالانه ی آن به ۸ میلیارد دلار رسیده بود. مگ ویتمن متأهل و مادر دو فرزند است و همچنین نویسنده ی کتاب هایی مثل «قدرت اکثریت: ارزش هایی برای موفقیت در کسب وکار و زندگی» است.

شریل سندبرگ، ثروت خالص: ۱.۶۱ میلیارد دلار

درست است که شریل سندبرگ مدیرعامل نیست؛ اما به عنوان رئیس اصلی اجرایی فیس بوک، یکی از تأثیرگذارترین افراد فهرست ما به شمار می رود. طبق اعلامیه ی فیس بوک، او در سال ۲۰۱۵، ۱۸.۷ میلیون دلار از این شبکه ی اجتماعی درآمد کسب کرده است.

شریل سند برگ دو فرزند دارد و نویسنده ی پرفروش ترین کتاب نیویورک تایمز (زنان، کار و توانایی رهبری و گزینه ی B) است. او همچنین بنیاد LeanIn.Org را با هدف کمک به زنان تمام جهان درراه رسیدن به رؤیاهایشان تأسیس کرده است. او پس ازاینکه شوهرش را در سال ۲۰۱۵ از دست داد، سازمان Option B را راه اندازی کرد. Option B می کوشد به مردم کمک کند تا در روزهای سخت، قوی بمانند و دلسرد نشوند.

سفرا کاتز، ثروت خالص: ۶۷۰ میلیون دلار

سفرا کاتز، پس از لری الیسون مسئولیت دشواری را در شرکت اوراکل عهده دار شد که به خوبی توانست از عهده ی آن برآید. او با همکاری مدیرعامل مارک هارد، این شرکت را به سودآوری غیر قابل انتظاری هدایت کرد و توانست قیمت سهام اوراکل را در بازار بورس محفوظ نگه دارد. طبق گزارش نشریه ی فوربز، کاتز یکی از گران ترین مدیران زن جهان است که در سال ۲۰۱۶، دستمزدی حدود ۴۰.۹ میلیون دلار داشت.

سفرا کاتز، متأهل و مادر دو فرزند است و نام آوری او بیشتر به خاطر استراتژی هایی است که در اوراکل به کار گرفت. از سال ۲۰۰۵، او بیش از ۱۰۰ شرکت را به مالکیت اوراکل درآورده است. او ۱۸ سال سابقه ی همکاری با اوراکل را در کارنامه ی خود دارد و پیش ازاین در سمت های مدیر مالی و معاون ارشد این شرکت فعالیت کرده است.

مریسا میر، ثروت خالص: ۵۴۰ میلیون دلار

مریسا میر از زمان استعفای خود از شرکت یاهو در ژوئن ۲۰۱۷، سمت خاصی ندارد؛ ولی این موضوع به دارایی های او خدشه ای وارد نکرده است. او که از سال ۲۰۱۲ به عنوان مدیرعامل خدمات وب یاهو انتخاب شد، درآمد هفتگی بیش از ۹۰۰ هزار دلار (درمجموع ۲۳۹ میلیون دلار) داشته است.

بزرگ ترین حرکت او به عنوان مدیرعامل، عقد قرارداد با شرکت ورایزن برای خرید یاهو به مبلغ ۴.۴۸ میلیارد دلار بود که البته همین موضوع باعث شد او از این شرکت خارج شود. ورایزن پاداشی به مبلغ ۲۳ میلیون دلار برای خدماتش در یاهو در نظر گرفت. مریسا میر متأهل و مادر سه فرزند است. او یکی از اولین کارمندان گوگل بود؛ موقعیتی که بیش از هر چیز باعث پیشرفت او شد.

ایندرا نویی، ثروت خالص: ۸۰ میلیون دلار

ایندرانویی از زمانی که در سال ۱۹۹۴ به شرکت پپسی پیوست، تاکنون روندی صعودی در این شرکت طی کرده است. او در سال ۲۰۰۶ به عنوان مدیر و در سال ۲۰۰۷ به ریاست این شرکت برگزیده شد. به گزارش سی ان ان، او مادر دو دختر است و درمجموع ۲۹.۸ میلیون دلار از این شرکت درآمد داشته است.

مدیر اجرایی پپسی اعلام کرده است که این شرکت دیگر به ادامه ی مسیر تولید نوشیدنی هایی بر پایه ی سودا فکر نمی کند و در حال تلاش برای تولید گزینه های سالم تری است. ایندرا نویی علاوه بر فعالیت خود در شرکت پپسی، در هیئت مدیره ی کنسول کسب وکار هند-آمریکا، Consumer Goods Forum و Catalyst هم حضور دارد. دولت اوباما او را به مدیرعاملی انجمن هند- آمریکا منصوب کرد.

ایرنه روزنفلد، ثروت خالص: ۸۰ میلیون دلار

شاید ماندلز اینترنشنال برای شما نامِ آشنایی نباشد. این شرکت که با مدیریت ایرنه روزنفلد هدایت می شود، برندهای مشهوری نظیر Oreo، Nabisco و آدامس های Trident را در مالکیت خود دارد. روزنفلد پیش ازاین مدیرعامل شرکت Kraft Foods بود که در سال ۲۰۱۲ این شرکت را به دو بخش مجزای ماندلز اینترنشنال و کرفت فودز تقسیم کرد.

ایرنه روزنفلد دو فرزند دارد. طبق گزارش رویترز او تا سال ۲۰۱۶ درآمدی معادل ۱۶.۷ میلیون دلار از این شرکت دریافت کرده است. از فعالیت های دیگر روزنفلد می توان به باشگاه اقتصادی شیکاگو، عضویت در هیئت مدیره ی Consumer Goods و Business Council اشاره کرد.

جینی رامتی پس از ۳۰ سال همکاری با IBM، به عنوان اولین مدیرعامل زن این شرکت انتخاب شد. او در حال حاضر با حفظ سمت مدیرعاملی، ریاست این شرکت را هم عهده دار است. شرکت IBM در سال ۲۰۰۲ با رهبری او PricewaterhouseCoopers را خریداری کرد.

طبق گزارش CNBC، هیئت مدیره ی IBM در نشست سالانه ی ۲۰۱۷، حقوق رامتی را ۶۰ درصد افزایش داد و به ۳۳ میلیون دلار رساند. فاینانشال تایمز گفته است که او در دوران انترنی خود در کالج GM، با همسر خود آشنا شد و سه سال بعد با او ازدواج کرد. او همچنین در چندین هیئت مدیره ی دیگر ازجمله شورای ارتباطات خارجی حضور دارد.

آفتاب...

image
image

ایسوس با تولید سبک ترین و ظریف ترین لپ تاپ موسوم به ZenBook 3 که از پردازنده پرقدرتIntel Core i تشکیل شده است, تعریف جدیدی از اولترابوک را ارایه کرده است رقیب اصلی و برتر ZenBook 3 , لپ تاپ مک بوک 12 اینچی است

ایسوس با تولید سبک ترین و ظریف ترین لپ تاپ موسوم به ZenBook 3 که از پردازنده پرقدرتIntel Core i تشکیل شده است، تعریف جدیدی از اولترابوک را ارایه کرده است. رقیب اصلی و برتر ZenBook 3 ، لپ تاپ مک بوک 12 اینچی است.

طراحی و ساخت

لپ تاپ ZenBook3 با 910 گرم وزن و 21 میلیمتر ضخامت فقط یک سیستم سبک و قابل حمل نیست، بلکه این مشخصات بیانگر ورود به قلمروی مک بوک 12 اینچی هستند. همچنین لپ تاپ ایسوس از HPSpectre 13 عملکرد بهتری دارد، اما سیستم اچ پی از نظر اندازه کمی بزرگ تر از ZenBook 3 است.

نمایشگر 5/12 اینچ آن را یک قاب ظریف احاطه کرده که نسبت به قاب احاطه کننده اطراف پنل 5/12اینچی Razer Blade Stealth بهتر و کارآمد تر است.

ایسوس با درنظر گرفتن فقط یک پورتUSB-C 3.1 بیش از اندازه خود را به قلمروی مک بوک نزدیک کرده است. از آنجا که در برخی کشورها لپ تاپ ZenBook 3 بدون هیچ گونه مبدل و دانگل ارایه می شود، کاربر مجبور است برای شارژ کردن هر وسیله ای از یک مبدل چندکاره استفاده کند. شاید قیمت این نوع مبدل ها چندان زیاد نباشد، اما نمی توان این موضوع را نادیده گرفت که ZenBook3 لپ تاپ نسبتا گران قیمتی است.

از سوی دیگر، HP Spectre از سه پورت USB-C و یک مبدل USB-C به USB-A تشکیل شده است.

صفحه کلید، تاچ پد و تشخیص دهنده اثر انگشت

لپ تاپ های غیرتجاری به ندرت اسکنر اثر انگشت دارند. در اوایل سال جاری تعدادی از سیستم های هواوی، ایسوس، صفحه کلید Surface Pro4 مایکروسافت و همچنین مک بوک پرو با این تکنولوژی روانه بازار شدند.

جایگاه اسکنر در ZenBook 3 در گوشه بالای سمت راست تاچ پد قرار گرفته است که شاید این جایگاه نامتعارف برای کاربر کمی مشکل ساز باشد. یکی دیگر از مشکلات اسکنر اثر انگشت این لپ تاپ، درایورهای نامناسب آن است که موجب می شوند سیستم گاهی اوقات در تشخیص اثر انگشت صاحب لپ تاپ با مشکل مواجه شود و کاربر را به دردسر بیندازد.

صفحه کلید خوب، بزرگ و از کلیدهای جزیره ای بزرگ تشکیل شده است. صفحه کلید مجهز به نور پس زمینه بوده و از نظر اندازه کلیدها و قالب آنها هیچ گونه مشکلی ندارد. به دلیل کم ارتفاع بودن کلیدها، که این امر در تاچ پد هم دیده می شود، کاربر با کلیک فیزیکی مشکل خواهد داشت و در هنگام تایپ کردن نیز با غلط های تایپی مواجه خواهد شد.

نمایشگر

نمایشگر 5/12 اینچ با وضوح تصویر Full HD و قاب بسیار باریکی که اطراف آن را احاطه کرده است، در اصل نقطه قوت ZenBook 3 به شمار می آید.

بیشترین میزان روشنایی نمایشگر آن 270 نیت است که از حد انتظار کمتر است. با این حال با نسبت کنتراست بالا که 1161:1 و سطح مشکی آن که 0.23 نیت است، هنوز هم نمایشگر خوبی به شمار می آید. نمایشگر ZenBook3 فقط 85 درصد از طیف رنگی sRGB را پوشش می دهد. این میزان پوشش دهی برای یک لپ تاپ به معنای آن است که لپ تاپ مذکور هنوز در نیمه راه قرار دارد. در این بخش رقیب اصلی ZenBook3 لپ تاپ HP Spectre است که از نظر پوشش دهی طیف رنگی sRGB شرایط بسیار بهتری دارد.

وب کم و سیستم صوتی

وب کم به کاررفته در ZenBook 3 ضعیف ترین وب کمی است که سازندگان در لپ تاپ ها استفاده می کنند.

میکروفن خوب بوده و صدا را از فاصله مناسب به خوبی دریافت می کند.

ایسوس از اسپیکرهای باکیفیتی نیز در این سیستم خود استفاده کرده است.

عملکرد

پردازنده Intel Core i7-7500U با توان 2.7-3.1 گیگاهرتز به دلیل برخورداری از توانمندی بالا به راحتی می تواند از عهده ویرایش عکس و فیلم بربیاید. تراشه به کاررفته در این سیستم تنها یک تراشه دو هسته ای است و نسبت به یک پردازنده چهار هسته ای مدت زمان بیشتری نیاز دارد تا بتواند کارهایی مانند رندر کردن فیلم را انجام دهد. برای بسیاری از کارهای روزانه کامپیوتری عکس العمل تند و سریعی از خود نشان می دهد. ایسوس همچنین مدل دیگری را نیز در نظر گرفته که در آن از یک پردازنده Core i5 و به جای رم 16 گیگابایتی از یک رم هشت گیگابایتی استفاده شده است.

لپ تاپ ایسوس در آزمایش بنچ مارک GeekBench 3 توانست سیستم Dell XPS 13 را شکست دهد و از لپ تاپ پرقدرت HP Spectre مجهز به Core i7-6500U هم بهتر توانست عمل کند. لپ تاپ ZenBook 3 حتی از مک بوک 12 اینچی هم قدرتمندتر عمل می کند، اما سیستم مک بوک به دلیل نداشتن فن خنک کننده بی سروصداتر است.

درایو پرسرعت SSD 512 گیگابایتی با سرعت خواندن 1351 مگابایت در ثانیه با Dell XPS 13 برابری می کند. مدل پایین تر ZenBook3 به داریو SATA SSD مجهز است که سرعت پایین تری دارد.

ایسوس از کارت گرافیک Intel HD Graphics 620 بهره گرفته است و از آنجا که آن یک تراشه گرافیکی اختصاصی نیست، قدرت زیادی برای پشتیبانی از پیشرفته ترین بازی ها را ندارد.

باتری

در آزمایش Power Mark باتری ZenBook 3 کمتر از پنج ساعت و 30 دقیقه توانست ماندگاری شارژ داشته باشد. این در حالی است که باتری برخی سیستم های ZenBook3 در همین آزمایش کمی بیش از 9 ساعت ماندگاری شارژ داشتند. ظاهرا مدت زمان نگهداری شارژ باتری در لپ تاپ های ZenBook 3 به تسک های پشت زمینه ویندوز 10 بستگی دارد، بنابراین هنگام راه اندازی این سیستم برای اولین کاملا مراقب تسک منیجر خود باشید.

Asus ZenBook 3 بخریم؟

عملکرد خوب لپ تاپ ZenBook 3 با وجود اندازه کوچک و وزن سبکی که دارد کاربران را بسیار تحت تاثیر قرار داده است. در کنار فقدان پورت و مبدل، طراحی زیبا و اسپیکرهای باکیفیت آن را نیز نباید فراموش کرد.

مک بوک 12 اینچی هم وزن ZenBook 3 بوده و نسبت به آن از کیفیت بدنه بالاتری برخوردار است، اما عملکرد ضعیف تری نسبت به ایسوس دارد. لپ تاپ HP Spectre بزرگ تر و حدود 200 گرم سنگین تر است اما نمایشگر بهتر و تعداد پورت های بیشتری دارد. اگر ظرافت زیاد و وزن سبک برایتان چندان اهمیتی ندارد می توانید مدل پیشرفته تر، یعنی Dell XPS 13، را مد نظر قرار دهید. لپ تاپ دل عملکرد مشابه و باتری بهتری دارد.

اگر مدل پیشرفته ZenBook 3 مجهز به Core i7 برایتان گران است، می توانید به سراغ نسخه Core i5 آن بروید که بیشتر برای کارهای اداری و وب گردی مناسب است. با انتخاب مدل پایین تر امکان انجام کارهای پیشرفته تر مانند ویرایش عکس و فیلم را نخواهید داشت و سرعت SSD آن هم کندتر خواهد بود....

image

در سه سال گذشته بیش از ۳ هزار نفر در سوئد استفاده از این ریزتراشه را که از یک دانه برنج کوچکتر است آغاز کرده اند.

هزاران نفر در سوئد زیر پوست خود ریزتراشه کار می گذارند تا زندگی روزمره برایشان راحت تر شود.

به کمک این ریزتراشه ها افراد نیازی ندارند با خود کارت شناسایی، یا کارت ورود و خروج به محل کار و دیگر جاها را همراه داشته باشند

image
image

هوش مصنوعی از راه رسیده است و باید بتوانیم رزومه هایمان را قوی تر کنیم امروزه, محققان هوش مصنوعی می توانند انبوهی از داده های مصرف اینترنت را استخراج کنند در گذشته, پیشرفت در فناوری باعث شد کارگرانی که کارهای یدی سنگین انجام می دهند, کنار گذاشته شوند حالا هم پیشرفت در هوش مصنوعی درصد قابل توجهی از شغل ها را در معرض خطر قرار داده است

اگر شما یک طراح وب هستید، باید بدانید که یک هوش مصنوعی جدید می تواند کار شما را انجام دهد. مشتریان می توانند مستقیما مشخص کنند که وبسایت دقیق شان چه شکلی باشد. این هوش مصنوعی هنوز به مدت محدودی یک بتای آزمایشی است، اما به زودی ارایه می شود. این هوش مصنوعی «گرید» (The Grid) نام دارد و این احساس را به شما می دهد که گویا با یک انسان تعامل می کنید.

پژوهش ها نشان می دهند که تقریبا هر کاری که افراد حرفه در یک روز کاری عادی انجام می دهند، می تواند با هوش مصنوعی اتوماتیک شود. حتی پیش بینی شده که نصف شغل های رایج فعلی به احتمال زیاد تا سال ۲۰۳۵ اتوماسیون می شوند.

در ادامه ۱۰ شغل را مثال می زنیم که احتمالا هوش مصنوعی جای آنها را می گیرد.

۱- طراح وب/توسعه دهنده وب

تکنولوژی جایگزین: گرید

شاید ما انتظار داشتیم که کامپیوترها جای دیگر کامپیوترها را بگیرند، اما هوش مصنوعی پس گرید طراحی و کد نوشتن را از دست طراحان و توسعه دهندگان وب خارج می کند. این هوش مصنوعی می تواند یک ایده کسب و کار و چند تصویر را به یک شاهکار بازرگانی تبدیل کند.

۲- بازاریاب آنلاین

تکنولوژی جایگزین: پرسادو (Persado)

یک هوش مصنوعی به نام «پرسادو» (Persado) می تواند تقریبا نصف نیروی واحد روابط عمومی را جایگزین کند. پرسادو می تواند کمپین های تبلیغاتی راه بیندازند و به مشتریان پیام های شخصی شده بدهد.

۳- مدیر دفتر

تکنولوژی جایگزین: بتی

هوش مصنوعی نه تنها در دفتر شما کار می کند، بلکه آن را مدیریت می کند. بتی یک بات هوشمند است که در حال حاضر به عنوان یک مدیر دفتر در انگلستان آزمایش می شود، اما تاکنون بسیار کاربردی و موثر ظاهر شده. او مسوول خوشامدگویی به میهمانان، پیگیری ساعت های کاری و اضافه کاری کارمندان و نگه داری و اندوختن اموال اداره است. او از طریق یادگیری ماشین منحصر به فرد و تطبیقی می تواند نقشه ی ذهنی زنده ای از دفتر کار داشته باشد.

۴- حسابدار

تکنولوژی جایگزین: اسمک (Smacc)

انسان ها دیگر برای سر و کله زدن با اعداد نیاز نیستند. اسمک فرایند حسابداری را کاملا اتوماتیک کرده و می تواند ۳ میلیون کارمند حسابداری آمریکا را از کار برکنار کند. کافی است رسیدها را به آن تحویل دهیم تا این هوش مصنوعی تمام رکوردهای مالی ما را بررسی و مدیریت کند.

۵- کارشناس منابع انسانی

تکنولوژی جایگزین: فلت پای (FlatPi)

فلت پای بهترین جوینده نیروی کار است. فرایند استخدام برای انسان ملال آور و خسته کننده است، اما هوش مصنوعی می تواند در ظرف چند ثانیه کاندیداها را رتبه بندی کند.

۶- ژورنالیست

تکنولوژی جایگزین: ورداسمیت (Wordsmith)

خبر فوری: دیگر نیازی به خلاقیت شما نیست. خبرگزاری های بزرگ از همین حالا خبرهایی را منتشر می کنند که برنامه های هوش مصنوعی مثل ورداسمیت آنها را نوشته است. کار یک نویسنده انسان نیاز به چند مرحله ویرایش دارد. ورداسمیت می تواند حجم زیادی از داده را بخواند و موارد جذاب را گزینش کند و سپس یک گزارش خلاصه و دقیق ارایه دهد.

۷- ویراستار

تکنولوژی جایگزین: بولد (Bold)

حالا که صحبت از ویرایش به میان آمد، چرا ویراستار هم در کنار ژورنالیست حذف نشود؟ دستیاران هوشمند بولد اصلاحاتی را پیشنهاد می دهند تا ساختار جمله، شفافیت، انتخاب کلمات و دیگر موارد را بهتر کنند.

۸- وکیل

تکنولوژی جایگزین: راس

راس یک هوش مصنوعی وکیل است که برای پاسخ به سوالات، انجام تحقیق و به روز ماندن درباره پرونده های اخیر مناسب است و می تواند مفید باشد.

۹- پزشک

تکنولوژی جایگزین: بابیلون

بابیلون حواسش به شما هم هست. این هوش مصنوعی می تواند زبان ساده را بفهمد تا علایم را هنگام بروز تشخیص دهد. سپس یک قدم فراتر می رود و سلامت کلی ما را زیر نظر می گیرد تا از بیماری در آینده جلوگیری کند.

۱۰- روان شناس/روان پزشک

تکنولوژی جایگزین: الی

الی یک هوش مصنوعی روان پزشک است که از احساسات انسانی آگاه به نظر می رسد. الی با استفاده از حسگر کینکت که از آن برای Just Dance استفاده می کنیم، زبان بدن ما را می فهمد و مثل یک انسان واکنش نشان می دهد و از طریق آواتار روی صفحه نمایش اش کارهایی مثل لبخند زدن، سر تکان دادن و شانه بالا انداختن را انجام می دهد. نکته جالب اینجاست که او مردم ترجیح می دهند سفره دلشان را پیش او بگشایند تا یک انسان.

زهرا غلامی

https://www.digikala.com/mag

منبع: Venture Beat...

image
image

یکی از زمینه های کاربردی شبکه های عصبی در فعالیت های مالی, رتبه بندی مشتریان وارزیابی تقاضای وام است

یکی از زمینه‌های کاربردی شبکه‌های عصبی در فعالیت‌های مالی، رتبه‌بندی مشتریان وارزیابی تقاضای وام است.به این طریق می‌توان تصمیم گرفت که به چه کسی و به چه مقداری وام می‌توان پرداخت کرد.ارزیابی ریسک نپرداختن ،یعنی ارزیابی احتمال اینکه وام گیرنده چقدر از پرداخت وام سرباززند. در این مورد از پرسپترون‌های چند لایه با موفقیت استفاده شده است.مزیت شبکه عصبی در این است که می‌تواند از هزاران نمونه قبلی در تاریخچه فعالیت‌های مالی شرکت استفاده کند، ویژگی‌های برجسته را فرا بگیرد و از طریق آنها پیامدها را پیش بینی کند.

در بیشتر بانک‌های ایران وام بر اساس نظر ارزیابان اعطا می‌شود که این روش به مدت زمان زیاد و نیروهای خبره نیاز داردوازطرفی هزینه بر نیز است.

تاریخچه:

بعضی از پیش زمینه‌های شبکه عصبی را می‌توان در اوایل قرن بیستم و اواخر قرن نوزدهم مشاهده کرد.در این دوره،کارهای اساسی در فیزیک ،روانشناسی و نوروفیزیولوژی توسط دانشمندانی چون "هرمان فون هلمهلتز" ، "ارنست ماخ" و "ایوان پاولف" انجام گرفت.این کارهای اولیه عموماً بر نظریه‌های کلی یادگیری تأکید داشته‌اند و به مدل‌های مشخص ریاضی عملکرد نورون‌ها اشاره نداشته اند.

دیدگاه جدید شبکه‌های عصبی در دهه ۴۰ قرن بیستم درست زمانی مطرح شد، که "وارن مک کلوث" و "والتر پیتس" نشان دادند که شبکه‌های عصبی در اصل می‌توانند هر تابع حسابی و منطقی را محاسبه کنند. کاراین افرادرا می‌توان نقطه شروع حوزه علمی شبکه‌های عصبی مصنوعی نامید.این موضوع از سوی دونالدهب شخصی که عمل شرط گذاری را برای یادگیری نورون‌های بیولوژیکی ارائه داده ،ادامه یافت.

نخستین کاربرد عملی شبکه‌های عصبی در اواخر دهه ۵۰ قرن ۲۰ در، زمانی که "فرانک روزنبلانت" در سال۱۹۵۸ شبکه پرسپترون را معرفی کرد، مطرح شد. روزنبلات و همکارانش شبکه ای ساختند که قادر بود الگوها را از هم شناسایی کند.در همین زمان بود که برنارد ویدرو در سال ۱۹۶۰شبکه عصبی تطبیقی خطی آدلاین را با قانون یادگیری جدید مطرح کرد که از لحاظ ساختار شبیه پرسپترون است.

معصومه...

image
image

تراریخته یعنی چه به محصول, گیاه یا حیوانی که برای بهبود و پیشرفتش, دستکاری ژنتیکی شده باشد, محصول تراریخته می گویند در این مقاله به توضیح درباره تراریخته پرداخته شده است

تراریخته یعنی چه؟

«محصولات تراریخته» یا ترانس ژنیک (transgenic) یا «محصولات تغییر ژنتیکی داده شده» (GMCs) گیاهان مورداستفاده در کشاورزی هستند که DNA آن ها با استفاده از روش های مهندسی ژنتیک تغییر داده شده است.

در اغلب موارد هدف از این تغییرات ژنتیک وارد کردن صفت جدیدی به گیاه است که به طور طبیعی در گونه ها وجود ندارد. نمونه های این کار در محصولات غذایی شامل ایجاد مقاومت به آفت ها، بیماری ها یا شرایط محیطی مشخص یا کاهش ضایعات مقاومت به مواد شیمیایی (مقاومت به علف کش ها) یا بهبود خصوصیات تغذیه ای آن محصول است. نمونه های این کار در محصولات غیر غذایی شامل تولید عوامل دارویی، سوخت های زیستی و سایر مواد سودمند صنعتی و زیست پالایی (استفاده از ارگانیسم ها برای برطرف کردن یا خنثی کردن آلاینده ها در یک محل آلوده) است.

اجماع علمی در حال حاضر بر این است که غذاهای تولیدشده از محصولات تراریخته نسبت به غذاهای معمول خطر بیشتری برای سلامت انسان ندارند، اما هر غذای تراریخته پیش از ورود به بازار باید به صورتی مورد به مورد آزمایش شوند.

در مقابل، مخالفان محصولات تراریخته بر اساس نگرانی های زیست محیطی، اینکه آیا غذاهای تولیدشده از محصولات تراریخته ایمن هستند یا نه، اینکه آیا محصولات تراریخته برای رفع نیازهای غذایی جهان موردنیاز هستند یا نه و نگرانی های درباره شمول قوانین مالکیت فکری بر این محصولات نسبت به ایجاد آن ها معترض هستند.

حیوانات تراریخته

این حیوانات زبان بسته همیشه بازیچه دست اشرف مخلوقات هستند ! البته لازم به ذکر است که این خیلی خوب است که حیوانات وجود دارند وگرنه تمام این آزمایشات باید روی خود انسان انجام میشد . تراریزی در حیوانات هم انجام میشود . برای اینکه گونه ای جدید از پروتئین یا مواد خوراکی را در آنها بوجود بیاوریم ، و هم اینکه گونه ای جدید از حیوانات را داشته باشیم که در برابر تهدیدات زیست محیطی مقاوم تر باشند .مثلا در عکس زیر می بینید که ژن رویش و کنترل مو در موش سمت چپی برداشته شده . ببینید این بینوا چه شکلی شده است. موش سمت راستی یه موش عادی بدون دستکاری هست . پس موش زیر یک موش فروریخته است چون ژن آن برداشته شده است.

گیاهان تراریخته

تراریزی در مورد گیاهان هم انجام میشوند . علت وجود محصولات تراریخته در گیاهان این است که در برابر آفت و جانوران موذی در امان باشند و یا اینکه ویژگی جدیدی به گیاه اضافه شود که برای مصرف کننده مفید باشد . البته تولید کننده هم از این محصولات تراریخته سود می برد .

در سال 1997 حدود 5 میلیون کودک در جنوب شرق آسیا به خاطر کمبود ویتامین A دچار بیماری خشکی چشم شدند ! از 5 میلیون کودک، حدود یک میلیون و 250 هزار نفرشان کور شدند !!! و بخاطر همین برنج های آنجا را تراریخته کردند ، یعنی کاری کردن که ویتامین A درون برنج بوجود بیاد تا این بیماری رفع شود . برای اینکار مقادیری از ژننرگس زرد رو به خاک های زراعی آن منطقه اضافه کردند تا بتوانند ماده بتاکاروتن را بیشتر کنند . بتاکاروتن ، زمینه ساز تولید ویتامین A هست . در نتیجه به این برنج برنج طلایی یا Golden Rice گفته می شود.

امیدواریم علم محصولات تراریخته در ایران رشد نکند! چون کسی به نفع مردم محصول دستکاری شده درست نمی کند ، طوری محصول را تولید می کنند تا وزن آن بیشتر شود و بتوانند بیشتر بفروشند! . و کاری ندارند که مردم بیمار بشوند یا نه !...

image
image

سیستم عامل ویندوز, اجازه ایجاد تغییر در فایل هایی را که توسط یک برنامه در حال اجرا هستند, به کاربر نمی دهد احتمالا برای شما نیز پیش آمده است که در هنگام پاک کردن یک فایل, پیغامی دریافت کرده اید مبنی بر این که این فایل توسط برنامه دیگری باز و در حال اجرا است در این صورت یا باید برنامه را ببندید یا این که فایل مورد نظر را از حالت قفل بیرون بیاورید در برخی موارد تشخیص این که این فایل توسط چه برنامه ای در حال اجرا است, کار ساده ای نسیت بعضی مواقع نیز ممکن است یک برنامه یا یک سرویس در پس زمینه ویندوز, کارش با یک فایل تمام شده باشد ولی بنا به هر دلیلی فایل را از حالت قفل بیرون نیاورده باشد در این حالت باید این فایل یا پوشه را از قفل خارج کنید تا بتوانید تغییرات مورد نظر خود را روی آن اعمال کنید

استفاده از Process Explorer برای خارج کردن فایل از حالت قفل

با استفاده از این برنامه شما می توانید یک فایل را از حالت قفل بیرون بیاورید. Process Explorer یک برنامه قابل حمل است و نیازی به نصب کردن آن نیست. تنها نکته ای که باید مد نظر داشته باشید این است که این برنامه را با سطح دسترسی مدیر سیستم (Administrator) اجرا کنید. برای این منظور روی آیکون برنامه کلیک راست کرده و گزینه “Run as Administrator” را انتخاب کنید.

پس از اجرا شدن برنامه، در صفحه ای که مشاهده می کنید، بر روی گزینه “File” کلیک کرده و “Show Details for All Processes” را انتخاب نمایید.

بر روی “Find” کلیک کنید. سپس گزینه “Find Handle or DLL” را انتخاب کنید. همچنین می توانید با فشردن کلید های ترکیبی “Ctrl+F” مستقیما به این قسمت وارد شوید.

نام فایل یا پوشه قفل شده را وارد کرده و گزینه “Search” را کلیک کنید.

پس از کلیک بر روی فایل یا پوشه قفل شده، در پایین صفحه برنامه اصلی، همین فایل یا پوشه به صورت برجسته (Highlight) به شما نمایش داده می شود.

بر روی آن کلیک راست کرده و گزینه “Close Handle” را انتخاب کنید. اگر فایل مورد نظر شما بیش از یک بار در لیست نمایش داده شده است، می بایست برای همه موارد این کار را تکرار کنید.

اکنون می توانید تغییرات مورد نظر را بدون هیچ مشکلی در فایل ایجاد کنید.

استفاده از برنامه IObit Unlocker

این برنامه یک ابزار سودمند برای بیرون آوردن فایل ها از حالت قفل است. IObit Unlocker رایگان بوده و می توانید آن را از اینجا دانلود کنید.

پس از نصب برنامه، بر روی فایل یا پوشه قفل شده مورد نظر کلیک راست کرده و گزینه “IObit Unlocker” را انتخاب کنید تا این فایل توسط برنامه باز شود.

لیستی از برنامه ها و فرآیند هایی که فایل یا پوشه مورد نظر را قفل کرده اند، برای شما نمایش داده می شود. با کلیک بر روی گزینه “Unlock”، فایل به سرعت از حالت قفل خارج می شود. این روش فایل را از قفل بیرون می آورد، ولی برنامه یا فرآیند همچنان به کار خود ادامه خواهد داد.

اگر گزینه “Forced Mode” را تیک بزنید و سپس “Unlock” را انتخاب کنید، بدون در نظر گرفتن این که آیا برنامه در حال حاضر باید به فایل دسترسی داشته باشد یا خیر، فایل را از حالت قفل خارج می کند. در این صورت، اطلاعات ذخیره نشده بر روی فایل در برنامه در حال اجرا، از دست خواهند رفت.

پس از اینکه فایل از قفل خارج شد، می توانید آن را حذف کرده، جابجا کنید یا نام آن را تغییر دهید. می توانید این کار را در خود برنامه IObit Unlocker نیز انجام دهید. بر روی فلش رو به پایین که در مقابل گزینه “Unlock” قرار دارد کلیک کنید. برای حذف فایل، گزینه “Unlock & Delete”، برای تغییر نام فایل گزینه “Unlock & Rename” و برای تغییر مکان فایل گزینه “Unlock & Move” را انتخاب کنید.

کامپیوتر خود را Restart کنید

معمولا پس از راه اندازی مجدد سیستم (Restart کردن) فایل ها قفل نخواهند بود. مگر اینکه برنامه ای که فایل را قفل کرده است در Startup سیستم قرار داشته باشد. در این حالت به محض ورود به ویندوز، برنامه اجرا می شود و فایل را در اختیار گرفته و آن را قفل می کند.

به هر حال اگر می خواهید یک فایل را از قفل بیرون بیاورید و قصد ندارید از دو برنامه ای که پیش از این توضیح داده شد استفاده کنید، سیستم خود را Restart کنید. به محض بالا آمدن مجدد ویندوز قادر خواهید بود که فایل مورد نظر را حذف یا جابجا کرده یا نام آن را به نام دلخواه تغییر دهید.

اگر فایل مورد نظر شما توسط یک برنامه که در Startup سیستم قرار دارد، قفل شده است، می توانید سیستم را در حالت Safe Mode بالا بیاورید و آن را حذف کنید. برای راه اندازی سیستم در حالت Safe Mode می بایست ابتدا سیستم را Restart کنید و در هنگام بالا آمدن سیستم، کلید F8 را فشار دهید. در صفحه ای که به شما نشان داده می شود گزینه “Safe Mode” را انتخاب نمایید. پس از این که سیستم در حالت Safe Mode بالا آمد، فایل مورد نظر را حذف کرده یا تغییر نام دهید و مجددا سیستم را Restart نمایید

آی تی رسان...

image
image

رشد تکنولوژی آنقدر سریع است که هر روز باید منتظر ورود گجت ها و محصولاتی جدید با قابلیت های متفاوت باشیم

رشد تکنولوژی آنقدر سریع است که هر روز باید منتظر ورود گجت‌ها و محصولاتی جدید با قابلیت‌های متفاوت باشیم. در عرصه نمایشگرها بعد از کیفیت که در سال‌های اخیر ارتقای قابل‌توجهی پیدا کرده، شیوه تعامل کاربران با آنها همیشه مورد توجه بوده است. درست به همین دلیل هم هست که صفحه نمایش‌های لمسی خیلی زود در بازار طرفداران زیادی پیدا کردند و همچنان هم پرطرفدارند.

حالا نوبت نمایشگرهای انعطاف‌پذیر و منعطف است که این بازار را در اختیار بگیرند. در واقع در اینجا منظور از نمایشگرهای انعطاف‌پذیر، صفحه‌ نمایش‌های خمیده یا دارای انحنا نیست که به سختی یک صفحه‌ نمایش عادی هستند، بلکه منظور صفحه ‌نمایش‌های دیجیتالی هستند که از نظر انعطاف‌‌پذیری بتوانند با کاغذ رقابت کنند. این صفحه‌ نمایش‌های تا شدنی در واقع بخشی از آینده خواهند بود.

درست است که صفحات هولوگرام تاثیرگذارتر و پیشرفته‌تر به نظر می‌رسند، اما این صفحات احتمالا به این زودی‌ها به سطح قابل قبولی نخواهند رسید. اگر واقع‌نگر باشیم، صفحه ‌نمایش‌های منعطف همان انقلاب بزرگ بعدی در صنعت و تکنولوژی خواهند بود.

از نظر تئوری در تکنولوژی اصلی صفحه ‌نمایش، تفاوت چندانی بین صفحات سخت و منعطف وجود ندارد. در نهایت مساله‌ اصلی این است که بتوان به‌وسیله این صفحات به تولید نور رنگی پرداخت. چالش اصلی اما در این میان، حفظ عملکرد صفحه‌ نمایش تحت فشار خم شدن است. بسیاری از تکنولوژی‌های موجود صفحات نمایش برای این نوع از کاربردها مناسب نیستند. برای نمونه، LCDها الزاما به یک صفحه ثابت تخت برای تولید نور زمینه نیاز داشته و LEDها هم برای تولید نور در حالت خم شدن، تا شدن یا لوله شدن بسیار بزرگ هستند.

در این میان اما، تکنولوژی OLED به‌عنوان استاندارد فعلی نمایشگرهای منعطف شناخته می‌شود.

تنها یک مولکول اکسیژن یا رطوبت می‌تواند صفحه‌ نمایش را به کلی از کار بیندازد، بنابراین نیاز به ایزوله‌سازی و محفوظ کردن نمایشگر که در تکنولوژی OLED شاهدش هستیم بسیار حائز اهمیت است. نقطه ضعف موجود در تکنولوژی OLED همین مساله است که این نمایشگرها در برخورد مستقیم با رطوبت یا اکسیژن به کلی از بین می‌روند. این مشکل البته می‌تواند به کمک یک پوشش عایق هوا حل شود که در نمایشگرهای تخت کار بسیار ساده‌ای است؛ اما زمانی که صحبت از قابلیت انعطاف به میان بیاید، بسیار دشوار و پیچیده خواهد شد.

همچنین این مساله با در نظر گرفتن هزینه‌ تولید و تلاش برای پایین نگاه داشتن آن برای ارائه‌ محصولی قابل فروش در بازارها با پیچیدگی‌های جدیدی مواجه می‌شود؛ البته بد نیست بدانید که شرکتی به نام Kateeva به توسعه یک شیوه عایق‌‌بندی جدید پرداخته است که می‌تواند هزینه تولید صفحات نمایش منعطف OLED را تا نصف قیمت فعلی کاهش دهد.

دوام بالاتر و سازگاری بیشتر

مزیت اساسی صفحه ‌نمایش‌های منعطف چیزی است که صفحات نمایش سنتی از عهده آن بر‌نمی‌آیند؛ یعنی خم شدن. همین حقیقت به‌تنهایی حکایت از تاثیر عظیم این صفحه‌ نمایش‌ها روی دستگاه‌های آینده دارد. اگر همه چیز طبق محاسبات پیش برود، دیگر هیچ‌ وقت لازم نیست نگران شکستن صفحه‌ نمایش دستگاه خودمان باشیم.

نتیجه‌گیری منطقی این است که صفحه ‌نمایش‌های منعطف راه را برای دستیابی به دستگاه‌های منعطف و تا شدنی هموار خواهند کرد. شما هم احتمالا از دست گوشی‌های سفت و سختی که به جیب فشار می‌آورند خسته شده‌اید. بنابراین احتمالا بارها به این فکر کرده‌اید که کاش این دستگاه‌ها به سادگی با حالت پاها و در جیب‌ منطبق می‌شدند. حتی شاید بتوان یک تلویزیون را در نظر گرفت که بتواند برای پر کردن گوشه اتاق اندکی پیچ بخورد و فضای کمتری اشغال کند. با در نظر گرفتن این موارد و صدها مورد استفاده دیگر، مسلما موافقید که صفحه‌ نمایش‌های منعطف می‌توانند آینده را از آن خود کنند.

تبلت‌های قابل حمل یا طومارهای دیجیتال

تبلت‌ها و لپ‌‌تاپ‌ها همیشه فضای معینی را اشغال می‌کنند. این روزها نمونه‌های نازک‌تر و کوچک‌تر کاملا در بازار مورد توجه بوده و نظر اغلب کاربران را به خود جلب کرده‌اند؛ اما تا حالا کسی این موضوع را با چالش مواجه نکرده که ما همچنان دستگاه‌هایی را قابل حمل می‌نامیم که بسیار بزرگ و جاگیر هستند.

اگرچه این دستگاه‌ها برای زمانی که نیاز به تغییر مکان برای ادامه کار داشته باشید کاملا مناسب هستند، اما این دستگاه‌ها در فضای محدود و همچنین موقع حرکت چندان جمع و جور و مناسب به نظر نخواهند رسید.

با ورود صفحه ‌نمایش‌های منعطف و قابل تا شدن و لوله شدن، دستگاه‌های دیجیتال می‌توانند تداعی‌کننده نامه‌ها و طومارهای دوران باستان باشند و نیاز به فضای ثابت و زیاد را به مساله‌ای تاریخی تبدیل کنند. اگر پیش آمده باشد که برای یک بار از یک لپ ‌تاپ در محیطی شلوغ مانند اتوبوس یا هواپیما استفاده کرده باشید، حتما از سطح آزار دهنده بودن این موضوع آگاهی دارید. حالا تصور کنید که بتوانیم سایز صفحه‌ نمایش را بر اساس نیاز خود با تا کردن و کشیدن تنظیم کنیم.

ایجاد انعطاف برای ابزارهای پوشیدنی

یکی دیگر از تکنولوژی‌هایی که امروزه بازار داغی دارد، ابزارهای پوشیدنی است؛ دستگاه‌هایی که شخص آنها را پوشیده و بسته به نوع آن به برطرف کردن مجموعه‌ای از نیازهای دیجیتال می‌پردازد. درست مانند سایر تکنولوژی‌ها، ابزارهای پوشیدنی با محدودیت بزرگی به دلیل ساختار غیرقابل انعطاف صفحه ‌نمایش‌ها روبه‌رو‌ بوده‌اند که گاهی موجب کاهش سطح توانایی‌ها و کاربردهای این دستگاه‌ها هم شده است.

بحث مهم دیگری که این روزها و طی سال گذشته تا حالا در دنیای موبایل با توجه بسیاری مواجه است، مربوط به دستگاه‌های پوشیدنی مانند ساعت‌ها و عینک‌ها می‌شوند که با موبایل هوشمند کاربر ارتباط برقرار می‌کند. اگر شرکت‌های بزرگی مانند ال‌جی و سامسونگ موفق شوند تکنولوژی صفحه ‌نمایش‌های منعطف را به گونه‌ای صحیح پیاده‌‌سازی کنند، کمک بزرگی به این حوزه از دستگاه‌ها خواهد شد. تقریبا همه معتقدند که همه ما در چند سال آینده از این صفحه ‌نمایش‌های کوچک روی بدن خود بهره خواهیم برد و چه بهتر که این صفحه‌ نمایش‌ها از قالب محدود خود خارج شوند.

عده‌ای معتقدند که تکنولوژی ابزارهای پوشیدنی چیزی جز یک تب و تاب زودگذر نیست؛ اما در این میان تعدادی نمونه‌ کاملا کاربردی هم وجود دارد که پا را از این فرض و احتمالات فراتر گذاشته‌اند.

برای نمونه تنها این مورد را در نظر بگیرید که دستگاهی با صفحه ‌نمایش منعطف برای نمایش وضعیت‌های حیاتی یک بیمار روی مچ دست او بسته شود.

حتی نمونه‌های عمومی‌تر مانند ساعت‌های هوشمند که تمامی تولیدکنندگان بزرگ وارد روند تولید و عرضه آنها شده‌اند، مسلما بسیار جدی‌تر و کاربردی‌تر خواهند بود، اگر از قالب محدود خود خارج شده و با روند توسعه‌ ساده‌تری مواجه باشند.

امکان ادغام با سطوح غیرمتعارف

بزرگ‌ترین تغییر به خصوص از نظر ظاهری مسلما توان ادغام صفحه ‌نمایش‌های منعطف با ساختارها و سطوحی خواهد بود که تا‌کنون به خاطر غیرقابل انعطاف بودن صفحه ‌نمایش‌ها غیرمتعارف و عجیب به نظر می‌رسیدند، البته این مورد در صورتی که شاهد زیاده‌‌روی شرکت‌ها در ایجاد شکل و ساختارهای عجیب و غریب بسیاری باشیم می‌تواند کاملا آزار‌دهنده شود. حتی تصور استفاده از این صفحه ‌نمایش‌ها به منظور گسترش حوزه‌های تبلیغاتی و بازاریابی خود کاملا باعث تردید است.

با این وجود همچنان بسیاری ازکاربردهای احتمالی چنین صفحاتی جذاب و جالب توجه هستند.

به هر محصول یا دستگاه غیر مسطح فکر کنید و تصور کنید که چگونه خواهد شد اگر ناگهان شاهد استفاده از یک صفحه ‌نمایش روی آن باشیم. ماوس کامپیوتر، لامپ‌ها، کفش‌ها، ابزارهای موسیقی، فرمان خودرو، دستگیره در، یا حتی قوطی کنسروها همگی این موارد با تصور یک صفحه‌ نمایش روی آنها می‌توانند محصولاتی احتمالی برای دنیای آینده باشند. نیازی نیست ذهن خود را در مرحله اول درگیر تحلیل کاربردی یا بی‌‌معنا بودن این ایده‌ها کنید؛ چنین اقدامی در همان مرحله اول باعث کشته شدن و از بین رفتن خلاقیت در ذهن شما خواهد شد.صرف‌نظر از این حقیقت که بسیاری از این ایده‌ها در حال حاضر عجیب به نظر می‌رسند، تنها نیاز به یک نوآوری خلاقانه خواهد بود تا متوجه شویم تا چه حد صفحه ‌نمایش‌های منعطف می‌توانند کاربردی و با ارزش باشند.

با این اوصاف بهتر است منتظر باز شدن درها به دنیایی جدید سرشار از ایده‌های جدید و خاص باشیم که تا حالا قابلیت عملیاتی نداشته و سرانجام با ورود صفحه ‌نمایش‌های منعطف ناگهان ممکن شده‌اند....

image
image

استایلر چیست استایلر به دو معناست, یکی به معنای یک شخص یا وسیله است که سبکی می دهد و حالتی را ایجاد می کند در معنای دیگر, استایلر به وسیله ای الکتریکی می گویند که موها را حالت می دهد در این مقاله به استایلر مو و استایلر ال جی اشاره شده است

استایلر مو چیست ؟

استایلر به عنوان جدید ترین تکنولوژی در صنعت فر کردن مو بشمار می رود.

این دستگاه که با برق کار می کند تمام مشکلات گذشته شما را حل می کند و دیگر نیازی نیست برای فر کردن موهای خود راه های قدیمی را در پیش بگیرید.

بیگودی،سشوار و مواد شیمیایی آسیب رسان به پیاز سرتان را کنار بگذارید و آسان ترین،بهترین،راحت ترین،سریع ترین روش فر کردن مو را برگزینید.

استایلر با هدف ارتفاء و بهبود کیفیت سطح ابزارهای فر کننده مو به بازار آمده است و تا به امروز به عنوان بهترین گزینه برای فر کردن مو در کوتاه ترین زمان ممکن انتخاب شده است.

ال جی استایلر چیست ؟

ال جی استایلر (LG Styler)، یکی از دستگاه های لوازم خانگی نوآورانه ال جی و محصولی برای مراقبت از لباس است که به تازگی در بازار ایران نیز عرضه شده است.

یکی از جدیدترین و نوآورانه ترین لوازم خانگی ال جی یعنی Styler بعد از مدت ها انتظار در ایران عرضه شد. ال جی استایلر یک محصول مراقبت از لباس است که می تواند با سرعت و دقت بالایی حس تازگی را به لباس شما برگرداند. ال جی Styler از لوازم خانگی منحصربه فردی است که فاصله بین شستشوی لباس ها و ارسال آن ها به خشک شویی را به طرز چشم گیری کاهش می دهد. این محصول از همان فناوری TrueSteam استفاده می کند که در بسیاری از ماشین های لباسشویی ال جی به کار رفته است. این فناوری چروک های سطحی را به کمک بخار از بین می برد و نیاز به اتو کشیدن برای چروک های سطحی را از بین می برد.

ال جی Styler علاوه بر از بین بردن گرد و غبار، در بر طرف کردن معایبی که با چشم دیده نمی شوند نیز بسیار کارآمد عمل می کند. بخار داغی که درون محفظه به کار می رود 99.9 درصد از میکروب ها و باکتری هایی که در عمق لباس ها و اسباب بازی های نرم نفوذ کرده اند را از بین می برد. سازمان های معتبر آزمایش محصول، شامل بنیاد حساسیت بریتانیا (BAF) و موسسه تحقیق و آزمایش پوشاک کره (KATRI)، امکانات استریلیزاسیون بخار در ال جی Styler را مورد آزمایش قرار دادند و موثر بودن آن را تایید کردند.

برای استفاده از این سیستم، کافی است لباس خود را در این دستگاه آویزان کنید تا خودش همه کارها را انجام دهد. بخار منتشر شده از Styler عمیقا در لباس نفوذ می کند و با ملایمت جا رختی را تکان می دهد تا چروک ها باز شود و کاهش پیدا کند و به علاوه بوی بد لباس نیز از بین برود. این سیستم یک راه آسان برای تر و تمیز و مرتب بودن ظاهر لباس بین دفعات خشک شویی است که کمک می کند هر روز بهترین ظاهر خود را بدون دردسر برای دیگران به نمایش بگذارید و از نتایج این برخوردهای مثبت در زندگی تان لذت ببرید. دلایل محبوبیت روزافزون ال جی استایلر بسیار زیاد است. کاربری راحت و کاربردی بودنش باعث شد تا به عنوان یکی از لوازم خانگی ضروری به مشتریان سراسر دنیا معرفی شود. استایلر ترکیبی از سه فناوری اصلی در محصولات خانگی ال جی است: فناوری بخار در ماشین لباسشویی، فناوری کنترل دما در یخچال و فناوری پیشرفته کنترل جریان هوا. این فناوری ها راهکاری جدید و انقلابی برای مراقبت از لباس خلق کردند که نیازهای جدید مشتریان امروزی را برطرف می کند.

ویژگی های ظریفی در ال جی استایلر باعث محبوبیت آن شده است. قابلیت Easy Pants Crease Care چین و چروک شلوار را کاملا باز می کند و چروک های زانو، کمر و دیگر مناطقی که مشکل دارد را کاهش می دهد. علاوه بر این، ویژگی Moving Hanger Action به آرامی لباس ها را به طرفین تکان می دهد تا چروک ها را با بخار ملایم صاف کند. فناوری TrueSteam ال جی از بخار استفاده می کند تا لباس ها را با ملایمت بهداشتی و ضدعفونی کند و به طور همزمان بیش از 99 درصد از مواد حساسیت زا و باکتری ها را از بین ببرد. قابلیت از بین بردن بوی بد و نامطبوع نیز از طریق بخار دستگاه و ورقه های خوشبوکننده لباس ها را تر و تمیز و تازه نگه می دارد....

image
image

بشر همیشه در حال تکامل بوده است اما تا به حال به این فکر افتاده اید که این روند تکاملی در طی هزار سال آینده انسان را به کجا خواهد کشاند

انسان همواره در حال تغییر و تحول بوده است تا با محیط زندگی خود سازگار شود؛ تنها یک لحظه تصور کنید که هزار سال دیگر تکامل چه بلایی سر ریخت و قیافه مان در خواهد آورد؟ به احتمال زیاد، قد بلندتر خواهیم شد. انسان در طی 130 سال گذشته، شاهد یک جهش اساسی در بلندی قد بوده است. در سال 1880، متوسط قد یک مرد آمریکایی 170 سانتی متر بود اما هم اکنون این میانگین به 177 سانتی متر افزایش یافته است.

همچنین امکان دارد انسان برای بهبود بخشیدن به شنوایی، بینایی، سلامت و موارد دیگر با ماشین ها ادغام شود و تبدیل به یک سایبورگ شود. در حال حاضر، سمعک هایی وجود دارد که به شما اجازه ضبط آهنگ می دهد، صدای چند بسامدی تولید می کند و دارای یک تلفن تعبیه شده داخلی است.

یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه اورگان در حال توسعه چشم های بیونیک است که امکان دیدن را برای افراد نابینا فراهم می کند. اما ممکن است از این تکنولوژی برای دیدن چیزهایی استفاده کنیم که در حال حاضر آنها را نامرئی در نظر می گیریم؛ برای مثال می توان به انرژی های متفاوتی از نور مانند اشعه مادون قرمز و اشعه ایکس اشاره کرد.

در نهایت روزی فراخواهد رسید که اندام های پروتزی تنها متعلق به افراد معلول نخواهد بود. هرچند، تنها ظاهر خارجی ما تغییر نخواهد کرد؛ ژن های ما در سطوح میکروسکوپی تکامل خواهد یافت تا به شانس بقای بشر را افزایش دهد.

برای مثال، نتایج حاصل از یک مطالعه در دانشگاه آکسفورد نشان می دهد که کودکان آلوده به ویروس HIV در آفریقای جنوبی دارای زندگی سالمی هستند. مشخص شده است که بدن این کودکان دفاع درونی در برابر HIV ساخته است که مانع از پیشرفت ویروس به بیماری ایدز می شود.

همچنین با در اختیار داشتن ابزارهای ویرایش ژن، مانند «CRISPR» یا «کریسپر»، قادر به کنترل ژن ها و DNA خود خواهیم بود؛ بدین ترتیب بدن خودمان را در برابر بیماری ها ایمن می کنیم و حتی می توانیم عوارض پیری را معکوس کنیم. کریسپر بخشی از DNA پروکاریوت هستند که تناوب های کوتاه توالی های بنیادین دارند و قابل جست وجو، برش زدن و سرانجام استحالهٔ DNA ویروس به روشی خاص هستند.

یک راه دیگر نیز وجود دارد تا تکامل انسان را در یک مسیر کاملا متفاوت قرار دهیم: بعضی از انسان ها را به مریخ بفرستیم.

سیاره مریخ 66 درصد کم تر از زمین نور خورشید دریافت می کند. این امر می تواند بدین معنا باشد که مردمک چشم انسان ها روی سیاره مریخ تکامل خواهد یافت و بزرگ تر خواهد شد چراکه انسان مریخی برای دیدن نیاز دارد نور بیشتری را جذب کند.

همچنین از آنجایی که کشش گرانشی مریخ 38 درصد کشش گرانشی کره زمین است، افرادی که در مریخ به دنیا می آیند بلندتر از همه زمینی ها خواهند بود.

در فضا، مایعی که مهره های ستون فقرات ما را از هم جدا می کند، منبسط می شود. این امر باعث شد که رابرت زوبرین، فضانورد آمریکایی، به این فکر بیفتد که گرانش کم مریخ باعث طویل شدن ستون فقرات انسان می شود و در نتیجه چند سانتی متر به قد ما افزوده می شود.

با این حال، حتی مهاجرت به مریخ هم نمی تواند مانع از ظهور بزرگ ترین تغییر در تکامل انسان در طی هزار سال آینده شود: جاودانگی.

به احتمال زیاد انسان برای رسیدن به جاودانگی نیاز خواهد داشت که ضمیر خود را روی یک ماشین دانلود کند.

در حال حاضر، دانشمندان در ایتالیا و چین پیوند سر را روی حیوانات انجام می دهند تا مشخص شود که آیا می توان ضمیر را از یک بدن به بدن دیگر منتقل داد یا خیر. این دانشمندان ادعا می کنند که اقدام بعدی آنها پیوند سر روی انسان ها خواهد بود.

هرچیزی که در هزار سال آینده اتفاق بیافتد، با ماشین ها ادغام شویم یا تبدیل به ماشین شویم. یک چیز قطعی است: گونه انسان همواره در حال تغییر است و هرچه سریع تر تغییر کنیم و از زمین دورتر شویم، شانس بیشتری داریم که از منقرض شدن پیشی بگیریم.

مترجم: هانا حیدری

خبرگزاری آنا...

image
image

راهنمای خرید رایانه های دسکتاپ و لپ تاپ دانشجویی

تصمیم گرفته‌اید با توجه به نیازهایتان، از بین رایانه‌های دسکتاپ و لپ‌تاپ با سیستم‌عامل ویندوز و مک (Mac) یا کروم‌بوک‌های خوش قیمت موجود در بازار یکی را انتخاب و خریداری کنید. بهتر است به‌هیچ‌وجه اجازه ندهید تنوع زیاد انواع و قیمت رایانه‌ها در بازار موجب سردرگمی و شتابزدگی در انتخاب شما شود.

تبلت، رایانه یا لپ‌تاپ؟

تا چند سال پیش این سوال کمی ساده‌لوحانه به نظر می‌آمد، اما امروزه همه تبلت‌ها قادرند از عهده همه کارهای اساسی که رایانه‌های دسکتاپ انجام می‌دهند، بخوبی برآیند. شما می‌توانید براحتی در وب جستجو کنید، ایمیل‌هایتان را مدیریت کنید، فیلم تماشا کنید، موزیک گوش کنید یا به بازی و مطالعه کتاب‌ بپردازید. حتی اگر بتوانید با صفحه کلید مجازی روی صفحه‌نمایش لمسی کنار بیایید، می‌توانید با آنها تایپ کنید. البته تبلت‌ها برای انجام کارهای خلاق با پردازش بالا، تحقیقات، ساعت‌های طولانی تایپ‌کردن و ویرایش فیلم‌ها مناسب نیست و شما راهی ندارید مگر این‌که رایانه‌های دسکتاپ و لپ‌تاپ ویندوزی یا مک (مکینتاش) را به‌کار ببرید. در چنین مواقعی ممکن است نیاز داشته باشید رایانه‌های دسکتاپ را با آن صفحه‌نمایش‌های بزرگ به‌کار ببرید.

رایانه ویندوزی، مک یا کروم بوک؟

این‌طور به نظر می‌رسد که نبرد بی‌امان رایانه‌های ویندوزی و مک هیچ پایانی ندارد. در طول تاریخ رایانه‌ها، همیشه رایانه ویندوزی ارزان‌تر از رایانه‌های مک بوده‌اند. دسکتاپ‌ها و لپ‌تاپ‌های مک بیشتر از سوی کاربران حرفه‌ای برای انجام کارهای توام با خلاقیت هنرمندانه و سطح بالا مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما این روزها رایانه‌های PC ویندوزی و مک‌ تقریبا به یک اندازه در کارهای خلاق استفاده می‌‌شوند و تعداد نرم‌افزارهای کاربردی حرفه‌ای که در آنها نصب و اجرا می‌شود نیز به اندازه هم است.

البته رایانه‌های مک هنوز هم رایانه‌هایی ممتاز به حساب می‌آیند که به دلیل ثبات کار با آنها، ساخت و ظاهر خوبشان، هر روز کاربران به استفاده از آنها بیشتر متمایل می‌شوند، تا جایی که حتی ویندوز ۸ مایکروسافت هم تا به امروز نتوانسته است، محبوبیت رایانه‌های ویندوزی را به پایه مک‌ها برساند. با این حال رایانه‌های مک هنوز گران بوده و هر کسی بودجه خرید آنها را ندارد. این روزها بر خلاف گفته‌های قبلی معلوم شده است که سیستم‌های مک نیز آنچنان در برابر تهدیدات امنیتی و ویروس‌های رایانه‌ای ایمن نیستند و شما به نصب نرم‌افزارهای ضدویروس مناسب روی آنها نیاز دارید. از طرف دیگر چند سالی است شرکت گوگل پا به میدان رقابت رایانه‌ها گذاشته و با ارائه کروم بوک‌ها خود را در بازار رایانه‌ها مطرح کرده است. این سیستم بر اساس نگارش ارتقا یافته‌ای از مرورگر اینترنتی کروم کار می‌کند و به جای برنامه‌های کاربردی نصب شده، برنامه‌هایی بر اساس سرویس ابری و خدمات وب را ارائه می‌کند. مزیت این رایانه‌های جدید این است که سریع، ارزان و به آسانی قابل جایگزینی هستند. عیب این رایانه‌ها این است که بر پایه برنامه‌های رایانه‌ای عادی کار نکرده و بدون اتصال اینترنت پر سرعت نمی‌توانند درست کار کنند.

دسکتاپ یا لپ‌تاپ؟

این روزها مردم بیشتر لپ تاپ‌ها را به‌عنوان رایانه‌های اصلی برای انجام کارهای روزمره به‌کار می‌برند. این در حالی است که بعضی از آنها حتی برای یک بار هم این دستگاه‌های قابل حمل را از منزل بیرون نمی‌برند. دلیل این محبوبیت این است که لپ‌تاپ‌ها فضای کمتری از میز کار را اشغال می‌کنند، همچنین کم‌مصرف و قابل حمل هستند.

هنوز هم رایانه‌های دسکتاپ، مزیت‌های خاص خود را دارند. آنها قوی‌تر هستند، در کارهایی مثل اجرای بازی‌های سطح بالا و ویرایش محتوای رسانه‌ای عملکرد بهتری را ارائه می‌کنند و شما به آسانی می‌توانید دست به ارتقا و تعمیر آنها بزنید. البته مزیت‌هایی در انجام کارهای خلاق، صفحه‌کلید‌های اندازه کامل و ماوس همراه پشتیبانی بهتر از صفحه‌نمایش‌های متعدد بزرگ در مقابل صفحه‌کلید و صفحه‌نمایش کوچک‌تر لپ‌تاپ‌ها دارند. البته شما می‌توانید صفحه‌کلید، ماوس و صفحه‌نمایش‌های بزرگ را برای داشتن تجربه‌ای مشابه دسکتاپ‌ها به صورت جداگانه به لپ‌تاپ‌ها نیز اضافه کنید.

کجا و چرا از آنها می‌خواهید استفاده کنید؟

این موضوع برای همه روشن است که هر رایانه‌ای را نمی‌توان برای انجام هر کاری به‌کار برد. برای گشت و گذار در وب، تماشای ویدئو‌های آنلاین، ایجاد متون و اسناد و مدیریت عکس‌هایتان هر رایانه‌ای قادر است عملکردی خوب ارائه دهد و از عهده اینگونه کارها برآید، اما زمانی که نوبت به ویرایش عکس‌ها و ویدئو‌ها و اجرای بازی‌های رایانه‌ای سطح بالا یا انجام کارهای طراحی مهندسی و کار با نرم‌افزارهای سه‌بعدی می‌رسد، دیگر رایانه‌های ارزان‌‌قیمت نمی‌توانند بدرستی از عهده این کارها برآیند و در نتیجه شما مجبورید بسته به سنگینی کار و میزان پردازش مورد نیاز خود مبلغ بیشتری برای تهیه یک رایانه متوسط یا فوق پیشرفته بپردازید. اگر شما گاهی سفر می‌کنید، لپ‌تا‌پ‌های سنگین ارزان‌قیمت را می‌توانید تحمل کرده و برای انجام کارها همراه خود ببرید؛ اما اگر شرایط کار و تحصیل شما طوری است که دائم مسافرت می‌کنید، مجبورید بودجه بیشتری را برای خرید یک اولترابوک یا تبلت صفحه بزرگ حرفه‌ای قلم‌دار گرانقیمت صرف کنید.

چگونه با مساله بودجه کنار بیاییم؟

برای بسیاری از کاربران قیمت، موضوعی تعیین‌کننده در انتخاب رایانه‌ای است که قصد خرید آن را دارند. البته هیچ‌کس نیست که یک اولترابوک پیشرفته یا یک مک‌بوک پرو با صفحه‌نمایش رتینا را دوست نداشته باشد. البته بودجه و قیمت بالای آنهاست که نمی‌گذارد همه کاربران چنین رایانه‌های سطح بالایی بخرند. اگر شما به دنبال یک سیستم ارزان هستید، هیچ رایانه‌ای ارزان‌تر از دسکتاپ‌های تین کلاینت و سیستم‌های مینی نیمه آماده (بیربون) را که بین ۳۶۰ تا ۴۵۰ هزار تومان قیمت دارند، نمی‌توانید بیابید. پردازنده بیربون‌ها بیشتر از نوع سلرون یا اتم اینتل یا تراشه‌های ای.ام.دی موجود است. البته سیستم‌های مینی نیمه آماده، حافظه رم و دیسک سخت ندارند و شما مجبورید مبلغی اضافه نیز برای خرید این قطعات بپردازید.

این روزها رایانه‌های مینی نیمه‌ آماده بسیار شیک و ظریفی از تولیدات شرکت اینتل به نام ان.یو.سی که مجهز به پردازنده‌های قدرتمند Core i۳ و Core i۵ اینتل هستند، وارد بازار مصرف شده‌اند که قیمت آنها باتوجه به نوع پردازنده‌شان بین یک میلیون و ۳۰۰ تا یک میلیون و ۷۰۰هزار تومان است.

پس از آنها کروم‌بوک‌ها و یکسری لپ‌تاپ‌های ارزان مجهز به پردازنده‌های سلرون و واحد‌های شتاب‌یافته گرافیکی است که بین ۹۰۰ هزار تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قیمت دارند. در رده بالاتر رایانه‌های یکپارچه (All-in-one) نسبتا ارزان قرار دارند که پردازنده آنها مثل لپ‌تاپ‌های ذکر شده است و صفحه‌نمایش‌های ۵‌/‌۱۸ تا ۲۰ اینچ خوبی دارند. این محصولات با در نظر گرفتن نوع سخت‌افزار و برند کارخانه سازنده‌شان قیمتی از یک میلیون و ۶۰۰ تا دو میلیون و ۲۰۰هزار تومان دارند. به یاد داشته باشید صرفه‌جویی زیاد در مورد خرید رایانه‌ها ممکن است باعث شود فقط مدت کوتاهی بتوانید از آنها استفاده کنید و خیلی زود خراب شده یا این‌که به انجام کارهای سنگین‌تری که در آینده لازم باشد با آنها انجام دهید، قادر نباشند و خیلی زود مجبور شوید مجدد رایانه بهتر و قدرتمند‌تری تهیه کنید. عاقلانه این است که اگر می‌توانید مبلغ بیشتری را برای قطعات و سخت‌افزارهای مرغوب‌تر و بهتر بپردازید تا مدتی طولانی و با راحتی و کارایی بیشتر به شما خدمت کنند.

جواد ودودزاده...

image
image

روز جهانی زیراکس چیست زیراکس یک دستگاه نسخه برداری است که در سال 1940میلادی, به وسیله چسترکارلسون ساخته شد در ادامه به تاریخچه زیراکس و همچنین طرز کار آن اشاره شده است

روز جهانی زیراکس

نخستین ماشین فتوکپی توسط "چستر کارلسون "ساخته شد و نامش را «زیراکس» گذارد.

دستگاه زیراکس(Xerox) یک دستگاه نسخه برداری است که در آن از جوهر مایع استفاده نشده است. پیشوند (Xero) از کلمه ای یونانی به معنی (خشک) گرفته شده است. و انتخاب کلمه Xerox برای این دستگاه به علت این بوده که دستگاه زیراکس از روش نسخه برداری با جوهر استفاده نمی کرده است

کارلسون به بیماری التهاب مفاصل دچار بود. او در بخش ثبت یک کارگاه الکترونیکی کارمی کرد و به خاطر بیماری التهاب مفاصل، تهیه رونوشت ازنمونه های طرح ها برایش مشکلی عمده بود. به همین دلیل به فکر اختراع دستگاهی افتاد، دستگاهی که یکی از کاربردی ترین اختراعات بشر به حساب می آید.

او دستگاه کپی را اختراع کرد.

در حقیقت پیش از او، کارهای تئوریک این اختراع را فیزیکدانی مجارستانی به نام پال سلنی، انجام داده بود. کارلسون طیِ مطالعاتش، مقاله این فیزیکدان مجارستانی را خواند و با مطالعه آن نوشته ها، توانست شیوه ساختِ ماشین رؤیایی خود را به دست آورد.

او آشپزخانه منزل خود را تبدیل به آزمایشگاه کرد و فعالیت های خود را برای ساخت این دستگاه آغاز کرد. در جریان این آزمایش ها، حتی یک بار منزل او تا آستانه سوختن هم پیش رفت و کارلسون و همسرش به سختی، آتش را خاموش کردند.

در سال ۱۹۳۸، او توانست، نخستین دستگاه کپی را بسازد. کارلسون اگر چه راه کارهای گوناگونی را برای تکمیل ماشین کپی درطول ۴ سال بررسی کرد اما تا سال ۱۹۴۰ میلادی در کسب حمایت شرکت ها در تولید ماشین کپی ناموفق بود و در کمال تعجب شرکت های بزرگی مثل IBM یا روی خوشی به این اختراع نشان ندادند. شرایط سختی برای او به وجود آمد و بحران زندگی او را فراگرفت و همسرش هم او را تنها گذاشت.

تا اینکه در سال ۱۹۴۷ میلادی شرکت «هالوید» از «رُچستر» در نیویورک متوجه اهمیت این اختراع شد، پروانه این طرح را صادر کرد و میلیون ها دستگاه از روی اختراع او ساخت.

شرکت هالوید می خواست که نام تجاری جذابی برای این اختراع انتخاب کند، به همین خاطر دو واژه یونانی زیروس به معنی خشک و گرافوس به معنی نوشتن را با هم ترکیب کرد تا واژه زیروسگرافی ساخته شود. این کلمه با کمی تغییر، همان زیراکس مشهور شد.

سرانجام «چستر کارلسون» 19 سپتامبر ۱۹۶۸ بر اثر حمله قلبی در نیویورک درگذشت.

طرز کار دستگاه زیراکس

بعضی از مراحل کار دستگاه زیراکس به مفاهیم ساده ای از الکتریسته ساکن و نور مربوط می شود. شاید مهم ترین ایده ی به کار رفته در این دستگاه استفاده از مواد رسانای نوری در تشکیل تصویر باشد. رسانای نوری ماده ای است که در تاریکی رسانایی ضعیفی دارد اما وقتی در معرض نور قرار می گیرد رسانای نسبتا خوبی می شود. رسانای نوری به کار رفته در دستگاه زیراکس، اغلب سلنیوم یا یکی از ترکیبات سلنیوم دار است.

در دستگاه زیراکس استوانه فلزی دواری وجود دارد که سطحش با لایه ای نازک از یک ماده ی رسانای نوری پوشانده شده است. به این مجموعه درام (drum) می گویند.

مرحله 1. باردار کردن درام: به سطح درام در تاریکی بار مثبت داده می شود.

مرحله 2. ایجاد تصویر روی درام به وسیله بار مثبت: صفحه ای که می خواهیم تکثیر شود را با تاباندن نور روشن می کنیم. نور بازتابیده از این صفحه پس از عبور از عدسی یا همان لنز(Lenz)، تصویری از این صفحه را روی درام می اندازد. در قسمت هایی از سطح درام که توسط نور روشن شده است، سطح درام رسانا شده و بار مثبتش خنثی می گردد. بقیه قسمت هایی که نور دریافت نکرده اند، همچنان باردار باقی می مانند. به این ترتیب تصویری غیر قابل مشاهده از صفحه مورد نظر به صورت توزیعی از بار مثبت روی سطح درام ایجاد می شود.

مرحله 3. به کارگیری تونر: پودرسیاه رنگ که دارای بار منفی شده است و تونر(toner) نام دارد روی سطح درام پاشیده می شود.این پودر فقط به مناطقی می چسبد که دارای بار مثبت است. در این مرحله تصویر قابل رویت می گردد.

مرحله 4. انتقال تصویر از درام به کاغذ: به کاغذ خام، بار مثبت داده و آن را دور درام قرار می دهند. تونر از سطح درام به سطح کاغذِ باردار شده منتقل می شود، و تصویر روی سطح کاغذ تشکیل می شود.

مرحله 5. تثبیت تصویر روی کاغذ: در پایان با عبوردادن کاغذ از یک منطقه داغ، تونر روی سطح کاغذ تثبیت می شود، و تصویری دائمی از نسخه اصلی بوجود می آید....

image
image

ساختار سه بعدی نسل دوم پروسه ١٠ نانومتری FinFET موسوم به LPP١٠ بهبود یافته و در نتیجه تراشه ساخته شده با این پروسه, نسبت به نسل اول LPE١٠ از نظر عملکرد تا ١٠ درصد بالاتر بوده و از نظر مصرف انرژی تا ١٥ درصد کم مصرف تر است

یکی از سریع ترین روش ها برای بهبود عملکرد یک تراشه، تولید آن با پروسه فناوری کوچک تر است. به همین دلیل است که شاهد آن هستیم روند پروسه های تولید از ٢٨ نانومتری به ١٤ نانومتری و اخیرا به سمت ١٠ نانومتری رفته است. در نتیجه این روند، عملکرد بهتر و مصرف انرژی کمتر می شود که به ویژه برای تراشه های موبایل از اهمیت خاصی برخوردار است. در همین راستا، کمپانی سامسونگ الکترونیکس - که حدود یک ماه قبل، از برنامه شرکت برای افزایش تولید چیپ ست های ١٠ نانومتری خبر داده بود- در وب سایت خبری خود اعلام کرد نسل دوم پروسه ١٠ نانومتری FinFET (موسوم به LPP١٠) درحال حاضر شرایط لازم را احراز کرده و آماده تولید است.

به گفته سامسونگ، ساختار سه بعدی نسل دوم پروسه ١٠ نانومتری FinFET (موسوم به LPP١٠) بهبود یافته و در نتیجه تراشه ساخته شده با این پروسه، نسبت به نسل اول (LPE١٠) از نظر عملکرد تا ١٠ درصد بالاتر بوده و از نظر مصرف انرژی تا ١٥ درصد کم مصرف تر است. البته این میزان از بهبود عملکرد را نمی توان خیلی زیاد تلقی کرد، ولی با توجه به کندشدن قانون مور در این اواخر، ١٠ درصد بهبود عملکرد نسبت به سال قبل، چندان هم بد نیست. گفتنی است طبق قانون مور (Moore’s Law) – که برای نخستین بار در سال ١٩٦٥ از سوی گوردون مور از بنیان گذاران شرکت اینتل بیان شد – تعداد ترانزیستورهای روی یک تراشه با مساحت ثابت، هر دو سال به طور تقریبی دو برابر می شود. به گزارش وب سایت mobile، سامسونگ نخستین شرکتی بود که در اکتبر سال ٢٠١٦، تولید انبوه تراشه های ١٠ نانومتری نسل اول (LPE١٠) را آغاز کرد و اسمارت فون های Galaxy S٨ و +S٨ نیز به همین تراشه ها مجهزند. از جمله چیپ ست هایی که تاکنون با پروسه LPE١٠ به تولید رسیده اند، می توان به اسنپ دراگون ٨٣٥ و Centriq ٢٤٠٠ (محصولات کوالکام) و

Exynos ٨٨٩٥ اشاره کرد. به منظور پاسخ گویی به تقاضای طیف وسیعی از مشتریان برای پروسه ١٠ نانومتری، سامسونگ به تازگی نصب تجهیزات تولید را در جدیدترین خط تولید خود به نام

S٣ واقع در شهر هواسئونگ کره آغاز کرده است. انتظار می رود این خط، تا سه ماهه چهارم سال جاری میلادی آماده تولید شود. رایان لی (Ryan Lee)

معاون بخش «Foundry Marketing» (بازاریابی نیمه رساناها) در شرکت سامسونگ، می گوید: «به پشتوانه تجربه موفقیت آمیزمان در تولید LPE١٠، برای حفظ یکه تازی خود در بازار نیمه رساناهای پیشرفته، تولید LPP١٠ را آغاز کرده ایم. LPP١٠ یکی از پروسه های کلیدی ما در زمینه کاربردهای موبایل، پردازش و شبکه – در سطح عملکرد بالا – بوده و سامسونگ همچنان به ارائه پیشرفته ترین فناوری پروسه منطقی ادامه خواهد داد». پس از پروسه LPP١٠، سامسونگ به نسل سوم فناوری ١٠ نانومتری – موسوم به LPU١٠ – روی خواهد آورد. سامسونگ این موضوع را هم زمان با اعلام راه اندازی نسل چهارم پروسه ١٤نانومتری (LPU١٤) بیان کرده بود. اما، با وجود تشابه اسمی، LPU١٠ (مانند LPC١٤) پروسه ای است در جهت بهینه سازی ریزساختار (die shrink) و کاهش هزینه ها، درحالی که LPU١٤ پروسه ای با عملکرد بالا به شمار می رود. اینکه آیا به موازات پروسه هفت نانومتری سامسونگ، نسل دیگری از پروسه ١٠ نانومتری پس از LPU١٠ ارائه خواهد شد یا خیر، هنوز مشخص نیست. بد نیست به این مورد اشاره شود که سامسونگ هنوز قصد دارد برای پروسه هفت نانومتری خود از لیتوگرافی به وسیله اشعه ماورای بنفش حد بالایی – یا در اصطلاح EUV – استفاده کند. این اقدام – در صورت تحقق – برای نخستین بار در صنعت رخ داده و پیشرفت چشمگیری محسوب می شود چراکه با این کار، سامسونگ و سایر سازندگان تراشه قادر خواهند بود تا تراشه های هفت نانومتری و کوچک تر از آن را راحت تر تولید کنند. از دهه ٩٠ تاکنون، فناوری لیتوگرافی EUV همواره مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته، اما سرانجام سازندگان چیپ ست به این نتیجه رسیده اند که این فناوری باید در چند سال آینده به کار گرفته شود....

image
image

پرینترها که زمانی استفاده از آنها تنها در اداره ها, دفاتر کاری و فروشگاه های خدمات چاپ و فتوکپی ممکن بود, حالا به خانه ها هم نفوذ پیدا کرده اند و کاربردهای مختلفی دارند

پرینترها که زمانی استفاده از آنها تنها در اداره‌ها، دفاتر کاری و فروشگاه‌های خدمات چاپ و فتوکپی ممکن بود، حالا به خانه‌ها هم نفوذ پیدا کرده‌اند و کاربردهای مختلفی دارند. با این اوصاف انتظار داریم این پرینترها تا چند سال به خوبی کار کرده و هزاران برگه را برای ما چاپ کنند، اما معمولا اینطور نیست. گاهی اوقات استفاده بیش از حد علت اصلی خرابی پرینترها است و گاهی موارد دیگری به خرابی پرینتر و در نهایت ایجاد دردسر برای ما منجر می‌شود. در اینجا می‌توانید با بعضی از مشکلات متداول در پرینتر‌ها و راه‌حل آنها آشنا شوید.

بسیاری از کاربران خانگی اغلب از پرینتر‌های جوهر افشان خود به میزان کافی استفاده نمی‌کنند و همین موضوع می‌تواند باعث مشکلاتی مثل خشک شدن جوهر و سپس مسدود شدن نازل‌های بسیار ریز جوهر‌افشان پرینتر شود. در ابتدا باید بدانید که معمولا بعد از گذشت مدت زمان دو هفته‌ کارتریج دستگاه پرینتر خراب خواهد شد.

۶-وقتی دستگاه نمی‌تواند برگه را پرینت بگیرد

در این زمان احتمالات متفاوتی مطرح است، پس بگذارید از ابتدا شروع کنیم. قبل از هر چیز ببینید که آیا چراغ Error روی دستگاه پرینتر روشن است یا خیر، بعد باید مطمئن شوید که کاغذ در محل خود قرار دارد، محفظه قرارگیری کارتریج خالی نباشد، کابل USB به دستگاهی که می‌خواهیم پرینت بگیریم متصل شده یا اینکه از طریق بی‌سیم ارتباط برقرار باشد. گاهی بهتر است در زمانی که پرینتر نمی‌تواند برگه را پرینت بدهد از سیم USB به جای اتصال بی‌سیم استفاده کنید. گاهی اوقات باید برای پرینتر‌های قدیمی حالت چاپ کننده پیش‌ فرض (default printer) را انتخاب کنید، به این منظور Control Panel ویندوز را باز کنید و به بخش Devices and Printers وارد شوید و سپس روی پرینتری که می‌خواهید از طریق آن پرینت انجام شود کلیک راست کنید و با انتخاب set as default آن را به حالت پیش‌ فرض چاپ ببرید. همچنین مطمئن شوید در برنامه‌ای که می‌خواهید برگه‌ای را پرینت بگیرید، دستگاه صحیح را انتخاب کرده باشید.

مایکروسافت بخش راهنمایی با نام printing troubleshooter دارد که به شما برای شناسایی مشکلات پرینتر کمک می‌کند. با کلیک روی دکمه Fix و دانلود و اجرای برنامه‌ می‌توانید از این راهنما استفاده کنید. همچنین می‌توانید با رفتن به بخش Control Panel، انتخاب Devices and Printers و کلیک راست روی آیکون پرینتر خود گزینه Troubleshoot را انتخاب کنید. البته ابزار رفع عیب مایکروسافت همیشه هم جواب نمی‌دهد، اما ارزش امتحان کردن را دارد. شرکت HP هم بخشی را با نام Print and Scan Doctor دارد که به خوبی در پیدا کردن مشکل اصلی پرینتر به شما کمک می‌کند و شرکت Canon هم تعداد زیادی ویدیو در سایت خود گردآوری کرده که با رفتن روی مدل پرینتر خود می‌توانید ویدئو‌های رفع عیب زیادی را از آن مدل خاص تماشا کنید.

۷-صفحه بد چاپ می‌شود

صفحات وب معمولا در هر اندازه‌ای هستند و سایز آنها به عرض و طول کاغذی که شما می‌خواهید پرینت شود، محدود نشده است. بعضی صفحات برای پرینت شدن طراحی نشده‌اند و همین موضوع زمینه ساز مشکلات زیادی است. سعی کنید همیشه قبل از پرینت با استفاده از ابزار Print Preview در مرورگر اینترنت اکسپلورر نمونه‌ای از آنچه را دریافت خواهید کرد مشاهده کنید و سپس اقدام به پرینت صفحه مورد نظر کنید. برای مثال ممکن است به علت انبوه آگهی‌ها و نظرات به پرینت شدن تمام آن صفحه نیازی نباشد، پس باید در این مواقع از گزینه‌های دیگر در نحوه پرینت گرفتن استفاده کنید (برای مثال ۲ در ۴). انتخاب حالت عریض یا landscape در صفحات وب پیشنهاد نمی‌شود چون این صفحات بسیار عریض خواهند شد. مرورگر اینترنت اکسپلورر در مواقعی که صفحه مورد نظر شما بزرگ‌تر از صفحه‌ای است که می‌خواهید روی آن پرینت شود گزینه‌ای به نام shrink-to-fit در اختیار شما قرار می‌دهد تا صفحه را متناسب کنید؛ البته بعضی از صفحات خاص مانند صفحه اطلاعات شخصی و کارنامه‌ها و... دارای دکمه‌ای مخصوص پرینت هستند که بهتر است همیشه از آن دکمه‌ها استفاده شود.

۸-پرینتر هشدار تعویض کارتریج را می‌دهد

دستگاه پرینتر شما قبل از تمام شدن تمام کارتریج، به شما هشدار می‌دهد. در ادارات شلوغ معمولا بیش از چند ساعت طول نمی‌کشد تا کارتریج خشک شود، اما برای کاربران خانگی که در مواقع ضروری و هر از گاهی از پرینتر استفاده می‌کنند معمولا زمان اتمام کارتریج طولانی‌تر و در حدود چند هفته خواهد بود. به محض اینکه این پیام هشدار ظاهر شد، کارتریج جدیدی تهیه کنید اما تا زمان کم‌رنگ‌ شدن یا متوقف شدن چاپ، کارتریج جدید را نصب نکنید.

۹-برگه دائم در پرینتر گیر می‌کند

زمانی که این اتفاق برای چند بار پشت سر هم رخ دهد، احتمالا تکه‌ای از کاغذ در جایی از پرینتر و احتمالا قسمتی که کاغذ را به داخل می‌کشد جا مانده است. این تکه کاغذ را با نگاه به قسمت‌های مختلف پرینتر و باز کردن زبانه‌ها از دستگاه پرینتر بیرون بکشید. به زیر پرینتر هم نگاه کنید چون ممکن است پنلی وجود داشته باشد تا از طریق آن کاغذ گیر افتاده را به بیرون بیاورید. پرینتر‌های قدیمی می‌توانند رطوبت را جذب کنند و هنگام دریافت یک یا چند برگه آنها را در درون خود گیر بیندازند. برگه‌ها را سعی کنید خشک نگه دارید و تا زمان نیاز به آنها، در بسته‌ای نگهداری کنید.

۱۰-هر بار موقع پرینت دادن برگه‌ای سفید پس داده می‌شود

به کنترل پنل ویندوز بروید، در بخش Devices and Printers روی پرینتر خود کلیک راست کنید. سپس گزینه Printing Preferences را انتخاب کنید، اگر نمی‌توانید هیچ گزینه‌ای برای فعال کردن/غیر فعال کردن جدا شدن صفحات با نام Separator Pages مشاهده کنید پس با کلیک راست روی پرینتر گزینه Properties را انتخاب کنید. برای مثال در پرینتر‌های HP شما با دو بار کلیک روی پرینتر و دو بار کلیک روی Customise می‌توانید به بخش تنظیمات پیشرفته Advanced بروید. در این بخش باید دکمه اختصاصی Separator Page را ببینید و در نهایت شروع به تنظیم آن کنید.

۱۱-کیفیت برگه پرینت شده پایین است

گاهی اوقات نازل جوهر در پرینتر‌های جوهر‌افشان مسدود می‌شود و پرینتر یا رنگ‌ها را اشتباه پخش می‌کند یا با کیفیت پایین برگه را پرینت می‌گیرد. با پاک کردن هد پرینتر به احتمال فراوان مشکل دستگاه شما حل خواهد شد. البته روش انجام این کار در پرینتر‌های مختلف متفاوت است و شاید حتی برای این موضوع گزینه‌ای در بخش کنترل پنل پرینتر موجود باشد یا اینکه نرم‌‌افزار پرینتر را از طریق کامپیوتر بتوان دستکاری کرد. برای مثال در پرینتر‌های جوهر‌افشان HP صفحه شروعی برای کاربران ویندوز ۸ وجود دارد که می‌توان با کلیک روی دکمه Maintenance (تعمیر و نگهداری) هد پرینتر را تمیز کرد یا آن را تراز کرد. البته می‌توانید هد پرینتر را تعویض کنید اما باید توجه داشته باشید که بعد از تعویض هد لازم است تا از کارتریج تازه‌ای استفاده کنید. کیفیت کاغذ روی کیفیت پرینت تاثیر دارد، اما در فتوکپی نوع کاغذ تفاوتی ندارد. شبیه به پرینتر‌های لیزری کاغذ با کیفیت مناسب بهترین نتیجه را می‌دهد.

۱۲-با تبلت نمی‌توانید برگه‌ای را چاپ کنید

برای اینکه از طریق تبلت آیپد، آیفون یا آیپاد تاچ سندی را پرینت بگیرید، علاوه بر اتصال صحیح بی‌سیم به پشتیبانی از ویژگی AirPrint هم نیاز دارید، البته لیست پرینتر‌هایی که به ویژگی AirPrint مجهز می‌شوند هر روز در حال افزایش است، اما هنوز مدل‌های بسیاری مخصوصا مدل‌های قدیمی وجود دارند که از این ویژگی پشتیبانی نمی‌کنند. اگر یک سیستم مک دارید و یک پرینتر به آن متصل است، شما می‌توانید با استفاده از HandyPrint این دستگاه را به پرینتری مجهز به ویژگی AirPrint تبدیل کنید. برنامه Printer Pro یک اپلیکیشن برای دستگاه‌های iOS است که صاحبان این دستگاه‌ها را قادر می‌سازد به وسیله بسیاری از پرینتر‌های بی‌سیم موجود و همچنین پرینتر با‌سیم متصل به مک یا پی‌سی، اسناد درون تبلت آیپد یا آیفون را پرینت بگیرند. بعضی از گوشی‌های سامسونگ، تبلت‌ها و پرینتر‌ها هم طراحی شده‌اند تا با یکدیگر کار کنند و پرینت گرفتن به وسیله آنها هم بسیار راحت شود. اگر دوست دارید از طریق گوشی یا تبلت اندرویدی خود به پرینتر‌های پی‌سی متصل شوید و سندی را پرینت بگیرید، می‌توانید از اپلیکیشن Google Cloud Print استفاده کنید. برای استفاده از این برنامه ابتدا باید این اپلیکیشن را از گوگل پلی دانلود کنید و بعد با استفاده از مرورگر گوگل کروم کامپیوتر شخصی به بخش menu > Settings > Advanced Settings بروید و روی Manage کلیک کنید. در نهایت می‌توانید با اتصال پرینتر به سیستم دسکتاپ و روشن کردن Provided، از طریق دستگاه اندرویدی پرینت بگیرید....

امروز299
دیروز561
این هفته3372
این ماه8498
کل120555

4
آنلاین

ما 96 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ایجاد موضوع جدید در تالارگفتمان