اخبار روز

ادعای فارین پالیسی درباره رویارویی احتمالی ایران و اسرائیل در عراق

image

ایلنا: فارین پالیسی در گزارشی به بررسی رویارویی احتمالی نظامی میان ایران و اسرائیل در خاک عراق پرداخت.

به گزارش ایلنا به نقل از فارین پالیسی، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل که فقط سه هفته با انتخابات فاصله دارد کماکان تمایلات جنگ‌طلبانه‌اش به قوت خود باقی است.

وی چندی قبل در پاسخ به این سؤال که آیا اسرائیل در صورت لزوم به اهداف ایران در عراق حمله خواهد کرد، اظهار داشت: ما در حال کار هستیم. در بسیاری از مناطق علیه کشورهایی که می‌خواهند ما را نابود کنند، عمل می‌کنیم. البته من به نیروهای امنیتی آزادی داده‌ام و به آنها دستور دادم که کار لازم را برای خنثی کردن برنامه‌های ایران انجام دهند.

اگرچه نتانیاهو صریحا مسئولیت حملات اخیر را بر عهده نگرفته است اما این اظهارات فرقی با پذیرفتن مسئولیت این حمله‌ها ندارد.

اسرائیل مدعی است تسلیحات پیشرفته‌ای را برای حمله به مواضع ایران به کار گرفته است. اما با توجه به تهدیدهایی که علیه منافع ایران در خاک سوریه وجود دارد، به نظر می‌رسد ایران به منظور پیشبرد پروژه موشکی دقیق خود، به دنبال مکان‌های مختلفی خواهد بود که به اسرائیل دورتر و مقابله با آنها برای رژیم صهیونیستی سخت باشد.

رویکرد اخیر باعث شده تا ایران بخش قابل توجهی از فعالیت‌های مربوط به موشکی خود را به لبنان و عراق  منتقل کند -جایی که معتقد است اسرائیل تمایل کمتری به حمله به آنجا را دارد- چراکه خواهان درگیری با حزب الله در لبنان و نیروهای عراقی نیست. از سوی دیگر این امکان وجود دارد که عراق مکان جدید مقابله ایران و اسرائیل باشد.

ایران برای این آزمایش‌ها از عراق استفاده می‌کند به چند دلیل:

اول، عراق از مرزهای اسرائیل دورتر است و اسرائیل قادر به مانور نظامی در این مکان نیست.

دوم، اسرائیل به راحتی می‌تواند به سوریه حمله کند اما این اتفاق در مورد عراق ممکن نیست و تجهیزات هوایی اسرائیل امکان ارسال موشک به عراق را ندارند.

سوم اینکه اوضاع عراق به مراتب پیچیده‌تر است با توجه به اینکه در خاک این کشور بازیگران و نیروهای نظامی محلی بی‌شماری وجود دارند که همراه ایران هستند و از حضور آمریکایی‌ها ناخرسندند، هرگونه حمله‌ای می‌تواند با واکنش بدی مواجه شود. و در صورت خطای محاسباتی باعث دردسر برای اسرائیل شود و می‌تواند موجب ایجاد تنش در روابط آمریکا و اسرائیل شود.

مطالب جدید

مطالب تصادفی

دانلود قالبقالب رایگانقالب وردپرسقالب جوملااسکریپتقالب htmlطراحی سایتسایت ایران