تغییرات قیمت ۱۲ گروه هزینه‌ای خانوار در مهرماه

اخبار اقتصادی روز
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایبنا، براساس گزارش مرکز آمار، شاخص کل قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای کشور در مهرماه سال جاری ۱۸۴.۹ درصد گزارش شده که در دوازده ماه منتهی به مهر ۹۸ نسبت به دوره مشابه سال قبل، ۴۲ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲۸.۳ درصد افزایش داشته است.

همچنین طبق گزارش تهیه شده شاخص قیمت کالاها در ۱۲ ردیف به تفکیک اعلام شده که بر این اساس، شاخص قیمتی خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها در مهرماه نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۳.۶ درصد و در دوازده ماه منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل ۶۰.۸ درصد رشد داشته است.

دخانیات نیز در دوازده ماه منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۸۰ درصد رشد داشته و در مقایسه با ماه مشابه سال قبل ۰.۷ درصد کاهش نشان می‌دهد. در بخش پوشاک و کفش نیز رشد قیمت کالاها را شاهد بودیم به گونه‌ای که در مقایسه مهرماه سال جاری با ماه مهرماه سال ۹۷، شاخص قیمت پوشاک و کفش رشد ۴۰ درصدی داشته و در دوازده ماه منتهی به مهر ۹۸ نسبت به دوره مشابه سال قبل نیز افزایش ۵۱.۵ درصدی داشته است.

بخش مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت‌ها نیز در دوازده ماه منتهی به مهر نسبت به دوره مشابه سال قبل، ۲۳.۸ درصد رشد داشته و در مقایسه مهرماه امسال با ماه مشابه سال قبل ۲۳.۵ درصد افزایش نشان می‌دهد. لازم به ذکر است گروه‌های عمده «خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها» و «ارتباطات» در مهر ماه سال جاری نسبت به شهریورماه کاهش قیمت داشته‌اند.

در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «نوشیدنی‌ها» (چای کیسه‌ای) و گروه «لبنیات و تخم مرغ» (خامه پاستوریزه) است. در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» گروه «آموزش» (شهریه مدارس و دانشگاه)، گروه «مسکن، آب، برق گاز و سایر سوخت‌ها» (اجاره بها) و گروه «بهداشت و درمان» (دارو و خدمات طبی سرپایی) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

همچنین گروه «سبزیجات» (سیب زمینی، هویج فرنگی و گوجه فرنگی)، گروه «میوه و خشکبار» (میوه‌های فصل)، گروه «گوشت قرمز، سفید و فرآورده آنها» (مرغ ماشینی، گوشت گوسفند و گوشت گاو) و گروه «ادویه و خوراکی‌های طبقه‌بندی نشده در جای دیگر» (رب گوجه فرنگی) نسبت به ماه قبل، کاهش قیمت داشته است. در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» گروه «ارتباطات» (تلفن همراه) نسبت به ماه قبل، کاهش قیمت داشته است.

image

ایمیل و نام خود را برای عضویت در خبرنامه ایمیلی سایت ایران , رسانه برخط فارسی زبان! وارد کنید . روزانه مهمترین خبرها و رویداد ها و مطالب سایت ایران برایتان ارسال میشود. این سرویس کاملا رایگان است !

ما 75 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ایجاد موضوع جدید در تالارگفتمان