Sidebar

Magazine menu

26
جمعه, فوریه
0 New Articles

امروزه پلاستیک ها و میکرو پلاستیک‌ها یکی از عوامل اصلی آلودگی دریاها و اقیانوس‌ها هستند. استفاده گسترده انواع پلاستیک‌ها در ماهیگیری، تغییر شکل ساختار جمعیتی و ‌مهاجرت به مناطق ساحلی می‌تواند به افزایش هجوم ضایعات پلاستیکی به دریاها و اقیانوس‌ها منجر ‌شود.

تولید و تقاضای ‌جهانی برای پلاستیک‌ها بیش از ۳۵۰ میلیون تُن بوده که از این مقدار بیش از ۶۰ درصد فقط در صنایع ‌بسته‌بندی مصرف می‌شوند. اقیانوس‌ها و دریاها پهنه‌های آبی ارزشمندی به لحاظ تامین مواد غذایی و همچنین مسائل آب و هوایی هستند، این پیکره های آبی تقریبا ۷۱ درصد سطح کره زمین که مساحتی حدود ۳۶۱ میلیون کیلومتر مربع است را پوشانده ‌شده اند و

تسنیم نوشت: رییس پایش سیاست‌های جمعیتی شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: طبق پیش بینی ما کرونا باعث کاهش فرزندآوری شده و تولدها از یک میلیون و ۱۹۶ هزار نفر در سال گذشته، امسال به حدود یک میلیون می‌رسد! در واقع نرخ رشد جمعیتی از یک درصد به حدود ۰.۷ درصد می‌رسد.

محمدجواد محمودی در رابطه با خطر کاهش بیشتر نرخ موالید به واسطه شیوع کرونا اظهار کرد: پیش‌بینی ما این است که شیوع کرونا در کاهش رشد جمعیت تاثیرگذار است و فرزندآوری را تقلیل می‌دهد؛ حتی ممکن است خانواده‌ها و به خصوص مادران از ترس شرایط کرونایی از فرزندآوری اجتناب کنند و از ترس اقدام به سقط جنین کنند؛ قبل از شیوع کرونا بحث کاهش شدید نرخ رشد جمع

فارس نوشت: مینی سریال شهید باکری به کارگردانی هادی حجازی‌فر ساخته می‌شود.

مجموعه تلویزیونی با موضوع زندگی شهید باکری در ۷ قسمت تولید خواهد شد.

تهیه کنندگی این سریال را ابوالفضل صفری بر عهده دارد و بناست هادی حجازی فر به عنوان اولین تجربه آن را کارگردانی کند.

این مجموعه در مرکز سیمافیلم ساخته خواهد شد و هادی حجازی فر علاوه بر کارگردانی سریال، ایفای نقش شهید باکری را هم برعهده خواهد داشت.

برای ساخت این سریال با خانواده شهید گرانقدر مهدی باکری نیز مذاکره شده است.

همزمان با سالرزو درگذشت دکتر علی شریعتی در همراهی با داریوش ارجمند و ایرج صغیری به عنوان کارگردان و بازیگر نمایش «ابوذر» که بر اساس یکی از کتاب‌های شریعتی تولید و اجرا شده در کنار جریان شکل‌گیری این نمایش به مرور گفته‌ها و ناگفته‌های این دو هنرمند درباره دکتر شریعتی و نمایش ابوذر می‌پردازیم.

علی شریعتی مزینانی، که اغلب او را با نام دکتر علی شریعتی می‌شناسیم متولد دوم آذرماه ۱۳۱۲، نویسنده، جامعه‌شناس، فعال فرهنگی و از پژوهشگران نامی حوزه مبانی دینی در تاریخ معاصر کشورمان است. وی از مبارزان و فعالان مذهبی، سیاسی و از نظریه‌پردازان انقلاب اسلامی ایران نیز شناخته می‌شود.

دکتر شریعتی نگرشی نوین به تا

ایرنا نوشت: سرپرست پروژه پلاسما درمانی کرونا در ایران اعلام کرد که پلاسما درمانی طول دوران بستری بیماران بدحال و شدید مبتلا به ویروس کرونا را کاهش داده و میزان مرگ و میر این بیماران را کمتر کرده است.

حسن ابوالقاسمی روز چهارشنبه درباره پلاسما درمانی برای بیماران مبتلا به ویروس کرونا بیان کرد: مطالعه پلاسما درمانی روی بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در ایران پایان یافته و نتایج آن به کمیته علمی کووید ۱۹ ارائه شده و بر اساس دو مطالعه، پلاسما در بیماران بد حال و شدید بی عارضه بود و اگر پلاسما درمانی در این بیماران هر چه زودتر آغاز شده بود، نتایج بهتری به همراه داشت.

وی ادامه داد: توصیه ما این است که پلاس

ایرنا نوشت: نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت گفت: با توجه به گسترش بیماری ناشی از ویروس کرونا در کشورهای مختلف و افزایش روزافزون بیماران آن در دنیا و نیز عربستان، مسئولان این کشور در صورت شرایط موجود نمی‌توانند حج ۹۹ را برگزار کنند.

حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب روز چهارشنبه افزود: با توجه به امضا تفاهمنامه مسئولان ایران و عربستان در آذر سال ۹۸ و انجام اقدامات اولیه درخصوص عقد قرارداد اسکان، تغذیه، حمل ونقل و غیره در عربستان و انجام امورات مربوط به اعزام در داخل کشور آمادگی لازم برای اعزام در صورت اعلام عربستان را داریم.وی با بیان اینکه اگر خداوند اراده کند و کره زمین را از این

image image

ایسنا نوشت: معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: شایعه محرومیت پرداخت وام ازدواج در سنین خاص صحت نداشته و پرداخت وام‌ها درحال انجام است.

محمدمهدی تندگویان در خصوص دستور رئیس جمهور مبنی بر شرط سنی دریافت وام ازدواج در صفحه توئیتر خود نوشت: «در مورد وام ازدواج و دستور ریاست محترم جمهور برای شرایط سنی دریافت کنندگان به تفصیل و کارشناسی با مدارک و آمار توضیح خواهیم داد و حتما دستورالعمل مشخصی با رعایت حقوق تمامی سنین مزدوجین در این خصوص اعلام می‌گردد».

وی در ادامه نوشته است: «شایعه محرومیت در سنین خاص صحت نداشته و امر پرداخت وام‌ها درحال انجام است».image

ایسنا نوشت: رضا صادقی هنرمند مطرح هرمزگانی موسیقی کشورمان گفت: بیان جمله "در خانه ماندن" بسیار ساده است اما شرایط ماندن مردم در خانه هم باید فراهم شود.

رضا صادقی در خصوص وضعیت قرمز کرونایی استان هرمزگان، افزود: متأسفانه وضعیت هرمزگان و به‌ویژه شهر بندرعباس در زمینه بیماری کرونا وضعیت خیلی حاد، ترسناک و عجیب‌وغریبی است.

وی با بیان اینکه وضعیت کرونا در استان هرمزگان جای نگرانی دارد، تصریح کرد: در این زمینه علاوه بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم، لازم است مسئولان هم با مردم همراه‌تر بوده و ماندن مردم در منازل را آسان‌تر کنند.  بیان جمله "در خانه ماندن" بسیار ساده است اما شرایط ماندن مردم در

تسنیم نوشت: رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران بزرگ گفت: تاکنون در روند جمع‌آوری مجدد معتادان متجاهر بیش از چهار هزار نفر از این افراد جمع‌آوری شده‌اند و تست کرونای ۳۸ نفر از آنها مثبت بوده که اقدامات درمانی برای آنها در حال انجام است.

سرهنگ عبدالوهاب حسنوند درباره تعداد معتادان متجاهری که تاکنون در تهران جمع‌آوری شده و مبتلا به کرونا بوده‌اند، اظهار کرد: تاکنون در روند جمع‌آوری مجدد معتادان متجاهر بیش از چهار هزار نفر از این افراد در تهران جمع‌آوری شده‌اند و تست کرونای 38 نفر از آنها مثبت بوده که اقدامات درمانی برای آنها در حال انجام است.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران بزرگ با بیان اینکه

گمانه‌زنی‌های زیادی برای ساخت فصل ۷ سریال پایتخت مطرح بود که بالاخره سیروس مقدم با توضیحاتش به این حواشی پایان داد.

باشگاه خبرنگاران: سیروس مقدم کارگردان سریال «پایتخت» خبر از تولید پایتخت ۷ برای نوروز ۱۴۰۰ داد و گفت: وقتی سفارش به ساختن ادامه پایتخت می‌شود یعنی مشکلات حل شده و تلویزیون از ما طرح پایتخت ۷ را خواسته است، ان‌شاءالله با رفع دلخوری‌ها این مجموعه نوروز ۱۴۰۰ پخش می‌شود.

وی افزود: عوامل «پایتخت» انتظار یک تشکر خشک و خالی داشتند و با درایت دوستان ماجرا در حال حل شدن است و تمامی این حواشی از بین می‌رود. تلویزیون خانه ماست و در هر خانواده‌ای دلخوری پیش می‌آید ولی دائمی نیست و بازهم سر یک

«جیمی کیمل» بار دیگر به عنوان مجری مراسم جوایز «امی» انتخاب شد.

به گزارش ایسنا و به نقل از ددلاین،‌ بر اساس اعلام شبکه تلویزیونی «ای‌بی‌سی» و آکادمی تلویزیون، «جیمی‌ کیمل» به عنوان مجری در هفتاد و دومین دوره مراسم جوایز «امی» حضور خواهد داشت.

هنوز اطلاعات دقیقی از نحوه برگزاری مراسم جوایز «امی» امسال که تاریخ برگزاری آن برای بیستم سپتامبر برنامه‌ریزی شده، اعلام نشده است.

این چهره تلویزیونی پیش از این اجرای چندین مراسم مهم از جمله جوایز «امی» در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶، دو دوره جایزه اسکار را بر عهده داشته و پنج‌بار نیز مجری مراسم جوایز موسیقی آمریکا بوده است.

پیش‌تر اعلام شده بود به دلیل مح

image image

معاون آموزش ابتدایی با بیان اینکه آموزش دانش‌آموزان دیگر به شرایط قبل باز نمی‌گردد از سناریوهای مختلف برای سال تحصیلی جدید خبر داد

رضوان حکیم‌زاده معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش ضمن اعلام سناریوهای بازگشایی مدارس در مهر ۹۹ گفت: به دنبال غنی سازی آموزش با استفاده از بستر فضای آموزش آنلاین و مدرسه تلویزیونی در کنار آموزش حضوری هستیم.وی با بیان اینکه سال تحصیلی که گذشت بسیار متفاوت بود گفت: امسال یکی از نقاط افتخار آمیز کارنامه نظام و تعلیم و تربیت رقم خورد زیرا علی‌رغم شرایط خاص و بحران ناشی از شیوع ویروس کرونا، نظام آموزشی سریع واکنش نشان داد و با وجود دشواری کار، عملکرد قابل قبولی دا

فارس نوشت: رئیس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور، از پرداخت بخش عمده‌ای از ۷ میلیون یورو بدهی به معلمان ایرانی اعزام به مدارس خارج از کشور، تا پایان شهریور امسال خبر داد.

غلامرضا کریمی رئیس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور در خصوص بدهی معلمان ایرانی اعزامی به مدارس ایرانی خارج از کشور، اظهار کرد: وقتی ارز گران شد، بودجه ما عملا به یک سوم کاهش پیدا کرد و برای اینکه بتوانیم این بودجه را مدیریت کنیم، تعداد معلمان اعزامی به شدت کاهش یافت.

وی با بیان اینکه در سال ۹۶ مجموع ۴۰۱ نیروی اعزامی به مدارس خارج از کشور داشتیم که این عدد به ۱۱۱ نفر در سال گذشته رسید، گفت: برای اینکه بتوانیم حق

سعید عقیقی در نوشتاری تحت عنوان «دست ِ تاریک ، دستِ تاریک» نقطه نظرش را درباره جدیدترین ساخته‌ی بهمن فرمان آرا «حکایت دریا» که اکران آنلاین شده است، در اختیار ایسنا گذاشت.

به گزارش ایسنا، این منتقد سینمایی نوشت:« اصالت نومیدی شاید کلید درک واپسین ساخته فرمان آرا باشد؛ فیلمی منطبق با حال و روز ِ طاهر ِ محبّی و شاید خیلی‌ها،که در آن دیگر نه می‌توان سنگی در آب انداخت و نه همراه کودکی فرشته وار، همسفر رستگاری شد.

فیلم ساز این بار دو دهه دیرتر، دو دهه پیرتر ، با ته مانده‌ی جام ِ طنّازی و پیاله‌ای لبالب از اندوه باز می‌گردد و با مرور خاطرات دوره‌ی دوّم فیلمسازی اش ، به بهترین نمونه های آن (خا

یک پخش‌کننده سینما با اشاره به اینکه ایجاد سامانه بلیت فروشی یکپارچه را باید به فال نیک گرفت، تاکید کرد:‌ در این راستا نباید نقش سازمان سینمایی در کم رنگ کردن تصدی‌گری خود و واگذاری امور به شورای صنفی و اهالی سینما را فراموش کرد که در غیر این صورت بازگشت به عقب منجر به ایجاد رانت و انحصار جدید در ابعاد وسیع‌تر خواهد شد.

امیرحسین حیدری، مدیرعامل «نمایش گستران» در یادداشتی که به بهانه راه‌اندازی سامانه بلیت‌فروشی جدید با نام «سمفا» به نگارش درآمده و در اختیار ایسنا قرار داده، نوشته است:

«۱) انحصار در اقتصاد به اختصاصی بودن مالکیت چیزی یا امتیاز کاری یا فروش کالایی به موسسه‌ای معین تعریف ش

در مستند «راوی جاده ابریشم» با حضور و گفتار بهروز رضوی، ایرج رضایی، غلامعلی افشاریه، مریم نشیبا، منوچهر والی‌زاده و شاهرخ نادری، زندگی هنری پرویز بهرام مرور می‌شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مستند «راوی جاده ابریشم» که مروری بر شخصیت، زندگی، آثار و احوالات زنده‌یاد پرویز بهرام، دوبلور و گوینده پیشکسوت رادیو است، امروز (٢٨خرداد) از شبکه نسیم پخش می‌شود.

این اثر که ساعت ١٩ روی آنتن می‌رود، پرتره‌ای ۴۵ دقیقه‌ای از زندگی پرویز بهرام، دوبلور و گوینده پیشکسوت رادیو است که در آن بر کارهای وی از جمله گویندگی در مجموعه مستند «جاده ابریشم» و گویندگی به جای شخصیت کارآگاه کاستر اشاره می‌شود.

در این مس

راضیه تجار با اشاره به تعهد نویسنده‌ها به جامعه و قلم‌شان، درباره نوشتن درباره مسائل «رومینا»ها می‌گوید: نویسنده هنگامی که می‌نویسد نباید فراموش کند آن‌چه ارائه می‌دهد و در دسترس مخاطبان قرار می‌گیرد می‌تواند شعله‌ای باشد که بسوزاند یا آبی بر آتش باشد.

این داستان‌نویس و مدرس داستان‌نویسی در گفت‌وگو با ایسنا، در پی اتفاقی که برای «رومینا، دختر ۱۴ساله تالشی» رخ داده است و کشته شدن او به دست پدرش، درباره پرداختن به مسائل نوجوانان و نقش ادبیات در جلوگیری از خشونت‌های خانگی اظهار کرد: نویسندگان در برابر جامعه و آن‌چه در جامعه می‌گذرد متعهدند. همچنین آن‌ها نسبت به قلم‌شان و آن‌چه ارائه می‌ک

مدیر عامل موسسه هنرمندان پیشکسوت با جمال شورجه، کارگردان و تهیه کننده پیشکسوت سینما، دیدار و روند درمان او را پیگیری کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی موسسه هنرمندان پیشکسوت، سید محمد طباطبایی در ادامه طرح «ساعت سعد؛ دیدار با پیشکسوتان هنر»  به همراه مدیران موسسه به دیدار جمال شورجه رفت. در این دیدار که در منزل این کارگردان پیشکسوت انجام شد سید احمد میرعلایی، تهیه کننده سینما نیز حضور داشت.

جمال شورجه در این دیدار ضمن اشاره به مشکلات پیش‌رو برای ساخت سریال موسی (ع) بار دیگر بر تلاش برای رفع موانع و آغاز به کار تولید این سریال تاکید کرد.

او همچنین با اشاره به توانمندی‌های سینمای ا

فیلم سینمایی «یلدا» ـ سومین ساخته داستانی مسعود بخشی ـ به بخش اصلی جشنواره فیلم اسپلت کرواسی راه یافت.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی پروژه، جشنواره مدیترانه‌ای اسپلت کرواسی که از ۱۲ تا ۲۱ تیرماه جاری در دومین شهر بزرگ کرواسی برگزار می‌شود، مهم‌ترین رویداد فرهنگی آدریاتیک به‌شمار می‌رود و هر سال گزیده برترین آثار سینمای اروپا و جهان را به نمایش درمی‌آورد.

امسال در بخش اصلی فیلم‌های بلند، ۱۰ فیلم انتخاب شده و «یلدا» محصول مشترک ایران، فرانسه، آلمان، سوییس، لوکزامبورگ و لبنان در کنار مادرسالار (ژور پالوویچ، کرواسی)، یک پسر (مهدی برساوی، تونس و فرانسه)، سول (کارلو سیرونی، ایتالیا و ل

علیرضا سیف‌الدینی از داوری در جایزه «مهرگان طلایی» کناره‌گیری کرد.

به گزارش ایسنا، دبیرخانه جایزه «مهرگان» با انتشار یادداشتی از علیرضا زرگر، مدیر جایزه «مهرگان»، اعلام کرد از آن‌جا که برابر با آیین‌نامه جایزه «مهرگان ادب»، امکان حضور هم‌زمان یک نویسنده به‌عنوان داور جایزه «مهرگان» و اثر او به‌عنوان کتاب نامزد دریافت جایزه - در هیچ‌یک از بخش‌های جایزه «مهرگان ادب» یا «مهرگان علم»- سابقه ندارد، رمان «کتاب خَم» نوشته علیرضا سیف‌الدینی اثر برگزیده دوره بیستم جایزه مهرگان ادب از بخش جایزه مهرگان طلایی کنار گذاشته می‌شود.  

در جایزه مهرگان طلایی یک رمان به عنوان برگزیده دو دهه جایزه مهرگان ا

مهر نوشت: کایرا نایتلی، بازیگر بریتانیایی، بار دیگر به سراغ تلویزیون رفت تا یک گام بزرگ دیگر در دوران ‌کاری‌اش بردارد.

به گزارش ورایتی، کایرا نایتلی، قراردادی امضا کرد تا در اقتباسی تلویزیونی از رمان «تایپیست دیگر» نوشته سوزان ریندل بازی کند. این اقتباس در قالب سریال برای هولو انجام می‌شود.

اینه چایکن، خالق «جهان ال» برای نوشتن فیلمنامه انتخاب شده و به عنوان تهیه‌کننده و خالق این سریال هم حضور خواهد داشت.

تلویزیون سرچلایت و تلویزیون فاکس قرن بیستم نیز تهیه‌کننده این سریال برای هولو خواهند بود.

این سریال با تمرکز بر شخصیت «رز» ساخته می‌شود که تایپیست اداره پلیس است که جلب دنیای همکار جدیدش اودیل (

لایحه تامین امنیت زنان برای کاهش خشونت‌ها و تامین امنیت زنان در خانواده و جامعه تدوین شد، فراز و نشیب‌ها زیادی داشت که مهم‌ترینش با ارسال این لایحه به دلیل دارا بودن موارد جزایی به قوه قضائیه، آغاز شد.

مستوره برادران نصیری: هنوز خبر قتل رومینا اشرفی از سوی پدرش داغ است که دو خبر مشابه از قتل‌های ناموسی در کرمان و آبادان شبکه‌های اجتماعی را پر کرده است( البته به تعبیری سه قتل، آتش‌سوزی خانه‌ای در محله سلیمان‌داراب رشت توسط برادر که منجر به سوختن و مرگ خواهرش شد، هنوز مبهم باقی مانده). یکی از قتل‌ها مشابه حادثه قتل رومینا به کشتن ریحانه، دختر بیست و چند ساله کرمانی توسط پدرش(در تاریخ ۲۶ خرداد) ب

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: باقرزاده کریمی گفت: افزایش نوعی جلبک در دریاچه نمک قم موجب شده تا رنگ این دریاچه سرخ شود.

مسعود باقرزاده کریمی مدیر دفتر اکوسیستم‌های تالابی سازمان حفاظت محیط زیست درباره سرخ شدن دریاچه نمک قم اظهار کرد: بر اساس مشاهدات میدانی هم اکنون رنگ دریاچه نمک به صورت قرمز یا سرخ در آمده که این سرخی دریاچه یک پدیده نادر است.

وی افزود: سرخ شدن دریاچه نمک و یا دریاچه‌های دیگری مانند مهارلو یک پدیده طبیعی است که هر سال اتفاق می‌افتد.

باقرزاده کریمی گفت: افزایش نوعی جلبک در این دریاچه‌ها منجر به سرخ شدن این مکان‌ها می‌شود.

وی ادامه داد: دریاچه نمک هم به دلیل اینکه آب شوری دارد هر چن

به گفته‌ی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران، کلیه‌ امتحانات پایان‌ ترم واحدهای استان تهران به صورت غیرحضوری برگزار می‌شود.

روز گذشته خبری مبنی بر لغو امتحانات حضوری دانشگاه آزاد در تهران و برگزاری امتحانات به صورت مجازی در صفحه‌ اینستاگرام واحد تهران مرکز منتشر شد و ساعاتی بعد این خبر در برخی از رسانه‌ها نیز اعلام شد. این در حالی بود که مسئولان دانشگاه آزاد تهران مرکز روز گذشته در تماس‌های مکرر ایسنا این خبر را تایید نکردند.

در تماس روز گذشته‌ خبرنگار ایسنا با دکتر محمودرضا آقامیری، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران و واحد تهران مرکز، وی گفت: لغو امتحانات حضوری به نظر ستاد مقابله با کرونا

امروز295
دیروز561
این هفته3368
این ماه8494
کل120551

4
آنلاین

ما 128 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ایجاد موضوع جدید در تالارگفتمان