گزارش‌ها نشان می‌دهد، سوئدی‌ها 57.19 درصد از درآمد خود را بابت مالیات پرداخت می‌کنند. به‌طور کلی کشورهای شمال اروپا بیشترین میزان مالیات بر درآمد را می‌پردازند.

image

گزارش‌ها نشان می‌دهد، درحالی‌که متوسط میزان مالیات بر درآمد در کشورهای عضور OECD (سازمان همکاری و توسعه اقتصادی)، ۴۱٫۶۵ درصد است، سوئدی‌ها ۵۷٫۱۹ درصد از درآمد خود را بابت مالیات پرداخت می‌کنند.

به گزارش ایران جیب از تجارت‌نیوز، به‌طور کلی کشورهای شمال اروپا بیشترین میزان مالیات بر درآمد را می‌پردازند و سوئد در صدر این فهرست ایستاده است.

به‌عنوان مثال، نرخ مالیات بر درآمد در کشورهای دانمارک، فنلاند و ایسلند به‌ترتیب ۵۵٫۸۹ درصد، ۵۳٫۷۵ درصد و ۴۶٫۲۴ درصد است.

بر اساس این مدل، شهروندان ثروتمند در این کشورها با پرداخت مالیات بیشتر، زندگی بهتری را برای افراد کم‌درآمد فراهم می‌آورند. کشورهای دیگر همچون اتریش، هلند و بلژیک هم از همین الگو پیروی می‌کنند.

برعکس در برخی کشورها مالیات بر درآمد یا پرداخت نمی‌شود یا بسیار اندک است. کشورهای با ذخایر نفتی فراوان از جمله عربستان سعودی، قطر و کویت با درآمدهای قابل توجهی نفتی زندگی اتباع را تامین می‌کنند.

ساکنان جزیره‌های آنگویلا، انتیگوآ و باربودا، همچنین جزایر کیمن و باهاما مالیات بر درآمد پرداخت نمی‌کنند و به همین دلیل از آنها  تحت عنوان پناهگاه‌های امن مالیاتی یاد می‌شود.

جدول زیر نرخ مالیات بر درآمد را در برخی کشورهای جهان نشان می‌دهد:

کشور نرخ مالیات بر درآمد 
سوئد۵۷٫۱۹ درصد
ژاپن۵۵٫۹۵ درصد
اتریش۵۵ درصد
هلند۵۱٫۷۵ درصد
بلژیک۵۰ درصد
ایرلند۴۸ درصد
استرالیا۴۵ درصد
چین۴۵ درصد
فرانسه۴۵ درصد
آلمان۴۵ درصد

مالیات بر درآمد در ایران چقدر است؟

بر اساس بخشنامه سازمان امور مالیاتی در سال ۹۸، افرادی که ماهانه کمتر از دو میلیون و ۷۵۰ هزار تومان دستمزد دریافت می‌کنند، از پرداخت مالیات بر درآمد معاف هستند.

برای دستمزدهای دو میلیون و ۷۵۰ هزار تومان تا چهار میلیون و ۲۵۰ هزار تومان، مالیات ۱۰ درصدی و برای دستمزدهای چهار میلیون و ۱۲۵ هزار تومان تا شش میلیون و ۸۷۵ هزار تومان مالیات ۱۵ درصدی وضع شده است.

همچنین مالیات حقوق ماهانه شش میلیون و ۷۸۵ هزار تومان تا ۱۱ میلیون تومان، ۲۰ درصد و مالیات حقوق ۱۱ میلیون ومان تا ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان ۲۵ درصد است.

افرادی که ماهانه بیش از ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان درآمد دارند، ۳۵ درصد از درآمدشان را بابت مالیات پرداخت می‌کنند.