اخبار روز

تداوم ثبت شرکت برای مدیران کارتن‌خواب!

به‌عنوان مثال اعمال محدوديت 2000 يورويي براي خريد ارز صرافي‌ها، دلالان ارز را طي روزهاي گذشته به اجاره کارت‌هاي ملي کشانده است، اين افراد با پرداخت 250 هزار تا 300 هزار تومان به شهروندان از سهميه آنها براي خريد ارز استفاده مي‌کنند. رصد تراکنش‌هاي بانکي و ايجاد سقف تراکنش براي تعادل‌بخشي به بازارهاي ارز و سکه از ديگر سياست‌هايي بود که طي دو سال اخير به اجرا درآمد؛ در اين زمينه هم سودجويان با اجاره کارت‌هاي بانکي به بانک مرکزي پاتک زدند. کارت‌هاي بازرگاني نيز به ابزاري در دست قاچاقچيان تبديل شده که با اجاره اين کارت‌ها اولا به قاچاق خود رسميت مي‌بخشند، در ثاني هيچ نام و نشاني از خود باقي نمي‌گذارند.

همين سال 96 بود که با راه‌اندازي سامانه جامع گمرکي متوجه واردات صدها خودرو لوکس توسط دو زن ساکن روستا شدند که بضاعت مالي آنها کمتر از 10 ميليون تومان بود، اما برآورد ماليات بر کارت بازرگاني آنها به چندين ميليارد تومان مي‌رسيد. در جريان رسيدگي به پرونده متهمان بانک سرمايه نيز شکل جديدي از سوءاستفاده‌ها نمايان شد. بدين ترتيب که مسئولان سابق بانک سرمايه، افراد معتاد و کارتن‌خواب را از شهرستان‌ها به تهران مي‌آوردند، آنها را به‌عنوان مدير شرکت‌هاي بي‌شناسنامه تعيين کرده و تسهيلات ميلياردي به اين افراد مي‌دادند تا خود از مزاياي آن بهره‌مند شوند.

به‌رغم افشاي اين مفاسد، همچنان اين سياهچاله‌ها براي فرار از ماليات و مهم‌تر از آن، انجام تخلفات درپوشي ندارند. به گفته مدير کل دفتر حقوقي و قراردادهاي مالياتي سازمان امور مالياتي طي سال‌هاي اخير، اشخاصي فرصت‌طلب با ثبت شرکت صوري به نام افراد فاقد صلاحيت و اهليت، اقدام به اعمال مجرمانه از قبيل فرار مالياتي، پولشويي، قاچاق کالا و يا اخذ تسهيلات بانکي به صورت غيرمجاز کرده‌اند که با توجه به اصلاحيه قانون ماليات‌هاي مستقيم مصوب 31 تيرماه 1394 اين اشخاص تحت تعقيب قضايي و اعمال مجازات کيفري قرار مي‌گيرند. حسين تاجمير رياحي افزود: با ثبت اين‌گونه شرکت‌ها و سوء‌استفاده از عدم اطلاع و آگاهي افراد فاقد شرايط و بي‌بضاعت مانند کارتن‌خواب‌ها، دست‌فروشان و غيره، معاملات کلاني به نام آنها انجام و فرار مالياتي در سطح گسترده‌اي شکل مي‌گيرد.

imageimageimage

منبع

مطالب جدید

مطالب تصادفی

دانلود قالبقالب رایگانقالب وردپرسقالب جوملااسکریپتقالب htmlطراحی سایتسایت ایران