Sidebar

Magazine menu

11
سه شنبه, می
0 New Articles

طرح مجدد مذاکره با ایران از سوی دشمن نشان‌ دهنده‌ی بی‌اثر بودن تحریم‌هاست

اخبار کوتاه و داغ روز
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، وزیر کشور در مراسم تکریم و معارفه استاندار گیلان، با بیان اینکه در طول تاریخ تشنگان راه اخلاق و معرفت از سرچشمه آموزه های علوی و حسینی سیراب شده اند، اظهار کرد: موضوع عاشورا موضوع جاودانگی و ابدیت است و با توجه به گذشت بیش از 1300 سال از آن واقعه هر روز جلوه های آن افزون تر و شعله های آن فروزان تر و گرمای آن حیات بخش تر می شود و راه رهروان مسیر حق و حقیقت را روشنایی می بخشد.

وی عاشورا را منشور معرفتی، اعتقادی، اخلاقی، عرفانی، سیاسی، عشق و عقلانیت دانست و افزود: ملت ایران پرورش یافته فضایی مبتنی بر آموزه های حسینی هستند و سال به سال شاهد رشد و توسعه تعالیم الهی هستیم، زیرا فطرت انسان به دنبال حقیقت جویی و کمال است و ائمه اطهار (ع) مظهر حقیقت و کمال هستند.

وزیر کشور، جمهوری اسلامی ایران را امتداد نبوت و امامت و ولایت دانست و تصریح کرد: انقلاب اسلامی تجلی عاشوراست و امروز در شرایط کنونی دنیا تنها نظام مقدس جمهوری اسلامی است که ندای حق طلبی و استقلال و مقاومت و استقامت در مقابل زورگویان را سر داده و هزینه‌های بسیاری پرداخت کرده است.

رحمانی فضلی با بیان اینکه بعد از گذشت چهل سال از تاسیس جمهوری اسلامی ایران شاهد بسط و گسترش آوازه انقلاب و دستاوردهای نظام نه تنها در دنیای اسلام بلکه در منطقه و جهان هستیم، گفت: تحولات منطقه ای و فرامنطقه ای همه نتیجه مقاومت و استقامت و پیروزی از مکتب عاشوراست. امروز گفتار و کردار دشمنان می تواند مبنای ارزیابی عملکرد جمهوری اسلامی قرار گیرد، زیرا در چهار دهه گذشته از هیچ توطئه ای در مقابل نظام اسلامی دریغ نکردند و انواع جنگ و کودتا و تحریم و انزوا و هجمه روانی را به راه انداختند. اکنون نیز تمام هم و غمشان این است که نظام را در فشار و سختی قرار دهند و موجب فروپاشی آن از درون شوند.

وی موقعیت شناسی مردم در سال 98 را باعث عبور دشمن از استراتژی فروپاشی دانست و اضافه کرد: اکنون دشمن اصلاح رفتار مردم را دنبال می کند لذا سال 97 ادعا می کردند که انقلاب اسلامی جشن چهل سالگی خودش را نخواهد دید و این ادعا ناشی از تحلیل های غلط منافقین و سلطنت طلبان و رژیم صهیونیستی بود. در واقع دشمن بعد از حوادث دی ماه سال 96 خیال کرد می تواند نارضایتی های اجتماعی را افزایش دهد و با ساماندهی شورش های عمومی آن را تبدیل به تنش اجتماعی و در نهایت نظام را ساقط کند.

وزیر کشور گفت: عدم شناخت دشمنان از شرایط اجتماعی و اعتقادی مردم ایران و درک نادرست جایگاه نظام اسلامی و ولایت آنها را به تحلیل‌های غلط و ناکافی واداشته است؛ لذا توانستیم سال 97 را با وجود فشارهای شدید سیاسی و اجتماعی و اقتصادی در نهایت وحدت و انسجام پشت سر بگذاریم و با افزایش صادرات و کاهش واردات تحریم ها را به ثبات اجتماعی و اقتصادی تبدیل کنیم.

وی طرح مجدد مذاکره با ایران از سوی دشمنان را نشان دهنده بی اثر بودن تحریم ها دانست و یادآور شد: ایران محور صلح و ثبات و تاثیرگذاری در منطقه است و لذا آمادگی داریم بر اساس روش های قانونی و منطقی و تامین کننده منافع ملی برای احقاق حقوق مردم اقدام کنیم؛ البته امید نداریم دشمنان به راحتی حقوق ما را بدهند و یا به دنبال ایجاد شرایط مناسب برای رسیدن ما به حقوق حقه خودمان باشند. بی تردید چیزی جز توکل بر خداوند و تبعیت از ولایت و حمایت از دولت بر محور قدرت مردم هیچ راه منطقی وجود ندارد، اما روش‌های قانونی و منطقی رفع مشکلات را بررسی و پیگیری می‌کنیم.

رحمانی فضلی برجام را نوعی اتمام حجت برای دنیا دانست و عنوان کرد: کلیه اقدامات دولت براساس مقاومت و استقامت و فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر تحقق اقتصاد مقاومتی صورت می گیرد لذا در مذاکرات برجام دنیا شاهد بود که ایران وفادار به اصول است، اما آمریکا بر خلاف موازین بین المللی عمل کرد و همه تعهدات خودش را زیر پا گذاشت و امروز هیچ کشوری ایران را متهم نمی کند و آمریکا دیگر نمی تواند به یک اجماع علیه ایران برسد و لذا با قدرتی که نسبت به تحریم ها نشان دادیم، مسیر دیپلماسی را دنبال می کنیم.

وی با بیان اینکه پیش از این باید به استقلال اقتصادی می رسیدیم، به عقب ماندگی تاریخی کشور در حوزه اقتصاد اشاره کرد و یادآور شد: انقلاب صنعتی اروپا و اتخاد رویکرد استعماری و استثماری غرب موجب انباشت ثروت های منطق مختلف دنیا در کشورهای صنعتی شد و برای آنان ارزش افزوده ایجاد کرد، اما ایران از حرکت علمی و صنعتی دنیا غافل شد و نتوانستیم در تحولات اقتصادی نقش آفرینی کنیم، زیرا ساختارهای سیاسی و اجتماعی غلط ایران و فشارهای بین المللی و نوع تعامل با غرب و وابستگی به نفت اجازه نمی داد توسعه و شکوفایی داشته باشیم. قبل از پیروزی انقلاب مفهوم دولت به معنای واقعی کلمه در کشور وجود نداشت و حاکمیت از مشروعیت و مقبولیت مبتنی بر مشارکت مردم برخوردار نبود و مردم تنها سرباز و مالیات پرداخت می کردند، اما بهمن 57 مبدا تحولات دولت و ملت است و اکنون چهل سال از آن می گذرد.

وزیر کشور نقطه ضعف ایران در حوزه قدرت را مسئله اقتصادی دانست و افزود: دشمنان هرگز در عرصه های علمی و فلسفی و تکنولوژی و اعتقادی و سیاسی با ما وارد جنگ نمی شوند، حتی در عرصه نظامی نیز به اندازه ای پیشرفت کردیم که نه تنها از ایران، بلکه از حریم امنیتی منطقه دفاع جانانه می کنیم و بدون حضور ایران هیچکونه تعادل سازی منطقه ای ایجاد نخواهد شد. جریان سازی های تکفیری همچون داعش و وهابیت و القائده که از متن اسلام علیه مسلمانان شکل گرفت نیز تلاش دشمن برای مقابله با ایران بود که منادی اسلام ناب مبتنی بر صلح و دوستی و پیشرفت و توسعه و در تضاد با اسلام جنگ طلب و سفاک است.

وی اقتصاد مقاومتی را نسخه تجویزی رهبر انقلاب و مورد تاکید دولت و همه کارشناسان دانست و تصریح کرد: براساس سیاست های اقتصاد مقاومتی باید به سمتی برویم که بتوانیم بدون نفت زندگی کنیم. اگر خام فروشی نفت را کنار می گذاشتیم و با تقویت پالایشگاه ها و صنایع پتروشیمی ارزش افزوده ایجاد می کردیم، امروز دیگر تحریم نفتی موضوعیت نداشت.

رحمانی فضلی مصاف امروز را مصاف اقتصادی دانست و متذکر شد: گیلان یک ظرفیت طبیعی بالا و یک ظرفیت بالای انسانی دارد که می تواند فضای توسعه استان را ارتقا ببخشد. البته مناطق جغرافیایی ایران فقر مولفه های توسعه را ندارد و هر استانی به نوعی از ظرفیت های گوناگون برخوردار است لذا هر استان می تواند یک کانون مستقل توسعه و هسته اصلی مقاومت اقتصادی باشد و در این میان گیلان وضعیت خوبی دارد و می بایست معین حداقل دو استان باشد.

وزیر کشور وحدت و انسجام را عامل توفیق انقلاب اسلامی دانست و گفت: علیرغم وجود اقلیت ها و نژادها و زبان ها و مذاهب گوناگون مبتلا به اختلاف و انشقاق نیستیم که نشان دهنده عنصر قوی اسلامیت و ایرانیت و ولایت است لذا همه امید دشمنان این است که تنش های داخلی را افزایش دهند و براساس نارضایتی های موجود یک حرکت عمومی ضد حاکمیت ایجاد کنند.

تصویب لایحه خرید تضمینی برق تولید شده از پسماند

وی وزارت کشور را مسئول امنیت داخلی دانست و افزود: در پنج ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته شاهد کاهش 38 درصدی اعتراضات و تجمعات در کشور بودیم، زیرا مردم به واسطه تحلیل درست از شرایط و دشمن شناسی و تبعیت از رهبری عمل می کنند، اما این مهم به معنی افزایش رضایتمندی مردم نیست و کارگزاران باید با ارتقای کارآمدی و تلاش مضاعف برای رفع مشکلات داشته باشند.

رحمانی فضلی انتخابات اسفندماه امسال را یکی از مقاطع حساس سیاسی پیش رو دانست و اظهار کرد: انتخابات مانور عظیم قدرت ملی است و دشمنان را ناامید می کند لذا تلاش می کنیم انتخابات را با یک مشارکت حداکثری و در یک فضای امن و آرام و سالم و قانونی برگزار کنیم تا منجر به پیوند بیش از پیش مردم و حاکمیت شود.

وی با تاکید بر لزوم انتخاب استانداران و فرمانداران از بدنه وزارت کشور، ادامه داد: در گذشته 80 درصد استانداران و معاونین استانداران و فرمانداران خارج از بدنه وزارت کشور بودند، اما ظرفیت سازی های مناسب از نظر کادر مدیریتی وزارت کشور صورت گرفته و در حال حاضر 82 درصد استانداران و فرمانداران از داخل وزارت کشور هستند. وزارت کشور یک نهاد بین بخشی و هماهنگ کننده است و لذا کادر مدیریتی ما باید با مجموعه ای از قوانین و مقررات و ادبیات دستگاه ها آشنایی داشته باشند.

وزیر کشور با اشاره به تصویب لایحه خرید تضمینی برق تولید شده از پسماند، خاطرنشان کرد: مسئله پسماند جزو وظایف وزارت کشور نیست، اما می توانیم از طریق سازمان همیاری شهرداری ها اقدام کنیم. دولت قیمت تمام شده برق تولیدی از زباله را افزایش داده و هم اکنون یک هزار میلیارد تومان از محل عوارض زیست محیطی به پسماند استان های شمالی به ویژه گیلان و مازندران تخصیص یافته است.

امروز24
دیروز99
این هفته329
این ماه1030
کل130446

2
آنلاین

ما 156 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ایجاد موضوع جدید در تالارگفتمان