Sidebar

Magazine menu

15
شنبه, می
0 New Articles

فیلم| «تصفیر نفت»، راه مقابله با تحریم

اخبار کوتاه و داغ روز
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- اخبار اقتصادی -

احسان خاندوزی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، با بیان اینکه، وابستگی بودجه به درآمدهای ناشی از نفت و گاز معضلی است که بسیاری از کشورهای صادرکننده مواد خام، ممکن است به آن دچار شوند، تاکید کرد: البته این معضل تنها مختص صادرکنندگان نیست و واردکنندگان نفت و انرژی در سال 1352 و در زمانی که کشورهای صادرکننده تصمیم به عدم صادرات نفت به کشورهای غربی گرفتند دچار شوک اول نفتی و به تبع رکود، بیکاری و افزایش قیمتها در اقتصاد شدند. بعد از این تنش بود که تصمیم به کاهش وابستگی به نفت به ویژه نفت خاورمیانه اتخاذ شد.

این کارشناس اقتصادی، با اشاره به تحریمهای اقتصادی کشور و استفاده از ابزار فروش نفت، گفت: از سال 90 با اعمال تحریمهای اقتصادی، کاهش درامدهای نفتی از محل کاهش صادرات نفت منجر به شکل گیری اولین رکورد  تورمی دهه 90 در ایران شد.

وی افزود، اگر در همان اوایل دهه 90،  این تهدید و این اسلحه از دست رقیب خارج شده بود فرصتی ایجاد می‌شد که در برابر تحریم نفت یک مصونیت برای اقتصاد کشور ایجاد می‌شد. البته باید تاکید کرد این وابستگی بیشتر در محل در بودجه دولت  است.

به گفته خاندوزی، به یاد داشته باشیم سهم نفت در تولید ناخالص داخلی ایران حداکثر 10 درصد اما نیمی از بودجه دولت و 70 درصد درامدهای ارزی به درآمدهای نفتی وابسته است.

وی با بیان اینکه، در جایی که 50 تا70 درصد وابستگی وجود دارد مخاطره و محدودیت برای کشور ایجاد می‌شود، گفت:  در این خصوص برنامه تصفیر یا صفر کردن  نفت در بودجه به کمک کشور می‌اید و دشمنان نمی‌توانند از این ابزار برای وارد کردن فشار به اقتصاد کشور استفاده کنند.

وی با اشاره به قطع کردن بند ناف بودجه از نفت،گفت: در حالی که تلاشها برای افزایش تولید و صادرات نفت باید انجام شود بایستی هزینه‌های جاری و عمرانی کشور  با درامدهای مالیاتی و درامدهای غیر نفتی اداره شود.

image

تنظیم بودجه 99 با نگاه 2ساله/ نوبخت: مجلس با نظر سازمان برنامه و بودجه موافق است

70 هزار میلیارد تومان از بودجه 98 تخصیص داده نمی‌شود

انتهای پیام/

امروز17
دیروز112
این هفته759
این ماه1460
کل130876

1
آنلاین

ما 144 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ایجاد موضوع جدید در تالارگفتمان