Sidebar

Magazine menu

15
شنبه, می
0 New Articles

واکنش جهاد کشاورزی به اختلاط خاک با گندم؛ تخلفات موردی و جزئی است ولی 700 هزار تن کذب است

اخبار کوتاه و داغ روز
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزرای تسنیم سید علی محققی رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت جهادکشاورزی در واکنش به خبر خبرگزاری تسنیم با عنوان « اختلاط 700 هزار تن سنگ و خاک با گندم نانوایی‌ها/حیف و میل سالانه 1200 میلیارد تومان از بودجه دولت » نامه ای به شرح زیر در اختیار این خبرگزاری قرار داد. متن این  نامه به شرح زیر است.

رانت 1200 میلیارد تومانی گندم های مخلوط با خاک و شن به جیب دلالان می رود نه کشاورز

روایت یک خیانت/ خاک‌وشن مخلوط با گندم را در این فیلم ببینید

اختصاصی| اختلاط 700هزار تن سنگ و خاک با گندم نانوایی‌ها/حیف‌ومیل سالانه 1200میلیارد تومان از بودجه دولت

با سلام

 احتراماً؛  ضمن سپاس به خاطر توجه آن  رسانه محترم به مسائل بخش کشاورزی، با عنایت به خبر منتشر شده در خبرگزاری تسنیم  مورخ 24/06/98 کد خبر 2096037 باعنوان " اختلاط 700 هزار تن سنگ و خاک با گندم نانوایی ها/حیف و میل سالانه 1200 میلیارد تومان از بودجه دولت" به نقل از رئیس کانون صنایع غذایی ایران،  خواهشمند است دستور فرمایید توضیحات مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت جهادکشاورزی که بر پایه توضیحات پژوهشکده غلات و اظهارات مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران تهیه شده، در آن خبرگزاری برای روشنگری افکار عمومی منتشر شود: 

قیمت تضمینی خرید گندم داخلی بر پایه افت های مفید (شکستگی گندم) و غیرمفید (علف هرز و سنگ‌ریزه) همه ساله توسط دولت با در نظرگیری یک جدول ماتریسی تعیین می‌شود. در سال جاری حدود 7.7 میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری و در قالب یک میلیون و 300 هزار نمونه تحویل شرکت بازرگانی دولتی، بخش خصوصی و کارخانجات آرد شده است و از تمامی این محموله‌ها نمونه‌برداری شده و در آزمایشگاه‌های دارای صلاحیت میزان افت آن‌ها بررسی شده است.

 بر اساس ارزیابی‌های انجام شده توسط پژوهشکده غلات در قالب جدول پاکی، متوسطه افت مفیدگندم‌های خریداری شده 1.03 درصد و افت غیر مفید 1.09 درصد بوده است. از این میزان گندم حدود یک میلیون و 700 هزار تن گندم توسط 173 کارخانه آردسازی کشور که بهترین ارزیاب های کیفی را در اختیار دارند خریداری شده است که طبق اطلاعات سامانه، کارخانجات خرید خود را با میانگین افت مفید 81 صدم و افت غیر مفید 83 صدم درصد انجام داده اند .

با عنایت به اعلام مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی مبنی بر این که رویه سنجش افت گندم در کشور قدمت 30 ساله دارد و امسال نیز مانند همه سالهای گذشته از ابزار سنجش (الک) مشابه استفاده شده است، طرح ادعای ورود گندم با متوسط افت غیرمفید 8 تا 10 درصد یعنی 700 هزار تن شن و خاک و ضایعات به کارخانجات و وجود ناخالصی نامتعارف در گندم خریداری شده و اختلاط آن با خاک، ادعایی کاملا کذب بوده، صحت نداشته و قویا تکذیب می شود.

هرچند بروز برخی تخلفات موردی و جزیی از سوی دلالان در موارد انگشت‌شماری از محموله‌ها رو انکار نمی کنیم اما باید تاکید شود این موارد در مقایسه با حجم 7.7  میلیون تن گندم خریداری شده بسیار جزیی است و عمده اینگونه تخلفات در همان بدو تحویل محموله به عوامل خرید و سیلوها شناسایی و برخورد شده است. بنابراین به نظر می‌رسد طرح ادعای 700 هزار تن ناخالصی در گندم خریداری شده یا ناشی از ناآگاهی افراد است و یا اینکه برخی به دلیل درگیری منافعشان با این موضوع، این موارد را مطرح می‌کنند.

بر این اساس طرح این گونه شائبه‌های کذب که امنیت روانی و غذایی جامعه را تهدید می‌کند، تاسف بار بوده و جای سوال بسیار دارد. علاوه بر این خدمت مردم شریف کشورمان اعلام می‌کنیم که در کنار نظارت‌های موجود در پروسه خرید گندم، آرد گندم مورد استفاده نانوایان دارای استاندارد اجباری و نظارت‌های مستمر دیگر نیز است و هیچ‌گونه مخاطره در بهداشت و سلامت آرد گندم برای مصرف‌کنندگان وجود ندارد و سازمان غذا و دارو و سازمان ملی استاندارد نیز به صورت مستمر بر تولید آرد نظارت می نمایند‌.

  انتهای پیام/

امروز18
دیروز112
این هفته760
این ماه1461
کل130877

1
آنلاین

ما 169 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ایجاد موضوع جدید در تالارگفتمان