Sidebar

Magazine menu

12
چهارشنبه, می
0 New Articles

لزوم ارائه خدمات عمومی ارتباطات برای همه اقشار/ فهم وزارت ارتباطات از USO غلط است

اخبار کوتاه و داغ روز
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران پویا، خدمات USO (طرح خدمات عمومی اجباری ارتباطات)، الزامی است که از سوی اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU) و اتحادیه جهانی پست (UPU) به‌عهده دولت‌ها گذاشته شده تا امکان استفاده از سرویس‌های پایه مخابراتی، فناوری اطلاعات و خدمات پستی برای تمامی مردم جامعه فراهم شود.

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در قالب نظامنامه USO و در راستای بهبود شاخص‌های زندگی روستائیان و مردم مناطق کمتر توسعه‌یافته، ملزم است امکان استفاده از خدمات مخابراتی، پستی و فناوری اطلاعات را در این مناطق فراهم کند، در واقع این الزام باعث می‌شود تا دسترسی به خدمات مبتنی بر ارتباطات و فناوری اطلاعات برای تمامی مناطق کشور به‌ویژه روستاها و نواحی دورافتاده که ارائه خدمات به آنها صرفه اقتصادی کمتری دارد، تضمین شود. همچنین وزارت ارتباطات به‌عنوان متولی این قضیه باید از سایر ارگانهای مرتبط درباره اجرای USO مطالبه‌گری کند، به‌عنوان مثال یک نمونه آن صداوسیما است که موظف بود با دیجیتالی کردن شبکه‌های تلویزیونی دستگاه‌های گیرنده رایگان دیجیتال بین مناطق محروم توزیع کند، در همین باره گفت‌و‌گویی داشته‌ایم با عباس پورخصالیان کارشناس فناوری اطلاعات و ارتباطات.

تسنیم: آیا نابودی و تعطیلی روستاها به‌سبب محرومیت‌های ارتباطاتی و مخابراتی ممکن است؟

ما در عمل روستاسازی در کشور را از بین برده‌ایم و به‌عوض شهرسازی با حاشیه شهرک‌نشینی را افزایش داده‌ایم. الآن عمده روستاهای مرزی تخریب شده‌اند و به‌تبع آن میزان قاچاق در این مناطق افزایش پیدا کرده است. طبق تحقیقات ضعف محرومیت ارتباطاتی در دنیا به‌عنوان یکی از عوامل مهم نابودی روستاها شناخته می‌شود. تا موقعی که مخابرات و اینترنت به روستاها نرسیده بود روستائیان هزاران سال به‌شکل خودکفا و بدون احساس نیاز به فناوری‌های ارتباطاتی به زندگی خود ادامه می‌دادند و سیکل محیط زیست و اقتصاد کشاورزی را حفظ کرده بودند.

* هر وزارتخانه قبل از اجرای هر پروژه بایدUSO را مدنظر بگیرد

 تسنیم: خدمات اجباری USO دقیقاً چیست و چگونه وزارتخانه‌ها موظف‌اند آن را اجرایی کنند؟

توسعه ارتباطات به‌شکل جزیره‌ای و پراکنده باعث شد که روستانشینان فاقد وسایل ارتباطاتی به‌علت احساس کمبود امکانات ارتباطاتی روستاهای خود را ترک و به شهرها حرکت کردند. USO به‌معنای خدمات عام دولت است و هدف آن تحقق عدالت اجتماعی در مناطق محروم است. خدمات USO به‌گونه‌ای باید اجرا شود که هر وزارتخانه قبل از اجرای هر پروژه یا طرح در کشور، ابتدا باید صلاحدید مناطق محروم و افراد مستضعف شهرنشین و روستایی مورد ارزیابی و بررسی قرار بگیرد تا فشار مضاعفی بر آنان تحمیل نشود.

*کارت ملی هوشمند و دستگاه گیرنده دیجیتال، 2 مورد نقض آشکار USO

تسنیم: به‌نظرتان مناطق محروم چقدر در طرح‌های دولت مورد توجه قرار می‌گیرند؟

متأسفانه USO آن طور که باید در وزارتخانه‌ها مورد توجه قرار نمی‌گیرد. اگر بخواهم دو نمونه کم‌کاری در این قضیه را مثال بزنم اول به طرح کارت هوشمند ملی اشاره می‌کنم که به‌خلاف عدالت اجتماعی هزینه‌های ارائه این کارت هوشمند در سراسر کشور برای فقیر و غنی به‌طور یکسان لحاظ شد و همچنین در صداوسیما شاهد بودیم که سیستم گیرنده‌های تلویزیونی را به‌شکل دیجیتال کردند اما از سوی دیگر روستاییان بدون آنکه تقصیری مورد توجهشان باشد مجبور به پرداخت هزینه گیرنده‌های دیجیتال شدند.

*هزینه‌های سرسام‌آور اجرای همزمان دو سیستم آنالوگ و دیجیتال در صداوسیما

تسنیم: الآن صدا و سیما چند نوع سیستم و فرکانس برای دریافت امواج شبکه‌ها دارد؟

صدا و سیما همزمان 2 نوع سیستم آنالوگ (آنتن) و دیجیتال را در کشور مورد پوشش قرار می‌دهد و این باعث شده است که هزینه‌های هنگفتی را کشور متحمل شود در صورتی که اگر سیستم دیجیتال به‌شکل یکپارچه دیجیتال در کشور اجرا می‌شد و کمک‌هزینه خرید گیرنده‌های دیجیتالی به روستاییان ضعیف پرداخت می‌شد و سیستم موازی آنالوگ در صداوسیما کنار گذاشته شود صرفه‌جویی قابل توجهی در تجهیزات، و به‌تبع آن در بودجه کشور صورت می‌گرفت.

*خیلی از دفاتر ICT روستایی تعطیل شده‌اند؛ فهم وزارت ارتباطات از USO غلط است

تسنیم: آیا USO فقط مخصوص روستاها است یا شامل همه افراد مستضعف می‌شود؟ عملکرد وزارت ارتباطات چگونه بوده است؟

وزارت ارتباطات غلط USO را متوجه شده است چراکه فقط فکر می‌کند برای روستاییان است در حالی که شامل هر قشری است که دارای توان مالی کم است و این‌که وزارت ارتباطات فقط روستاها را شامل USO می‌داند کاملاً غلط است. همچنین استعمال واژه اجباری برای USO نیز غلط است. الآن سال به سال دفاتر خدمات ارتباطاتی روستایی ICT در حال تعطیل شدن است و راه‌حل آن است که پیشخوان و خدمات ارتباطاتی و پیشخوان دولت به‌شکل نرم‌افزار موبایلی در اختیار روستاییان قرار بگیرد و لازمه این قضیه هم نیازمند آموزش به روستانشینان است که ذیل خدمات USO قرار می‌گیرد.

تسنیم: عملکرد پست‌بانک در مناطق محروم چگونه بوده است؟

پست‌بانک زمانی که به‌سمت خصوصی شدن و منفعت‌طلبی حرکت کرد به همان اندازه روستاییان از خدمات بانکی این بانک فاصله گرفتند. اگر پست‌بانک در منطقه محرومی برایش صرفه اقتصادی وجود ندارد دولت باید به او کمک کند. متأسفانه همه اینها به‌درستی انجام نمی‌شود و علت اصلی آن هم عدم درک USO توسط دولت است، همین عقب‌ماندگی در مورد نسل پنج اینترنت نیز مشاهده می‌شود که هنوز در کشور راه‌اندازی نشده است، بنابراین واجب است دولت این خدمات را رایگان و یا به‌شکل ارزان به دست مستضعفین برساند.

*در یک گزارش آماری 900روستا از سیستان و بلوچستان حذف شده بود

تسنیم: آمارهایی که درباره میزان رشد و توسعه امکانات ارتباطاتی در مناطق محروم منتشر می‌شود چقدر قابل اعتماد است؟

به‌علت همین درک نادرست از USO، آمارها و شاخص‌ها در این زمینه به‌درستی منتشر نمی‌شود. الآن سازمان رگولاتوری موظف است شاخص USO را در روستاها اندازه‌گیری کند اما هیچ آماری مربوط به اینکه چه‌میزان روستا به‌علت محرومیت ارتباطاتی تعطیل شدند یا اینکه تعداد تلفن همگانی چقدر در روستاها کاهش پیدا کرده است در دسترس نیست. الآن مخابرات به‌دلیل اینکه نگهداری تلفن همگانی برایش به‌صرفه نیست آنها را جمع‌آوری می‌کند در حالی که سوبسید دولت باید کمک کند و نگذارد منفعت بخش خصوصی به روستاها آسیب بزند.

در مورد آمارهای اعلامی راجع به توسعه ارتباطات و اینترنت تا زمانی که بوروکراسی سالم وجود نداشته باشد نمی‌توان به پیمانکاران بخش خصوصی که پروژه‌های وزارت ارتباطات را پیاده‌سازی می‌کنند اعتماد صددرصدی کرد، بگذارید یک مثال برای شما بزنم؛ یک زمانی من آمار یک دوره 3ساله از وزارت ارتباطات درباره وضعیت روستاهای بلوچستان گرفته بودم و با کمی دقت متوجه شدم در جامعه آماری 900 روستا از آمار رگولاتوری حذف شده بودند که خود کارمندان سازمان تنظیم مقررات هم متوجه آن نشده بودند.

* لزوم راه‌اندازی شبکه مدیریت مخابرات TMN

تسنیم: چه راه‌حلی وجود دارد تا بتوان آمارهای ارتباطاتی، مخابراتی، اینترنتی و فرکانسی را دقیق‌تر کرد؟

وزارت ارتباطات هزینه و نیرو برای دریافت این آمارها صرف می‌کند و بخش خصوصی هم بعضاً خدمات را انجام می‌دهند اما در خود روستاها افرادی هستند که هم بخش خصوصی و هم دولت را فریب می‌دهند. در مورد ارتباطات سیار هر چقدر مجازی‌تر بشود و غیرقابل رؤیت بشود باید کنترل آن به‌شکل مدیریت متمرکز مخابرات شکل بگیرد به‌وسیله تجهیزات الکترونیک. اگر این مراکز شکل بگیرد آمارشان دقیق است در صورتی که ما متأسفانه الآن مراکز مخابراتی کنترل از راه دور هم نداریم. ضرورت بحث راه‌اندازی شبکه مدیریت مخابرات TMN را گوشزد کرده‌ایم تا بتوان آمار و کیفیت سراسری شبکه مخابراتی کشور را آمایش و سنجش کرد. ما فقط الآن هزاران مراکز نگه‌داری و بهره‌برداری مخابراتی در اقصی نقاط کشور داریم در حالی که استاندارد آن این است که تمام آنها در یک مرکز کنترل واحد تجمیع شود تا تمام شبکه مخابراتی به‌شکل از راه دور و متمرکز کنترل شود.

گفت‌وگو از محمدعلی قشقایی

وعده‌های جهرمی عملی نشده است؛ روستاییان از محرومیت‌های ارتباطاتی رنج می‌برند

پیشرفت 80درصدی شبکه ملی اطلاعات تأیید نشد

چرا وزارت ارتباطات از تحقق شبکه ملی اطلاعات شانه خالی می‌کند

انتهای پیام/+

 

امروز50
دیروز103
این هفته458
این ماه1159
کل130575

2
آنلاین

ما 1192 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ایجاد موضوع جدید در تالارگفتمان