Sidebar

Magazine menu

15
شنبه, می
0 New Articles

گفتگو| معاون عملیات سپاه: جمهوری اسلامی به بالای سر اسرائیل رسیده است/ برای پاسخ دوم بعد از سرنگونی پهپاد آمریکا آماده بودیم

اخبار کوتاه و داغ روز
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- اخبار سیاسی -

گروه امنیتی دفاعی خبرگزاری تسنیمسید محمد طاهری-مهدی بختیاری: سردار عباس نیلفروشان معاون عملیات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در گفتگوی تفصیلی با خبرنگاران حوزه امنیتی و دفاعی خبرگزاری تسنیم، به موضوعات مختلف داخلی و خارجی ازجمله توان جبهه مقاومت، میزان احتمال وقوع تهدید نظامی علیه ایران، امنیت کشور در مرزها و... پرداخته است. بخش اول این گفتگو پیش از این منتشر شد.

بیشتر بخوانید:

معاون عملیات سپاه: سپاه قدرت پیشران مقاومت مستضعفین است/ قواعد پیروزی بر دشمن را می‌شناسیم

سردار نیلفروشان متولد 1345 در اصفهان، پیش از این مسئولیت‌هایی نظیر معاونت عملیات نیروی زمینی سپاه و جانشینی قرارگاه مرکزی امام حسین(ع) را برعهده داشته و در مقاطعی به عنوان مستشار نظامی درکشورهای عضو جبهه مقاومت نیز خدمت کرده است.

با انتصاب سردار حسین سلامی به فرماندهی کل سپاه، سردار نیلفروشان نیز به عنوان معاون عملیات سپاه پاسداران منصوب شد.

آنچه در ادامه خواهید خواند، بخش دوم گفتگوی تفصیلی با سردار نیلفروشان معاون عملیات سپاه است.

** هیچ کس را در حد و قواره تهدید جمهوری اسلامی نمی‌بینیم

تسنیم:‌ منطقه ما -خصوصا جنوب غرب آسیا- در طول سال های اخیر، دستخوش حوادث و بعضا بحران های مختلفی بود که اگرچه مشکلات و چالش های زیادی را در پی داشت ولی در یک نگاه، به تقویت و قوام جبهه مقاومت نیز انجامید که نابودی داعش در سوریه و عراق را در پی داشت. شما امروز شرایط منطقه و وضعیت جبهه مقاومت را چطور ارزیابی می‌کنید؟ و تهدیدهای گاه و بیگاه برخی دشمنان جمهوری اسلامی را چقدر عملی می‌دانید؟

سردار نیلفروشان: به فضل خدا ما به چنان قدرت و عمق بخشی در محور مقاومت رسیده ایم که توانسته‌ایم ملت های مستضعف منطقه را حول محور مقاومت بسیج کنیم. شما سخنان اخیر سید حسن نصرالله که یکی از سربازان امام زمان(عج) و حضرت آقا است را در این باره شنیدید.

امروز این حرکت عظیم، قاعده‌های رایج جهانی و معنا و مفهوم توان نظامی را بر هم زده  و دشمن را با یک عدم قطعیت مواجه کرده که توان ارزیابی حمله به جمهوری اسلامی ندارد.

دلیل سرگشتگی دشمن این است که ما خارج از قاعده بازی می‌کنیم و عمق راهبردی به وسعت منطقه غرب آسیا پیدا کرده‌ایم که در حال فراگرفتن جهان اسلام است. برای همین حمله به ما در ذهن و مخیله دشمن خطور نمی‌کند و ما امروز توانسته‌ایم در حوزه سخت افزاری به موازنه قوا با دشمن برسیم.

ما توانستیم یکی از پیشرفته ترین پهپادهای دشمن که تنها دو فروند از آن داشته است را با سامانه تمام ایرانی که از ورژن‌های اولیه پدافند هوایی ما است منهدم کنیم و امروز نمونه‌های بهتری از آن سامانه نیز در دست ساخت است و دشمن می‌داند این تنها گوشه‌ای از تجهیزات ماست که آن را نشان داده‌ایم و در زمان کارزار، دشمن با تجهیزاتی مواجه می‌شود که غافلگیر خواهد شد و چون می‌داند این اتفاق خواهد افتاد و با یک عدم قطعیت مواجه است، برای همین به خودش اجازه فکر کردن به حمله علیه ما را هم نمی‌دهد. دشمن اگر فکر می کرد امروز می تواند با یک حمله نظامی اقدامی علیه ایران انجام دهد  قطعا این کار را به فردا واگذار نمی‌کرد.

مرتب اندیشکده های آمریکایی در حال بررسی هستند که با این همه تهدید و فشار چرا در ایران اتفاقی نمی افتد. چون طرح دشمن این است که اول با سرمایه گذاری روی مشکلات ما، اختلافات مذهبی را به شکاف‌های مذهبی و اختلافات قومی و نژادی را به شکاف‌های قومی و مشکلات اقتصادی را تبدیل به شکاف‌های اقتصادی کنند و بعد با انطباق این شکاف‌ها و مشکلات، آنها را تبدیل به یک اغتشاش و ناامنی داخلی کند و زمانی که یک جنگ داخلی گریبان نظام را گرفت، خودش وارد عمل شود کما اینکه در عراق و سوریه همین کار را کرد؛ ولی با درایت رهبری معظم انقلاب و عمق بصیرتی که مردم دارند، تا کنون موفق نشدند به اهداف خود برسند.

دشمن مؤلفه‌های قدرت ما رابه درستی نمی‌شناسد و می‌داند که توان مقابله با ما را ندارد و برداشته شدن سایه جنگ هم به خاطر همین قدرت بازدارندگی ما است دشمن هم همین را می‌داند. ما بخاطر اینکه آرامش ملتمان و مردم منطقه به هم نخورد این فضای صلح و امنیت را با موازنه قوا بر قرار کرده‌ایم. اما اگر دشمن خطای راهبردی بکند، ما بازماندگان قافله شهادتیم و به اندازه هشت سال دفاع مقدس عمق جهادی و جنگی داریم و آن مجاهدت‌ها باعث آرامش امروز ما است.

image

دشمن می‌داند اگر جنگی را شروع کند پایانش دست او نیست. صدام اعلام کرده بود که هفت روزه جنگ را پایان می‌دهد و جنگ سریع و برق آسا استراتژی جنگی صدام بود اما این استراتژی تبدیل به جنگ 8 ساله در مرزها و ورودی شهرهای خودش شد.

دشمن این را درک کرده است. اگر ما می‌خواهیم هیچ گاه جنگی اتفاق نیافتد بخاطر این است که می‌خواهیم خونی ریخته نشود. تعالیم اسلامی به ما آموخته که شروع کننده جنگ نباشیم اما در عین حال ما منتظریم تا میدان جهاد وشهادت فراهم شود تا ان‌شاءالله انتقام شهدای کربلا و محور مقاومت را از خود شیطان بگیریم.

بنابراین اگر دشمن دست از پا خطا کند، درسی به او می دهیم که جبران این چند دهه شیطنت او از ماجرای صنعت نفت تا امروز را یکجا دریافت کند.

** اسرائیل خطایی کند باید پاره پاره‌های تل‌آویو را از قعر دریا جمع کند

تسنیم: در کنار آمریکایی‌ها، گاهی صهیونیستها نیز اظهاراتی درباره ایران به زبان می آورند و از تهدید ایران سخن می گویند. شما چقدر این سخنان آنها را جدی ارزیابی می کید و اساسا این تهدیدات چقدر قابل اجرا هستند؟

سردار نیلفروشان: حقیقتا نتانیاهو و تیمش و تمام رژیم صهیونیستی را اینقدر حقیر می دانم که مایل نیستیم در باره‌اش حرف بزنم یا حرفش را بشنوم. چون اصلا در اندازه‌ای نیست که بتواند نظام مقتدری مانند جمهوری اسلامی که تا بالای سرش رفته است و از شرق و غرب و شمال و جنوب او را محاصره کرده تهدید کند. نتانیاهو و تیمش که اهل عمل نیستند اما اگر دست از پا خطا کنند، باید پاره پاره‌های تل آویو را از قعر مدیترانه جمع کنند و چیزی از اسراییل باقی نمی ماند که بخواهند بر پایه اش عرض اندام کنند. به فضل الهلی رژیم صهونیستی دست و پای آخر را می‌زند و نشانه‌های نابودی اش هم مشخص شده است.

دکترین اسراییلی ها به جهت اینکه از جنگ فراگیر می ترسند، این است که هرگونه مقاومتی که فراگیر باشد و بتواند به تهدید جدی علیه آنها بدل شود را قبل از شروع تهدید می‌زنند به این دلیل اینکه توانی برای ورود به یک جنگ تمام عیار را ندارند. استراتژی‌ای که الان پیگیری می کنند "حرب بین الحروب" است. طوری عمل می کنند که این عملشان به قدری ضعیف شده باشد که تبدیل به جنگ نشود زیرا تحمل پذیرش یک جنگ را ندارند.

رژیم اشغالگر که عمق راهبردی ندارد، مردمش هم همه قرضی هستند و با وعده و وعید یک زندگی راحت، فقرای یهودی دنیا را در این سرزمین دور هم جمع کرد‌ه‌اند. شکاف‌های قومی، فرهنگی و سیاسی در رژیم صهیونیستی فوق العاده زیاد است و فقط کافی است شکاف جنگ هم بر این شکاف‌ها منطبق شود تا این رژیم در آستانه نابودی قرار گیرد.

اگر همین الان یک موشک مقاومت در سرزمین‌های اشغالی اصابت کند، فرودگاه‌های آنها برای فرار از کشور پر می‌شود. صهیونیست‌ها حقیقتا به آخرت اعتقاد ندارند و یک اعتقاد واقعی پشت عمل آنها قرار ندارد.

برای همین این تحرکاتی که گاه و بیگاه علیه محور مقاومت انجام می دهند فقط به خاطر این است که آن نقاط توانی که می خواهد علیه او شکل بگیرد را بزند. اما امروز شاهد هستیم که مقاومت پاسخ آنها را می دهد و قطعا بدانید که اگر لازم باشد و اگر جنگی اتفاق بیافتد، فقط کافی است که حزب الله پاسخش را بدهد و می دانید که سید حسن  کسی نیست که بدون فکر حرف بزند اینکه گفت "اگر جنگی اتفاق بیافتد سرزمین‌های شمالی رژیم صهیونستی را آزاد می‌کنیم" قطعا بدانید این اتفاق خواهد افتاد و حزب‌الله ظرفیت سازی خوبی برای این تدبیر کرده‌است.

ما هر حرکت اشتباه در منطقه برای شروع جنگ را به معنای درگیر شدن کل منطقه در جنگ می‌دانیم و هرگونه حرکتی برای جنگ منجر به شعله ور شدن کل منطقه می‌شود که اول خود آنها در آن خواهند سوخت.

ما نمی‌خواهیم شروع کننده جنگ باشیم اما برای رویاروی و مقابله با هرجنگ آماده هستیم و خودمان را آماده کردیم که اگر متجاوزین جنگی شروع کردند، وارد این میدان شویم چون جغرافیای این جنگ را خیلی وسیع می‌دانیم.

image

تسنیم:‌ یکی از ویژگی های ژئوپولیتیک کشور ما، عمق استراتژیکی هست که از آن برخورداریم و همین یک امتیاز برای ما محسوب می شود. گاه برخی فرماندهان اعلام می‌کنند که این عمق استراتژیک تا سواحل دریای مدیترانه رفته است. اهمیت این مسئله در کجاست و این توانمندی چه مختصاتی برای ما در مقابله با تهدیدات دارد؟

سردار نیلفروشان: عمق راهبردی کشور ما در وهله اول، جغرافیای ایران است. وسعتی که ایران دارد دست اندازی به کشور ما را دشوار کرده است. اگر تمام ارتش آمریکا، ائتلاف عبری، عربی، غربی با هم جمع شوند و بخواهند وارد کشور ما شوند، قبل از اینکه بخواهند اقدامی انجام دهند، جغرافیای سرزمین ما اینها را نابود می‌کند.

ما کشور کوچکی نیستیم که بشود با یک گام آن را تسخیر کرد. ما در دهه اول انقلاب با توجه به همین عمق راهبردی کشور توانستیم دشمن را متوقف کرده و نظام را حفظ کنیم. امروز پس از چهار دهه این مرز به غرب مدیترانه و شمال سرزمین های اشغالی منتقل شده و این عمق راهبردی که اینقدر ارزشمند بود یک توسعه منطقه ای پیدا کرده و امروز لبه جلویی منطقه نبرد ما غرب مدیترانه است و ما هر آن اراده بکنیم چیزی از  اسراییل باقی نمی ماند.

چهل سال پیش دشمن به مرزهای ما نزدیک شده بود و  امروز ما یک عمق راهبردی پیدا کردیم و تمام این مرزها را درنوردیدیم به گونه‌ای که هم اکنون ملت‌های منطقه و دولت‌های مقاومت با ما همراه هستند.

تسنیم: آیا ما در مقابله با تهدید داعش غافلگیر شدیم؟ برخی معتقدند وقتی داعش در عراق به 40 کیلومتری مرز ما رسید، چنین اتفاقی رخ داد؛ در حالیکه ما همان زمان هم در عراق و هم در سوریه مشغول مقابله با آنها بودیم.

سردار نیلفروشان: قضیه ای که در عراق پیش آمد، از لحاظ راهبردی با موضوع سوریه متفاوت است. در عراق بقایای حزب بعث و رژیم صدام محور اصلی حرکت بودند و شاکله اصلی این حرکت را صهیونیست ها و آمریکایی ها با ساخت ابوبکر البغدادی  و ابومحمد عدنانی که در زندان ابوغریب روی اینها کار کردند ساختند و همکاری برخی مسئولان فریب خورده محلی عراق هم در شکل گیری این فتنه دخیل بود. اما غافلگیر نشدیم چون اگر غافلگیر شده بودیم نمی توانستیم این حرکتی را که اینها شروع کردند و تا چهل کیلومتری مرز ما رسیدند و سامرا و بغداد را در آستانه سقوط قرار دادند، متوقف کنیم. ساماندهی محور مقاومت نشان داد که محور مقاومت توان برخورد با این حرکت ها را دارد.

در سوریه دشمن با جنگ نرم کار را شروع کرد بعد وارد حوزه نیمه سخت شد، تا اینجا سوریه از ما کمک نخواسته بود، وقتی ما وارد سوریه شدیم و کمک مستشاری کردیم و اوضاع مناسب شد.

تسنیم: اگر سوریه از ما در خواست کمک نمی‌کرد چه؟

سردار نیلفروشان: اگر سوریه از ما درخواست کمک نمی کرد هرگز وارد نمی‌شدیم. فرق ما با کشورهایی مانند آمریکا در این است که ما با درخواست کمک دولت‌ها به آنها کمک می‌کنیم. در لبنان هم شیعیان لبنان از ما در خواست کردند که به آنها کمک کنیم. ما اشغالگر نیستیم. اگر سوریه می گفت که شما وارد خاک کشور ما نشوید، ما این کار را نمی‌کردیم چون ما ادعا داریم که مردمی هستیم و می خواهیم حکومت جهانی مستضعفان را بر قرار کنیم و می‌خواهیم در تشکیل حکومت جهانی مستضعفان نقش خود را ایفا کنیم.

** توان حزب الله قابل مقایسه با قبل نیست

تسنیم: شما ازجمله فرماندهانی هستید که بواسطه مسئولیت های خود، از نزدیک با جبهه مقاومت کار کردید و در این باره تجربیات میدانی زیادی دارید. در ماه‌های اخیر که تنش‌ها میان حزب الله لبنان و رژیم صهیونیستی بالا گرفت، ما شاهد اظهارات و اقدامات محکمی از سوی حزب الله بودیم. شما وضعیت امروز حزب الله را نسبت به 13 سال قبل در جنگ 33 روزه چطور ارزیابی می‌کنید؟

سردار نیلفروشان: به عنوان یک کارشناس می‌گویم، توسعه حزب الله  از لحاظ کمی و کیفی قابل مقایسه با گذشته نیست و این را صهیونیست ها خوب متوجه شدند. اینکه سید حسن می گوید "اگر یک نفر از نیروهای حزب الله کشته شد حتما تلافی می‌کنیم" و اینکه اسراییل اگر می‌خواهد جایی را بزند سعی می‌کند خالی باشد، نشان آن است که توان حزب الله را درک کرده است.

این قضایای اخیر و آزاد سازی کشور سوریه از دست تروریست هایی که پیشرفته ترین تسلیحات را در اختیار داشتند، تجربیات خوبی را در اختیار جبهه مقاومت قرار گرفت. توان مقاومت با  جنگ 33 روزه اصلا قابل مقایسه نیست.

** قادر به اجرای عملیات‌های هجومی برد بلند هستیم

تسنیم: نیروهای مسلح درسال های اخیر کما بیش به سمت یک رویکرد هجومی رفته اند و این را علاوه بر اظهارات فرماندهان، در برخی رزمایش‌ها مثل رزمایش آبخاکی سپاه در خلیج فارس هم می توان به خوبی دید. این تغییر راهبرد به چه دلیل صورت گرفته و آیا زیرساخت‌های لازم برای این تغییر مهیا شده است؟

سردار نیلفروشان: یکی از برجستگی ها و ویژگی‌های سپاه، پویایی و انعطاف پذیری این نهاد انقلابی است که هر زمان متناسب با نیاز روز و موقعیت‌های راهبردی تصمیم می گیریم و خودمان را آماده می کنیم. امروز شرایط دشمن و آمادگی ما به گونه‌ای است که قادریم در سطح راهبرد عملیات های هجومی برد بلند را نجام دهیم. به موازات این تغییر راهبرد، تسلیحات متناسب هم ساخته‌ایم.

اینکه برد موشک های ما به فلان قدر می‌رسد در راستای همین راهبردی است ما دیگر به دشمن فرصت نمی دهیم که در مرزهای خودمان با ما درگیر شود و جنگ را به پایگاهای دشمن و منافعش در هرجایی که لام زباشد می کشیم و برای همین راهبرد هجوم و عملیات‌های آفندی عمیق را اتخاذ کردیم.

ضمن اینکه توان دفاع چند لایه از سرزمین خودمان را داریم، ظرفیت های موشک‌ها و پهپاد‌ها و تسلیحات خودمان را متناسب با راهبرد هجومی ساخته ایم. امروز توان بازدارندگی ما تمام اهداف راهبردی دشمن را دربر می گیرد و جنگ در منطقه قطعا همه منافع دشمن را دربر خواهد گرفت.

image

** حمایت سرویس‌های اطلاعاتی عربی از تررویست‌های جنوبشرق کشور

تسنیم: در سال های اخیر مسئولیت هایی در حراست از مرزهای کشور برعهده سپاه قرار گرفته که به صورت مشخص می توان به مرزهای جنوب شرق و شمال غرب اشاره کرد. وضعیت گروهک‌های تروریستی در این مناطق به چه شکل است و چقدر برای مقابله با آنها آماده هستیم؟

سردار نیلفروشان: ناامن سازی مناطق مرزی در راستای برنامه‌های دشمن است. دشمن به دلیل اینکه در چند دهه گذشته هزینه های زیادی را متحمل شده به دنبال اتخاذ روش های جدیدی است که یکی از آنها جنگ نیمه سخت است.

سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه در کشور همسایه ما در دولت اقیلم سرمایه گذاری‌هایی روی گروهک‌ها کرده‌اند و تمام تلاششان را می‌کنند تا سرعت این حرکت را ببیشتر کنند. اما اقدامات آنها در قبال هزینه هایی که می‌کنند قابل مقایسه نیست و به دلیل اقدامات هوشمندانه و قاطعانه نیروی زمینی سپاه ونقش آفرینی قرارگاه های حمزه، نجف و قدس با همراهی و مشارکت مردم این مناطق این حرکت دشمن متوقف شده است.

دشمن سرمایه گذاری زیادی را برای پیاده سازی شیوه های نوین جنگ نیمه سخت انجام داده است اما هزینه فایده آنها به صرفه نیست. جنوب شرق هم در این پازل است و آنجا هم یکی از سرویس های اطلاعاتی کشورهای عربی منطقه پشتیبانی از تروریست‌ها را بر عهده دارد.

تسنیم: بعد از ماجرای سرنگونی پهپاد آمریکایی در حوالی تنگه هرمز، گفته می‌شد که آمریکایی ها برای حمله متقابل به ایران آماده شدند و در واقع قصد تلافی این حمله را داشتند. چقدر آنها در اجرای این برنامه مصمم بودند؟

سردار نیلفروشان: اینها دیگر ابهتشان ریخته شده. قبلا با یک تهدیدی یک کشور را ساقط می‌کردند اما امروز دیگر آن اقتدار را از دست داده‌اند. در خصوص بحث پهپاد، آمریکایی‌ها اگر امروز بتوانند به ما حمله کنند برای ساعت بعد نمی گذازند چون ما واقعا هیمنه اینها را شکستیم.

بعد از اینکه ما پهپاد آمریکایی ها را ساقط کردیم آنها می خواستند پاسخ بدهند و ناگزیر هم بودند برای حفظ ظاهر کاری کنند ولی چون با عدم قطعیت مواجه بودند و متوجه آمادگی ما برای اقدامات عکس العملی شده بودند از تصمیم خود منصرف شدند.

ما وقتی پهپاد آمریکایی را می زنیم، فکر پاسخ دوم راهم می‌کنیم و برای همین ما در آمادگی کامل بسر می بردیم تا پاسخ دشمن را بدهیم زیرا این را حق خودمان می دانستیم تا از حاکمیت ملی خودمان دفاع کنیم.

آمریکایی‌‌ها اهل محاسبه هستند و دیدیند که پاسخ آنها با نابودی پایگاهایشان روبرو خواهد شد و این اقدام قطعا روی امنیت  منطقه راهبردی خلیج فارس و انتقال انرژی و روی کشورهای منطقه تاثیر می گذارد و هرچه فکر کردند دیدند که پاسخ به صرفه نیست. ما در آمادگی کامل بودیم و تمام سیستم‌های پدافندی و آفندی ما آماده بودند تا پاسخ دشمن را بدهند.

**امنیت ایران امنیت تمام منطقه است

تسنیم: ارزیابی شما از عملکرد کشورهای حاشیه خلیج فارس پس از اسقاط پهپاد آمریکایی چیست و چقدر آنها را برای اینکه بخواهند وارد جنگ با ما بشوند جدی می‌دانید؟

سردار نیلفروشان: برخی کشورها در اوهام و خیالی که آمریکایی ها برای آنها پی‌ریزی کرده بودند در این تصور بودند که ما ممکن است به آنها حمله کنیم لذا به سراغ آمریکایی‌ها رفتند تا یک امنیت قرضی برای خود دست و پا کنند و الا کدام کشور است که قبول کند آمریکا او را گاو شیرده بنامد و این تحقیر و حقارت را تحمل کند؟

با این اتفاقی که افتاد دیدند آمریکا پهپاد خودش را هم نمی‌تواند حفظ کند چه برسد به آنها. قطعا اثر این اقدام در تغییر راهبرد آنها مشخص است و راهی هم جز این ندارند. انقلاب اسلامی از مرزهای ایران گذشته و مقاومت در برابر آن فایده‌ای ندارد. این سیل خروشان هر مقاومتی که سر راهش باشد را از بین می برد و توصیه من به این کشور ها این است که به جای ایستادن در مقابل این سیل خروشان در کنار آن بایستند.

ما به هیچ عنوان چشم طمع به هیچ کشوری نداریم و دنبال کشور گشایی نیستیم و دست دوستی به سوی همه کشورهای منطقه دراز می کنیم. مسئله اصلی امروز امت اسلام فلسطین است و ما توصیه می‌کنیم بیایید با برادری مشکلات جهان اسلام را حل کنیم. کسی به لحاظ عقلی و عملی توان این را  ندارد که بتواند برای منطقه امنیت فراهم کند. امنیت این منطقه در دستان کشورهای منطقه است.

image

امروز معنا و مفهوم امنیت متحول شده و یک گستره در هم آمیخته و یک پارچه است. امنیت ایران امنیت کل منطقه است و برعکس. ناامنی در منطقه ناامنی برای همه است و اگر ما به کمک جبهه مقاومت در عراق و سوریه رفتیم به همین دلیل است. امنیت یک مفهوم جمعی پیدا کرده است و نمی شود که یک کشور نا امن باشد و این ناامنی به سایر کشورها سرایت پیدا نکند. اگر یک کشور در محاصره اقتصادی باشد تبعات آن سایر کشورها را نیز در بر می گیرد.

تسنیم: اخیرا سردار سلامی در یک مقطع کوتاه، سفرهایی به جنوب کشور و جزایر ایرانی خلیج فارس داشتند، دلیل این سفرها چیست و ما چه میزان از تجهیزات نوین برای حراست از مرزهای خود استفاده می‌کنیم؟

سردار نیلفروشان: دریا به خصوص منطقه خلیج فارس که یک منطقه راهبردی است، پیشانی جنگ دنیا محسوب می شود. منطقه خلیج فارس به دلیل اهمیتی که دارد باید توجه ویژه‌ای به آن داشته باشیم.

سفرهای اخیر فرمانده سپاه به این منطقه هم به دلیل اهمیت این منطقه اطلاع از ظرفیت‌های موجود در آن برای دفاع از منطقه خلیج فارس و عملیات‌های مورد نیاز اطمینان حاصل پیدا کنند و اگر کمبودی در این مناطق هست با استفاده از سایر ظرفیت‌های موجود در سپاه آنها را رفع کنند. در کل ما وضعیت خوبی در این مناطق داریم که یک نمونه از آن را دفاع از حریم مرزهای هوایی خودمان دیدید. ظرفیت‌های دفاعی و مقابله با هرگونه تهدید در شرایط و زمان لازم را  جزایر و سواحل خلیج فارس ایجاد کرده ایم.

تسنیم: دشمن در سال های اخیر سعی کرده تا در داخل با ایجاد فضاهای ساختگی و دامن زدن به برخی مشکلات، کشور را به مرز ناامنی بکشاند که نمونه هایی از اقدامات آنها را هم دیدیم. چقدر در پیشبرد این راهبرد موفق بودند و امنیت داخلی کشور را در چه سطحی ارزیابی می‌کنید؟

سردار نیلفروشان: در اینکه دشمن برای برهم زدن امنیت، یک برنامه مفصل دارد، شکی نیست. یکی از اندیشمندان غربی، بیداری اسلامی در کشورهای عربی منطقه را پیش بینی کرده و گفته بود که باید مسیر پیروزی  انقلاب در این کشورها را طولانی کنیم تا بتوانیم مهره‌های خودمان را در این کشورها جاگذاری کنیم. بعد می‌گوید در ایران و سوریه باید انقلاب مصنوعی و... ایجاد کرد که در ایران با درایت رهبری در سال 88 وحضور مردم این فتنه خنثی شد. این که دشمن می‌خواهد در کشور آشوب ایجاد کند شکی در آن نیست و اسناد آن در اختیار ما قرار دارد.

اما مردم ما علی رغم فشارهایی که تحمل می کنند، با بصیرت و شناخت درستی که از نقشه دشمن پیدا کردند، حاضر نشدند در پازل دشمن بازی کنند و دشمن نا امید شد. اینکه بولتون گفت ایران چهل سالگی خود را نمی‌بیند، این حرف را با برنامه ریزی زد اما شناخت درستی از مردم ما نداشت. مردم ما تصمیم گرفته‌اند حسینی باشند. ما در منطقه ملتهبی به سر می‌بریم که به خاطر حضور نامشروع آمریکا شاهد ناامنی در منطقه هستیم و روزانه شاید چند صد نفر در برخی کشورها کشته می‌شوند اما به لطف خدا ما در این منطقه زندگی می‌کنیم و ایران جزیره آرامش است.

دشمنان هر روز پشت دروازه‌های کشور ما در حال توطئه هستند تا آرامش را از مردم بگیرند اما با هوشیاری دستگاه‌های امنیتی و حضور مردم، ایران از یک ثبات مستحکم برخوردار است و دشمن هم سعی می‌کند با امنیتی کردن فضای کشور با هزینه کمتر به اهدافش برسد که البته موفق نخواهد بود.

انتهای پیام/

امروز21
دیروز112
این هفته763
این ماه1464
کل130880

2
آنلاین

ما 233 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ایجاد موضوع جدید در تالارگفتمان