Sidebar

Magazine menu

16
یکشنبه, می
0 New Articles

هجمه رسانه‌های اماراتی علیه پادشاهی عمان

اخبار کوتاه و داغ روز
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از القدس العربی، بازوهای رسانه‌ای اماراتی در روزنامه‌ها و پایگاه‌های خبری هجمه شدیدی را علیه پادشاهی عمان به راه انداخته و آن را یک بار به تبانی با ایران و یک‌بار به تبانی با قطر متهم کرده‌اند و طی اظهارنظرهای مضحک، این کشور را متهم می‌کند علیه نظام «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهوری مصر توطئه‌چینی می‌کند.

در همین راستا، «سالم حمید» نویسنده و مدیر مرکز پژوهشی و تحقیقات «المزماة» در امارات پادشاهی عمان را در سیبل انتقادهای تند قرار داد و مدعی شد که مسقط از طریق تبانی با دولت ایران، علیه امت عربی توطئه‌چینی می‌کند.

این نویسنده اماراتی در مقاله‌ای نوشته است: «عمان کشوری است که به فنون سیاست خارجی آشنا نیست و در صورت نیاز به اتخاذ موضعی یکپارچه درخصوص امنیت خلیج‌فارس، سکوت می‌کند و یا این‌که این پادشاهی، همپیمان وفادار ایران و پل عبوری برای این کشور است.»

وی از عمان به دلیل عدم مشارکتش در ائتلاف نظامی تحت رهبری سعودی علیه یمن و نیز حضورش در ائتلاف تحریم‌کننده‌ها علیه قطر و مقابله با نفوذ منطقه‌ای ایران انتقاد کرده و نوشته است: «پادشاهی عمان درخصوص هر مسئله‌ای که مربوط به جهان عرب است سکوت می‌کند ولی در زمانی‌که ایران در معرض تحریم‌های بین‌المللی قرار می‌گیرد و یا امنیت ایران تهدید می‌شود، بسیار فعال است. اینجاست که باید از خود بپرسیم: آیا عمان واقعا یک کشور عربی خلیج( فارس) است؟ یا این‌که پیوندهای سنتی‌اش با ایرانیان، این پادشاهی را در انزوا قرار داده است؟»

«عیار 15»| آیا عمان می‌تواند در تجارت خارجی ایران جایگزین امارات شود؟

چرا امارات از سفر وزیر خارجه عمان به ایران نگران است؟

وی در بخش پایانی این مقاله خود، که روی وب‌سایت مرکز مذکور قرار دارد، پادشاهی عمان را تهدیدی علنی و ادعا کرده است: «کسی که به دنبال تخریب خلیج‌( فارس) باشد، او مفسد فی الارض است که باید جلوی او را گرفت و این حق ماست. هیچ‌کسی فکر نمی‌کند که بر تحمیل منافع عموم خلیج( فارس) قادر نیستیم.»

منابع دیپلماتیک در کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس اعلام کردند، بیش از یک بحران در روابط میان پادشاهی عمان و دولت امارات وجود دارد و بارزترین آنها قضیه جاسوسی امارات است که دستگاه اطلاعاتی عمان موفق شده است یک شبکه جاسوسی گسترده‌ای را شناسایی کند که تحت حمایت دستگاه اطلاعاتی نظامی دولت امارات قرار داشت.

طبق اعلام منابع مذکور، پس از توقیف این شبکه جاسوسی اماراتی معلوم شد ماموریت آن، به خدمت گرفتن افسران و سیاسیون عمانی در راستای پروژه‌ای راهبردی بود که در حال آماده‌سازی برای مرحله پس از سلطان قابوس بود تا بدین ترتیب پادشاهی عمان مهار و تابع دولت امارات شود.

وب‌سایت اطلاعاتی «استراتفور» آمریکا پیشتر در گزارشی نوشت، عربستان سعودی و امارات، پادشاهی عمان را تحت فشار قرار داده‌اند تا مواضع خود را درخصوص برخی مسائل تغییر دهد و سیاست‌های کاملا همسو و هماهنگ با سیاست‌های آنها اتخاذ کند.

استراتفور افزود، با وجودی که پادشاهی عمان مواضعی بی‌‌طرفانه در قبال درگیری‌ها در منطقه خلیج‌فارس اتخاذ کرده و ایالات متحده، ایرات را تحت تحریم‌های شدیدی قرار داده است، عربستان سعودی و امارات مسقط را تحت فشار قرار می‌دهند تا روابطش با تهران را قطع کند. در حالی‌که مسقط به دلیل داشتن روابطی گسترده و ویژه با قدرت‌های بین‌المللی و منطقه‌ای، تلاش می‌کند در برابر این فشارها مقاومت کند.

به نوشته این رسانه آمریکایی، عمان امروز بهای بی‌طرف بودن خود را از سوی برخی همسایگان عربی می‌پردازد که از آن به دلیل سنگ‌اندازی در روند تلاش‌های سعودی و اماراتی برای تبدیل شورای همکاری خلیج‌فارس به اتحادیه‌ای صوری، که بخشی از اتحادیه خلیج‌فارس است، خشمگین هستند.

انتهای پیام/

 

امروز14
دیروز105
این هفته861
این ماه1562
کل130978

1
آنلاین

ما 104 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ایجاد موضوع جدید در تالارگفتمان