Sidebar

Magazine menu

12
چهارشنبه, می
0 New Articles

واکنش وزیر میراث فرهنگی به گزارش تسنیم؛ دستور مونسان برای مرمت اثر تاریخی آسیب‌دیده

اخبار کوتاه و داغ روز
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، انتشار گزارش "تخریب اثر تاریخی 3000 ساله در استان کرمانشاه، موضع‌گیری متنقاض مسئولان میراث فرهنگی" از سوی خبرگزاری تسنیم سبب واکنش وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و ارائه توضیحاتی در این رابطه به تسنیم شد.

در این توضیحات آمده است که پس از اعلام وصول خبر «تخریب اثر تاریخی 3000 ساله در استان کرمانشاه» دستورات لازم از سوی دکتر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه برای انجام اقدامات مرمتی فوری در خصوص سنگ‌نگاره آسیب‌دیده که متعلق به تمدن بین‌النهرین است، صادر شد و به‌زودی کارشناسان برای بررسی و مرمت در محل حاضر می‌شوند.

براساس این توضیح افراد سودجو با هدف غارت و سرقت این اثر تاریخی بخشی از آن را جدا کرده بودند که بلافاصله شناسایی شدند و بخش جدا شده از آن نیز در اختیار میراث فرهنگی قرار گرفته است که این بخش از کتیبه و نیز قسمت‌هایی که در زلزله سال 96 کرمانشاه آسیب‌دیده قابل مرمت است و به مدیرکل استان کرمانشاه نیز دستور داده شد که در خصوص آثار مشابه در اسرع وقت مستندسازی به‌روش حرفه‌ای و تخصصی انجام شود و این کار در اولویت قرار بگیرد.

کشف قدیمی‌ترین نقش برجسته منحصر به فرد با قدمت چند هزار ساله در ثلاث‌باباجانی‌

تخریب اثر تاریخی 3000 ساله در استان کرمانشاه؛ موضع گیری متناقض مسئولان میراث فرهنگی

کاوشها در "تپه آسیاب" کرمانشاه، زیستگاهی با قدمت یازده هزار سال+تصاویر

در پایان این توضیح آمده است که با توجه به اهمیت نقش بی‌بدیل مردم در حفاظت از آثار تاریخی از مدیرکل استان خواسته شده تا آگاهی‌بخشی، ظرفیت‌سازی و ترویج حفاظت از میراث فرهنگی در جامع محلی استان کرمانشاه را در دستور کار قرار دهد. همچنین برنامه‌ریزی برای مشارکت مردم و فعال کردن هر چه بیشتر انجمن‌های میراث فرهنگی و سمن‌ها برای مشارکت در حفاظت از آثار تاریخی موارد دیگری است که از سوی وزیر میراث فرهنگی به مدیرکل استان کرمانشاه ابلاغ شده است.

به گزارش تسنیم در اسفندماه سال 97 یکی از قدیمی‌ترین نقش برجسته‌های دنیای باستان در کوه‌های شهرستان ثلاث باباجانی با قدمت چند هزار ساله کشف شد که سودجویان حدود دو ماه پیش با شناسایی محل اثر با توجه به پرت بودن و امکان سخت دسترسی نیروهای حفاظتی به آن اقدام به تخریب قسمتی از این نقش برجسته کرده بودند.

براساس توضیحات وزیر میراث فرهنگی بخش‌های تخریب شده این نقش برجسته کشف شده و به‌زودی مرمت آن انجام خواهد شد.

انتهای پیام/ ت

امروز22
دیروز103
این هفته430
این ماه1131
کل130547

1
آنلاین

ما 152 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ایجاد موضوع جدید در تالارگفتمان