Sidebar

Magazine menu

11
سه شنبه, می
0 New Articles

3 سناریوی پیش روی دموکرات‌ها در پرونده استیضاح ترامپ

اخبار کوتاه و داغ روز
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، هفته نامه "اشپیگل" در مطلبی نوشت: دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در جریانات مربوط به اوکراین برای بقای سیاسی خود مبارزه می کند. به ندرت تا به حال دونالد ترامپ در دوران ریاست جمهوری خود تا این حد تحت فشار قرار داشت و حالا این پرسش مطرح است که آیا او می تواند از این پرونده استیضاح پیروز و سربلند بیرون آید.

اخیرا در روزنامه واشنگتن پست حدس  گمان هایی درباره ریاست جمهوری "مایک پنس"، معاون دونالد ترامپ زده شده است و "نیکی هیلی"، سفیر پیشین سازمان ملل هم به عنوان معاون رئیس جمهور آینده پیش بینی شده است.

همچنین از "نانسی پلوسی"، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا هم به عنوان رئیس جمهور جدید سخن به میان آمده و گفته شده است که در صورتی که دونالد ترامپ و معاونش مایک پنس هر دو به دلیل مسئله اوکراین برکنار شوند پلوسی به عنوان رئیس جمهور قدم به کاخ سفید خواهد گذاشت.

طبق قانون مربوط به سال 1947، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در رده بندی برای عهده داری ریاست جمهوری در چنین شرایطی شماره 3 خواهد بود.

چندی پیش گزارش شد که دونالد ترامپ در تماس تلفنی که اواخر ماه ژوئیه با همتای اوکراینی خود داشته، از این رئیس‌جمهوری درخواست کرده که درباره احتمال "فساد" جو بایدن، نامزد حزب دموکرات در انتخابات 2020 آمریکا و پسرش تحقیقاتی انجام دهد. این مساله اکنون هدف تحقیقات استیضاح ترامپ قرار گرفته است.

هفته نامه اشپیگل در ماجرای اوکراین سه سناریوی احتمالی برای استیضاح ترامپ را مورد بررسی قرار داده است.

سناریوی اول: روند استیضاح ترامپ بی دردسر پیش رفته و مایک پنس عهده دار ریاست جمهوری آمریکا شود

اشپیگل در ادامه توضیح این سناریو نوشت: دونالد ترامپ در معرض تهدید استیضاح قرار دارد؛ اما در حال حاضر دموکرات ها در حال انجام تحقیقات هستند. بسیاری فراز و نشیب ها در این مسیر وجود دارد که چه کسی و کی و چه باید بگوید. با این حال در این سناریو مجلس نمایندگان آمریکا حداکثر در ماه نوامبر با اکثریت دموکرات ها درباره روند استیضاح تصمیم گیری خواهند کرد. بعد از آن نوبت سنا خواهد بود و دونالد ترامپ در سنا هم به دادگاه می رود . اگر اکثریت دو سومی علیه ترامپ در سنا هم  حاصل شود وی باید از سمت خود برکنار شود. این بدترین حالت برای ترامپ است. به این ترتیب حزب خود رئیس جمهور او را برکنار خواهد کرد چرا که اوضاع در مجموع علیه وی است. این اتفاقی است که در سال 1974 برای ریچارد نیکسون هم افتاد. وی مدت طولانی رئیس جمهوری محبوب در آمریکا بود، اما در جریان تحقیقات رسوایی "واترگیت" و افشا شدن دروغ گویی ها و تقلب های او حمایت مردمی را از دست داد. وی حتی قبل از شروع روند استیضاح خود استعفا کرد. البته چنین گزینه ای هم برای دونالد ترامپ وجود دارد.

ترامپ: تلاش‌ها برای استیضاح من یک کودتا است

ترامپ در چه شرایطی استیضاح و برکنار می‌شود؟

مجلس نمایندگان آمریکا وکیل ترامپ را احضار کرد

در صورت وقوع این سناریو آمریکا به رئیس جمهور جدیدی نیاز داردو "مایک پنس"، معاون وی به صورت خودکار به عنوان رئیس جمهور جدید سوگند خواهد خورد. این مسئله می تواند به فوران مبارزات قدرتی در حزب جمهوریخواه منجر شود و مبارزات قدرتی سختی را در این حزب برای انتخابات مقدماتی نوامبر سال 2020 رقم بزند.

سناریوی دوم: ترامپ از روند استیضاح جان سالم به در ببرد

"میچ مک کانل"، رهبر اکثریت جمهوری خواهان در سنای آمریکا نقش اساسی را در روند استیضاح احتمالی ترامپ ایفا خواهد کرد. این سیاستمدار با تجربه پیش از این اعلام کرده بود که وی در تصمیم مجلس نمایندگان برای استیضاح ترامپ بر اساس آیین نامه سنا هیچ چاره ای جز پذیرفتن این روند ندارد.

در این سناریو "مک کانل" در واقع اجازه دادرسی رسمی علیه ترامپ در مجلس سنا را می دهد.  در نهایت همچنین رای گیری در سنا هم انجام خواهد شد. اما دموکرات ها در اینجا به اکثریت دو سومی دست نخواهند یافت زیرا آن ها می توانند 10 و یا حداکثر 20 جمهوریخواه را پیدا کنند که علیه ترامپ رای دهد. در این سناریو ترامپ پیروز میدان خواهد بود. این می تواند به تبلیغات انتخاباتی وی برای سال 2020 کمک کند و البته دموکرات ها هم می توانند از آن سود ببرند، بخصوص وقتی که پرونده استیضاح ترامپ در سنا رفتار خطای رئیس جمهور در اوکراین را کاملا روشن کند. چنین خروجی مختصری از روند استیضاح ترامپ می تواند به بسیاری شهروندان برای مجازات وی در پای صندوق های رای انگیزه دهد. در صورتی که در سال آینده مسائل اقتصادی در آمریکا از جمله از طریق مناقشات تجاری با چین تشدید شود ترامپ باید درباره انتخاب مجدد خود تردید کرده و نگران آن باشد.

سناریوی سوم: روند استیضاح به فاجعه‌ای برای دموکرات‌ها تبدیل شود

در حال حاضر یک باور عمومی وجود دارد مبنی بر اینکه همه چیز برای دموکرات ها مثبت پیش می رود. بر این اساس ترامپ و حامیان او آشکارا تلاش می کنند رفتار رئیس جمهور در جریان اوکراین را توجیه کنند. ترامپ همچنین در معرض تهدید افشاگری های تازه قرار دارد. همچنین نظر سنجی های اولیه ای وجود دارد که نشان می دهد حمایت مردمی از استیضاح احتمالی ترامپ در حال افزایش است. اما در اینجا احتیاط هم لازم است، چرا که نظر سنجی ها مشخص نمی کند و حدود نیمی از آمریکایی ها استیضاح ترامپ را رد می کنند. این هم یک موضوع مهم است. وضعیت کاملا علیه ترامپ نیست. رئیس جمهور و هوادارانش همچنان فرصت های زیادی برای جلب نظر اکثریت را دارند. تیم مبارزات انتخاباتی ترامپ سرمایه گذاری زیادی را برای حمایت از او در پیش گرفته اند.

به این ترتیب ممکن است در نهایت دموکرات ها با یک فاجعه روبرو شوند. مثلا وقتی که در شروع کار و روند استیضاح در مجلس نمایندگان این روند شکست خورده و اکثر دموکرات ها به آن رای ندهند. یا هنگامی که "میچ مک کانل" بتواند با رای اکثریت جمهوریخواهان این روند را نامعتبر اعلام کند. حتی ممکن است این اتفاق بیافتد که ترامپ در مجلس سنا محکوم شود اما در رای گیری نهایی شکست تلخی برای دموکرات ها رقم بخورد و برخی از آن ها در حمایت از ترامپ رای دهند.

در همه این موارد دموکرات ها با چالش مواجه خواهند شد. در این صورت ترامپ موفق خواهد شد و خود را به عنوان عنصری شکست ناپذیر اعلام خواهد کرد. در این صورت برای انتخابات سال 2020 مرحله ای از عدم اطمینان و تردید به خود و نزاع برای دموکرات ها آغاز خواهد شد و این می تواند به 4 سال ریاست جمهوری مجدد ترامپ بیانجامد.

انتهای پیام/

امروز24
دیروز99
این هفته329
این ماه1030
کل130446

2
آنلاین

ما 164 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ایجاد موضوع جدید در تالارگفتمان