Sidebar

Magazine menu

11
سه شنبه, می
0 New Articles

پیش بینی 3 ماهه هواشناسی برای کشاورزان/ زمان کشت دیم گندم، جو و کلزا اعلام شد

اخبار کوتاه و داغ روز
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- اخبار اقتصادی -

مسعود حقیقت رئیس اداره شبکه پایش هواشناسی و مسئول تهک کشاورزی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار کرد: بر اساس پیش بینی سه ماهه انجام شده، میزان بارش ها در نوار شمال کشور شامل استانهای گیلان، گلستان،خراسان شمالی و رضوی، آذربایجان های غربی و شرقی و اردبیل بیشتر از نرمال است و شرایط مناسبی برای کشت دیم غلات گندم و جو را فراهم کرده است.

وی افزود: برای استانهای دامنه زاگرس مانند زنجان، قزوین، کرمانشاه و کردستان نیز  پیش بینی شده که وضعیت بارش ها بهبود می یابد و شرایط مناسبی برای کشت محصولات دیم فراهم است. 

هشدارهای هواشناسی به کشاورزان/ باد، باران و سرما در راه است

دیم کاران نوار شمالی کشور برای کشت غلات تا 15 مهر دست نگه دارند

مدیر شبکه پایش هواشناسی و مسئول تهک کشاورزی ادامه داد: در آذر و دی ماه سال جاری هرچه به سمت زمستان برویم از میزان بارش ها در کشور به ویژه در مناطق جنوبی کشور مانند خوزستان، ایلام، کهکلویه و بویر احمد،غرب فارس و جنوب ایلام کاهش می‌یابد به طوری که  برآورد می‌شود که میزان بارش ها در این مناطق کمتر از نرمال باشد اما وضعیت بارش ها در مهر و آبان این مناطق نیز مناسب خواهد بود.

وی تصریح کرد: بر این اساس میزان بارش‌ها در کشور  از اوخر پاییز تا اولیل زمستان در کشور کمتر از نرمال خواهد بود.

حقیقت گفت:  توجه به این نکته  برای دیم کاران بسیار بااهمیت است که وضعیت بارش‌ها در مهر و آبان بیشتر از نرمال است و این حجم از باران، آب مورد نیاز آنها را کفایت می‌کند.

مدیر شبکه پایش هواشناسی و مسئول تهک کشاورزی اظهار داشت: پیشنهاد می‌شود که کشاورزان دیم کار نوار شمالی کشور برای کشت محصولات خود تا 15 مهر ماه صبر کنند و بعد از این تاریخ اقدام به کشت غلات گندم و جو کنند تا دچار کم بارشی نشوند.

دیم کاران جنوب کشور بعد از 10 آذر اقدام به کشت کنند

وی افزود: به کشاورزان جنوب کشور نیز پیشنهاد می‌شود که به دلیل کاهش بارندگی‌ها کشت دیم خود را تا 10 آذر ماه به تاخیر اندازند و هرچه کشت خود را به سمت زمستان ببرند بهتر است زیرا احتمال بهره بردن آنها از باران بیشتر است.

کلزا

مدیر شبکه پایش هواشناسی و مسئول تهک کشاورزی گفت: زمان کشت کلزا در نوار شمالی کشور به پایان رسیده است اما در مناطق جنوبی کشور کشاورزان می توانند تا 20 آبان به کشت این محصول اقدام کنند.

انتهای پیام/

امروز25
دیروز99
این هفته330
این ماه1031
کل130447

1
آنلاین

ما 224 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ایجاد موضوع جدید در تالارگفتمان