Sidebar

Magazine menu

14
جمعه, می
0 New Articles

لابیگری‌های مالیاتی در لایه های دولت/ پورابراهیمی: در همه دنیا برعکس ما ثروتمندان اساس تشکیل مالیات هستند

اخبار کوتاه و داغ روز
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمدرضا پورابراهیمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در در برنامه نگاه یک شبکه یک سیما گفت : برای تحقق هدف نشانه گذاری شده درآمد مالیات 10 درصدی دولت از تولید ناخالص داخلی نیازمند آن هستیم که شفافیت اطلاعاتی در کشور فراهم شود.

او افزود: سازمان امور مالیاتی باید بتواند آن دسته از افرادی که بدون کد اقتصادی، فعالیت اقتصادی دارند را شناسایی کند و این مهم نیازمند پایگاه اطلاعاتی جامعی است.

پورابراهیمی ادامه داد: طرح جامع نظام مالیاتی اشاره به وظیفه سازمان امور مالیاتی در ایجاد این پایگاه شفاف اطلاعاتی دارد، البته این امر نیازمند همکاری سایر دستگاه های کشور می باشد برخی از دستگاه ها از ارائه لینک های اطلاعاتی موثر و شفاف بر سازمان امور مالیاتی امتناع می ورزند.

پورابراهیمی گفت: لایحه پایانه فروشگاهی که طی دو سال اخیر در دست بررسی بود کامل و جامع گردیده و در صحن علنی مجلس تصویب شد.

او گفت: یکی از شاه بیت های مهم این لایحه به ایجاد سامانه مالیاتی مودیان مالیاتی اشاره دارد، این سامانه در تعیین میزان مالیات هر فرد در هر رده و جایگاهی از جامعه موثر و تعیین کننده خواهد بود.

پورابراهیمی افزود: راه اندازی این سامانه یک تحول و انقلاب در امر شناسایی مالیات واحدهای صنفی محسوب می شود.

او ادامه داد: باید در سیاست گذاری مالیاتی، مالیات بر بنگاه های اقتصادی و حقوق بگیران را کاهش دهیم. هدف ما از مالیات چیزی به مراتب فراتر از این محسوب می شود اما متاسفانه در کشور، بجای اینکه از تولیدکنندگان بنگاه های اقتصادی حمایت کرده و طرح های تشویقی متنوعی در شرایط تحریمی برایشان فراهم کنیم نرخ مالیات این افراد و بنگاه ها را افزایش داده ایم و این اقدام سبب شده تا ترکیب نظام اخذ مالیات از شرکت ها و بنگاه های اقتصادی در کشور برعکس شده و بهم بخورد. لازم به ذکر است این اقدام دقیقاً بر عکس سایر کشورهای دنیاست.

پور ابراهیمی تصریح کرد: در همه دنیا ثروتمندان اساس تشکیل مالیات هستند در حالیکه در کشور ما تاکنون مجلس چندین بار مصوب کرده و دولت هم دستور لغو داده تا چنین روندی در کشور ما پیاده سازی نشود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: در کشور ما معافیت های مالیاتی پنهانی وجود دارد که اساساً ده ها برابر معافیت های آشکار مالیاتی، حوزه نظام اقتصادی را به شدت تحت تاثیر قرار داده و می دهند. این معافیت های پنهان عبارتند از: معافیت بر مجموع درآمد، معافیت بر عایدی درآمد و واحدهای مسکونی خالی از سکنه که به بهانه نبود اطلاعات جامع هنوز مسکوت مانده است.

پورابراهیمی افزود: در برخی موارد برای خودمان هم جای سوال است با توجه به شرایط جامعه به نظر می رسد در برخی مواقع یک لابیگری هایی در لایه های دولت وجود دارد که ابتدا بر تصمیم دولت اثر می گذارد زیرا اگر دولت اراده پیشنهاد و اجرا نداشته باشد قانون مجلس تاریخ اجرایی نخواهد داشت.

انتهای پیام/

امروز59
دیروز110
این هفته689
این ماه1390
کل130806

2
آنلاین

ما 259 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ایجاد موضوع جدید در تالارگفتمان