Sidebar

Magazine menu

18
سه شنبه, می
0 New Articles

گزارش تسنیم از دوگانه «شورای هماهنگی» و «شورای سیاست‌گذاری»| چه‌کسی لیست اصلاح‌طلبان را می‌نویسد؟

اخبار کوتاه و داغ روز
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- اخبار سیاسی -

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری تسنیم، مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردم‌سالاری و عضو فراکسیون امید در مجلس شورای اسلامی، از آغازبه‌کار کمیته امور استان‌های شورای هماهنگی جبهه اصلاحات برای انتخابات مجلس شورای اسلامی خبر داد.

آغازبه‌کار کمیته استان‌های «شورای هماهنگی جبهه اصلاحات» برای انتخابات مجلس

به‌گفته کواکبیان، دبیران‌کل و اعضای شورای مرکزی احزابی همچون حزب جوانان ایران اسلامی، انجمن اسلامی معلمان ایران، مجمع دانش‌آموختگان ایران اسلامی، دبیرکل حزب همبستگی دانش‌آموختگان ایران، دبیرکل انجمن اسلامی جامعه پزشکان کشور، انجمن اسلامی مهندسان ایران و حزب ندای ایرانیان مأموریت ساماندهی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات را در استان‌ها به‌عهده خواهند داشت.

شورای هماهنگی جبهه اصلاحات نهادی است که در دوران دوم خرداد و پیش از برگزاری انتخابات مجلس ششم، از اجماع 18 حزب و گروه اصلاح‌طلب تشکیل شد و ابتدا نام شورای هماهنگی دوم خرداد را بر خود گذاشت و کارش را از انتخابات مجلس ششم در سال 78 آغاز کرد.

تا زمان انتخابات سال 92، این شورا وظیفه ارائه لیست‌های انتخاباتی اصلاح‌طلبان برای مجلس و شورای شهر و همچنین حمایت از یک کاندیدای واحد در انتخابات ریاست‌جمهوری را به‌عهده داشت. در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 شورای هماهنگی پس از انصراف محمدرضا عارف به‌اصرار سید محمد خاتمی، از حسن روحانی حمایت کرد و لیستی برای شورای شهر تهران ارائه داد و توانست اقلیتی 13نفره را از 31 عضو شورای شهر نصیب خود کند.

image

شورای هماهنگی جبهه اصلاحات سال 92 پس از انصراف عارف، به حمایت از روحانی پرداخت

در ایام انتخابات مجلس شورای اسلامی در سال 94، جمعی تحت عنوان «شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان» به‌پیشنهاد سید محمد خاتمی گردهم آمدند و ریاست آن جلسات را محمدرضا عارف به‌عهده داشت. این جمع متشکل از نمایندگان احزاب عضو شورای هماهنگی و برخی چهره‌های غیرحزبی جریان اصلاحات بود و وظیفه داشتند برای انتخابات مجلس لیستی واحد ارائه کنند که این اقدام آنها در تهران موفقیت‌آمیز بود.

با پایان انتخابات مجلس، اواسط تابستان سال 95 جلسه‌ای در بنیاد باران با حضور اعضای شورای سیاست‌گذاری در حضور سید محمد خاتمی برگزار شد که نشان می‌داد قرار است این شورا به فعالیت خود ادامه دهد اما این جلسه غائبانی داشت که تا ماه‌های منتهی به انتخابات سال 96 از مخالفان سرسخت شورای سیاست‌گذاری شدند.

حزب مردم‌سالاری به‌دبیرکلی کواکبیان، اراده ملت به‌دبیرکلی احمد حکیمی‌پور، مجمع نیروهای خط امام به‌دبیرکلی هادی خامنه‌ای، حزب اعتماد ملی در زمان قائم‌مقامی رسول منتجب‌نیا از منتقدان این جریان بودند و معتقدند فعالیت‌های انتخاباتی باید در شورای هماهنگی جبهه اصلاحات و با حضور نمایندگان احزاب انجام شود.

مهرماه سال 95،  مجمع نیروهای خط امام(ره)، حزب اعتماد ملی، حزب مردم‌سالاری، حزب اراده ملت ایران، مجمع دانش‌آموختگان ایران اسلامی، انجمن اسلامی مهندسان ایران، حزب وحدت و همکاری ملی در بیانیه‌ای مشترک تأکید کردند "شورای سیاست‌گذاری، مأموریت انتخاباتی اسفند 94 داشته و با پایان همان انتخابات، مأموریتش پایان‌یافته تلقی می‌شود و ادامه فعالیتش بلاموضوع است، ضمن آنکه هرگونه تصمیم‌گیری فردی و محفلی در انتخاب ترکیب این شورا، اصالت، کارکرد و چه‌بسا مشروعیت آنها را زائل می‌سازد."

image

مصطفی کواکبیان، رسول منتجب‌نیا و هادی خامنه‌ای از مخالفان اصلی شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان هستند

با نزدیک شدن به ایام انتخابات سال 96، تشکیلاتی موازی شورای سیاست‌گذاری با نام ائتلاف 1+21 اصلاح‌طلبان شامل حدود 17 گروه و حزب سیاسی  تشکیل شد تا برای انتخابات شوراها لیست ارائه دهد. این تشکیلات موازی شورای سیاست‌گذاری عمل می‌کرد و لیست 21نفره‌ای برای انتخابات شورای شهر تهران ارائه داد. ریاست جلسات این ائتلاف را محسن رهامی از چهره‌های شناخته‌شده جریان اصلاحات به‌عهده داشت.

با پایان انتخابات 96، منتقدان شورای سیاست‌گذاری افزایش یافتند. حسین کمالی دبیرکل حزب اسلامی کار و حزب کارگزاران نیز به صف منتقدان این شورا پیوستند و در جلسات اخیر آن شرکت نمی‌کنند. بیشترین انتقاد این احزاب به حضور افراد غیرحزبی به‌ویژه اعضای حزب اتحادملت  در شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان بود. حزب اتحادملت با حضور اعضای حزب منحله مشارکت در سال 92 تشکیل شد که اکثر آنها اطرافیان و حلقه نزدیکان سید محمد خاتمی هستند. محمد عطریانفر عضو حزب کارگزاران در گفتگو با تسنیم در این‌باره اظهار داشت: به‌دلیل پیوند عمیقی‌ که میان برخی‌ها در جریان اصلاح‌طلبی با رئیس‌ دولت اصلاحات وجود دارد، معمولاً آنها از سهم بیشتری در ائتلاف‌ها برخوردار هستند که این مسئله مورد نقد حزب کارگزاران قرار دارد.

چگونه کشمکش در «اعتماد ملی» به انشعاب منتجب‌نیا و یارانش انجامید؟

حزب جداشدگان از "اعتماد ملی" آغازبه‌کار کرد

شهریور سال 97 اولین نشست شورای سیاست‌گذاری برگزار شد که تصاویر منتشره از آن نشان‌دهنده عدم حضور شخصیت‌هایی همچون  مصطفی کواکبیان، حجت الاسلام هادی خامنه‌ای، حکیمی‌پور دبیرکل حزب اراده ملت،‌ حسین کمالی، محسن رهامی و برخی دیگر از اعضای حقیقی عضو شورای سیاست‌گذاری و اعضای حزب کارگزاران بود.

شب گذشته (28 مهر) شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان جلسه‌ای داشت که براساس اخبار منتشره از این نشست، اعضا بر ضرورت اتخاذ روشی شفاف و دموکراتیک که انسجام و وحدت جبهه اصلاح‌طلبان را مخدوش نکند تأکید کردند بااین‌حال روند فعلی که طی می‌شود نشان می‌دهد شخصیت‌هایی که سال 92 تلاش کردند تا ائتلاف 1‌+‌21 را مقابل شورای سیاست‌گذاری برپا کنند، این بار نیز درصددند با رجوع به اولین خاستگاه انتخاباتی اصلاح‌طلبان یعنی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات لیستی مستقل ارائه کنند.

انتهای پیام/+

امروز16
دیروز118
این هفته341
این ماه1784
کل131200

6
آنلاین