Sidebar

Magazine menu

16
یکشنبه, می
0 New Articles

دعوت مرجعیت دینی عراق از تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی برای جلوگیری از هرج و مرج و پرهیز از خشونت

اخبار کوتاه و داغ روز
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از شبکه تلویزیونی السومریه نیوز، شیخ عبدالمهدی الکربلائی نماینده مرجعیت عالی دینی عراق در خطبه نماز جمعه امروز از تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی خواست تا به رویکرد مسالمت آمیز متعهد باشند.

کربلائی که متن بیانیه آیت الله سیستانی را در نماز جمعه قرائت می کرد، افزود: تظاهرات مسالمت آمیز حقی است که قانون اساسی برای شهروندان تضمین کرده است و نیروهای امنیتی باید امنیت را برای تظاهرکنندگان تامین کنند.

شیخ الکربلائی افزود: تظاهرکنندگان نباید به دارایی های عمومی و خصوصی دست اندازی کرده و روند مسالمت آمیز تحرک و فعالیت خود را حفظ کنند.

پیام مهم نخست‌وزیر عراق درباره اصلاحات فوری

شورای امنیت ملی عراق: اجازه منحرف شدن تظاهرات از مسیر مسالمت آمیز را نمی‌دهیم

 

وی تصریح کرد: تعدی به نیروهای امنیتی و ضرر رساندن به دارایی ها با مسالمت آمیز بودن تظاهرات در تضاد است.

نماینده مرجعیت عالی دینی عراق گفت: اصلاحات زیادی هست که عراقی ها درباره آن اتفاق نظر دارند که از جمله مبارزه با فساد و عدالت اجتماعی است.

وی افزود: ما از تظاهرکنندگان می خواهیم که خشم آنها از اوضاع ناگوار باعث نشود که به نیروهای امنیتی و دارایی های عمومی تعدی کنند.

شیخ الکربلائی گفت: به برخی که مقاصد بدی دارند اجازه ندهید که در صفوف شما نفوذ کنند و به دارایی ها و نیروهای امنیتی تعدی کنند.

برگزاری تظاهرات معیشتی در برخی شهرهای عراق/ تاکید مسئولان بر خواسته‌های مشروع تظاهرکنندگان و اصلاح کابینه

 

عبد المهدی الکربلائی با اشاره به گزارش اخیر دولت عراق درباره حوادث اخیر این کشور افزود: گزارش منتشر شده درباره نتایج تحقیقات درباره تظاهرات همه حقایق را برای افکار عمومی به وضوح روشن نکرده است.

متن بیانیه آیت الله سیستانی که توسط شیخ عبدالمهدی الکربلائی نماینده مرجعیت عالی دینی عراق در خطبه‌های نماز جمعه امروز قرائت شد به شرح زیر است:  

نماینده مرجعیت دینی عالی عراق  درباره بروز هرج و مرج و دخالت خارجی و تبدیل این کشور به عرصه تسویه حساب های منطقه ای و بین المللی هشدار داد و گفت: مهمترین شیوه اصلاحات، مبارزه با فساد و بازگردادن اموال (غارت شده) و لغو امتیازها است.

وی تصریح کرد: در این زمان حساس تاریخ عزیز عراق که تظاهرات مردمی در بغداد و تعدادی از استانها از سرگرفته شده است، از عزیزان تظاهرکننده و نیروهای امنیتی می خواهیم که به مسالمت آمیز بودن تظاهرات کاملا پایبند باشند و اجازه کشیده شدن تظاهرات به سمت استفاده از خشونت و اغتشاش و خرابکاری ندهند.

نماینده مرجعیت عالی دینی عراق گفت: به نیروهای امنیتی متذکر می شویم که تظاهرات مسالمت آمیز که به نظم و امنیت عمومی اخلال وارد نکند، حق تضمین شده در قانون اساسی برای مردم است لذا باید از تظاهرات کنندگان در میادین و خیابانهای اختصاص داده شده برای حضور آنها به طور کامل حفاظت کنید و از برخورد با آنها بپرهیزید بلکه بالاترین میزان خویشتنداری را در برخورد با آنها داشته باشد. همزمان نیز وظیفه خود در چارچوب اجرای قانون و حفظ نظم و امنیت عمومی را با اجازه ندادن برای بروز هرج و مرج و تعدی به تاسسیات دولتی و دارایی های خصوصی ایفا کنید.

وی تاکید کرد: تاکید مرجعیت دینی بر لزوم مسالمت آمیز بودن تظاهرات و عاری بودن آن از خشونت فقط از باب آزار و اذیت نشدن تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی نیست بلکه از باب حساسیت فراوان نسبت به آینده کشور است که ازپیچیدگی های زیادی رنج می بردو نگرانی وجود دارد که به سمت خشونت و خشونت متقابل و هرج و مرج و خرابی کشیده شود و این امر زمینه را برای دخالت بیشتر خارجی فراهم کرده و این کشور تبدیل به عرصه ای برای تسویه حساب ها بین برخی نیروهای بین المللی و منطقه ای شود.

شیخ الکربلائی تاکید کرد: اصلاحات واقعی و تغییرات مورد نظر در مدیریت کشور لازم است که به شیوه های مسالمت آمیز انجام شود و این امر در صورت همیاری عراقی ها و صفوف واحد آنها برای طرح خواسته های مشخص در این زمینه شدنی است.

وی گفت: اصلاحات زیادی هست که عراقی ها درباره آن اتفاق نظر دارند و همواره خواهان آن بوده اند. مهمترین آنها مبارزه با فساد و دنبال کردن سازوکار روشن و قاطعی برای پیگرد فاسدان و بازگرداندن اموال به مردم و عدالت اجتماعی در توزیع ثروت های کشور از طریق لغو یا تعدیل برخی قوانینی است که به مسئولان بلندپایه و اعضای مجلس نمایندگان و گروههای معینی به زیان سایر اقشار مردم امتیازات زیادی می دهد. از دیگر اصلاحات در دستور کار قرار دادن ضوابط عادلانه در استخدام دولتی بدور از هرگونه سهم خواهی و سهمیه بندی و اتخاذت اقدامات قاطع درخصوص منحصر کردن سلاح در دست دولت و ایستادن قاطع در برابر دخالت های خارجی در امور داخلی کشور و تدوین قانونی منصفانه برای انتخابات است که اعتماد مردم به روند انتخابات را بازمی گرداند و آنها را به مشارکت در انتخابات ترغیب می کند.

وی افزود: بار دیگر ما از تظاهرکنندگان گرامی می خواهیم که خشم آنها نسبت به بدی اوضاع و شیوع فساد و نبود عدالت اجتماعی باعث تعرض به نیروهای امنیتی یا دارایی های عمومی و خصوصی نشود.

نماینده مرجعیت عالی دینی عراق تصریح کرد: نیروهای امنیتی پدران و برادران و فرزندان شما هستند که در بسیاری از آنها در دفاع از شما در نبرد با ترویست های داعشی و نظایر آنها شرکت کردند و امروز وظیفه خودشان را در حفظ نظم و امنیت عمومی را انجام می دهد لذا نباید در طرف شما به جز احترام و تقدیر ببینند لذا به برخی که اهداف و مقاصد بدی دارند اجازه ندهید که در صفوف شما نفوذ کرده و از تظاهرات شما برای تعدی به این عزیزان یا تاسیسات دولتی یا اموال خصوصی سوء استفاده کنند.

وی تصریح کرد: ما به نیروهای امنیتی تاکید می کنیم که فراموش نکنید که تظاهرکنندگان پدران و برادران و فرزندان شما هستند که برای درخواست برای حق خود در داشتن یک زندگی آزاد و کریمانه و آینده ای شایسته کشورشان و ملت خود به خیابانها آمده اند لذا با آنها با لطف و نرمی برخورد کنید.

شیخ الکربلاطی گفت: باید اشاره کنم که گزارش منتشر شده درباره نتایج تحقیقات درخصوص ریخته شدن خون و تخریب دارایی های عمومی در جریان تظاهرات گذشته هدف مورد نظر را برآورده نکرده است و همه حقایق و واقعیت ها را به طور روشن برای افکار عمومی تبیین نکرده است لذا اکنون مهم این است که یک هیئت قضایی مستقل برای پیگیری این موضوع تشکیل شود و نتایج تحقیقات خود را به طور کاملا حرفه ای و شفاف به اطلاع مردم برساند از خداوند بلندمرتبه می خواهیم که عراق و ملت آن را از شر اشرار و مکر دشنمان حفظ کند.

انتهای پیام/

امروز19
دیروز105
این هفته866
این ماه1567
کل130983

1
آنلاین

ما 152 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ایجاد موضوع جدید در تالارگفتمان