Sidebar

Magazine menu

07
جمعه, می
0 New Articles

عراق |پاسخ عبدالمهدی به درخواست مقتدی صدر/ تلاش مغرضانه برخی طرف‌ها برای کشته‌سازی در تظاهرات کربلا

اخبار کوتاه و داغ روز
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رسانه‌های عراق،  عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق از مقتدی صدر رهبر جریان صدر خواست به جای درخواست برای برگزاری انتخابات زودهنگام با رهبر سازمان بدر توافق کند.

عبدالمهدی در نامه‌ای به مقتدی صدر گفت از من خواسته‌اید به پارلمان بروم و تحت چتر پارلمان، برگزاری انتخابات زودهنگام را تحت نظارت سازمان ملل متحد و کمیساریای جدید اعلام کنم، من از شما تشکر می‌کنم، حق هر رهبر و شهروند است که آنچه را که مصلحت و منفعت ملی می‌داند، از نخست وزیر بخواهد و پیشنهاد ارائه شده ممکن است یکی از راه‌های خروج از بحران کنونی باشد.

نخست وزیر عراق ادامه داد نتایج انتخابات ممکن است تعیین کننده باشد و در نتیجه امکان تشکیل دولت اکثریت سیاسی واضحی که از حمایت پارلمانی واضحی هم برخوردار باشد، وجود داشته باشد.

عبدالمهدی در عین حال تصریح کرده است اگر هدف از انتخابات، تغییر دولت است، راه ساده‌تری وجود دارد و آن است که جنابعالی با برادر هادی العامری برای تشکیل دولت جدید توافق کنید که در آن صورت نخست وزیر می‌تواند استعفا خود را اعلام کرده و دولت جدید هم ماموریت خود را ظرف چند روز اگر نگوییم چند ساعت پس از این توافق به دست بگیرد.

وی درباره شرایط دشوار برگزاری انتخابات زودهنگام گفته است مسئله انتخابات زودهنگام نامشخص است، اینکه چه زمانی شرایط آن فراهم خواهد شد و اینکه آیا درباره تمام شروط آن توافق خواهد شد، اینها مسائل نامعلومی هستند که ممکن است ما را در برابر امور ناشناخته زیادی قرار دهد.

عبدالمهدی در ادامه نامه خود خطاب به مقتدی صدر آورده است : انتخابات زودهنگام مستلزم موافقت رئیس جمهور با درخواست نخست وزیر برای  انحلال پارلمان و دعوت به برگزاری انتخابات زودهنگام در مدت 60 روز است و این مسئله محقق نخواهد شد مگر اینکه پارلمان با اکثریت مطلق اعضای خود یعنی با اکثریت 165 نفر به انحلال خود رای دهد و دولت هم دولت مستعفی قلمداد شده و تبدیل به دولت پیشبرد امور روزانه شود.

نخست وزیر عراق از مقتدی صدر پرسیده است : روند انحلال پارلمان یا تغییر کمیساریا(عالی انتخابات) چقدر طول خواهد کشید؟ در این صورت سرمایه‌گذاران به سبب نامعلوم بودن اوضاع و حوادث خونین از کشور فرار می‌کنند و خون‌هایی که بر زمین ریخته می‌شود که مستلزم اقدامات واضحی است که دولت بتواند به وظایفش عمل کند و نظم داخلی را حفظ کرده و قانون را درباره همگام اعمال کند.

عبدالمهدی در این نامه هشدار داده است که تبدیل شدن دولت مستقر به دولت پیشبرد موقت امور به معنای عدم تصویب بودجه و معنایش توقف امضای طرح‌های جدید و قوانینی که باید در اسرع وقت به تصویب پارلمان برسد،خواهد بود که ما گام‌هایی را برای اصلاح و فراهم کردن فرصت‌های شغلی و تشویق سرمایه‌گذاری‌ها و فعالیت‌های تجاری جدید برداشته بودیم.

نخست وزیر عراق در این نامه آورده است احزاب سیاسی، معادلات جدید را درک نکرده و آن طور که شایسته است به وظیفه خود عمل نکردند، آنها دولت را رها کردند و مردم به خیابان‌ها ریختند تا نظراتشان را بیان کنند.

عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق همچنین تاکید کرده است وظیفه ما شنیدن خواسته‌های مردم و تلاش برای برآورده کردن آن است.

مقتدی صدر از عبدالمهدی خواسته بود که انتخابات پارلمانی زودهنگام را با نظارت سازمان ملل و با مدت زمانی که طولانی نباشد بدون مشارکت احزاب کنونی شرکت کننده در دولت برگزار کند.

السومریه هم از اعتصاب نمایندگان سائرون وابسته به جریان صدر در داخل پارلمان خبر داده است.

رای پارلمان به میزبانی از عبدالمهدی

یک منبع پارلمانی عراقی امروز سه شنبه گفت پارلمان رای به میزبانی از نخست وزیر در خلال نشست امروز داده است. این منبع به  السومریه گفت پارلمان رای به میزبانی از عادل عبدالمهدی نخست وزیر در خلال نشست امروز داده است و تصمیم گرفته است جلسه را تا زمانی که وی حضور پیدا کند، ادامه دهد.

این منبع  افزود محمد الحلبوسی رئیس پارلمان به دبیرخانه گفته است با نخست وزیر تماس گرفته و وی را برای شرکت در نشست امروز دعوت کند.

دستگیری اغشاشگران نفوذی در تظاهرات کربلا

از سوی دیگر یک مسئول امنیتی استان کربلا در این کنفرانس تصریح کرد تمام کسانی که در تظاهرات به هرج ومرج دست زده بودند، دستگیر شدند. وی گفت افرادی را که به ایجاد هرج و مرج و ضرب و شتم و آتش زدن دست می زدند، بازداشت کردیم، برخی از تظاهرات کنندگان ابزارهای تیز در دست داشته و یونیفورم نظامی پوشیده بوده و بمب های اشک آور در اختیار داشتند که ما آنها را پس از بازداشت تحویل دستگاه قضایی دادیم.

وی خاطر نشان کرد تیراندازی از سوی یک فرد مسلح در حوادث را ثبت کردیم که از فاصله نزدیک یک تظاهرکننده را هدف قرار داد. نیروهای امنیتی دور از تظاهرات کنندگان هستند و از سلاح استفاده نمی کنند.

نصیب الخطابی استاندار کربلا خاطر نشان کرده بود  فعالان از استانداری و مقامات ذیربط خواسته‌اند مکان برگزاری تظاهرات در احاطه نیروهای امنیتی باشد، زیرا برخی به دنبال منحرف کردن این تظاهرات مسالمت آمیز از مسیر خود به سمت خشونت و تخریب اموال عمومی هستند.

رئیس دانشگاه موصل اوضاع در کوی دانشگاه عادی است و هیچ اعتصابی رخ نداده است

صلاح الاحمدی رئیس دانشگاه موصل عراق تاکید کرد اوضاع در دانشگاه موصل عادی است و هیچ اعتصاباتی در کوی دانشگاه وجود ندارد .

الاحمدی به العهد نیوز گفت شرایط در دانشگاه موصل امروز عادی بوده و هیچ اعتصابی رخ نداده است. وی افزود با صدها نفر از دانشجویان و کارکنان و استادان دانشگاه برای مطلع شدن از روند عملیات آموزشی و تحصیلی در دانشگاه و تضمین روان بودن تردد در شیفت کاری دیدار کرده است. به گفته وی، فعالیت‌های درسی و آموزشی در دانشگاه به شکل عادی ادامه دارد و این پیام دانشگاهی واقعی و تاثیرگذار است.

دیدار وزیر خارجه عراق با نخست وزیر هلند

محمد علی الحکیم وزیر خارجه عراق با نخست وزیر هلند دیدار کرد که طی آن راه‌های تقویت همکاری میان دو کشور در زمینه مبارزه با تروریسم بررسی شد.

در بیانیه وزارت خارجه عراق آمده است محمد علی الحکیم وزیر خارجه با مارک روته نخست وزیر هلند دیدار کرد که طی آن راه‌های تقویت همکاری میان دو کشور در زمینه مبارزه با تروریسم و مسئله جنگجویان تروریست خارجی و نیز راه‌های حمایت از نیروهای امنیتی و آموزش آنها از طرف علی بررسی شد.

این بیانیه آورده است وزیر خارجه عراق به تحولات کشور و تدابیر دولت در سایه اجرای برنامه دولتی و ارائه خدمات و تعامل با خواسته های جوانان در فراهم کردن فرصت های شغلی و تحقق توسعه پرداخت.

حکیم از شرکت‌های هلندی برای فعالیت در زمینه‌های مختلف در عراق و افزایش میزان مبادلات تجاری میان دو کشور دعوت کرد، در این نشست تحولات منطقه هم بررسی شد و دو طرف به تبادل دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود درباره اوضاع منطقه به گونه‌ای که در حل بحران ها و پایان تنش سهیم باشد، پرداختند.

تلاش مغرضانه برخی طرف‌ها برای کشته‌سازی در تظاهرات کربلا

یک منبع امنیتی در گفت‌وگو با العهد نیوز اعلام کرد یک طرف سیاسی با هدف شعله‌ور کردن آتش فتنه میان نیروهای امنیتی و تظاهرات کنندگان مسالمت جو اینگونه القا می‌کند که جنایت و کشتاری در کربلا رخ داده است

این منبع به شهروندان درباره افتادن در دام این رسانه‌های مغرض که تلاش می‌کنند از طریق ویدئوهای ساختگی و تصاویر جعلی و تکرار برخی تصاویر قدیمی به بزرگنمایی حوادث و انحراف آن و کشاندن آن به خروج از دایره مسالمت آمیز بودن تظاهرات خود بپردازند، هشدار داده است.

این منبع افزود نیروهای امنیتی بر پایبندی خود به حمایت از تظاهرات کنندگان مسالمت جو و عدم استفاده از خشونت علیه آنها تاکید می‌‌کنند و همه افزایش تعداد مجروحان در صفوف نیروهای امنیتی که دو برابر تعداد تظاهرات کنندگان است را ملاحظه کرده‌اند.

این منبع امنیتی خاطر نشان کرد اهداف سیاسی در تشدید تقابل با نیروهای امنیتی در تلا‌ش‌های طرف‌هایی نهفته است که مردم را به حمل سلاح و مقابله با دولت به بهانه دفاع از خویش تحریک می‌کنند که این وضع کشور را به سمت سرنوشت ناشناخته و افزایش تلفات و خسارت های انسانی و مالی سوق می دهد و ما درباره کشانده شدن مردم به سمت این پرتگاه خطراک هشدار می‌دهیم.

این منبع افزود نیروهای امینتی همانطور که معتقد است حمایت از تظاهرات مسالمت جو مسئولیتشان است، در عین حال مسئولیت بازداشتن نفوذی‌ها و خرابکاران و کسانی که به دنبال اجرای طرح‌های مغرضانه هستند را مسئولیت خود می‌دانند و با قدرت قانون با آنها مقابله خواهند کرد و در این زمینه عقب نشینی نخواهند کرد، بنابراین شهروندان باید میان اقدامات نیروهای امنیتی در قبال میادین تظاهرات مسالمت آمیز و تدابیر آنها در قبال نفوذی‌ها و خرابکاران تمایز و تفاوت قائل شوند.

از سوی دیگر ارتش عراق تاکید کرده است آماری که برخی درباره تظاهرات کربلا اعلام می‌کنند، نادرست است.

انتهای پیام/

امروز25
دیروز104
این هفته620
این ماه620
کل130036

2
آنلاین

ما 157 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ایجاد موضوع جدید در تالارگفتمان