Sidebar

Magazine menu

12
چهارشنبه, می
0 New Articles

عراق| تاکید فرماندهی بصره بر برخورد قاطع با اخلالگران/ اقدام عمدی عناصر نفوذی در تخریب پل مهمی در مرکز بغداد

اخبار کوتاه و داغ روز
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، یک رسانه عراقی از عقب نشینی اعتصاب کنندگان از میدان نفتی مجنون خبر داد. بر اساس این گزارش، شمار زیادی از اعتصاب کنندگان از ورودی میدان نفتی مجنون پس از تعیین مهلت 10 روزه برای تحقق مطالباتی که تقدیم وزیر نفت شد تا به آن رسیدگی کند.

خبرگزاری عراق گزارش داد محمد ناصح فرمانده القرنه با بیان این مطلب گفت وزیر نفت، هیئتی از سوی شرکت نفت بصره را نزد تظاهرات کنندگان فرستاد تا خواسته‌های آنها را دریافت کرده و به وزارتخانه بفرستد تا ضمن اطلاع از آن، تدابیر مناسب درباره آن اتخاذ شود.

درخواست یک وزیر عراقی از مردم بصره : دستان شما را می‌بوسم، از تاسیسات نفتی و بنادر محافظت کنید

بنکین ریکانی وزیر بازسازی و مسکن و شهرداری‌ها از ساکنان استان بصره در جنوب عراق خواست از تاسیسات نفتی و بنادر در جریان اعتراضات محافظت کنند. ریکانی در پیامی صوتی خطاب به مردم استان بصره گفته است اعتراضات حق مشروعی در برابر محرومیت و ضعف عملکرد و شکست و فساد به وجود آمده در نهادهای دولتی و ادارات طی سال‌های گذشته است،‌ اما دستان و سرهای شما رو می‌بوسم و از شما می‌خواهم از تاسیسات نفتی و خدماتی و نفتی و بنادر خود محافظت کنید، این تاسیسات شریان اقتصاد کشور و بیانگر آبرو و اعتبار شما و کشورتان است که نباید در معرض قرار گیرد.

وی خاطر نشان کرد اگر این آبرو و اعتبار در معرض خطر قرار گیرد، آنگاه شما به ده‌ها سال نیاز خواهید داشت تا اعتماد شرکت‌های جهانی را به بصره و سرمایه‌گذاری در این استان بازیابید.

این وزیر عراقی گفت از شما خواهش می‌کنم مانع هرگونه آسیب رسیدن به شرکت‌های نفتی و بنادر و خدمات عمومی شوید.

بسته شدن ادارات دولتی در الدیوانیه

شبکه الفرات از اقدام اعتصاب کنندگان در بستن ادارات دولتی در استان الدیوانیه خبر داد. این رسانه گزارش داد اعتصاب کنندگان امروز اداره آموزش و اداره زندانیان سیاسی را بستند. آنها همچنین اقدام به بستن ساختمان قدیمی استانداری و نهاد شهرداری‌ها کردند.

در استان ذی قار هم یک منبع محلی امروز دوشنبه گفت که معترضان چهار اداره دولتی و یک شرکت دولتی را بستند.

هشدار سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح درباره فروریختن پل مهمی در مرکز بغداد

سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح گفت از ابتدای تظاهرات شاهد آتش زدن عمدی و هدفمند پایه‌های پل الجموریه بغداد هستیم

عبدالکریم خلف در سخنانی که از تلویزیون العراقیه پخش شد درباره فرو ریختن پل الجمهوریه در مرکز بغداد به سبب آتش زدن و تخریب پایه‌های پل هشدار داد.الغدپرس گزارش داد میدان عدن، تقاطع البلدیات، میدان بیروت و النهضه و پل 14 تموز به سبب اقدام برخی از شرکت کنندگان در تظاهرات در بستن این اماکن، ترافیک سنگینی را در پایتخت به وجود آورده است.

سخنگوی فرمانده نیروهای مسلح عراق پیامی به رهبران تظاهرات کنندگان داریم البته اگر رهبرانی دارند، به آنها می‌گوییم که تخریب و از بین بردن زیرساخت‌ها و تاسیسات جزء خواسته‌های شما نیست.

پایگاه خبری بغداد الیوم گزارش داد معترضان راه‌های اصلی و پل‌های اصلی را در استان‌های مرکز و جنوب همزمان با اعتصاب و آنچه نافرمانی مدنی خوانده‌اند، بسته‌ اند و مانع رسیدن کارمندان به مراکز کار خود شده‌اند.

رایزنی حلبوسی با هیئت حزب بارزانی

در گیر و دار تحولات عراق، هیئتی از سوی حزب دموکرات کردستان عراق که ریاست آن را مسعود بارزانی برعهده دارد، با محمد الحلبوسی رئیس پارلمان دیدار کرد که طی آن موضوع تغییرات در قانون اساسی بررسی و بر این نکته تاکید شد که این مسئله باید مورد پذیرش همه عناصر ملت عراق باشد.

دفتراطلاع رسانی حلبوسی در بیانیه‌ای اعلام کرد رئیس مجلس نمایندگان، هیئتی از حزب دموکرات کردستان به ریاست هوشیار زیادی را به حضور پذیرفت که طی آن تحولات سیاسی و امنیتی کشور در مرحله کنونی بررسی شد.

این بیانیه آورده است این دیدار همچنین خواسته‌های مشروع تظاهرات کنندگان را بررسی کرد و بر ضرورت برآورده شدن این خواسته‌ها از طریق یک برنامه اصلاحاتی گسترده که به صورت ریشه‌ای آن را بررسی کند، و متناسب با خواسته‌های تظاهرات کنندگان و ملت عراق باشد، تاکید شد. در این دیدار همچنین موضوع تغییرات در قانون اساسی بررسی و بر اهمیت اینکه چنین موضوعی مورد پذیرش همه طیف های ملت عراق باشد، تاکید شد.

تاکید رئیس شورای عالی قضایی بر ضرورت حفظ اموال عمومی و خصوصی

فائق زیدان رئیس شورای عالی قضایی امروز دوشنبه در دیدار با ضیاء‌السعدی رئیس کانون وکلای عراق ضمن بررسی تحولات در سایه تظاهراتی که بغداد و برخی استان‌ها شاهد آن است، تاکید کرد حق تظاهرات بر اساس قانون اساسی و آزادی بیان تضمین شده و باید اجازه داد تا هر شهروندی نظرش را آزادانه بیان کند، ولی این مسئله باید به شیوه های مسالمت آمیز و عدم تعدی و تجاوز به اموال عمومی و خصوصی و همچنین احترام به نیروهای ارتش و پلیس که به ماموریت خود در حفظ امنیت و نظم می‌پردازند، همراه باشد.

دادگاه فدرال باتاکید بر اینکه قانون اساسی، حقوق شهروندان در بیان نظر و تجمع و تظاهرات مسالمت آمیز را تضمین کرده و دادگاه عالی فدرال از طریق احکامش طی سال‌های گذشته این حقوق را تحکیم بخشیه است، در عین حال تاکید کرد ماده 27 قانون اساسی، بر حرمت اموال عمومی و لزوم حمایت همه شهروندان از آن تصریح کرده است.

متن بیانیه وزارت خارجه عراق در واکنش به حمله شبانه به کنسولگری ایران در کربلای معلی

وزارت خارجه عراق در واکنش به اقدام شب گذشته برخی افراد که با عنوان تظاهرات کننده به ساختمان کنسولگری ایران در کربلای معلی حمله کرده بودند، بیانیه‌ای صادر کرد.

وزارت خارجه عراق در بیانیه‌ خود حمله شب گذشته برخی عناصر نفوذی به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در کربلای معلی را محکوم و تاکید کرد چنین  اقداماتی هرگز بر روابط دوستانه و حسن همجواری میان ایران و عراق تاثیر نخواهد گذاشت.

این بیانیه آورده است اقدام برخی تظاهرات کنندگان در حمله به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در کربلای مقدسه را محکوم کرده و این وزارت بر پایبندی خود به حفظ امنیت هیئت‌های نمایندگی که توافقنامه وین بر ضرورت جلوگیری از به خطر افتادن امن آنها تاکیدکرده، تاکید می‌کند.

این بیانیه افزود امنیت هیئت‌های نمایندگی دیپلماتیک و کنسولگری خطوط قرمزی هستند که اجازه عبور از آنها داده نمی‌شود و مقامات  امنیتی تمام تدابیر را برای جلوگیری از هرگونه خدشه به امنیت این اماکن اتخاذ کرده‌اند، چنین  اقداماتی هرگز تاثیری بر روابط دوستانه و حسن همجواری که میان دو کشور همسایه وجود دارد، نخواهد گذاشت.

تاکید فرماندهی عملیات بصره بر بازداشت عناصر خرابکار

فرماندهی عملیات بصره در جنوب عراق امروز دوشنبه بر دستورات سابق مبنی بر عدم قطع راه های منتهی به تاسیسات حیاتی تاکید و اعلام کرد موافقت‌های قانونی را برای بازداشت کسانی که باعث بسته شدن راه‌ منتهی به بنادر شدند، دریافت کرده است.

فرماندهی عملیات بصره در بیانیه خود آورده است بر دستورات سابق مبنی بر عدم بسته شدن راه منتهی به تاسیسات حیاتی به ویژه بنادر عراق که ستون فقرات اقتصاد عراق را تشکیل می‌دهند، تاکید می‌کند.

این بیانیه افزود موافقت‌های قانونی دستگاه‌ قضایی را برای بازداشت کسانی که مسبب بستن راه منتهی به بنادر عراق شدند بر اساس ماده چهارم قانون تروریسم کسب کرده و نیروهای امنیتی عملیات جست‌وجوی افراد تحت پیگرد و کسانی که باعث بستن راه‌ها شدند، دریافت کرده است.

در همین راستا سرلشکر قاسم جاسم نزال فرمانده عملیات بصره تاکید کرد این فرماندهی از همان روز نخست آغاز تظاهرات به تامین امنیت کامل تظاهرات کنندگان مسالمت جو که خواهان حقوق مشروع خود از طریق درست و متمدنانه و ملی بودند، پرداخته چرا که در خصوص مردم بصره احساس مسئولیت می‌کند. وی افزود اما وقتی وضعیت به حد بستن راه‌ها و خروج برخی تظاهرات کنندگان غیر مسالمت جو از مسیر درست تظاهرات شوند، قعطا ما با تجاوزکاران و عناصر نفوذی و قانون شکنان برخورد خواهیم کرد.

وی تاکید کرد هرگز اجازه تجاوز و  تاثیرگذاری بر منابع اقتصادی عراق را نخواهیم داد، زیرا این اماکن و تاسیسات متعلق به همه عراقی‌هاست و متعلق به شخص خاصی نیست.

تاکید صالح و حکیم بر اهمیت حمایت از امنیت عمومی

برهم صالح رئیس جمهوری عراق و سید عمار حکیم رئیس جریان حکمت ملی امروز با یکدیگر دیدار کردند که طی آن راه‌های تحقق خواسته‌های مشروع شرکت کنندگان در تظاهراتی که به صورت مسالمت آمیز برگزار می‌شود، بررسی شد.

دفتر ریاست جمهوری در بیانیه‌ای اعلام کرد صالح امروز سید عمار حکیم رئیس جریان حکمت ملی را در کاخ السلام به حضور پذیرفت که طی آن اجرای خواسته‌های مشروع تظاهرات کننده مسالمت جو و اهمیت حمایت از امنیت عمومی به گونه‌ای که اموال  عمومی و خصوصی حفظ شود، مورد بحث و بررسی قرار گرفت و دو طرف بر ضرورت تسریع در اجرای بسته اصلاحات سیاسی و اقتصادی برای تحقق زندگی کریمانه ملت عراق تاکید کردند.

انتهای پیام/

امروز20
دیروز103
این هفته428
این ماه1129
کل130545

3
آنلاین

ما 126 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ایجاد موضوع جدید در تالارگفتمان