Sidebar

Magazine menu

11
سه شنبه, می
0 New Articles

مصاحبه| غالب قندیل: آمریکا به دنبال محدودیت نقش مقاومت در دولت لبنان است/ تشکیل دولت بی‌طرف فریب افکار است

اخبار کوتاه و داغ روز
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- اخبار بین الملل -

غالب قندیل نویسنده و تحلیلگر مطرح لبنانی در مصاحبه با خبرنگار بین الملل خبرگزاری تسنیم در خصوص تشکیل کابینه جدید لبنان گفت: تاکنون هیچ چشم‌انداز مشخصی درباره عملی شدن هیچ یک از گزینه های تشکیل دولت وجود ندارد.

وی تشکیل دولت تکنوکرات در لبنان را فریبی بیش ندانست و گفت: دولت بی‌طرف و یا غیرسیاسی٬ یک حیله برای فریب افکار عمومی بوده که امکان تشکیل آن در لبنان نیست؛ زیرا هیچ طرف غیرسیاسی در لبنان وجود ندارد.

این تحلیلگر ارشد مسائل لبنان با اشاره به حمایت آمریکا از جریان مخالف حزب الله برای محدود کردن حضور مقاومت و همپیمانانش در دولت جدید گفت: در راستای بازنگری در موازنه‌های دولت بوده که آمریکایی‌ها به منظور محدود کردن حضور هم‌پیمانان مقاومت در دولت جدید لبنان پشت آن ایستاده‌اند.

وی تصریح کرد: بی تردید تا زمانی که هدف٬ محدود کردن حضور مقاومت و نقش آن در موازنه‌ها و معادله‌های دولت باشد٬ مزدوران غرب آماده اجرای دستورالعمل های خود در کشور خواهند بود.

مصاحبه|کارشناس لبنانی: امکان تشکیل دولت تکنوکرات در لبنان وجود ندارد

مصاحبه|شیخ صادق نابلسی: سه فرضیه درباره استعفای حریری/ هشدار درباره هرج‌ومرج فراگیر در لبنان

سه مدل سیاسی برای دولت آینده لبنان؛ چرا تشکیل دولت تکنوکرات عملی نیست؟

سناریوهای پیش‌روی لبنان پس از استعفای حریری

متن کامل این مصاحبه به صورت سوال و جواب در زیر می‌آید: 

تسنیم: تحلیلگران سیاسی سه فرضیه را در خصوص تشکیل دولت آینده لبنان پیش بینی می‌کنند؛ دولت  سیاسی٬ دولت تکنوکرات و یا دولت تکنوسیاسی٬ از نظر شما ساختار دولت آینده لبنان چگونه خواهد بود و کدام یک از اشکالی که ذکر شد در شرایط کنونی در لبنان اجرایی است؟

غالب قندیل: واقعیت این است که حوادث اخیر لبنان و استعفای سعد حریری نخست‌وزیر مستعفی کشور٬ موجب شده تا نوعی آشفتگی سیاسی در کشور به وجود آمده و صحبت از کابینه جدید به خودی خود تبدیل به یک میدان برای کشمکش و بحث میان احزاب مختلف شود. رویکردی که تاکنون در کشور اجرا شده٬ رویکرد اعضای تیم 14 مارس است که دوباره کنار هم جمع شده و نقش‌‌های خود را در عرصه سیاست و میدان‌‌های اعتراضات و در جلوگیری از بسته شدن راه‌‌ها که این میادین توسط حزب نیروهای لبنانی و حزب سوسیالیست‌ ترقی‌خواه و نیز جریان المستقبل که اخیراً پس از استعفای حریری مستقیماً وارد این صحنه‌ها شده به اضافه تیم‌های دیگری از جماعه الاسلامیه و.. سازماندهی می‌شود٬ تقسیم کرده اند.

البته حزب الکتائب و احزاب چپ گرای لبنان از جمله حزب لیبرال و برخی گروه‌های چپ‌گرای مختلف نیز در کنار آنها هستند. در این شرایط سیاسی٬ کشور اولا به دلیل انتخاب مجدد سعدحریری برای تشکیل کابینه و دوم به دلیل گزینه‌های مختلفی که برای تشکیل دولت آینده و بر اساس شروط خاص وجود دارد تحت فشار است.

تسنیم: نقش کشورهای دیگر از جمله آمریکا و نیز جریان‌های رقیب حزب الله را در این معادله (تشکیل کابینه جدید) چه طور ارزیابی می‌کنید؟ 

غالب قندیل: این شروط که هم اکنون در رسانه‌ها و محافل مطرح می‌شود٫ در راستای بازنگری در موازنه‌های دولت بوده که آمریکایی‌ها به منظور محدود کردن حضور هم‌پیمانان مقاومت در دولت جدید لبنان پشت آن ایستاده‌اند. قطعاً آنها قادر به دور کردن نمایندگان حزب‌الله از دولت آینده لبنان نیستند و پیش از این نیز آمریکایی‌ها از زمان نخست‌وزیری تمام سلام٬ مجبور شدند تا از این خواسته خود عقب‌نشینی کنند.

برخی در اینجا می‌خواهند این خواسته آمریکایی‌ها را از خلال دعوت به تشکیل یک دولت تکنوکرات و یا آنچه که موسوم به یک دولت بی‌طرف و یا غیر سیاسی است تحقق بخشند. این هدفی است که همچنان در کنار مانورهای متقابل میان تیم 8 مارس و تیم 14 مارس پیرامون تشکیل کابینه جدید از خلال مذاکرات پنهانی و علنی میان جریان آزاد ملی و سعد حریری٬ در دستور کار آنها قرار دارد.

یکی از شرط‌هایی که پیش از این و قبل از آغاز تحولات اخیر کشور مطرح شد٬ مربوط به کنار رفتن جبران‌باسیل رئیس جریان آزاد ملی و وزیرخارجه لبنان از دولت به دلیل نگرانی آمریکا از مواضع وی در حمایت از مقاومت و نیز علاقه باسیل به ایجاد ارتباط با سوریه و اعلام تصمیمش مبنی بر سفر به دمشق در خصوص پرداختن به موضوع آوارگان سوری و سایر موضوعاتی که به رابطه میان دو کشور مربوط می‌شود در آینده‌ای نزدیک٬ بود.

تسنیم: چشم انداز تشکیل کابینه جدید را چه طور پیش بینی می‌کند آیا این دولت بزودی تشکیل خواهد شد یا خیر؟ 

غالب قندیل: البته تاکنون نیز هیچ چشم‌انداز مشخصی درباره عملی شدن هیچ یک از گزینه های تشکیل دولت وجود ندارد؛ اما مسلم است که در صورت تشکیل دولت سیاسی٬ دولت از فشارهای مردمی و آنچه که موسوم به تحرکات ملی است٬ به منظور اصلاح موازنه‌های موجود در دولت سابق استفاده خواهد کرد. همچنین یکی از شاخص‌های این دولت این است که برای مثال آقای جنبلاط اصرار به دور کردن طلال ارسلان وزیر امور مهاجران و رئیس حزب دموکراتیک لبنان و فراکسیون وی از هر دولت سیاسی جدید داشته و می‌خواهد نمایندگی درزی‌ها را در دولت به تیم سیاسی خود محدود کند٬ یا مثلا آقای جعجع قصد دارد تا سهمیه حزب نیروهای لبنانی را در دولت افزایش دهد و در این میان احزاب دیگری همچون حزب الکتائب و برخی نمادهای حاضر در میادین اعتراضات که به دنبال ورود به دولت هستند نیز طمع‌ورزی‌هایی در این خصوص خواهند داشت. نتیجه تشکیل چنین دولتی این می‌شود که تعداد نمایندگان مقاومت و هم‌پیمانان آن در دولت آینده محدود می‌گردد.

تسنیم: کدام یک از گزینه های سه گانه که بالا اشاره شد(دولت  سیاسی٬ دولت تکنوکرات و یا دولت تکنوسیاسی) برای تشکیل دولت جدید مطرح است ، آیا تشکیل دولت تکنوکرات در لبنان قابلیت اجرایی دارد؟

غالب قندیل: درباره دولت تکنوکرات باید بگویم که آن در واقع یک دولت با لایه های سیاسی است چرا که در لبنان هیچ حالت غیرسیاسی وجود ندارد و حتی وزیرانی که گفته می‌شود تکنوکرات هستند در واقع نماینده نیروها و یا احزاب سیاسی‌اند و هر حزب سیاسی می‌تواند تحت عنوان تکنوکرا٬ در دولت نماینده داشته باشد.

اما دولت بی‌طرف و یا غیرسیاسی٬ یک حیله برای فریب افکار عمومی بوده که امکان تشکیل آن در لبنان نیست؛ زیرا هیچ طرف غیرسیاسی در لبنان وجود ندارد.

تسنیم: چرا تیم 14 مارس اصرار دارد تنها دولتی که می‌تواند لبنان را نجات دهد دولت تکنوکرات است و به چه دلیل برای حل مشکلات اقتصادی لبنان و فساد و سایر امور به چنین دولتی تکیه می‌کند؟

غالب قندیل: اگر دولت بخواهد کشور را از بحران اقتصادی نجات دهد٬ اول باید این عناصر را از دولت دور کند؛ چرا که این‌ها کشور را به این بحران کشانده‌اند و این بحران در واقع نمونه بحران اقتصادی است که از زمان رفیق حریری نخست‌وزیر فقید لبنان پی‌ریزی شد و اکنون به پسرش سعد حریری رسیده است؛ بنابراین دولت برای خروج از این بحران باید به کشورهای شرقی روی‌آورده و بنده آمریکا باقی نماند و نیز در برابر فشارهای آمریکا تسلیم نشده و تحت قیمومیت صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی قرار نگیرد. دولت همچنین نباید رویکرد اقتصادی سیاسی وابسته و رانتی تیم 14 مارس را که مطابق خواسته‌ها و دستورالعمل‌های آمریکا عمل کرده و تابع دستورات آن است بپذیرد.

متاسفانه به نظر نمی‌رسد که تعداد عناصر دولتی که به جای اعتماد به کنفرانس‌‌های تحت حمایت آمریکا و فرانسه٬ به سمت کشورهای شرقی روی آورده و در سطح اقتصادی باب مشارکت منطقه‌ای با سوریه و عراق و ایران و چین و روسیه را باز کرده‌اند٬ تا این لحظه زیاد است که این هم از بدبختی کشور است؛ چرا که موجب قرار گرفتن کشور تحت سلطه آمریکا و ادامه رنج ها و طولانی شدن بحران‌ها می‌گردد و این همان چیزی است که آنها می‌خواهند.

آنچه که آنها امروز می‌خواهند٬ یک واقعیت سیاسی است که پس از تجاوز صهیونیست‌‌ها به ضاحیه جنوبی بیروت خود را به طور کامل نشان داد. اخیراً رئیس‌جمهور بر حق بازدارندگی در دفاع از کشور در برابر تجاوزات دشمن تاکید کرده و وزیر خارجه کشور نیز کاملا از سلطه آمریکایی‌ها خارج شده و به دنبال اصلاح موازنه‌های دولت برای حل بحران اقتصادی است. لبنانی‌ها برای مقابله با بحران اقتصادی به وام های خارجی و خصوصی‌سازی در راستای منافع شرکت‌های خارجی روی می‌آورند و شعار دروغین مبارزه با فساد را سر می‌دهند؛ در حالی‌ که پایه‌های فساد در همین اتحاد سیاسی خودشان است و این راه کمکی به حل بحران اقتصادی نمی‌کند.

تسنیم: عده‌ای معتقدند که تشکیل دولت تکنوکرات منجر به افزایش نفوذ خارجی ها در کشور می‌گردد٬ آیا شما با این نظر موافق هستید؟

غالب قندیل: بی تردید تا زمانی که هدف٬ محدود کردن حضور مقاومت و نقش آن در موازنه‌ها و معادله‌های دولت باشد٬ مزدوران غرب آماده اجرای دستورالعمل های خود در کشور خواهند بود.

تسنیم: لبنان یک منطقه مورد نزاع با رژیم صهیونیستی دارد که مقادیر زیادی نفت و گاز در آن وجود دارد٬ پس چرا دولت از این منطقه به عنوان یک منبع اقتصادی استفاده نکرده و به جای آن٬ بر وام‌‌های خارجی از صندوق بین المللی پول و بانک جهانی تکیه می‌کند؟

غالب قندیل: حقیقت این است که هم امکان استفاده از نفت و گاز این منطقه وجود دارد و هم امکان پیوستن به پروژه ابتکار یک کمربند و یک راه چینی (جاده ابریشم) که انگیزه ها و پتانسیل های عظیمی را برای بسیاری از کشورهایی که در این پروژه مرزی شریک هستند ارائه می دهد و نیز امکان همکاری با جمهوری اسلامی ایران و پذیرش کمک‌ها و ابتکارات آن در کنار شراکت با سوریه و عراق وجود دارد؛ اما همه این‌ها تحت فشارها و دیکته‌‌های آمریکا که هدف آن نگه داشتن لبنان زیر دین و سلطه خارجی‌ها و قرار دادن این کشور تحت قیمومیت صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی ونیز مورد هدف قرار دادن مقاومت و جلوگیری از آزادی لبنان از سلطه استعماری است٬ کنار گذاشته می‌شود.

انتهای پیام/

امروز24
دیروز99
این هفته329
این ماه1030
کل130446

2
آنلاین

ما 158 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ایجاد موضوع جدید در تالارگفتمان