Sidebar

Magazine menu

12
چهارشنبه, می
0 New Articles

مصاحبه|تحلیلگر عراقی: اصلاحات در عراق آغاز شده/ سیاسیون در پی تفاهم سیاسی

اخبار کوتاه و داغ روز
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- اخبار بین الملل -

«کریم حمادی» فعال رسانه‌ای و تحلیلگر سیاسی عراقی در مصاحبه با خبرنگار بین الملل خبرگزاری تسنیم، درباره اعتراضات خیابانی مردم عراق گفت: اعتراضات در ابتدا کاملا مسالمت آمیز بود و همچنان نیز در بخش اعظم خود مسالمت‌آمیز است، اما برخی گروهها تلاش می کنند آن را به سمت های دیگر پیش ببرد.

وی با اشاره به بروز نشانه های از تفاهم های سیاسی بین جریانهای سیاسی عراق برای برون رفت از بحران جاری این کشور افزود: در حال حاضر اوضاع عراق با ثبات دنبال می‌شود و گروه‌های سیاسی در تفاهم با یکدیگر قرار دارند.

گزارش| نقطه‌زنی مطالبات مردم توسط حاکمیت عراق در همه سطوح

 

این تحلیلگر سیاسی عراق با اشاره به خواسته‌های جوانان عراقی و بسته های اصلاحی دولت برای پاسخ به مطالبات معترضین ، گفت: باید اقدامات روشن و ملموسی در مبارزه با فساد صورت گیرد، اولین خواسته تظاهرات کنندگان، مبارزه با فساد است و اینکه گام‌های روشنی در این زمینه باید برداشته شود. قانون انتخابات باید به سرعت تصویب شود و تعدیلاتی هم در قانون احزاب صورت گیرد. این اقدامات باید برای تظاهرات کنندگان متقاعد کننده باشد،‌ همراه با بسته اصلاحی که نخست وزیر ارائه کرده است، اقداماتی که برای حل مشکل بیکاران انجام می‌دهند، این اقدامات می‌تواند عاملی برای آغاز بازگشت آرامش به جامعه عراق باشد.

به عقیده حمادی، تعدیل قوانین باید زیر نظر دستگاه قضایی صورت گیرد، تغییر کمیساریای عالی انتخابات به شکل مستقل و منظم در برابر دیدگاه تظاهرات کنندگان انجام شود، این اقدامات باید متقاعد کننده باشد با بسته اصلاحی که کابینه ارائه کرده است، اقداماتی برای حل مشکل بیکاران باید صورت گیرد و آرامش در جامعه عراق آغاز شود.

مصاحبه| دانایی‌فر: تغییر دولت راهکار حل فساد در عراق نیست/ فساد عراق میراث آمریکایی‌ها است

مصاحبه| بزرگترین ضعف نظام پارلمانی عراق / کُردها نظر واحدی در قبال حوادث عراق ندارند

مصاحبه| نماینده مجلس اعلای اسلامی عراق: همه در تجدید ساختار سیاسی اتفاق نظر دارند/ می‌توان مانع از دیکتاتوری شدن نظام ریاستی شد

مصاحبه| عراق نیازمند پارلمانی متفاوت با نگرش‌های ملی و به دور از سهم خواهی حزبی است

متن کامل این مصاحبه به صورت سوال و جواب در زیر می آید: 

تسنیم: اعتراضات عراق به کدام سو پیش می‌رود؟

حمادی: اعتراضات در ابتدا کاملا مسالمت آمیز بود و همچنان نیز در بخش اعظم خود مسالمت‌آمیز است، اما برخی گروهها تلاش دارند آن را به سمت های دیگر پیش ببرد. برخی مطالبات غیر واقعی در این رابطه در خصوص انحلال پارلمان یا استعفای فوری دولت و تغییر قانون اساسی مطرح می‌شود. تعدادی از تظاهرات کنندگان در رویکرد انفعالی که در پیش گرفته اند، چنین مطالباتی را مطرح می‌کنند. در حال حاضر اوضاع عراق با ثبات دنبال می‌شود و گروه‌های سیاسی در تفاهم با یکدیگر قرار دارند و به این موضوع توجه می‌کند که آنچه که در عراق اتفاق می‌افتد بیشتر شبیه اجرای اصلاحات در این مسیر است. در حال حاضر حتی شخص نخست‌وزیر نیز شکایت‌ها و ملاحظاتی دارد. البته برخی سندهای اصلاحی نیز ارائه شده است که اجرای آن ها نیاز به موافقت شورای حکومتی و ریاست جمهوری دارد.

تسنیم: آیا در شرایط کنونی وارد مرحله ای شده‌ایم که اقدامات دولت برای افکار عمومی عراق متقاعد کننده باشد؟ آیا اصلاحات مورد نظر می تواند مطالبات معترضین را برطرف کند؟ 

حمادی: در هر فضای سیاسی مشابه اوضاع کنونی عراق برخی تلاش می کنند که از ایجاد اختلال در فضا بهره برداری کنند. برخی جریان‌های سیاسی تلاش دارند در اعتراضات اخیر موج سواری کنند و خود را به عنوان اصلاح طلب معرفی کند و مدعی شوند که هیچ ارتباطی با اتفاقاتی که افتاده است ندارند، اما آنها نمی دانند که وقتی آتش آغاز شود همه با هم می سوزند و مسئولیت کشور بر عهده همه است. این مشکل برخی سیاستمداران کوتاه نظر است. البته نسلی از مردم عراق کاملا از این رویکرد و دیدگاهها و آرمانگرایی های آنها فاصله گرفته اند و تا حدی با واقع‌گرایی تحولات را دنبال می‌کنند و معتقدند که اصلاحات باید به شکل فوری ایجاد شود و برخی دیگر از اصلاحات باید به صورت میان مدت انجام شود و برخی دیگر از اقدامات نظیر اصلاح قانون اساسی باید در طولانی مدت مورد بررسی و مناقشه قرار گیرد.

تسنیم : درخواست آمریکا برای برگزاری انتخابات زودهنگام در عراق با موجی از انتقادات سیاستمداران بلندپایه عراقی همراه بوده و آن را دخالت در کشور مستقل عراق خواندند، نظر شما درباره موضع اخیر آمریکا چیست؟

حمادی: ما بیانیه ایالات متحده آمریکا را ملاحظه کردیم که خواهان انتخابات زودهنگام شده است، نمی‌دانم هدف (آمریکا) از ورود به انتخابات زودهنگام چیست،در حالی که برای برگزاری انتخابات زودهنگام،‌نیاز به ساختار و قانون انتخاباتی جدید است، در حالی که قانون انتخابات فعلی این همه خلل به وجود آورده، بنابراین هیچ چیزی تغییر نکرده، دولت و پارلمان گفته‌‌اند با انتخابات زودهنگام مخالف نیستند، در حالی که برخی تلاش می‌کنند تا بر موج اعتراضات مردمی سوار شوند ، نخست وزیر گفته است برای استعفا آماده است، ولی به شرطی که جایگزین مناسبی برای وی باشد تا کشور در خلاء قدرت قرار نگیرد همانطور که در لبنان چنین اتفاقی رخ داد و این کشور در خلاء فرو رفت و اقتصادشان از هم فروپاشید و هیچ چشم  اندازی هم برای حل بحران آن کشور وجود ندارد، اگر اکنون انتخابات زودهنگام برگزار شود، اولا بر اساس کدام قانون انتخاباتی برگزار شود، آیا بر اساس قانون انتخاباتی کنونی برگزار شود، در حالی که تظاهرات کنندگان  و گروههای سیاسی به این قانون معترض هستند، سئوالات فراوانی درباره این انتخابات مطرح می‌شود، مردم خواهان حفظ خون فرزندان این مرز و بوم و حفظ وحدت و یکپارچگی کشور هستند. ولی همانطور که شیخ قیس الخزعلی(دبیرکل جنبش عصائب اهل الحق) گفته است که در ارتباط با دخالت بین المللی در اعتراضات، مراحلی وجود  دارد، اینکه هر مرحله‌ای شکست خورد، وارد مرحله بعدی می‌شوند، گمان می‌کنم آخرین مرحله‌(از دخالت بین المللی) است پس از آنکه سه مرحله قبلی در این هرج و مرج فاش شد.

تسنیم: همان طور که تاکید کردید دولت یک سری بسته های اصلاحاتی برای پاسخ به مطالبات مردم ارائه کرده، به نظر شما اقدامات فوری که باید از سوی دولت اجرا شود تا مطالبات معترضین را پاسخ بدهد،چیست ؟

حمادی: حداقل باید اقدامات روشنی در مبارزه با فساد صورت گیرد و آن را لمس کنند، اولین خواسته تظاهرات کنندگان، مبارزه با فساد است و اینکه گام‌های روشنی در این زمینه باید برداشته شود، پس از چند ماه و چند سال، باید اسامی مشخص و واضحی برای استانداران، وزیران ، نمایندگان و وزیران در فهرست افراد تحت پیگرد برای دادگاه مبارزه با فساد وجود داشته باشد،‌البته کار احضار آنها آغاز شده است، تظاهرات کنندگان می‌گویند که البته حرفشان به حق است، اینکه اگر این افراد فاسد هستند، چرا این قدر در محاکمه آنها با تاخیر عمل کردید؟ باید برخی قوانین تدوین و  تصویب شود، قانون انتخابات باید به سرعت تصویب شود و تعدیلاتی هم در قانون احزاب صورت گیرد. کار باید تحت نظارت بین المللی و با تغییر کمیساریای عالی انتخابات صورت گیرد، اکنون این اقدامات سریع به شکل مستقیم و منظم صورت می‌گیرد، این اقدامات باید برای تظاهرات کنندگان متقاعد کننده باشد،‌همراه با بسته اصلاحی که نخست وزیر ارائه کرده است، اقداماتی که برای حل مشکل بیکاران انجام می‌دهند، این اقدامات می‌تواند عاملی برای آغاز بازگشت آرامش به جامعه عراق باشد.

تعدیل قوانین باید زیر نظر دستگاه قضایی صورت گیرد، تغییر کمیساریای عالی انتخابات به شکل مستقل و منظم در برابر دیدگاه تظاهرات کنندگان انجام شود، این اقدامات باید متقاعد کننده باشد با بسته اصلاحی که کابینه ارائه کرده است، اقداماتی برای حل مشکل بیکاران باید صورت گیرد و آرامش در جامعه عراق آغاز شود.

تسنیم: مشکل کجاست؟ آیا خواسته‌های جوانان عراقی خواسته‌های زیادی است؟

حمادی: جوانان عراق باید بدانند که نسلی در این کشور از بیکاری رنج می برند. بخشی از ملت عراق به دنبال آینده برای خود هستند. آنها نسلی هستند که اوضاع صدام را مشاهده نکرده‌اند. آنها کسانی هستند که هنگام سقوط صدام نهایتاً 10 سال سن داشته اند و الان با گذشت 16 سال از آن دوره 26 ساله شده اند . آنها می‌گویند که من در زمان صدام زندگی نمی کنم بلکه در دوره جدید زندگی می کنم که دولت باید تمام آنچه که من می‌خواهم را برآورده کند. بخشی از مشکل در اینجاست و باید راه حلی در مورد آن پیدا شود.

انتهای پیام/

امروز46
دیروز103
این هفته454
این ماه1155
کل130571

6
آنلاین

ما 226 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ایجاد موضوع جدید در تالارگفتمان