Sidebar

Magazine menu

12
چهارشنبه, می
0 New Articles

رئیس قوه قضائیه: تحت تأثیر فضاسازی‌ها قرار نمی‌گیریم / اجازه نمی‌دهیم فساد در جایی لانه کند‌

اخبار کوتاه و داغ روز
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، آیت‌الله سید‌ابراهیم رئیسی عصر امروز در همایش فرصت‌های تحول در سازمان قضایی نیروهای مسلح که در سالن جلسات ساختمان معصومیه برگزار شد، با اشاره به فرارسیدن سالروز میلاد پیامبر(ص) و حضرت صادق(ع) اظهار داشت: پیام میلاد رسول خدا(ص) آن بوده که پرچمی که پیامبر(ص) بلند کردند باید توسط وارث ایشان تداوم داشته باشد.

وی با تأکید بر اینکه باید از خداوند معرفت طلب کنیم، افزود: تغذیه فکری، عقیدتی، فرهنگی و اخلاقی انسان باید از همان جایگاهی که رسول خدا(ص) قرار داده صورت بگیرد و همچنین تداوم راه و منش امام صادق(ع) باشد.

رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: باید در کلاس درس حضور پیدا کرد و زحمات زیادی کشید تا به معرف دست پیدا کرد، ولی اصل معرفت در اختیار حق‌تعالی است و باید از خداوند بخواهیم اهل‌بیت(ع) را به‌گونه‌ای بشناسیم و محبتی همراه با معرفت به دست بیاوریم، که نتیجه این موضوع این بوده که انسان هر آنچه دارد برای رضای الهی است.

وی با بیان اینکه شهدای عالی‌قدر و علمای عالم الگوهای زندگی هستند که عالم، عامل و واصل هستند، ابراز کرد: عالمان دینی در جایگاهی هستند که جامعه را به‌سوی حقیقت سوق می‌دهند و این موضوع در پرتو آموخته‌های رسول خدا و اهل‌بیت(ع) است.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: معنای تحول این نیست که همه‌چیز را به نحو دیگری دید، بلکه بر اساس تعبیر رهبر انقلاب باید وضع موجود و نواقص را شناخت و برای رفع آن تلاش کرد و این موضوع نیازمند حرکت جهادی و انقلابی همراه با نگاه به مردم و مردم‌داری است.

نگاه قضات باید انقلابی باشد

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر اینکه نگاه قضات باید انقلابی باشد، گفت: حق‌الناس موضوعی است که همواره مورد تأکید است، حقوق هرکسی باید محترم باشد و در عین حفظ اقتدار و عظمت و عزت حقوق مردم، حق‌الناس نیز حفظ شود، سازمان قضایی نیروهای مسلح ضمن صیانت از عظمت، اسرار و کارآمدی نیروهای مسلح به این موضوع توجه دارد که حق مردم حفظ و صیانت شود و این کار نیازمند ظرافت است.

وی با اشاره به اینکه نگاه‌ها در نیروهای مسلح باید انقلابی باشد چون در این سازمان نظم موضوعی محوری است، عنوان کرد: مردم‌داری موضوعی محوری است و در این سازمان نگاه به حقوق مردم موضوعی محوری است، محوری‌ترین نکته در نیروهای مسلح نگاه و عمل و رفتار و اندیشه انقلابی است.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: نیروهای مسلح به برکت انقلاب اسلامی در 40 سال در جایگاه ارزشمندی قرار دارند، نیروهای مسلح در زمان هشت سال دفاع مقدس خوش درخشیدند و امروز در عرصه سازندگی و عرصه خدمت به کشور حضور فعالی دارد و این حضور نیازمند نظام مالی و روحیه انقلابی است.

وی با بیان اینکه سازمان قضایی نیروهای مسلح باید نگاهی داشته باشد که کشور را از آسیب‌های نظامی و توطئه‌ها و نفوذ حفظ کند و همچنان انقلابی و کارآمد و انقلابی بماند، گفت: لازمه این تحول این بوده که از هرگونه آسیبی حفظ بماند.

لزوم دقت در رسیدگی به پرونده‌های با اهمیت

عضو مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر اینکه پرونده مُسن برای سازمان قضایی بی‌معناست، گفت: پرونده‌هایی که از اهمیت بیشتری برخوردار است باید به صورت دقیق رسیدگی شود، سرعت فدای دقت و دقت فدای سرعت نشود و زمان‌بر شدن آن ممکن است از اثر آن بکاهد، با دقت زاویه‌های پرونده موردبررسی قرار گرفته و سرعت لازم داشته باشد.

تحت تأثیر فضاسازی و جوسازی‌ها قرار نمی‌گیریم

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان کرد: پرونده‌هایی که اشاره‌ شده و هر پرونده‌ای که موضوع دغدغه مردم باشد باید عادلانه و دقیق موردبررسی قرار بگیرد و اطلاع‌رسانی شده و مردم متوجه شوند که سرانجام چه شد و تحت تأثیر هیچ فضاسازی و جوسازی قرار نمی‌گیریم، این فضاسازی‌ها در تصمیم قوه قضاییه مؤثر نمی‌شود، باید حکم را شناخت و با صلاحیت تصمیم گرفت و آن را اجرا کرد.

در اجرای عدالت و رسیدگی به پرونده‌ها نارضایتی خواص اهمیتی ندارد

رئیس قوه قضائیه افزود: موضوعی که اهمیت داشته این بوده که عدالت اجرا شود و احساس مردم این است که عدالت باید اجرا شود، ممکن است خواصی راضی نشوند که مهم نیست و مهم این بوده که مردم احساس کنند عدالت در حال اجراشدن است، هیچ اجازه‌ای داده نمی‌شود فساد درجایی لانه کند و ممکن است برخی از این روند ناراضی باشند و این موضوع اصلاً مهم نیست و البته تأکید کرده‌ام برای عموم مردم اقدامات صورت گرفته گفته شود.

وی با بیان اینکه از نکات محوری قوه قضاییه عدالت است و همواره مورد تأکید است، تصریح کرد: منصفان جامعه زیاد هستند و باید در جریان امور قوه قضاییه قرار بگیرند، برخی پرونده‌ها چند سال است که در حال رسیدگی است و دارای ابعاد حسابرسی است و هنگامی‌که تصمیم گرفته می‌شود در اختیار مردم قرار بگیرد ایرادی ندارد و سبب اعتماد مردم و ایجاد عدالت می‌شود.

عضو مجلس خبرگان رهبری یادآور شد: کاری که در سازمان قضایی مورد تأکید است موضوع پیشگیری است، همه دستگاه‌های فرهنگی و اجتماعی باید تلاش کنند ناهنجاری‌ها در کشور کاهش پیدا کرده و بی‌قانونی و قانون‌گریزی در کشور نباشد چون امری ناپسند است و نظارت‌پذیری و قانون مداری مورد تأکید است.

مسئولین وظیفه‌دارند پاسخگوی مردم باشند

وی با بیان اینکه اصلاح ساختارها سبب کاهش فساد شده و امر پیشگیری امری مبارک است، خاطرنشان کرد: مسئولان باید به سمت پاسخگویی حرکت کنند و جوابگوی مردم باشند، وظیفه‌دارند ضمن پاسخگویی  خود را در جایگاه پاسخگویی ببیند.

انتهای پیام/452/ش

امروز47
دیروز103
این هفته455
این ماه1156
کل130572

1
آنلاین

ما 716 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ایجاد موضوع جدید در تالارگفتمان