Sidebar

Magazine menu

13
پنج شنبه, می
0 New Articles

پرونده اقتصادی در تسنیم| «جنگ خاموش» آغاز شد

اخبار کوتاه و داغ روز
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، درحال حاضر گاز طبیعی به‌عنوان سومین منبع انرژی در دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. مرجع اکثر پیش‌بینی‌های مراکز معتبر انرژی دنیا نشان می‌دهد که گاز طبیعی تا سال 2040 پس از انرژی‌های تجدیدپذیر، به‌عنوان سوختی پاک و ارزان، بیشترین رشد تقاضا را بین سایر منابع اولیه انرژی خواهد داشت (وضعیت مربوط به پیش‌بینی مصرف منابع مختلف انرژی در نمودار 1 آورده شده است)، بر این اساس بسیاری از کارشناسان، قرن حاضر را «قرن گاز» می‌نامند. همان‌طور که در نمودار 1 مشخص است، میزان مصرف گاز طبیعی در سال 2035 از زغال‌سنگ پیشی ‌گرفته و بین منابع تأمین انرژی جهان، پس از نفت در جایگاه دوم قرار خواهد گرفت.

image

پیش‌بینی‌های جدید نیز حاکی از پیشی گرفتن گاز از نفت خام تا سال 2040 را دارد. گاز طبیعی در حوزه انرژی ایران نیز دارای اهمیت بالایی است؛ چراکه اولاً ایران در جایگاه دوم دارندگان گاز‌‌ طبیعی جهان قرار دارد (نمودار 2) و ثانیاً سهم عمده سبد مصرف انرژی کشور (حدود 70%) نیز متعلق به گاز است.

image

image

image

 

در این بین ایران با در دست داشتن 18% از ذخایر گاز جهان و همچنین موقعیت استراتژیک خود در بازار گاز می‌تواند به‌عنوان یکی از بازیگران اصلی این بازار نقش‌آفرینی کند و به‌کمک صادرات گاز طبیعی پیوندهای راهبردی بلندمدت با کشورهای طرف تقاضا ایجاد کند.

بررسی ظرفیت‌ها، فرصت‌ها و تهدیدهای پیشِ‌روی ایران در زمینه صادرات گاز، محور پرونده‌ای است که با عنوان "جنگ خاموش" از این پس در خبرگزاری تسنیم پیگیری می‌شود.

آغاز صادرات گاز روسیه به چین از طریق خط لوله 3هزارکیلومتری

انتهای پیام/+

امروز41
دیروز112
این هفته561
این ماه1262
کل130678

1
آنلاین

ما 176 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ایجاد موضوع جدید در تالارگفتمان