Sidebar

Magazine menu

14
جمعه, می
0 New Articles

تهران| پیگیری‌های تسنیم جواب داد/ حکم تخریب پل رودخانه سالور در محور ارتباطی رباط‌کریم به اسلامشهر صادر شد + فیلم

اخبار کوتاه و داغ روز
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اسلامشهر، این روزها که ساکنان استان تهران که از یک سو با معضل برودت و خشکی هوا روبه‌رو هستند و از سوی دیگر افزایش آلاینده‌ها نفس‌شان را به شماره انداخته است، وجود بوی نامطبوع فرودگاه امام خمینی(ره) و اتوبان تهران- قم در انتهای شهرک واوان نیز هر لحظه شرایط را برای زیست انسانی در این محدوده سخت‌تر می‌کند.  

سوم آبان‌ماه سال جاری گزارشی با عنوان «یک بام و دو هوای شهرداری صالحیه» در خبرگزاری تسنیم منتشر شد که به معضلات و مشکلات زیست‌محیطی و بوی نامطبوع در منطقه واوان و اطراف رودخانه سالور پرداخته بود که در سایه بی‌تدبیری و غفلت برخی مسئولان و عدم رعایت قوانین در نظارت و حفاظت از محیط زیست با بستن راه عبور آب و ایجاد موانع و پل‌های غیرمجاز، بوی نامطبوع و مشمئزکننده‌ای در منطقه منتشر شده بود و مشکلات عدیده‌ای را برای اهالی شهرک واوان و حتی شهرهای اطراف آن پدید آورده بود.

پس از گذشت قریب به 2 ماه پیگیری خبرنگار تسنیم در اسلامشهر از مسئولان ذی‌ربط در نهایت حکم قضایی به‌منظور تخریب پلی که بر روی رودخانه سالور احداث و سبب عدم عبور آب گذری شده بود صادر و به مرحله اجرا درآمد.

بوی تعفن ناشی از کار غیراصولی پیمانکار در ورود فاضلاب شهری به رودخانه سالور بود

در این راستا محمدرضا گیتی‌پژوه رئیس آب منطقه‌ای شهرستان اسلامشهر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم ضمن اعلام خبر صدور حکم قضایی برای تخریب پل اظهار داشت: وزارت راه و شهرسازی با احداث پل کمربندی رباط‌کریم به اسلامشهر بر روی رودخانه سالور، آب‌بندهایی داخل بستر رودخانه ایجاد کرده که مانع آبگذری ایمن سیلاب و تبدیل به مانداب شدن این آب شده بود.

وی تصریح کرد: به‌واسطه این کار غیراصولی و غیرکارشناسیِ پیمانکار وزارت راه و شهرسازی و اینکه فاضلاب شهری نیز وارد این رودخانه می‌شد بوی تعفن و مشمئزکننده‌ای محوطه را فرا می‎‌گرفت که شرایط نامطلوبی را برای ساکنان این منطقه پدید آورده بود.

رئیس آب منطقه‌ای شهرستان اسلامشهر با اشاره به بی‌توجهی شرکت پیمانکار به اخطارهای چندین باره در جهت اصلاح آب‌بندها و گذر ایمن آب افزود: در نهایت با حکم دستگاه قضایی در روزهای اخیر اقدام به تخریب جاده غیرکارشناسی احداث شده و بازگشایی مسیر و جمع‌آوری کالورت‌ها و بندهایی که موجب ماندآبی شدن آب شده بود کردیم.

گیتی‌پژوه ادامه داد: با بازگشایی این مسیر بوی نامطبوعی که از راکد ماندن آب ایجاد شده بود کاهش یافت و هم اینکه هنگام بازگشایی سد کرج برای کنترل حجم آب سد و سرریز آن دیگر مشکلی نخواهیم داشت.

 وی همچنین خاطرنشان کرد: این اقدام سبب کاهش بخشی از بوی نامطبوع در منطقه شده است و می‌طلبد که مسئولان امر به‌منظور کنترل فاضلاب در رودخانه و جلوگیری از تبعات زیست محیطی آن فکر اساسی بکنند.

تعیین تکیلف منشاء بوی نامطبوع تهران در 10 روز آینده

تعیین تکلیف بوی نامطبوع تهران در جلسه فردای استانداری

انتشار بوی نامطبوع در 7 منطقه پایتخت

وظیفه حاکمیتی حکم می‌کرد ‌که مسیر رودخانه آزادسازی شود

 همچنین احمد احسانی کارشناس آب‌های سطحی در اداره آب منطقه‌ای اسلامشهر نیز در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم با اشاره به اینکه مسیر تخریب شده در ابتدا تنها یک راه دسترسی محلی بوده است اظهار داشت: پس از تصویب طرح احداث کمربندی رباط‌کریم به واوان، پیمانکار مربوطه اقدام به خاکریزی و مسدود کردن کامل مسیر رودخانه می‌کند به‌طوری که تنها دبی پایه رودخانه از آن مسیر عبور می‌کند.

وی بیان کرد: من و همکارانم بارها اخطار، هشدار، مکاتبات کتبی و مذاکراتی را در مورد رفع این مشکل به اداره راه و شهرسازی و پیمانکار مجموعه داده بودیم اما متأسفانه ترتیب اثری داده نشد.

 این کارشناس اداره آب منطقه‌ای اسلامشهر تأکید کرد: در فصل تابستان که آب رودخانه بیشتر فاضلاب است و همچنین وجود گرمای هوا، راکد ماندن آب و ماندآبی شدن در این رودخانه که شیب ملایمی دارد سبب تشدید بوی تعفن و نامطلوبی در منطقه می‌شد که نارضایتی مردم را در برداشت و مشکلات زیست محیطی و بهداشتی بسیاری برای ساکنان فراهم می‌آورد.

احسانی به صدور حکم قضایی در چند روز گذشته برای تخریب پلی که در امتداد کمربندی رباط‌کریم به اسلامشهر بود اشاره کرد و افزود: با بازگشایی این مسیر و تخریب پل، آب به خوبی از مسیر رودخانه عبور می‌کند و به دنبال بهبود این وضعیت و تمدید حکم قضایی به منظور حفظ و نگهداری رودخانه برای عبور آب هستیم.

وی با بیان اینکه بوی تعفن مسیر صرفاً با تخریب پل و عبور آب برطرف نمی‌شود تصریح کرد: برطرف شدن بوی تعفن مسیر، همکاری و هماهنگی همه‌جانبه دستگاه‌های ذی‌ربط استانی و شهرستان اسلامشهر را می‌طلبد تا فاضلاب‌هایی که به رودخانه می‌ریزد را به‌درستی مدیریت و هدایت کنند و ما نیز به‌وظیفه خود برای حفاظت از رودخانه عمل می‌کنیم.

احسانی سپس تصریح کرد: پیش از بازگشایی مسیر رودخانه اگر به هر دلیلی آب سد کرج بازگشایی می‌شد نمی‌توانست از این مسیر عبور کند و سیلاب به اراضی کشاورزی و مناطق مسکونی آسیب می‌رساند و صرفاً مسئله زیست‌محیطی و بوی نامطبوع منطقه مطرح نبود و وظیفه حاکمیتی حکم می‌کرد ‌که مسیر رودخانه آزادسازی شود.

این کارشناس آب‌های سطحی همچنین خاطرنشان کرد: مسئولان محیط زیست، آب و فاضلاب و شهرداری هر کدام اقداماتی که مربوط به حیطه کاری خودشان است انجام دهند و در کنار آب منطقه‌ای به سرعت کار و رفع این مشکل زیست‌محیطی یاری رسانند.

با سخنانی که در پی تخریب پل احداثی و بازگشایی مسیر رودخانه با برخی اهالی و ساکنان فاز یک شهرک واوان داشتیم مشخص شد اندکی از این بوی نامطبوع در روزهای نخست کاسته شده اما هنوز مشکل اصلی که ورود فاضلاب شهری به داخل رودخانه است و سبب تشدید این بوی نامطبوع شده به قوت خود باقی است که امیدواریم مسئولان اداره آب و فاضلاب اسلامشهر هر چه سریع‌تر در جهت رفع این بوی مشمئزکننده که دیگر امان و آسایش را از مردم منطقه ربوده اقدامات اساسی کنند تا کار به‌صدور حکم قضایی برای جمع‌آوری فاضلاب نکشد.

از طرفی شهرداری صالحیه نیز با تخلیه نخاله‌ها در بستر رودخانه موجب باریک‌تر شدن مسیر آب شده که بر مشکلات زیست محیطی و ایجاد بوی تعفن افزوده است.

گفتنی است خبرنگار تسنیم تا حصول نتیجه کامل و رفع بوی نامطبوع منطقه فاز یک واوان پیگیر است.

گزارش از بهاره عشقی صابر

انتهای پیام/220/ح

امروز59
دیروز110
این هفته689
این ماه1390
کل130806

2
آنلاین

ما 214 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ایجاد موضوع جدید در تالارگفتمان