Sidebar

Magazine menu

13
پنج شنبه, می
0 New Articles

گزارش|بازگشت برهم صالح به بغداد، آیا گشایش سیاسی در راه است؟

اخبار کوتاه و داغ روز
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، برهم صالح رئیس جمهور عراق پس از دو روز ترک بغداد، امروز از سلیمانیه به بغداد بازگشته تا کار بر روی پرونده نخست وزیری را از سرگرفته و وظایف ریاست جمهوری خود را ادامه دهد.

برهم صالح پنجشنبه پنجم دی در نامه‌ای به پارلمان عراق از آمادگی خود برای استعفا خبر داده بود.

گزارش|کلاف سردرگم عراق پیچیده‌تر شد/ اعلام آمادگی برای استعفا؛‌ آیا برهم صالح تحت فشار است؟

 

خبر اعلام آمادگی برهم صالح برای استعفا و ترک بغداد انتقادهای زیادی را به همراه داشت. برخی جریان‌های سیاسی استدلال می‌کردند که رئیس جمهوری با نپذیرفتن مامور کردن نامزد فراکسیون بزرگتر قانون اساسی و سوگند خود را نقض کرده است و در مقابل برخی دیگر از جریان‌های سیاسی با دفاع از عملکرد رئیس جمهوری بر این باور بودند که برخلاف دوره‌های گذشته اصلا فراکسیون اکثریتی در پارلمان وجود نداشته است که برهم صالح وی را مامور تشکیل کابینه کند و انتخاب عادل عبدالمهدی نخست وزیر مستعفی عراق هم حاصل توافقات جریانهای سیاسی بوده است نه انتخاب فراکسیون اکثریت.

مصاحبه|اقدام برهم صالح در عدم معرفی نامزد نخست وزیری؛ قانونی است یا ناقض قانون؟

 

با این حال بدر الزیادی از نمایندگان فراکسیون سائرون وابسته به جریان صدر از گروه‌های سیاسی خواست به برهم صالح برای انتخاب نخست وزیر مستقل فرصت بدهند.

هم چنین امروز چند نماینده مجلس عراق خبر دادند که فراکسیون «البناء» (سازندگی) (به رهبری هادی العامری)  به زودی و در هفته جاری گزینه جدیدی برای سمت نخست وزیری به رئیس جمهوری معرفی خواهد کرد.

یک عضو فراکسیون پارلمانی سائرون وابسته به جریان صدر از تصمیم ائتلاف «البناء» (به رهبری هادی العامری) برای معرفی شخصیت مستقل به رئیس جمهور با هدف مامور شدن برای تشکیل دولت جدید عراق خبر داد.

«امجد هاشم العقابی» از نمایندگان فراکسیون سائرون در این باره گفت: ائتلاف البناء تصمیم دارد شخصیت مستقلی را به دور از هرگونه تاثیرگذاری حزبی، برای تصدی نخست وزیری معرفی کند.

وی پیش بینی کرد که ائتلاف البناء با هدف معرفی نامزد خود دیداری با برهم صالح رئیس جمهور انجام دهند تا او نیز نامزد البناء را به پارلمان معرفی کند.

عراق|رونمایی از نامزد جدید «البناء» و شرایط خروج معترضان از میادین

 

از سوی دیگر «جاسم البخاتی» از نمایندگان فراکسیون پارلمانی جریان حکمت ملی (به رهبری سید عمار حکیم)‌ از بروز گشایش در بحران سیاسی کنونی طی هفته جاری خبر داد.

وی افزود سید عمار حکیم تحرکاتی را آغاز کرده که شامل تماس با رئیس جمهور وعقلای قوم با هدف حل بحران نخست وزیری و دستیابی به انتخاب شخصیت مقبول برای همگان است.

فراکسیون البناء تاکنون سه نفر (سودانی، السهیل و عیدانی) را برای تصدی پست نخست وزیری نامزد کرده بود که هیچ یک از این آنها نتوانستند رضایت مخالفان را جلب کنند. معترضان عراقی خواستار شخصیتی مستقل و بدور از وابستگی‌های سیاسی هستند و تاکید دارند که فرد مورد نظر نباید پست‌های کلیدی و حساسی در اختیار داشته باشد.

حال باید دید با بازگشت برهم صالح به بغداد، آرامش سیاسی به این کشور بازخواهد گشت و  رایزنی‌های سیاسی برای جانشین عبدالمهدی به سرانجام خواهد رسید یا خیر. تحولات چند روز آینده پاسخ این سوال را بیشتر روشن خواهد کرد.

انتهای پیام/

امروز42
دیروز112
این هفته562
این ماه1263
کل130679

1
آنلاین

ما 198 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ایجاد موضوع جدید در تالارگفتمان