Sidebar

Magazine menu

13
پنج شنبه, می
0 New Articles

لبنان|مانع‌تراشی برخی احزاب سیاسی در برابر تشکیل دولت جدید

اخبار کوتاه و داغ روز
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری النشره، نبیه بری رئیس پارلمان لبنان درخصوص اینکه جلسه بحث درباره بودجه سال 2020 که چهارشنبه آینده آغاز خواهد شد زودتر برگزار می‌شود و یا جلسه رای اعتماد به دولت جدید اظهار داشت که جلسه رسیدگی به بودجه قبل از هر نشست دیگر برگزار خواهد شد.

وی اشاره کرد که پارلمان باید پیش از پایان ماه جاری٬ مذاکرات خود را درباره بودجه به پایان برساند تا وارد مرحله مهلت قانون اساسی برای تصویب آن شویم.

بری اضافه کرد که هفته آینده جلسه درباره بودجه سال 2020 را برگزار کرده و پس از آن به جلسه رای اعتماد به دولت جدید می رویم.

بری خاطرنشان کرد که اگر دستورات دولت جدید صادر شود٬ دیگر بر اساس قانون و قانون اساسی٬ دولت پیشبرد امور کنار می‌رود و بعد از آن در برابر دولت جدید هستیم.

رئیس پارلمان لبنان اضافه کرد که صدور دستورات برای تشکیل دولت جدید٬ آن را تبدیل به یک دولت قانونی می‌کند، اما تایید آن از نظر قانون اساسی نیازمند کسب رای اعتماد پارلمان است. بری خاطرنشان کرد که اولویتمان بودجه بوده و تکمیل آن پیش از پایان ماه جاری با رعایت مهلت قانون اساسی ضروری است.

وی تاکید کرد که رای اعتمادهای دولت مشخص هستند؛ همان رای‌هایی که مامور تشکیل دولت در رایزنی‌های پارلمانی ضروری به دست آورد٬ یعنی 69 رای و درواقع بلوک هایی که به وی رای دادند. بری خاطرنشان کرد که رای اعتماد به دولت جدید با یک نسبت قابل قبول و منطقی حاصل می‌شود.

رئیس پارلمان لبنان ادامه داد که این نسبت٬ بیش از نصف به علاوه یک است که رای اعتماد دولت‌‌های قبلی از این حد کمتر بود و این یک دولت یک‌رنگ بوده و احزاب به آن رای اعتماد خواهند داد.

نبیه بری همچنان دولتی متشکل از 24 وزیر را ترجیح می‌داد تا بتواند پست‌ها رامیان 22 وزیر تقسیم کند و رقابت و اختلافی میان آنها مانند چند ساعت گذشته ایجاد نشود؛ اما در نهایت با تشکیل دولتی متشکل از 18 وزیر موافقت کرد.

اقدام خزانه داری انگلیس علیه حزب الله لبنان

لبنان|دیدار بری با دیاب/ بازگشت توطئه فرقه‌گرایی حریری به خیابان‌ها

رئیس پارلمان لبنان همچنین نیازی برای یک سوم به علاوه یک نمی‌بیند؛ چرا که دولت جدید دولتی یک‌رنگ بوده و نیاز به گروه جدید یا یک سوم به اضافه یک ندارد.

موانع و سنگ‌اندازی‌ها در روند تشکیل دولت لبنان

منابع آگاه به موانعی که همچنان سر راه تشکیل دولت جدید وجود دارد اشاره کردند که بارزترین آنها اختلاف درباره تعداد وزیران است؛ دراین میان حسان دیاب مامور تشکیل دولت لبنان همچنان بر تشکیل دولتی با حضور 18 وزیر اصرار دارد و همچنین بر سر نام وزرا و ادغام وزارتخانه‌ها نیز اختلافاتی وجود دارد.

این منابع ادامه دادند که اختلاف بعدی بر سر سهم جریان آزاد ملی از این تعداد وزیران است.

منابع مذکور اضافه کردند که یکی از موانع دیگر برای تشکیل دولت جدید٬ اعتراض جریان المرده به سهمیه یک سوم به اضافه یک برای جریان آزاد ملی است؛ چرا که این جریان معتقد است به اعتبار اینکه دومین فراکسیون مسیحی در پارلمان است باید دو نماینده در میان وزرا داشته باشد.

این منابع اضافه کردند که همچنین«یوسف العبسی»، اسقف مسیحیان روم کاتولیک انطاکیه و مشرق زمین در لبنان نیز اعتراض کرد که اجحاف در حق این گروه با دادن یک سهمیه در دولت همچنان ادامه دارد.

به همین دلیل یک پیشنهاد راضی‌کننده مطرح شد که البته هنوز درباره آن تصمیم‌گیری نشده است؛ اینکه وزارت جوانان و ورزش پس از جدایی از وزارت آموزش و پرورش عالی با وزارت محیط زیست ادغام شود تا به این ترتیب «منال مسلم» وزیر محیط زیست و توسعه اداری که نماینده کاتولیک‌هاست دو سهم از وزراتخانه‌ها داشته باشد.

منابع مذکور ادامه دادند که در این میان حزب دموکراتیک لبنان به تغییر وزرای پیشنهادی دروزی‌ها اعتراض کرده و خواهان برخورد یکسان با همه گروه‌ها شد. به گفته این منابع ظهر دیروز دروزی‌ها درخواست تغییر وزیر پیشنهادی خود را داده و خواهان پست وزارت صنعت که به حزب‌الله اختصاص یافته بود به جای وزارت امور اجتماعی شدند.

طبق اطلاعات منابع مذکور اعتراض طلال ارسلان رئیس حزب دموکراتیک لبنان پس از اینکه حزب‌الله پیشنهاد دروزی‌ها مبنی بر کناره‌گیری از وزارت صنعت را نپذیرفت و نیز پیشنهاد نمایندگی مجدد حزب سوری قومی اجتماعی در دولت بر این اساس که در رایزنی‌های پارلمانی به دیاب رای داده و دارای 3 فراکسیون در پارلمان است٬ اتفاق افتاد.

منابع مذکور اضافه کردند که رایزنی‌ها تا ساعات گذشته نتوانسته اختلاف موجود میان خط حسان دیاب و جریان آزاد ملی را حل کند. به گفته این منابع حزب‌الله ارتباطات میان دیاب با جریان آزادملی و جریان المرده را سازماندهی می‌کرد؛ اما این ارتباطات در نهایت به نتیجه مطلوب نرسید؛ چرا که این امر نیازمند گشترش دولت به20 وزیر بود که 99 درصد از گره‌های موجود را حل می‌کند.

احتمال تشکیل دولت در اسرع وقت

یک منبع سیاسی مربوط به پرونده دولت اعلام کرد که با وجود پیچیدگی‌های موجود٬ مسیر ارتباطات به سمت تشکیل دولت جدید پیش می رود؛ این بدان معناست که هرلحظه احتمال رسیدن به توافق در این زمینه وجود دارد.

این منبع ادامه داد که درحال حاضر نکته ضروری یک تلاش همگانی برای تشکیل دولت جدید است که قرار بود این دولت پنجشنبه شب و یا ظهر جمعه تشکیل شود ٬ اما زمان آن به تاخیر افتاد.

منبع مذکور اضافه کرد که فکر می‌کنم این کار بیش از دو روز طول نکشد؛ اما در غیر این صورت اوضاع به سمت یک مسیر غیرقابل تحمل پیش می‌رود.

بری: اظهارات یان کوبیش٬ مداخله در امور داخلی لبنان است

نبیه بری رئیس پارلمان لبنان درباره اظهارات یان کوبیش هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل متحد در امور لبنان که مسئولان لبنانی را در برابر فروپاشی اقتصاد کشور به کم کاری متهم کرده بود٬ اظهار داشت که با تمام احترامی که برای نمایندگان بین‌المللی در لبنان قائلیم؛ اما اظهارات کوبیش مداخله در امور داخلی لبنان بود و چه به لحاظ شکلی و چه از نظر محتوایی قابل قبول نیست.

انتهای پیام/

امروز51
دیروز112
این هفته571
این ماه1272
کل130688

2
آنلاین

ما 307 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ایجاد موضوع جدید در تالارگفتمان