Sidebar

Magazine menu

14
جمعه, می
0 New Articles

ترور برادر رهبر انصارالله یمن/ تقلای ناکام ریاض برای تضعیف مقاومت

اخبار کوتاه و داغ روز
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

خبرگزاری مهر، سرویس بین الملل- فاطمه صالحی: جنبش انصارالله یمن روز جمعه با صدور بیانیه ای از شهادت ابراهیم الحوثی برادر عبدالملک الحوثی رهبر این جنبش خبر داد. انصارالله اعلام کرد که عملیات ترور ابراهیم الحوثی توسط آمریکا و رژیم صهیونیستی صورت گرفته است. وزارت کشور یمن نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که ابراهیم بدرالدین الحوثی به دست مزدوران وابسته به ائتلاف سعودی به شهادت رسیده است.

شبکه العربیه نیز در خبر خود، ابراهیم الحوثی را از فرماندهان اصلی جنبش انصارالله معرفی کرده که تا کنون در بسیاری از نبردها، از جمله ورود به شهر «صنعاء» حضور مؤثر داشته است. ابراهیم الحوثی متولد ۱۹۷۸ (۴۱ ساله) در حومه شهر صعده بود. او در جریان درگیری با شبه نظامیان دولت منصور هادی در صنعاء در ۲۱ سپتامبر ۲۰۱۵ نقش فرماندهی را بر عهده داشت که منجر به فرار  منصور هادی به عدن و سپس به عربستان سعودی شد.

ابراهیم الحوثی بر مناطقی از استان های صنعاء، صعده و عمران نظارت امنیتی داشته است. این مناطق از حیث اینکه محل استقرار موشک های بالستیک نیروهای مقاومت یمن و پایگاه های پهپادهای این نیروها به شمار میرود بسیار مهم هستند. رهبر جنبش انصارالله یمن اعتماد بسیاری زیادی به برادر خود داشت. هم چنین ابراهیم الحوثی بر عملیات نظامی در استان صعده که علیه مرزهای عربستان صورت می گرفت نظارت داشت.

در خصوص شهادت ابراهیم الحوثی، دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن با صدور بیانیه ای اعلام کرد که خون شهید ابراهیم الحوثی قطعاً عزم و اراده آن‌ها را در برابر تجاوزات نظامی دشمن و دفاع از مردم مظلوم یمن افزایش خواهد داد تا پیروزی نهایی محقق شود.

image

در خصوص دست داشتن عربستان در ترور شهید ابراهیم الحوثی، وزیر گردشگری دولت نجات ملی یمن تاکید کرد که ائتلاف متجاوز سعودی در پشت جنایت به شهادت رساندن ابراهیم الحوثی قرار دارد. در همین راستا، سرویس های اطلاعاتی یمن از شناسایی اعضای تیم ترور برادر رهبر انصارالله و بازداشت تعداد زیادی از آنها خبر دادند. منابع آگاه اعلام کردند که سرویس‌های امنیتی یمن، تیم ترور شهید ابراهیم الحوثی را شناسایی کرده و موفق شده‌اند که ۸۰ درصد از آن‌ها را بازداشت کنند. این منابع گفته‌اند که افراد بازداشت شده تحت بازجویی هستند.

منابع آگاه به المیادین گفتند که تیم ترور برادر رهبر انصارالله وابسته به وزارت استخبارات (اطلاعات) عربستان سعودی بوده و تحت نظارت یکی از سرکرده‌های شبه نظامیان در رژیم سابق (علی عبدالله صالح) فعالیت می‌کرد.

بر اساس گزارش های منتشر شده ابراهیم الحوثی توسط مزدوران و عناصر وابسته به عربستان سعودی ترور شده و این واقعه در جریان یک حمله هوایی صورت نگرفته است. اگر این گزارش ها صحت داشته باشد نحوه ترور ابراهیم الحوثی نشان می دهد که ائتلاف سعودی از اینکه بتواند در جریان حملات و تجاوزات نظامی خود علیه یمن، رهبران نیروهای مقاومت را از میان بردارد ناامید شده است.

تجاوز نظامی ۵ ساله ائتلاف سعودی علیه یمن تاکنون هیچ دستاوردی برای متجاوزان به دنبال نداشته و سران عربستان سعودی با مطرح کردن نقشه ترور مسئولان گروه های مقاومت به شکست خود در میدان نبرد اذعان کرده اند.

بنا به گزارش های رسانه ای، ابراهیم الحوثی یکی از نیروهای فعال و مؤثر در زمینه عملیات موشکی علیه کشورهای متجاوز به شمار می آمد و عربستان و امارات با همکاری آمریکا و رژیم صهیونیستی که همواره از تجاوز نظامی ائتلاف سعودی به یمن حمایت کرده و از بابت محاصره گروه های مقاومت در این کشور خشنود هستند نقشه ترور این شخصیت را طرح ریزی کردند.

نقشه ترور ابراهیم الحوثی در حالی اجرایی شده که شهر عدن واقع در جنوب یمن این روزها شاهد وقوع درگیری های شدید میان مزدوران وابسته به امارات و عربستان است. پس از افزایش اختلافات ریاض - ابوظبی، شبه‌نظامیان وابسته به این دو کشور یعنی نیروهای دولت عبد ربه منصور هادی و «شورای انتقالی جنوب» از روز چهارشنبه شانزدهم مرداد، در عدن به شکل مسلحانه درگیر شدند.

تداوم این درگیری ها در عدن برای سومین روز متوالی چندین کشته و زخمی برجای گذاشته و باعث شده تا سازمان ملل نیز با ابراز نگرانی نسبت به شدت گرفتن این درگیریها خواهان توقف فوری آن شود. تحلیل گران سیاسی علل مختلفی را در خصوص وقوع این درگیری ها اعلام کرده اند اما علت آن هر چه که باشد به هیچ عنوان نافی وجود اختلافات سیاسی گسترده میان عربستان و امارات در خصوص پرونده یمن نخواهد بود.

image

یکی از تحلیل هایی که درخصوص ترور شهید ابراهیم الحوثی مطرح میشود این است که عربستان و امارات با شدت گرفتن این درگیریها و گسترش دامنه آن تا مجامع بین المللی با ترور ابراهیم الحوثی تلاش کردند توجهات را از نبرد جنوب یمن به سمت صنعاء منحرف کنند. هم چنین مطرح می شود که عربستان و امارات از این درگیریها به عنوان پوششی برای عملیاتی کردن نقشه ترور ابراهیم الحوثی استفاده کرده اند.

نکته قابل توجه آنکه رسانه های وابسته به عربستان سعودی و امارات با پوشش گسترده خبر شهادت ابراهیم الحوثی و انتشار تحلیل هایی در این خصوص تلاش دارند تا اینطور القاء کنند که با ترور ابراهیم الحوثی پایان جنبش انصارالله نزدیک بوده و این جنبش بسیار تضعیف شده است. سران عربستان سعودی و امارات از این نکته غافل هستند که هیچ جنبش و جریانی در میان گروه های مقاومت به شخص وابسته نیست و با شهادت شخصیت های برجسته این جریان ها و جنبش ها نه تنها آنها تضعیف نمیشوند بلکه خون پاک این افراد درخت مقاومت را آبیاری کرده و بیش از پیش عزم و اراده رزمندگان را برای مبارزه با ائتلاف سعودی- آمریکایی- صهیونیستی تقویت می کند.

شاهد مثال این مدعا عملیات موشکی قابل توجه نیروهای یمنی بعد از شهادت ابراهیم الحوثی علیه مرکز فرماندهی ائتلاف متجاوز سعودی در نجران است. وزارت دفاع یمن روز جمعه اعلام کرد که نیروهای مقاومت، یک فروند موشک بالستیک «بدر پی-۱» را به سمت مرکز فرماندهی ائتلاف سعودی در نجران واقع در جنوب عربستان شلیک کردند. یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن گفت که این موشک دقیقا به هدف مورد نظر در منطقه سقام در نجران اصابت کرد که در پی آن شماری از شبه نظامیان کشته و زخمی شدند.

در هر صورت باید گفت، اینکه عربستان نتیجه ای از نبرد میدانی در برابر گروه های مقاومت کسب نکرده و برای پیشبرد اهدافش بعد از گذشت ۵ سال از تجاوز به یمن به سیاست ترور روی آورده نکته قابل توجهی است که در بررسی تحولات این کشور نباید از آن غافل بود.

امروز59
دیروز110
این هفته689
این ماه1390
کل130806

2
آنلاین

ما 267 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ایجاد موضوع جدید در تالارگفتمان