Sidebar

Magazine menu

18
سه شنبه, می
0 New Articles

عطوان:مرحله بعدی «معامله قرن» اشغال اردن، مصر و عربستان است

اخبار کوتاه و داغ روز
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، عبدالباری عطوان تحلیلگر مسائل راهبردی منطقه در مقاله خود در روزنامه رای الیوم نوشت که معامله قرن در بندهای اعلام شده خود سندی برای تسلیم کردن ملت و رهبران فلسطینی و اعلام شکست آنها و تسلیم شدن کامل در برابر شرایط اسرائیل است و عدم امضای این سند نیز سرکوب و محاصره و حتی اخراج به اردن به ‌عنوان کشور جایگزین را به دنبال دارد.

وی معامله قرن را به نسخه جدیدی از رژیم آپارتاید در آفریقای جنوبی تشبیه کرده و نوشت که به این ترتیب ساکنان فلسطینی با تمرکز بسیار بالا در برخی مناطق شامل منطقه موسوم به «الف» و منطقه «ب» و نوار غزه مستقر خواهند شد و تمام منابع آبی و امنیت آنها در اختیار رژیم صهیونیستی قرار خواهد داشت و فلسطینیان هیچ کارکردی جز خدمت به رژیم اشغالگر قدس مانند بردگان را نخواهند داشت.

وی اظهار داشت که در این طرح مسجد الاقصی به هیکل موهوم سلیمان تبدیل می‌شود و قدس به صورت کامل به عنوان پایتخت دولت عبری زبان معرفی می شود و فلسطینیان باید آن را به رسمیت بشناسند. علاوه بر اینکه حق بازگشت لغو شده و شهرک‌های صهیونیست نشین و دره اردن باید به عنوان سرزمین‌های متعلق به اسرائیل شناخته شده و تشکیلات خودگردان نقش بیشتری در مبارزه با گروه‌های مقاومت و خلع سلاح نوارغزه داشته باشد. به این ترتیب نتانیاهو حق دارد برای خود جشن بگیرد و روز اعلام معامله قرن را بزرگترین لحظه در زندگی خود توضیح کند.

نامه‌های هنیه برای سران کشورهای عربی و اسلامی در ارتباط با «معامله قرن»

عربستان٬ از ارائه طرح «سازش عربی» تا پذیرش ننگ «معامله قرن»!

عطوان در ادامه مقاله خود تاکید کرد که ما قبل از سرزنش عربها باید به این موضوع اذعان کنیم که 40 هزار نفر از عناصر ما به جاسوس ها و نگهبانان شهرک های صهیونیست نشین تبدیل شده اند و همین موضوع ما را به این سرنوشت دچار کرده است. تشکیلات خودگردان در حالی ادعای نمایندگی از ما را دارد که از 80 درصد از اراضی فلسطین چشم پوشی کرده تا پست‌های کنونی خود را حفظ کند و خودروهای گران قیمت و ویلاهای مرفه را به دست آورد.

وی به معامله قرن و تشکیلات خودگردان فلسطین و گروه‌های دیگر فلسطینی اشاره کرده و در عین حال نوشته تا زمانی که اقدامات عملیاتی برای مقاومت در برابر اشغالگران در تمامی راهکارهای موجود به اجرا گذاشته نشود، اتخاذ چنین موضعی ساده است، اقدامی که تنها نباید بر اساس حضور در اتحادیه عرب و متوسل شدن به لطف و بخشش پایتختهای اروپایی و محافل بین‌المللی باشد. ما نباید 26 سال مذاکره و سخنرانی ها در سازمان ملل متحد و عضویت در موسسات بین المللی را فراموش کنیم و باید بدانیم که این روند ما را به این اوضاع خفت بار و تحقیر آمیز کشانده است. دردناکتر این که تشکیلات خودگردان و رهبران فلسطین همچنان به این روش ادامه می‌دهند.

تغییر اولویت‌های تشکیلات خودگردان که ابومازن وعده آن را داده است، نباید مبتنی بر جدایی بیشتر و ادامه مذاکرات و تکرار مجدد پایبندی به قوانین بین المللی باشد، بلکه باید بر اساس شعله ور کردن دامنه مقاومت و انقلاب ملت فلسطین و انحلال تشکیلات خودگردان و پایان دادن به هماهنگی امنیتی با رژیم صهیونیستی و لغو معاهده اسلو باشد و ملت فلسطین باید سرنوشت خودش را خودش تامین کند.

این تحلیلگر مسائل بین المللی با تاکید بر اینکه رژیم آپارتایدی که ترامپ به دنبال احیای آن در فلسطین است، تنها با مقاومت امکان ساقط شدن دارد، تاکید کرد که انتفاضه اول، اشغالگران را مجبور کرد که برای نجات خود دست به دامن دنیا شوند و موجودیت ملت مبارز فلسطین را به رسمیت بشناسند. انتفاضه مسلحانه دوم نیز باعث شد شیمون پرز رئیس وقت رژیم صهیونیستی دست به دامن فلسطینیان شود تا تلفات بیشتری در میان اسرائیلی‌ها ایجاد نشود و دولت های بزرگ نیز برای ایجاد نقشه راه بر تشکیل کمیته چهارجانبه سازش شتابان وارد عمل شدند.

عطوان تاکید کرد معامله قرن حتماً ساقط خواهد شد همانگونه که اشغالگری اسرائیلی در نوار غزه ساقط شده بود و قبل از آن اشغالگری اسرائیل در جنوب لبنان از بین رفته بود. این سقوط نیز تنها از طریق مقاومت در تمام اشکال آن امکان پذیر است و با روش خفت بار مقامات رام الله و حمایت بیشتر از امنیت اسرائیل قابلیت تحقق را ندارد.

این مقاله در ادامه تاکید می‌کند که ملت فلسطین در برابر یک دوراهی خطرناک در تاریخ خود قرار گرفته که یا باید از اراضی و آبرو و کرامت خود عقب نشینی کرده و رشوه 50 میلیارد دلاری که ترامپ از گاوهای شیرده عربی خود دوشیده را بپذیرد یا اینکه آرمان خود را به پیروزی رسانده و در برابر این توطئه مانند ملت‌های دیگر ایستادگی کند. البته تمام قوانین بین‌المللی که بیش از 170 کشور عضو سازمان ملل متحد آن را به رشته تحریر در آورده اند مقاومت را حق ملت فلسطین می‌داند.

عطوان الحاق اردن، عراق، مصر و عربستان سعودی به سرزمین‌های اشغالی را از مراحل آینده طرح رژیم صهیونیستی و آمریکا دانست و تاکید کرد که تمامی عرب‌ها و مسلمانان باید در برابر این خطر ایستادگی کنند.

وی در پایان مقاله تاکید کرد که معامله قرن به اجرا گذاشته نخواهد شد، چرا که محور مقاومت در منطقه حضور دارد و ملت فلسطین آماده جانفشانی و انقلاب است، همان طور که هزاران فلسطینی عضو محور مقاومت بعد از شکست سال 1967 به مقاومت در برابر اشغالگری روی آوردند و بعد از معاهده اسلو نیز مقاومت را کلید زدند.

انتهای پیام/

امروز10
دیروز118
این هفته335
این ماه1778
کل131194

1
آنلاین

ما 273 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ایجاد موضوع جدید در تالارگفتمان