به گزارش جی پلاس، در بازار مونتاژی ها ایران خودرویی ها با محصول  پسابرجامی پژو 2008 و همچنین محصولی از خانواده هایما به نام S7 حضور دارند.

پژو 2008 با توجه به آمارهای تولید ایران خودرو به نظر می رسد که روزهای اخری است که مهمان خطوط تولید این خودروساز است، زیرا بر اساس آمارهای منتشر شده در مجموع تا پایان تیرماه سال جاری 158 دستگاه از این خودرو تولید شده است.

مقایسه امار تولید این محصول پسابرجامی تا پایان تیرماه 99 در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته نشان دهنده افت بیش از 95 درصدی تولید این خودرو است.

به شماره افتادن نفس تولید پژ 2008 و به دنبال آن عرضه قطره چکانی این خودرو به بازار روی قیمت آن نیز اثر گذار بوده و طی دو هفته اخیر شاهد رشد 45 میلیون تومانی این خودرو هستیم.

به نظر می رسد همزمان با افت شدید تولید، فروشندگان این خودرو نیز فعلا از بازار عقب نشسته اند و در حال رصد بازار هستند تا در موقع مناسب با عرضه خودروی خود بیسترین سود را کسب کنند.

دیگر محصول مونتاژی ایران خودرو یعنی هایما S7 است. قیمت این خودروی مونتاژی در چند روز اخیر رشد 30 میلیون تومانی را به نام خود ثبت کرده است. هایما S7 در حال حاضر پرتقاضاترین خودرو شاسی‌بلند مونتاژِی در کشور به شمار میرود و احتمال دارد در ماه‌های آینده به دلیل کمبود قطعات ناشی از تحریم‌ها تولید آن متوقف شود .

البته خانواده هایما عضو دیگری به نام S5 نیز دارد که در ماه های اخیر حضور کمرنگی در بازار داشته است. کمیابی مدل صفر این خودرو در بازار سبب شده تا قیمت آن نیز نامشخص باشد و فروشندگانی که این خودرو را در اختیار دارند به دلخواه روی آن قیمت می گذارند.

 

کورس مونتاژی های سایپا

سایپا با دو محصول سراتو، چانگان در بازار مونتاژی ها حضور دارد.

کیا سراتو محصول کره ای سایپا به نسبت دو هفته گذشته 55 میلیون رشد قیمت را تجربه کرده است.

دیگر محصول مونتاژی سایپا چانگان است. این خودروی مونتاژی چینی که مونتاژش متوقف شده است، طی دو هفته گذشته رشد 20 میلیون تومانی را در کارنامه قیمتی خود به ثبت رسانده است.

 

دوپینگ قیمتی ساندرو  استپ وی

ساندرو و ساندرو استپ وی دو عضو خانواده رنو بودند که در خطوط تولید پارس خودرو مونتاژ می شدند.

ساندرو استپ وی به نسبت دو هفته گذشته رشد 30 میلیون تومانی را به نام خود ثبت کرده است. 

ساندرو نیز با گیربکس اتوماتیک نیز به نسبت دو هفته گذشته رشد 30 میلیون تومانی داشته است.

علاوه بر تاثیرپذیری قیمت این دو محصول مونتاژی پارس خودرو از مولفه های بازار، توقف شماره گذاری آنها از ابتدای امسال به نوعی باعث شده تا قیمت ساندرو و ساندرو استپ وی دوپینگ کند و بیش از پیش بینی ها رشد کند.

این دو خودرو دارای استاندارد آلایندگی یورو 4 هستند و بر اساس قانون از ابتدای سال 99 تنها محصولاتی شماره گذاری می شوند که استاندارد یورو 5 را پاس کنند.

به نظر می رسد با تعیین تکلیف شماره گذاری این خودروها از سوی دولت و عرضه باقی مانده دو محصول یاد شده نمودار قیمت آنها در بازار نزولی شود. 

منبع