وبگردی

بررسی بزرگترین کشتی کروز جهان/ شهری مجلل بر روی دریا

به‌گزارش اقتصادنیوز، حدود 32 ماه طول کشید تا این غول فولادی در یک کارخانه کشتی سازی فرانسوی ساخته شود و دست آخر با بدرقه و تشویق هزاران نفر به آب انداخته شد. این کشتی با طول 362 متر، 16 عرشه دارد که ارتفاعشان از برج ایفل هم فراتر رفته و به این ترتیب رکورد عریض ترین کشتی تفریحی ساخته شده تا به امروز را از آن خود کرده است.

ابعاد این کشتی به قدری بزرگ است که آن را با یک شهری که انگار روی آب معلق مانده مقایسه می کنند. تعداد 2500 اتاق اقامتی، 20 غذاخوری، 23 استخر شنا و یک پارک سرسبز با بیش از 10 هزار گونه گیاه و 50 درخت از جمله متعلقات این کشتی کروز به حساب می آیند.

 

 

image

تصویری از کشتی هارمونی آو دِ سیز در زمانی که برای اولین بار به شهر ساوت هَمپتون (Southampton) رسید

 

کشتی هارمونی در اولین سفر خود، کشور فرانسه را در روز یکشنبه بیست و دوم ماه مه سال میلادی گذشته به مقصد شهر ساوت هَمپتون ترک کرد. این کشتی در سفری به مدت چهار شب، از ساوت هَمپتون به طرف روتردام (Rotterdam) رفت.

همچنین این غول مسافربری مجهز به یک سرسره آبی 10 طبقه به نام آلتیمِت اَبیس (Ultimate Abyss) است. ارتفاع 30 متری این سرسره آبی آن را به بلندترین سرسره ای که بر روی آب دریا قرار دارد بدل کرده است.

 

 

image

مراسم افتتاحیه کشتی هارمونی آو دِ سیز برای سفرش به سمت مقصد نهایی یعنی بارسلونا در بیست و دوم ماه مه

 

دیگر امکانات موجود در روی عرشه این کشتی که تعداد هفت منطقه مختلف در آن وجود دارد، شامل یک استخر بسیار عمیق که مانند آن را تا به حال روی هیچ دریایی ندیده بودیم، می شود. این استخر به گونه ای طراحی شده که بتواند میزبان مسابقات حرفه ای شیرجه هم باشد. قسمت تولید موسیقی این کشتی هم دست کمی از فیلم موزیکال گریس (Grease) ندارد.

کشتی هارمونی یک پارک مخصوص به خودش را نیز دارد که تعداد 10587 گیاه، 48 درخت مو و 52 راس درخت در آن کاشته شده است. برای کامل تر شدن دیدنی های کشتی تعداد 11252 کارمند هنرمند در سرتاسر این کشتی پخش شده اند تا توانایی خود را برای مسافران به نمایش بگذارند.

 

 

image

کشتی هارمونی آو دِ سیز در حال ترک کارخانه کشتی سازی سن نزر (Saint-Nazaire)

 

استوارت لِوِن مدیر عامل شرکت انگلستانی و ایرلندی رویال کارابیِن اینترنشنال (Royal Caribbean International) که سازنده این کشتی می باشد، در مورد آن گفته: "کشتی هارمونی آو دِ سیز عظیم ترین کشتی کروز جهان است. بزرگی می تواند زیبایی را بیشتر کند، اما در شرایطی که این اجازه را به شما بدهد تا امکانات پر تعداد فوق العاده ای را بر روی آن سوار کنید و به مردم این امکان را بدهید تا بتوانند تعطیلات فراموش نشدنی ای را بر روی دریا تجربه کنند. کشتی سواری به مرور زمان در حال پیدا کردن معنای تازه ای است. سوار شدن به کشتی تفریحاتی می تواند به معنای گذراندن تعطیلات همراه با خانواده باشد، نه اینکه فقط در تعدادی میز غذاخوری و با رومیزی و چند نفر خدمه که کروات زده اند خلاصه شود. امروزه این امکان مهیا شده که مردم امکانات کاملی را که در اقامتگاه های لوکس دریافت می کنند، مشابهش را بر روی آب های روان در اختیار داشته باشند."

 

 

image

ده ها هزار بدرقه کننده در حال خداحافظی با کشتی 700 میلیون پوندی هارمونی که کشور فرانسه را به سمت دریا ترک کرد

 

وی همچنین اضافه کرد که: " ما یک سرسره 10 طبقه ای، ماشین های موج سازی و تعداد کثیری رستوران مثل رستوران ایتالیایی جِیمی اولیوِر (Jamie Oliver) که یک انتخاب عالی است را روی این کشتی گنجانده ایم. جالب اینجاست که شما، هر روز خود را با چشم اندازی جدید از روی بالکن کشتی شروع خواهید کرد.

از دید من محبوب ترین امکانات این کشتی، ربات هایی هستند که نقش متصدی بارها را ایفا می کنند و کافیست تا میهمانان به داخل این بارها بروند و از طریق آیپدهای موجود، سفارشات خود را ثبت کرده و نوشیدنی های مخلوط خود را دریافت نمایند. ما حقیقتاً مرزهای تغییرات را جابه جا کرده ایم.

تنوع موضوع مهمی است، وقتی که شما یک کشتی به چنین ابعادی را در اختیار داشته باشید، هر چیزی که بخواهید می تواند در آن عرضه کنید."

 

 

image

سرسره بنفش رنگ آلتیمِت اَبیس همان چیزی است که جویندگان آدرنالین نیاز دارند. سرسره ای 10 طبقه ای که از عرشه شانزده تا عرشه ششم امتداد پیدا کرده است.

بیش از سه سال طول کشید تا این کشتی بزرگ به جمع 25 تایی ناوگان کشتی های شرکت کارابیِن اینترنشنال اضافه شود و البته مقام گران ترین را هم از آن خود کند.

هنگامی که کشتی هارمونی برای اولین بار راهی سفر تفریحاتی کوتاه به چند کشور اروپایی شد و از ساوت هَمپتون و دیگر کشورهای غرب اقیانوس مدیترانه، راهی تعطیلات چند روزه شد تا به بارسلونا برسد، تعداد 2100 خدمه آن وظیفه پذیرایی از 6410 میهمان را که در 16 عرشه و 2747 اتاق ساکن بودند بر عده داشتند.

در اختیار داشتن بلندترین سرسره آبی بر روی آب های دریا یکی دیگر از عناوین این کشتی است. سرسره آبی آلتیمِت اَبیس یک پرش به ارتفاع 30 متری دارد. قسمت خشک سرسره آن به ارتفاع 10 طبقه، رویای دنبال کنندگان آدرنالین است و از قسمت استخر و ناحیه ورزش واقع در عرشه شماره شانزده، به سمت تفرجگاه عرشه شماره ششم کشتی پیچ و تاب خورده و به سمت پایین روانه می شود.

این کشتی حقیقتاً بزرگ ترین، سنگین ترین و جاه طلبانه ترین کشتی ساخته شده در نوع خودش می باشد و اصلاً جای تعجب ندارد که اعداد و ارقام باورنکردنی ای را به خود اختصاص داده است.

 

- تعداد 10 هزار گیاه در پارک این کشتی کاشته شده که همراه با 50 درخت بالغ در کنار هم زندگی می کنند.

 

 

image

کشتی هارمونی آو دِ سیز در حال پهلو گرفتن در شهر ساوت هَمپتون در روز سه شنبه بیست و سوم ماه مه سال گذشته. ابعاد این کشتی با تعداد 2500 واحد اقامتی، 20 رستوران و تعداد 23 استخر در حد و اندازه های یک شهر است.

 

- وزن کشتی هارمونی 227 هزار تن بوده که در حدود 1718 تن سنگین تر از آخرین کشتی رکورد دار ساخته شده تا به امروز است.

 

- تعداد 2500 کارگر به مدت 10 میلیون ساعت برای ساخت و آماده سازی کشتی هارمونی زمان صرف کرده اند. این کشتی در شرکت کشتی سازی اِس تی اکس (STX) واقع در شهر سن نزر در کشور فرانسه ساخته شد.

 

- 770 میلیون پوند کل هزینه ای است که برای تولید این کشتی صرف شد.

 

 

image

تعداد 2384 خدمه ای که کشتی هارمونی در اختیار دارد

 

- 362 متر فاصله بین دماغه تا قسمت عقبی کشتی، 38 متر بیش تر از ارتفاع برج ایفل می باشد و 30 سانتی متر طولانی تر از رکورد دار قبلی است. رکورد دار قبلی، کشتی عظیم دیگری به نام او اِی سِس آو دِ سیز (Oasis of the Seas) بود.

 

- 2747 اتاق های کوچک در کنار 5479 اتاق دو نفره به منظور پذیرایی از میهمانان در این کشتی تدارک دیده شده و یک رکورد جدید به حساب می آید. برخی دیگر از اتاق های دیگری که در میان انتخاب های میهمانان وجود دارند شامل اتاق اینتِریور اِستِیت روم (Interior Stateroom) (به همراه بالکن مجازی) که تصاویر حرکت کشتی را به صورت آنی در تلویزیون اتاق برای میهمانان پخش می کند، واحدهای اقامتی رویال سوئیت (Royal Suite) که اقامت در آنها شامل پذیرایی با غذا، نوشیدنی و امکان استفاده از مرکز اسپا می شود و همچنین واحدهای رویال جینیز (Royal Genies) که ملقب به خدمتکار شخصی است می شوند.

 

- تعداد عرشه های کشتی 18 عدد می باشد که 16 موردشان به مسافران اختصاص داده شده و 2 مورد دیگر برای استفاده کارکنان کشتی در نظر گرفته شده است.

 

- 7 منطقه در این کشتی وجود دارد که هر کدام دارای سبک و سیاق خاص خود و جاذبه های منحصر به فرد خودشان هستند. میهمانان می توانند سوار چرخ و فلک دست سازی که بر روی تفرجگاه کشتی قرار دارد بشود، به خرید از بوتیک های خوش طراحی واقع در رویال پرومِناد (Royal Promenade) بروند و یا به پیاده روی در خیابان های برگ ریزی شده سِنترال پارک (Central Park) بپردازند. این خیابان دارای تعدادی کافی شاپ، بار و همچنین سه مورد سرسره پیچ خم دار در بالای سر خودش است.

 

- 10 طبقه یا همان 362 متر، ارتفاع سرسره آبی آلتیمِت اَبیس، سقوط آزاد پیچ و خم داری است که از پشت کشتی هارمونی آویزان شده و بسیار هم وحشتناک است.

 

- میهمانان می توانند یکی از 23 استخر شنا به همراه سه سرسره آبی سفید رنگ که ملقب به "طوفان تمام عیار" (The Perfect Storm) می باشد را انتخاب نمایند. کشتی هارمونی 2150 تن آب را در استخرها، پارک های آبی، سرسره ها، دستگاه های شبیه ساز موج نوردی و جکوزی هایش ریخته است.

 

- اهل صخره نوردی هستید؟ تعداد دو دیوار دو منظوره و همینطور یک خط زیپ لاین، یک سرسره یخی، یک زمین بسکتبال به ابعاد واقعی و یک زمین کوچک گلف در این کشتی موجود می باشد.

 

 

image

دیوار صخره نوردی که مخصوص استفاده کودکان طراحی شده است

 

- به منظور راحتی هر چه بیشتر مسافرانی که تنها سفر می کنند، برخی از اتاق های کشتی فاقد هر گونه هزینه ضمیمه و اضافی برای نفر دوم هستند. چنین تغییر تازه ای در اصل اولین مورد در کل صنعت کشتی های مسافرتی می باشد. مسافران تنها معمولاً مجبور هستند هزینه اقامت نفر دوم را برای استفاده از یکی از کابین های کشتی بپردازند. اما اتاق های استودیو اِستِیت روم (Studio Stateroom) مجهز به تخت خواب و سرویس های بهداشتی استانداردی هستند که هزینه اضافی را بر دوش این مسافران نخواهند گذاشت.

 

- متوسط سرعتی که کشتی هارمونی آو دِسیز با آن حرکت می کند 22 گره دریایی می باشد. این کشتی پس از اینکه در تاریخ 17 مه سال گذشته به شهر ساوت هَمپتون رسید، با همین سرعت به سمت مقصد کشورهای مدیترانه غربی نظیر بارسلونا، مارسی (Marseille)، فلورانس (Florence)، رم و ناپل (Naples) حرکت کرد.

 

- 7500 اسب بخار نیروی پیشرانه ای است که هر کدام از موتورهای قوسی این کشتی تولید می کنند. این دستگاه ها قادر هستند تا نیروی محرکه لازم برای هدایت کشتی را تامین نمایند. هارمونی مجهز به چهار موتور قوسی است که در مجموع نیروی محرکه ای برابر با 30 هزار اسب بخار را تولید می کنند.

 

- مجموع خدمه بین المللی حاضر در این کشتی 2100 نفر می باشد.

مطالب جدید

مطالب تصادفی

دانلود قالبقالب رایگانقالب وردپرسقالب جوملااسکریپتقالب htmlطراحی سایتسایت ایران