دانستنیهای قهوه

اتفاقی در حال رخ دادن است (چیزی در حال دم کشیدن است). گمان کنم این یک جناس است ولی واقعیت دارد.

با نگاه کردن به منوی کافی شاپ های محبوب (و منظورم شهیر جهانی است) شاهد یک مورد جدید خواهید بود: قهوه کُلد برو.

دانستنیهای قهوه

کلد برو

اگر می خواهید به روز و همسو با چیزی که مشتری ها می خواهند به نظر بیایید قهوه کُلد برو در حال تبدیل شدن به یک باید است.

شاید به این خاطر باشد که این نوشیدنی جنبه جدیدی از قهوه را نشان می دهد که به طور روزافزونی پیروان بیشتری را جذب می کند.

حتی اگر شخصی نیستید که به صورت مرتب به کافی شاپ مراجعه کند می توانید آن را به صورت شیشه ای خریداری کرده و آن را به منزل برده و در اوقات فراقت از آن لذت ببرید.

اگر رستوران ها و کافی شاپ ها می خواهند از قافله عقب نمانند آیا شما نیز نباید آن را مورد بررسی قرار دهید؟

قهوه کُلد برو چیست؟

این قهوه ای نیست که سرد شده باشد.

قهوه کُلد برو نتیجه قهوه آسیاب شده ای است که بیش از ۱۰ ساعت در آب باقی مانده باشد (دمای اتاق یا سردتر).

بله این قهوه در واقع با آب سرد درست شده است و تمامی این مدت باقی مانده تا به اندازه کافی خیسانده شده و نوشیدنی خوبی را به دست دهد.

آیا آب سرد واقعا می تواند قهوه ای عالی به شما ارائه کند؟ بله.

فکر کنم که متوجه نیستید که چه میزان طعم در هر کدام از دانه های قهوه جای گرفته است. دما، زمان بندی و بافت[۲] همگی استخراج طعم های مورد نظر را تعیین می کنند.

وقتی آب سرد را امتحان می کنید (که روند عصاره گیری آرام تر و طولانی تری است) اسیدیته قهوه را بیرون می کشید و نتیجه رایحه شیرین تری از آنچیزی است که به آن عادت دارید.

تفاوت آن در مقایسه با قهوه یخ زده چیست؟

دانستنیهای قهوه

کلد برو چیست؟

یکی از اشتباهات رایج این تصور است که کُلد برو همان قهوه یخ زده است.

اما به طور ویژه این روندهای دم کردن قهوه است که متفاوت است و بنابراین در صورت دم کردن با گرما، طعم آن به شدت متفاوت خواهد بود.

زمانی که قهوه یخ زده درست می کنید، نوشیدنی قهوه درست شده با آب داغ را بر روی یخ می ریزید.

بنابراین قهوه شما سرد می شود اما طعم ها استخراج شده آنهایی هستند که به دمای بالا واکنش نشان داده بودند.

در کُلد برو طعم های شما بوسیله آب سرد استخراج می شوند. این روند منحصر به فرد به طعم های منحصر به فرد منجر می شود.

در قسمت زیر ما اشاره داریم که قهوه داغ تنها برای مدت کوتاهی طعم خوبی دارد.

به این خاطر که قهوه یخ زده با نوشیدنی مشابهی درست می شود همیشه از قهوه یخ زده ای که ۲۴ ساعت مانده است لذت نخواهید برد. این مسئله با کُلد برو کاملا متفاوت است.

برای دانستن چرایی آن به خواندن ادامه دهید.

فواید کُلد برو چیست؟

چرا این نوشیدنی محبوبیت بیشتری پیدا می کند؟ در همه موارد این نوشیدنی دارای فوایدی است:

. طعم: شما باید از شیرینی قهوه لذت ببرید (با وجود اینکه تمامی طعم ها استخراج شده اند، قهوه تلخ نخواهد بود). دم کردن طولانی با آب داغ معمولا قهوه را تلخ می کند. اما در اینجا تنها شیرینی خواهید داشت چون ترکیبات تلخ باقی می مانند.

. طعم: این روند همچنین تمامی طعم های دانه را استخراج می کند. اگر دانه مورد علاقه ای داشته باشید، هم اکنون می توانید از یک نوشیدنی حداکثری با تمامی طعم ها لذت ببرید. از لحاظ اصطلاحات حرفه ای، این ویژگی های قهوه است که شما در هنگام نوشیدن این نوشیدنی می چشید.

. اسید کمتر: تلخی[۳] در قهوه معمولی توسط برخی اسیدها و روغن های مشخص فعال می شود. این موارد در آب حلال هستند ولی تنها در دمای بالا.

. بی زمان: بله. شما نمی توانید این نوشیدنی را برای همیشه نگه دارید اما می توانید از نوشیدنی های یک بَچ مشابه نوشیدنی قهوه برای چند روز پشت سر هم لذت ببرید. می دانید که قهوه داغی که امروز صبح درست کرده اید قطعا دیگر خوش طعم نخواهد بود. این امکان وجود دارد که در صورت نگه داشتن کُلد برو در یخچال همچنان بتوان آن را دو هفته پس از دم کردن استفاده کرد.

. مقرون به صرفه: بله، شما از قهوه آسیاب شده فراوانی استفاده خواهید کرد (شیوه دم کردن در قسمت زیر را مشاهده کنید). اما آیا می دانید که چه مقدار قهوه دم شده به صورت داغ را به خاطر سرد شدن یا کهنه شدن دور می ریزید؟ از آنجایی که دیگر این کار را انجام نمی دهید، کُلد برو می تواند به شما کمک کند تا در مورد دانه های قهوه و قهوه آسیاب شده صرفه جویی کنید.

. دوستدار محیط زیست: به احترام شما کلاه از سر بر خواهم داشت هرگاه بتوانید به محیط زیست کمک کنید. هم اکنون در مورد درست کردن قهوه می توانید این کار را انجام دهید چون مجبور نیستید تا برای درست کردن هر فنجان قهوه کتری را روشن و خاموش کنید. از آنجایی که خیساندن می تواند در دمای اتاق اتفاق بیافتد، از لحاظ تکنیکی برای انجام این کار نیازمند یخچال خود نیستید (دوستدار محیط زیست بودن بدون قربانی کردن نوشیدنی مورد علاقه تان).

. شیوه آسان: اطلاعات بیشتری را می توانید در قسمت زیر مشاهده کنید اما این یک نوشیدنی آسان است که هر کسی فارغ از اینکه قهوه چی باشد یا دوستدار جدید قهوه می تواند آن را انجام دهد.

دستورالعمل قهوه کُلد برو

برای درست کردن این نوشیدنی به هیچ چیز پر زرق و برقی نیاز ندارید بنابراین درست کردن آن برای هر شخصی آسان است.

تنها به آب و قهوه آسیاب شده نیاز دارید. همچنین زمان مورد نیاز برای درست کردن آن را فراموش نکنید چون خیساندن آن کمی زمان بر است.

پس چگونه آن را انجام می دهید؟

آیا می توانید با فرنچ پِرِس، کُلد برو درست کنید؟

در ابتدا به نظر می رسد که فِرِنچ پِرِس ابزار لازم برای هر عاشق قهوه است.

نه تنها این دستگاه به شما کمک می کند تا یک اسپرسو خوب درست کنید، بلکه این شیوه ایده الی برای درست کردن کُلد برو است.

چه بودجه یا فضا مانع خریداری دستگاه قهوه دلخواه شما شود، فرنچ پرس یک پِلَن بی[۴] پویا است.

چگونه در منزل کُلد برو درست کنیم

در قسمت زیر سه شیوه درست کردن کُلد برو در منزل را مشاهده می کنید.

مهم! قبل از شروع کار، هوشمندانه قهوه را انتخاب کنید

در غیر این صورت که دانه ها یا قهوه آسیاب شده عالی را دارید کار را آغاز نکنید.

یک نوشیدنی داغ تمایل دارد تا ویژگی های تاثیر گذار قهوه را پنهان کند.

همچنان می توان از یک قهوه داغ در فقدان طعم لذت برد ولی در مورد کُلد برو این مسئله بی مزه خواهد بود.

بنابراین با یک قهوه خوش طعم و با کیفیت کار را آغاز کنید.

بهتر است که به تاجر محلی قهوه مراجعه کنید تا بقالی محل. اجازه ندهید که یک نوشیدنی متوسط شما را برای همیشه از قهوه سرد زده کند.

به چه چیزی نیاز دارید

در حالی که اغلب نتایج نوشیدنی های داغ توسط دستگاه ها یا تکنیک ها مشخص می شود، این نوشیدنی اغلب وابسته به مواد اولیه مورد استفاده شما است. شما به موارد زیر نیاز خواهید داشت:

. قهوه درشت آسیاب شده: قهوه آسیاب شده نباید بیش از حد ریز باشد چون در غیر اینصورت از فیلترهای مورد استفاده شما برای جدا کردن قهوه از آب عبور می کند. پس اگر دانه های خود را آسیاب می کنید، نسبت به موردی که برای دستگاه اسپرسو استفاده می کنید از بافت زمخت تری استفاده کنید.

. آب فیلتر شده: اولین کلمه را نادیده نگرید. عشاق قهوه به طور خاص به شما توصیه می کنند تا از آب فیلتر شده استفاده کنید و دلیل آن واکنش شیمیایی است که اتفاق می افتد. در آب فیلتر شده، قهوه آسیاب شده در مقایسه با آب معمولی لوله کشی بیشتر خیسانده می شوند. این مسئله به طعم بیشتری از چیزی که استخراج شده است منجر می شود.

این تمام چیزی است که نیاز دارید.

قدم های آسان

بدون توجه به شیوه مورد استفاده شما، این یک روند طولانی ولی خیلی ساده است.

با دستگاه

روندهای DIY آسان هستند، اما در صورت استفاده از دستگاه ممکن است نوشیدنی با کیفیت تری داشته باشید.

این دستگاه ها چندان مکانیکی نیستند اما برای بهبود روند خیساندن و بهره بردن حداکثری از دانه هاو قهوه آسیاب شده طراحی شده اند.

توجه داشته باشید که نوشیدنی قهوه شما لزوما در مدت زمان کمتری آماده نخواهد شد.

این دستگاه ها همچنان نیازمند ساعت ها زمان هستند در حالی که طعم ها استخراج می شوند.

آنها از طریق شیوه زیر به روند مورد نظر منفعت می رسانند.

. محفظه های بسته شده اطمینان حاصل می کنند که هیچ طعمی از بین نرفته و سایر رایحه ها موجود در منزل شما قهوه تان را تحت تاثیر قرار نمی دهند

. آنها برای این طراحی شده اند که نوشیدنی تان را تازه نگه داشته تا به مدت دو هفته از آن لذت ببرید

. نوشیدنی باید دم بکشد اما زمانی که آن را در لیوان می ریزید نباید حاوی هیچگونه تفاله ای باشد. شما فنجان تمیزی از قهوه سرد خواهید داشت چون قسمت های فیلترها یا دستگاه قهوه را از تفاله جدا می کند

. برخی از پلاستیک یا فلز بدون زنگ درست شده اند و بنابراین نباید همانند فرنچ پِرِس نگران شکستن شیشه باشید (به قسمت پایین نگاه کنید)

. فیلترها معمولا چند بار مصرف[۵] و قابل شستشو هستند

. برخی از آنها امکان درست کردن مقادیر بالا را می دهند، بنابراین می توانید در یک مرتبه درست کردن برای تمامی اعضای خانواده قهوه درست کنید

. برخی از این دستگاه ها همانند Yama Glass (در آمازون موجود هستند) آنچنان از لحاظ زیباشناختی لذت بخش هستند که می توان از انها به عنوان دکور استفاده کرد

استفاده از آنها معمولا بسیار آسان است. تنها قهوه آسیاب شده و آب اضافه می کنید.

۲۴ ساعت بعد بازگردید (برای اطلاعات بیشتر در مورد جدول زمانی به قسمت زیر مراجعه کنید) و قهوه شما آماده خواهد بود.

داشتن این دستگاه ها در منزل مفید خواهد بود اما فکر نکنید که برای درست کردن نوشیدنی سرد ایده ال باید پول خرج کنید. شیوه DIY می تواند به همان میزان موثر باشد.

استثناء این قانون: برخی برندها دستگاه های دم کننده ای را تولید می کنند که آب را درون قهوه آسیاب شده پمپ می کند (یا می چرخاند). این حرکت زمان لازم برای دم کشیدن را آنچنان کوتاه می کند که می توانید تنها پس از ۱۵ دقیقه یک فنجان کُلد برو داشته باشید.

کُلد برو خانگی با فرنچ پرس

دستگاه های مورد اشاره در بالا معمولا در مورد نسبت ها[۶] راهنمایی هایی را ارائه می کنند. به خاطر داشته باشید که همیشه می توانید آن را با ترجیحات خود سازگار کنید ولی در اینجا یک دستورالعمل کلی را مشاهده می کنید.

نسبت های قهوه کُلد برو: به ازای هر فنجان قهوه آسیاب شده مورد استفاده، از چهار فنجان آب استفاده کنید. (این امکان وجود دارد که فرنچ پرس متوسط تنها دو یا سه فنجان مایع بخواهد، بنابراین آن را بسته به این موضوع تغییر دهید).

بله، حتی در مقایسه با اسپرسو نیز یک نوشیدنی قوی محسوب می شود.

اما به خاطر داشته باشید که واکنش ها و طعم های شیمیایی از آنچیزی که در مورد دم کشیدن داغ به آن عادت دارید متفاوت تر خواهند بود.

هم اکنون باید این موارد را انجام دهید:

. قهوه آسیاب شده را درون فرنچ پرس قرار دهید

. آب سرد فیلتر شده را به قهوه اسیاب شده اضافه کنید

. با تکان دادن از خیسانده شده تمامی بخش ها اطمینان حاصل کنید (نمی خواهید که گوله های قهوه خیسانده شدن یا استخراج طعم را محدود کند)

. هم اکنون دو گزینه دارید (بنابراین این قسمت دیگری است که می توانید در آن آزمایش انجام داده و گزینه مورد علاقه خود بسته به ذائقه تان را پیدا کنید)

. برخی عاشقان قهوه آن را در دمای اتاق رها می کنند

. برخی دیگر ترجیح می دهند تا آن در یخچال بگذارند

. اجازه دهید تا نوشیدنی ۱۲ تا ۱۴ ساعت خیسانده شود

. پرس و پیستون را به سمت پایین فشار دهید تا تفاله ها را جدا کند

هم اکنون می توانید نوشیدنی را در پارچ ریخته یا آن را در پِرِس باقی بگذارید.

از آنجایی که گرما وجود ندارد اشکالی ندارد که مایع همچنان با قهوه آسیاب شده در تماس است (شما در هنگام استفاده از آب داغ با این مشکل رو به رو هستید).

ممکن است نوشیدنی قوی تر شود اما بدون گرما تلخ نمی شود.

یک توصیه که باید انجام دهید

همیشه در هنگام قرار دادن فرنچ پرس در یخچال یا گذاشتن بر روی پیشخوان آشپزخانه آن را کامل بپوشانید (از تماس سایر رایحه های محصولات غذایی با نوشیدنی شما جلوگیری می کند).

شیوه های DIY قهوه کُلد برو

برای خرید فرنچ پرس در صورت نداشتن آن عجله نکنید. راه آسان تری برای چگونگی درست کردن قهوه کلد برو در منزل وجود دارد.

شیشه مربا یا اغلب محفظه های شیشه ای که به راحتی بسته می شوند نیز می توانند عمل مشابهی را انجام دهند.

تنها کافی است که آب و قهوه آسیاب شده را در ظرف شیشه ای قرار دهید (مقدار در بالا توضیح داده شد).

۱۲ ساعت صبر می کنید و سپس نوشیدنی حاصل را فیلتر می کنید.

درست کردن فیلترهای قهوه کُلد برو

بخش مشکل اینجا است چون باید برای گرفتن تفاله ها، قهوه را فیلتر کنید. ازاینکه چگونه اقلام معمولی خانه می توانند بهترین فیلترها را تشکیل دهند متعجب خواهید شد:

. یک تکه پارچه (پارچه یا پارچه پنیر)

. آبکش[۷] با سوراخ های بسیار ریز

. یک جوراب نایلونی

قطعا فیلتر قهوه بهترین خواهد بود

اگر نمی خواهید روند فیلتر کردن کثیفی نداشته باشید، آیا آمادگی دارید تا کیسه های قهوه خود را درست کنید؟

همانند چای کیسه ای، قهوه کیسه ای نیز بدون اینکه قطعات ریزی را وارد آب کند خیسانده می شود:

. یکی را از فیلتر قهوه آویزان کنید

. از کیسه های شیر بادام استفاده کنید

کیسه را به درب شیشه مربا ببندید تا به هنگام باز کردن بتوانید به راحتی در مورد آن عصاره گیری انجام دهید (یا آن را در آب رها کنید و بعدتر با قاشق در بیاورید).

محتویات کافئین قهوه کُلد برو چقدر است؟

اینجا است که سر و کار علم پیدا می شود.

دانه های قهوه حاوی کافئین هستند و همانطور که اشاره شد شیوه دم کردن شما است که موارد استخراج شده از آن را تعیین می کند. این موارد کافئین را هم در بر می گیرد.

می توان تصور کرد که در مدت زمانی چندان طولانی که قهوه آسیاب شده در آب خیسانده شده است، تمامی چیزهای حلال در آب و مواد شیمیایی واکنش نشان می دهند.

پس این احتمال وجود دارد که پس از ۱۰ ساعت در یخچال تمامی قسمت های کافئین در نوشیدنی شما شناور باشند.

بنابراین، این یک نوشیدنی حاوی میزان بالایی کافئین است. اگر عاشق طعم های کامل باشید اما نخواهید که تمامی کافئین را هضم کنید چرا این نوشیدنی را به صورت نشویدنی متفاوت مانند میلک شِیک تبدیل نمی کنید .

استفاده از قهوه کمتر میزان کافئین مصرفی در هر لیوان را محدود می کند.

چند پرسش مهم

اجازه دهید به شما در بهره حداکثری از نوشیدنی تان کمک کنیم. این پرسش ها چند چیز که ممکن است فکرتان را مشغول کرده باشد را روشن کند.

یک نوشیدنی چقدر باید خیسانده شود؟

اجازه دهید به برچسب یک قهوه ساز سرد حرفه ای نگاه کنیم.

حتی در ایجا نیز مشاهده خواهید کرد که این روند نیز بسیار به شخص بستگی دارد. راهنمایی ها معمولا زمان خیساندن ۱۲ تا ۲۴ ساعت را پیشنهاد می کنند.

این یک تفاوت بزرگ در زمان است. چشیدن قهوه پس از ۱۲ ساعت و سپس ۲۴ ساعت دو نوشیدنی کاملا متفاوت به شما ارائه خواهد کرد.

و همین مسئله است که در مورد این شیوه دم کردن آزار دهنده است.

شما می توانید لحظه ای که قهوه با ترجیحات شما همخوانی داشت، خیساندن را متوقف کنید. شما مقید به عملکرد دستگاه نیستید. قدرت در دستان شما است.

هرچه زمان جلوتر می رود، طعم بیشتری خارج می شود و همچنین قوی تر می شود.

۱۲ ساعت معمولا حداقل زمان برای تضمین طعم است. غیر از آن شما می توانید مشخص کنید که چه زمانی روند تمام شده است.

اگر در حال و هوای نوشیدنی قوی نیستید، آن را زودتر از زمان معمول خالی کنید.

آیا باید قهوه را در هنگام خیساندن تکان دهید؟

تکان دادن یک لازمه نیست چون قهوه آسیاب شده باید برای واکنش نشان دادن خیس شود. با این حال، افراد خبره در زمینه قهوه به تکان دادن اشاره می کنند (بویژه در هنگام استفاده از شیوه های DIY مانند شیشه مربا). این کار می تواند طعم را بهبود بخشد.

ایا می توانید این نوشیدنی را داغ بنوشید؟

چه کسی زحمت درست کردن قهوه با آب سرد را کشیده و مجددا آن را گرم می کند؟ کاملا منطقی به نظر می رسد.

در ابتدا، می توانید این نوشیدنی را گرم بنوشید و از طعم های شیرینی که درست کرده اید لذب ببرید. اگر آن را بیش از حد غلیظ درست کرده باشید می توانید با افزودن آب داغ آن را رقیق[۸] کنید.

تنها کافی است آن را بر روی گاز یا مایکرویو گرم کنید.

تنها به خاطر داشته باشید که پس از جدا کردن مایع از قهوه اسیاب شده آن را مجددا گرم کنید. زمانی که قهوه آسیاب شده را گرم می کنید ترکیبات اسیدی را گرم می کنید که می خواسته اید از آن اجتناب کنید.

اگر تنها مایع را گرم کنید، احتمال اینکه بخش های باقی مانده قهوه در آب طعم نوشیدنی را نغییر دهند اندک است.

هم اکنون این آزادی را دارید تا نوشیدنی های فوق العاده ای را درست کنید (می توانید طعم های شگفت انگیز نوشیدنی کُلد برو را به قهوه معمول خود اضافه کنید).

و این مصرف مورد علاقه من از این قهوه است. در طول یک سفر کمپی، قهوه بدلیل نداشتن ابزارهای مشخصی مانند فیلتر یا دستگاه های دیگر، پر از تفاله است.

نوشیدنی کلد برو برای مدت دو هفته طعم خود را حفظ می کند (سعی کنید آن را سرد نگه دارید) و می توانید بعدا آن را گرم کنید. این کار باعث صرفه جویی در زمان و تلاش شما می شود.

چه کسی این قهوه را دوست خواهد داشت؟

شما چه نوع مصرف کننده قهوه هستید؟ قطعا همه افراد نشویدنی قوی را ترجیح نمی دهند. آیا این آن معنا است که قهوه کاد برو به درد شما نمی خورد؟ قطعا اینطور نیست.

در حالی که می توانید دم کردن را با ذائقه خود وفق دهید، روند نباید در اینجا متوقف شود. پس از آن همچنان می توانید آن را با علائق خود وفق دهید.

بسیاری از مصرف کنندگان قهوه از این روند برای داشتن رایحه های قابل توجهی که در مورد دانه های قهوه دوست دارند استفاده می کنند.

اما پس از آن بسته به ذائقه شان با رقیق کردن آن به کمال می رسد.

یا شاید حتی قهوه را دوست نداشته باشید چون هر حرئه از آن برایتان مطلوب نیست. بسیاری از مردم با فزودن خامه و شیر شدت قهوه را کاهش می دهند.

همانطور که می بینید این قهوه به شخصی سازی مربوط می شود.

آیا این جایگزین های کُلد برو را امتحان کرده اید؟

طعم های شیرین موجود در قهوه کُلد برو آن را به نوشیدنی جایگزین ایده الی تبدیل کرده است. شما بدون نیاز به مواجه با تلخی از طریق افزودن شکر می توانید رایحه های غنی را داشته باشید.

پس چرا از مسئله به عنوان بنیانی برای درست کردن خود استفاده نمی کنید؟

. کوکتل ها هم اکنون می توانند طعم های منحصر به فردی داشته باشند

. هم کنون نوشیدنی هایی مانند مارتینی می توانند برای سازگار شدن با رویداد یا زمینه ای مشخص طعم دار شوند

. دسرهایی با طعم قهوه (قطعا تلخ نخواهند بود) می توانند در مهمانی بعدی شما بدرخشند

اگر عشاق قهوه هستید این نوشیدنی می تواند هم اکنون بخشی از منو شما باشد.

قدم بعدی: نوشیدنی نیترو

قطعا همیشه انسان ها از وضعیت موجود راضی نیستند و این نوشیدنی بهشتی نیز قهوه چی ها را از امتحان کردن چیزهای جدید بازنداشته است.

هم اکنون می توانید از قهوه کُلد برو با تزریق نیتروژن که طعم فوق العاده ای دارد لذت ببرید:

. به دلیل روند قهوه کلد برو طعم های غنی خواهید داشت. پس از دم کردن (خیساندن)، قهوه خانه ها این نوشیدنی را به صورت شیر (مکانیکی) ارائه می کنند.

. رایحه همچنان سر جای خودش است اما هم اکنون شما از بافت نیز لذت خواهید برد. تزریق خامه ای بودنی را بوجود می آورد که در هنگام نوشیدن کاپوچینو به آن عادت دارید و حتی با بافت مخملی موجود در آبجوهای با کیفیت مقایسه می شود.

 

منبع : قهوه ملو

 

مطالب جدید

مطالب تصادفی

دانلود قالبقالب رایگانقالب وردپرسقالب جوملااسکریپتقالب htmlطراحی سایتسایت ایران