سبد خرید خالي مي باشد
بیشتر بخوانید

دستگاه های رطوبت ساز و مه پاش یکی از تجهیزات پرکاربرد در صنایع مختلف می باشند.

از پر مصرف ترین این دستگاه ها می توان به رطوبت سازهای التراسونیک اشاره نمود. رطوبت ساز التراسونیک در سایزهای مختلف طراحی می شوند که هر کدام توان مشخصی در زمینه تولید مه دارند. به این دستگاه ها بخار ساز سرد نیز گفته می شود. اساس عملکرد این سیستم ها بر پایه ارتعاشات و امواج می باشد. موج حاصل از این دستگاه دارای فرکانس بالایی بوده که از محدوده شنوایی انسان خارج است. به این امواج ، فراصوت یا آلتراساوند (Ultrasound) گفته می شود. علت نامگذاری این رطوبت سازها نیز به همین دلیل می باشد. در رطوبت ساز التراسونیک از پیزوسرامیک هایی برای ایجاد این ارتعاشات استفاده می شود. بسته به ظرفیت و حجم مخزن ، دستگاه التراسونیک می تواند یک یا چندین پیزسرامیک داشته باشد. این پیزوها با ایجاد فشار به ساختار مولکولی آب ، باعث تغیر فاز آب می شوند. در نتیجه این امر ، آب مایع تبدیل به بخار شده و از خروجی رطوبت ساز التراسونیک به بیرون انتقال می یابد. لازم به ذکر است که در این دستگاه ها ، رطوبت به صورت آنی تولید و به آسانی جذب هوا می شود.

موارد کاربرد رطوبت ساز التراسونیک

image

رطوبت ساز التراسونیک از جمله بخار سازهای سرد می باشد. زیرا مه حاصل از این دستگاه دمای پایینی دارد. با این حال از این دستگاه استفاده وسیعی میشود. بعنوان مثال از سیستم رطوبت ساز التراسونیک در دستگاه های بخور سرد خانگی استفاده می گردد. دستگاه بخور با ایجاد مه سرد ، رطوبت نسبی محیط را افزایش داده و همچنین دمای آن را کاهش می دهد. استفاده از این دستگاه باعث خنک و مطبوع شدن هوای محیط در روزهای گرم می شود. در مناطق گرم و خشک استفاده از دستگاه بخور سرد برای ایجاد فضایی با طراوت در منزل و محیط کار بسیار متداول می باشد.

توزیع رطوبت در رطوبت سازهای التراسونیک به صورت یکنواخت می باشد. از این رو از این دستگاه برای آبیاری و کشت محصولات در انواع گلخانه های پرورش گل و گیاه ، محصولات کشاورزی ، پرورش قارچ و کاشت هیدروپونیک استفاده می شود.

استفاده از رطوبت ساز التراسونیک در سردخانه های میوه و فروشگاه های سبزی باعث حفظ رطوبت و ماندگاری بیشتر میوه جات و سبزیجات می شود. در اثر رطوبت این دستگاه ، میوه ها تازگی و طعم و مزه خود را به مدت طولانی حفظ می کنند.

در صنعت نساجی و کارخانجات نخ ریسی برای از بین بردن الکتریسیته ساکن در بین الیاف پارچه ها از رطوبت ساز التراسونیک استتفاده می شود. زیرا بخار سرد رطوبت ساز التراسونیک با جذب مواد شناور ، دفع بارهای الکتریکی و ایجاد رطوبت مناسب، هوای محیط را برای امر برش و دوخت پارچه در این صنعت تسهیل می بخشد.

در چاپخانه ها نیز به دلیل عملکرد دستگاه های چاپ، گرمای زیادی ایجاد می شود. در صورتی که میزان رطوبت هوای محل چاپخانه پایین باشد ، علاوه بر انتشار بوهای نامطبوع ، عمر مفید قطعات دستگاه های چاپ نیز کاهش می یابد. از این رو در این مکان ها برای حفظ رطوبت و افزایش عمر قطعات دستگاه از رطوبت ساز التراسونیک استفاده میشود.

همچنین در صنایع سنگ شکنی و سنگ بری در اثر برش و جابجایی قطعات سنگی ، گرد و غبار زیادی تولید می شود. این گرد و غبار برای اپراتور ماشین آلات محل مربوطه و افراد شاغل در آنجا بسیار مضر می باشد و باعث به وجود آمدن مشکلات تنفسی فراوانی می گردد. در این مشاغل از رطوبت ساز التراسونیک برای رفع گرد و غبار موجود در هوا استفاده می شود.

یکی دیگر از موارد پر کاربرد رطوبت ساز التراسونیک در صنعت الکترونیک می باشد. لازم به ذکر است که الکتریسیته ایستاتیک برای قطعات الکترونیکی بسیار مضر می باشد. در این صنعت نیز برای تنظیم دقیق دما ، کنترل رطوبت و دفع الکتریسیته ساکن از رطوبت ساز التراسونیک استفاده می شود.

رطوبت سازهای التراسونیک در صنایعی دیگری همچون ، کارخانه های دخانیات ، بسته بندی مواد غذایی ، آزمایشگاه ها و ... نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع رطوبت ساز التراسونیک

image

رطوبت سازهای التراسونیک بر اساس ظرفیت مخزن و تعداد پیزوسرامیک ها در انواع مدل های 200، 400، ... و 8300 تولید می شوند. هر چقدر حجم مخزن و تعداد پیزوها بیشتر باشد ، توان رطوبت دهی دستگاه نیز بیشتر خواهد بود. از التراسونیک های کوچک برای فضاهای کوچک و از التراسونیک های بزرگ برای محیط های بزرگ و صنعتی استفاده می شود. مخزن دستگاه های بزرگتر قابلیت وصل شدن مستقیم به آب شهری و لوله کشی شده را دارند. در دستگاه های کوچک نیز مخزن آن دستی پر میگردد. شایان ذکر است که آب در حالت معمولی دارای املاح و ناخالصی های زیادی است و در نتیجه این امر آهک موجود در آن می تواند بر کارکرد پیزوها تأثیر منفی داشته باشد. در این صورت سطح آهک بسته آنها باید در هر دوره تمیز شود. پیشنهاد میشود به هنگام استفاده از این دستگاه ها از آب مقطر و یا آب تصفیه شده استفاده نمایید.

معرفی رطوبت ساز التراسونیک ساخت اندیشه سبز

شرکت اندیشه سبز مفتخر به فعالیت در امر تولید تجهیزات صنعتی با سابقه درخشان 26 ساله می باشد. طراحی اصولی ، مشتری مداری ، تنوع محصولات ، تکنولوژی به روز و عرضه سریع محصولات باعث شده تجهیزات رطوبت ساز اندیشه سبز در بازار داخلی و خارجی نهایت رضایت را برای مشتریان به ارمغان آورد. اندیشه سبز به عنوان یکی از واحدهای پیشرو در عرصه صنعت، انواع رطوبت ساز التراسونک ، مه پاش دیسکی و پروانه ای و مه پاش نازلی نیز طراحی و تولید می کند. تجهیزات رطوبت ساز و مه پاش ساخت اندیشه سبز منطبق بر استانداردهای ملی ایران و استاندارد های جهانی همچون ایزو 9001 و ce اروپا می باشند. این دستگاه ها علاوه بر دوام بالا، بازدهی قابل توجهی در تولید رطوبت از خود به نمایش می گذارند. این محصولات از 12 ماه ضمانت نامه معتبر و 10 سال خدمات پس از فروش نیز برخوردار می باشند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان لطفا با شماره تماس 09144485590 ارتباط برقرار نمایید....

محققان سوئدی سلول‌هایی را کشف کرده‌اند که دور سلول‌های عصبی وجود دارند و احساس درد را به لایه خارجی پوست بدن انسان منتقل می‌کنند.

به گزارش مهر به نقل از گاردین، دانشمندان بخش جدیدی از بدن انسان را کشف کرده اند که در احساس درد دخالت دارد. آنها امیدوارند با کمک این کشف جدید بتوانند داروهای مسکن جدیدتری بسازند.

به گفته محققان سلول‌های مخصوصی که دور سلول‌های عصبی احساس درد وجود دارند تا بخش بیرونی پوست انسان کشیده می‌شوند و به حس درد در بدن منجر می‌شوند.

این کشف نشان دهنده وجود عضو جدیدی در ورای احساس درد است. پروفسور «پاتریک ارنفورس» یکی از مولفان ارشد این پژوهش در انستیتو کارولینسکا سوئد می‌گوید:اکنون سوال اصلی اینجا است که آیا این سلول‌ها به طور واقعی دلیل نوع خاصی از اختلالات مربوط به دردهای مزمن هستند یا خیر.

محققان در این پژوهش که در ژورنال ساینس منتشر شده، توضیح داده اند ماهیت سلول‌های پوست را بررسی کرده اند. این سلول‌ها تاکنون مورد بررسی قرار نگرفته بودند. آنها نوعی از سلول‌های Schwann هستند که سلول‌های عصبی را در بر می‌گیرند و به ادامه حیات آنها کمک می‌کنند.

تحقیقات نشان داد سلول‌های مذکور  شکلی شبیه اختاپوس دارند. دانشمندان پس از بررسی بافت‌ها، مجموعه ای از سلول‌ها را کشف کردند که زیر لایه خارجی پوست  قرار دارند. اما این سلول‌های امتداد یافته و انتهای سلول‌های عصبی احساس درد را در بر می‌گیرند. به این ترتیب حس درد به لایه خارجی پوست منتقل می‌شود.

دانشمندان از این کشف بسیار متعجب هستند زیرا تا مدتها تصور می‌شد بخش انتهایی سلول‌های عصبی در پوست هیچ پوششی ندارد. مهمترین کشف این گروه از محققان آن بود که سلول‌های Schwann می‌توانند درد را حس کنند....

image

مدیر مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری ابن سینا، با عنوان این مطلب که ۲۰ درصد زوجین کشور نابارور هستند، گفت: تلاش کرده ایم تمامی خدمات مورد نیاز زوجین نابارور را در یک مرکز ارائه بدهیم.

به گزارش خبرنگار مهر، علی صادقی تبار، روز چهارشنبه در نشست خبری که در محل مرکز درمان ناباروری ابن سینا برگزار شد، افزود: ما تلاش کرده ایم با گردآوری مجموعه خدمات مورد نیاز زوجین نابارور در یک مرکز، بتوانیم تمامی خدمات را در یک فضای فیزیکی ارائه بدهیم.

وی با اشاره به وجود هفت کلینیک مرتبط با درمان ناباروری در مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا، گفت: یکی از کلینیک های ما، کلینیک درمان های جایگزین است که مورد توجه زوجین نابارور قرار گرفته است.

صادقی تبار ادامه داد: کلینیک سلامت جنسی، یکی دیگر از کلینیک های این مرکز است که خدمات مورد نیاز زوجین را ارائه می دهد.

وی افزود: عکس رنگی رحم که با بیهوشی بیمار انجام می شود و کار پر زحمتی است، یکی دیگر از خدماتی است که در این مرکز ارائه می شود.

صادقی تبار گفت: در کلینیک سقط مکرر این مرکز، تا ۸۰ درصد موارد سقط مکرر منجر به درمان می شود که در نهایت اغلب زوجین به طور طبیعی بچه دار می شوند.

وی با عنوان این مطلب که به طور میانگین میزان درمان موفق ناباروری در حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد است، افزود: درمان ناباروری به تلاش و همت زوجین نیاز دارد که در این مسیر صبور باشند و روند درمان را به طور کامل دنبال کنند....

image

مسئول اعزام حج تمتع مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر از برنامه ریزی و پیش بینی بازگشت کادر درمانی و پزشکی به صورت پلکانی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی قیدانی درباره نحوه صدور روادید الکترونیکی و خدمات صورت گرفته برای کادر پزشکی و درمانی مرکز پزشکی حج تمتع گفت: از سال ۹۶ عربستان سعودی روادید حجاج حج تمتع را به صورت الکترونیکی صادر می کند و دیگر نیازی به ارسال گذرنامه به سفارتخانه های عربستان در کشورها نیست.

وی با اشاره به تهیه اخذ روادید و بلیط هواپیمایی برای۵۶۰ نفر کادر درمانی مرکز پزشکی حج و زیارت در حج تمتع ۹۸ گفت: برنامه ریزی و تمهیدات لازم برای صدور روادید کادر درمانی و حضور این نیروها از سراسر کشور در بیمارستان و درمانگاههای مدینه و مکه بصورت پلکانی با توجه به ورود زائران به سرزمین وحی صادر شد.

مسئول اعزام مرکز پزشکی حج و زیارت تصریح کرد: برنامه ریزی برای بازگشت کادر درمانی مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر از مدینه منوره و مکه مکرمه انجام گرفته است.  وی با اشاره به وضعیت پروازهای بازگشت حجاج بیت الله الحرام افزود: در همین راستا برنامه ریزی برای بازگشت کادر درمانی از مکه و مدینه به مقصد استان های مختلف کشورمان به ترتیب خروج حجاج ایرانی انجام می شود.  

قیدانی اظهار کرد: بیمارستان و درمانگاههای مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر تا بازگشت آخرین حجاج ایرانی به ارائه خدمات درمانی ادامه خواهند داد.  مسئول اعزام مرکز پزشکی حج و زیارت گفت: کلیه برنامه ریزی و هماهنگی برای تهیه اخذ ویزا و بلیط هواپیمایی و اطلاع رسانی و هماهنگی با کادر درمانی با همکاری واحد دبیرخانه انجام می شود....

image

محققان عنوان می کنند که قلیان به مراتب خطرناک تر از سایر انواع شیوه های دیگر مصرف تنباکو است.

به گزارش خبرنگار مهر، محققان با بررسی دودهای حاصل از کشیدن قلیان دریافتند یک پُک قلیان حاوی مواد سمی موجود در سیگار است.

«ورونیک پراد»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کالیفرنیا، در این باره می گوید: «دود حاصل از قلیان که به طورمستقیم به ریه فرستاده می شود دارای مواد شیمیایی سمی و مضری نظیر نیکوتین است که می تواند منجر به اعتیاد به تنباکو شود و ترکیبات کربونیل و بنزن را که سرطان زا هستند را تحریک می کند.»

وی در ادامه می افزاید: «به دلیل حجم بیشتر استنشاق دود در هر بار پُک و مدت طولانی تر کشیدن قلیان، عمدتا این نوع کشیدن تنباکو با دوز بیشتر استنشاق مواد شیمیایی برای مصرف کننده همراه است.»

بعلاوه به دلیل اشتعال زغال برای سوزاندن تنباکو یا ترکیبات گیاهی دیگر مقادیر زیادی مونوکسیدکربن تولید می شود.

محققان در این مطالعه، علاوه بر آزمایش تنباکو معمولی، ترکیبات گیاهی بدون نیکوتین را هم مورد مطالعه قرار دادند و دریافتند این ترکیبات حتی میزان بیشتری گازهای سمی تولید می نمایند....

image

ادویه محبوب زردچوبه به حفظ سلامت مغز کمک می‌کند. این گفته توسط نماینده مرکز ملی پیرپزشکی و پیری شناسی ژاپن که برای شرکت در کنگره‌ای در این زمینه در روسیه حضور به هم رسانده بود بیان شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از راسیسکایا گازتا ، دانشمند ژاپنی پیری شناسی به نتایج مطالعات علمی بیشماری در مورد فواید ادویه هندی اشاره کرد.

به گفته وی، دانشمندان مدتهاست که توجه داشته اند که زوال عقل سالخوردگی - زوال عقل - در بین سالخوردگان هندی بسیار کمتر از سایر همسالانشان در کشورهای دیگر رایج است. ژاپن در امید به زندگی پیشرو است و مشکلات مربوط به زوال عقل در پیری بسیار شایع است.

دانشمندان ژاپنی و آمریکایی رژیم غذایی ساکنان هند را مورد مطالعه قرار دادند و زردچوبه را به عنوان ماده غذایی که  تقریباً هر روز استفاده می شود، مورد توجه قرار دادند. مطالعات آزمایشگاهی نشان داده است که کورکومین موجود در زردچوبه دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است و که تاثیر مطلوبی بر روی فعالیت عروق مغز می گذارد....

image

معاون کل وزارت بهداشت، با اشاره به فعالیت ۲۴ ساعته سامانه ۱۹۰ وزارت بهداشت، گفت: مردم در صورت بروز هرگونه مشکلی در حوزه بهداشت و درمان می توانند با این سامانه تماس بگیرند.

ه گزارش خبرگزاری مهر، ایرج حریرچی، اظهار داشت: ممکن است در برخی موارد، مجبور شویم که به مردم نوبت دهیم و برای انجام اعمال غیراورژانسی در لیست انتظار قرار گیرند. در کشورهای اروپایی هم برای بستری شدن بیماران در بیمارستان مگر در موارد اورژانسی، لیست انتظار و نوبت های چند هفته ای وجود دارد.

وی تصریح کرد: انتظار برای بستری، غیرمطلوب اما پذیرفته شده در سطح کشورهای دنیا است البته نباید فراموش کنیم که بستری در بیمارستان باید برای موارد ضروری درمان باشد اما گاهی می بینیم که به عنوان مثال اگر روز دوشنبه نوبت عمل جراحی بیمار است و این بیمار شنبه از شهرستان به مرکز استان یا تهران سفر کرده، انتظار دارد که همان روز شنبه، در بیمارستان پذیرش و بستری شود.

معاون کل وزارت بهداشت با بیان اینکه اخیرا برخی بیمه شدگان یک سازمان بیمه گر در مورد سقف پذیرش در روزهای پایانی ماه، دچار مشکل شده بودند، افزود: بعضی از بیمه ها، سقفی معین کرده بودند که موجب عدم پذیرش برخی از بیماران شده بود که از حدود سه هفته پیش، وزیر بهداشت دستور داد که این سقف برداشته شود تا بیماران با مشکلات کمتری، پذیرش و درمان شوند.

حریرچی یادآور شد: در سال های اخیر اصلاح هتلینگ بیمارستان ها به عنوان یکی از مهم ترین زیرساخت های تکریم بیماران و ارباب رجوع در دستور کار وزارت بهداشت قرار گرفت به گونه ای که حدود دو میلیون و ۵۰۰ هزار متر مربع از فضاهای بهداشتی و درمانی، معادل حدود ۴۵ هزار تخت بیمارستانی فرسوده، نوسازی و بازسازی شد اما به نقطه ایده آل نرسیده ایم.

وی اضافه کرد: از نظر ما به عنوان کادر بهداشتی و درمانی، بیماران مشتری و نفر اصلی بیمارستان ها هستند و فلسفه وجودی بیمارستان ها، ارائه خدمات به بیماران است اما کتمان هم نمی کنم که در برخی موارد، تخطی انجام می شود که برای مقابله با آن چندین راه وجود دارد؛ یکی اینکه مردم به توجیه کادر درمانی بپردازند؛ دیگر اینکه  مسئولان بیمارستان ها را در جریان مشکلات خود قرار دهند و از سوی دیگر نیز برای رسیدگی و مشکلات بیمارستان ها اعم از نحوه برخورد، تامین اقلام مورد نیاز و هزینه های دریافتی با سامانه ۱۹۰ تماس بگیرند.

معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به فعالیت ۲۴ ساعته سامانه ۱۹۰ وزارت بهداشت، گفت: مردم در صورت بروز هرگونه مشکلی در حوزه بهداشت و درمان می توانند با این سامانه تماس بگیرند و با کد پیگیری که در اختیار مردم قرار می گیرد، بعد از رسیدگی، نتیجه را به اطلاع آنها می رسانیم.

حریرچی در خصوص رسیدگی بهتر به مشکلات مردم در بیمارستان ها، خاطرنشان کرد: وزیر بهداشت اخیرا انتصاب بسیار مهمی را انجام داد و دکتر جبارزاده که سابقه چندین دوره نمایندگی مجلس، استانداری و قائم مقامی وزارت کشور را برای شنیدن صدای مردم و انتقال نظرات آنها در محیط های بهداشتی و درمانی را دارد به عنوان نماینده  خود در شورای مردمی نظارت بر کیفیت ارائه خدمات وزارت بهداشت، درمان و آموزش منصوب کرد که با تشکیل شوراهای استانی، این نظرات مردمی جمع آوری و مورد بررسی و رسیدگی قرار گیرد....

image

همزمان با برگزاری نمایشگاه مادر، نوزاد کودک؛ شهروندان می توانند از خدمات مشاوره رایگان درمان ناباروری استفاده کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا، همزمان با برگزاری نمایشگاه مادر نوزاد و کودک، به مراجعین نمایشگاه، خدمات مشاوره ای رایگان سلامت جنسی، تغذیه و رژیم درمانی، ناباروری و بارداری ارائه می دهد.

مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا، در نمایشگاه مادر نوزاد و کودک که از تاریخ بیست و چهار لغایت بیست و هفتم مرداد در محل دائمی نمایشگاه های بین‌المللی برگزار می شود، غرفه ای دریافت کرد که ضمن ارائه خدمات آموزشی سلامت جنسی و تغذیه و رژیم درمانی، خدمات رایگان مشاوره سلامت جنسی، تغذیه و رژیم درمانی، بارداری و ناباروری را ارائه می دهد.

متقاضیان می‌توانند در تاریخ ۲۴ لغایت ۲۵ مرداد ۹۸ از ساعت ۱۲ تا ۱۵، مشاوره سلامت جنسی و از تاریخ ۲۶ لغایت ۲۷ مرداد ماه ، مشاوره تغذیه و رژیم درمانی دریافت نمایند.

همچنین روزهای پنجشنبه، جمعه و شنبه مورخ ۲۴ لغایت ۲۶ مرداد ۹۸، مشاوره بارداری و ناباروری از ساعت ۱۰صبح لغایت ۱۵ در این غرفه ارائه می شود.

کارگاه های تخصصی این مرکز نیز از ساعت ۱۳ لغایت ۱۴ هر روز در محل برگزاری کارگاه های آموزشی نمایشگاه برگزار خواهد شد.

کارگاه نقش سلامت جنسی در تحکیم خانواده، روزهای پنجشنبه و جمعه و کارگاه ملاحظات تغذیه ای قبل از بارداری تا شیردهی، روزهای شنبه و یکشنبه برگزار خواهد شد....

image

ارتباطات اجتماعی نه‌تنها می‌تواند برای شما لذت‌بخش باشد، بلکه به همان اندازه خواب کافی، رژیم غذایی خوب و سیگار نکشیدن می‌تواند بر سلامت درازمدت شما تأثیر بگذارد

چندین بررسی نشان داده‌اند که افرادی که روابط رضایت‌بخشی با خانواده، دوستان و جامعه‌شان دارند، خوشحال‌ترند و مشکلات سلامتی کمتری دارند و طول عمر بیشتری دارند.

برعکس، نداشتن پیوندهای اجتماعی با افسردگی و زوال عقل در سنین بالا و نیز با افزایش مرگ‌ومیر ارتباط دارد. یک بررسی که در آن بیش از ۳۰۹۰۰۰ نفر را شامل می‌شد، نشان داد که نداشتن ارتباط قوی خطر مرگ زودرس ناشی از همه علل را تا ۵۰ درصد افزایش می‌دهد- این تأثیر بر خطر مرگ‌ومیر تقریباً با تأثیر کشیدن تا ۱۵ سیگار در روز قابل‌مقایسه است و تأثیرش بیش از تأثیر چاقی و بی‌حرکتی جسمی است.

دانشمندان در حال بررسی عوامل زیست‌شناختی و رفتاری هستند که در سودمندی‌های بهداشتی ارتباط با دیگران دخیل هستند. برای مثال، دانشمندان دریافته‌اند که ارتباط اجتماعی میزان‌های زیان‌بار استرس را کاهش دهد که اثرات منفی بر شریان‌های کورونری (شریان‌های تغذیه‌کننده عضله قلب) ، کارکرد روده، تنظیم انسولین و دستگاه ایمنی می‌گذارند. یک رشته از پژوهش‌های دیگر نشان می‌دهند که رفتارهای ارتباطی و مراقبت از دیگران باعث آزاد شدن هورمون‌های کاهنده استرس در بدن می‌شود.

   فعالیت اجتماعی در دوره سالمندی خطر زوال عقل را کاهش می‌دهد

پژوهش‌ها همچنین طیفی از فعالیت‌ها را شناسایی کرده‌اند که می‌توان آن‌ها را حمایت اجتماعی خواند، از پیشنهاد کمک به دیگران یا توصیه به بیان عواطف. به‌علاوه شواهد نشان می‌دهند اثرات سلامت بخش حمایت اجتماعی نه‌تنها فرد گیرنده حمایت بلکه فرد ارائه‌کننده حمایت را هم در برمی‌گیرد.

همه این پژوهش‌ها امیدبخش هستند چراکه مراقبت به کمک به دیگران یکی از آسان‌ترین راهبردها برای تقویت سلامت است. این راهبرد خرج چندانی ندارد و نیاز به ابزار یا رژیم خاصی ندارد و ما می‌توانیم از شیوه‌های بسیار در آن شرکت کنیم.

کیفیت روابط ما در این زمینه اهمیت دارد. برای مثال، یک بررسی نشان داد که زنان میان‌سالی که ازدواج‌های بسیار رضایت‌بخشی دارند در مقایسه با زنانی که ازدواج کمتر رضایت‌بخشی دارند، کمتر در معرض خطر بیماری‌های قلبی-عروقی هستند. یک بررسی دیگر نشان داد روابط منفی یا نومیدکننده با اعضای خانواده با وضعیت بدتر سلامتی ارتباط دارد. رشته‌ای از پژوهش‌های دیگر نشانه‌های ضعف دستگاه ایمنی را در زوج‌هایی نشان داده است که روابط خصمانه با یکدیگر دارند.

همچنین داشتن شبکه‌ای از ارتباطات اجتماعی قوی می‌تواند بر سلامت افراد تاثیر بگذارد. یک بررسی بزرگ در سوئد بر روی افراد ۷۵ ساله و بالاتر به این نتیجه رسید که خطر زوال عقل در افرادی که دارای مجموعه‌ای از تماس‌های رضایت‌بخش با دوستان و بستگان هستند، در پایین‌ترین حد است.

جمع‌های خانوادگی، گردآمدن با دوستان، شرکت در مراسم مذهبی و اجتماعی یا رویدادهای مربوط به محل کار فرصت خوبی برای ارتباط با دیگران، تبادل نظرات و احتمالا گوش دادن به درد دل‌های اطرافیان و کمک کردن به آنها است.

برای تقویت روابط خود با دیگران به این نکات توجه کنید:

- بر مهم‌ترین و معنی‌دارترین روابط خود متمرکز شوید.

- انجام فعالیت‌هایی را با دیگران انتخاب کنید که بیشترین لذت را برای شما و افرادی تحت حمایت شما هستند، فراهم کند.

- کارهایی که وقت شما را تلف می‌کنند به دیگران بسپارید یا کنار بگذارید تا وقت برای در کنار خانواده و دوستان بودن را در اختیار داشته باشید.

منبع: Harvard Health Letter...

image

زگیل‌ها هنگامی رویش می‌کنند که سلول‌های پوستی در نتیجه عفونت با ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) سریع‌تر از حد عادی رشد می‌کنند.

۱۰ گونه HPV می‌توانند باعث ایجاد زگیل پوستی شوند که به طور مستقیم در نتیجه تماس مستقیم از طریق خراش‌های پوستی منتقل می‌شود.

برای خلاص شدن از زگیل‌های پوستی می‌توانید از درمان با اسید سالیسیک استفاده کنید.

برای درمان زگیل با اسید سالیسیلیک اینطور عمل کنید:

- زگیل را برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بخیسانید.

- با استفاده از سنگ پا یا ابزار مشابه پوست مرده را بزدایید.

- اسید سالیسیلیک را در موضع زگیل بمالید.

- این کار را یک تا دو بار در روز برای ۱۲ هفته تکرار کنید....

image

برای نخستین بار در کشور امکان بررسی جامع ژنومیک در جنین قبل از لانه گزینی توسط مرکز فوق تخصصی ابن سینا فراهم شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مرکز فوق تخصصی درمان نابارروی و سقط مکرر ابن سینا برای نخستین بار در کشور امکان بررسی جامع ژنومیک در جنین قبل از لانه گزینی را با استفاده از تکنیک نسل جدید تعیین توالی (NGS) فراهم نمود.

مریم رفعتی متخصص ژنتیک و عضو تیم تخصصی مرکز ابن سینا، در توضیح این مطلب اظهار داشت: بررسی های ژنتیکی در جنین، دو کاربرد اساسی دارند، نخست در افرادی که سابقه ژنتیکی و معلولیت در خانواده داشته و قصد پیشگیری از تکرار معلولیت دارند، این امر با تکنیک PGD یا تشخیص ژنتیکی پیش از تولد امکان پذیر است.

وی افزود: مرکز فوق تخصصی ابن سینا در این ارتباط بسیار موفق عمل کرده و فرزندان سالم بسیاری با بهره گیری از این تکنیک متولد شده اند.

رفعتی ادامه داد: کاربرد بعدی ژنتیک که فعالیت شاخص مجموعه ابن سینا است، استفاده از تکنیک های پیشرفته ژنتیکی است که امکان بررسی تمام ژنومی در تک سلول بیوپسی شده از جنین را داراست و می تواند به صورت همزمان هم بیماری های تک ژنی و هم ناهنجاری های کروموزومی را در جنین شناسایی کند.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه ابن سینا ادامه داد: بررسی همزمان بیماری های تک ژنی و ناهنجاری های کروموزومی که به صورت منحصر به فرد در مرکز ابن سینا انجام می شود در افراد دارای مشکلات ناباروری و سقط مکرر که از روش های کمک باروری برای فرزندآوری بهره می گیرند و یا به دلیل سابقه بیماری ژنتیکی و معلولیت متقاضی PGD به همراه PGS جهت افزایش موفقیت درمان کمک باروری هستند، انجام می شود. در این روش، با کمک تکنیک NGS، تمام ژن ها تعیین توالی می شوند و وضعیت کروموزومی جنین بررسی می شود.

رفعتی ادامه داد: یکی از عوامل مهم و تعیین کننده شکست لانه گزینی و عدم موفقیت تکنیک های کمک باروری، مشکلات کروموزومی است و استفاده از این روش به افزایش موفقیت تکنیک های کمک باروری می انجامد.

در افرادی که سابقه معلولیت در خانواده دارند این دو روش فرصت پیشگیری از معلولیت و افزایش شانس فرزندآوری با روش های کمک باروری را فراهم خواهد نمود....

کارشناس تغذیه و رژیم غذایی می‌تواند به شما برای تدوین یک برنامه غذایی سالم و واقعگرایانه کمک زیادی کند.

چه هنگامی که می‌خواهید وزن کمک کنید یا وزن اضافه کنید یا زمانی که صرفا می‌خواهید سلامت‌تان را حفظ کنید، کمک گرفتن از کارشناس تایید شده تغذیه و رژیم‌های غذایی سودمند است.

در این موارد از کارشناس تغذیه کمک بخواهید:

- اگر به بیماری‌های مزمن مانند دیابت دچار هستید.

- اگر مشکلات گوارشی دارید.

- اگر جراحی بای‌پس معده برای درمان چاقی انجام داده‌اید.

- اگر می‌خواهید وزن کمک کنید یا وزن اضافه کنید.

- اگر باردار هستید، می‌خواهید باردار شوید یا تازه مادر شده‌اید....

image

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان نظام پزشکی، از تخفیف ۹۵ درصدی حق عضویت دستیاران پزشکی از سال ۹۷ خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، خسرو رحمانی، در جلسه معاونین سازمان نظام پزشکی، گفت: طبق مصوبه شورای عالی نظام پزشکی در سال ۹۷، دستیاران مشغول به فعالیت فقط ۵ درصد حق عضویت را پرداخت می کنند.

وی با اشاره به تخفیف ۹۵ درصدی حق عضویت افزود: طبق قانون کسی که عضو سازمان نظام پزشکی است باید حق عضویت خود را پرداخت کند و دریافت این ۵ درصد از دستیاران برای سازمان رقم قابل توجهی نیست اما برای اینکه عضویت دستیاران زیر سوال نرود باید نسبت به پرداخت ۵ درصدحق عضویت خود اقدام نمایند.

رحمانی در خصوص نحوه استفاده از تخفیف ۹۵ درصدی حق عضویت، اظهار کرد: دستیاران برای استفاده از این تسهیلات، باید گواهی اشتغال خود را از دانشگاه محل تحصیل اخذ و  به نظام پزشکی محل خدمت خود ارائه کنند.

وی ادامه داد: نظام پزشکی مربوطه گواهی اشتغال به تحصیل دستیاران را  به نظام پزشکی کل کشور ارسال کرده و با همکاری واحدهای داده پردازی و مالی، بدهی قبلی آنها محاسبه و با کسر ۹۵ درصد به استان مربوطه اعلام تا نسبت به پرداخت آن اقدام شود.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان نظام پزشکی، تصریح کرد: این مصوبه از سال ۹۷ به بعد ابلاغ و اجرایی شده است و به منظور سهولت در انجام امور اداری در نظر است به شورای عالی پیشنهاد داده شود برای دستیاران حق عضویت ثابتی در نظر گرفته شود تا با ارائه گواهی اشتغال بتوانند در نظام پزشکی محل خدمت پرداخت نمایند و مکاتبات اداری حتی المقدور کوتاه شود....

image

مصرف بیش‌از حد روغن‌ها علاوه بر ایجاد چاقی، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی_عروقی و برخی از انواع سرطان‌ها را افزایش می‌دهد. در این بین اما انواع روغن‌های مایع گیاهی به دلیل وجود اسیدهای چرب غیر اشباع، به میزان کمتری سلامتی را تهدید می‌کنند.

برای کاهش مرگ‌ومیر در اثر بیماری‌های قلبی_عروقی باید میزان چربی اشباع دریافتی از طریق رژیم غذایی را کاهش دهیم و به جای آن از اسیدهای چرب غیر اشباع استفاده کنیم. اسیدهای چرب ضروری با کاهش کلسترول برای سلامت قلب مفید هستند.

مواد غذایی نظیر ماهی، زیتون و مغزها حاوی اسیدهای چرب غیر اشباع مناسب و مطلوب هستند؛ به گونه‌ای که روغن ماهی حاوی مقادیر فراوانی اسید چرب امگا۳ است و روغن زیتون به دلیل دارا بودن مقادیر زیاد اسیدهای چرب غیر اشباع از جمله اسید اولئیک و آنتی اکسیدان‌های طبیعی برای سلامت قلب و عروق مفید هستند.

نکته قابل توجه آن است که انواع روغن زیتون از لحاظ ترکیبات با یکدیگر متفاوت است؛ به طوری که ارزش تغذیه‌ای روغن زیتون بکر (تصفیه نشده) از روغن زیتون مخلوط و حتی روغن زیتون تصفیه شده بیشتر است. روغن زیتون بکر به دلیل دارا بودن آنتی اکسیدان‌هایی مانند ویتامین E، بتاکاروتن و نیز مقادیر بالای اسید چرب ضروری اولئیک (امگا۹) ارزش غذایی بیشتری دارد.

به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود روغن مخصوص سرخ کردن، برای مصارف دیگر نظیر پخت‌وپز، سرو سالاد و روی برنج استفاده شود. روغن هسته انگور نیز که برای پیشگیری از بروز بیماری‌های قلبی_عروقی موثر است، اما سریع‌تر از سایر روغن‌ها اکسید می‌شود. به همین دلیل برای مصارف سرخ کردنی مناسب نیست و فقط برای مصارف سرد مانند ریختن بر روی سالاد استفاده شود.

بنابر اعلام دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، برای تامین اسیدهای چرب ضروری بدن می‌توان روغن زیتون به غذا اضافه کرد یا گردو را همراه صبحانه و زیتون کم نمک را همراه با غذا مصرف کرد....

image

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر از ارائه بیش از ۶۵ هزار و ۵۳۹ مورد خدمات پزشکی، درمانی و امدادی در ایام تشریق خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد تقی حلی ساز گفت: کار درمان حجاج کشورمان در بیمارستان صحرایی عرفات و منا و ۱۶ درمانگاه به خوبی در ایام تشریق (هفتم تا ۱۱ ذی الحجه) انجام گرفت و ۴۸۵ زائر نیز در بخش های اورژانس عرفات و منا بستری موقت شدند.

وی افزود: پزشکان متخصص در ایام تشریق بصورت ۲۴ ساعته در درمانگاهها و بیمارستان ها در  بخش های داخلی، طب، اورژانس، زنان، ارتوپد، عفونی، دندانپزشکی، قلب، روانپزشک و چشم در خدمت حجاج ایرانی بودند.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت گفت: بر اساس آخرین آمارهای خدمات پزشکی، درمانی و امدادی بیش از ۲۱ هزار و ۸۰۰  زائر در درمانگاهها و مطب ها توسط پزشکان عمومی و متخصص مرکز پزشکی حج و زیارت ویزیت شده اند.  

وی تصریح کرد: بیش از ۱۰ هزار و ۹۷۶ ویزیت تخصصی توسط پزشکان متخصص داخلی، روانپزشک، چشم، عفونی، زنان و زایمان، طب اورژانس، ارتوپدی و دندانپزشک از حجاج ایرانی انجام شده و ۳۷۳ مورد از زائرین برای دریافت خدمات پاراکلینیکی شامل آزمایشگاه، سونوگرافی و اکو مراجعه کرده اند.

حلی ساز  گفت: ۱۰ هزار و ۷۶۹ مورد خدمات پرستاری و بالینی نوار قلب، قند خون و فشارخون، تزریقات، پانسمان، سرم، سرم تراپی، گچ گیری، بخیه و همین طور بیش از ۱۹۹ ماموریت واحد امداد و انتقال بیمارستان برای انتقال بیماران و درخواست آمبولانس در ایام تشریق داشته ایم.  

حلی ساز به فعالیت داروخانه در عرفات و منا اشاره کرد و گفت: بیش از ۱۱ هزار و ۲۳۶ نسخه در بیمارستان و ۹ هزار و ۶۶۶ نسخه در درمانگاهها پذیرش شده است.  وضعیت همه حجاج ایرانی رضایت بخش است و انشاء اله با سلامتی کامل به ایران اعزام خواهند شد....

image

یک روان‌پزشک با بیان اینکه اصلاح خواب و سبک زندگی از جمله روش‌های کنترل استرس و اضطراب است، گفت: در روش ریلکسیشن یا آرام سازی توجه فرد روی تنفس و جداسازی ذهن از اطراف است و باید تمرکز روی اعضای بدن باشد که در چنین شرایطی فرد می‌تواند ذهن را آرام کند.

فارس: سوده تاجیک اسماعیلی، روان‌پزشک  در پاسخ به این پرسش که «آیا کنترل استرس و اضطراب مهارت‌های خاصی دارد؟»، اظهار داشت: کنترل استرس و اضطراب اگر در حد اختلالات اضطرابی نباشد را می‌توان با کسب مهارت‌هایی کنترل کرد؛ البته حتی در شرایطی که اختلالات اضطرابی نیز وجود داشته باشد نیز می‌توان با مهارت‌هایی آن را کنترل کرد، اما ممکن است در درجات شدیدتر نیاز به درمان‌های جدی‌تری باشد.

وی ادامه داد: قطعا درمان‌های روان‌درمانی و در کنار آن درمان‌های شناختی و رفتاری و همچنین درمان‌هایی که مهارت‌آموزی لازم را به فرد می‌دهد، می‌تواند در کنترل اضطراب فرد نقش کمک‌کننده داشته باشد.

این روان‌پزشک افزود: مهم‌ترین موضوع این است که به فرد آموزش دهیم تا خطاهای شناختی که باعث اضطراب و ناآرامی‌اش می‌شود را شناسایی کند که این کار را می‌توان در کنار یک متخصص انجام داد.

اسماعیلی با اشاره به جزئیات مهارت آموزی در کنترل اضطراب، یادآور شد: در این آموزش‌ها سعی می‌شود تا در اصلاح باورها، افکار و خطاهای شناختی فرد که در مسیر زندگی به ذهنش رسوخ می‌کند، اصلاحاتی صورت گیرد. مثلًا در موارد اضطرابی یا لحظه‌ای که فکر منفی به ذهن فرد می‌آید و عامل ایجاد استرس و اضطراب است، فرد می‌تواند با روش‌هایی خاص آرام‌سازی را انجام دهد.

وی با اشاره به روش‌های تن‌آرامی، بیان داشت: در اصطلاح عامه به این روش ریلکسیشن یا آرام‌سازی می‌گویند که بیشتر توجه روی تنفس است و اینکه جداسازی ذهن از اطراف صورت گیرد و تمرکز روی اعضای بدن باشد که در چنین شرایطی فرد می‌تواند ذهن را آرام کند، به خود توجه کرده و آرامش را کسب کند.

این روان‌پزشک خاطرنشان کرد: علاوه بر این روش، یکسری تکنیک‌های دیگری وجود دارد؛ مانند اصلاح خواب و اصلاح سبک زندگی که این موارد در کنترل استرس و اضطراب بسیار موثر است؛ ‌البته مهم‌ترین موضوع این است که به فرد خودپایشی را آموزش دهیم؛ به این شکل که در مواقعی که فرد دچار اضطراب می‌شود کنترل کند که این اضطراب در چه موقعیت، زمان و مکانی اتفاق می‌افتد و در آن لحظه چه افکاری به ذهن او خطور می‌کند.

اسماعیلی تصریح کرد: فرد باید از این موضوعات یادداشت‌برداری کند تا متوجه شویم چه چیزهایی عامل ایجاد استرس هستند و چه عواملی استرس و اضطراب فرد  را شعله‌ور می‌کند تا بتوان روی این موارد کار کرده و آن را تعدیل کنیم.

وی با تاکید بر داشتن برنامه‌ریزی منظم در انجام کارهای مختلف، گفت: گاهی اوقات استرس و اضطراب ناشی از بی‌برنامگی فرد است. مهم‌ترین مهارت‌ها ثبت چنین شرایطی است و اینکه فرد خود را پایش کند و شرایط را به صورت روزانه یادداشت کرده و با متخصص مربوطه این موارد را کنترل کند. موضوع مهم این است که آن شرایط خاص شناسایی شود و اگر امکان تعدیل آن موقعیت وجود دارد، تعدیل شود....

image

رئیس سازمان امداد و نجات از توزیع بیش از ۲ هزار ماسک در مناطق درگیر توفان شن خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مرتضی سلیمی رئیس سازمان امداد و نجات درباره خدمات امداد و نجات در توفان شن از لغایت ٢٤ مرداد گفت: ٣ شهرستان (زابل، زهک و نیمروز) متاثر از توفان‌های ۱۲۰ روزه شن هستند.

وی با اشاره به جمعیت متاثر از این توفان ادامه داد: ٢٤٨٠٠ نفر متاثر از این توفان هستند و ٢٤٨٠٠ عدد ماسک بین متاثرین از توفان در شهرستان‌های فوق توزیع شده است.

به گفته رییس سازمان امداد و نجات ٤تیم شامل ٢٦ نفر در این عملیات حضور داشته و این تا پایان توفان در شمال سیستان و بلوچستان ادامه دارد....

image

محققان پی بردند بیمارانی که داروی استاتین برای کاهش کلسترول مصرف می کنند حداقل دو برابر در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ قرار دارند.

به گزارش خبرنگار مهر، «ویکتوریا زیگمونت» سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: ما با بررسی گزارشات سلامت و داده های مربوط به بیماران دریافتیم تلاش برای کاهش بیماری قلبی می تواند در یک مشکل دیگر سلامت نیز نقش داشته باشد.

استاتین ها گروهی از داروهای کاهنده کلسترول و فشارخون هستند که خطر حمله قلبی و سکته را نیز کاهش می دهند.

محققان دریافتند مصرف کنندگان استاتین ها در مقایسه با افرادی که این داروها را مصرف نمی کنند بیش از دو برابر در معرض خطر ابتلا به دیابت قرار دارند. حتی کسانی که بیش از دو سال از مصرف داروهای کاهش کلسترول شان می گذرد بیش از سه برابر در معرض ریسک ابتلا به دیابت قرار دارند.

زیگمونت در این باره می افزاید: استاتین ها در پیشگیری از حملات قلبی و سکته بسیار موثر هستند. ما براساس نتایج این مطالعه هرگز پیشنهاد به قطع مصرف این داروها نمی کنیم. اما این یافته ها می تواند راه های برای پیشگیری از دیابت ارائه دهد....

image

باشگاه خبرنگاران نوشت: بنابر اعلام سازمان بهداشت جهانی، ۱۰ بیماری کُشنده در جهان هستند که بیشترین تعداد مرگ و میرها را دارند.

هنگامی که مردم به کشنده‌ترین بیماری‌های جهان فکر می‌کنند، احتمالاً ذهن آن‌ها به سمت بیماری‌های سریع و غیر قابل تحملی می‌رود که هر از گاهی شایع می‌شوند. اما در حقیقت، بسیاری از این نوع بیماری‌ها جزو ۱۰ دلیل برتر مرگ و میر در سراسر جهان نیستند. در سال ۲۰۱۵، حدود ۵۶.۴ میلیون نفر از دنیا رفتند و ۶۸ درصد از آن‌ها به دلیل بیماری‌هایی بودند که به آرامی پیشرفت می‌کردند.

شاید عجیب باشد که چندین مورد از این بیماری‌های کشنده تا حدی قابل پیشگیری هستند و گام‌هایی وجود دارد که هرکسی می‌تواند برای کاهش خطر ابتلا به آن‌ها بردارد.بنابر اعلام سازمان بهداشت جهانی، ۱۰ بیماری برتر که بیشترین تعداد مرگ و میرها را در جهان به همراه دارند، شامل این بیماری‌ها هستند:کشنده‌ترین بیماری‌ها را بشناسید/ ۱۰ بیماری کشنده در جهان را بشناسید۱- بیماری عروق کرونرکشنده‌ترین بیماری در جهان بیماری عروق کرونر است. این بیماری که بیماری قلبی ایسکمیک قلبی هم نامیده می‌شود، هنگامی رخ می‌دهد که رگ‌های خونی که خون را به قلب می‌رسانند، تنگ می‌شوند. این بیماری در صورت درمان نشدن می‌تواند منجر به درد قفسه سینه، نارسایی قلبی و ورم مفاصل شود.

اهمیت این بیماری در سراسر جهان به نحوی است که به دلیل افزایش طول عمر، تحولات اقتصادی و ورود عوامل خطرزا در سبک زندگی، هنوز هم علت اصلی مرگ و میر است، اما با آموزش بهتر بهداشت عمومی، دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی و پیشگیرانه قابل کاهش یافتن است.

از عوامل خطرساز برای ابتلا به این بیماری فشار خون بالا، کلسترول بالا، سیگار کشیدن، سابقه خانوادگی، دیابت، و داشتن اضافه وزن است. در صورت داشتن یک یا چند مورد از این عوامل خطر با پزشک خود مشورت کنید.شما می‌توانید با مصرف داروها  و حقط سلامت قلب از این بیماری جلوگیری کنید. برخی از اقداماتی که می‌توانید برای کاهش خطر ابتلا انجام دهید شامل ورزش منظم، حفظ وزن متعادل، استفاده از رژیم غذایی متعادل که کم سدیم است و میوه و سبزیجات زیادی دارد، اجتناب از سیگار کشیدن و نوشیدن فقط در حد اعتدال است.۲- سکته مغزیسکته مغزی به هنگام انسداد شریان مغز رخ می‌دهد. این امر باعث می‌شود سلول‌های مغزی محروم از اکسیژن، ظرف چند دقیقه بمیرند. در طی سکته مغزی، احساس بی حسی و گیجی ناگهانی می‌کنید یا در راه رفتن و دیدن مشکل دارید. در صورت عدم درمان، سکته مغزی می‌تواند باعث ناتوانی طولانی مدت شود.

در حقیقت، سکته‌های مغزی علت اصلی معلولیت طولانی مدت است. افرادی که طی ۳ ساعت پس از سکته مغزی تحت درمان قرار می‌گیرند، کمتر دچار ناتوانی می‌شوند. مراکز معتبر کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) گزارش داد که ۹۳ درصد از افراد بی حسی ناگهانی یک طرف از علائم سکته مغزی است. اما تنها ۳۸ درصد سایر علائمی که باید به دنبال آن‌ها به دنبال مراقبت‌های اضطراری باشند، را می‌دانستند.از عوامل خطرساز در ابتلا به این بیماری فشار خون بالا، سابقه خانوادگی، سیگار کشیدن به ویژه هنگامی که با داروهای ضد بارداری خوراکی همراه شود است همچنین افراد با نژاد آفریقایی-آمریکایی و زنان بیشتر احتمال ابتلا به این بیماری را دارند.۳- عفونت‌های تنفسی تحتانیعفونت تنفسی تحتانی یک عفونت در مجاری هوایی و ریه‌ها است که می‌تواند آنفلوانزا یا ذات الریه، برونشیت و یا بیماری سل باشد. عوامل خطرساز برای ایجاد عفونت تنفسی تحتانی شامل سرماخوردگی، قرار گرفتن در معرض مکرر مواد تحریک کننده ریه، سیگار کشیدن، سیستم ایمنی ضعیف، آسم و اچ آی وی است.یکی از بهترین اقدامات پیشگیرانه‌ای که می‌توانید در برابر عفونت‌های تنفسی تحتانی انجام دهید، دریافت هر ساله واکسن آنفولانزا است. دست‌های خود را به طور مرتب با صابون و آب بشویید تا از انتقال باکتری ها، به خصوص قبل از لمس صورت و قبل از خوردن غذا جلوگیری کنید و استراحت کنید تا بهبودی کامل در خانه بمانید.۴- بیماری انسداد مزمن ریوییک بیماری طولانی مدت و پیشرونده ریه است که تنفس را دشوار می‌کند. سیگار کشیدن یا در معرض قرارگرفتن آلاینده‌های شیمیایی و سابقه خانوادگی با احتمال ابتلا به این بیماری مرتبط است.کشنده‌ترین بیماری‌ها را بشناسید/ ۱۰ بیماری کشنده در جهان را بشناسید

۵- سرطان ریهسرطان‌های دستگاه تنفسی شامل سرطان نای، حنجره، برونش و ریه‌ها هستند. علل اصلی بروز آن‌ها شامل سیگار کشیدن، آلاینده‌های شیمیایی و سموم محیطی است اما آلودگی‌های خانگی مانند سوخت‌ها هم نقش دارند.اهمیت سرطان‌های تنفسی در سراسر جهان به نحوی است که یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ نشان داد که سرطان‌های دستگاه تنفسی سالانه حدود ۴ میلیون مرگ و میر به دنبال دارد. در کشورهای در حال توسعه، محققان افزایش ۸۱ تا ۱۰۰ درصدی سرطان‌های تنفسی را ناشی از آلودگی و سیگار کشیدن می‌دانند. بسیاری از کشورهای آسیایی به ویژه هند هنوز از زغال سنگ برای پخت و پز استفاده می‌کنند. انتشار آلاینده‌های ناشی از سوخت جامد ۱۷ درصد از مرگ و میرهای سرطان ریه در مردان و ۲۲ درصد در زنان را تشکیل می‌دهد.سرطان‌های ریه می‌تواند بر همه افراد تأثیر بگذارد، اما به احتمال زیاد بر روی افرادی که سابقه مصرف سیگار یا دخانیات دارند، تأثیر می‌گذارد. سایر عوامل خطرزا برای این سرطان‌ها شامل سابقه خانوادگی و قرار گرفتن در معرض عوامل محیطی مانند دود دیزل است. تشخیص زودرس می‌تواند علائم سرطان تنفس را کاهش دهد.۶- دیابتدیابت نوعی بیماری است که بر تولید و استفاده انسولین در بدن تأثیر می‌گذارد. در دیابت نوع یک، لوزالمعده نمی‌تواند انسولین تولید کند و علت آن مشخص نیست. در دیابت نوع ۲، لوزالمعده انسولین کافی تولید نمی‌کند، یا از انسولین نمی‌توان به طور مؤثر استفاده کرد. دیابت نوع ۲ می‌تواند در اثر عوامل مختلفی از جمله رژیم غذایی ضعیف، عدم تحرک و اضافه وزن ایجاد شود.این بیماری در کشورهای کم درآمد قربانی بیشتری می‌گیرد. داشتن اضافه وزن، فشار خون بالا، سن بالاتر، ورزش نکردن ، کمبود تحرک بدنی و رژیم غذایی نامناسب و پرکالری از عوامل ابتلا به این بیماری است. در حالی که دیابت همیشه قابل پیشگیری نیست، می‌توانید با ورزش منظم و حفظ رژیم غذایی مناسب، شدت علائم را کنترل کنید. اضافه کردن فیبر بیشتر به رژیم غذایی می‌تواند در کنترل قند خون کمک کند.۷- بیماری آلزایمر و زوال عقلوقتی به بیماری آلزایمر یا زوال عقل فکر می‌کنید، ممکن است به از دست دادن حافظه فکر کنید، اما ممکن است به فکر از دست دادن زندگی نباشید. بیماری آلزایمر یک بیماری پیشرونده است که حافظه را از بین می‌برد و عملکردهای ذهنی عادی مانند تفکر، استدلال و رفتارهای معمولی را مختل می‌کند.

بیماری آلزایمر شایع‌ترین نوع زوال عقل است. حدود ۶۰ تا ۸۰ درصد موارد زوال عقل در واقع همان آلزایمر است. این بیماری با ایجاد مشکلات خفیف حافظه ومشکل در فراخوانی اطلاعات و خطا در یادآوری شروع می‌شود و با گذشت زمان، بیماری پیشرفت می‌کند و ممکن است تا مدت زمان طولانی حافظه نداشته باشید. یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ نشان داد که تعداد متوفیان در ایالات متحده به دلیل آلزایمر ممکن است بیشتر از موارد گزارش شده باشد. سن بالای ۶۵ سال، سابقه خانوادگی این بیماری، وراثت، سندرم داون، سبک زندگی ناسالم، ضربه مغزی قبلی در بروز این بیماری موثر است. این بیماری در زنان بیشتر شیوع دارد.آنچه در کاهش خطر ابتلا به این بیماری می‌تواند مفید باشد؛ رعایت رژیم غذایی سالم برای قلب است. رژیم غذایی پر میوه و سبزیجات، چربی‌های اشباع نشده گوشت، لبنیات و همچنین منابع غنی از چربی‌های مفید مانند آجیل، روغن زیتون و ماهی‌های بدون چربی نه تنها به کاهش خطر ابتلا به بیش بیماری¬های قلبی کمک کند مغز را هم از ابتلا به بیماری آلزایمر محافظت می‌کند.کشنده‌ترین بیماری‌ها را بشناسید/ ۱۰ بیماری کشنده در جهان را بشناسید۸- کم آبی در اثر بیماری‌های اسهالیاگراین بیماری‌ها بیش از چند روز طول بکشد، بدن بیش از حد آب و نمک از دست می‌دهد و این باعث کمبود آب بدن می‌شود که می‌تواند منجر به مرگ شود. اسهال معمولاً ناشی از ویروس روده یا باکتری‌هایی است که از طریق آب یا مواد غذایی آلوده منتقل می‌شوند. این بیماری به ویژه در کشورهای در حال توسعه با شرایط بهداشتی ضعیف رواج دارد.اهمیت بیماری‌های اسهالی در سراسر جهان به نحوی است که بیماری اسهال دومین عامل مهم مرگ و میر در کودکان کمتر از ۵ سال است. هر ساله حدود ۷۶۰ هزار کودک در اثر بیماری‌های اسهال می‌میرند. از عوامل خطر در بروز بیماری‌های اسهالی می‌توان به زندگی در یک منطقه با شرایط بهداشتی ضعیف که در آن دسترسی به آب تمیز وجود ندارد، سن پایین، سوء تغذیه وسیستم ایمنی ضعیف اشاره کرد.بنا بر اعلام صندوق اضطراری بین‌المللی کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف)، بهترین روش پیشگیری تمرین بهداشت است. تکنیک‌های خوب شستشوی دست می‌تواند ۴۰ درصد از بروز بیماری‌های اسهال را کاهش دهد. بهبود سطح آب و کیفیت آب و دسترسی به تجهیزات اولیه پزشکی هم می‌تواند به پیشگیری از بیماری‌های اسهالی کمک کند۹- بیماری سلسل یک نوع از بیماری ریه است که توسط باکتری‌هایی به نام مایکوباکتریوم توبرکلوزیس ایجاد می‌شود. سل یکی از مهمترین دلایل مرگ و میر در افراد مبتلا به HIV است. حدود ۳۵ درصد مرگ و میر ناشی از ویروس HIV ناشی از سل است.موارد سل هر سال از سال ۲۰۰۰ به میزان ۱.۵ درصد در منابع معتبر کاهش یافته است. هدف این است که سل تا ۲۰۳۰ ریشه کن شود. عوامل خطرساز در ابتلا به این بیماری شامل دیابت، عفونت، HIV، تماس با افراد مبتلا به این بیماری، استفاده منظم از برخی از داروهای خاص مانند کورتیکواستروئیدها یا داروهایی که سیستم ایمنی بدن را سرکوب می‌کند، است.بهترین پیشگیری از ابتلا به سل، دریافت واکسن باسیلوس ب. ث. ژ است که معمولاً به کودکان داده می‌شود. اگر فکر می‌کنید در معرض باکتری سل قرار گرفته اید، می‌توانید برای کاهش احتمال ابتلا به این بیماری از داروی درمانی به نام کموپروفیلاکسی شروع کنید.۱۰- سیروزسیروز نتیجه زخم‌های مزمن یا طولانی مدت و آسیب به کبد است. این آسیب ممکن است نتیجه یک بیماری کلیوی باشد و یا می‌تواند در اثر شرایطی مانند هپاتیت و استفاده مزمن از الکل ایجاد شود. کبد سالم مواد مضر را از خون فیلتر کرده و خون سالم را به بدن بفرستد. با آسیب رساندن به کبد، در بافت زخم ایجاد می‌شود و کبد برای عملکرد صحیح باید سخت‌تر کار کند. در نهایت، ممکن است کبد از کار بیفتد.عوامل خطرساز در ایجاد سیروز شامل مصرف مزمن الکل، تجمع چربی در اطراف کبد و هپاتیت مزمن ویروسی است. برای جلوگیری از سیروز از رفتارهایی که می‌تواند منجر به آسیب کبدی شود، خودداری کنید. استفاده و سوء مصرف طولانی مدت از الکل یکی از دلایل اصلی سیروز است، بنابراین اجتناب از الکل می‌تواند در جلوگیری از آسیب به کبد کمک کند.علاوه بر این، شما می‌توانید با رعایت رژیم غذایی سالم سرشار از میوه و سبزیجات و عاری از قند و چربی از بیماری کبد چرب غیر الکلی جلوگیری کنید....

image

دانشمندان علت افزایش حملات قلبی را خوردن فست فود می‌دانند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از نووستی متخصصان دانشگاه نیوکاسل ارتباط غیرمنتظره‌ای بین رستوران‌های فست فود و افزایش حملات قلبی در میان شهروندان یافته‌اند.

به عقیده دانشمندان، تاسیس مراکز فست فود جدید، تعداد حملات قلبی در مجاورت هر محله را به میزان چهار برابر (در هر ۱۰۰ هزار نفر) افزایش می‌دهد.

کارشناسان پس از تجزیه خصوصیات زندگی ۳ هزار نفری که در بیمارستان پزشکی در نیو ساوت ولز با تشخیص سکته قلبی بستری شده بودند، به ارتباط بین فست فود و حمله قلبی پی برده‌اند. در حین جمع آوری اطلاعات ، آدرس پستی بیماران نیز مورد توجه قرار گرفت. در نتیجه دانشمندان ارتباطی بین گسترش مراکز فست فود و تعداد دفعات حملات قلبی در مناطق مختلف را یافتند. در طول تجزیه و تحلیل ، داده‌هایی از جمله سن، وزن اضافی، سطح فشار، وجود بیماری های دیگر و غیره نیز مورد توجه قرار گرفت.

یکی از نویسندگان این مقاله با ارائه نتایج این مطالعه در نشست سالانه متخصص قلب و عروق ، یادآور شد: فست فود منبع زیادی از نمک و چربی‌های اشباع را در خود دارد. کمبود ارزش غذایی و در دسترس بودن چنین مواد غذایی باعث می‌شود ، حملات قلبی و سایر بیماری‌های قلبی عروقی در میان شهروندان افزایش یابد....

image

مطالعه جدید نشان می دهد ورزش منظم می تواند به پیشگیری از ابتلا به علائم جسمی بیماری آلزایمر در بین سایر فاکتورهای پرخطر این بیماری کمک کند.

به گزارش خبرنگار مهر، محققان دانشگاه ویسکانسین آمریکا عنوان می کنند جمعیتی که در اواخر میانسالی قرار دارند در معرض ریسک بالا بیماری آلزایمر هستند. در این گروه از افراد با داشتن فعالیت فیزیکی، تغییرات مرتبط با سن شان در نشانه های مرتبط با این بیماری کمتر بروز می کند.

در این مطالعه، 317 شرکت کننده دارای والدین مبتلا به آلزایمر مورد بررسی قرار گرفتند. این افراد از لحاظ شناختی سالم بوده و بین سنین 40 تا 65 سال ثبت نام شدند.

تمامی شرکت کنندگان پرسشنامه ای در مورد فعالیت فیزیکی شان پر کردند و به منظور بررسی چندین نشانگر مرتبط با بیماری آلزایمر تحت تست های نوروفیزیولوژیکی و اسکن مغز قرار گرفتند.

محققان داده های بدست آمده از افراد کمتر از 60 سال را با افراد مسن مقایسه کردند. آنها به کاهش توانایی های شناختی و افزایش نشانگرهای مرتبط با بیماری در افراد مسن تر پی بردند.

با این حال تاثیرات در افراد مسن تری که پنج روز در هفته حداقل 30 دقیقه ورزش در حد متوسط داشتند به مراتب ضعیف تر بود.

«اوزیما اوکونکوو»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «این مطالعات نشان می دهد تاثیر منفی افزایش سن و ریسک ژنتیکی نشانگرهای بیماری آلزایمر و شناخت در افراد دارای تحرک فیزیکی می تواند کمتر شود.»...

image

مطالعات جدید محققان دانشگاه کمبریج نشان می‌دهد با پیوند نوعی سلول‌های بنیادی پیر مرتبط با بیماری ام‌اس به سلول‌های جوان، می‌توان عملکرد این سلول‌ها را بهبود بخشید. این روش در درمان بیماری ام‌اس و دیگر بیماری‌های انحطاطی سیستم عصبی موثر است.

به گزارش ایرنا به نقل از  پایگاه خبری مدیکال نیوز، در این مطالعه نوعی سلول بنیادی نابالغ به نام (OPCs) مورد بررسی قرار گرفته است. این سلول‌ها برای عملکرد مغز و سیستم عصبی حیاتی هستند. این سلول‌ها از الیگودندروسیت یا یاخته تولیدکننده میلین در دستگاه عصبی مرکزی مشتق می‌شوند. در بیماری ام اس، سیستم ایمنی به میلین حمله می‌کند. میلین به غلاف چربی اطراف سلول‌های عصبی گفته می‌شود. میلین آسیب دیده سبب بوجود آمدن تصلب بافت (sclerosis) می‌شود که نام بیماری نیز از همین واژه گرفته شده است. زمانی که پوشش میلین یا بافت‌های عصبی آسیب می‌بینند، ارسال پیام‌های عصبی مختل می‌شود که عوارض مختلفی دارد.

مطالعات نشان می‌دهد با افزایش سن، عملکرد سلول‌های OPC تحت تاثیر قرار می‌گیرد. محققان دانشگاه کمبریج در انگلیس با پیوند سلول‌های OPC پیر به سلول‌های جوان دریافتند عملکرد این سلول‌ها بهبود می‌یابد و این روش می‌تواند تحولی در درمان بیماری ام‌اس باشد. مراحل اولیه این مطالعه در مدل‌های حیوانی موفقیت‌آمیز گزارش شده است.

ام اس پیشرونده مقدماتی، نوع عودکننده – فروکش کننده، ام اس پیشرونده ثانویه و نوع پیشرونده عودکننده اشکال مختلف این بیماری خود ایمنی هستند و در حال حاضر حدود ۲.۵ میلیون نفر در سراسر جهان به ام اس مبتلا هستند.

نتایج این مطالعه در نشریه Nature منتشر شده است....

image

مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بیمه سلامت گفت: مطالبات سال ۹۸ دانشگاه‌های علوم پزشکی از سازمان بیمه سلامت تا پایان اردیبهشت ماه پرداخت شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد هاشمی افزود: باقی مانده مطالبات دانشگاه‌های علوم پزشکی از سازمان بیمه سلامت که برای ۳ ماه است به محض تخصیص اعتبارات پرداخت می‌شود.

وی اظهار داشت: سازمان بیمه سلامت تمام تلاش خود را برای ادامه دادن نظم در پرداختی‌ها به مراکز طرف قرارداد و دانشگاه‌های علوم پزشکی انجام می‌دهد و در حال حاضر نسبت به اوایل سال ۹۷ وضعیت مناسب‌تری در پرداختی‌ها داریم و امیدواریم این روند را تا پایان سال جاری نیز ادامه دهیم....

image

نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که مصرف آسپرین خطر مرگ را در برخی زنان مبتلا به سرطان سینه افزایش می‌دهد این در حالی است که مطالعات قبلی نشان داده‌اند که مصرف آسپرین خطر متاستاز و مرگ را میان بیمارانی که از سرطان سینه جان سالم بدر برده‌اند، به اندازه قابل توجهی کاهش می‌دهد.

به گزارش یونایتدپرس، محققان آمریکایی که این مطالعه را انجام داده‌اند، حدس می‌زنند که آسپرین ممکن است با تولید فعل و انفعالاتی در جریان «متیلاسیون»  یک تغییر شیمیایی در دی. ان. ای- خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد.

البته نتایج این مطالعه با یافته‌های مطالعات قبلی در تضاد است؛ پیش از این مطالعات نشان دادند که مصرف آسپرین خطر متاستاز و مرگ را میان بیمارانی که از سرطان سینه جان سالم بدر برده‌اند، بطور قابل توجهی کاهش می‌دهد.

محققان دانشگاه «کارولینای شمالی» که این مطالعه جدید را انجام داده‌اند، می‌گویند: التهاب مزمن عامل اصلی ابتلا به انواع سرطان‌های مختلف از جمله سرطان سینه است. آسپرین یک داروی ضد التهاب غیر استروئیدی است که خصیصه‌های ضد التهابی دارد. با توجه به این موضوع شواهد قابل توجهی از مطالعات آزمایشگاهی و جمعیتی نشان می‌دهند که مصرف آسپرین ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهد.

محققان در این تحقیق جدید داده‌های هزار و ۲۶۶ زن را که سرطان سینه داشتند و قبلا در مطالعه Long Island Breast Cancer شرکت کرده بودند، بررسی کردند. در این مطالعه جدید میزان مرگ و میر ناشی از هر دلیل در زنانی که شش هفته قبل از تشخیص سرطان سینه دست کم یک بار در هفته آسپرین مصرف می‌کردند ۶۷ درصد افزایش داشت. این زنان حامل ژن BRCA۱ که سرطان سینه را تقویت می‌کند نیز بودند. اما میزان مرگ و میر مرتبط با سرطان سینه در زنانی که حامل ژن BRCA۱ نبودند اما آسپرین مصرف می‌کردند از ۴۰ درصد به ۲۲ تا ۴۰ درصد کاهش یافت.

محققان می‌گویند: این اختلاف در میزان بقا و مرگ و میر در میان بیماران مبتلا به سرطان سینه می‌تواند ناشی از تفاوت‌هایی در بافت تومور دی. ان. ای و خون محیطی دی. ان. ای باشد. به همین دلیل آن‌ها برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد رابطه آسپرین و متیلاسیون باید مطالعات بیشتری انجام دهند.

این مطالعه در نشریه Cancer منتشر شده است....

ایمیل و نام خود را برای عضویت در خبرنامه ایمیلی سایت ایران , رسانه برخط فارسی زبان! وارد کنید . روزانه مهمترین خبرها و رویداد ها و مطالب سایت ایران برایتان ارسال میشود. این سرویس کاملا رایگان است !