سبد خرید خالي مي باشد
بیشتر بخوانید

image

دکتر محمدرضا صفری نژاد می گوید سیلان منی در حوالی بلوغ شایع تر است

واکنش جنسی در انسان های مختلف متفاوت است و به چگونگی تحریک آنها بستگی دارد. زمانی که احساس لذت جنسی در انسان آغاز می شود، چرخه واکنش جنسی فعالیت خود را آغاز می کند...

این چرخه دارای ۵ مرحله تمایل، لذت، تداوم لذت، ارگاسم و آرامش است. تحریک های جنسی در آقایان باعث خروج منی می شود و برای بروز این حالت، به یک چرخه کامل فعالیت جنسی نیاز است که از ۴ مرحله تشکیل می شود، این مراحل به ترتیب عبارتند از مرحله برانگیختگی، کفه یا تداوم تحریک جنسی، انزال و بالاخره مرحله فروکش. با برقراری رابطه زناشویی و ایجاد مرحله برانگیختگی، پروستات، مایع منی را تولید می کند. هرچند این مایع خارج نمی شود ولی ممکن است بعدا مقداری از آن خودبه خود یا حین ادرار خارج شود اما گاهی در مواردی فرد بدون اینکه رابطه زناشویی برقرار کند یا به حالت ارگاسم برسد، منی خودبه خود و غیرارادی خارج می شود. بروز چنین حالتی در بیشتر موارد باعث نگرانی فرد می شود. این افراد معمولا این سوال ها برایشان مطرح می شود که آیا به دلیل خاصی دچار این مشکل می شوند و اصلا راه حلی برای این مشکل وجود دارد یا نه؟ و... برای پاسخ به این سوال ها و بیشتر دانستن در این مورد، گفت وگویی داشته ایم با دکتر محمدرضا صفری نژاد، اورولوژیست و رییس انجمن علمی سلامت خانواده.

▪ سیلان منی چه مشخصاتی دارد؟

این حالت غیرارادی است و تحت کنترل فرد نیست و ممکن است چند بار در روز اتفاق بیفتد. معمولا در افرادی که مستعد استرس هستند، بیشتر دیده می شود. بیشتر این افراد از نظر روانی دچار مشکل می شوند.

▪ این عارضه جزو اختلال های شایع به شمار می رود؟

این عارضه در سنین نوجوانی و جوانی تا پایان دهه سوم زندگی خیلی شایع است و پس از آن به ندرت دیده می شود. معمولا سیلان منی بیشتر در سنین نوجوانی و بلوغ اتفاق می افتد و علت آن، افزایش هورمون ها و تولید مایع منی است. در چنین شرایطی با کمترین تحریک یا حالت نعوظ، منی خارج می شود.

▪ چه عواملی باعث خروج خودبه خود و غیرارادی منی می شود؟

شایع ترین علت های آن عوامل روانی، محیطی و همچنین استمنا یا مقاربت بیش از حد است. گاهی فرد به علت نبود آگاهی، افکار خود را بیش از حد روی تحریک های جنسی متمرکز می کند (عوامل روانی) و وارد مرحله برانگیختگی جنسی که اولین مرحله از ۴ مرحله چرخه جنسی است، می شود و چون این چرخه کامل نشده به ارگاسم نمی رسد و مکررا حالت سیلان منی به وی دست می دهد. در مواردی هم فرد از عوامل موجود پیرامون خود (عوامل محیطی) مانند کتاب، رسانه های صوتی و تصویری، اینترنت و... برای تحریک جنسی استفاده می کند و مغز وارد مرحله برانگیختگی می شود. اگر چرخه جنسی کامل نشود، ممکن است سیلان منی اتفاق بیفتد. عوامل روانی، ناخودآگاه هستند ولی فرد از عوامل محیطی به صورت ارادی استفاده می کند. انزال دارای یک مرکز در نخاع شوکی است که باعث تخلیه کیسه های منوی می شود. استمنا یا مقاربت بیش ازحد (مثلا چند بار در روز) باعث تحریک بیش از حد این مرکز می شود و ممکن است در عده ای حتی بدون تحریک جنسی، به صورت غیرارادی کیسه های منی خالی شوند. در خستگی جسمی یا روانی شدید ناشی از کار مفرط نیز ممکن است فرد به خواب عمیقی برود. در خواب عمیق مهار از قشر مغز برداشته می شود. اینگونه افراد بلافاصله پس از خوابیدن، بدون وجود کوچک ترین افکار فانتزی یا رویای محرک، دچار خروج منی می شوند. این حالت با خروج منی در خواب ناشی از افکار فانتزی یا رویا تفاوت می کند.

▪ این مشکل، جزو اختلال های جنسی است؟

نه، ولی در بعضی موارد باعث آزار و اذیت روانی شدید فرد می شود.

▪ آیا این عارضه قابل درمان است؟

بله، با شناخت علت هایی که باعث بروز سیلان منی می شود، می توان تا حدود زیادی این مشکل را برطرف کرد.

▪ بی توجهی به درمان، ممکن است چه عوارضی در پی داشته باشد؟

معمولا افراد متاهل به ندرت دچار این مشکل می شوند و در صورت بروز با افزایش تعداد روابط زناشویی مشکل برطرف می شود.

▪ حرف آخر؟

سیلان منی بیشتر در افراد با تمایل های جنسی زیاد و در مواجهه زیاد با مواردی که در برانگیختگی جنسی موثر است، دیده می شود. این مشکل معمولا پس از ازدواج برطرف می شود و در صورت لزوم دارودرمانی موثر برای آن وجود دارد.

راضیه پاشایی...

image

بعضی از دارو ها باعث بی حالی و حتی کرختی سالمند می شوند سالمندانی که از چنین دارو هایی استفاده می کنند نباید رانندگی کنند یا کار های حساسی که نیاز به دقت زیاد دارد, انجام دهند, حتی هنگام بالا و پایین رفتن از پله نیز باید دقت کنند

منابع مختلف، تعاریف متفاوتی از سالمندی دارند. بعضی سن سالمندی را بعد از ۵۵ سالگی و بعضی هم بعد از ۶۵ سالگی در نظر می گیرند، ولی واقعیت این است که سالمندی سن و سال دقیق و مشخصی ندارد، زیرا گاهی بعضی از سالمندان ۶۰ ساله بسیار ناتوان تر از یک سالمند ۷۰ ساله یا بیشتر هستند، ولی به طور کلی ما سالمند را فردی در نظر می گیریم که توانمندی کمتری نسبت به یک جوان دارد و حواس پنجگانه او شامل بینایی، شنوایی، چشایی، بویایی و لامسه ضعیف تر شده و از نظر سلامت بدن نیز دچار کاهش چشمگیری در عملکرد اندام ها شده است. این موارد، احتمال بروز حوادث را در سالمندی افزایش می دهند. در مقابله با حوادث سالمندی چه باید کرد؟

۱. کاهش حواس پنجگانه

تضعیف حواس پنجگانه و تضعیف در کارایی اندام ها باعث بروز اتفاقات زیادی می شود که ممکن است زندگی سالمند را کاملا به هم بریزد، زیرا واکنش های انسان در مواجهه با خطر وابسته به کارکرد سریع و خوب این حواس است، مثلا اگر آتش سوزی در اتاق مجاور رخ دهد، حس بویایی است که به کمک ما می آید. در مرکز توانبخشی و نگهداری سالمندان پرستاران ما همواره حواسشان به این پیشامد های احتمالی هست.

زمانی که در خیابان قصد داریم از میان ماشین ها عبور کنیم باید ماشین ها را ببینیم و متناسب با سرعت آن ها عکس العمل نشان دهیم یا باید صدای آژیر خطر را بشنویم تا از مهلکه بگریزیم. متاسفانه این حواس در سالمند ضعیف هستند و تاخیر زیادی در واکنش آن ها به خطر مشاهده می شود که زمان طلایی برای حفظ سلامت را از بین می برد.

۲. کاهش توان بدنی

مساله مهم تر بعدی این است که سالمند توان بدنی کافی و سرعت عمل لازم را هم ندارد، زیرا حفظ تعادل نیز به هم خورده و نخاع و اعصاب محیطی درست کار نمی کنند؛ بنابراین با چند اختلال در دوران سالمندی مواجه هستیم که مراقبت بیشتر از آن ها را می طلبد. شاید در شرایط ناگوار یک جوان بتواند حتی با چشمان بسته بدود، اما یک سالمند با چشمان باز نتواند حتی چند قدم بردارد.

۳. بیماری های قلبی و ریوی

لازم به یادآوری است که سالمندان دچار بیماری های قلبی-ریوی و فشار خون بالا هستند که همین بیماری ها نیز سرعت پاسخ دهی سالمند را به حوادث کاهش می دهد. یکی از مهم ترین عوامل برای پاسخدهی، فعال شدن سیستم سمپاتیک و هورمون های محرک مانند اپی نفرین و نوراپی نفرین است. این هورمون ها باعث بالارفتن ضربان قلب، فعال شدن مغز و افزایش قدرت تصمیم گیری می شوند تا سرعت عمل و واکنش در برابر خطر بالا برود.

۴. عوارض برخی دارو ها

نکته مهم دیگر دارو هایی هستند که بیشتر سالمندان از آن ها استفاده می کنند. بعضی از دارو ها باعث بی حالی و حتی کرختی سالمند می شوند. سالمندانی که از چنین دارو هایی استفاده می کنند نباید رانندگی کنند یا کار های حساسی که نیاز به دقت زیاد دارد، انجام دهند، حتی هنگام بالا و پایین رفتن از پله نیز باید دقت کنند.

۵. عوارض دخانیات و مخدر ها

مصرف مواد مخدر مانند مورفین و... که به عنوان ضددرد استفاده می شود، باعث کاهش سرعت عکس العمل در مقابل حوادث می شود.

۶. بیماری های مفصلی و استخوانی

دست و پای سالمندان به مرور در اثر بیماری های مفصلی و مشکلات استخوانی-عضلانی دچار درد می شود. معمولا حجم عضلات آن ها نیز کاهش می یابد و قدرت جوانی شان را از دست می دهند. بعضی از سالمندان نیز قبل از دوره سالمندی دچار شکستگی و پوکی استخوان می شوند. این عوامل باعث کاهش حرکت این افراد می شود و از طرفی استخوان هایشان را مستعد شکستگی می کند در نتیجه سالمند در جایی که نیاز به واکنش سریع است، نمی تواند واکنش و حرکت به موقعی داشته باشد.

۷. اضافه وزن

تعداد سالمندانی که وزن بالایی دارند، زیاد است. وزن بالا باعث می شود در شرایط نامناسب جابه جایی آن ها امکان پذیر نباشد. حتی نگهداری از سالمندان با وزن بالا به مراتب دشوارتر از سالمندان با وزن متعادل است.

۸. نقایص ذهنی و شناختی

لجبازی و همکاری نکردن سالمند با دیگران کار را در مواجهه با حادثه مشکل می کند. گرچه این مشکل زیاد شایع نیست، ولی خانواده هایی که از چنین سالمندانی مراقبت می کنند زندگی پرفراز و نشیبی دارند. در مواقعی که زوال عقل یا مشکلات روانی وجود دارد، مراقبت بسیار دشوارتر می شود، زیرا این افراد، به خصوص کسانی که دچار ناتوانی های عقلانی هستند درک درستی از خطر ندارند.

از همه موارد توضیح داده شده، می توان این گونه استنباط کرد که سالمند فردی با محدودیت زیاد از نظر انجام کار، درک خطر، شروع پاسخ و به اتمام رساندن پاسخ است. سالمندان مانند کودکان به مراقبت نیاز دارند.

البته سالمندانی هم وجود دارند که از همسر بیمار یا حتی کودکان مراقبت می کنند و بسیار هم سرحال هستند، ولی ما فرض را بر این می گذاریم که سالمندان توانایی مراقبت از خود را ندارند، حتی اگر در زندگی روزمره بتوانند از خود مراقبت کنند، باز هم قدرت واکنش سریع را در مقابل حوادث ندارند پس باید این گونه در نظر بگیریم که چگونه می توانیم از سالمندان مراقبت کنیم و چه برنامه ریزی هایی برای ایمن نگه داشتن آن ها باید داشته باشیم.

۱. آن ها را تنها نگذارید

سالمندان بی احتیاطی های زیادی دارند که می تواند ناشی از حواس پرتی یا ابتلا به بیماری زوال عقل باشد. ممکن است در را باز بگذارند، هنگام رانندگی قوانین رانندگی را رعایت نکنند، حین ورزش به نکات ایمنی توجه نکنند و.... پس وقتی با چنین حواس پرتی هایی مواجه شدیم باید سعی کنیم آن ها را تنها نگذاریم و فردی به عنوان مراقب همواره کنار آن ها باشد. بهترین همراه سالمندان در اوقات تنهایی مرکز توانبخشی و نگهداری سالمندان است.

۲. تلفن دستی در اختیارشان بگذارید

اگر سالمند تنها در خانه می ماند، حتما باید تلفن دستی برای او تهیه کنیم و به او آموزش دهیم تا همیشه تلفن دستی را کنار خود نگه دارد تا مجبور نباشد برای رسیدن به تلفن، مسافت زیادی را طی کند، به خصوص که ممکن است عجله کند تا پیش از زنگ ها حرکت خود را هم سریع تر کند، زیرا در این مواقع احتمال زمین خوردن وجود دارد.

دقت کنید شماره خود را در تلفن سالمند ثبت کنید تا راحت بتواند با شما تماس بگیرد، حتی اگر یک شماره قطع شده از سوی او دارید حتما باید پیگیری کنید. احتمال اینکه بی دلیل دست او به دکمه شماره گیر برخورد کرده باشد، کم است. شاید مشکل خاصی داشته باشد که شما باید از این جهت مطمئن شوید.

۳. محیط خانه را برای آن ها ایمن کنید

محیط خانه سالمند باید تا حد ممکن امنیت داشته باشد. گذاشتن دستگیره در حمام و دستشویی برای اینکه سالمند تکیه گاهی داشته باشد، کمک می کند سالمند زمین نخورد. فرش کردن خانه، برداشتن اشیاء از جلوی دست و پا و وجود نور مناسب در اتاق ها، حتی نور کم هنگام شب ضروری است.

۴. گاهی از خانه سالمندان کمک بگیرید

اگر به هر دلیلی اطرافیان سالمند قادر به حمایت از او نیستند، باید از پرستار کمک بگیرند یا لااقل سالمند را به خانه سالمندان بسپارند. آن ها قطعا بهتر از سالمند مراقبت خواهند کرد. هیچ گاه نباید خانواده ها را برای این اقدام نکوهش کرد، زیرا تنها ماندن سالمندان بسیار ناتوان در خانه یا با پرستار ناشناس بسیار خطرناک است. مرکز توانبخشی و نگهداری سالمندان مکانی مناسب برای نگهداری از عزیزانتان است.

۵. حوادث داخل خانه را بشناسید

مشکل دیگری که ممکن است وجود داشته باشد حوادثی است که گاهی در اثر غفلت و سهل انگاری سالمند رخ می دهد. گاهی سالمند به اشتباه گاز را باز می گذارد و آتش سوزی اتفاق می افتد یا حوادث غیرمترقبه مانند زلزله رخ می دهد. در این مواقع اطرافیان به هیچ وجه نباید احساساتی شوند. اگر قادر به انتقال سالمند به محیط امنی نیستند و نمی توانند کمک کنند خودشان را به دردسر نیندازند و از محیط دور شوند و به سرعت به گروه های امداد اطلاع دهند.

تاکید می کنیم از نگهداری سالمندان در طبقات بالایی ساختمان خودداری کنید، مگر اینکه خانه مجهز به آسانسور باشد. انتقال سالمندان از پلکان زمان زیادی می برد. همچنین احتمال واژگون شدن آن ها از پله ها وجود دارد. بسیاری از شکستگی ها در سنین سالمندی در اثر سقوط از پله ها رخ می دهد.

۶. محل زندگی را استانداردسازی کنید

محل زندگی و محل کار باید از نظر خروج اضطراری و فرار استاندارد باشد، گرچه منازل سالمندان معمولا قدیمی هستند و هیچ گونه استانداردی ندارند، ولی باز هم می توان با رعایت نکاتی ایمنی خانه را بالاتر برد.

۱. لباس رنگی بپوشید

وقتی سالمندان از خانه بیرون می روند، بهتر است لباس هایی بپوشند که بیشتر و بدون زحمت دیده شود. در واقع، رنگ لباس هایشان باید روشن باشد، به خصوص هنگام شب که رانندگان دید خوبی هم ندارند. لباس های با رنگ تیره دید را در شب مختل می کند و با توجه به کندی حرکت سالمندان که مساله ای طبیعی است، احتمال بروز حوادث را افزایش می دهند.

۲. در عبور از خیابان احتیاط کنید

سالمندان نمی توانند سرعت عبور خود را از خیابان با سرعت ماشین ها مطابقت دهند. به همین دلیل به هیچ وجه نباید تا وقتی همه ماشین ها متوقف نشده اند از خیابان رد شوند. همچنین بعضی از آن ها ممکن است توانایی سنجش مقدار فاصله را نداشته باشند. بهتر است هنگام عبور از خیابان، سالمند حتما از فردی کمک بگیرد.

۳. از عصا کمک بگیرید؛ به ویژه در خیابان

گاهی سالمندان در استفاده از عصا مقاومت می کنند. عصا وسیله کمکی بسیار خوبی است و به حفظ تعادل کمک می کند. کف خیابان های شهر های ایران استاندارد نیست و پستی و بلندی هایی وجود دارد که ممکن است با برخورد نوک کفش سالمند باعث واژگونی او شود. در این مواقع استفاده از عصا می تواند از زمین خوردن و اتفاق های بعدی جلوگیری کند.

۴. مراقب سوءاستفاده ها باشند

بسیاری از افراد سوءاستفاده گر، سالمندان را برای دزدی، هدف قرار می دهند. باید به سالمندان آموزش داد حتی الامکان با اشیای قیمتی خود بیرون نروند و پول به اندازه نیاز روزانه خود داشته باشند و در صورت بروز چنین حوادثی مقاومت به خرج ندهند و سعی کنند، کیف پول یا شیء دیگری را به نقطه دوری پرت کنند تا در این فاصله زمانی بتوانند از مهلکه بگریزند.

۲ توصیه به شهروندان درباره سالمندان

۱. ایست هنگام عبور سالمندان از خیابان: ما هم به عنوان شهروند عادی وظایفی را در مقابل سالمندان برعهده داریم. وقتی پشت فرمان قرار داریم و سالمندی در حال عبور از خیابان است به هیچ وجه بر سرعت خود اضافه نکنیم تا زودتر مسیر را طی کنیم، بلکه حتما بایستیم تا سالمند عبور کند، حتی اگر لازم باشد زمان زیادی راه را بر دیگران ببندیم.

۲. در سوار کردن سالمندان در خودرو احتیاط کنید: توصیه دیگر به شهروندان خیرخواهی است که قصد کمک به سالمندان دارند. بسیاری از این افراد وقتی می بینند که یک سالمند کنار خیابان ایستاده، او را سوار می کنند تا به مقصد برسانند. اما معمولا اگر شغل شما مسافرکشی نباشد، ممکن است این کار با رعایت نکات ایمنی صورت نگیرد و سالمند هنگام سوار یا پیاده شدن از خودروی شما به هر ترتیبی دچار یک آسیب جدی شود و شما نتوانید از نظر قانونی پاسخگو باشید.

این مشکل بار ها باعث بروز مشکلات حقوقی برای رانندگان خیرخواه خودرو های عبوری و غیرمسافرکش شده است. اگر واقعا قصد کمک دارید، بهترین کار این است که از ماشین خود پیاده شوید و برای فرد سالمندی که حس می کنید ناتوان است، تاکسی بگیرید و از راننده بخواهید او را با رعایت نکات ایمنی به مقصد برساند.

۸ توصیه درباره استحمام ایمن در دوران سالمندی

بسیاری از حوادث ناگوار سالمندان و دردسر های بعد آن از حمام آغاز می شود. حمام محیط چندان ایمنی نیست و حتما باید آن را ایمن سازی و نکاتی را در این مورد رعایت کرد. همه خانواده هایی که سالمند دارند، بهتر است به این ۸ نکته توجه کنند:

۱. درجه پکیج یا سیستم گرمایشی را طوری تنظیم کنید که آب بیش از حد داغ نشود. گاهی داغی زیاد آب، باعث سوختگی بدن سالمند می شود. سالمندان به دلیل کاهش حس عصبی ممکن است متوجه داغی بیش از حد آب نباشند یا سرعت عکس العمل شان برای کنار رفتن از زیر دوش آب داغ آهسته باشد. گاهی هم دیده شده سالمند دچار کاهش هوشیاری می شود و مدت ها زیر دوش می ماند. این مساله بسیار جدی است و اگر آب داغ باشد منجر به سوختگی های شدید پوست خواهد شد.

۲. بهتر است سالمندانی که دچار ناتوانی هستند با یکی از نزدیک به عنوان کمک، حمام بروند، به خصوص سالمندانی که دچار کاهش هوشیاری و زوال عقل هستند یا دارو هایی مصرف می کنند که باعث کسلی، بی خوابی و کاهش تمرکز حواس می شود. حتی در صورتی که سالمند اجازه می دهد، بهتر است خودتان وظیفه شستشوی بدن او را برعهده بگیرید.

۳. محیط حمام را ایمن کنید. هرگز سالمند را تنها داخل وان حمام قرار ندهید. سکته های مغزی یا قلبی یا اختلالات هوشیاری ممکن است باعث خفه شدن آن ها در وان حمام شود. در مرکز توانبخشی و نگهداری سالمندان پرستاران محیط ایمنی را برای حمام سالمندان آماده می کنند.

۴. سطح حمام لیز است بنابراین برای جلوگیری از لیز خوردن سالمند، حتما دستگیره هایی در اطراف حمام بگذارید تا سالمند با کمک آن ها در حمام قدم بردارد. استفاده از دمپایی با کف زبر و دندانه دار نیز باعث جلوگیری از سقوط سالمند می شود. گاهی صابون کناره های دیوار یا اطراف کاشی و درون درز های حمام باقی می ماند و سطح ناایمن و لیزی ایجاد می کند، به این مساله دقت کنید و همیشه کف حمام را تمیز نگه دارید.

۵. حمام هایی که دارای پله و وان هستند، بسیار خطرناک اند؛ پله به دلیل بالا و پایین رفتن از آن و وان از این نظر که سالمند ممکن است از لبه آن به جای صندلی استفاده کند. اگر حذف این دو امکان پذیر نیست، صندلی داخل حمام بگذارید.

۶. به سالمندان توصیه کنید هرگز در را از داخل حمام قفل نکنند. این کار بسیار خطرناک است و ممکن است در مواقعی که اتفاقی می افتد، کمک رسانی با تاخیر مواجه شود. باز کردن قفل زمان زیادی لازم دارد.

۷. هنگامی که سالمند تنها داخل حمام است، هرازچندگاهی به صدای دوش و صدای داخل حمام توجه کنید. صدای ثابت و مدام با یک یک روند دوش ممکن است به این معنا باشد که سالمند از آن استفاده نمی کند و شاید اتفاقی افتاده است.

۸. روزی که سالمند قرار است استحمام کند، در خانه بمانید....

image

یادم هست زمانی که بیست ساله بودم اصلا نمیدانستم قلبم کجای بدنم قرار دارد از بس که شاد پر انرژی و بیقرار بودم بدنم خود به خود آماده هر گونه فعالیت ورزشی بود و بعد از هر بیماری نیز به سرعت بهبود پیدا میکردم, زمانی که سن سی سالگی را رد کردم کم کم همه چیز تغییر کرد وقتی از سربالایی بالا میرفتم قلبم شروع به تپش میکرد و من کاملا احساسش میکردم

من کلا آدم پر هیجانی هستم، تمام احساساتم در صورتم نمایان میشود وقتی که میخندم خطوط دور چشمم نمایان میشود و وقتی از چیزی متعجب یا خشمگین میشوم نیز خطوطی عمیق بر پیشانیم خود نمایی میکند، از این ماجرا مادرم بیش از من در عذاب بود به شوخی میگفت باید با چسب نواری پیشانیت را چسب بزنم که نتوانی اخم کنی و یا اینطور متعجب بشوی، تا اینکه اسم بوتاکس به گوشش خورد، شنیده بود که یک معجزه از راه رسیده که برای آدمهای بالای سی سال جوانی به ارمغان آورده است هر چند ظاهری و موقت اما میتواند خطوط پیشانی را ازبین ببرد و همان چسبی را که دلش میخواست رو پیشانی من بچسباند را عملی کند پس دست من را گرفت و پیش بهترین متخصص پوستی که میشناخت برد. پزشک مزبور هم با کمال مهربانی برای من توضیح داد که بوتاکس چیست؟ چه عوارضی دارد؟ چقدر دوام می آورد و خلاصه مجابم کرد که به آرزوی مادر جامه عمل بپوشانم.

راستش را بخواهید من از این کار راضی هستم اگر شما هم با خطوط روی صورتتان مشکل دارید به شما هم توصیه میکنم که امتحانش کنید و اگر هم سئوالاتی در این مورد دارید این مطلب را با دقت بخوانید.

بوتاکس نوعی تکنیک بی خطر زیبایی است که در آن از نوعی پروتئین خالص شده استریل برای رفع چین و چروک های حرکتی و ثابت، چروک های اطراف چشم، از بین بردن خط اخم، بالا بردن ابروها و بالا بردن نوک بینی استفاده می شود.

پروتئین بوتاکس از نوعی باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینیوم به دست می آید.

انواع چروک پوست صورت:

چروک های پوست صورت را می توان به دو نوع تقسیم کرد:

1. چروک های دینامیکی

این نوع از چروک ها در اثر انقباضات عضلات صورت در گذر زمان ایجاد می شوند.

2. چروک های استاتیکی

این نوع از چروک ها در اثر کاهش خاصیت کشسانی پوست ایجاد می شوند.

بوتاکس طی چند روز پخش می شود و از طریق بلوک کردن ایمپالس عصبی، حرکت عضلات را کم می کند. با کاهش حرکت، سطح پوست به تدریج صاف می شود و خطوط متوسط تا شدید شروع به ناپدید شدن می کنند. بیشترین اثر بخشی بوتاکس بعد از ۷ الی ۱۰ روز مشخص می شود.

بوتاکس چروک های دینامیکی را از بین می برد اما چین و چروک های عمیق و استاتیکی ممکن است به درمان های مکمل مثل تزریق ژل نیز نیاز داشته باشند.

مدت اثر هر بار تزریق بوتاکس چقدر است؟

تاریخچه بوتاکس:

سم بوتولینوم (Botulinum toxin) که با نام تجاری بوتاکس (Botox) در ایران معروف است از سم باکتری کلستریدیوم تهیه و برای فلج موقت عضلات تزریق می شود. سم بوتولینیوم مثل داروهایی از قبیل دبژیتالیس و آتروپین، از ترکیبات طبیعی می باشد که ابتدا به علت خواص سمی مورد توجه قرار گرفتند ولی امروزه بعنوان دارو استفاده می شوند. سم بوتولینیوم ابتدا در مسمومیتهای ناشی از عدم نگهداری صحیح غذا در اوایل قرن نوزدهم میلادی شناسایی شد.

در سال ۱۸۲۲ برای نخستین بار تأثیر این سم بر روی سیستم عصبی در اثر مصرف سوسیس شناخته شد. این مسمومیت بوتولیسم (Botulism) نام گرفت. در سال ۱۸۹۵ باکتری ها بعنوان عامل بوتولیسم شناخته شدند. در دهه ۱۹۴۰ سم بوتولینیوم تیپ A جدا و تخلیص شد. در دهه ۱۹۶۰ مطالعاتی در مورد اثرات این سم برروی عضلات حیوانات انجام شد.

در دهه ۱۹۷۰ این دارو برای اولین بار بر روی بیماران دچار لوچی چشم (استرابیم) آزمایش شد و در سال ۱۹۸۹ با نام Oculinum توسط سازمان غذا و داروی آمریکا FDA)) در درمان لوچی چشم (استرابیسم) و اسپاسم پلکها (بلفارو اسپاسم) مورد تأئید قرار گرفت. این ترکیب بعدها توسط شرکت آلرگان (Allergan) تصاحب شد و با نام بوتاکس (BOTOX) از اواخر سال ۱۹۸۰ درمان اصلی اسپاسم های موضعی عضلات (focal dystonia) و دردهه اخیر درمان کمکی مهمی در اسپاسم های عضلانی بزرگسالان و فلج مغزی کودکان بوده است.

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) در سال ۲۰۰۲ استفاده از بوتاکس بنام Botox Cosmetic را برای بهبودی موقتی در ظاهر خط اخم متوسط تا شدید در بیماران ۱۸ تا ۶۵ ساله تأئید کرد. در سال ۲۰۰۴، FDA مصرف بوتاکس را برای درمان تعریق بیش از حد زیر بغل (Primary axillary hyperhidrosis) تأئید کرد.

بوتاکس با فلج عضلات زیرپوستی برای صاف کردن چین و چروک های صورت و ایجاد ظاهری جوان تر در افراد به کار می رود؛ مانند چین و چروک های ناشی از اخم کردن که در بین ابرو ها یا روی پیشانی ایجاد می شوند و چروک های اطراف چشم و دهان که در موقع خندیدن ظاهر می شوند. بوتاکس در برخی موارد برای کاهش میزان تعریق در کف دست ها یا زیر بغل نیز استفاده می شود.

بوتاکس در درمان لوچی، بلفارواسپاسم، میگرن مزمن و دیستونی نیز کاربرد دارد. محل تزریق بوتاکس برای درمان میگرن در نواحی مختلف پوست سر می باشد و معمولاً بر اساس منطقه ای از سر که بیشترین احساس درد را دارد انجام می شود. این در حالی است که در تزریق بوتاکس به منظور زیبایی نواحی پیشانی و اطراف چشم مورد تزریق قرار می گیرند.

تزریقات بوتاکس این روزها در سرتاسر جهان به شدت رایج شده است و البته تعداد زیادی از افراد مشهور نیز برای حفظ زیبایی و جوانی خود، از بوتاکس استفاده می کنند. علاوه بر اهداف زیبایی، از این ماده برای مواردی مانند جلوگیری از تعرق غیرعادی نیز استفاده می شود.

در تزریقاتی که به منظور زیبایی انجام می شوند، فرستادن سیگنال های عصبی به ماهیچه های مشخصی مسدود می شود. در این صورت ماهیچه ها آرام تر و بی حرکت می شوند و درنتیجه در هنگام بروز واکنش هایی که موجب تولید چین وچروک پوست می شود، ماهیچه ها بی حرکت می مانند و از ایجاد چین و چروک جلوگیری می شود.

هزینه ی بوتاکس بسته به نوع ماده، مکان و شرایطی که آن را انجام می دهید، متغیر است. در واقع بعضی از اقدامات جانبی که به بیمار پیشنهاد می شود، می توانند هزینه ی عمل را افزایش بدهند. فراموش نکنید که این عمل مانند سایر فعالیت های پزشکی به تخصص و مهارت نیاز دارد و نباید با طمعِ ارزان بودن خدمات برخی کلینیک ها، سلامت خود را به خطر بیندازید. اگر قصد انجام این عمل زیبایی را دارید، حتما باید تحقیق کنید و جای مناسبی را انتخاب نمایید.

در تزریق بوتاکس، راه انتقال دهنده های عصبی مسدود می شود و درنتیجه حرکت ماهیچه ها متوقف می شود. ماندگاری بوتاکس ۴ تا ۶ ماه است و این یعنی اگر دوست دارید در تمام طول سال پوستی بدون چین وچروک داشته باشید، باید چندبار در سال این عمل را انجام بدهید.

اگر تزریق بوتاکس به درستی صورت نگیرد، عوارض اولیه ی آن بعد از چند ساعت و عوارض اصلی آن بعد از حدود یک هفته مشخص خواهند شد.

مدت اثر هر بار تزریق بوتاکس چقدر است؟

اثر تزریق بوتاکس دائمی نیست و تنها محدود به محل تزریق می باشد. مدت زمات باقی ماندن تاثیر بوتاکس در افراد مختلف متفاوت است و می تواند از چند هفته تا ۱۰ ماه متفاوت باشد.

ضخامت ، نوع پوست، شدت چروک ها، میزان داروی تزریقی و دفعات تزریق عوامل تاثیر گذار بر مدت زمان ماندگاری اثر بوتاکس هستند. مثلا مدت اثر تزریق در فردی که برای بار سوم این کار را انجام می دهد بیش از فردی است که اولین تزریق خود را تجربه می کند. آمارها نشان می دهد که متوسط اثر تزریق بوتاکس ۳ ماه است.

چرا اثر بوتاکس از بین می رود؟

بوتاکس ماده ای از جنس پروتئین است که از زمان تزریق تجزیه آن شروع می شود. لذا به تدریج با کاهش میزان آن، اثرش نیز از بین می رود تا جایی که فرد مجددا به تزریق نیاز پیدا می کند. اغلب افراد، تقریبا هر سه تا شش ماه به تزریق مجدد بوتاکس نیاز دارند.

عوارض بوتاکس چیست؟

معمولا تزریق بوتاکس اگر توسط پزشکی ماهر و با تجربه انجام شود، عارضه ای ندارد. ضعف عضلات ناحیه اطراف محل تزریق، تنها عارضه جدی است که تا کنون دیده شده است.

تزریق بوتاکس برای چه کسانی مضر است؟

پزشکان تزریق بوتاکس را به افراد زیر توصیه نمی کنند.

• افرادی که بیماری عصبی و عضلانی دارند.

• زنان باردار

• زنان شیرده

• افراد زیر ۱۸ سال و بالای ۶۵ سال

• افرادی که به پروتئین شیر گاو حساسیت دارند.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس:

بعد از بوتاکس زمان زیادی برای بهبودی لازم نیست و حتی فرد می تواند بلافاصله بعد از تزریق به سر کار برود و زندگی معمول خود را از سر بگیرد.

• در صورتی که از آسپرین، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی نظیر مفنامیک اسید و داروهای ضد انعقاد استفاده می کنید، ۲ هفته قبل از تزریق بوتاکس داروی خود را قطع کنید.

• ۲ الی ۴ ساعت بعد از تزریق بوتاکس از خوابیدن خودداری کرده و عضلات محل تزریق را منقبض نکنید.

• از ماساژ و دستکاری محل تزریق تا ۲۴ ساعت خودداری کنید.

منابع:

علم نما، چطور، بیتوته...

image

همه ما در اتاق انتظار بیمارستان ها پوسترهایی که نشانه ها و علائم حمله قلبی را لیست کرده اند, خوانده ایم اما چه می شد اگر علائمی وجود داشت که زودتر به ما در رابطه با مشکل قلبی مان هشدار می داد

همه ما در اتاق انتظار بیمارستان ها پوسترهایی که نشانه ها و علائم حمله قلبی را لیست کرده اند، خوانده ایم اما چه می شد اگر علائمی وجود داشت که زودتر به ما در رابطه با مشکل قلبی مان هشدار می داد؟

پژوهشگران در سال های اخیر کارهای زیادی انجام دادند تا علائم و نشانه هایی که بیماران ماه ها و یا حتی سال ها قبل از حمله قلبی تجربه کردند را دریابند .

جاناتان گلدشتاین متخصص قلب و عروق از مرکز پزشکی سنت مایکل در نیوجرسی می گوید : قلب به همراه شریان هایی که آن را تغذیه می کنند یک عضله (ماهیچه) بزرگ است و زمانی که دچار اختلال در عملکرد می شود علائمی را در سراسر نقاط بدن نشان می دهد .

در اینجا هفت نشانه شگفت انگیز وجود دارد که نشان می دهد آیا قلب شما نیاز به چک شدن دارد یا نه؟ با داشتن هر یک از این نشانه های زیر و به خصوص داشتن دو و یا بیش از دو نشانه هم زمان باید برای انجام آزمایش ها به پزشک مراجعه کنید .

- خروپف و مشکلات تنفسی در خواب

- درد، تورم یا خونریزی لثه

- پف و یا تورم پا و ساق پاها

- مشکلات جنسی

- تنگی نفس

- انقباض یا درد در قفسه سینه یا شانه

- ضربان قلب نامنظم یا آریتمی

● عادت های ناسالم

عادت های ناسالم در زندگی که به راحتی قابل تغییر هستند اگر ادامه یابند و برای اصلاح آنها تلاشی صورت نگیرد، خطر حمله قلبی بیش از ۹۰ درصد افزایش پیدا می کند .

پزشکان در یک مطالعه بزرگ روی حدودا ۳۰ هزار داوطلب از ۵۲ کشور مختلف جهان دریافتند که عادات ناسالم و الگوهای نامناسب در زندگی روزمره می توانند تا بیش از ۹۰ درصد خطر حمله قلبی را تشدید کنند در حالی که با چند تغییر کوچک و مثبت در عادتهای روزمره می توان شاهد تاثیر چشمگیر و مفید در حفظ سلامت قلب بود .

روزنامه دیلی تلگراف در گزارش جدید خود بدترین عادت هایی را که سلامت قلب را به خطر می اندازند معرفی کرده است: گذراندن زمان زیاد در مقابل صفحه تلویزیون برای قلب یک فاکتور خطرناک و کشنده است .

بر اساس مطالعه منتشر شده در مجله کالج کاردیولوژی آمریکا افرادی که روزانه ۴ ساعت یا بیشتر تلویزیون تماشا می کنند بیشتر با خطر مرگ ناشی از بیماریهای قلبی ـ عروقی مواجه می شوند .

منفی گرایی و نگرش منفی به زندگی نیز از عوامل مهم تهدید کننده سلامت قلب است. منفی گرایی موجب بروز استرس و افسردگی می شود و این دو اختلال نیز به نوبه خود خطر بروز بیماریهای قلبی را افزایش می دهند. به همین خاطر متخصصان روانشناسی در «بولتن سایکولوژی» تاکید کردند اگر اخم های خود را باز کنید و نگاه مثبت به زندگی داشته باشید ۵۰ درصد کمتر با خطر حمله قلبی و سکته مغزی مواجه می شوید .

خروپف کردن با صدای بلند اختلال خطرناکی است که اگر درمان نشود خطر وقوع حمله قلبی و سکته مغزی تشدید می شود .

مصرف اندک مواد غذایی حاوی فیبر یکی دیگر از عوامل موثر در بروز حمله قلبی است. کارشناسان انستیتو ملی انجمن آمریکایی سلامت بازنشستگان در یک مطالعه روی ۴۰۰ هزار داوطلب به این نتیجه رسیدند که خوردن زیاد فیبر خوراکی در طول روز نه تنها سلامت قلب را بهبود می بخشد بلکه هم چنین به طول عمر شما می افزاید .

ابتلا به بیماریهای لثه و عدم رعایت بهداشت لثه و دندانها از عوامل مهم دیگری است که خطر ابتلا به بیماری قلبی را تا دو برابر افزایش می هد. یک مطالعه جدید تاکید کرده است افرادی که هرگز در طول عمر خود نخ دندان نکشیده اند ۳۰درصد بیشتر در معرض خطر مرگ زودرس هستند.

در پایان نیز باید تاکید کرد که سیگار کشیدن حتی خیلی کم تهدید جدی برای قلب است و حتی کشیدن یک نخ سیگار در روز ۶۳ درصد خطر حمله قلبی را تشدید می کند .

● روزانه دو عدد سیب بخورید

تحقیقات جدید محققان آمریکایی نشان می دهد تنها مصرف دو سیب در طی روز می تواند زنان را از ابتلا به بیماری های قلبی در امان نگه دارد.

این محققان آمریکایی دریافته اند مصرف سیب می تواند با کاهش سطح کلسترول خون در زنان آنان را کمتر در معرض حمله های قلبی و سکته های مغزی قرار دهد.

این محققان در بررسی های خود مشاهده کردند مصرف روزانه دو عدد سیب طی شش ماه کلسترول بد خون را تا حدود یک چهارم کاهش می دهد و می تواند از مسدود شدن رگ ها و لخته شدن خون جلوگیری کند.

یافته های این تیم از محققان دانشگاه ایالت «فلوریدای» آمریکا مطالعات پیش از این در مورد فواید سیب در سلامت قلب را تکمیل می کند. در این بررسی محققان با آزمایش بر روی ۱۶۰ زن و انجام آزمایش های خون دریافتند زنانی که در مدت سه ماه مقدار ۷۵ گرم سیب خشک شده که معادل دو سیب تازه متوسط است مصرف کنند، میزان کلسترول خونشان تا ۹ درصد کاهش یافته است.

به گفته این محققان پس از گذشت شش ماه مقدار کلسترول خون این افراد کاهش بیشتری یافت و به حدود ۱۳ درصد کاهش یافت....

image

کودکان امروزه به نظر می رسد نسبت به قبل کوتاه قد شده اند, اما علت قد کوتاهی کودکان چیست در ادامه به مهم ترین عواملی که بر روی قد کودکان تاثیر دارد اشاره می شود

رشد و نمو دو واژه ای است که هرکدام تعریف خاص خودش را دارد . رشد شامل افزایش قد، وزن و اندازه ونمو شامل تغییرات تکاملی است که به بلوغ منجر می شود . به عنوان مثال کودکی که مراحل رشد را طی می کند ، حدود هشت ماهگی قادربه نشستن است.

نشستن، نموی است که باعث تکامل بیشتروی می شود.عوامل متعددی بررشد قدی کودکان تاثیرمی گذارد از جمله چاقی و کمبود کلسیم و ویتامین D که دراخبار چند روز گذشته هم کارشناسان نظرات مختلفی در این باره ارائه کردند.کنترل بعضی ازعوامل مختلف محیطی و داخلی دررشد و نمو فرد ازکنترل ما خارج است و بعضی ازعوامل را می توان کنترل کرد. ازجمله عوامل موثر می توان به موارد زیراشاره کرد:

وراثت و کوتاهی قد

وراثت درانتقال صفات مانند قد، وزن و ساختار بدن موثر است و حتی بیماری هایی مانند دیابت و بیماری قلبی هم ازطریق وراثت منتقل می شود.

عوامل محیطی

عوامل محیطی ، شرایط اجتماعی و روابط خانواده و همسالان در رشد و نمو کودک موثراست . می توان گفت مجموع محرک های جسمی و روحی در این زمینه نقش دارد به عنوان مثال کودکی که درمحیط برخوردار مانند مدرسه خوب، خانواده دوست داشتنی و مهارت های کافی فردی و اجتماعی زندگی می کند بهتر از کودک محروم و خانواده ازهم گسیخته رشد می کند.

تاثیر ورزش بر قد

ورزش به معنای یک فعالیت جدی وبرنامه ریزی شده نیست بلکه به معنای فعالیت ها و بازی های کودکانه ای است که به افزایش قدرت بدنی و توده استخوانی کودک کمک می کند.

هورمون ها و بلند شدن قد

هورمون ها برفعالیت ها وعملکرد بدن تاثیر می گذارد . نامتعادل بودن ترشح این مواد باعث چاقی، نقص رشد واختلالات رفتاری و ویژگی ها ی ثانویه جنسی می شود.

تاثیر تغذیه بر قد

دریافت مواد مغذی کم باعث بیماری و دریافت اضافه آن هم باعث چاقی و بیماری های زمینه ای مانند دیابت می شود.

خانواده

مراقبت های خانواده و ابرازمحبت کافی ، عشق وعلاقه به فرزندان ، کتاب خواندن و بازی کردن با آن ها و... را می توان سرمایه گذاری برای سلامت و رشد کافی کودکان دانست .

عوامل جغرافیایی ، اقتصادی واجتماعی بر قد

فرصت هایی که برای بروز خلاقیت و مهارت های اجتماعی برای کودک پیش می آید به عنوان مثال دسترسی به پارک ، کتابخانه ، مراکز اجتماعی برای شرکت در فعالیت های گروهی و اجتماعی برخلاف بازی های تماشای تلویزیون درچرخه تکامل روحی و جسمی و از جمله رشد قدی کودک نقش دارد. کودکی که در محیط مناسب رشد می کند و احتمال دسترسی به منابع آموزشی و بهداشتی را دارد به مراتب وضعیت رشد و نمو بهتری دارد.

تاثیرچاقی کودک بررشد قدی

در بدن هورمونی به نام «لپتین» ازسلول های چربی بدن ترشح می شود. هر چه قدر تعداد سلول های چربی دربدن بیشتر باشد، میزان ترشح هورمون لپتین بیشترخواهد بود.این هورمون بر هیپوتالاموس و هیپوفیز تاثیر می گذارد و سبب ترشح هورمون هایی مثل استروژن و پروژسترون در دختران و تستوسترون در پسرها می شود.

لپتین محرک ترشح هورمون های جنسی است و سبب بلوغ زودرس کودکان می شود. هورمون های جنسی می تواند باعث بسته شدن صفحات رشد استخوانی ودرنتیجه توقف رشد قدی کودکان شود. اما عوامل دیگری هم بررشد قدی تاثیرمی گذارد .

دکترریحانه احمدزاده قویدل دکترای تخصصی تغذیه در این باره چنین می گوید:

کلسیم یکی ازعوامل موثردررشد قدی کودکان است ، می توان گفت مصرف کلسیم کاهش نیافته است بلکه کمبود ویتامین D مسئله مهمی است که درچند سال گذشته هم آموزش و پرورش به فقرآهن توجه داشت و الان کمبود ویتامین D را اولویت خود قرارداده است اما این کافی نیست بلکه باید به خانواده ها اطلاع رسانی شود .همه اعضای خانواده می توانند بدون نسخه پزشک آزمایش تعیین میزان ویتامین D را انجام بدهند.

تقریبا 90 درصد کودکان کمبود ویتامین D دارند و این کمبود باعث می شود جذب کافی کلسیم اتفاق نیفتد و با مشورت پزشک یا کارشناس تغذیه می توان میزان دوزمکمل مانند دوز روزانه، هفتگی وحتی تزریقی را دریافت کرد.

آفتاب کافی و کمبود ویتامین D ؟!

ممکن است برای بسیاری این سوال پیش بیاید که ما کشوری با میزان تابش کافی نور خورشید هستیم پس چرا کمبود ویتامین D داریم ؟

عوامل زیادی مانند میزان آهن و روی در رشد قدی موثر است اما مهم ترین موضوع میزان ویتامین D است .

نکته ای که باید گفت این است که ویتامین D درزیر پوست ساخته می شود البته نه درهر جای بدن؛ بلکه در نقاطی که تجمع چربی داشته باشیم به عنوان مثال پوست دست و صورت چربی کافی ندارد اما در بالای ران و بازو که میزان چرب کافی است ماکسیمم تولید ویتامین D را داریم و چون این قسمت ها درمعرض آفتاب قرار نمی گیرد، شاهد کمبود این ویتامین و کاهش رشد قدی هستیم.

در بدن هورمونی به نام «لپتین» ازسلول های چربی بدن ترشح می شود. هر چه قدر تعداد سلول های چربی دربدن بیشتر باشد، میزان ترشح هورمون لپتین بیشترخواهد بود.این هورمون بر هیپوتالاموس و هیپوفیز تاثیر می گذارد و سبب ترشح هورمون هایی مثل استروژن و پروژسترون در دختران و تستوسترون در پسرها می شود....

image

بروملین ماده اصلی آناهیل, ترکیبی از آنزیم های پروتئولیتیک است که از گیاه آناناس استخراج می شود بروملین دارای اثرات ضد التهابی, ضد درد, ضد تورم, آنتی ترومبوتیک و فیبرینولتیک می باشد و فعالیت فیبرینولیتیک سرم را افزایش وسطح فیبرینوژن پلاسما را کاهش می دهد

بروملین ماده اصلی آناهیل، ترکیبی از آنزیم های پروتئولیتیک است که از گیاه آناناس استخراج می شود.

مکانیسم اثر آناهیل

بروملین دارای اثرات ضد التهابی، ضد درد، ضد تورم، آنتی ترومبوتیک و فیبرینولتیک می باشد و فعالیت فیبرینولیتیک سرم را افزایش وسطح فیبرینوژن پلاسما را کاهش می دهد.

همچنین با کاهش سطح برادی کینین خون باعث کاهش نفوذپذیری رگها شده که نتیجه آن کاهش تورم ودرد است.

بروملین سطح پروستاگلاندین (E2 PGE2 ) و ترومبوکسان (A2 TXA2 ) را کاهش می دهد وچسبندگی مولکولی سطح سلولهای ایمنی خاصی را که درایجاد بیماری آرتریت موثر هستند، تغییرمی دهد.

نتایج تحقیقات نشان می دهند که اثرات ضد درد این دارو، در نتیجه اثر مستقیم آن روی واسطه های درد مانند برادی کینین است ضمناًچنانچه بیمار برای درمان آرتریت، گلوکزآمین استفاده می کند، مصرف همزمان بروملین می تواند جذب گلوکزآمین را تا 90% افزایش دهد.

1- تسریع بهبود زخم و کاهش اسکار : بروملین آنزیم کلاژناز را فعال کرده و باعث جلوگیری از تشکیل و هیدرولیز کلاژن غیر طبیعی و تغییر شکل یافته دربافت می شود.

2- اثرات ضد التهابی: بروملین به طور انتخابی ، فقط بیوسنتز پروستاگلاندین هائی را که باعث التهاب می شوند، مهار می کند. این دارو برعکس سایر داروهای ضد التهابی ( NSAIDs) مانع از ساخته شدن پروستاگلاندین هائی که اثرات ضد التهابی دارند، نمی شود.

3- اثرات کمک کننده به هضم غذا: بروملین با اثرات پروتئولیتیک در معده و روده، به هضم پروتئین ها کمک شایانی می کند.

4- اثرات ضد سرطانی : در مطالعات in vitro، اثرات سیتو توکسیک مشخصی ازاین دارو مشاهده شده است.

موارد مصرف آناهیل

- تسریع بهبود زخمهای جراحی و اسکار

- تسریع در بازجذب خونمردگی و اکیموز

- کاهش التهاب و تسکین دردهای مفصلی

- اثرات ضد التهابی

- اثرات کمک کننده به هضم

- اثرات ضد سرطان

- کاهش دوره نقاهت در جراحی های زیایی و رینوپلاستی

عوارض جانبی آناهیل

عوارض ناخواسته جدی ناشی از مصرف خوراکی بروملین در دوزهای درمانی توصیه شده، گزارش نشده است.

ولی کسانیکه به آناناس، کرفس، هویج، رازیانه، عسل ، زیتون و پاپایین حساسیت دارند، ممکن است به بروملین نیز حساسیت داشته باشند.

مصرف این دارو در برخی افراد ممکن است باعث حالت تهوع، اسهال، استفراغ، خونریزی و راش پوستی شود.

هشدار مصرف :

کسانی که به آناناس ، کرفس ، هویج ، رازیانه حساسیت دارند ، ممکن است به بروملین نیز حساسیت داشته باشند . مصرف این داروی گیاهی در برخی افراد ممکن است باعث حالت تهوع ، اسهال ، استفراغ ، خونریزی و راش پوستی گردد .

- در بیماران مبتلا به هموفیلی ، نارسایی کبد و کلیه ، بیماران دچار انسداد مجاری صفراوی (سنگ صفراوی )، آسم ، بیماران دارای ضربان قلب نامنظم و تاکی کاردی با نظر پزشک مصرف شود .

- با داروهای رقیق کننده خون ، ضد انعقاد ها و ترمبولیتیک ها مصرف نشود .

- جذب آنتی بیوتیک هایی مانند آموکسی سیلین ، تتراسایکلین و داکسی سایکلین را بالا میبرد .

- مطالعات کافی در استفاده از این داروهای گیاهی در دوران بارداری و شیردهی موجود نمی باشد .توضیحات :بروملین ، ترکیبی از آنزیم های پروتئولیتیک است که از گیاه آناناس استخراج می شود .

نتایج تحقیقات بالینی نشان می دهد ، این مکمل گیاهی موجب مهار سیکلواکسیژناز 2 و پروستاگلندین شده و در نتیجه باعث کاهش درد و التهاب می شود . بروملین و تورمریک با کاهش سطح برادی کینین خون باعث کاهش نفوذ پذیری رگ ها شده که نتیجه آن کاهش تورم و درد است . بروملین به همراه تورمریک در این روند دارای اثرات سینرژیسم هستند .

آناهیل پلاس با دارا بودن اثرات ضد التهابی و کاهش درد ، بهترین انتخاب در بیماران دچار بیماری های مفصلی مانند استئوآرترین و آرتریت روماتوئید می باشد....

image

برخی از غذاها برای دندان ها مفیدند و برخی دیگر, مضر

برخی از غذاها برای دندان ها مفیدند و برخی دیگر، مضر. در اثر خوردن شیرینی جات یا غذاهای سفت باکتری ها اسیدهای مخرب تولید می کنند. از سوی دیگر با مصرف برخی از غذاها باکتری ها از بین می روند و مینای دندان تقویت شده و دهان خوشبو می شود.

● عادت غذایی مناسب

۱- هر روز مقدار زیادی آب بنوشید

۲- غذاهای خام سرشار از فیبر بخورید. با این کار لثه ها ماساژ داده شده و دندان ها تمیزمی شوند.

درضمن بزاق افزایش می یابد. لازم به ذکر است بزاق اسیدهای داخل دهان را خنثی می کند.

از بهترین این خوراکی ها می توان از سیب، هویج، تربچه، خیار، پرتقال، گلابی، ریشه چغندر و هندوانه نام برد.

پس از هر وعده مقداری غذای خام بخورید. آب موجود در این غذاها باعث تمیزی لثه ها و دندان ها می شود. حتما پس از خوردن میوه ها با آب میوه های ترش دهان خود را آب بکشید زیرا اسیدها باعث تخریب مینای دندان می شوند.

۳- انواع مختلف جوانه ها را مصرف کنید.

۴- غذاهای سرشار از پروتئین بخورید.

۵- مغزها سرشار از کلسیم، منیزیم و فسفر هستند که تمام این مواد برای سلامتی دندان مفیدند. از بهترین مغزها می توان به بادام زمینی، بادام و گردو اشاره کرد.

۶- میوه ها و سبزی ها، غلات کامل و حبوبات را از یاد نبرید.

۷- غذاهای سرشار از کلسیم مثل شیر، پنیر و ماست را حتما در برنامه غذایی خود بگنجانید.

۸- غذاهایی که در میان وعده ها صرف می شوند نباید دارای قندهای قابل تخمیر باشند.

۹- افرادی که گوشت زیاد مصرف می کنند باید بیشتر مراقب دندان های خود باشند. اگر دندان ها را بلافاصله مسواک نکنید فیبرهای موجود در گوشت اسیدی را آزادمی کنند که باعث تخریب دندان ها می شود.

۱۰- نوشیدن زیاد چای یا قهوه شیرین احتمال فساد دندان را افزایش می دهد.

الف: قندها برای دندان ها مضرند. پس، میزان مصرف غذاهای حاوی قند را محدود کنید. بهتر است اگر می خواهید ۵ نقل بخورید همه را در یک وعده مصرف کنیدنه اینکه هر ساعت یکی از آنها را بخورید. خطر یک حمله اسیدی کمتر از خطر حملات متعدد اسیدی است!

ب: بیسکوییت ها، چیپس سیب زمینی، نقل و حبوبات شیرین، کیک و سایر غذاهای شیرین، تنقلات خوبی نیستند زیرا اکثرمردم پس از خوردن این مواد دندان های خود را مسواک نمی زنند. شما می توانید از خوراکی های فوق در وعده های غذایی استفاده کنید.

پ: یک لیوان شیر، ماست یا میوه های تازه تنقلات خوبی محسوب می شوند.

ت: شیرینی ها و سایر کربوهیدرات ها تنقلات مناسبی نیستند، مخصوصا زمانی که امکان مسواک زدن بلافاصله وجود ندارد. از تنقلات مناسب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- میوه های تازه

۲- شیر یا شیر سویا

۳- ماست طبیعی به همراه میوه تازه

۴- خوراکی هایی که با شیر، ماست و میوه تهیه می شوند

۵- بیسکوئیت های تهیه شده از غلات کامل به همراه شیر

۶- پنیر

۷- سوپ گرم در زمستان

● نوشیدنی ها

۱- انواع نوشابه ها- چه معمولی و چه رژیمی- و آب میوه ها بر روی دندان نمی چسبند ولی به شدت اسیدی هستند.

۲- مصرف نوشیدنی های رژیمی احتمال تخریب مینای دندان را افزایش می دهد.

۳- بهتر است تمام نوشابه گازدار را در یک وعده بخورید و سپس دهان خود را آب بکشید. هرگز پس از مصرف نوشیدنی ها مسواک نزنید زیرا این کار باعث تخریب مینای دندان می شود....

image

خیلی از خانمها از فرفری بودن موهایشان راضی نیستند همواره دلشان برای موهای لَختی که بتوانند راحت شانه شان کنند ضعف میکند برای همین با سه شوار و انواع و اقسام روش هایی که بلد هستند به جان موهایشان میوفتدند تا صافشان کنند , اما این برای گذشته است, به تازگی روش جدیدی به بازار آمده که رضایت این خانمها را به میزان زیادی جلب کرده است, به این روش کراتینه کردن میگویند اما کراتینه کردن علاوه بر هزینه مالی بالا هزینه جانی نیز به همراه دارد

کراتینه مو چیست؟

کراتین در اصل یک نوع پروتئین است که در به طور طبیعی در موها وجود دارد. این پروتئین باعث صاف درخشان بودن موها می شود. این پروتئین به میزان کافی در ساختمان موی افرادی که موهای فر یا موهای وز دارند، وجود ندارد. عمل کراتینه مو در حقیقت با جایگزین کردن مقدار کراتین مورد نیاز مو، باعث نرم شدن و صاف شدن موها تا ماه ها می شود. کراتینه مو که اغلب پرهزینه هم است. امروزه در آرایشگاه ها و سالن های زیبایی بسیاری انجام می شود و با استقبال بسیاری از بانوان هم مواجه شده.

این باور که روش کراتینه باعث صاف شدن موها می شود در حقیقت اشتباه است. در هنگام انجام این روش از محلولی استفاده می شود که کراتینه با موها ترکیب شده و کتیکول مو را به دلیل نبودن کراتین در مو آسیب دیده را ترمیم می کند. نتیجه ترمیم کوتیکول مو، به وجود آمدن موهایی صاف و براق است.

این را در نظر داشته باشید که کیفیت موهای طبیعی ما بهترین حالت است. و ما با رنگ کردن، اتو کرده و استفاده از مواد شیمیایی مختلف، باعث نابودی موهای خودمان می شویم. کراتین کردن مو فقط برای موهایی مناسب است که بسیار وز و قابل شانه کردن، نیستند.

روش انجام کراتینه مو چیست؟

داشتن موهای صاف به دلیل وجود نوعی پروتئین به نام کراتین در ساختار مو است.

برای انجام کراتینه مو، آرایشگر از محصول صاف کننده کراتینه مو استفاده می کند و روی موهای شما قرار می دهد. این محلول ممکن است از منابع طبیعی، حیوانی یا مصنوعی به دست آمده باشد. استفاده از کراتینه های طبیعی یا حیوانی نتیجه بسیار بهتر و عوارض کمتری دارد. بعد از قرار دادن کراتینه روی موها، آرایشگر از یک اتوی مو استفاده می شود تا از گرمای آن به عنوان مهر و موم کنند کراتینه مو بهره ببرد. این عمل بسته حجم و بلندی موهای شما ارتباط دارد و ممکن از ۹۰ دقیقه یا بیشتر طول بکشد.

ماندگاری موهای کراتینه شده چقدر است؟

با کراتینه مو شما می توانید ۲ تا ۳ ماه از داشتن موهای صاف لذت ببرید.

یکی از فواید کراتینه مو، ماندگاری آن است. البته درمان با کراتینه مو معمولا نتایج کاملا متفاوتی دارد. بسیاری از افراد دقیقا به نتیجه مورد نیاز خود می رسند و تا ماه ها موهایشان لخت و صاف باقی می ماند. ولی در برخی از افراد هم رضایتمندی بسیاری کمتر است. موهای این افراد پس از چند هفته به حالت اولیه خود باز می گردد. ولی می توان گفت که به طور متوسط کراتینه مو بین ۲ تا ۳ ماه ماندگاری دارد.کراتینه کردن چه عوارضی دارد

در سالن های زیبایی برای براق کردن و صاف کردن موقت موهای آسیب دیده از روش کراتینه کردن مو استفاده می کنند. این روش اگرچه باعث نرم شدن و صافی موها می شود، اما در بلند مدت به موها آسیب می زند.

برای حفظ زیبایی و سلامت موها از راه طبیعی مصرف مواد غذایی حاوی پروتئین و ویتامین توصیه می شود. آهن، ویتامین E، مواد معدنی مانند سلنیوم، مس، منیزیم بسیار مفید است و مصرف روزانه یک عدد تخم مرغ، میوه و سبزیجات کافی تا حدودی در تأمین مواد مغذی مورد نیاز بدن کمک کننده هست.

خانمی هستم که در اثر رنگ کردن مکرر موهایم آسیب دیده و وز شده، به من پیشنهاد کراتینه کردن موهایم را داده اند می خواستم ببینم که کراتینه کردن مو عوارضی هم دارد یا خیر؟

کراتینه کردن موها به دلیل وجود فرمالدهید عوارض مختلفی دارد که ممکن است سلامت فرد را به خطر بی اندازد. فرمالدهید، یک ماده سرطان زاست که تقریباً در اغلب محصولات کراتینه مو یافت می شود. حتی نوع مشهور کراتین مو هم حاوی فرمالدهید است. اگرچه تعداد کمی از محصولات کراتینه که فاقد فرمالدهید هستند، وجود دارند ولی این مواد نتایج دلخواه را ندارند، چرا که قدرت صاف کنندگی موها به دلیل وجود فرمالدهید است.

عوارض کراتینه کردن موها

- سوزش گلو، سرفه، خارش چشم و خونریزی از بینی.

- افزایش خطر ابتلا به بیماری هایی مانند سرطان و بیماری ALS، بیماری های مزمنی هم چون آسیب به سیستم عصبی مرکزی، سردرد، افسردگی، تغییرات خلقی، بی خوابی، حساسیت، اختلال حافظه و تعادل.

- مادران باردار در طول بارداری باید در مکان هایی که کراتینه مو انجام می شود، قرار نگیرند و همچنین در این دوران به هیچ وجه موهای خود را کراتینه نکنند، زیرا عوارض خطرناکی برای جنین و مادر دارد.

- اگر دچار آسم، برونشیت یا هرگونه مشکل تنفسی دیگر باشید، نسبت به فرمالدهید حساس تر از دیگران خواهید بود و علائم قرار گرفتن در معرض فرمالدهید مانند آبریزش و سوزش چشم، سوزش گلو، خونریزی بینی به محض تماس و استنشاق فرمالدهید بروز خواهند کرد.

باید بدانید که عوارض کراتینه مو در زمان انجام این کار و حضور در آرایشگاه یا سالن های زیبایی نیست، بلکه تا زمانی که این مواد روی موهای شما باشند با هر بار استفاده از سشوار یا اتوی مو در فضای اطراف شما پخش خواهند شد و اثر تدریجی بر سلامت شما خواهد داشت.

- برخی از محصولات حاوی فرمالدهید نیستند، اما در اثر گرما فرمالدهید آزاد می کنند، عوارض این مواد حتی بیشتر از مواد حاوی فرمالدهید است.

- یکی دیگر از عوارض کراتینه موها ریزش و آسیب دیدن موهای سالم به علت قرار گرفتن در معرض حرارت بسیار زیاد برای کراتینه کردن است.

- ممکن است موها بلافاصله پس از کراتینه کردن، براق و درخشنده شوند ولی این اتفاق دوام زیادی ندارد و 3-2 هفته پس از کراتینه کردن، قوام و بافت مو تغییر خواهد کرد. موها خشک و شکننده می شوند ولی فرم فر یا وز مو تغییر کرده و صاف شده و بنابراین ممکن است توقعی که شما از صاف شدن مو در نظر داشتید پس از 2 یا 3 بار شستن تأمین نشود.

جایگزین های مناسب کراتینه کردن

به جای کراتینه کردن موها توصیه می شود از محصولات طبیعی حاوی کراتین استفاده کنید.

- برای نرم شدن موها استفاده از شامپوهای حاوی کراتین مؤثر هست.

- کراتینه مو با روغن های گیاهی

- ماسک های خانگی که حاوی روغن آرگان یا جوجوبا، آووکادو، روغن نارگیل و بیوتین مایع، ژلاتین هستند، برای سلامت موها توصیه می شوند و به تغذیه و شادابی موها کمک می کنند.

- همچنین استفاده ترکیبی از روغن زیتون، عسل، آووکادو، تخم مرغ، ژلاتین و ماست برای موها مناسب است و موجب زیبایی و ترمیم موهای آسیب دیده می شود.

- اگر موهایتان براثر حرارت و رنگ مو آسیب دیده از ژل کتیرا استفاده کنید به این صورت که موهای بلند را به ژل کتیرا (با غلظت کم) آغشته کنید و ببافید.

- استفاده از روغن نارگیل و آرگان در زمان خواب.

منابع: تخفیفان، همگردی...

image

سردرد یکی از درد های مزمنی است که هر کسی یکبار هم که شده آن را تجربه کرده, سر درد ها انواع مختلفی دارند, در این مطلب به تشریح انواع سردردها و راههای درمانشان میپردازیم اگر گرفتار سردرد هستید مطالب زیر را بخوانید

1. سردرد تنشی (Tension Headache)

این نوع سردرد یکی از شایع ترین نوع سردرد می باشد. این نوع درد به صورت یک درد ثابت و یا احساس فشار در سر است که بیشتر در ناحیه گیجگاه و گردن و پشت سر بروز پیدا می کند. همچنین می تواند به صورت یک درد تیر کشنده در بالا و پایین چشم نیز باشد. این نوع سردرد به شدت درد های میگرنی نیست اما گاهی می تواند موجب بروز حالت تهوع و استفراغ نیز شود. متخصصان معتقدند که علت اینگونه سردرد ها انقباض عضلات سر و گردن به علت فشار های ناشی از استرس است.

راه های درمان خانگی سردرد تنشی : چای زنجبیل یک راه حل عالی برای کاهش التهاب است. همچنین برای رفع انقباضات و ریلکس شدن می توانید از روغن نعنا برای ماساژ گردن و کف سر استفاده کنید.

ترکیب این دو ماده راه حلی مناسب برای کاهش و بهبود سردردهای تنشی است.

2. میگرن (Migraine)

میگرن یکی از شایع ترین دردها در جوامع امروزی شده است. دردهای میگرنی بسیار بدتر از یک سردرد شدید هستند. دردهای ضرباندار بسیار شدید و ناتوان کننده در یک طرف سر و گاهی هر دو طرف آن همراه با اختلالات بینایی، تهوع، استفراغ، سرگیجه، حساسیت شدید به صدا ، نور، لمس و بو، و سوزن سوزن شدن یا بی حسی در صورت.

راه های درمان خانگی سردرد و میگرن : مطالعات نشان می دهد که ویتامین B12 می تواند به کسانی که از دردهای میگرنی رنج می برند کمک زیادی کند. بنابراین برای پیشگیری از دردهای میگرنی مطمئن شوید که مقادیر کافی از این ویتامین در رژیم غذایی تان گنجانده شده است.

همچنین تحقیقات دیگری نشان داده است که ورزش های هوازی برای پیشگیری از سردردهای میگرنی بسیار موثر است تا جایی که ورزش روزانه هوازی می تواند جایگزین دارو درمانی برای میگرن شود.

3. سردرد خوشه ای (Cluster Headache)

سردرد خوشه ای یک نوع سردرد بسیار شدید است که به طور معمول شامل درد در یک طرف سر، در پشت سر، یا اطراف یک چشم می شود. این سردردها معمولاً در یک زمان از روز برای چندین روز یا هفته رخ می دهند و بعد فروکش کرده و فرد ممکن است هفته ها یا ماه ها سردرد نداشته باشد. این دردها مقطعی است و بیشتر در مردان اتفاق می افتد.

همچنین همراه با این سردرد ناتوان کننده ممکن است احتقان بینی و یا آبریزش بینی را نیز تجربه کنید. علت این سردرد هنوز مشخص نشده است اما زمانی که این سردرد اتفاق می افتد یک مسیر عصبی در پایه مغز فعال می شود.

درمان طبیعی سردرد خوشه ای: کپسایسین یکی از ترکیبات فعال موجود در فلفل قرمز و علت تندی این فلفل است. مقداری از این ماده را که به صورت کرم موجود است در ابتدای سوراخ بینی در هنگام درد بمالید. این کار کمک به بلوکه شدن سیگنال های درد می کند.

4. سردردهای سینوسی(Sinus Headache)

این سردردها زمانی که سینوس ها دچار عفونت شوند رخ می دهد. درد اینگونه سردردها در نواحی چشم و گونه ها و پیشانی معمولا با تب همراه است.

راه های درمان خانگی سردرد های سینوسی : برای درمان سردردهای سینوسی باید آب فراوان بنوشید. همچنین دوش آب گرم موجب کاهش عفونت و باز شدن راه سینوس ها می شود.

مواد غذایی سرشار از ویتامین C مانند پرتقال و چای سبز همراه با لیمو ترش که دارای انتی اکسیدان های فراوان برای مبارزه با عفونت هستند کمک زیادی به کاهش التهاب و سردرد می کنند. زنجبیل تازه و کمپرس سرد و گرم نیز بسیار در روند بهبود این نوع سردرد تاثیرگذار است

خواص پوست موز در درمان سردرد

پوست موز حاوی مقادیر بالای ویتامین ، پتاسیم و منیزیم است و خاصیت ضد التهابی و سم زدایی دارد.

در بسیاری از کشورها از جمله هند، بیش از چند دهه است که از پوست موز به عنوان یک ماده مغذی و دارویی استفاده می شود.

تحقیقات جدید نشان می دهد پوست موز حاوی انواع ویتامین و مواد معدنی است و می توان آن را به صورت مخلوط با آب میوه، شیر موز، پخته و سرخ شده استفاده کرد ، هرچه موز رسیده تر باشد، پوست آن شیرین تر و بافت آن نرم تر می شود و دلیل آن نیز وجود یک هورمون طبیعی گیاهی به نام اتیلن است که در فرآیند رسیدن میوه ها ترشح می شود ، اتیلن پس از برهم کنش با قند و فیبر موجود در پوست موز، قند مرکب را به قند ساده تبدیل می کند، به همین دلیل است که موز رسیده شیرین تر است.

دردی که باپوست موز محو می شود!

گاهی اوقات، سردرد ها به قدری شدید و غیر قابل تحمل هستند که فرد برای تسکین آنها از چندین نوع داروی مسکن استفاده کند تا از درد خلاصی پیدا کرده و به زندگی روزمره خود ادامه دهد.

در این بین برخی راهکارهای طبیعی برای تسکین سردرد وجود دارد که ضررها و عوارض داروهای مسکن شیمیایی را ندارند.

ما به شما یک راه ساده، ارزان و طبیعی را معرفی می کنیم که به خلاص شدن از شر سردردهای شدید کمک می کند و سرعت اثر بخشی بالایی دارد.

شما در این روش درمانی طبیعی به پوست یک موز و مقداری یخ نیاز دارید، چند تکه یخ را در قسمت انتهایی و در داخل پوست موز قرار داده و آن را با یک نوار ببندید تا یخ در بین پوست موز باقی بماند، حال پوست موز را بر روی پیشانی خود قرار داده و به مدت ۲۰ دقیقه در مکان تاریکی استراحت کنید، یک حوله همراه خود داشته باشید تا به محض آب شدن یخ از آن استفاده کنید.

این روش بلافاصله سردرد شما را تسکین می دهد؛ در این روش درمانی سردرد به سرعت آرام می گیرد و علت اصلی آن به دلیل وجود پتاسیم بالای پوست موز است، اگر سردرد شما شدید بود و بعد از ۲۰ دقیقه نیز درد را حس کردید می توانید این روش را تکرار کنید.

منابع: نت نوشت، سیمرغ...

image

سلامت پوست سر عاملی کلیدی در ظاهر سالم و زیبای موی سر است به واسطه عوامل متعدد درونی و بیرونی, پوست سر می تواند خشکی, شوره, جوش ها و شرایط دیگر را تجربه کند

فواید عصاره آلوئه ورا برای مو و پوست سر تنها بخشی از فواید سلامت جالب توجه این گیاه هستند. پرورش آلوئه ورا در خانه نیز امکان پذیر است، از این رو می توانید همواره به عصاره و ژل تازه این گیاه دسترسی داشته باشید و به شیوه ای طبیعی و ارگانیک از مو و پوست خود مراقبت کنید.

به گزارش "ارگانیک فکتس"، آلوئه ورا فواید سلامت مختلفی را ارائه می کند که از کاهش سطوح قند خون تا کاهش چین و چروک های پوست را شامل می شوند. همچنین، نباید از خواص ضد میکروبی و آنتی اکسیدانی این گیاه غافل شد. اما چرا باید از عصاره آلوئه ورا برای موی خود استفاده کنید؟ در ادامه با برخی فواید این ماده برای مو، پوست سر و سلامت کلی بدن بیشتر آشنا می شویم.

تقویت سلامت پوست سر

سلامت پوست سر عاملی کلیدی در ظاهر سالم و زیبای موی سر است. به واسطه عوامل متعدد درونی و بیرونی، پوست سر می تواند خشکی، شوره، جوش ها و شرایط دیگر را تجربه کند. آلوئه ورا به تنهایی یا در ترکیب با مواد دیگر می تواند برای مقابله با این قبیل شرایط استفاده شود.

تقویت رشد مو

با تقویت سلامت پوست سر، عصاره آلوئه ورا می تواند رشد سالم مو را نیز تشویق کند. این مساله به ویژه اگر با مشکلات رویش مو ناشی از آلودگی یا انباشت مواد شیمیایی مواجه هستید می تواند مفید باشد. جوان سازی و تقویت سلامت پوست سر به رشد سالم تر مو نیز منجر خواهد شد.

پیشگیری از ریزش مو

عصاره آلوئه ورا نه تنها می تواند رشد سالم مو را تقویت کند، بلکه در حفظ مو و پیشگیری از ریزش مو نیز موثر است. آلوئه ورا به حفظ رطوبت مو و پوست سر کمک می کند.

حفظ سطح متعادل pH

آلوئه ورا به حفظ pH در محدوده 4.5 کمک می کند. وضعیت سالم pH برای مو و پوست سر 5.5 است، در شرایطی که برای ساقه مو 3.6 است. با توجه به قرارگیری در بین این دو محدوده، آلوئه ورا می تواند تعادل سالم pH را حفظ کند.

کمک به گذار طبیعی مو

آلوئه ورا ممکن است رسوبات سلول های مرده پوست و سبوم (چربی پوست) را از بین ببرد که فضا را برای سلول های پوست جدید و رشد موی سالم تر فراهم می کند.

محصولی طبیعی

عصاره یا ژل آلوئه ورا محصولی کاملا طبیعی است. نه تنها مصرف خوراکی آن بی خطر است، بلکه فواید مختلفی نیز ارائه می کند. با در نظر گرفتن این مساله، استفاده موضعی از آلوئه ورا برای بهبود و تقویت سلامت پوست و مو نیز بسیار امن است. در شرایطی که محصولات بسته بندی شده آلوئه ورا در بازار وجود دارند، شما همواره می توانید از برگ های طبیعی آلوئه ورا در خانه استفاده کنید.

پاکسازی و تصفیه

در کتابی درباره درمان های گیاهی یونانی در گذشته های دور، به این نکته اشاره شده است که مصرف آلوئه ورا اثر پاک کننده برای معده دارد. همچنین، این محصول برای تسکین یبوست نیز مفید است، از این رو، گزینه ای مفید برای سمزدایی بدن در نظر گرفته می شود. از پیامدهای مثبت سمزدایی می توان به شرایط بهتر پوست و مو اشاره کرد.

محافظت از پوست و پوست سر

استفاده موضعی و همچنین مصرف خوراکی عصاره آلوئه ورا می تواند برای پوست، از جمله پوست سر مفید باشد. در اوایل دهه 1700 کشف شد که آلوئه ورا برای درمان بیماری ها و جراحات پوستی مفید است. افزون بر این، آلوئه ورا اثر آرام بخش دارد و به عنوان یک سفت کننده و همچنین مرطوب کننده عمل می کنند. گفته شده است که آلوئه ورا به بهبود آکنه و چین و چروک های پوست نیز کمک می کند.

چگونه از آلوئه ورا برای مو استفاده کنیم؟

شما می توانید عصاره آلوئه ورا به روش های مختلف و با توجه به نیازهای خود به روتین خودمراقبتی خود اضافه کنید.

درمان پیش از شستشو

عصاره یا ژل آلوئه ورا گزینه ای مناسب برای پیش شستشوی مو است. حدود نیم ساعت پیش از زمانی که قصد دارید موی خود را بشویید، ریشه های مو و اندکی از ساقه مو را به آرامی با عصاره آلوئه ورا ماساژ دهید. این می تواند به عنوان یک عامل محافظ و همچنین روتین درمان برای خشکی پوست سر و شوره سر استفاده شود. زمانی که از این روش استفاده می کنید، می توانید موی خود را بدون استفاده از شامپو و تنها با آب نیز شستشو دهید.

محصول زیبایی

عصاره آلوئه ورا را به راحتی می توانید به عنوان یک ژل حالت دهنده استفاده کنید. این گزینه ای فوق العاده است زیرا می توانید از ژل های تجاری حاوی مواد شیمیایی مختلف که می توانند به ساختار شیمیایی مو آسیب برسانند، پرهیز کنید. عصاره آلوئه ورا گزینه ای مناسب برای افرادی با موهای فرفری و موجدار نیز است.

نرم کننده

عصاره آلوئه ورا به عنوان یک نرم کننده نیز قابل استفاده است. برای استفاده در این زمینه، عصاره آلوئه ورا را با مقداری آبلیمو ترکیب کنید. پس از شستشوی سر با شامپو و آبکشی، از این ترکیب استفاده کرده و پس از گذشت چهار تا پنج دقیقه موی خود را با آب بشویید.

ماده افزودنی

عصاره آلوئه ورا یک ماده افزودنی سالم به شامپو و نرم کننده ای است که به طور منظم استفاده می کنید. اگر دارای پوست سر حساس و موی نازک هستید، این روش را امتحان کنید. عصاره آلوئه ورا به عنوان یکی از مواد تشکیل دهنده در برخی از شامپوها و نرم کننده ها نیز استفاده می شود.

ماسک مو

ماسک های مو گزینه ای تغذیه کننده هستند. شما می توانید از موادی مانند آلوئه ورا، تخم مرغ، سرکه سیب، ماست، دانه های شنبلیله، و روغن هایی مانند روغن نارگیل برای تهیه ماسک مو استفاده کنید. با توجه به ترکیب استفاده شده، ماسک های مو می توانند فواید مختلفی ارائه کنند.

اسپری نرم کننده

شما می توانید با ترکیب عصاره آلوئه ورا با آب و روغن نارگیل یا روغن زیتون یک نرم کننده موی دست ساز تهیه کرده و با ریختن آن در یک بطری اسپری حتی در حال حرکت نیز از آن استفاده کنید.

نوشیدن

برای تقویت مو و پوست سر خود استفاده موضعی از عصاره آلوئه ورا تنها گزینه موجود نیست و خوردن آن نیز می تواند مفید باشد. با مصرف مقدار کمی عصاره آلوئه ورا هنگام صبح آغاز کرده و به تدریج با توجه به نیازهای خود میزان مصرف را تنظیم کنید.

چگونه عصاره آلوئه ورا را برای مو آماده کنیم؟

اگر به برگ آلوئه ورای تازه دسترسی ندارید، محصولات بسته بندی شده مختلفی برای خرید در بازار وجود دارند. با این وجود، بهترین گزینه استفاده از برگ تازه آلوئه ورا است.

عصاره آلوئه ورا برای مو

مواد تشکیل دهنده:

یک برگ آلوئه ورا

دستورالعمل:

برای تهیه عصاره، از یک برگ گیاه آلوئه ورا استفاده کنید.

اگر آن را از گیاه جدا کرده اید به خوبی شسته و از سمت صاف پوست برگ را بکنید.

درون برگ ژلی شفاف، سفید و چسبنده وجود دارد. ژل را در یک ظرف بریزید.

تکه های ژل همانند توده هایی چسبنده به نظر می رسند. شما می توانید آن را به صورت دستی یا با کمک یک دستگاه مخلوط کن هم بزنید تا یکدست شود.

اگر قصد استفاده در آینده را دارید، عصاره آلوئه ورا را در یخچال نگهداری کنید، اما استفاده از آن به صورت تازه توصیه شده است....

image

یک سری از باورهای اشتباه در مورد سقط جنین باعث می شوند خانم هایی که آن را تجربه کرده اند احساس بدی پیدا کنند, اما باید جلوی تداوم این باور ها گرفته شود و راه آن, فراگرفتن حقایقی بیشتر در مورد سقط جنین و علت های آن است

وقتی صحبت از بارداری و کورتاژ و سقط جنین می شود، عقاید و باور های متضاد بسیار زیادی وجود دارد که ممکن است آگاهی دهنده و مفید و یا کاملا نادرست و مضر باشند. به همین دلیل خیلی مهم است که سطح آگاهی تان را در این زمینه بالا ببرید و بتوانید اطلاعات نادرست را از درست تشخیص دهید، مخصوصا اگر خانمی هستید که امکان باردار شدن را دارید.

یک سری از باور های اشتباه در مورد سقط جنین باعث می شوند خانم هایی که آن را تجربه کرده اند احساس بدی پیدا کنند، اما باید جلوی تداوم این باور ها گرفته شود و راه آن، فراگرفتن حقایقی بیشتر در مورد سقط جنین و علت های آن است.

سقط جنین چیست؟

سقط جنین زمانی است که جنین یا رویان پیش از هفته ی بیستم بارداری میمیرد. این اتفاق معمولا در عرض سه ماهه ی اول بارداری روی می دهد و در خیلی از کشورها، متداول ترین مشکل بارداری محسوب می شود. عبارت دقیق پزشکی برای سقط جنین، spontaneous abortion یا سقط جنین خود به خودی است.

باور اشتباه اول: سقط جنین نادر است

طبق یک نظرسنجی از ۱۰۰۰ آمریکایی که توسط محققان پزشکی طبی آلبرت انیشتین در نیویورک صورت گرفت، بیش از نیمی از افرادی که نظر سنجی شدند باور داشتند که کمتر از ۵ درصد از بارداری ها به سقط جنین منتهی می شوند، اما این باور کاملا نادرست است.

سقط جنین خیلی بیشتر آنچه عموم تصور می کنند رایج است. در واقع ۱۵ تا ۲۵ درصد از بارداری ها با سقط جنین پایان می یابند که به معنی این است که اگر شما هم چنین تجربه ای دارید باید بدانید که تنها نیستید. خانم هایی که تجربه ی سقط جنین را دارند معمولا نزد دیگران در این مورد صحبت نمی کنند و ممکن است از نظر احساسی و روحی، کناره گیری کرده و تحت فشار هیجانی باشند که تا حدود زیادی به جریان اطلاعات نادرست برمی گردد.

باور اشتباه دوم: در سقط جنین، مادر باردار مقصر است

برخلاف این باور نادرست و لطمه زننده، سقط جنین تقریبا هیچ وقت ناشی از اشتباه یا قصوری از جانب مادر باردار نیست. یک نظر سنجی که در سال ۲۰۱۳ انجام شد نشان داد که درصد قابل توجهی از آمریکایی ها باور داشتند انتخاب های سبک زندگی سبب سقط جنین می شوند. همچنین معلوم شد آن هایی که جنین شان سقط می شود، با احساس گناه و تنهایی و انزوا دست و پنجه نرم می کنند.

واقعیت این است که تقریبا ۶۰ درصد از موارد سقط جنین به دلیل یک ناهنجاری کروموزومی در جنین روی می دهند، یعنی فاکتور هایی مانند عادات ورزشی مادر، فعالیت جنسی، کار کردن و مصرف دارو، سبب سقط جنین نمی شوند.

درست است که رفتار های خاصی مانند سیگار کشیدن و نوشیدن الکل و همچنین بیماری های مزمن می توانند ریسک سقط جنین را افزایش بدهند، اما اکثر شکست ها در بارداری با ناهنجاری های ژنتیکی مرتبط اند که خارج از کنترل مادر است.

باور اشتباه سوم: سقط جنین بعد از زمین خوردن یا آسیب دیدن روی می دهد

باز هم یادآوری می کنیم که سقط جنین اغلب طی سه ماهه اول بارداری روی می دهد و در این مدت، وضعیت محافظ گرانه ی رحم همراه با اندازه ی کوچک جنین، احتمال سقط جنین در اثر زمین خوردن و افتادن را بسیار غیرممکن می کند. در واقع زمین خوردن، بعد از سه ماهه اول بارداری، بیشتر نگران کننده و خطرناک است.

باور اشتباه چهارم: استرس و بحث و جدل باعث سقط جنین می شود

خیر! این حرف هیچ پایه و اساس بیولوژیکی ندارد که استرس و بحث و جدل سبب سقط جنین می شود. ۷۶ درصد از افرادی که در تحقیق گفته شده شرکت داشتند بر این باور بودند که حوادث استرس برانگیز می توانند منجر به سقط جنین شوند. اما شما خیال تان راحت باشد، چون استرسی که طی بارداری تجربه می کنید شما را در معرض سقط جنین قرار نمی دهد.

در واقع این باور اشتباه نباید خودش تبدیل به منبع دیگری از اضطراب بشود، اما همیشه سعی کنید استرس خود را کنترل کنید. استرس بیش از حد همراه با افسردگی می تواند احتمال زایمان زودهنگام، کم وزنی نوزاد هنگام تولد، و یا متولد شدن کودکی با مشکلات رفتاری در آینده را افزایش بدهد. پس اگر استرس های شما مشابه استرس های روزمره ای که همیشه داشتید هستند جای نگرانی وجود ندارد. راه هایی برای تسکین استرس و آرامش بیشترتان پیدا کنید مانند مدیتیشن و ماساژ.

باور اشتباه پنجم: زنی که سابقا قرص ضد بارداری مصرف می کرده، جنینش سقط می شود

اجازه دهید این موضوع را برای تان کاملا شفاف کنیم: مطالعات گسترده و زیادی نشان داده اند حتی اگر شما تازگی مصرف قرص ضد بارداری را متوقف کرده باشید و یا در حال مصرف آن باشید، اما باردار شده باشید، این شرایط هرگز احتمال سقط جنین را بالا نمی برد یا نقصی هنگام تولد کودک ایجاد نمی کند.

باور اشتباه ششم: برای اینکه جنین تان سقط نشود نباید ورزش کنید

به بهانه ی باردار شدن، ورزش را کنار نگذارید. ورزش، بخش مهمی از هر بارداری سالمی است. شما همچنان می توانید طیفی از تمرینات کم شدت را انجام دهید و از ورزش کردن لذت ببرید تا هم احساس بهتری پیدا کنید و هم بدن تان را برای زایمان آماده کنید. بدیهی است که یک خانم باردار باید به چند دلیل نکاتی را در ورزش کردن رعایت کند؛ یکی اینکه حالا که باردار هستید به دلیل هورمون ریلاکسین بیشتر مستعد آسیب هستید. این هورمون، مفاصل لگن تان و همچنین سایر رباط ها و مفاصل را برای زایمان آماده می کند؛ بنابراین بعضی از ورزش ها مانند اسب سواری و اسکی می توانند ریسک آسیب داشته باشند. پزشکان توصیه می کنند در دوران بارداری در حد متوسط ورزش و تمرین کنید مانند پیاده روی روزانه. از پزشک تان هم در این مورد توصیه بخواهید.

باور اشتباه هفتم: اگر یک بار سقط جنین داشته اید پس این بار هم جنین تان سقط می شود

یک سقط جنین به طور کلی حادثه ای نیست که تکرار شود. اگر قصد دارید مجددا باردار شوید، هیچ مانعی از این جهت برای تان وجود ندارد. تنها یک درصد از خانم ها، دو بار یا بیشتر سقط جنین می کنند که به آن سقط جنین مکرر می گویند. احتمال سقط جنین بعد از دو بار سقط کردن بیشتر می شود، اما احتمال اینکه بارداری موفقی داشته باشید نهایتا بیشتر است. حتی بیشتر خانم هایی که سقط جنین های مکرر بدون دلیل مشخصی دارند (۵۶ درصد) در نهایت بارداری موفق و سالمی خواهند داشت.

باور اشتباه هشتم: خونریزی و گرفتگی همیشه علامت سقط جنین است

خونریزی و گرفتگی های بارداری تجربیات ترسناکی هستند، اما لزوما به معنی سقط جنین نیستند. برخی از علائم سقط جنین شامل درد در پایین کمر یا شکم درد، خروج بافت یا لخته خون از واژن و خونریزی واژینال می شوند. این علائم را نباید نادیده گرفت و حتما باید فورا به پزشک تان مراجعه کنید، اما سقط جنین همیشه هم علت این عوارض نیست. بین ۱۵ تا ۲۵ درصد از زنان طی سه ماهه اول بارداری، مقداری خونریزی را تجربه می کنند.

باور اشتباه نهم: اگر قصد دارید بعد از سقط جنین دوباره باردار شوید باید چند ماه صبر کنید

این توصیه ی رایج که بعد از سقط جنین سه ماه باید صبر کنید تا دوباره باردار شوید در واقع پایه و اساسی ندارد. شما از لحاظ فیزیکی می توانید بعد از پریود بعدی تان دوباره باردار شوید، اما شاید از نظر روحی هنوز آماده نباشید.

باور اشتباه دهم: اگر حین شیردهی باردار بشوید جنین تان سقط خواهد شد

شواهدی وجود ندارد که نشان بدهد شیردهی حین بارداری سبب سقط جنین بشود یا آسیبی به جنین در حال رشد بزند. مادر باردار می تواند بدون نگرانی به شیردهی اش ادامه بدهد.

چه چیز هایی سبب سقط جنین می شوند؟

فاکتور هایی که می توانند (نه همیشه) منجر به سقط جنین شوند یا احتمال سقط جنین را افزایش بدهند شامل موارد زیر می شوند:. بیماری های خاصی مانند دیابت شدید. عفونت های شدیدا جدی یا آسیب های شدید. تعداد غیرعادی کروموزوم ها در تخمک بارور (که تصادفا پیش می آید و قابل پیشگیری نیست). بعد از بیش از دو سقط جنین پشت سر هم اگر جنین تان سقط شده فراموش نکنید که تنها نیستید و احساس ناراحتی و اندوهی که دارید طبیعی و قابل قبول است و شما مرتکب هیچ خطایی نشده اید.

آیا مصرف آسپرین طی بارداری سبب سقط جنین می شود؟

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد مصرف آسپرین طی بارداری ممکن است احتمال سقط جنین را افزایش بدهد. از سویی دیگر، برخی از پزشکان حتی ممکن است به عنوان بخشی از درمان سقط جنین های مکرر، دوز کمی از آسپرین را تجویز کنند. خانم هایی که به علت سندرم آنتی فسفولیپید، سقط جنین های مکرر دارند، مصرف دوز کمی از آسپرین می تواند ریسک سقط جنین را پایین بیاورد. سندرم آنتی فسفولیپید، نوعی اختلال لخته شدن خون است. اما طبق یافته ها، در خانم هایی که سقط جنین های مکرر ندارند، مصرف آسپرین طی اوایل بارداری می تواند ریسک سقط جنین را افزایش بدهد.

آیا حمام داغ سبب سقط جنین می شود؟

وان یا حمام داغ در دوران بارداری می تواند احتمال سقط جنین را افزایش بدهد. در مطالعه ای که در سال ۲۰۱۳ صورت گرفت، احتمال سقط جنین با استفاده از حمام یا وان داغ طی سه ماهه اول بارداری تقریبا دو برابر شده بود و با تکرار استفاده از حمام داغ، این احتمال بیشتر هم شده بود. مشکل استفاده از حمام داغ برای بارداری این است که دمای بدن بالا می رود و بالا رفتن دمای بدن، با نقص لوله عصبی در جنین مرتبط است. اگر دوست دارید از حمام گرم داغ لذت ببرید طبق توصیه ی انجمن بارداری آمریکا، اجازه ندهید دمای بدن تان از ۱۰۱ درجه فارنهایت (۳۸ درجه سانتیگراد) بالاتر برود (یعنی دمای آب باید کمتر از این اندازه باشد) و بیشتر از ده دقیقه در حمام یا وان داغ نمانید.

آیا رابطه جنسی حین بارداری باعث سقط جنین می شود؟

شواهدی وجود ندارد که نشان دهد رابطه جنسی حین بارداری خطری برای جنین دارد. پس بدون تردید نباید نگران ارگاسم ها یا انقباضات رحمی تان باشید، چون سبب سقط جنین نمی شوند. اما چند استثنا وجود دارد مثلا زنانی که دچار عارضه ای به نام جفت سر راهی یا پلاسنتا پرویا هستند یا نارسایی گردن رحم دارند نباید حین بارداری فعالیت جنسی داشته باشند.

آیا کرم پروژسترون از سقط جنین جلوگیری می کند؟

عجله نکنید و کرم پروژسترون نخرید! برخی از پزشکان عقیده دارند مکمل های پروژسترون به زنانی که دچار سقط جنین های مکرر هستند کمک می کند، اما باور بحث برانگیز است و هیچ پشتوانه ی علمی ندارد که نشان بدهد این مکمل ها برای خانم ها غیر از آن هایی که تحت IVF هستند و درصد کمی از زنانی که سقط جنین های مکرر دارند، مفید است. کرم های پروژسترون موجود در داروخانه ها حاوی دوز های بسیار متفاوتی هستند و برخی از آن ها حتی حاوی هیچ پروژسترون فعالی نیستند.

آیا چاقی احتمال سقط جنین را افزایش می دهد؟

ظاهرا چاقی می تواند ریسک سقط جنین را بالا ببرد، اما ارتباط میان وزن بدن و سقط جنین، هنوز کاملا شناخته شده نیست؛ بنابراین هر چند چاقی را با سقط جنین و سقط جنین های مکرر می توان مرتبط دانست، اما معلوم نیست که آیا داشتن اضافه وزن داقعا سبب سقط جنین می شود یا خیر.

آیا بالا بودن سن مادر (بالاتر از ۳۵ سال) احتمال سقط جنین را افزایش می دهد؟

ریسک سقط جنین برای مادران بالای ۳۵ سال بیشتر است و برای مادرانی که در دهه ی چهل زندگی خود به سر می برند این احتمال به ۵۰ درصد هم می رسد. اما مهم است که بدانید که برای یک مادر ۳۵ ساله، احتمال اینکه یک بارداری نرمال داشته باشد همچنان بالاتر از احتمال سقط جنین است.

care2 ،rd ،verywellfamily

برترین ها ـ هدی بانکی...

image

ترامادول یک داروی ضد درد و مخدر است که توصیه می شود فقط زیر نظر پزشک مصرف شود

ترامادول (Tramadol) که به نام های تجاری ترامال، ترامد، ترامادل، بایومادول و پیرالژین، نیز شناخته می شود، یک داروی ضددرد اپیویید است که برای تسکین دردهای متوسط تا شدید تجویز می شود که به شدت اعتیاد آور است.

از ترامادول با نام اعتیاد خاموش یاد می شود که شاید در روزهای اول به ظاهر علایم اعتیاد را نشان ندهد اما با گذشت زمان و مصرف طولانی مدت، اعتیاد ایجاد می کند.

استفاده بیش از حد ترامادول می تواند کشنده باشد و علائم آن به صورت خواب آلودگی، تنفس کم عمق، کندی ضربان قلب، ضعف مفرط، پوست سرد و مرطوب، احساس سبکی سر، غش یا کما ظهور می کند.

قرص ترامادول tramadol برای چیست و روش ترک ترامادول چگونه است؟

قرص ترامادول برای تسکین دردهای خفیف تا شدید مصرف می شود. ترامادول tramadol شبیه به داروهای اپیوئید opioid یا داروهای مخدر عمل می کند. این دارو روی مغز کار می کند تا احساسات و درد و رنج بدن را تغییر دهد.

*داروهای مخدر یا اپیوئید Opioid :به مجموعه مواد طبیعی و شیمیایی مسکن شبیه به مرفین یا مواد افیونی گفته می شود.

هشدارهایی در مورد مصرف ترامادول

ترامادول دارای خطر اعتیاد است که منجر به مصرف بیش از حد دارو و مرگ می شود. همچنین ترامادول ممکن است باعث بروز مشکلات تنفسی شدید و کشنده شود. برای پیشگیری از بروز هر یک از این مشکلات پزشک از شما می خواهد دارو را در کمترین میزان ممکن و در یک دوره کوتاه مصرف کنید.

مصرف ترامادول با الکل و دیگر داروهای خواب آور باعث بروز عوارض جانبی خطرناک و حتی مرگ می شود. مصرف ترامادول توسط زنان باردار ممکن است باعث تولد نوزاد ناقص شود.

کودکان زیر 12 سال نباید از ترامادول و داروهای حاوی ترامادول استفاده کنند. افراد بین 12 تا 18 سال نباید ترامادول را بعد از برخی جراحی ها مصرف کنند ( از جمله بر داشتن لوزه). به علاوه مصرف ترامادول برای افراد بین 12 تا 18 سال که چاق هستند یا دچار مشکلات تنفسی می باشند، توصیه نمی شود.

ترامادول را چطور مصرف کنیم؟

ابتدا و قبل از شروع مصرف دارو راهنمای مصرف آن را با دقت مطالعه کنید. اگر در رابطه با دارو سوالی دارید از پزشک خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

ترامادول خوراکی است و باید درست طبق دستور پزشک مصرف شود و معمولا هر 4 یا 6 ساعت یک بار این دارو مصرف می شود تا درد تسکین پیدا کند. می توانید ترامادول را همراه با غذا یا بدون آن مصرف کنید. اگر با مصرف ترامادول دچار تهوع می شوید، بهتر است دارو را با غذا مصرف کنید. در مورد دیگر روش های کاهش تهوع با پزشک مشورت کنید، به عنوان مثال می توانید بعد از مصرف ترامادول حداقل به مدت 1 تا 2 ساعت دراز بکشید و کمی سر خود را حرکت دهید.

میزان مصرف ترامادول به شرایط بیماری و چگونگی واکنش بدن به درمان بستگی دارد. برای کاهش عوارض جانبی پزشک از شما می خواهد مصرف ترامادول را با میزان کم شروع کرده و به تدریج میزان آن را افزایش دهید. دستورات پزشک را با دقت دنبال کنید. بیشترین میزان مصرف توصیه شده برای ترامادول 400 میلی گرم در روز است. اگر سن شما بیشتر از 75 سال است، بیشترین میزان توصیه شده برای مصرف ترامادول 300 میلی گرم در روز است. میزان مصرف خود را افزایش ندهید، دفعات مصرف دارو یا مدت زمان مصرف دارو را افزایش ندهید. زمانی که خواسته می شود مصرف دارو را متوقف کنید.

اگر با مشاهده اولین علائم درد، داروهای ضد درد مصرف شوند، بهترین تاثیر را خواهند داشت. اگر صبر کنید تا درد بدتر شود، این داروها تاثیر چندانی نخواهند داشت.

اگر دچار درد مداوم هستید (مانند درد ناشی از آرتروز) پزشک ممکن است از شما بخواهد داروهای مخدر با اثر طولانی مدت مصرف کنید. در این شرایط این دارو برای دردهای ناگهانی و تنها در صورت نیاز مصرف می شود. دیگر داروهای مسکن (مانند استامینوفن و ایبوپروفن) هم تجویز می شوند. در مورد مصرف ترامادول با دیگر داروها با پزشک مشورت کنید.

قرص ترامادول ممکن است باعث بروز واکنش های ترک در مصرف کننده شود، به ویژه اگر برای مدت طولانی و به طور مرتب یا به میزان زیاد مصرف شده باشد. در این شرایط علائم ترک در صورتی بروز می کنند که مصرف ترامادول را به طور ناگهانی متوقف کنید. علائم قطع ناگهانی ترامادول عبارتند از:

بیقراری

آبریزش از چشم ها

آبریزش بینی

تهوع

درد عضلانی

تعریق

برای پیشگیری از بروز هر یک از این علائم پزشک از شما می خواهد مصرف دارو را به طور تدریجی کم کرده و سپس متوقف کنید. در صورت بروز هر یک از نشانه های ذکر شده بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

زمانی که ترامادول برای مدت طولانی مصرف شود، اثر بخشی خوبی نخواهد داشت. اگر اثر بخشی دارو کم شده حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

گرچه این دارو برای بسیاری از مصرف کنندگان موثر است، اما مصرف ترامادول گاهی باعث اعتیاد می شود. در صورتی که دچار اعتیاد به مصرف یک ماده مخدر یا الکل باشید، خطر بروز اعتیاد به ترامادول بیشتر خواهد شد. در زمان مصرف ترامادول اگر درد ادامه پیدا کرده یا بیشتر شد به پزشک اطلاع دهید.

عوارض مصرف ترامادول

در زمان مصرف ترامادول ممکن است دچار این علائم شوید:

تهوع

استفرغ

یبوست

سبکی سر

سرگیجه

خواب آلودگی

سردرد

گاهی پس از ادامه مصرف ترامادول برخی از این عوارض برطرف می شوند. در صورتی که هر یک از این علائم ادامه پیدا کرده یا بدتر شدند، به پزشک مراجعه کنید.

برای پیشگیری از یبوست یک رژیم غذایی سرشار از فیبر انتخاب کنید، آب زیاد بنوشید و ورزش کنید. در صورت بروز یبوست با پزشک در مورد انتخاب یک ملین مناسب مشورت کنید.

برای کاهش سرگیجه و سبکی سر از حالت نشسته یا دراز کشیده به آرامی تغییر حالت دهید. به یاد داشته باشید پزشک این دارو را با در نظر گرفتن تمام عوارض و مزیت های آن تجویز کرده است و مطمئنا مزایای مصرف دارو برای شما بیشتر از عوارض آن بوده است. بسیاری از افرادی که ترامادول مصرف می کنند هیچ عارضه جانبی جدی مشاهده نمی کنند.

عوارض خطرناک ترامادول

احتمال بروز این عوارض کم است، اما عوارضی جدی و خطرناک هستند و در صورت مشاهده هر یک بلافاصله به پزشک مراجعه کنید:

تغییرات خلقی (مانند خشم و توهم)

شکم درد و دل درد شدید

مشکل در دفع ادرار

علائمی که نشان می دهد غده آدرنال به خوبی کار نمی کند (مانند از دست دادن اشتها، خستگی غیر عادی و کاهش وزن)

تشنج نیز به ندرت بروز می کند، اما در صورت بروز آن بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

ترامادول به ندرت ممکن است باعث افزایش سروتونین شود و بیماری جدی به نام سندروم سروتونین serotonin syndrome را در پی داشته باشد. اگر در حال مصرف داروهای دیگری باشید که سروتونین را افزایش می دهند، خطر بروز این شرایط بیشتر خواهد شد. بنابراین قبل از شروع مصرف ترامادول در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هر یک از این نشانه ها بلافاصله به پزشک مراجعه کنید (نشانه سندروم سروتونین هستند) :

بالا رفتن ضربان قلب

توهم

از دست دادن هماهنگی و تعادل

سرگیجه شدید

تهوع

استفراغ

اسهال

کشش و حرکت عضلات

تب بی علت

آشفتگی و بی حوصلگی غیر عادی

ترامادول در بدن به یک ماده مخدر قوی تبدیل می شود. در برخی افراد این تغییر سریعتر و کامل تر از حد معمول اتفاق می افتد و در نتیجه خطر بروز عوارض جانبی جدی بیشتر می شود. در صورت بروز هر یک از نشانه ها بلافاصله به پزشک مراجعه کنید:

تنفس آهسته و کم عمق

خواب آلودگی شدید

مشکل در بیدار شدن از خواب

سردرگمی

نشانه های حساسیت به ترامادول

ترامادول به ندرت باعث بروز واکنش حساسیتی می شود. با این حال در صورت مشاهده هر یک از این علائم به پزشک مراجعه کنید:

بثورات پوستی

خارش و التهاب (به ویژه در صورت، زبان و گلو)

سرگیجه شدید

مشکل تنفسی

موارد اشاره شده لیست کامل عوارض جانبی ترامادول نیستند، اگر علائم دیگری مشاهده کردید که در این لیست ذکر نشده اند، به پزشک مراجعه کنید.

اقدامات احتیاطی در زمان مصرف ترامادول

قبل از شروع مصرف ترامادول هر گونه حساسیت به این دارو یا هر داروی دیگر را به پزشک اطلاع دهید. ترامادول ممکن است حاوی ترکیبات غیر فعال باشد که می توانند باعث بروز واکنش های حساسیتی و دیگر مشکلات شوند. برای جزئیات بیشتر با پزشک مشورت کنید.

قبل از مصرف ترامادول حتما سوابق پزشکی خود را به پزشک اطلاع دهید، به ویژه اگر مبتلا به هر یک از موارد زیر بوده اید:

اختلالات مغزی (مانند صدمه دیدن سر، تومور و تشنج)

مشکلات تنفسی (مانند آسم، آپنه خواب و بیماری مزمن انسداد ریوی COPD)

بیماری کبد

اختلالات خلقی و روحی (مانند گیجی، افسردگی و فکر به خودکشی)

سابقه شخصی یا خانوادگی مصرف ماده مخدر (مانند مصرف بیش از حد یا اعتیاد به مواد مخدر و الکل)

مشکلات معده و روده (مانند انسداد، یبوست، اسهال به خاطر عفونت و فلج ناگهانی)

مشکلات سیستم ادراری (مانند بزرگی پروستات)

بیماری کیسه صفرا

بیماری پانکراس

چاقی

ترامادول ممکن است باعث سرگیجه و خواب آلودگی شود، بنابراین در زمان مصرف این دارو رانندگی نکنید،از ماشین آلات استفاده نکنید و کارهایی که مستلزم هوشیاری بالاست انجام ندهید تا زمانی که بتوانید فعالیت ها را بدون خطر انجام دهید.

قبل از انجام جراحی، در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید به جراح یا دندانپزشک خود اطلاع دهید (از جمله تمام داروهای با نسخه، بدون نسخه و داروهای گیاهی و مکمل ها).

برخی کودکان ممکن است به عوارض جدی ترامادول حساس تر باشند، از جمله عوارضی مانند خواب آلودگی شدید، گیجی یا تنفس آهسته، سطحی یا تنفس با صدا.

افراد سالمند ممکن است به برخی عوارض ترامادول حساسیت بیشتری نشان دهند، به ویژه عوارضی مانند سردردگمی، سر گیجه، خواب آلودگی و تنفس آهسته و سطحی.

مصرف ترامادول در بارداری

در دوران بارداری ترامادول تنها زمانی مصرف می شود که نیاز است. ترامادول ممکن است به نوزاد متولد نشده آسیب بزند. در مورد خطرات و مزیت های مصرف ترامادول با پزشک مشورت کنید.

مصرف ترامادول در دوران شیردهی

ترامادول وارد شیر مادر می شود و به ندرت ممکن است باعث بروز عوارض ناخوشایندی در نوزاد شود، عوارضی مانند خواب آلودگی غیر عادی، مشکل تغذیه و مشکل تنفسی. شیردهی به نوزاد در زمان مصرف ترامادول توصیه نمی شود. قبل از شروع شیردهی و مصرف ترامادول با پزشک مشورت کنید.

تداخلات دارویی با ترامادول

تداخلات دارویی ممکن است اثر بخشی دارو را تغییر دهد یا خطر بروز عوارض جانبی را افزایش می دهد. در ادامه تداخلات دارویی کامل نیست، بنابراین لیستی از تمام داروها و محصولاتی که مصرف می کنید به پزشک خود ارائه دهید. مصرف دارو را به طور ناگهانی شروع یا متوقف نکنید و میزان مصرف آن را تغییر ندهید.

برخی داروهایی که با ترامادول تداخل دارند، عبارتند از:

- برخی داروهای ضد درد مانند داروهایی که ترکیبی از آنتاگونیست و آگونیست و داروهای مخدر هستند ( از جمله پنتازوکین pentazocine، بوترفانول butorphanol و نالبوفین nalbuphine) و نالترکسون naltrexone.

- مصرف ترامادول با مسدود کننده های مونوآمین اکسیداز* Monoamine oxidase inhibitor یا MAO باعث بروز عوارض خطرناک و گاهی کشنده می شود.

- در زمان مصرف ترامادول اگر در حال مصرف دیگر داروهای افزایش دهنده سروتونین باشید، خطر بروز سندروم سروتونین افزایش پیدا می کند. داروهایی که باعث افزایش سروتونین می شود عبارتند از: سنت جونز ورت St. John's wort یا گل راعی و برخی ضد افسردگی ها (از جمله ضد افسردگی های سه حلقه ای مانند فلوکستین و پاروکستین، بازدارنده های بازگشت سروتونین و نوراپی نفرین، مانند دولوکستین duloxetine و ونلافاکسین venlafaxine). خطر بروز سندروم سروتونین در زمان شروع مصرف سروتونین یا افزایش میزان مصرف آن بیشتر خواهد بود.

- برخی داروهای دیگر بر روی حذف ترامادول از بدن تاثیر می گذارند که بر روی چگونگی عملکرد ترامادول نیز تاثیر می گذارند. از جمله این داروها عبارتند از کوینیدین quinidine، ضد قارچ های آزول azole، داروهای ایدز، آنتی بیوتیک های ماکرولید macrolide (مانند اریترومایسین)، ریفامیسین ها rifamycin و داروهایی که برای درمان تشنج استفاده می شود (مانند کاربامازپین carbamazepine).

* مونوآمین اکسیداز Monoamine oxidase inhibitor یا MAO : دسته ای از داروهای ضد افسردگی هستند. این داروها به دلیل عوارض جانبی و تداخل های دارویی خطرناکشان کمتر تجویز می شوند اما در درمان افسردگی بسیار مؤثرند.

مصرف ترامادول با داروهای دیگری که باعث خواب آلودگی می شوند، باعث تشدید عوارض می شود. بنابراین اگر در حال مصرف داروهای ضد درد دیگری هستید، قبل از شروع مصرف ترامادول به پزشک خود اطلاع دهید. داروهای خواب آور دیگری که ممکن است با ترامادول تداخل داشته باشند عبارتند از آلپرازولام، لورازپام و زولپیدم، داروهای شل کننده عضلات و یا آنتی هیستامین ها.

قبل از مصرف هر دارو ترکیبات آن را چک کنید، زیرا ممکن است حاوی ترکیبات خواب آور باشند. به علاوه ترامادول بر روی نتایج برخی آزمایش ها تاثیر می گذارد. بنابراین قبل از انجام هر آزمایش به پرسنل آزمایشگاه اطلاع دهید که در حال مصرف داروی ترامادول هستید.

نشانه های مصرف بیش از حد ترامادول

اگر فرد بیش از حد ترامادول مصرف کند و دچار نشانه های خطرناکی مانند بیهوشی یا مشکل تنفسی شده است، به وی نالوکسون naloxone بدهید (اگر در دسترس شما هست) و بلافاصله به اورژانس اطلاع دهید.

پورتال سیمرغ ـ خبرگزاری ایسنا ـ ویکی پدیا...

image

ژنتیک نقش مهمی در وضعیت سلامتی ما دارد, بنابراین با بررسی وضعیت جسمانی مادر خود می توانید نشانه هایی از وضعیت آینده ی خود را در او بیابید, به ویژه این مسأله در مورد بیماری هایی صدق می کند که در میان زنان شایع تر است

ژنتیک نقش مهمی در وضعیت سلامتی ما دارد، بنابراین با بررسی وضعیت جسمانی مادر خود می توانید نشانه هایی از وضعیت آینده ی خود را در او بیابید، به ویژه این مسأله در مورد بیماری هایی صدق می کند که در میان زنان شایع تر است. در ادامه به ۱۱ نکته ای می پردازیم که وضعیت سلامتی مادر تان در مورد سلامتی شما آشکار می کند.

۱- استخوان بندی ضعیف

بیماری پوکی استخوان در میان زنان شایع تر از مردان است. شواهدی قوی وجود دارد که اگر مادرتان مبتلا به پوکی استخوان باشد، خطر ابتلا به این بیماری در شما بالاتر است. در اغلب موارد، این مسأله ناشی از ژنتیک ساختار بدنی و کم بودن وزن بدن است. سابقه ی شکستگی مفصل ران در والدین (پدر یا مادر) هم در این مسأله نقش دارد.

با این حال می توانید تأثیرات این مسأله را با مصرف مواد غذایی حاوی کلسیم و ویتامین دی کاهش دهید.

۲-چین و چروک های پوست

طبق تحقیقات، در مردان و زنان روند پیری پوست بسته به هورمون ها متفاوت است. سن شروع فرآیند کاهش تولید کلاژن در بدن مادر شما (در واقع سنی که پوست مادرتان شروع به چروک شدن می کند) و الگوهای این کاهش تولید به شما هم به ارث می رسد، مثلا اینکه اولین چروک های صورت مادرتان دور چشم های او ظاهر شدند یا دور لب هایش؟ به علاوه، شما نوع پوست تان را از پدر یا مادرتان به ارث می برید و این مسأله در احتمال آسیب های پوستی ناشی از نور خورشید و ابتلا به سرطان پوست تأثیرگذار است.

برای مقابله با این مسأله، هر روز کرم ضدآفتاب بزنید و از سرم های ضد پیری حاوی رتینول، ویتامین سی، فرولیک اسید و ویتامین ای استفاده کنید.

۳- سلامت روان

زنان ۲ برابر بیشتر از مردان به افسردگی مبتلا می شوند که احتمالا دلیل آن تغییرات هورمونی زنان و واکنش آن ها به ضربات روحی و اضطراب است، یعنی افسردگی در زنان اغلب بیشتر و طولانی تر از مردان است. به علاوه ، برخی جهش های ژنتیکی مرتبط با افسردگی تنها در زنان رخ می دهد. بنابراین اگر مادر شما دچار افسردگی است، باید مراقب نشانه های این بیماری در خودتان باشید و در صورت لزوم برای درمان آن اقدام کنید.

با آگاهی از سابقه ی بیماری های روحی در خانواده ی خود می توانید نگرشی کنش گرایانه نسبت به سلامت روحی خود داشته باشید.

۴- بیماری های چشمی

احتمال ابتلا به بیماری چشمی آب سیاه و نقص بینایی یا نابینایی ناشی از آن در زنان بیشتر است. از طرفی، زنان به دلیل یائسگی، احتمال ابتلا به سندرم خشکی چشم در آن ها بالاتر است. این سندرم اغلب با بیماری آب سیاه همراه است.

به علاوه آب سیاه از بیماری های ژنتیکی است. بنابراین اگر مادر (یا پدر) شما دچار این بیماری است، این مسأله را با چشم پزشک خود در میان بگذارید و مرتبا به معاینه بروید. اگر مادر شما به آب سیاه و تباهی لکه زرد (نوعی بیماری چشمی) مبتلا باشد، خطر ابتلا به این بیماری ها در شما بالاتر است. طبق تحقیقات، پرهیز از مصرف سیگار، خطر ابتلا به این بیماری های چشمی را کاهش می دهد.

۵- میگرن

احتمال ابتلا به میگرن در زنان ۳ برابر بیشتر از مردان است که احتمالا دلیل آن تغییرات هورمونی زنان است. طبق تحقیقات، ۷۰ تا ۸۰ درصد افرادی که از میگرن رنج می برند خویشاوندی دارند که او هم مبتلا به میگرن است. سابقه ی خانوادگی برای میگرن یکی از ریسک فاکتورهای اصلی در ابتلا به این بیماری است. بنابراین اگر مادر شما دچار میگرن است، احتمال ابتلا به این بیماری در شما بیشتر است. تحقیقات صورت گرفته در مورد نقش ژنتیک در این بیماری بیان می کند این مسأله با چگونگی عملکرد عروق خونی در مغز مرتبط است.

با ورزش منظم، خواب کافی، مدیریت اضطراب و پرهیز از کافئین و دیگر مواد غذایی محرک میگرن، خطر ابتلا به این بیماری را کاهش دهید.

۶- آلزایمر

نزدیک به دو سوم مبتلایان آلزایمر زنان هستند. علت دقیق این مسأله هنوز مشخص نیست اما تحقیقات حاکی از نقش ژنتیک در این بیماری است و ژن هایی شناسایی شده اند که خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش می دهند. اگر پدر یا مادر شما دچار جهش ژنتیکی آلزایمر زودهنگام (که در دهه ی سی تا میانه ی دهه ی شصت رخ می دهد) باشد، احتمال به ارث بردن این بیماری در شما پنجاه پنجاه است و اگر به ارث برده باشید، احتمال رشد این بیماری در شما زیاد است.

اگر مادر شما دچار آلزایمر یا زوال عقل است، خطر ابتلا به این بیماری ها را با ورزش، رژیم های غذایی مناسب قلب، حفظ روابط اجتماعی و فعالیت های ذهنی کاهش دهید.

۷- وزن، فرم بدن و میزان تناسب اندام

اگرچه وزن و فرم بدن مادر در ویژگی های بدنی فرزندان او نقش دارد اما به طور قطع تنها عامل تأثیرگذار در این مسأله نیست. در بسیاری از موارد، فرزندان تحت تأثیر سبک زندگی مادر در خصوص عادت های غذایی و ورزش کردن قرار می گیرند. بنابراین اگر با همان عادت غذایی مادرتان بزرگ شدید، تعجبی ندارد که اندامی مثل او داشته باشید. به همین ترتیب، بخشی از میزان تناسب اندام در اثر عوامل ژنتیکی و بخشی دیگر از آن ناشی از سبک زندگی است. ژنتیک نقش مهمی در ساختار عضلانی بدن دارد.

با این حال اگر مادر شما دچار چاقی است، با یک رژیم غذایی سالم و انجام ورزش می توانید سرنوشت خود را تغییر دهید.

۸- بیماری قلبی و دیابت

شواهدی قوی وجود دارد که اگر مادرتان دچار بیماری قلبی، دیابت نوع ۲ یا سکته باشد، خطر ابتلا به این بیماری ها در شما بیشتر است. هر چه سن ابتلا به این بیماری ها در مادر کمتر باشد، این خطر در فرزندان بالاتر است. با این حال، نقش فاکتورهای سبک زندگی را نباید فراموش کرد. برای مثال، اگر مادر شما در سن ۵۰ سالگی دچار حمله ی قلبی شود اما ۱۴۰ کیلوگرم وزن داشته باشد، هرگز ورزش نکرده باشد و سیگار بکشد، این مسأله کاملا ناشی از سبک زندگی او است.

با این حال، اگر مادر (یا پدر) شما دچار بیماری قلبی زودهنگام است برای انجام معاینه به یک متخصص قلب مراجعه کنید.

۹- بارداری و قدرت باروری

خطر ابتلا به دیابت بارداری در زنانی که سابقه ی بیماری دیابت در خانواده ی آن ها وجود دارد، بیشتر است. به علاوه، مسمومیت بارداری بیشتر در میان زنانی شایع است که فشار خون بالایی دارند و این ویژگی هم از طریق ژنتیک منتقل می شود. طبق تحقیقات، ویار هم مسأله ای ژنتیکی است. بسیاری از عوامل ناباروری و سقط جنین ریشه ی ژنتیکی ندارند اما ممکن است برخی از این عوامل ژنتیکی باشند.

خطر ابتلا به بیماری آندومتریوز (رشد بافت داخلی رحم در جایی بیرون از رحم) در زنانی که اقوام درجه یک آن ها مبتلا به این بیماری هستند بیشتر است. در موارد نادر، زنانی که دچار سقط جنین مکرر هستند، یک مشکل کروموزومی ژنتیکی دارند که احتمال سقط جنین را بیشتر می کند. آزمایش ژنتیک می تواند این مشکل را نشان دهد.

۱۰- افسردگی بعد از زایمان

طبق تحقیقات، ژنتیک در افسردگی بعد از زایمان نقش دارد و این مسأله هم مانند دیگر مشکلات روانی می تواند از طریق مادر به ارث برسد. اگر مادر یا عضو دیگری از خانواده ی شما مثل خواهر یا خاله، افسردگی بعد از زایمان را تجربه کرده باشد، خطر بروز این مشکل در شما بیشتر است.

۱۱- سرطان های سینه و تخمدان

اگر در خانواده ی شما در چندین مورد سابقه ی ابتلا به سرطان سینه یا تخمدان وجود دارد، اگر سرطان سینه در سنین پایین رخ داده یا اگر همان عضو خانواده مبتلا به هر دوی این سرطان ها شده، احتمال دارد زمینه ی ژنتیکی این سرطان ها را داشته باشید. اگر مادر یا یکی از زنان خانواده ی شما مبتلا به یکی از این سرطان ها است، این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید و یک آزمایش ژنتیک انجام دهید.

۱۲- یائسگی

طبق تحقیقات سن شروع یائسگی در مادر شما تا حدودی در سن شروع این دوره در شما نقش دارد. اگر مادر شما پیش از موعد دچار یائسگی شده، باید این مسأله را با پزشک خود مطرح کنید. عوامل زیادی در یائسگی زودهنگام (قبل از ۴۰ سالگی) نقش دارد که برخی از آن ها ژنتیکی هستند، مانند زنانی که مبتلا به سندرم ایکس شکننده هستند. ایکس شکننده یک جهش ژنتیکی مرتبط با کروموزوم ایکس است و این مسأله محرک اضطراب، بیش فعالی و ناتوانی ذهنی است....

image

آیا ورم دست, پا, پلک, صورت, شکم و خبر از وجود یک بیماری خطرناک می دهد چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم

همه ما تجربه ورم یا ادم در حداقل یک یا چند منطقه از بدن مان را داریم و می دانیم اگر خوش شانس باشیم این ورم بعد از مدتی خود به خود رفع می شود اما گاهی اوقات ورم ها سمج تر از آن هستند که بعد از چند روز محو شوند و می توانند نشانه یک بیماری مهم مثل بیماری های کلیوی، کبدی، قلبی و... باشند.

در چنین شرایطی اگر ورم ها جدی گرفته نشوند، بیماری پنهان در پشت آنها پیشرفت می کند و حتی ممکن است جان تان را به خطر بیندازد! پس اگر می خواهید با انواع این برآمدگی ها و دلیل پیدا شدن شان در نقاط مختلف بدن آشنا شوید، صحبت های دکتر سعید کلباسی، فوق تخصص غدد و متابولیسم، فلوشیپ دیابت و استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی را از دست ندهید.

ورم انواع مختلفی دارد!

ادم یا ورم به طور کلی به دو دسته تقسیم می شود؛ ورم های کلی یا منتشر در تمام بدن و ورم های موضعی که فقط در یک نقطه خاصی از بدن ایجاد می شوند. ورم ها را همچنین می توان به دو نوع گوده گذار و غیرگوده گذار تقسیم کرد. در ورم های گوده گذار وقتی دست مان را روی منطقه ورم کرده می گذاریم و 30 ثانیه نگه می داریم و بعد برمی داریم جای آن در ناحیه باقی می ماند. این حالت ناشی از تغییر مایع میان بافتی زیر سلول هاست که به اطراف منتقل می شود و گودی در آن ناحیه ایجاد می کند اما در ورم های غیرگوده گذار با فشار انگشت، جای آن باقی نمی ماند.

ورم های گوده گذار معمولا به علت چند دسته از بیماری های کلی مثل بیماری های کلیوی، قلبی، کبدی، کمبود پروتئین و. . . ایجاد می شوند. ورم های غیر گوده گذار نیز بیشتر به دنبال اختلالات سیستم لنفاوی یا اختلال در بازگشت وریدی اتفاق می افتند و معمولا موضعی هستند؛ برای مثال ممکن است فردی در ناحیه لگن جراحی شود و به دنبال آن یکی از پاهایش ورم کند یا ممکن است سینه و غدد لنفاوی اش را جراحی کنند و به دنبال آن یکی از دستانش ورم کند یا در مثالی دیگر بیماری را تصور کنید که عمل قلب باز انجام داده و به دلیل اینکه از ناحیه پایش یک تکه ورید برداشته شده دچار ورم منطقه ای در آن قسمت از پا شده است.

وقتی همه جای بدن ورم می کند. . .

ورم های کلی معمولا به دلیل افزایش فشار داخل ورید ها ایجاد می شوند. به عبارت دیگر وریدی که باید مایع را از فضای میان بافتی برگرداند دچار افزایش فشار شده و ورم ایجاد می کند. از علل شایع ورم های کلی می توان به کمبود پروتئین های داخل خون به خصوص آلبومین اشاره کرد. بیماری های کبدی نیز می توانند باعث کاهش تولید آلبومین در بدن شوند. کم کاری تیروئید و نارسایی های قلبی نیز از دیگر بیماری هایی هستند که باعث ورم کلی بدن می شوند.

شاید مشکل از کلیه و کبد باشد!

یکی از دلایل ورم های گوده گذار بیماری کلیوی و دفع پروتئین است؛ برای مثال این نوع ورم در سندرم های نفروتیک (نوعی اختلال در کلیه که باعث دفع پروتئین می شود) به دنبال بیماری های عفونی، دیابت، فشار خون یا گلومرونفریت ها (التهاب کلیه) دیده می شود.

در واقع هرگاه میزان پروتئین خون پایین می آید آب به راحتی از درون عروق به بافت های زیرجلدی نفوذ پیدا می کند و باعث تورم می شود. همان طور که گفته شد این ورم در بیماری های کلیوی ناشی از دفع پروتئین است اما در بیماری های کبدی ناشی از عدم تولید پروتئین است بنابراین هر دوی این موارد باعث ورم می شوند.

هر ورمی خطرناک نیست

هر ورمی خطرناک نیست و خوشبختانه اکثر علل ورم قابل درمان هستند از جمله بیماری های کلیوی، کبدی، کمبود پروتئین و بیماری های ناشی از نارسایی های قلب. ورم ناشی از این بیماری ها را می توان با کاهش نمک مصرفی و استفاده از داروهای اختصاصی و داروهای مدر برطرف کرد.

دیابتی ها مراقب ورم پا باشند

ورم های موضعی معمولا ناشی از بیماری های سیستمیک (درگیر کننده تمام بدن) نیستند و بیشتر به علت سلولیت (عفونت بافت زیرجلدی) یا التهاب در ناحیه رخ می دهند؛ برای مثال در بیماران دیابتی می بینیم گاهی اوقات ناحیه خاصی از پای شان به دنبال عفونت یا زخم دچار ورم می شود. این نوع ورم ها باید جدی گرفته شوند در غیر این صورت ممکن است عفونت شدت پیدا کند و حتی به قطع عضو منجر شود.

ورم در بارداری طبیعی است؟

درصدی از ورم ها در بارداری طبیعی و جزئی از فیزیولوژیک بارداری محسوب می شوند. به خصوص در سه ماهه دوم و سوم وقتی جنین بزرگ می شود روی سیستم وریدی تحتانی فشار می آورد درنتیجه بازگشت وریدی مختل می شود و کمی ورم در پا ایجاد می کند. اما اگر ورم زودتر از سه ماهه دوم و سوم ایجاد شود یا شدیدتر از حالت طبیعی باشد باید توسط متخصص زنان یا داخلی مورد بررسی قرار بگیرد چراکه می تواند ناشی از یک بیماری خطرناک در بارداری به نام پره اکلامپسی (مسمومیت بارداری) یا یک اختلال کلیوی باشد. اما به طور کلی ورم تا حدی در این دوران عادی است و جای نگرانی وجود ندارد. این ورم ها اغلب محدود به اندام های تحتانی هستند. همچنین با خوابیدن بهتر و در طول روز با ایستادن تشدید می شوند.

ورم کبود و نارسایی قلبی!

در ورم های ناشی از نارسایی قلبی، مشکل از بازگشت وریدی خون به سمت راست قلب است، در این حالت قلب نمی تواند به خوبی خون را پمپاژ کند و آن را پس می زند و باعث ورم می شود. ورم در نارسایی های سمت چپ قلب نیز ابتدا بیشتر در ریه ایجاد می شود بنابراین فرد دچار خس خس و تنگی نفس خواهد شد اما ورم ناشی از نارسایی سمت راست قلب معمولا در دست و پا و اندام تحتانی رخ می دهد. درکل ورم های قلبی معمولا همراه با سیانوز (کبودی پوست) و کم شدن اکسیژن هستند، به همین دلیل تحت عنوان ورم های سیاه یا کبود نیز شناخته می شوند و می توانند خطرناک باشند.

ورم پا نشانه چیست؟

تورم پا اگر دوطرفه باشد سیستمیک و مربوط به کل بدن است اما اگر یک طرفه باشد، ورم موضعی محسوب می شود که در این صورت فرد حتما باید از نظر لخته شدن خون در عروق پا بررسی شود. در ورم دوطرفه پا نیز ابتدا باید از فرد در مورد داروهای مصرفی و سوابق بیماری هایش سوال کرد سپس آزمایش های لازم درخواست می شود. برای مثال «آملودیپین» یکی از داروهای کاهنده فشار خون است که می تواند باعث تورم هر دو پا شود. اگر هم تورم فقط در یک پا باشد می توان با انجام یک سونوگرافی داپلر، تخلیه وریدی آن ناحیه را بررسی کرد.

ورم شکم نشانه چیست؟

تورم در شکم تحت عنوان آسیت خوانده شده و معمولا در بیماری های کبدی، قلبی و کلیوی دیده می شود. برای تشخیص علت آن نیز باید از مایع آسیت نمونه برداری شود و در آزمایشگاه آنالیز صورت گیرد. این تورم می تواند بر اثر بیماری های موضعی در شکم مثل سل صفاقی (شکمی)، سرطان صفاقی یا بیماری های سیستمیک مثل نارسایی و سیروز کبدی، سرطان کبدی، سرطان پخش شده در شکم یا حتی نارسایی سمت راست قلب ایجاد شود.

ورم صورت نشانه چیست؟

در این رابطه بیشتر تورم پشت پلک ها و بیماری های سیستمیک مطرح است؛ برای مثال بیماری کم کاری تیروئید و سندرم نفروتیک ناشی از دفع پروتئین در کلیه معمولا با تورم صورت ظاهر می شود. افراد مبتلا به سندرم نفروتیک معمولا صبح ها که از خواب بیدار می شوند صورت شان ورم کرده است و شب ها نیز این ورم به مچ پا تغییر مکان می دهد. خیلی از بیماری های التهابی نیز می توانند باعث تورم در صورت شوند که این حالت معمولا همراه با تغییر رنگ و قرمز شدن پوست است. تورم یک طرفه پلک نیز معمولا علتی موضعی دارد.

ورم دست نشانه چیست؟

علت ورم دست بستگی به این دارد که چقدر از دست درگیر شده باشد؛ برای مثال اگر ورم فقط تا ناحیه مچ دست ها باشد احتمال وجود یک بیماری شایع مثل اسکلرودرمی (نوعی بیماری روماتیسمی) پررنگ می شود. از دیگر بیماری هایی که باعث تورم و التهاب پشت دست ها می شود می توان به بیماری آرتریت روماتوئید، تنوسینوویت (ورم غلاف تاندون) و بیماری های روماتولوژیک اشاره کرد.

اگر هم ورم در کل دست و یک طرفه باشد اختلالات دیگری مطرح می شود؛ برای مثال کسانی که دنده های گردنی بزرگ دارند ممکن است تخلیه سیستم وریدی شان در شبکه بازویی مختل شود و دست شان ورم کند. علاوه بر این همان لخته ای که در پا ممکن است ایجاد شود در دست هم می تواند تشکیل شود و تورم ایجاد کند. اگر هم هر دو دست با هم ورم کنند احتمال بیماری های سیستمیک وجود دارد. گاهی نیز متاسفانه علل سرطانی (مثل سرطان پستان و غدد لنفاوی) باعث ورم یک طرفه و غیر گوده گذار در دست ها می شوند.

به الگوی ورم توجه کنید!

الگوی ورم در تشخیص علت آن می تواند کمک کننده باشد؛ برای مثال در بیماری های قلبی ابتدا پا دچار ورم می شود و در ادامه شکم ممکن است دچار افزایش مایع و ورم شود اما در بیماری های کبدی ابتدا مایع در فضای شکم جمع می شود و بعد پا ممکن است متورم شود. در بیماری های تیروئید نیز معمولا همزمان با تورم پا، پلک نیز متورم می شود درصورتی که ورم پلک چشم ها در بیمارهای قلبی ناشایع است. در نتیجه از روی الگوی درگیری ورم هم می توان احتمال وجود بعضی بیماری ها را پررنگ تر یا کم رنگ تر کرد.

ورم غدد لنفاوی نشانه چیست؟

سیستم لنفاوی در کل بدن وظیفه حمل سلول های ایمنی و بخشی از مایعات خارج شده از سلول ها را برعهده دارد. علت ورم در غدد لنفاوی بسته به محل غده می تواند متفاوت باشد؛ برای مثال تورم غدد لنفاوی زیر گلو می تواند به علت یک عفونت ساده گلو اتفاق بیفتد. تورم غدد لنفاوی زیر بغل نیز می تواند ناشی از سرطان پستان باشد.

تورم غدد لنفاوی در بالای ترقوه می تواند ناشی از یک سرطان در سیستم گوارش باشد. تورم غدد لنفاوی در ناحیه پا یا کشاله ران نیز می تواند ناشی از یک عفونت در همان قسمت باشد. اگر هم غدد لنفاوی چند ناحیه همزمان ورم کنند احتمال وجود بیماری های سیستمیک مثل بیماری های عفونی، سرطان خون، لنفوم (نوعی سرطان سیستم ایمنی) و. . . مطرح می شود. به طور کلی تورم غدد لنفاوی اغلب منشا عفونی داشته یا ممکن است ناشی از بدخیمی باشد.

سه مرحله برای تشخیص علت ورم!

در تشخیص علت ورم های کلی توجه به سه نکته ضروری است:

1. اگر ورم ناشی از اختلالات کلیوی باشد باید یک آزمایش ادرار درخواست شود تا میزان دفع پروتئین مشخص شود. همچنین باید میزان BUN و کراتینین خون اندازه گیری شود تا بتوان از این طریق کارکرد کلیه را بررسی کرد.

2. در تشخیص ورم های ناشی از مشکلات کبدی باید آزمایش هایی برای اندازه گیری آلبومین و پروتئین خون درخواست شود. در قدم های جلوتر نیز سونوگرافی و اندازه گیری آنزیم های اختصاصی کبدی، PT و. . . به تشخیص کمک می کند.

3. در تشخیص ورم های ناشی از نارسایی قلبی، گرفتن شرح حال بیمار بسیار کمک کننده است برای مثال داشتن تنگی نفس، سابقه سکته های قلبی و. . . همگی باعث می شود بیشتر به مشکلات قلبی شک کنیم که در این صورت باید درخواست مشاوره قلب، نوار قلبی و اکو داده شود.

نمک هم بی تقصیر نیست!

مصرف نمک هم می تواند باعث ورم شود البته در افراد سالم، کلیه این قابلیت را دارد که نمک اضافی را از بدن دفع کند بنابراین مصرف نمک بیشتر در کسانی که بیماری های زمینه ای و کلیوی دارند باعث تورم می شود. در واقع نمک آب را به سمت خود جذب می کند. پس اگر میزان نمک خون زیاد باشد باعث جذب آب همراه و تجمع آب در فضای بین سلولی و ورم می شود. پس اگر مبتلا به بیماری های کلیوی هستید باید با احتیاط بیشتری نمک مصرف کنید.

اگر ورم همراه با درد باشد. . .

بعضی ورم ها همراه با درد هستند از جمله ورمی که به صورت موضعی و به دنبال بیماری هایی چون روماتیسم، نقرس و. . . روی مفاصل دست و پا ایجاد می شود. برای مثال افرادی که گوشت قرمز زیاد می خورند، اسید اوریک در مفاصل شان رسوب می کند و قاعده شست شان متورم و بسیار دردناک می شود. یکی دیگر از انواع ورم های دردناک، ورمی است که به دنبال سلولیت ها یا عفونت های موضعی ایجاد می شود. برای مثال در بیماران دیابتی ممکن است گوشه پای شان زخم شود و دور آن ورم کند که این ورم همراه با درد است و نشانه ای از عفونت موضعی است.

نکته: مصرف گوشت قرمز به تنهایی دلیل ورم کردن دست ها نیست مگر اینکه زیاده روی در مصرف گوشت باعث افزایش دریافت پورین شده و بیماری نقرس ایجاد شود.

نکته: داروهای مسکن نیز می توانند باعث ایجاد ورم شوند البته به شرطی که مصرف شان طولانی و بیش از حد باشد و منجر به نارسایی کلیوی شود بنابراین مصرف محدود و کم آنها باعث ورم نخواهد شد. به طور کلی تمامی داروهایی که باعث عوارض کلیوی و کبدی می شوند می توانند ورم ایجاد کنند. کورتون نیز یکی دیگر از داروهایی است که زیاده روی در مصرف آن باعث ورم می شود.

نکته: در صورت وقوع ورم توصیه می شود از سنگینی وزن تان روی آن اندام خودداری کرده و ترجیحا آن را تکان ندهید. در اولین فرصت نیز به پزشک مراجعه کنید.

هشدار: اگر علت ورم به موقع تشخیص داده شود قابل درمان است اما اگر برای درمان آن دیر اقدام شود احتمال دارد فرد دچار عوارض بالقوه خطرناکی شود.

ستاره محمد...

image

قرص گاباپنتین چیست قرص گاباپنتین یک آنالوگ گاما آمینوبوتیریک اسید است که در ابتدا برای درمان صرع تولید شد, اما امروزه برای استفاده های مختلفی استفاده می شود

قرص گاباپنتین یک آنالوگ گاما آمینوبوتیریک اسید است که در ابتدا برای درمان صرع تولید شد، اما امروزه برای استفاده های مختلفی استفاده می شود از جمله کاهش درد، به خصوص دردهایی با منشأ عصبی (مانند سردرد و کمردرد).

برخی معتقدند که در اختلالات دو قطبی نیز می توان از این دارو استفاده کرد؛ اگر چه در این مورد هنوز اتفاق نظر وجود ندارد.

این دارو با نام های تجاری (مختلفی در داروخانه ها عرضه می شود. نورونتین، محصول شرکت فایزر و نیز آپوگاباپنتین، محصول شرکت آپوتکس کانادا از نام های شناخته شده هستند. از جمله برندهای رایج ایرانی نیز می توان از نوروپنتین نام برد.

گاباپنتین به صورت کپسول ۱۰۰ میلی گرمی مصرف شده و از راه کلیه دفع می شود. از این رو ممکن است برای افرادی که دچار ناراحتی های کلیوی می باشند، مناسب نباشد.

عوارض مصرف قرص گاباپنتین

تمام داروهای شیمیایی در کنار خاصیت و فوایدی که دارند، عوارضی نیز دارند که باید به آنها توجه شود. از جمله عوارض این قرص می توان به:

اختلالات رفتاری

رفتارهای تهاجمی

اختلالات تمرکزی

بی قراری و نیز بیش فعالی

اشاره کرد که در این عوارض بیشتر در کودکان شایع است و در بزرگسالان خواب آلودگی، گیجی و نیز تورم اندام ها از جمله عوارض شایع مصرف گاباپنتین است.

علاوه بر موارد بیان شده برای عوارض این دارو تب غیر طبیعی، زردی پوست و چشم، خستگی غیر طبیعی، تیره شدن ادرار، تغییر در مقدار ادرار و درد قفسه سینه از جمله عوارض جانبی نادر گاباپنتین می باشند که در صورت مشاهده هر یک از آن ها نیز باید فورا به پزشک مراجعه شود. از دیگر عوارض جانبی و نادر این دارو می توان به واکنش های آلرژی به آن اشاره کرد. برخی از واکنش های آلرژیک به این دارو عبارت است از: جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی. در صورت مشاهده این علائم نیز باید به پزشک اطلاع داده شود.

هرگز نباید دارو را پس از یک دوره استفاده طولانی مدت به طور ناگهانی قطع کرد. قطع ناگهانی یا سریع دارو می تواند سبب بروز عوارض در بیمار شود. قطع تدریجی گاباپنتین در طی چند هفته یا چند ماه احتمال بروز عارضه را در بیمار کاهش می دهد. دقت کنید که قطع ناگهانی داروهای ضد صرع سبب افزایش احتمال بروز تشنج می شود.

مقدار و نحوه مصرف گاباپنتین

مقدار مصرف باید با صلاح دید پزشک تعیین گردد اما به طور متوسط ۳ تا ۶ قرص در طول روز استفاده می شود. این دارو را می توان بدون توجه به غذا مصرف کرد. شرایط نگهداری دارو خاص نیست و در دمای اتاق می تواند باشد.

نکات قابل توجه:

توجه:

۱. برای استفاده از گاباپنتین در دوران بارداری، باید مزایای استفاده از آن نسبت به آسیب احتمالی جنین سنجیده شود.

۲. اثربخشی و بی خطری دارو در کودکان کوچکتر از ۳ سال ثابت نشده است.

در طی دوران بارداری، کنترل تشنج از اهمیت بالایی برخوردار است؛ بطوری که تشنج می تواند هم مادر و هم جنین را در معرض آسیب قرار دهد. هرگز بدون تشخیص و تجویز پزشک خود اقدام به مصرف یا قطع مصرف گاباپنتین برای تشنج نکنید و در صورتی که در طی مصرف این دارو باردار شدید، حتما این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورتی که به هر یک از موارد زیر مبتلا هستید نباید از این دارو استفاده نمائید:

بیماری های کلیوی

دیابت

در صورتی که افسردگی یا اختلال خلقی دارید و به خودکشی فکر می کنید یا سابقا به انجام آن اقدام کرده اید.

تشنج (مگر اینکه گاباپنتین را برای درمان تشنج مصرف می کنید)

ابتلا به بیماری های کبدی

بیماری های قلبی

برخی از افراد به هنگام مصرف این دارو به خودکشی فکر می کنند؛ در چنین شرایطی پزشک باید شرایط شما را بطور دقیق و در ویزیت های مختلف مورد بررسی قرار دهد. خانواده یا سایر مراقبین شما نیز باید به تغییرات خلق و خو و یا نشانه هایتان توجه داشته باشند و تغییرات مشاهده شده را به پزشک تان اطلاع دهند.

منابع:

ستاره

ویکی پدیا...

image

موخوره ایجاد شکاف طولی در مسیر موها یا چند شاخه شدن انتهای آزاد موهاست که استفاده از شامپوی نامناسب, خشکی بیش از حد مو و کوتاه نکردن طولانی مدت مو, از عوامل به وجود آورنده آن است

موخوره ایجاد شکاف طولی در مسیر موها یا چند شاخه شدن انتهای آزاد موهاست که استفاده از شامپوی نامناسب، خشکی بیش از حد مو و کوتاه نکردن طولانی مدت مو، از عوامل به وجود آورنده آن است. جدای از این موضوع که چرا موخوره به وجود می آید، موضوع مهم این است که چگونه موخوره از بین می رود و راه حل چیست؟

بسیاری از پزشکان می گویند کوتاه کردن موها تنها راه از بین بردن موخوره است؛ ولی استفاده از راه های طبیعی هیچ گاه ضرر ندارد و می تواند بسیاری از مشکلات را هم حل کند و به موهای ما جانی تازه ببخشد. احتمالا سریع ترین راه حلی که به ذهن همه ما می رسد همین چیدن موهاست. ما در اینجا قصد داریم، راه حل های ساده و طبیعی دیگری غیر از کوتاه کردن مو را به شما معرفی کنیم. پس با ما همراه باشید.

اجازه دهید موها به روش طبیعی خشک شوند

گرما و حرارت بیش از حد بزرگ ترین دشمن موی شماست. تا جایی که ممکن است از گرما دوری کنید. درست است که کنار گذاشتن سشوار و اتو برای خانم ها دشوار به نظر می رسد، اما بهتر است استفاده از این وسایل را به بعد از خشک شدن موها موکول کنید. حتما قبل از سشوار کشیدن از یک سرم مقاومت کننده در برابر گرما استفاده کنید تا آسیب کمتری به موهای تان وارد شود. فراموش نکنید که استفاده از سشوار، اتو و بابلیس به عادت هر روزه شما تبدیل نشود.

ماساژ مو با روغن

برای حفظ چربی و رطوبت مو، پوست سرتان را با روغن ماساژ دهید، ماساژ دادن مو باعث می شود رطوبت موهای تان حفظ شود. می‏‎توانید از روغن زیتون، روغن بادام، روغن نارگیل یا ترکیبی از این روغن ها را استفاده کنید. مقداری روغن روی مو ریخته و به آرامی ماساژ دهید، مدت یک ساعت بگذارید روی موها بماند سپس با شامپو موهای تان را بشویید.

ماسک تخم مرغ

ترکیب زرده تخم مرغ، روغن زیتون و عسل درمان خوبی برای موخوره محسوب می شود. یک زرده تخم مرغ را با سه قاشق سوپخوری روغن زیتون و یک قاشق سوپخوری عسل مخلوط کنید تا یکدست شود. این ماسک را به آرامی روی موهای تان ماساژ دهید به طوری که کل مو را در بر بگیرد. برای تاثیر بیشتر بهتر است موهای تان را با یک کیسه یا کلاه حمام بپوشانید تا مواد جذب موها شود. پس از یک ربع تا 20 دقیقه، موهای تان را با شامپو ملایمی بشویید.

کرم روغن زیتون و سرکه سیب

موخوره بیشتر در موهای خشک دیده می شود، برای اینکه خشکی مو را از بین ببرید. سه قاشق غذاخوری روغن زیتون، دو قاشق غذا خوری سرکه سیب، سه قاشق غذاخوری عسل و دو قطره افشره خوراکی رزماری را با هم مخلوط کنید. ترکیب این مواد پس از مدتی شما را از شر موخوره خلاص می کند.

ماسک تهیه شده را روی موهای تان بگذارید و کمی ماساژ دهید سپس موهای تان را با یک حوله یا دستمال ببندید. اجازه دهید ماسک به مدت ۲۰ دقیقه روی سرتان بماند سپس موهای تان را شست وشو دهید.

از برس مناسب استفاده کنید

توصیه می شود از برس و شانه هایی استفاده کنید که نوک نرمی دارند. برس و شانه های فلزی باعث صدمه دیدن مو ها می شوند. به همین دلیل توصیه می شود از برس ها و شانه هایی از جنس طبیعی مثل چوب استفاده کنید. فراموش نکنید که یک بار در روز شانه زدن مو کافی است. از برس کشیدن موهای خیس خودداری کنید. چون سبب کشیدگی موها و آسیب به آنها می شود. علاوه بر اینها از گیره، سنجاق سر و کش های بیش از حد محکم هم استفاده نکنید.

لوسیون شیرین بیان

یک لیوان شیرین بیان را در سه لیوان آب جوش بریزید و به مدت 10 دقیقه بجوشانید. پس از سرد شدن آن را صاف کنید. این مایع را به نوک موهای خود بمالید و این عمل را هر روز تکرار کنید تا موخوره از بین برود.

ماسک پاپایا

انبه هندی یا پاپایا سرشار از پروتئین است و نیازهای مو را از جهت درخشش، رطوبت و رشد تامین می کند. دو تکه از پاپایا را داخل مخلوط کن بریزید تا به صورت خمیر درآید. دو قاشق سوپخوری ماست به آن اضافه کنید، سپس آن را روی موهای تان بریزید به طوری که کل کف سر را بپوشاند. نیم ساعت بعد موهای تان را با آب و شامپو بشویید.

شست وشو با عسل

عسل یک نرم کننده طبیعی و فوق العاده برای مو محسوب می شود. دو قاشق سوپخوری عسل را در ۴ فنجان آب گرم بریزید و مخلوط کنید. بعد از شامپو کردن، آن را روی موهای تان بریزید تا مدتی روی موها بماند و موهای تان را نرم کند.

معجون شمبلیله و دال عدس

یک قاشق غذاخوری شنبلیله را با نصف فنجان دال عدس مخلوط و آسیاب کنید، بعد نصف فنجان کشک به آن اضافه کنید و کاملا هم بزنید. حالا این معجون را به کل موها و پوست کف سرتان بمالید و حدود دو ساعت صبر کنید و در نهایت موهای تان را با یک شامپوی ملایم بشویید. همچنین می توانید نصف فنجان کشک را با یک قاشق غذاخوری عسل مخلوط کنید، خوب به هم بزنید و به موها و کف سرتان بمالید. حدود 20 دقیقه صبر کنید. آن را بشویید و ببینید که موهای تان چقدر نرم، لطیف و درخشان می شود.

مخلوط درخشان کننده انبه و ماست

یک انبه رسیده متوسط را پوست بکنید، دانه آن را جدا کرده و آن را قطعه قطعه کنید، بعد آن را درون مخلوط کن بریزید و خوب هم بزنید تا کاملا حالتی خمیری پیدا کند. حالا یک فنجان ماست تازه به انبه اضافه کنید و موها و پوست کف سرتان را کاملا با این مخلوط بپوشانید. حدود 30دقیقه بعد موها را آب بکشید و با شامپو بشویید. این دستورالعمل را تا چهار هفته به کار گیرید تا ببینید هم موهای تان درخشان می شود و هم موخوره ها از بین می روند.

اگر می خواهید با موخوره خداحافظی کنید:

- نوک موها را چند سانتی متر کوتاه کنید.

- از برس ها و شانه هایی از جنس مواد طبیعی (چوب و. . .) استفاده کنید.

- از روغن های گیاهی برای مو‏های تان استفاده کنید.

- شامپو‏های طبیعی که اسیدی و قلیایی نیستند را به کار ببرید.

- هنگام شست وشوی موها از آب خیلی گرم استفاده نکنید.

- به صورت مداوم از سشوار یا اتو مو استفاده نکنید.

- گاهی موهای تان را ببافید.

چرا موخوره به وجود می آید؟

موخوره یا دو شاخه شدن مو، زنگ خطری است که نشان می دهد موهای شما تغذیه مناسبی ندارند و رطوبت کافی به آنها نمی رسد. هر تار مو در سطح خود لایه بسیار ظریف محافظت کننده ای از رطوبت و چربی دارد که از یک سو مقابل عوامل فیزیکی و شیمیایی محیط یا صدمات وارده از مو محافظت می کند و از طرفی دیگر موجب لطافت و انعطاف آن می شود. موخوره وقتی ایجاد می شود که لایه محافظ در انتهای فیبرهای مویی نوک مو از بین برود و سر مو چند شاخه شود.

موهای بلند، خشک، تحت فشار و کشش، بیشتر در معرض موخوره قرار می گیرند. استفاده زیاد از رنگ مو و دکلره در دوره زمانی کوتاه، استفاده مداوم از سشوار و دیگر حالت دهنده های مو مثل اتو، شامپوهای ناملایم و نامرغوب، قرار گرفتن مداوم در معرض نور خورشید، کوتاه نکردن و مراقبت نکردن از موها همگی موها را خشک می کنند و آمینو اسیدهای مو را از بین می برند. موهای خشک و ضعیف حین مدل دادن یا برس کشیدن به‏راحتی خرد می شوند. اگر فکر می کنید رشد موهای تان خیلی کند شده است، ممکن است موخوره دلیل اصلی آن باشد.

راه های پیشگیری از موخوره

- بهترین راه برای پیشگیری از موخوره این است که هر چند وقت یک بار موهای خود را کمی کوتاه کنید.

- کم آبی یکی علت های ایجاد موخوره است، بنابراین آب فراوان بنوشید.

- ترکیبات حاوی الکل نیز سبب موخوره می شوند، از شامپوهایی که در آنها الکل به کار رفته است، استفاده نکنید.

- برس و شانه های فلزی باعث صدمه دیدن مو و ایجاد موخوره می شوند به همین دلیل توصیه می شود از برس ها و شانه های از جنس طبیعی استفاده کنید، در ضمن موهای تان را به آرامی شانه و از برس زدن های خشن خودداری کنید.

- استفاده از گیره و سنجاق سر و کش های محکم چون باعث کشیدن موها می شوند و همین امر در ایجاد موخوره موثر است پس در انتخاب آنها باید دقت شود.

- سشوار و اتو و به طور کلی حالت دهنده های مو چربی طبیعی مو را از بین می برند و سبب موخوره می شوند، بنابراین سعی کنید از آنها کمتر استفاده کنید.

- از برس کشیدن موهای خیس خودداری کنید چون سبب کشیدگی موها و آسیب به آن می شود.

- موی خود را زمان زیادی در معرض نور خورشید قرار ندهید.

- هنگام شست وشوی موها از آب خیلی داغ استفاده نکنید.

- روغن های گیاهی مثل روغن بادام و روغن زیتون را به نوک موها بمالید. از لعاب کتیرا هم می توانید برای درمان موخوره استفاده کنید....

image

چشم های ما به سه رنگ قرمز, سبز و آبی حساس هستند هر رنگ توسط سلول های مخصوصی به نام گیرنده های مخروطی دریافت می شوند

در دنیای امروز، ما وقت زیادی را مقابل نمایشگرهای مختلف سپری می کنیم و فشار چشم دیجیتال به مشکلی شایع تبدیل شده است. این شرایط می تواند موجب تاری دید و احساس زبری در چشم ها شود.

نور آبی که از نمایشگر دستگاه های مختلف ساطع می شود، عاملی کلیدی در خستگی و افزایش فشار در چشم هاست.

چشم های ما به سه رنگ قرمز، سبز و آبی حساس هستند. هر رنگ توسط سلول های مخصوصی در پشت چشم که به نام گیرنده های مخروطی شناخته می شوند، دریافت می شوند. در میان این سه رنگ، آبی کوتاه ترین طول موج را دارد که به معنای انرژی بیشتر آن است.

البته نور آبی لزوما چیز بدی نیست. این نور نقشی کلیدی در حفظ سلامت انسان ایفا می کند زیرا ریتم شبانه روزی بدن ما را تنظیم می کند که شامل چرخه خواب و بیداری طبیعی ما می شود. همچنین، نور آبی خلق و خو را بهبود می بخشد و به بهبود عملکرد شناختی و حافظه کمک می کند.

نور آبی چگونه بر چشم های انسان تاثیر می گذارد؟

از نظر تئوری، این نور پر انرژی پتانسیل ایجاد آسیب در برخی بافت های چشم را دارد. اما ممکن است درباره شدت این آثار بیش از حد بزرگنمایی شده باشد. نخست این که مواجهه با نور آبی ساطع شده از نمایشگرهایی که روزانه با آنها سر و کار داریم با قرار گرفتن در معرض نور خورشید قابل مقایسه نیست.

همچنین، به گفته آکادمی چشم پزشکی آمریکا، هنوز مدرکی دال بر این که قرار گرفتن در معرض نمایشگرها موجب آسیب چشم می شود، وجود ندارد. البته اثرات بلند مدت قرار گرفتن در معرض نور آبی به طور دقیق مورد بررسی قرار نگرفته است.

دلیل این که چشم پزشکان درباره آسیب نور آبی به چشم های انسان چندان نگران نیستند، وجود فیلترهای داخلی نور آبی در چشم های انسان است. با ورود نور به چشم، عدسی مقداری از نفوذ نور آبی را مسدود می کند، و شبکیه حاوی آنتی اکسیدان هایی است که به فیلتر نور آبی کمک می کنند. به بیان دیگر، چشم های شما دارای دیوارهای دفاعی طبیعی در برابر این امواج نور هستند که از نظر تئوری مضر در نظر گرفته می شوند.

آنچه باید درباره فشار چشم بدانید

دلیلی برای بروز فشار چشم پس از خیره شدن طولانی مدت به نمایشگرها وجود دارد. فشار چشم دیجیتال احتمالا بیشتر از آنکه با نور آبی مرتبط باشد، با قرار گرفتن طولانی مدت در برابر نمایشگرهای گوشی هوشمند یا تبلت ارتباط دارد. زمانی که از این قبیل دستگاه ها استفاده می کنیم، پلک زدن را فراموش می کنیم، در شرایطی که تقریبا 15 تا 20 بار در دقیقه باید این کار انجام دهیم.

خیره شدن طولانی مدت به نمایشگرها می تواند در نهایت موجب خشکی چشم شود که به احساس زبری در چشم ها منجر می شود. جدا از پلک نزدن، خیره شدن طولانی مدت به یک نمایشگر موجب خستگی عضلات چشم می شود. خستگی عضله چشم دشواری در تمرکز، سردرد، و تاری دید را به همراه دارد.

به گفته جسیکا لی، چشم پزشک، فشار چشم دیجیتال موجب آسیب بلند مدت نمی شود. برای پیشگیری از خستگی عضلات چشم، متخصصان چشم پیروی از قانون 20-20-20 را توصیه می کنند. هر 20 دقیقه، برای حداقل 20 ثانیه به چیزی در فاصله حدود 20 فوتی (6 متر) نگاه کنید.

برای مقابله با خشکی چشم دیجیتال، پلک زدن را فراموش نکنید. پلک زدن به احیای پوشش اشک طبیعی چشم ها کمک می کند که از خشکی و ناراحتی پیشگیری می کند. استفاده از قطره های چشمی نیز می تواند شرایطی مشابه را ایجاد کند. همچنین، باید فاصله مناسب بین نمایشگر و چشم خود را حفظ کنید.

چگونه از چشم های خود محافظت کنیم؟

در شرایطی که نور آبی و فشار چشم دیجیتال به نظر نمی رسد موجب آسیب واقعی و بلند مدت شوند، پرتوهای فرابنفش خورشید قطعا به چشم ها آسیب وارد می کنند. پرتوهای فرابنفش مضرترین بخش نور خورشید هستند. قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور فرابنفش خورشید می تواند به بروز بیماری های چشمی از جمله آب مروارید، تومورهای چشم و سرطان های چشم منجر شود.

همانند سرطان پوست ناشی از نور خورشید، آسیب پروتوهای فرابنفش خورشید می تواند موجب تشکیل مولکول های مخرب به نام رادیکال در بدن شود. این رادیکال های آزاد می توانند بافت های چشم از جمله عدسی و شبکیه را تخریب کنند.

اگر به خوبی از چشم های خود در برابر پرتوهای فرابنفش محافظت نکنید، خطر ابتلا به سرطان پوست در اطراف چشم ها نیز افزایش می یابد. در حقیقت، چشم های شما می توانند به معنای واقعی کلمه دچار آفتاب سوختگی شوند.

برای محافظت از چشم های خود، استفاده از محصولات ضد آفتاب و عینک آفتابی استاندارد که از نفوذ پرتوهای فرابنفش پیشگیری می کند را فراموش نکنید....

image

شربت دی سیکلومین برای کودکان برای چیست دی سیکلومین در شکلهای شربت و قرص و آمپول مورد استفاده قرار می گیرد این دارو برای دردهای روده ای و شکمی در دوران نوزادی و همینطوز دردهای دوران قاعدگی مصرف می شود

شربت دی سیکلومین چیست؟

در اصل تولید دی سیکلومین به منظور تسکین دردهای شکمی و روده ای در نوزادان ، همچنین کاهش درد دوران قاعدگی در خانم ها بوده است.

اثر ضد اسپاسم: دی سیکلومین اثر مستقیم و غیراختصاصی ضد اسپاسم بر روی عضلات صاف دارد. همچنین، این دارو تا حدی دارای اثرات بی حس کننده موضعی است، که ممکن است در برطرف کردن اسپاسم دستگاه گوارش و مجاری صفراوی مؤثر باشد.

اثرات آنتیموسکارینی: دارو ایمپالسهای پاراسمپاتومیمتیک وارده از اعصاب را بلاک می کند و باعث مهار انقباض های عضلات صاف در نتیجه کاهش فعالیت دستگاه گوارش و همچنین تولید اسید می شود.

عوارض جانبی دی سیکلومین

اعصاب مرکزی: سردرد ، بی خوابی، خواب آلودگی، سرگیجه، عصبانیت، فراموشی، ضعف، اغتشاش شعور یا هیجان (در بیماران سالخورده).

قلبی- عروقی: طپش قلب ، تاکیکاردی.

پوست: کهیر، فقدان تعریق، تظاهرات پوستی دیگر.

چشم: تاری دید ، گشاد شدن مردمک چشم، فلج جسم مژگانی، افزایش فشار داخل چشم.

دستگاه گوارش: خشکی دهان، تهوع، یبوست، استفراغ، انسداد فلجی روده، نفخ شکم، سوزش سر دل.

ادراری- تناسلی: احتباس و اشکال در دفع ادرار ، ناتوانی جنسی.

سایر عوارض: تب، واکنش آلرژیک.

توجه: در صورت بروز حساسیت مفرط، احتباس ادرار یا علائم شبه کورار، باید مصرف دارو قطع شود.

تداخل های داروئی دی سیکلومین

مصرف همزمان این دارو، باداروهای مضعف CNSمی تواند اثرآنها را تشدید نماید. مصرف همزمان این دارو با داروهای ضدافسردگی سه حلقه ای ،آنتی هیستامین ها، ضدجنون ها و داروهای دوپامینرژیک اثرات آنتی کلینرژیک این داروها تشدید می گردد. مصرف همزمان دی سیکلومین با کتوکونازول باعث کاهش جذب آن می شود .

شربت دی سیکلومین برای کودکان

کودکان : در کودکان 24ـ6 ماهه 10ـ 5میلی گرم حداکثر 4ـ3 بار در روز قبل از غذامصرف می گردد. در کودکان 12ـ2 سال مقدار 10 میلی گرم سه بار در روز مصرف می شود

اشکال دارویی دی سیکلومین Dicyclomine HCI:

Tablet: 10mg

Injection: 10 mg/ml, 2ml

Elixir: 10 mg/5ml

مصرف دی سیکلومین در دوران بارداری و شیردهی

رده بندی بارداری: گروه B

مصرف در شیردهی: دی سیکلومین ممکن است در شیر ترشح شود. همچنین، این دارو ممکن است تولید شیر را کاهش دهد. مادران شیرده باید از مصرف این دارو خودداری کنند....

image

گیاه رزماری موارد استفاده و مزایای بسیاری دارد که می توانید آن را به زندگی روزمره خود وارد کنید تا از فوایدش بهره مند شوید

رزماری یک درختچه چوبی معطر است و به گونه Rosmarinus تعلق دارد. این گیاه همچنین عضوی از خانواده نعناع یعنی Lamiaceae به شمار می رود. این دو گیاه همراه با اورگانو، آویشن، ریحان و اسطوخودوس هم خانواده هستند. رزماری در انواع مختلف خاک رشد می کند، ولی منحصرا به منطقه مدیترانه ای باز می گردد. این گیاه موارد استفاده و مزایای بسیاری دارد که می توانید آن را به زندگی روزمره خود وارد کنید تا از فوایدش بهره مند شوید.

این گیاه حاوی اسید فنولیک، فلاونوئید، اسید تریترپن و الکل است. به همین دلیل مصرف رزماری نه تنها در مصارف آشپزی مفید بوده، بلکه در درمان های طبیعی پزشکی نیز موثر واقع می شود. رزماری منبع غنی آهن، کلسیم و ویتامین ب ۶ نیز محسوب می گردد. با آشنایی از مصارف و فواید این گیاه می توانید جایگاه ویژه ای برای آن در نظر بگیرید.

مصارف و فواید رزماری

برای درمان های خانگی هم از برگ و هم از گل های رزماری استفاده می شود. این گیاه معمولا به صورت گیاه خشک شده یا پودر عصاره خشک مورد استفاده قرار می گیرد، ولی دمنوش و عصاره مایع آن نیز از برگ های تازه یا حتی خشک طرفداران خاص خود را دارد. برای تهیه این گیاه می توانید از اسانس روغنی آن نیز استفاده کنید، این ماده دارای ترکیبات فعال غنی است. رزماری از زمان های قدیم به صورت سنتی برای درمان درد ماهیچه و عضلات، تقویت سیستم ایمنی و قلبی عروقی، تقویت رشد مو و تقویت حافظه به کار برده می شده است.

فایده رزماری برای درمان درد مفاصل

خصوصیات ضد التهابی الکل موجود در رزماری در کاهش التهاب بافت ها موثر است، در واقع این التهاب می تواند منجر به تورم، درد و سفتی آن ها شود. همچنین این گیاه می تواند التهاب و درد را در افراد مبتلا به رماتیسم مفصلی و استئوآتریت کاهش دهد. بهترین روش استفاده آن ماساژ دادن مفاصل با روغن رزماری یا الکل تزریق شده آن است.

رزماری به جلوگیری و درمان مشکلات تنفسی کمک می کند

خصوصیات تنفسی رزماری در برابر سرفه تاثیر فوق العاده ای دارد. همچنین بو کردن روغن رزماری باعث تسکین خلط و گرفتگی گلو شده و به درمان حساسیت های تنفسی، سرماخوردگی، گلو درد و حتی آنفولانزا کمک می کند.

خصوصیت ضد عفونی کنندگی در رزماری نیز باعث می شود این گیاه برای درمان عفونت های تنفسی مفید باشد. این گیاه به دلیل همین ویژگی در درمان علائم حاد آسم نیز تاثیرگذار است. حتی برخی افراد ادعا دارند که دود حاصل از سوزاندن برگ های رزماری موجب تسکین یافتن آسم می شود. دمنوش رزماری نیز یک خلط آور موثر است و می تواند مشکلات گوارشی را از بین ببرد.

از بیماری های دژنراتیو جلوگیری می کند

کافئیک آلدهید، کارنوسیک اسید و رزمارینیک اسید از آنتی اکسیدان های قوی هستند؛ بنابراین مصرف رزماری می تواند افراد را از تخریب و آسیب سلولی که موجب بیماری های دژنراتیو مانند سرطان و آلزایمر می شوند، محافظت کند. همچنین محققان گزارش می دهند که کارنوسیک اسید سلامت چشم را به دلیل محافظت شبکیه در برابر تباهی و بیماری های دیگر، افزایش می دهد.

علاوه بر این، گزارش چاپ شده در مجله علمی مواد غذایی نشان می دهد که اضافه کردن عصاره رزماری به گوشت چرخ کرده، تشکیل مواد سرطان زا در حین پخت و پز را کاهش می دهد. پس بهتر است رزماری تازه را به گوشت چرخ کرده یا سالاد خود اضافه کنید تا هر روز از ویژگی های آنتی اکسیدان ها لذت ببرید!

رزماری سلامت پوست و مو را افزایش می دهد

رزماری کشسانی بودن و انعطاف پذیری پوست را افزایش می دهد؛ بنابراین می تواند افتادگی و لکه های ایجاد شده در اثر افزایش سن را نیز کاهش دهد. از آنجایی که رزماری حاوی ویژگی ضد عفونی کننده طبیعی است، به عنوان یک ماده ضد عفونی کننده عالی برای پوست و مو شناخته می شود.

در حقیقت اسانس روغنی رزماری نه تنها باعث داشتن پوست سر مرطوب و سالم می شود، بلکه از سفید شدن زودرس مو نیز جلوگیری می کند. استفاده از ترکیب رزماری و گزنه برای شستشوی مو، یک شامپوی گیاهی فوق العاده محسوب می شود. این ترکیب شوره سر را از بین برده و رشد مو را نیز بیشتر می کند. می توانید بعد از هر بار شستشوی مو از این ترکیب استفاده کنید.

بهتر است بدانید که اسانس روغنی رزماری حاوی خصوصیات ضد میکروبی، ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است. شما می توانید از خصوصیات بسیار و مفید این گیاه استفاده زیادی داشته باشید و برای بهبود زخم ها و کاهش آکنه و جوش نیز آن را به کار ببرید. حال که رزماری را بیشتر شناخته اید و می دانید برای سلامت بدن چه فوایدی دارد، دست به کار شوید و با تهیه عصاره یا برگ های تازه گیاه از این پتانسیل استفاده بهینه داشته باشید تا بدنتان هم به کمک مزایای آن سلامت بیشتری به دست آورد....

image

کلیدینیوم سی موجب کاهش اضطراب و کاهش علائم گرفتگی معده و تسکین آن می شود در ادامه درباره این قرص و عوارض و میزان مصرف ان بخوانید

گروه دارویی: بنزودیازپین + آنتی کولینرژیک

گروه درمانی: آرام بخش و ضد اسپاسم معده و روده

شکل دارویی: قرص

مصرف در دوران حاملگی: غیر مجاز مگر در شرایط ویژه به صورت حداقل

قرص کلیدینیوم سی برای چیست؟

داروی کلیدینیوم سی ترکیبی است از داروهای کلردیازپوکساید و کلیدینیوم بروماید. کلردیازپوکساید, موجب کاهش اضطراب می شود. در واقع این ترکیب بر روی مغز و اعصاب عمل می کند و یک اثر آرام بخشی دارد. کلردیازپوکساید به یک گروه از داروهای شناخته شده به نام بنزودیازپین ها تعلق دارد. از طرف دیگر کلیدینیوم بروماید موجود در قرص کلیدینیوم سی موجب کاهش علائم گرفتگی های معده و روده می شود. در واقع کلیدینیوم بروماید موجب کاهش حرکات طبیعی روده شده و به وسیله شل کردن عضلات معده و روده موجب تسکین گرفتگی آن می شود. کلیدینیوم بروماید به یک گروه از داروهای شناخته شده به نام آنتی کولینرژیک / ضد اسپاسم (گرفتگی) تعلق دارد. این دارو ممکن است جهت درمان بیماری های دیگری نیز تجویز شود.

میزان مصرف: 1 تا 2 قرص هر 4 تا 6 ساعت

موارد مانع: حساسیت دارویی شدید , انسداد دستگاه گوارش , بیمارکلیوی و میاستنی گراویس

عوارض جانبی: مشکلات مغزی ( بی خوابی یا تحریک پذیری ) اضطراب , بی قراری , زردی , خشکی دهان , احتباس ادرار و مدفوع , خواب آلودگی

توجهات: تست های کبدی و خونی در حین درمان انجام شود.مصرف آن در دراز مدت به دلیل وجود کلردیازوپوکساید اعتیاد آور است.

آموزش: مصرف آن نیم ساعت قبل از غذا مفید تر است.

شرایط نگهداری: در دمای 15 تا 30 درجه نگهداری شود....

image

آمپول دگزامتازون از پرمصرف ترین داروها در کشور است و عوارض نامطلبوبی هم به دنبال دارد از عوارض دگزامتازون می توان به پوکی استخوان اشاره کرد

با شروع علائم سرماخوردگی و بیماری معمولا قبل از رفتن به سراغ درمان خانگی سرماخوردگی و بدون آگاهی از نتایج نامطلوب مصرف داروهای شیمیایی از پزشک خود سریعا درخواست داروهایی همچون قرص های سرماخوردگی، دگزامتازون و... می کنیم. این روزها مصرف دگزامتازون یکی از داروهای به ظاهر درمان کننده سرماخوردگی در کشور ما روبه افزایش است. این دارو که معمولا بصورت آمپول عرضه می شود اگرچه روند بهبودی بیماری را سرعت می بخشد اما عوارض جبران ناپذیری از جمله ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن، افسردگی و پوکی استخوان بر جا می گذارد. اگر هنوز هم در استفاده از این دارو دچار شک و تردید هستید این مقاله را دنبال کنید تا با این دارو بیشتر آشنا شوید.

دگزامتازون چیست؟

دگزامتازون یا آنطور که رایج است دگزا، یکی از داروهایی است که در اشکال مختلف خود (شربت، قرص، قطره، آمپول، پماد و محلول ها) وجود دارد و یکی از پرکاربردترین داروهاست. دگزامتازون، قویترین دارو و یکی از طولانی اثرترین انواع کورتون است که در کنار انواع آنتی بیوتیک ها، داروی آشنای ما ایرانی هاست. همچنین این دارو از دسته کورتیکواستروئیدها (کورتون ها) است که داراری اثرات گسترده ای در قسمت های مختلف بدن هستند که این اثرات گسترده همانطور که می توانند در درمان طیف زیادی از بیماری ها مفید باشند، می توانند عوارض جانبی زیادی هم به جا بگذارند. درمان حمله آسم، درمان حساسیت شدید، کنترل التهاب در بیماری های روماتیسمی و خودایمنی و کنترل صدها بیماری حاد و مزمن دیگر از جمله کاربردهای این داروهاست.

آیا دگزامتازون درمان سرماخوردگی است؟

متاسفانه تزریق آمپول دگزامتازون برای بیمار، هنگام بروز سرماخوردگی در کشور ما بسیار شایع است، در سرماخوردگی های همراه با عفونت باکتریایی (مثلا انواع تب دار یا همراه با گلودرد چرکی) با سرکوب ایمنی بدن، برای باکتری ها فرصتی را برای سازماندهی نیروها و تکثیر فراهم می کند و در نتیجه ممکن است چند روز بعد منجر به شعله ور شدن بیماری و حتی ایجاد عفونت های شدید تنفسی شود در حالیکه شاید در ظاهر با تزریق این آمپول، علائم سرماخوردگی به سرعت از بین برود، اما به علت اثراتی که این دارو بر تضعیف سیستم ایمنی بدن می گذارد، خطر ابتلا به بیماری های عفونی نیز در بیمار افزایش می یابد. به همین علت، بیمار باید در چنین شرایطی هر نوع علامت ساده همچون تب و بی حالی را جدی بگیرد و به پزشک مراجعه کند. زیرا ممکن است در معرض ابتلا به یک بیماری جدی عفونی قرار داشته باشد.

تاثیر استفاده از این دارو در بدنسازی و دوپینگ

متاسفانه این روزها پای این دارو به باشگاه های بدنسازی نیز باز شده است و علاقه مندان به بدنسازی نیز از نوع تزریقی آن به عنوان داروی کورتونی برای حجم دهی به عضلات استفاده می کنند. در حالیکه پزشکان در این باره می گویند: این دارو نه تنها به افزایش حجم عضلات و توان ورزشکاران منجر نمی شود، بلکه باعث افزایش تجزیه عضلات، کاهش توده عضلانی و ضعف آن می شود. همچنین با مصرف این دارو امکان پارگی و آسیب دیدن تاندون ها در ورزشکاران، هنگام انجام حرکات ورزشی بشدت افزایش می یابد.

کورتون ها می توانند نوعی حالت خوش آنی در فرد ایجاد کنند که به euphoria موسوم است. همچنین باعث تغییرات آنی در میزان قند خون می شوند و بصورت کوتاه مدت ممکن است برخی توانایی های جسمانی را افزایش دهند. البته این داروها در دراز مدت هم باعث پوکی استخوان و هم ضعف ایمنی بدن می شوند بنابراین مصرف مکرر آن حتی به قصد دوپینگ اثرات معکوس خواهد داشت.

آیا می توان در دوران حاملگی این دارو را مصرف کرد؟

دوران بارداری یکی از حساس ترین زمان ها در مصرف داروهاست. بخاطر سلامت جنین بهتر است هیچ دارویی خودسرانه مصرف نگردد و برای درمان سرماخوردگی و یا آنفولانزا در دوران بارداری مشورت با پزشک مربوطه ضروریست. دگزامتازون از نظر مصرف در حاملگی جزو گروه c است. یعنی نه جزو داروهای بی خطر است و نه جزو داروهای خطرناک. در صورت صلاح دید پزشک در برخی موارد می توان با قبول برخی عوارض جانبی از این دارو استفاده کرد. مصرف خودسرانه به ویژه در حاملگی کاملا ممنوع است. زیرا ممکن است باعث سرکوب غده فوق کلیه در جنین شود.

تاثیر و عوارض دگزامتازون در افزایش اشتها و چاقی

افرادی که به دنبال روش های سریع برای چاق شدن می گردند حتما اسم این دارو هم به گوششان خورده است. دگزامتازون اشتها را زیاد می کند. علاوه بر آن از طریق ایجاد تورم در بدن شما را چاق می کند. در حقیقت یکی از عوارض استفاده زیاد از کورتون ها ایجاد تورم تدریجی در بدن و افزایش میزان چربی است که باعث پف کردن فرد شده و یا باعث ایجاد علامتی که اصطلاحا به آن ماه رخ می گویند (یعنی گرد و پف کرده شدن صورت) می شود. در نتیجه بیمار احساس می کند که چاق و قوی بنیه شده است. اما حقیقت این است که تمام کورتون ها در استفاده مکرر باعث تحلیل رفتن عضلات و پوکی استخوان می شوند. در حقیقت این دارو بدن شما را رسما به یک پفک تبدیل می کند.

عوارض شایع و مهم مصرف کورتون:

افسردگی، توهم، اختلالات ذهنی و تضعیف سیستم ایمنی و کاهش سد دفاعی بدن در مقابل انواع عفونت ها از عوارض نامطلوب ناشی از مصرف نابجا و بی رویه آمپول دگزامتازون است.

در مصرف بصورت موضعی (به شکل پماد و قطره یا محلول): تحلیل رفتن پوست در استفاده درازمدت، لکه افتادن روی پوست و خشکی پوست، تشدید عفونت های قارچی.

در مصرف سیستمیک (خوراکی یا تزریقی): سرخوشی، عوارض گوارشی، تشدید عفونت ها، بی خوابی، پوکی استخوان (در مصرف طولانی)، ضعف ایمنی ، اختلالات هورمونی (نظیر پرمویی، اختلال عادت ماهانه) اتساع شکم (حالت نفخ به همراه صدای غرغر) و گرد شدن صورت، اختلال آنزیم های کبدی، تحلیل عضلانی، چرب شدن پوست و تشدید آکنه، تغییرات روحی (نظیر سرخوشی بیش از حد یا تحریک پذیری عصبی)

توجه: صرف نظر از عوارض، وابستگی به کورتون مشکل مهم دیگری است که بر اثر استفاده به مدت حدود یک ماه از کورتون ها گریبان گیر بیمار می شود.

سایت ستاره...

image

بسیاری از افراد معتقدند ریشه بیماری هایشان در تنش های عصبی و استرس هایی است که به دلایل مختلف طی زندگی با آن دست و پنجه نرم می کنند

یعنی عامل چاقی، بیماری متابولیکی، بی اشتهایی، آسیب های پوست و مو، مشکلات گوارشی و حتی ابتلا به سرطان را به گردن اعصاب خراب شان می اندازند . چنین تصوری چندان هم عوامانه نیست بلکه از نقطه نظر روانشناختی و اختلالات روان تنی نیز تا حدی قابل تائید است. کما این که اختلالات روان تنی فقط مربوط به بیماران روانپزشکی نیست و هر فردی که مبتلا به بیماری های مختلف اعم از سرطان و دیابت باشد درگیر این نوع اختلالات می شود. در باره بیماری هایی که به ظاهر فیزیکی هستند ولی ریشه روان شناسی دارند با دکتر محسن رحیم نیا، روانپزشک و فلوشیپ روان تنی به گفت وگو نشسته ایم .

در مورد ارتباط اختلالات روانپزشکی و سرطان، هنوز رابطه مستقیم و واضحی شناسایی نشده است. با وجود این، بسیاری از بیماران مبتلا به سرطان، از وقوع یک حادثه استرس زای شدید در زندگی شان که از نظر زمانی با شروع بیماری سرطان یکسان بوده است گزارش می دهند. آنچه مسلم است این است که رفتارهایی که باعث افزایش احتمال بروز سرطان می شوند، مثلا مصرف سیگار و الکل، در بیماران با اختلالات روانی مانند مبتلایان به افسردگی و سایر اختلالات خلقی بیشتر است. بنابراین قابل انتظار است که در این بیماران وقوع سرطان بیشتر باشد.

آیا استرس، واکسن دارد؟

افراد می توانند از طریق یادگیری «مکانیسم های کنارآیی کارآمد»، خودشان را نسبت به اثرات استرس واکسینه کنند. مکانیسم های کنارآیی کارآمد عمدتا شامل مهارت های حل مساله و ارتباط سالم با دیگران است.

افرادی که از مکانیسم های کارآمد در مواجهه با استرس سود می جویند، وقتی با یک مشکل بزرگ مواجه می شوند، قادرند خودشان را از نظر هیجانی کنترل کنند و تلاش می کنند که همه راه حل های ممکن برای حل مشکل را برگزینند و به بهترین آنها عمل کنند. همچنین از دیگران برای حل مشکل کمک می گیرند و از انجام کارهایی که معضل را پیچیده تر می کند می پرهیزند.

غصه چاقتان می کند یا لاغر؟

اغلب اختلالات روانپزشکی طی دوره خود با تغییراتی در اشتها و وزن همراه هستند. از این رو بسیاری از مبتلایان به افسردگی، اختلال دو قطبی و اختلال اسکیزوفرنی با تغییراتی در وزن مواجه هستند. برخی بیماران افسرده، تمایل خود را به همه چیز از جمله خوردن، از دست می دهند و لاغر می شوند. برعکس برخی دیگر از بیماران افسرده، فقط با خوردن آرام می شوند و احساس بهتری پیدا می کنند و این علاقه را مخصوصا به خوردن خوراکی های شیرین دارند که باعث چاقی این دسته می شوند.

برخی بیماران، به خاطر ناامید شدن، همه کارهایی را که نتیجه درازمدت دارد (از جمله رژیم غذایی) رها می کنند و چاق می شوند.

دیابت استرسی هم داریم؟

در مورد دیابت، کاملا مشخص است افرادی که سبک زندگی کم تحرک، پراسترس، همراه با تغذیه پرکالری، افزایش وزن و چربی خون بالا و مصرف سیگار دارند، احتمال بیشتری از بروز بیماری دیابت دارند.

در افرادی که مبتلا به اضطراب و افسردگی هستند، احتمال این که سبک زندگی ناسالم تری داشته باشند، بیشتر است و بنابراین احتمال ابتلای بیشتری به دیابت دارند. از سوی دیگر، این بیماران پس از ابتلای به دیابت، کمتر از دیگران رژیم های غذایی و دستورات مرتبط به سبک زندگی سالم را مراعات می کنند، بنابراین در این بیماران عوارض ثانویه دیابت بیشتر رخ می دهد و احتمال این که در اثر بیماری به ناتوانی برسند بیشتر است.

بیماری هایی که افسردگی می آورند

مبتلایان به بیماری های جسمی مزمن، در معرض بروز اختلالات روانپزشکی هستند. برای مثال، مبتلایان به دیابت احتمال ابتلا به اضطراب و افسردگی بالایی دارند و علت این ارتباط تا حدودی مربوط به مواجه شدن با یک نقص و ناتوانی است.

افرادی که مبتلا به یک بیماری جسمی مزمن هستند، لازم است بتوانند سوگواری مربوط به از دست دادن سلامتی و ناتوانی خود را بگذرانند و با بیماری خود به یک پذیرش برسند و وضعیت جدید سلامتی خود را بپذیرند و بتوانند برای جلوگیری از پیشرفت آن تلاش کنند.

درمان بیماری های روان تنی

این درمان، می تواند بسته به نوع و شدت بیماری، شامل روان درمانی فرد، روان درمانی گروهی، درمان دارویی و همین طور حمایت های درازمدت روانی - اجتماعی باشد.

پزشکان و همراهان مبتلایان به بیماری های مزمن لازم است نسبت به بروز نشانه های اختلال روانپزشکی همراه هوشیار باشند. این نشانه ها می تواند شامل تغییرات در خلق بیمار (تغییرات در تمرکز و حافظه بیماران، تغییرات در خواب یا اشتهای بیماران، کم شدن علاقه نسبت به زندگی، کم علاقه شدن به پیگیری بیماری، عدم همکاری درمانی، مراعات نکردن رژیم غذایی و تغییرات سبک زندگی، اضطراب و نگرانی بیش از حد، باشد. در صورت بروز هر کدام از این نشانه ها، لازم است نسبت به ارزیابی از سوی روانپزشک اقدام شود....

image

قرص ناپروکسن متعلق به دسته ای از داروها است که به نام دارهای ضد التهاب فاقد کورتون معروف هستند قرص ناپروکسن در تسکین دردهایی نظیر آرتریت التهاب مفاصل , رگ به رگ شدن عضلات یا ضرب دیدگی استخوان, کمردرد, نقرس و دردهای قاعدگی کابرد دارد این گروه دارویی را به اصلاح NSAIDs می نامند

ناپروکسن همراه یا بعد از غذا مصرف شود.

● در هنگام خرید داروهای دیگر از داروخانه از داروساز در مورد بی ضرر بودن آنها همراه با مصرف ناپروکسن سوال کنید.

دانستنیهایی درمورد ناپروکسن:

نوع دارو:

ناپروکسن جزو دسته داروهای ضد التهاب (تورم و قرمزی) غیر استروئیدی است.

موارد مصرف ناپروکسن:

● درمان درد و التهاب در بیماریهای روماتولوژی و درمان بیماریهای مفاصل،تاندون ها و عضلات و دردهای کمر و دیسک

● درمان نقرس حاد

● درمان درد های پریود(قاعدگی)

● درمان میگرن و سردرد تنشی

انواع اسامی دارو:

● ناپروکسن سدیم،ناپروسین،

● شیاف ناپروکسن

● ناپروتک(ناپروکسن همراه میزوپروستول برای جلوگیری ازناراحتی گوارشی)

● ویمووو(ناپروکسن همراه با اسموپرازول)

ناپروکسن یک داروی ضدالتهاب غیر استروئیدی(NSAID) است. ناپروکسن برای درمان درد و التهاب در بیماریهای روماتیسمی،کشیدگی و ضرب دیدگی ها، درد کمر ،نقرس و دردهای پریود(عادت ماهانه بانوان) استفاده می شود.

ناپروکسن با بلوک کردن ماده ای به نام سیکلواکسیژناز(COX) اثر می کند.سیکلواکسیژناز در تولید ناپروکسن قرصبرخی مواد شیمیائی تحریک کننده در پاسخ به بیماری یا آسیب دخالت دارد.ناپروکسن و داروهای مشابه آن با مسدود کردن عمل سیکلواکسیژناز(COX) باعث کاهش علائم درد و التهاب می شود.

توصیه هایی درمورد مصرف ناپروکسن:

قبل از مصرف ناپروکسن باید پزشک یا دکتر داروساز در جریان مسائل زیر قرار گیرد:

● اگر بیمار حامله است یا به کودک شیر خود را می دهد.

● اگر بیمار سالمند بالای 65 سال سن است.

● اگر بیماری کبدی یا کلیوی دارد.

● اگر بیمار دچار آسم یا سایر انواع اختلال آلرژی و حساسیت است.

● آیا بیمار زخم معده یا دوازدهه دارد؟

● اگر دچار بیماری قلبی است باید قبل از تجویز ناپروکسن ،پزشک مطلع باشد.

● اگر بیمار دچار اختلال انعقاد خون است.

● اگر در مدفوع خون وجود دارد

● اگر بیمار دچار اختلال التهابی به نام لوپوس(لوپوس اریتماتوی سیستمیک یاSLE) است.

● هرگونه داروی گیاهی یا شیمیائی که مصرف می شود باید به اطلاع پزشک رسانده شود.

● سابقه قبلی آلرژی به داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی( مانند آسپرین،ایبوپروفن،دیکلوفناک وایندومتاسین) یاحساسیت و آلرژی به سایر داروها باید به اطلاع پزشک برسد.

نحوه مصرف ناپروکسن:

● پیش از مصرف دارو،بروشور آن مطالعه شود.

● ناپروکسن طبق دستور پزشک مصرف شود.

● خوردن ناپروکسن خوراکی همراه یک لیوان شیر یا بعد از مصرف غذا از برخی عوارض جانبی مانند سوءهاضمه پیشگیری می کند.قرص ویمووو باید قبل از غذا مصرف شود.

● قرص های انتریک کوتد( که در روده حل می شوند) نباید خرد شده یا جویده شوند،زیرا دیگر کاربردی را که برای آن ساخته شده اند(کاهش تحریک معده)نخواهند داشت.

● در صورت فراموش کردن مصرف دارو در زمان مورد نظر، از دو برابر کردن دوز دارو خودداری شود.

برای ادامه درمان بیماری:

● بیمار در زمان مقرر برای بررسی روند بهبود بیماری به پزشک مراجعه کند.

● پزشک دارو را در کمترین دوز موثر و بمدت کوتاه تجویز می کند تا عوارض جانبی دارو به حداقل برسد. در صورت نیاز به مصرف طولانی دارو پزشک ممکن است داروهایی اضافی برای پیشگیری از تحریک و ناراحتی معده تجویز نماید.

● مصرف داروهای گوناگون با هم ،ممکن است ایجاد عوارض نماید ،در این گونه موارد ،عوارض مصرف دو یا چند دارو باهم از پزشک یا دکترداروساز سوال شود.

آیا مصرف ناپروکسن مشکلی ایجاد می کند؟

همراه با اثرات مفید بیشتر داروها عوارض جانبی هم دارند که البته همه افراد آنرا تجربه نمی کنند.بتدریج با ادامه مصرف دارو،بدن خود را با دارو تنظیم کرده و عوارض جانبی کاهش می یابد. با این حال در صورت ادامه عوارض زیر یا دردسر ساز شدن آنها با پزشک یا دکتر داروساز مشورت شود:

● سوءهاضمه،سوزش سر دل،درد معده:

ناپروکسن(موارد مصرف،عوارض)داروی خوراکی همراه غذا یا همراه با یک لیوان شیر میل شود. در صورت ادامه ناراحتی معده با پزشک مشورت شود.

● احساس ناخوشی:

مصرف غذا کم و بدفعات زیاد باشد. از مصرف غذاهای دارای ادویه و ترشیجات خودداری کند .

●اسهال:

مقدار زیادی آب نوشیده شود تا مایعات دفع شده جایگزین شود.

● سایر عوارض جانبی محتمل: مانند یبوست ؛گاز معده و روده ،سردرد ، سرگیجه ،عصبانیت ،تغییرات خلقی و رفتاری،حالت خواب آلودگی و مشکل در به خواب رفتن:

در صورت دردسر ساز شدن یا ادامه عوارض یا مشکل ،با پزشک مشورت شود.

تذکرات مهم:

در شرایط زیر هنگام مصرف ناپروکسن یا سایر داروهای مشابه فورا با پزشک تماس گرفته شود یا بیمار به اورژانس مراجعه کند:

● هرگونه علامت خونریزی گوارشی در معده یا روده مانند استفراغ خونی ،مدفوع تیره یا به رنگ قیر،

● هرگونه تنگی نفس یا ورم دهان لب یا صورت

● جوش یا راش پوستی شدید

● سردرد شدید همراه تب بالا و سفتی گردن

● هرگونه علائم دیگری که بیمار فکر می کند ممکن است به مصرف دارو ربط داشته باشد باید به اطلاع پزشک یا دکتر داروساز رسانده شود.

نحوه نگهداری ناپروکسن:

داروی ناپروکسن باید دور از دسترس کودکان باشد.

ناپروکسن باید در جای خنک،خشک و دور از تابش مستقیم نور یا حرارت نگهداری شود.

تذکرات مهم درمورد تمامی داروها:

● در موارد عمل جراحی یا درمان مشکلات دندان، فهرست داروهای مصرفی به اطلاع پزشک یا دندانپزشک رسانده شود.

● از مصرف داروها بیشتر از دوز تجویز شده خودداری گردد. در صورت شک به مصرف زیاد دارو ، فورا با اورژانس تماس گرفته شده یا بیمار به اورژانس منتقل شود.

● داروهای تاریخ مصرف گذشته به هیچ وجه مصرف نشوند. در صورت لزوم در مورد دور ریختن آنها با دکتر داروساز مشورت شود.

هرگونه سوالی درمورد داروها از پزشک یا دکتر داروساز پرسیده شود.

مصرف شیاف ناپروکسن:

در افرادیکه عمل جراحی انجام داده اند یا به خاطر ناخوشی مایل نیستند داروی خوراکی مصرف کنند شیاف ناپروکسن تجویز می شود.

در افراد دچار التهاب یا زخم ناحیه مقعد و انتهای روده بزرگ(پروکتیت) نباید شیاف ناپروکسن مصرف شود.

منبع: www.rehab.blogfa.com...

ایمیل و نام خود را برای عضویت در خبرنامه ایمیلی سایت ایران , رسانه برخط فارسی زبان! وارد کنید . روزانه مهمترین خبرها و رویداد ها و مطالب سایت ایران برایتان ارسال میشود. این سرویس کاملا رایگان است !

ما 205 مهمان و 3 عضو آنلاین داریم

  • AdminSitte
  • شهریارillidan
ایجاد موضوع جدید در تالارگفتمان