علت سقوط بیش از 30 درصدی هش ریت شبکه بیت کوین چه بود؟

روز گذشته شاهد کاهش بیش از 30 درصدی در مجموع قدرت پردازش شبکه بیت کوین یا همان هش ریت آن بودیم. روند کاهش قدرت پردازش، درست قبل از راه‌اندازی پلتفرم «بکت» (Bakkt) آغاز شد.

از «نیوز بی‌تبی‌سی»، به نظر می‌رسد همزمان شدن کاهش نرخ هش (Hash Rate) شبکه بیت کوین و آغاز به کار پلتفرم بیت کوین، بکت، اتفاقی نیست. این در حالی است که چندین مرکز بزرگ استخراج در کانادا و قرقیزستان نیز در روزهای گذشته با مشکلاتی در خصوص تامین برق خود مواجه بودند. با وجود اینها به نظر می‌رسد که توان پردازشی شبکه به حالت عادی بازگشته است.

در طول سال جاری شاهد رسیدن نرخ هش شبکه به خود بودیم. با وجود این، روز گذشته قدرت پردازش شبکه به ناگهان تا 40 درصد سقوط را تجربه کرد و از حدود 98 میلیون تراهش بر ثانیه به 57.7 میلیون تراهش بر ثانیه رسید.

«امین گانسیرر» (Emin Gün Sirer)، از اساتید دانشگاه «کورنل» در توییتر خود می‌نویسد:

نرخ هش شبکه بیت کوین 30 درصد کاهش یافت. کسی از دلیلش اطلاع دارد؟ خیلی عجیب به نظر می‌رسد.

نکته جالب در این خصوص همزمان بودن کاهش نرخ هش شبکه و عرضه قراردادهای آتی فیزیکی بیت کوین توسط بکت بود که بر خلاف انتظارها سر و صدای چندانی به پا نکرد و قیمت را از نظر صعودی تحت تاثیر قرار نداد. یکی از پاسخ دهندگان به توییت پرفسور گانسیرر می‌نویسد:

حدس الکی: ماینرهای غرغرو و استخر‌های استخراج وقتی دیدند قراردادهای بکت قیمت بیت کوین را به 40 هزار دلار نرسانده،[دستگاهایشان را خاموش کردند].

با وجود بیان فرضیه‌های مختلف، به نظر می‌رسد که قطع برق در قرقیزستان و توقف فعالیت 45 فارم استخراج، محتمل‌ترین گزینه برای کاهش نرخ هش شبکه بیت کوین باشد.

AKIpress، یکی از خبرگزاری‌های محلی قرقیزستان، گزارش کرده که فعالیت‌های ماینینگ در این کشور به اندازه مصرف سه استان قرقیزستان، برق مصرف می‌کنند. شرکت کانادایی Squire Mining که فارم‌هایش در قرقیزستان قرار دارند نیز با قطع برق قرقیزستان با مشکل مواجه شده است. انتظار می‌رود قطع برق 10 الی 14 روز به طول بی‌انجامد؛ در طول این مدت سرویس‌دهنده میزبانی Squire Mining، سیستم‌های خود را ارتقا خواهد داد.

با این حال همچنان دلیل اصلی کاهش نرخ شبکه بیت کوین یک معما است. بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط Coin.Dance در حال حاضر اوضاع به حالت عادی برگشته و نرخ هش شبکه بیت کوین 92 میلیون تراهش بر ثانیه است.

این احتمال که چنین کاهشی در نرخ هش شبکه بیت کوین ناشی از یک دلیل باشد، باعث ایجاد نگرانی‌هایی در خصوص امنیت کلی شبکه شده است.

با توجه به کم شدن شدید هش شبکه و خطر برای تایید نشدن تراکنش‌ها، آقای گانسیرر برای فائق آمدن بر این مشکل پیشنهاد کرده است که شرکت‌های پذیرنده پرداخت‌های بیت کوین، تاییدیه‌های لازم (Confirm) برای هر تراکنش را اصلاح کنند. این تاییدیه‌ها تایید می‌کنند که آیا یک تراکنش قطعی شده یا خیر.

تعداد تاییدیه‌هایی که ساتوشی در وایت پیپر بیت کوین محاسبه کرده، 6 عدد است و این وحی منزل نیست. این تعداد بر اساس این فرض که مهاجمین حداکثر 30 درصد از را در اختیار دارند ایجاد شده است. اگر شاهد کاهشی بیش از 30 درصد در هش ریت باشیم، صرافی‌ها باید تعداد تاییدیه‌های لازم را افزایش دهند.

او در ادامه اضافه می‌کند که اگر نرخ هش شبکه به یک باره 51 درصد کاهش یابد، آنگاه تمام صرافی‌ها باید پذیرش بیت کوین را متوقف کنند. به عقیده گانسیرر تعداد تاییدیه‌های لازم با میزان نرخ هش شبکه رابطه مستقیم دارد. از نرخ هش از دست رفته می‌توان برای حمله به شبکه استفاده کرد؛ بخاطر همین باید با شک به تراکنش‌ها نگاه کرد، چرا که احتمال انجام دوباره خرج کردن توسط مهاجمین زیاد است.

یکی از سناریوهای بدبینانه درباره کاهش ناگهانی هش ریت شبکه بیت کوین، تلاش برای بازگشت یک تراکنش است. این سناریو که در بین کاربران توییتر مطرح شده است، می‌گوید: یک یا چند استخر استخراج قصد دوبار خرج کردن یا برگشت یک تراکنش را داشته‌اند که باعث شده تا با هماهنگی با استخرهای استخراج دیگر، هش ریت را کاهش دهند تا استخر مذکور بتواند با هش ریت برتر خود تراکنش را برگرداند.

با این حال با توجه به شفاف بودن بلاک چین بیت کوین، به نظر نمی‌رسد که این سناریو واقعی باشد.

مطالب جدید

مطالب تصادفی