Sidebar

Magazine menu

22
پنج شنبه, اکتبر
134 New Articles

قیمت بیت کوین باید از چه مقاومتی عبور کند تا روند صعودی شود؟

ارز و سکه و دلار و دیجیتال
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

علی‌رغم آنکه روز گذشته شاهد هک‌شدن صرافی کوکوین و سرقت دست‌کم ۱۵۰ میلیون دلار از سرمایه کاربران بودیم، قیمت بیت کوین همچنان ثباتی نسبی را تجربه می‌کند.

به کوین تلگراف، انتظار می‌رفت که دیروز و امروز با رسیدن به تاریخ سررسید حجم بالایی از قراردادهای آتی، قیمت بیت کوین نیز نوسانات گسترده‌ای را تجربه کند. با این حال و با وجود بلاتکلیفی در بخش‌های کلان اقتصاد، شاهد نوسانات چندانی در بازار بیت کوین نبودیم.

نکته جالب اینجاست که هک روز گذشته، هیچ تأثیری بر قیمت بیت کوین نداشت. این مسئله را می‌توان نشانه‌ای از بلوغ بازار و ایجاد شرایطی به‌مراتب مثبت‌تر از گذشته به حساب آورد.

سؤال اصلی اینجاست که وضعیت کسل‌کننده بازار تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟

نوسانات در تایم فریم روزانه

imageنمودار یک روزه قیمت بیت کوین

نمودار فعلی بیت کوین را می‌توان نموداری «ساده» توصیف کرد. قیمت بیت کوین اوایل ماه جاری به زیر محدوده ۱۱,۳۰۰ تا ۱۱,۱۰۰ دلار سقوط کرد. پس از این سقوط، شاهد شکل‌گیری حمایت در سطح ۱۰,۰۰۰ دلار بودیم.

در حال حاضر محدوده ۱۱,۳۰۰ تا ۱۱,۱۰۰ دلار به‌عنوان یک مقاومت در نمودار عمل می‌کند. از آنجا که شکاف قراردادهای آتی CME در بازه ۹,۶۰۰ دلار وجود دارد، سقوط به این محدوده دور از انتظار نیست.

در نمودار ۴ ساعته، واگرایی صعودی مشهود است و می‌توان آن را به‌عنوان یک تغییر روند کوتاه‌مدت تعبیر کرد. از سوی دیگر، احساسات حاکم بر بازار در فضای مجازی کاملا نزولی است و از همین رو می‌توان گفت که باید خود را برای یک جهش آماده کنیم.

imageنمودار چهار ساعته قیمت بیت کوین

از آنجا که واگرایی صعودی در ارتباط با دیگر ارزهای بازار نیز دیده می‌شود، در صورتی که شاهد جهش در نمودار بیت کوین باشیم، این نوسانات در دیگر بازارها نیز رخ می‌دهد.

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، مقاومت ۱۰,۸۰۰ دلار، یکی از پراهمیت‌ترین مقاومت‌های پیش روی بیت کوین است. اگر قیمت بیت کوین موفق به شکستن این سطح شود، مقاومت بعدی در نواحی ۱۱,۱۰۰ و ۱۱,۳۰۰ دلار خواهد بود.

این ناحیه آخرین قدم پیش از تأیید ادامه روند صعودی بیت کوین است. اگر قیمت بیت کوین بتواند از سد این مقاومت عبور کند، احتمال رسیدن دوباره به اوج ۱۲,۰۰۰ تا ۱۲,۴۰۰ دلار محتمل خواهد بود.

ارزش بازار

imageارزش کل بازار ارزهای دیجیتال

نمودار یک هفته‌ای حجم بازار ارزهای دیجیتال الگویی واضح تشکیل داده است. اوج چندماهه‌ای که در این نمودار تشکیل شده است، احتمال شروع یک روند صعودی را قوت می‌بخشد.

پس از یک سقف بالاتر، برای آن که بتوان تأیید کرد قیمت بین محدوده‌ای مشخص در حال نوسان است، باید یک کف بالاتر نیز ثبت شود. بهترین ناحیه برای ثبت کف موردنظر، احتمالا مقاومت پیشین (بخش سبز) یا ناحیه ۲۵۰ تا ۲۷۵ میلیون دلار خواهد بود. در این صورت، شاهد تغییر حمایت به مقاومت و ادامه روند خواهیم بود.

اگر این ناحیه نشکند، نشان می‌دهد که چرا شروع یک چرخه جدید تا این اندازه کم‌قوت است. در طول زمانی که یک چرخه جدید آغاز می‌شود، سطوح قیمتی از حمایت به مقاومت تبدیل می‌شوند و پس از آن تا چند ماه شاهد نوسان در محدوده‌ای ثابت خواهیم بود. نوسانات قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۶ (سال هاوینگ) نمونه‌ای از این نوع نوسانات است.

imageنمودار قیمت بیت کوین

در آن زمان، قیمت بیت کوین در طول سال ۲۰۱۵، در یک ناحیه مشخص در حال تثبیت قیمت بود. پس از تثبیت قیمت، جهش بیت کوین آغاز شد و به‌سمت مقاومت بعدی خیز برداشت.

این جهش با نوساناتی ۶ ماهه در لبه‌های کانال به پایان رسید. با شروع جهش بعدی، شاهد نوساناتی مشابه برای ۶ ماه دیگر بودیم؛ از همین رو، می‌توان روند فعلی را با آن زمان مقایسه کرد.

اوضاع زمانی جالب می‌شود که ارزش کل بازار و قیمت بیت کوین وارد فاز کشف قیمت (بیشتر از ۲۰,۰۰۰ دلار) شود. در این صورت، می‌توان انتظار داشت که رشدی سهمی را در بازار ببینیم.

سناریوی صعودی قیمت

imageنمودار ۴ ساعته قیمت بیت کوین

باید به یاد داشت که این سناریوها بر پایه تایم‌فریم‌های کوتاه‌تر (۴ ساعته) هستند. در نتیجه رویکردهایی کوتاه‌مدت به حساب می‌آیند.

از آنجا که قیمت بیت کوین در بازه‌ای مشخص گرفتار شده است، این احتمال وجود دارد که شاهد سقوط قیمت و رسیدن آن به ناحیه ۱۰,۴۰۰ دلار باشیم. برای تداوم روند صعودی، حفظ این حمایت از اهمیتی دوچندان برخوردار است.

در صورتی که این حمایت حفظ شود، احتمال شکل‌گیری یک کف بالاتر وجود دارد و این مسئله می‌تواند جهش صعودی را تسریع کند. همان‌طور که در نمودار می‌بینیم، ناحیه ۱۰,۸۰۰ دلار اهمیتی بسیار زیاد دارد. در صورتی که این مقاومت شکسته شود، اهداف بعدی ۱۱,۵۰ دلار و ۱۱,۳۰۰ دلار خواهند بود.

احتمال رخ‌دادن چنین اتفاقی کم است، اما در صورتی که اتفاق بیفتد، شکل‌گیری یک جهش صعودی نیز محتمل خواهد بود.

سناریوی نزولی

image

برای این سناریو نیز نواحی قیمت مشابهی داریم. شکست در پشت سر گذاشتن مقاومت ۱۰۸۰۰ دلار، احتمالا سقوط به ۱۰,۴۰۰ دلار را به همراه خواهد داشت.

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، احتمال شکل‌گیری کف قیمت بالاتر وجود دارد و این مسئله می‌تواند به صعود بیشتر بازار ختم شود. با این حال، اگر حمایت ۱۰,۵۵۰ دلار حفظ نشود، احتمال سقوط به سطوح پایین‌تر وجود دارد. از طرف دیگر، نباید شکافت قراردادهای آتی CME‌ را نیز فراموش کرد!

منبع

امروز115
دیروز233
این هفته1374
این ماه4052
کل91342

2
آنلاین

ما 252 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ایجاد موضوع جدید در تالارگفتمان